ARBiH

Post Reply
michio
Posts: 1869
Joined: 08/11/2009 12:06

#201 Re: Nacionalni sastav ARBiH

Post by michio »

argyle wrote:SRPSKA DOBROVOLJACKA BRIGADA ARMIJE BiH U TUZLI
Ima li kakav OOB ( Order of battle :D ) ili samo ta štura vijest?
Srpski oslobodilacki bataljon bice formiran ovih dana kao dobrovoljacka jedinica, multikonfesionalnog i multinacionalnog sastava, kako boraca tako i komande.
A je li srpska ili čija već?
drug bevc
Posts: 346
Joined: 15/04/2010 12:18

#202 Re: Nacionalni sastav ARBiH

Post by drug bevc »

michio wrote:
argyle wrote:SRPSKA DOBROVOLJACKA BRIGADA ARMIJE BiH U TUZLI
Ima li kakav OOB ( Order of battle :D ) ili samo ta štura vijest?
Srpski oslobodilacki bataljon bice formiran ovih dana kao dobrovoljacka jedinica, multikonfesionalnog i multinacionalnog sastava, kako boraca tako i komande.
A je li srpska ili čija već?

jel taj bataljon neđe vojevo il je samo onak bio na papiru.

kod nas u doboju je bio bataljon sastavljen od hrvata, lica iz mjesanih brakova i nesto bosnjaka. ratovali su u pravcu prema tesnju. al ne moze se reci na osnovu toga da je vrs bila multi kada je bila srpska.

bio je pokusaj i ratnog zlocinca ( na izdrzavanju u njemackoj) "jorge" da 92 oformi nekakvu jedinicu sastavljenu od bosnjaka.kupio ljude po ulici i drzo imo lafo neku obuku.
drug bevc
Posts: 346
Joined: 15/04/2010 12:18

#203 Re: Nacionalni sastav ARBiH

Post by drug bevc »

theTruePath wrote:
Bosanski_kralj wrote:
nista novo wrote:Armija BiH :-) ilahije , sehidi, alah ekber i sta ja znam jos.. :shock: :shock:
Ako nekome smetaju te stvari ne da nije imao šta raditi u Armiji BiH, nego nema šta raditi ni u BiH. ;-)

Bas tako!!!! :thumbup:
i ja kazem pa zat dođoše u rs i vrs. :thumbup: :thumbup:
User avatar
BHCluster
Posts: 23302
Joined: 13/09/2007 18:41
Location: Time to get schwifty in here!
Contact:

#204 Re: Nacionalni sastav ARBiH

Post by BHCluster »

kakavdanakneiskustvu wrote:
willson wrote:Kralju ne smeta nikome kada je to privatna stvar ali pocne smetati kada postane pravilo u Armiji svih gradjana Republike BiH i ocekivana norma ponasanja.



tačno
Imas li ti taj dokumenat gdje je to pravilo bilo u Armiji?
User avatar
BHCluster
Posts: 23302
Joined: 13/09/2007 18:41
Location: Time to get schwifty in here!
Contact:

#205 Re: Nacionalni sastav ARBiH

Post by BHCluster »

willson wrote:
BHCluster wrote:
kakavdanakneiskustvu wrote:
tačno
Imas li ti taj dokumenat gdje je to pravilo bilo u Armiji?
Imas li ti dokumenat koji kaze da to nije bilo pravilo u Armiji ili da se takvo ponasanje obeshrabri ?

Jesi li cuo za pojam "Javna Tajna"?
Zasto bi se obehrabrivalo kada se radi o dizanju morala jer je drzava u to doba bila u ratu to jeste pod agrsijom. Ima li ijedna vojska u svjetu u historiji koja je prosla kao Armije Republike Bosne i Hercegovine a da nije porazena? Imali iti jedna vojska u svijetu koja nema slicne metode za dizanje morala kada suocena sa istim nazovimo ih problemima? Iz cega ti crpis paralele i inspiraciju za ovakvo nesto?
User avatar
Bosanski_kralj
Posts: 9205
Joined: 31/03/2007 00:07

#206 Re: Nacionalni sastav ARBiH

Post by Bosanski_kralj »

willson wrote: Vjerova ti ili ne zna Bog , pa normalno da neces cuti niko nece reci da je kurvin sin.
Kada gradjanske ideje zamjenis vjerskim tada dolazi do indoktrinacije oruzanih snaga, kada da li neko posti i klanja i da li je nosilac clanske karte sda postaje mjerilo njegovih sposobnosti a ne vojnicke vjestine onda je sigurno Armija islamizirana. Sada da budemo iskreni nisu se utjerivali nemuslimani nego su se Muslimani utjerivali u Islam.
Nemuslimani su bili kolateralna steta toga projekta.
Znas velika je promjena od Ponesi zastavu Dragane Vikicu do La ilahe ilalah mi smo vojska Dzihada. :wink:
A ono sta znaci" A "koje se davalo onima koji su zavrsili akademiju :"Allah , Alija , Akademija , Armija."samo ako ne vjerujes a ti pitaj bilo kojeg koji je zavrsio tu ratnu vojnu akademiju BiH taj moto zvuci bas onako gradjanski .
Priča se o mnogo gorim stvarima pa ne vjerujem da bi se takve stvari prešutale.

