Arapi u općini Trnovo grade turistički grad

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#501 Re: Arapi u općini Trnovo grade turistički grad

Post by HAVANA »

insomnia78 wrote:[emoji1] [emoji1] [emoji1] [emoji1]
Sta je,priznaj da nisi ocekivo? :lol: Znam sve od pocetka do kraja.Valjda je tacno. :cry:
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#502 Re: Arapi u općini Trnovo grade turistički grad

Post by insomnia78 »

Haha
User avatar
Haris.ba
Posts: 24802
Joined: 08/09/2005 20:08

#503 Re: Arapi u općini Trnovo grade turistički grad

Post by Haris.ba »

delllboy79 wrote:Hoceli biti dozvoljen ulaz u ove nove gradove ?
Neki mediji vec pisu kako u arapsko naselje osenik kod Hadica nije dozvoljen ulaz Bosancima.
Meni to dijeluje kao gubitak suvereniteta nad teritorijom i gubljenje prava domacih stanovnika.
Pravo domicilnih stanovnika da ti uđu u spavaću sobu je naša lijepa bošnjačka tradicija. :D

Koliko sam shvatio, radi se o privatnom vlasništvu. Ne znam o kakvom gubitku suvereniteta se govori.
Ako Bosanac ne može da kupi nekretninu tamo, onda imamo problem. Ili, bilo ko osim npr. Arap.

Sjećam se Osenika prije nekih 15ak godina. Štrašno lijepo naselje. Imaš osjećaj da toliko sunca ima da nikada ne zalazi. Zrak je strašan.
Ali, nisam vidio pritisak Bosanaca da tamo žive. Uglavnom je pritisak bio da se spase, da tamo ne žive. I sad bi Bosanci da ulaze u privatna naselja po Oseniku. Zanimljivo. :D
User avatar
O'zone
Globalni moderator
Posts: 22352
Joined: 17/02/2008 20:29
Location: Kad god popizdite na vlast, sjetite se da i u opoziciji sjede ista takva govna...."

#504 Re: Arapi u općini Trnovo grade turistički grad

Post by O'zone »

HAVANA wrote:A znam ono nesta rabiesilvelatuasirrabiteminbismilairahmanirahim 8) nana me naucila kad sam bio mali...Hocu li moc uNic?
Samo u Džehenem :lol: :lol: :lol: :lol:
The BEN10
Posts: 7563
Joined: 19/09/2011 09:03

#505 Re: Arapi u općini Trnovo grade turistički grad

Post by The BEN10 »

Haris.ba wrote:
delllboy79 wrote:Hoceli biti dozvoljen ulaz u ove nove gradove ?
Neki mediji vec pisu kako u arapsko naselje osenik kod Hadica nije dozvoljen ulaz Bosancima.
Meni to dijeluje kao gubitak suvereniteta nad teritorijom i gubljenje prava domacih stanovnika.
Pravo domicilnih stanovnika da ti uđu u spavaću sobu je naša lijepa bošnjačka tradicija. :D

Koliko sam shvatio, radi se o privatnom vlasništvu. Ne znam o kakvom gubitku suvereniteta se govori.
Ako Bosanac ne može da kupi nekretninu tamo, onda imamo problem. Ili, bilo ko osim npr. Arap.

Sjećam se Osenika prije nekih 15ak godina. Štrašno lijepo naselje. Imaš osjećaj da toliko sunca ima da nikada ne zalazi. Zrak je strašan.
Ali, nisam vidio pritisak Bosanaca da tamo žive. Uglavnom je pritisak bio da se spase, da tamo ne žive. I sad bi Bosanci da ulaze u privatna naselja po Oseniku. Zanimljivo. :D
Fkt
User avatar
karanana
Posts: 47219
Joined: 26/02/2004 00:00

#506 Re: Arapi u općini Trnovo grade turistički grad

Post by karanana »

100%. Ma koliko sam protiv svega ovoga, sto bi bosnjo da hoda po necijem privatnom vladnistvu ili avliji? Bi li on dao da se hoda po njegovom?
User avatar
delllboy79
Posts: 751
Joined: 09/01/2016 23:02

