Arhitektonski fakultet

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply
kio01
Posts: 1102
Joined: 19/08/2017 15:56

#1 Arhitektonski fakultet

Post by kio01 »

Pozdrav svima, razmatram opciju upisa na arhitektonski fakultet u Sarajevu, ali nazalost nisam uspio pronaci mnogo informacija o fakultetu na internetu. Ukoliko ima studenata ovog fakulteta na forumu, bio bih vam mnogo zahvalan ukoliko opisete svoje misljenje i dojmove o datom fakultetu. Koliko je zahtjevan, sta je tesko, sta nije, koliki su troskovi, koje predznanje studenat treba posjedovati( pogotovo jer vise nema prijemnog), itd.
ljubijankic
Posts: 1381
Joined: 20/11/2011 21:38

#2 Re: Arhitektonski fakultet

Post by ljubijankic »

Dobro bi bilo da imas prethodno znanje, ali ti nije potrebno.Fax ti krece od osnovnih stvari, jedini je problem sto ima puno predmeta i obaveza pa je tesko sve pohvatati, pogotovo ako od pocetka ne poces redovno raditi i pratiti nastavu.Svaki profesor ima svoj princip, znanje asistenata je dosta upitno, svi asistenti koju su bili iz struke, koji su imali neki pecat i stvari rad sebe su otisli sa faxa, na njihovo mjesto su vecinom dosli ljudi koji su samo magistrirali ( jedna profesorica je cak sina zaposlila ko asistenta).Ako te zanimaju neki detalji pisi mi porukom.
breuer
Posts: 7206
Joined: 06/07/2009 15:44

#3 Re: Arhitektonski fakultet

Post by breuer »

ljubijankic wrote: 19/06/2020 12:54 Dobro bi bilo da imas prethodno znanje, ali ti nije potrebno.Fax ti krece od osnovnih stvari, jedini je problem sto ima puno predmeta i obaveza pa je tesko sve pohvatati, pogotovo ako od pocetka ne poces redovno raditi i pratiti nastavu.Svaki profesor ima svoj princip, znanje asistenata je dosta upitno, svi asistenti koju su bili iz struke, koji su imali neki pecat i stvari rad sebe su otisli sa faxa, na njihovo mjesto su vecinom dosli ljudi koji su samo magistrirali ( jedna profesorica je cak sina zaposlila ko asistenta).Ako te zanimaju neki detalji pisi mi porukom.
nije samo jedna...
Amiamy
Posts: 3
Joined: 06/07/2020 13:12

#4 Re: Arhitektonski fakultet

Post by Amiamy »

kio01 wrote: 08/06/2020 18:06 Pozdrav svima, razmatram opciju upisa na arhitektonski fakultet u Sarajevu, ali nazalost nisam uspio pronaci mnogo informacija o fakultetu na internetu. Ukoliko ima studenata ovog fakulteta na forumu, bio bih vam mnogo zahvalan ukoliko opisete svoje misljenje i dojmove o datom fakultetu. Koliko je zahtjevan, sta je tesko, sta nije, koliki su troskovi, koje predznanje studenat treba posjedovati( pogotovo jer vise nema prijemnog), itd.
Ja sam također budući student ovog fakulteta. Voljela bih da čujem mišljenje nekoga ko studira taj faks. Da li je matematika zahtjevna, šta je najteže.. Dolazim iz srednje škole u kojoj je sve više manje prolazilo "na lijepe oči" :zoka: stoga mi je predznanje poprilično slabije u odnosu na učenike iz sarajevskih gimnazija... Nerviraju me predrasude koje svakodnevno čujem tipa "obnavljat ćeš barem dvije godine, preteško je, nećeš dizati glavu od knjige, pozdravi se sa životom u narednih par godina..." Normalno da se fakultetu treba posvetiti ali mislim da je ovo pretjerivanje :sad: :-)
Želim čuti mišljenja studenata iz prve ruke!
Hvala unaprijed ;-)
User avatar
turbofolk
Posts: 3139
Joined: 13/05/2014 09:37

#5 Re: Arhitektonski fakultet

Post by turbofolk »

Čekajte sad da vam CotSuljakovic kaže kako to nije fakultet nego običan kurs :lol:

Evo ima pomalo načeta tema pa i tamo ima par "korisnih" komentara. Istina je da zahtijeva puno truda i odricanja, ali se isplati.

studiranje-arhitekture-vanredno-t151947.html

Ja sam ga završio prije blizu 14 godina (pisao sam nešto o tome na ovoj gore temi) i mogu reći da sam napravio dobar izbor.