Možda se takvo što dešavalo eventualno u tvojoj jedinici, ali to nikako ne znači da je u cijelo Armiji bilo takvo stanje. U V Korpusu se takvo što 100% nije dešavalo. Od početka su jedinice koristile i tekbir pri jurišu, postio je ko je htio, klanjao isto tako...nikakve prislile nije bilo.
kv99
Posts: 2637
Joined: 09/01/2008 21:08

#207 Re: Nacionalni sastav ARBiH

Post by kv99 »

willson wrote:Kralju pa neprijatno ljudima da kazu da nisu imali svoje ja .
Ja sam prije nekoliko stranica rekao da takva praksa nikada nije mogla uzeti maha medju krajsnicima npr u 17 .
Ono sto bi trebalo reci je da je doslo do sda-izacije Armije a time samim do nametanja prakse prihvacene u SDA koja da budemo otvoreni nije bila multinacionalan partija kao i ostale nacionalne stranke . Sada porediti 3 i 5 Korpus je malo tesko ali ja sam ti rekao kako je bilo u 3 Korpusu pa i u vecini jedinica 1 Korpusa sa kojima sam se ja sreo .
A sto se tice kako ono bi kod tebe u komsiluku jos podavno prije rata :"Ubio sam dva krmka na pijaci , jednog na dvije noge i jednog na cetri ." :wink:
Cekaj malo sta to hoces reci , da li je Armija Bosne i Hercegovine bila "islamska " ili SDA- vojska ? Ako je bila islamska onda to znaci da je Islam i prema tome muslimani bili privilegovani a ako je bila SDA onda znaci da si mogao i biti musliman ali ako nisi bio clan stranke da si bio "donji " ( a sto znam licno par slucajeva ) ? Tako da od vasih tvrdnji kako je Armija bila islamska dolazimo da je bila pod uticajem jedne politicke stranke a sto nije isto.
I citavo vrijeme tvrdite kako je Armija Bosne i Hercegovine bila islamska sto bi trebalo da znaci da je bila citava takva i da je bilo to norma ali ako se kaze da nije bilo tako u 5 Korpusu, nije bilo u 7 Korpusu , nije bilo ni u 2 ili 4 Korpusu pa kako mozete da tvrdite da je Armija bila islamska ? Sve do kraja rata je bilo tesko uvesti jedinstveno komandovanje a pogotovo 93/94 kada su nekada razliciti bataljoni imali drugacije ponasanje a pogotovo ne na nivou brigada , gradova ili Korpusa pa me zanima po cemu zakljucujete da je Armija bila islamska ?
User avatar
madner
Posts: 56754
Joined: 09/08/2004 16:35

#208 Re: Nacionalni sastav ARBiH

Post by madner »

I sta rece: rijesavanje Pakistansko-Saudijskog problema je bio masteralni potez?
User avatar
L.e.g
Posts: 724
Joined: 30/04/2009 09:27

#209 Re: Nacionalni sastav ARBiH

Post by L.e.g »