#507 Re: Arapi u općini Trnovo grade turistički grad

Post by delllboy79 »

Haris.ba wrote:
delllboy79 wrote:Hoceli biti dozvoljen ulaz u ove nove gradove ?
Neki mediji vec pisu kako u arapsko naselje osenik kod Hadica nije dozvoljen ulaz Bosancima.
Meni to dijeluje kao gubitak suvereniteta nad teritorijom i gubljenje prava domacih stanovnika.
Pravo domicilnih stanovnika da ti uđu u spavaću sobu je naša lijepa bošnjačka tradicija. :D

Koliko sam shvatio, radi se o privatnom vlasništvu. Ne znam o kakvom gubitku suvereniteta se govori.
Ako Bosanac ne može da kupi nekretninu tamo, onda imamo problem. Ili, bilo ko osim npr. Arap.

Sjećam se Osenika prije nekih 15ak godina. Štrašno lijepo naselje. Imaš osjećaj da toliko sunca ima da nikada ne zalazi. Zrak je strašan.
Ali, nisam vidio pritisak Bosanaca da tamo žive. Uglavnom je pritisak bio da se spase, da tamo ne žive. I sad bi Bosanci da ulaze u privatna naselja po Oseniku. Zanimljivo. :D

Kako naselje moze biti privatno i sta je sa slobodom kretanja ?

Kako bi bilo da svaka ulica u sarajevu stavi rampu i kaze ovo je privatno ?
Zamisli sloze se stanovnici nekog naselja u SA i kazu ovo je privatno naselje.

I kakvu korist mi mozemo imati od takvih naselja .
Cak i da naprave ovo na Preckom polju koja korist od toga ako ce biti rampa na ulazu.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24802
Joined: 08/09/2005 20:08

#508 Re: Arapi u općini Trnovo grade turistički grad

Post by Haris.ba »

delllboy79 wrote:

Kako naselje moze biti privatno i sta je sa slobodom kretanja ?

Kako bi bilo da svaka ulica u sarajevu stavi rampu i kaze ovo je privatno ?
Zamisli sloze se stanovnici nekog naselja u SA i kazu ovo je privatno naselje.

I kakvu korist mi mozemo imati od takvih naselja .
Cak i da naprave ovo na Preckom polju koja korist od toga ako ce biti rampa na ulazu.
Naselje može biti privatno ako je napravljeno sa privatnoj zemlji. I država ne odgovara za održavanje njegove putne infrastrukture. To nisu ceste po Zakonu o cestama. To je servisni putni prostor kuća/apartmana.
Imaš kamp naselje Oazu na Ilidži. Ima napravljene kuće i puteve oko tih kuća. Kamp je ograđen, i putevi unutar naselja nisu cesta po zakonu, iako imaju sve karakteristika ceste.

Da pojednostavim, napraviš na sredini svoje njive dvije kuće, i oko kuća napraviš put - to je privatan put. Možeš dati komšijama da ti se vozaju oko kuća. A možeš im i zabraniti. Ako dopustiš da se vozaju, mogu zasnovati i služnost. Pa im onda nećeš ni moći zabraniti.

Pretpostavljam da onaj ko kupi apartman/kuću u tim naseljima, postaje i suvlasnik puta oko kuće. I dužan je da ga održava zajedno sa ostalima vlasnicima. Ne može tražiti od općine da mu popravlja put.

Ako je čitav kompleks privatan, vlasnik uređuje ko može ući u njega. Isto ko što i mi uređujemo ko nam ulazi u kuću ili stan.

Ovo je koncept koji nije nepoznat u kapitalističkim zemljama. Neke države ga ohrabruju, neke ne. Zavisi od društva. Mi nismo navikli na to. I država treba da objasni narod šta i kako.

Ne može svaka ulica u Sarajevu staviti rampu, zato što ta ulica nije na privatnoj zemlji. Ona koja jeste - može. Imaš slučajeva gdje ljudi imaju pristupne puteve koji su privatni. I to su uglavnom putevi širine od dva metra. I onda dosadi ljudima da se vozaju po kaljuži, pa potpišu sa općinom da joj predaju taj put, a ona da ga održava i napravi im asfalt.