Sretno u svakom slučaju
Tabijat
Posts: 1282
Joined: 25/12/2013 15:29

#6 Re: Arhitektonski fakultet

Post by Tabijat »

kio01 wrote: 08/06/2020 18:06 Pozdrav svima, razmatram opciju upisa na arhitektonski fakultet u Sarajevu, ali nazalost nisam uspio pronaci mnogo informacija o fakultetu na internetu. Ukoliko ima studenata ovog fakulteta na forumu, bio bih vam mnogo zahvalan ukoliko opisete svoje misljenje i dojmove o datom fakultetu. Koliko je zahtjevan, sta je tesko, sta nije, koliki su troskovi, koje predznanje studenat treba posjedovati( pogotovo jer vise nema prijemnog), itd.
Zahtjevan je, vremenski, fizički i materijalno.
Predznanje - neko opšte znanje o umjetnosti, srednjoškolska matematika na dobrom nivou i umijeće percepcije.
Samo matematiku od toga možeš "izvježbati".
Troškovi ne znam danas koliko se plaća semestar, ali sedmično imaš pofino papira, printova, crtaćeg pribora itd. Ali može se (moglo se).
Ako obnoviš prvu godinu, ispiši se. Vrlo brzo ćeš vidjeti da li je arhitektura za tebe ili ne.
Amiamy
Posts: 3
Joined: 06/07/2020 13:12

#7 Re: Arhitektonski fakultet

Post by Amiamy »

turbofolk wrote: 06/07/2020 14:40 Čekajte sad da vam CotSuljakovic kaže kako to nije fakultet nego običan kurs :lol:

Evo ima pomalo načeta tema pa i tamo ima par "korisnih" komentara. Istina je da zahtijeva puno truda i odricanja, ali se isplati.

studiranje-arhitekture-vanredno-t151947.html

Ja sam ga završio prije blizu 14 godina (pisao sam nešto o tome na ovoj gore temi) i mogu reći da sam napravio dobar izbor.


Sretno u svakom slučaju
Hvala lijepo!! :thumbup: :) :)
Ove godine je poprilična zainteresovanost, vjerovatno zato što nema prijemnog ispita kao prethodnih godina
Inače primaju 105 studenata a sada su to proširili na 112.
Kakvi su troškovi za studente koji upadnu na budžet? :?
kio01
Posts: 1102
Joined: 19/08/2017 15:56

#8 Re: Arhitektonski fakultet

Post by kio01 »

Zna li ko sto jos nema preliminarne liste?
Amiamy
Posts: 3
Joined: 06/07/2020 13:12

#9 Re: Arhitektonski fakultet

Post by Amiamy »

kio01 wrote: 07/07/2020 19:59 Zna li ko sto jos nema preliminarne liste?
Izašla je preliminarna lista jutros. Finalna izlazi 15.07.
Izbaci ti čim uđeš na sajt af.unsa
Je li ti to prvi izbor?
kio01
Posts: 1102
Joined: 19/08/2017 15:56

#10 Re: Arhitektonski fakultet

Post by kio01 »

Amiamy wrote: 08/07/2020 00:48
kio01 wrote: 07/07/2020 19:59 Zna li ko sto jos nema preliminarne liste?
Izašla je preliminarna lista jutros. Finalna izlazi 15.07.
Izbaci ti čim uđeš na sajt af.unsa
Je li ti to prvi izbor?
Evo vidim listu, pomijesao sam malo datume :D . Nisam upao na redovni studij, a drugi izbor mi nije bio samofinanirajuci. Dobio sam stipendiju na IUS-u tako da cu se najvjerovatnije tu upisati na arhitekturu.

Ukoliko ima neko ko je studirao na IUS-u, pogotovo na arhitekturi, bio bih vam zahvalan ukoliko opisete kako to sve izgleda.
johanna13
Posts: 2
Joined: 08/10/2020 17:24

#11 Re: Arhitektonski fakultet

Post by johanna13 »

Zdravo,

da li je moguce prenijeti statike u drugu godinu, iako su uslov za slusanje statike 3? Arhitektonski fakultet na UNSA je u pitanju.
Post Reply