juznije wrote:ALILOVIĆ (Drago) STJEPAN (* 1973. - † 1993.)
* ANČIĆ (Drago) ŽELJKO (* 1956. - † 6.2.1993.)
* ARAPOVIĆ (Ladislav) ZORAN (* 1967. - † 17.1.1993.)
* AZINOVIĆ (Ivica) ANTONIO (* 1970. - † 20.4.1993.)
* BABIĆ (Jozo) VINKO (* 1943. - † 1992.)
* BAGARIĆ (Vice) BOŽO (* 1941. - † 1992.)
* BAGARIĆ (Božo) ZDRAVKO (* 1969. - † 1992.)
* BAJKUŠA (Karlo) NIKOLA (* 1945. - † 1992.)
* BITENC (Roman) BARBARA (* 1961. - † 2.10.1992.)
* BOŠNJAK (Berislav) IGOR (* 1972. - † 1993.)
* BRADARA (Marko) ANTO (* 1946. - † 1992.)
* BRADARIĆ ( Ivan) MARKO (* 1939. - † 1992.)
* BRKIĆ (Franjo) IVAN (* 1966. - † 1992.)
* BUŠIĆ (Mato) ZVONKO (* 1961. - † 1992.)
* CENČIĆ (Josip) IVAN (* 1946. - † 17.1.1993.)
* CETIN (Stanislav) VILIM (* 1945. - † 1993.)
* ČAVARA (Jozo) IVO (* 1941. - † 1993.)
* ČEFERIN (Zvonimir) ERNEST (* 1973. - † 1992.)
* ČOLO (Mato) PREDRAG (* 1977. - † 1992.)
* DEMIR (Hasib) RASIM (* 1947. - † 1992.)
* DILBEROVIĆ (Miloš) MILAN (* 1967. - † 13.11.1992.)
* DOŠLIJEVSKI (Goce) ZORAN (* 1970. - † 1992.)
* DOZELENČIĆ (Feliks) RADOSLAV (* 1948. - † 1992.)
* DUGANDŽIĆ (Zlatko) NENAD (* 1969. - † 1993.)
* ĐUKIĆ (Dušan) MLADEN (* 1964. - † 1992.)
* ELPEZ (Ivica) OLIVER (* 1970. - † 1992.)
* EMERŠIĆ (Janoš) KLAMAN (* 1931. - † 1994.)
* FERLAN (Josip) TONČI (* 1952. - † 27.2.1993.)
* FRANKIĆ (Vinko) RANKO (* 1952. - † 1993.)
* FRANKOVIĆ (Marko) BRUNO (* 1938. - † 7.4.1993.)
* GRGIĆ (Ante) VJEKOSLAV (* 1942. - † 1993.)
* ILIĆ (Pavo) IVAN (* 1942. - † 1993.)
* ILIĆ (Stipe) IVO (* 1968. - † 1992.)
* JAKOVLJEVIĆ (Mirko) MATO (* 1957. - † 1992.)
* JORDANOVIĆ (Amir) SAMIR (* 1974. - † 1993.)
* JURIČIĆ (Zvonko) DARIO (* 1974. - † 1993.)
* JURIĆ (Bosiljko) KORNELIJA (* 1972. - † 9.10.1992.)
* JURIŠIĆ (Antun) ANTO (* 1951. - † 1992.)
* JURIŠIĆ (Marko) MARKO (* 1945. - † 1992.)
* JURJEVIĆ (Nikola) JOSIP (* 1934. - † 1992.)
* KARLOVIĆ (Vlado) NINO (* 1972. - † 1992.)
* KAVAZIĆ (Uzeir) NEZIR (* 1966. - † 1992.)
* KLEMO (Ivan) MARINKO (* 1962. - † 1993.)
* KRASNIĆ (Mehdi) HARIS (* 1971. - † 1992.)
* KREŠO (Jure) DRAGAN (* 1956. - † 1992.)
* KRIJEŠTORAC (Vehbija) MIRALEM (* 1967. - † 1992.)
* KRIŽIĆ (Petar) NIKOLA (* 1943. - † 1992.)
* KULIŠ (Drago) MLADEN (* 1975. - † 1992.)
* KULO (Hasan) EDIS (* 1974. - † 1993.)
* LOVRIĆ (Vinko) RONALD (* 1972. - † 1992.)
* LUKIĆ (Nikola) MIROSLAV (* 1958. - † 1992.)
* MAČAK (Fadil) EDINA (* 1963. - † 1993.)
* MAČOROVIĆ (Duško) SILVIO (* 1941. - † 1993.)
* MIHALIĆ (Ivan) PAVAO (* 1944. - † 1993.)
* MILIŠIĆ (Nikola) RAJKO (* 1939. - † 1992.)
* MISIĆ (Pero) TOMO (* 1958. - † 1992.)
* MORIĆ (Vilim) ZDRAVKO (* 1954. - † 1993.)
* MOSOĆI (Albin) VLADIMIR (* 1951. - † 1993.)
* MUJANOVIĆ (Bego) ALBINKO (* 1955. - † 1992.)
* MUSA (Petar) IVAN (* 1941. - † 1992.)
* NIKOLIĆ (Franjo) ZORAN (* 1958. - † 1992.)
* PERIĆ (Anto) JOSIP (* 1954. - † 1993.)
* PJANIĆ- LAUŠ (Anto) JAKOV (* 1942. - † 1992.)
* POCRNJIĆ (Sretko) IVO (* 1961. - † 1992.)
* POKRKLIĆ (Ahmet) ALMIR (* 1974. - † 1993.)
* PRIMORAC (Vladimir) ZDENKO (* 1969. - † 8.2.1993.)
* RADOŠ (Pero) JOZO (* 1967. - † 1993.)
* RAGUZ (Zdravko) LADISLAV (* 1974 - † 9.10.1992.)
* RAHMANOVIĆ (Ibrahim) ADMIR (* 1968. - † 1993.)
* RAMADANI (Salih) ENVER (* 1970. - † 1993.)
* RAŠIĆ (David) NENAD (* 1953. - † 1992.)
* RAZDRIĆ (Mato) PERO (* 1948. - † 1992.)
* RUPČIĆ (Josip) MIRKO (* 1947. - † 1993.)
* SEJADIN (Fuad) ANIS (* 1975. - † 1993.)
* SLAVIČEK (Ivan) GORAN (* 1970. - † 1993.)
* SOLDO (Zlatko) DENIS (* 1972. - † 1993.)
* SPAJIĆ (Ivan) VINKO (* 1955. - † 1992.)
* STANIĆ (Jozo) IVICA (* 1972. - † 1993.)
* ŠIMUNIĆ (Berislav) NINOSLAV (* 1972. - † 1992.)
* ŠIMUNOVIĆ (Ivica) MARIN (* 1960. - † 1992.)
* ŠKRABA (Marko) VJEKOSLAV (* 1960. - † 29.9.1992.)
* ŠUTALO (Ivo) MIRKO (* 1955. - † 1992.)
* TAHIROVIĆ (Ramiz) SEJFO (* 1970. - † 1992.)
* TROGRLIĆ (Stjepan) DANKO (* 1940. - † 1993.)

rahmet duši i pokoj vječni daruj im
http://sarajevskiheroji.blogger.ba/arhi ... 0/2393056/
User avatar
BHCluster
Posts: 23302
Joined: 13/09/2007 18:41
Location: Time to get schwifty in here!
Contact:

#210 Re: Nacionalni sastav ARBiH

Post by BHCluster »

willson wrote: BH Cluster jel to ti hoces da kazes da smo mi pobjedili , nesto mi jalova ova pobjeda ono pravo Pirovska , dobise 49% teritorije i na kraju ujede vuk magarca .
Nemam niti sam ja imao ista protiv da ljudi poste , tekbiraju , Bajramuju ali ako smo vojska Republike a ne SDA zar nije bilo bolje za moral da je neko usjekao ma najmanji boric i ubacio svima po komad mesa za Bozic i Uskrs a ne da se starijesine stide cestitati te praznike svojim borcima nemuslimanim nego onako krisom cuce ih bezbjednjaci.
Neznam ja gdje ti procita da sam ja napisao da je neko nekoga pobjedio ali u nedostatku argumenata bolje nesto napisati nego nista. Nesmetaju nikome toliki turcizmi, germanizmi, itd. ali hajde neka se nesto pise...
mr.gugl
Posts: 186
Joined: 23/02/2010 20:17

#211 Re: Nacionalni sastav ARBiH

Post by mr.gugl »

XXS wrote:
therrarrius wrote:
karanana wrote:
prije ce biti da su tadasnji "bosnjacki" lideri nasjeli na kos-ovu klopku i sami kreirali to ste se kasnije zaista zvalo muslimanska armija, naslov kojeg se sda danas ne stidi kada im se tako kaze, jer je na kraju rata ta armija imala vjerovatno oko 95% muslimana u njoj.
Ne neeeeee oni su samo bili zbunjeni u tom momentu :-)
Toliku zbunjeni da su jos u Julu '92. osnovali 7. Muslimansku Brigadu.
da vas je bilo dovoljno za jedne brigade, mogli ste komotno i vi osnovati 1. katolicku ili 1. pravoslavnu brigadu i da izvinis, jebi me ako bi ikome smetali. ako je brigada bila sastavljena od muslimana, sta fali nazivu. ti hoces da kazes da su muslimani trebali ovoj drzavi samo da ginu za nju, a da bude zabranjeno i da se pomenu? ako se ponovo zarati, a mene budu pitali za naziv, zvacemo se "1. Allahova brigada", pa ako ti ne valja, idi pa ubijaj djecu s brda zato sto klanjaju a ne krste se, a ako imas "svojih", skupite se, pa se nazovite kako vam volja. ako cete iskreno braniti ovu drzavu do zadnjeg covjeka, sto se mene tice mozete biti i 1. cetnicka! :bih: :thumbup:
User avatar
madner
Posts: 56754
Joined: 09/08/2004 16:35

#212 Re: Nacionalni sastav ARBiH

Post by madner »

Imali su i partizani muslimanske brigade :wink:
drug bevc
Posts: 346
Joined: 15/04/2010 12:18

#213 Re: Nacionalni sastav ARBiH

Post by drug bevc »

madner wrote:Imali su i partizani muslimanske brigade :wink:
jesu napadali fašiste i domaće izdajnike sa tekbirom??????



i amerika i engleska biće zemlja proleterska !!!!!
User avatar
XXS
Posts: 1702
Joined: 29/11/2009 19:32

#214 Re: Nacionalni sastav ARBiH

Post by XXS »

mr.gugl wrote: da vas je bilo dovoljno za jedne brigade, mogli ste komotno i vi osnovati 1. katolicku ili 1. pravoslavnu brigadu i da izvinis, jebi me ako bi ikome smetali. ako je brigada bila sastavljena od muslimana, sta fali nazivu. ti hoces da kazes da su muslimani trebali ovoj drzavi samo da ginu za nju, a da bude zabranjeno i da se pomenu? ako se ponovo zarati, a mene budu pitali za naziv, zvacemo se "1. Allahova brigada", pa ako ti ne valja, idi pa ubijaj djecu s brda zato sto klanjaju a ne krste se, a ako imas "svojih", skupite se, pa se nazovite kako vam volja. ako cete iskreno braniti ovu drzavu do zadnjeg covjeka, sto se mene tice mozete biti i 1. cetnicka! :bih: :thumbup:
Aferim, iskreno i posteno. S tobom se ja potpuno razumijem i stvarno nemam nikakvu repliku na tvoj post.
Mene nerviraju ovi sto trube o jedinstvu i multikulturalizmu dok se oficijelno pozdravljamo selamom i kopamo se k'o sehidi. I onda kazu anamo oni nece sa nama.
User avatar
zambaklija
Posts: 2734
Joined: 27/03/2008 14:56
Location: budžak