Kakvu mi imamo korist od takvih naselja? Pa ako su turistička naselja, imamo koristi od turizma. Ta naselja treba napraviti, a i održavati. Treba i pružati određene usluge njenim stanovnicima.
vodoinstalater
Posts: 240
Joined: 14/07/2004 22:45

#509 Re: Arapi u općini Trnovo grade turistički grad

Post by vodoinstalater »

Haris.ba wrote:
MOSALJOZE wrote:Ja provjereno znam,od ljudi koji su radili istraživanje u vezi zagadjenja vode na Vrelu Bosne,da sve ono što je izgradjeno na području Opštine Trnovo nema nikakve veze sa Vrelom Bosne,tj ne zagadjuje tu vodu.
Bacana je boja gore. I izgleda da sve ode u Hercegovinu, na južnu stranu. Ali bacana je boja u izvore. A recimo kanalizacija sa Babinog Dola ide na Igman prema Hadžićima. Pa dodamo da se odvodnja kanalizacije iz Hadžića još radi, te nije prikopčana na sistem prečistača u Butilama.

Fazon je u otpadnim vodama. Bjelašnica je šuplja, sve prođe kroz nju.
@Masoljese Taj ko ti je rekao to rekao ti je u pola informacije, vjerovatno da opere i sopstvenu savjest

@Haris.b U pravu si, to je vjerovatni izvor zagadjenja na samo vrelu rijeke Bosne ali za utvrdinjavanje kako zagadjenje dospjeva u citav taj prostor potrebno je dugotrajnije i opseznije istrazivanje. Mada masa podataka vec postoji samo ih treba sistematski posloziti, nezavisno bez pokusavanja interpretacije podataka na nacine kako zeli financijera istrazivanje :mrgreen:

Ovo je onako bas na dugu stapu za ovu temu..
User avatar
delllboy79
Posts: 751
Joined: 09/01/2016 23:02

#510 Re: Arapi u općini Trnovo grade turistički grad

Post by delllboy79 »

vodoinstalater wrote:Ako je čitav kompleks privatan, vlasnik uređuje ko može ući u njega. Isto ko što i mi uređujemo ko nam ulazi u kuću ili stan.

Ovo je koncept koji nije nepoznat u kapitalističkim zemljama. Neke države ga ohrabruju, neke ne. Zavisi od društva. Mi nismo navikli na to. I država treba da objasni narod šta i kako.
Drzava bi trebala da pita narod . Ovaj koncept je primitivan i degutantan i nije u skladu sa kulturom naseg naroda.
Ako drzava odobri ovakav koncept izgradnje imacemo mnogo ograda. Kako bi ruzno izgledalo sarajevo kad bi svaka zgrada imala svoju ogradu. A ta naselja sa ogradama ili zidovima vise lice na logore ili zatvore.
Neznam kako neko uopste moze da zamisli zivot u takvoj sredini.
mali_balon
Posts: 11366
Joined: 12/09/2012 09:57

#511 Re: Arapi u općini Trnovo grade turistički grad

Post by mali_balon »

delllboy79 wrote:
vodoinstalater wrote:Ako je čitav kompleks privatan, vlasnik uređuje ko može ući u njega. Isto ko što i mi uređujemo ko nam ulazi u kuću ili stan.

Ovo je koncept koji nije nepoznat u kapitalističkim zemljama. Neke države ga ohrabruju, neke ne. Zavisi od društva. Mi nismo navikli na to. I država treba da objasni narod šta i kako.
Drzava bi trebala da pita narod . Ovaj koncept je primitivan i degutantan i nije u skladu sa kulturom naseg naroda.
Ako drzava odobri ovakav koncept izgradnje imacemo mnogo ograda. Kako bi ruzno izgledalo sarajevo kad bi svaka zgrada imala svoju ogradu. A ta naselja sa ogradama ili zidovima vise lice na logore ili zatvore.
Neznam kako neko uopste moze da zamisli zivot u takvoj sredini.
Cuj drzava da pita narod.....haj da drzava pita narod kako da ti uredis svoju kucu li stan....dakleM privatna svojina svetinja...ali to bi se sve moglo rijesiti nekim porezom na imovinu ili nekretnine koji bi nasi izabranici u parlamentu trebali donijeti u vidu nekog zakona, koji bi se placao godisnje na kolicinu i povrsinu nekretnine, ali to odma znaci da su sami sebi zabili auto gol.....

