Arhitektura posljeratnih džamija

Kulturna dešavanja, predstave, izložbe, festivali, obrazovanje i budućnost mladih...

Moderator: Chloe

sa obzirom na...
Posts: 277
Joined: 26/06/2010 20:16

#1 Arhitektura posljeratnih džamija

Post by sa obzirom na... »

Da li i vama bodu oci kada prođete pored njih (cast rijetkim izuzecima) , ne zato sto su to džamije,
nego zbog osjecaja neprilagodjenosti prostoru gdje se nalaze, kao neko strano tijelo , kockasti NLO, lisene bilo kakvog osjecaja za estetiku, kao ambari za žito sa munarom, drečavih boja (sta reci za onu space shattle džamiju u Vogošći za koju ocekujete kao da će svakog trena da uzleti)
S druge strane kada prođete pored Begove ili Alipašine džamije, osjetite neki dusevni mir, osjecaj za mjeru, ljepotu u skromnosti, skladnost i odsustvo megalomanije.
Je li sad boguhulstvo reci da bi one džamije na Otoci i Čengić Vili zbog ružnoće trebalo ako ne srušiti onda preusmjeriti na neke druge svrhe, da li je to iskljucivo stvar džematlija i njihovog ukusa ili svih građana ?
User avatar
Tranquilizer
Posts: 1865
Joined: 04/06/2010 10:34
Contact:

#2 Re: Arhitektura posljeratnih džamija

Post by Tranquilizer »

Pa ne možemo saa kopirati Begovu džamiju da bi sve bilo skladno, mora i ta moderna arh malo izaci na vidjelo...mislim ne kažem da je to dobra arhitektura ali kažem da je ipak 21 vjek a ne 16ti :zjev: :zjev: :zjev: :zjev:
User avatar
Zlata M.
Posts: 2374
Joined: 21/05/2009 22:34

#3 Re: Arhitektura posljeratnih džamija

Post by Zlata M. »

Tranquilizer wrote:Pa ne možemo saa kopirati Begovu džamiju da bi sve bilo skladno, mora i ta moderna arh malo izaci na vidjelo...mislim ne kažem da je to dobra arhitektura ali kažem da je ipak 21 vjek a ne 16ti :zjev: :zjev: :zjev: :zjev:
... ma ne mora, al' et' :-)
U pravu si glede cinjenice da nije 16. vijek.
...zato turisti i idu posjetiti Alipasino Polje ! :-) Htjeli mi to priznati ili ne, sve stvarno lijepe stvari, sto se tice arhitekture, ostale su u nekim proslim vremenima. Ne samo kod nas i ne samo kad su bogomolje u pitanju.
*mima*

#4 Re: Arhitektura posljeratnih džamija

Post by *mima* »

Zar opet...
User avatar
BSn
Posts: 4938
Joined: 12/09/2006 15:49
Location: Kad se hoce, pa lijevo...

#5 Re: Arhitektura posljeratnih džamija

Post by BSn »

nema to veze samo sa dzamijama - pa pogledaj samo modernu arhitekturu poslovnih zgrada i trnih centara...
rijetke su zgrade k'o ona sirbegoviceva iza masinske ili ona banka preko puta robota na socijalnom.

od '45. rijetko da je sta napravljeno sa stilom i da se uklapa u okolinu. sve k'o da beba reda lego kockice pa sta ispadne, pa onda i kad napravis nesto dobro strsi od okoline, jer je ona katastrofICna.
User avatar
Tranquilizer
Posts: 1865
Joined: 04/06/2010 10:34
Contact:

#6 Re: Arhitektura posljeratnih džamija

Post by Tranquilizer »

Ma generalno se ja ne bih tako palio na raznorazne "stilove" i "oblike" mislim da ce se vremenom pokazati šta je dobro a šta ne, dobri objekti ostanu i prežive loši se sruše, mislim da ima opstanka najacih i u Arhitekturi... 8) 8) 8) 8)
User avatar
SenSen
Posts: 611
Joined: 25/06/2009 19:32
Location: Zemlja Cudesa

#7 Re: Arhitektura posljeratnih džamija

Post by SenSen »

Imam dosta neutralno misljenje o vecini novih dzamija, ali po meni je ona Fahdova dzamija na Alipasinom vrhunac vulgarnosti (potpuhivane petrodolarima). Od proporcija, do lokacije, do stila. Kao da su graditelji uzeli dzamiju iz neke druge zemlje i samo je presadili u Sarajevo :-) To mi se pogotovo cini arogantno, kao nekakvo markiranje teritorije.. A u blizini je i ona crkva koja izgleda kao da je Borg cube :shock: :o :lol:
User avatar
BiH-x
Posts: 2193
Joined: 18/07/2008 22:09

#8 Re: Arhitektura posljeratnih džamija

Post by BiH-x »

Uglavnom mi se ne svidjaju nove dzamije, ali ova u Njemackoj je predobra:

Image

Image

Arhitekta je Bosanac Alen Jasarevic :kravata:
User avatar
Truba
Posts: 81779
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#9 Re: Arhitektura posljeratnih džamija

Post by Truba »

nekako su esefične
User avatar
Tranquilizer
Posts: 1865
Joined: 04/06/2010 10:34
Contact:

#10 Re: Arhitektura posljeratnih džamija

Post by Tranquilizer »

evo ova nije loša a moderna je 8-)

Image
User avatar
Tranquilizer
Posts: 1865
Joined: 04/06/2010 10:34
Contact:

#11 Re: Arhitektura posljeratnih džamija

Post by Tranquilizer »

hadziveg wrote:Opet ove montirane teme.... :run:
:lol: :lol: :lol: :lol: cuj montirane :roll: :roll: :roll: :roll:
User avatar
Tranquilizer
Posts: 1865
Joined: 04/06/2010 10:34
Contact:

#12 Re: Arhitektura posljeratnih džamija

Post by Tranquilizer »

u pravu si, hajde reci što je montirana? da nije predizborna?
User avatar
Tranquilizer
Posts: 1865
Joined: 04/06/2010 10:34
Contact:

#13 Re: Arhitektura posljeratnih džamija

Post by Tranquilizer »

aha to...pa dobro...mada nisam baš siguran...evo recimo ja ne znam ni jednog arhitektu vehabiju koji je projektovao ove Džamije...uglavnom su to neki više manje "normala" arhitekti...Dž. Kralja Fahda na A. polju je radio Kapidzic mada vjerujem pod "impresijama" investitora...mislim post se zove Arh. poslj. Džamija a ne Selefiske Dž :oops: :oops: :oops:
sa obzirom na...
Posts: 277
Joined: 26/06/2010 20:16

#14 Re: Arhitektura posljeratnih džamija

Post by sa obzirom na... »

Jasta nego montirana, vrbujem ljude u anti SDA-SBIH tabor kroz ove teme. Pohvala za onu sliku dzamije iz Njemacke i meni se svidja. Dal je to slucajnost ili namjerno neko je postavio sliku one space shattle dzamije iz Vogosce, onako ja zamisljam prvu ljudsku naseobinu na Marsu ili Mjesecu, previse futuristicki za mene.
User avatar
Tranquilizer
Posts: 1865
Joined: 04/06/2010 10:34
Contact:

#15 Re: Arhitektura posljeratnih džamija

Post by Tranquilizer »

sa obzirom na... wrote:Jasta nego montirana, vrbujem ljude u anti SDA-SBIH tabor kroz ove teme. Pohvala za onu sliku dzamije iz Njemacke i meni se svidja. Dal je to slucajnost ili namjerno neko je postavio sliku one space shattle dzamije iz Vogosce, onako ja zamisljam prvu ljudsku naseobinu na Marsu ili Mjesecu, previse futuristicki za mene.

Ma slucajno je imao u fotkama pa stavio, nisam montirac vjeruj mi :shock: :shock: :shock:
User avatar
Tranquilizer
Posts: 1865
Joined: 04/06/2010 10:34
Contact:

#16 Re: Arhitektura posljeratnih džamija

Post by Tranquilizer »

Možda bi trebalo ovakve da pravimo umjesto "svemirskih" :?: :?: :?:


Image
sa obzirom na...
Posts: 277
Joined: 26/06/2010 20:16

#17 Re: Arhitektura posljeratnih džamija

Post by sa obzirom na... »

tranquilezer, prelijepo, gdje je ova džamija ? Ima jedna sa slicnom munarom u Tuzli.
User avatar
Tranquilizer
Posts: 1865
Joined: 04/06/2010 10:34
Contact:

#18 Re: Arhitektura posljeratnih džamija

Post by Tranquilizer »

sa obzirom na... wrote:tranquilezer, prelijepo, gdje je ova džamija ? Ima jedna sa slicnom munarom u Tuzli.
Bjelašnica, malo prije sela Umoljani ;-)
User avatar
minjonja
Posts: 3597
Joined: 27/11/2009 09:17
Location: Došljakistan

#19 Re: Arhitektura posljeratnih džamija

Post by minjonja »

ja ne znam sta fali istiklal dzamiji.

Image

Image
sa obzirom na...
Posts: 277
Joined: 26/06/2010 20:16

#20 Re: Arhitektura posljeratnih džamija

Post by sa obzirom na... »

boxy kao svedski Volvo, eto sta mi se ne svidja, o ukusima ne treba raspravljati, predani muslimani su subjektivni, treba pitati za misljenje nekog neutralnog posmatrača, siguran sam da vecini se ta dzamija arhitektonski ne svidja
User avatar
BiH-x
Posts: 2193
Joined: 18/07/2008 22:09

#21 Re: Arhitektura posljeratnih džamija

Post by BiH-x »

A ova (bosanska) dzamija u Nju Jorku?

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image
User avatar
Truba
Posts: 81779
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#22 Re: Arhitektura posljeratnih džamija

Post by Truba »

isto crkva :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
sa obzirom na...
Posts: 277
Joined: 26/06/2010 20:16

#23 Re: Arhitektura posljeratnih džamija

Post by sa obzirom na... »

Ovo je pretpostavljam bila crkva koja je ostala bez vjernika pa je prodata i preuređena u džamiju, nesto slicno ima po Holandiji i Skandinaviji, a ako je građena iz temelja kao džamija ovo brate mnogo lici na crkvu...
User avatar
Tranquilizer
Posts: 1865
Joined: 04/06/2010 10:34
Contact:

#24 Re: Arhitektura posljeratnih džamija

Post by Tranquilizer »

Ma jašta je, adaptirana crkva :shock:
User avatar
BiH-x
Posts: 2193
Joined: 18/07/2008 22:09

#25 Re: Arhitektura posljeratnih džamija

Post by BiH-x »

Jeste, prije je bila metodisticka crkva....
Post Reply