#215 Re: Nacionalni sastav ARBiH

Post by zambaklija »

willson wrote:Preuzeto sa U ime Vremena



14.04.2007.
U ime Vremena....

Prije 15 godina dan je bio upravo ovakav...sunčan,prijatan sa laganim povjetarcem....osim što je sa horizonta dolazila potmula grmljavina četnićke artiljerije a u grad se slijevale rijeke izbjeglica...zabrinutih porodica uglavnom bez oćeva koji su ili već "nestali",ili su čekali u raznim logorima da "nestanu"ili da budu razmjenjeni...Žive za žive,mrtve za mrtve...ko što reće četnik 250-torici Kozarčana prije nego što je naredio njigovo streljanje na Koričanskim stijenama....Mi smo stajali puni adrenalina u stroju ispred Travničke medrese...objekat ostao iza Turaka,služivši svrsi i vjernicima do 1946...a onda su partizani odlučili da nema Boga i medresu pretvoriše u Šipadovu prodavnicu namještaja....Crkve tih godina nisu pretvarali u prodavnice namještaja...tja valjda il je tamo Boga bilo više il svojom konstrukcijom nisu zadovoljavali potrebe neke prodavnice...Šejtanska posla u svakom slučaju...Osim što smo stajali i bili puni adrenalina znojili smo se do bola...a šta bi drugo i radili u prvim uniformama Armije BiH sklepane na brzinu u Travničkoj konfekcijskoj industriji,i to od nepromoćivog šatorskog krila i "izvana"zamaskirano ružnim štamparskim bojama...zato smo imali odlične čizme hahaha ionako ih je Borac imao pune magaze za milu i dragu JNA...
Bili smo prava mlada armija...golobradi mladići koji su snove od prije neku noć zamijenuli sa surovošću života...Golobradi ali i odlučni...goloruki stati pred 4 armijsku silu u Evropi može il budala il ponosan čovjek..s ove vremenske distance rekao bih...obadvoje...Tog dana zakleli smo se na vjernost do groba dragoj domovini...i prvi put pozdravili vojničkim pozdravom preslikanim sa bosanskih stečaka...ruka u visini ramena sa raširenim prstima...Bosna je bila naša i mi smo bili njezini...Nas 300 u stroju...svih vjera...ljevo od mene Zoran Srbin,pravoslavac,desno od mene Darko,Hrvat,rimokatolik...Bez lažne patetike i suvišnih rijeći...Vrijeme je radilo protiv nas...Nije to ko u filmovima....nema pozadinske muzike koja pojačava doživljaj gledaocu..a bilo ih je tih dana podosta....majki koje plaću,djece koja nas gledaju i pozdravljaju mahanjem...didova koji komentiraju i naš izgled i naše naoružanje..A ono "bajno"...večinom lovačko,pokoji pištolj..dok su vlasnici "ciganki"i heklera vođeni pod "terminatori"....Elem mogo bih vam pricati još 2 dana o tom jednom posljepodnevu...Ali neću jer bitan je momenat kad je iz medrese izašao naš prvi komadant...i održao govor nakon kojeg...nakon kojeg bi i najveća kukavica uzela motiku i krenula s nama.....
Izašao je ispred nas u uniformi JNA s oznakama teritorijalne odbrane,srednjeg rasta,crn,proćelav,bucmast....Strogog pogleda,odlučnih pokreta uvježbanog glasa za "dreku"bez mikrofona i razglasa...Pogledao je niz stroj...komandovao MIRNO...NA desno RAVNAJssss...opet mirno pa NA MJESSTU ODMOR...Taman toliko smo i znali od strojevih radnji...
I onda je održao govor:
Dragi moji borci,ja sam major Mihajlo Petrović,Srbin,Beograđanin oficir bivše JNA....Moj djed borio se na Solunskom frontu protiv AustroUgarskih fašista,moj otac borio se i protiv njemačkih,ustaških i četničkih fašista,izgleda da je došlo vreme da se i ja borim protiv ovih bradonja sa brda...Bosanac nisam rođenjem al sam postao i srcem i dušom otkako živim ovde,a živim dugo..stavio sam se na raspolaganje našoj teritorijalnoj odbrani i oni su prihvatili te mi ukazaše čast i povjerenje da vodim ovaj odred...Prošli ste malo obuke u ova dva dana...nedovoljno i malo..ali mi imamo jednu prednost nad našim neprijateljom a dragi moji to je samo spoznaja da između njih i vaših porodica stojite samo vi nočas..ako prođu preko vas ovaj narod nema nade,ako ne prođu noćas...mi imamo vremena da ojačamo,da se obučimo,da pripremimo odbranu...Ako četnici nočas provale u Turbe ,pada i Travnik i Vitez i Zenica...jer u Zeničkoj kasarnoj čeka tenkovska brigada bivše JNA i oteže sa pregovorima ako padne Turbe oni će krenuti sa leđa na nas..a ko drži Lašvansku dolinu...drži pola Bosne....Biće to borba prsa u prsa,za svaku ulicu,za svaku kuću..njih će biti i više i bolje naoružanih...ne bojte se junak umire jednom kukavica hiljadu puta,budite smireni,pucajte samo u živu metu,ko nema oružija nek otima od neprijatelja,ko ne može nek čeka da pogine suborac..uzimaj nastavi dalje ili ne uzmiči gdje staneš...U tami slušajte moj glas...nemamo radio veza,nema motorola nit RUP-ovki...slušajte i radite šta naredim....I zapamtite između ovog sveta i njih nočas stojite samo vi.....Ušutio je a neko mu donese zastavu sa ljiljanima...Major Petrović joj salutira poljubi je i posla da i mi to isto uradimo...Potom smo posjedali u kamione i otišli put Turbeta....Idućih 24 časa smrt je plesala oko nas...u onoj grmljavini,borbi,jaucima cjelo vrijeme je odjekivao njegov glas...Kao u starim pričama o junacima...mi smo znali dok čujemo taj glas ima nade....Nakon 24 časa bili smo postrojeni ispred pošte u Turbetu...Major nije govorio...samo je prilazio svakom vojniku pružao mu ruku čestitao i ljubio ga u obraz...Njegov pogled govorio je najbolje...bio je pun ponosa i divljenja za nas....Četnici iz Zeničke kasarne nisu otišli prema Vitezu,Travniku,Turbetu...otišli su na Vlašić.....Tog 13 aprila u skoro svakom gradu Bosne gdje su se ljudi koliko toliko organizovali četnici nisu provalili...Travnik je imao sreće da u njemu živi major Mihajlo Petrović...Kraj onih naših kenjaca četnici su do podne mogli biti na Plavim vodama...Major Mihajlo Petrović par mjeseci kasnije poginuo je na borbenom zadatku...nekoliko mjeseci kasnije i njegov stariji sin....Dragi moji suborci iz Prvog Travničkog odreda...pokoj vam duši i rahmet na vaše duše...onim živim...sječajte se ...ako ništa a ono u ime Vremena....
O ovoj Armiji ja pricam . O herojima kao pokojni Mihajlo Petrovic. Slava mu i hvala.

čojče suze mi udariše,jesam mema,jel ovo baš vako ako jes SLAVA IM A MAJORU POKOJ DUŠI naprviliše mu barem spomen ploču?
User avatar
BHCluster
Posts: 23302
Joined: 13/09/2007 18:41
Location: Time to get schwifty in here!
Contact:

#216 Re: Nacionalni sastav ARBiH

Post by BHCluster »

XXS wrote:
mr.gugl wrote: da vas je bilo dovoljno za jedne brigade, mogli ste komotno i vi osnovati 1. katolicku ili 1. pravoslavnu brigadu i da izvinis, jebi me ako bi ikome smetali. ako je brigada bila sastavljena od muslimana, sta fali nazivu. ti hoces da kazes da su muslimani trebali ovoj drzavi samo da ginu za nju, a da bude zabranjeno i da se pomenu? ako se ponovo zarati, a mene budu pitali za naziv, zvacemo se "1. Allahova brigada", pa ako ti ne valja, idi pa ubijaj djecu s brda zato sto klanjaju a ne krste se, a ako imas "svojih", skupite se, pa se nazovite kako vam volja. ako cete iskreno braniti ovu drzavu do zadnjeg covjeka, sto se mene tice mozete biti i 1. cetnicka! :bih: :thumbup:
Aferim, iskreno i posteno. S tobom se ja potpuno razumijem i stvarno nemam nikakvu repliku na tvoj post.
Mene nerviraju ovi sto trube o jedinstvu i multikulturalizmu dok se oficijelno pozdravljamo selamom i kopamo se k'o sehidi. I onda kazu anamo oni nece sa nama.
Dobro to to ti nabaljzga ama hoce oni sa nama ali samo kada smo mi pod zemljom ili u okruzenju ili kada smo van BiH tada hoce sigurno. A ko to nevidi neka ide oci provjeriti. A to sto pises o multikulturalizmu bice ti imas neki drugu definiciju istog kada ja da bi bio multikulturalan i prihvatljiv moram sve ono sto sam nekirati i sakrivati.
User avatar
Bosanski_kralj
Posts: 9205
Joined: 31/03/2007 00:07

#217 Re: Nacionalni sastav ARBiH

Post by Bosanski_kralj »

XXS wrote: Aferim, iskreno i posteno. S tobom se ja potpuno razumijem i stvarno nemam nikakvu repliku na tvoj post.
Mene nerviraju ovi sto trube o jedinstvu i multikulturalizmu dok se oficijelno pozdravljamo selamom i kopamo se k'o sehidi. I onda kazu anamo oni nece sa nama.
Kako jadno zvuči ova tvoja rečenica
mr.gugl
Posts: 186
Joined: 23/02/2010 20:17

#218 Re: Nacionalni sastav ARBiH

Post by mr.gugl »

BHCluster wrote:
XXS wrote:
mr.gugl wrote: da vas je bilo dovoljno za jedne brigade, mogli ste komotno i vi osnovati 1. katolicku ili 1. pravoslavnu brigadu i da izvinis, jebi me ako bi ikome smetali. ako je brigada bila sastavljena od muslimana, sta fali nazivu. ti hoces da kazes da su muslimani trebali ovoj drzavi samo da ginu za nju, a da bude zabranjeno i da se pomenu? ako se ponovo zarati, a mene budu pitali za naziv, zvacemo se "1. Allahova brigada", pa ako ti ne valja, idi pa ubijaj djecu s brda zato sto klanjaju a ne krste se, a ako imas "svojih", skupite se, pa se nazovite kako vam volja. ako cete iskreno braniti ovu drzavu do zadnjeg covjeka, sto se mene tice mozete biti i 1. cetnicka! :bih: :thumbup:
Aferim, iskreno i posteno. S tobom se ja potpuno razumijem i stvarno nemam nikakvu repliku na tvoj post.
Mene nerviraju ovi sto trube o jedinstvu i multikulturalizmu dok se oficijelno pozdravljamo selamom i kopamo se k'o sehidi. I onda kazu anamo oni nece sa nama.
Dobro to to ti nabaljzga ama hoce oni sa nama ali samo kada smo mi pod zemljom ili u okruzenju ili kada smo van BiH tada hoce sigurno. A ko to nevidi neka ide oci provjeriti. A to sto pises o multikulturalizmu bice ti imas neki drugu definiciju istog kada ja da bi bio multikulturalan i prihvatljiv moram sve ono sto sam nekirati i sakrivati.
opet ona standardna, multikulturizam, ali da mi vama naredimo. ako si multikulturalan, na njegov selam odgovori sa dobar dan ili kako god ti zelis i obojici dobro. ne moze selam ne muslimanima, ali ne moze ni dobar dan za muslimane ili pomoz' Bog. hoces da izmislimo nove pozdrave ili jednostavno da sva tri budu u opticaju i da svi koriste ono sto im odgovara. selam znaci isto sto i pomoz' Bog i sto znaci hvaljen Bog (u slucaju katolika je to Isus) itd. pa u cemu je problem?
kopaju se k'o sehidi oni koji se smatraju takvim, a oni koji se ne smatraju su "pali" borci ili izmislite novi naziv koji vama odgovara i nije problem, ja cu sve vase da zovem tako. jedinstva ovdje nema niti ce ga biti. moze jedino biti razumjevanje i zivot takav da ti ne diras mene, ja ne diram tebe ili da obojica slusamo svoje "predstavnike vlasti", pa da onaj klempo meni kaze kako me ti mrzis i kako si protiv mene, a tebi onaj glavonja da samo ocjepljenjem ti mozes da imas normalan zivot. k'o veli ti glup, pa ne znas o cemu se zapravo radi.
sijete mrznju bez veze. raspravljate o glupostima. to koliko mi volimo ovu drzavu govori jasno stanje u kojem se nalazimo. borio se onaj ko je morao da se bori, trpi onaj ko mora da trpi, ali svi skupa sijemo mrznju i pravimo gore sutra sami sebi.
mr.gugl
Posts: 186
Joined: 23/02/2010 20:17

#219 Re: Nacionalni sastav ARBiH

Post by mr.gugl »

Bosanski_kralj wrote:
XXS wrote: Aferim, iskreno i posteno. S tobom se ja potpuno razumijem i stvarno nemam nikakvu repliku na tvoj post.
Mene nerviraju ovi sto trube o jedinstvu i multikulturalizmu dok se oficijelno pozdravljamo selamom i kopamo se k'o sehidi. I onda kazu anamo oni nece sa nama.
Kako jadno zvuči ova tvoja rečenica
pogotovo sto njemu zapravo nije ni krivo sto se ljudi kopaju kao sehidi, vec mu je krivo zato sto mu je receno da mu treba biti tako i da, ako bude drugacije,njemu nikad nece biti dobro ( a stvarnost je takva da nikome nece biti dobro dok tako mislimo jedni o drugima). eto u tome je stvar, a zanimljivo, mene kao muslimana selame samo u dzamiji i vlastitoj kuci. cak i ja sam kazem "dobar dan, kako ste" kad ulazim bilo gdje u javnosti.
to sto bi vi htjeli da je tako kako kazete, ne mora znaciti da i jeste. sarajevo je glavni grad drzave i banja luka i mostar mogu samo traziti da sredstva budu ulozena i u razvoj ta dva grada, a ako trazite bilo sta vishe, onda nema price o ljubavi prema domovini. onaj ko voli domovinu, voli je zato sto je takva kakva jeste i voli je bez obzira na glavni grad.
de mi reci ko se to osjeca nesigurno u sarajevu? jedino mi sarajlije. kako vas je to sarajevo uvrijedilo? selamima? gdje ih cujete? ko te to selami kad dodjes u sarajevo? to sto su vecinom muslimani u sarajevu ne znaci da ne mozes zivjeti pored. meni tvoj krst ne smeta, okaci ga vala bilo gdje, samo nemoj da vrijedjas druge njime. e druga stvar je sto bakiru treba jos miliona pa ko fol potencira neke muslimane, dodik srpstvo i td.
nemoj me petljati u to i govoriti da sam ja dio toga. ja sam musliman za sebe a ne za citav svijet. zivi pored mene sto godina, nikad neces primjetiti nista.
theTruePath
Posts: 8483
Joined: 26/12/2009 15:23

#220 Re: Nacionalni sastav ARBiH

Post by theTruePath »

dok se oficijelno pozdravljamo selamom i kopamo se k'o sehidi. I onda kazu anamo oni nece sa nama.
Ako je to problem onda sirok vam put mi i ne zelimo da budete sa nama,.ako je doslo do toga da moramo da biramo izmedju svog identiteta i komsija svakako da biramo identitet...jer komsije koji ne mogu prihvatiti nase oni nam i ne trebaju!!
mr.gugl
Posts: 186
Joined: 23/02/2010 20:17

#221 Re: Nacionalni sastav ARBiH

Post by mr.gugl »

ama ljudi, de mi objasnite ko vas to selama i gdje? ja zivim u sarajevu i nije mi se nikad desilo da me selami neko zvanicno. u skoli je dobar dan, u posti je dobar dan, na fakultetu je dobar dan, u policiji dobar dan gospodine, pa onda na ti predju ljudi, al' hajd' nisu oni krivi sto ne znaju. gdje god udjem "Dobar dan ili ako sute, ja kazem dobro vece". cak i pokrivena zena u domu zdravlja kaze dobar dan, kako vam mogu pomoci.

nemojte suplje price, jedini selam koji cete dobiti je od politicara, kojima to ide u prilog, a ako cete voljeti/mrziti ovu zemlju radi politicara, onda nemamo sta pricati.
User avatar
bailaor
Posts: 283
Joined: 19/10/2010 10:52
Location: Kod majoriziranih Ujni

#222 Re: Nacionalni sastav ARBiH

Post by bailaor »

Kako glupo svi kolektivno nasjedamo na provokacije...pa zaboga miloga zar nije dovoljno vidjeti masovne grobnice pa RS-u i srusene dzamije? Sta se ima bilo sta razgovarati sa takvim monstrumima??
User avatar
piupiu
Posts: 16351
Joined: 05/01/2008 05:08

#223 Re: Nacionalni sastav ARBiH

Post by piupiu »

Bosanski_kralj wrote:
willson wrote: Joj kralju bas si kralj je li naredjeno pa svo vrijeme su postojala dva paralelna sistema zvanicni i onaj manje zvanican a ti o aktima i uredbama de postedi me nije ni Rasim komandovao el mudjahidom nego eto ja sam.

Islamizacija ti je kada ja po Visokom u po Ramazana kupujem kese bureka jer moji suborci koji nisu nikada postili poste jer moraju , bezbjednjak vodi zabiljeske ko ne posti pa posto ja nisam obavezan da postim kupujem tim novim postacima bureke koje oni jedu krisom .
Kada moralista prestane da prica o Jedinstvenoj suvernoj nezavisnoj a pocne o tome kako je Islam najcisca vjera sto je sasvim uredu u mesdjidu ali nema mjesta kada se u istoj prostori nalaze borci ne-Islamske vjeroispovjesti.
Postojanje odreda el mudžahid nije dokaz islamizacije. Vjerujem da bi neki takav odred Engleza koji bi se htjeli boriti u sastavu Armije također bio prihvaćen kao što su i Arapi. Da li bi u tom slučaju to značilo kršćanizaciju Armije? :-)

Za ovo u vezi posta ti ne vjerujem, nikad ni od kog nisam čuo za takvo što.
Pa, mozda bi cuo, da hoces, jer ovdje o tome ljudi pricaju, samo sto ti i True Path ne zelite cuti ono sto ne zelite cuti. Problem bilo koje vecine je sto rijetko slusa sta manjina govori s namjerom da razumije, vecina manjinu slusa samo kad joj odgovara ono sto cuje. Kad joj ne odgovara, onda 'urazumljuje', a medjusobnom razumijevanju tu nema mjesta.

Ko smo ti ili ja da tvrdimo da bolje znamo kako se ne-Bosnjak osjecao u ARBiH kad oko njega grmi "Esellamu Aleikum" ili kad se mom prijatelju ne-Bosnjaku u istoj ARBiH u kojoj je bio do kraja 94.-e 'njezno' i iz dana u dan sugerise da bi trebao prihvatiti islam dok, usput budi receno, gradi drvene dzamije u okviru svog 'odbrambenog zadatka'? Ti mu ne vjeruj, a ja mu vjerujem. On se nije pridruzio religijskom kultu, nego armiji odbrane BiH. I ni ti, ni ja, ni True Path mu nemamo pravo nametati svoje misljenje o tome kako se on osjecao u toj armiji tokom tih i takvih 'vannastavnih aktivnosti' i zasto on ima ili nema pravo da se tako osjeca.
User avatar
madner
Posts: 56754
Joined: 09/08/2004 16:35

#224 Re: Nacionalni sastav ARBiH

Post by madner »

drug bevc wrote:
madner wrote:Imali su i partizani muslimanske brigade :wink:
jesu napadali fašiste i domaće izdajnike sa tekbirom??????



i amerika i engleska biće zemlja proleterska !!!!!
Pa nece sa Boze pravde u casni boj krenut :wink:
User avatar
L.e.g
Posts: 724
Joined: 30/04/2009 09:27

#225 Re: Nacionalni sastav ARBiH

Post by L.e.g »

mr.gugl wrote:ama ljudi, de mi objasnite ko vas to selama i gdje? ja zivim u sarajevu i nije mi se nikad desilo da me selami neko zvanicno. u skoli je dobar dan, u posti je dobar dan, na fakultetu je dobar dan, u policiji dobar dan gospodine, pa onda na ti predju ljudi, al' hajd' nisu oni krivi sto ne znaju. gdje god udjem "Dobar dan ili ako sute, ja kazem dobro vece". cak i pokrivena zena u domu zdravlja kaze dobar dan, kako vam mogu pomoci.

nemojte suplje price, jedini selam koji cete dobiti je od politicara, kojima to ide u prilog, a ako cete voljeti/mrziti ovu zemlju radi politicara, onda nemamo sta pricati.
Poštar u Hadžićima selami i koga zna i koga ne zna, tri puta sam to dozivio :?
Post Reply