Zato ja ne gotivim stari grad i mahale.....zidovi i samo zidovi isto siptarija

A sto se tice zatvorenih naselja puna hin amerika nije to nista novo, ljudi nece da mu prljavi bosnjo ulazi, moze ali kao posluga........ali to ne znaci da bi to trebalo dozvoliti.....ogradi kucu i iza tog zida se jebi koliko hoces ali ne ogradjivati citava naselja

Naravno, vec sam govorio da je ovo u Trnovu velika ubleha i da je to samo pranje SDA para preko "investitora".....
User avatar
Miki123
Posts: 1788
Joined: 23/09/2007 12:44

#512 Re: Arapi u općini Trnovo grade turistički grad

Post by Miki123 »

Drzava bi trebala da pita narod . Ovaj koncept je primitivan i degutantan i nije u skladu sa kulturom naseg naroda.
Ako drzava odobri ovakav koncept izgradnje imacemo mnogo ograda. Kako bi ruzno izgledalo sarajevo kad bi svaka zgrada imala svoju ogradu. A ta naselja sa ogradama ili zidovima vise lice na logore ili zatvore.
Neznam kako neko uopste moze da zamisli zivot u takvoj sredini.
samo nam još to fali - da država određuje smijem li svoje ograditi.

i još da pita polupismenu alašu koja piše "neznam" za odobrenje... :izet:
User avatar
Logovan
Posts: 94348
Joined: 15/05/2010 00:44
Location: http://i57.klix.com/6ocy11.png

#513 Re: Arapi u općini Trnovo grade turistički grad

Post by Logovan »

Gradi li se Buroj? :oops:
Trebam te
Posts: 2006
Joined: 26/10/2010 13:53

#514 Re: Arapi u općini Trnovo grade turistički grad

Post by Trebam te »

Logovan wrote:Gradi li se Buroj? :oops:

Aha gradi se :lol: :lol: :lol:

http://www.klix.ba/vijesti/bih/obecanja ... /161024100

:skoljka:
User avatar
Haris.ba
Posts: 24802
Joined: 08/09/2005 20:08

#515 Re: Arapi u općini Trnovo grade turistički grad

Post by Haris.ba »

Logovan wrote:Gradi li se Buroj? :oops:
Grade dva objektića. Onaj kamen temeljac je bio organizovan iz više razloga:

- predizborno slikanje političara;
- besplatna medijska kampanja radi ulagača da vide da je došao premijer.

Mislim da može se tek na proljeće vidjeti koliko će krenuti. Nema priče o milijardama. Ako u slijedeće tri godine naprave nešta kao na Oseniku - odlično. Ako to prodaju. Onda tek može se pričati o milijardama. Mene više brine gdje će se kopčati na kanalizaciju. To izgleda ni oni ne znaju. :(
Trebam te
Posts: 2006
Joined: 26/10/2010 13:53

#516 Re: Arapi u općini Trnovo grade turistički grad

Post by Trebam te »

Haris.ba wrote:
Logovan wrote:Gradi li se Buroj? :oops:
Grade dva objektića. Onaj kamen temeljac je bio organizovan iz više razloga:

- predizborno slikanje političara;
- besplatna medijska kampanja radi ulagača da vide da je došao premijer.

Mislim da može se tek na proljeće vidjeti koliko će krenuti. Nema priče o milijardama. Ako u slijedeće tri godine naprave nešta kao na Oseniku - odlično. Ako to prodaju. Onda tek može se pričati o milijardama. Mene više brine gdje će se kopčati na kanalizaciju. To izgleda ni oni ne znaju. :(

A niti odakle ce vodu dovesti.

:run:
User avatar
Logovan
Posts: 94348
Joined: 15/05/2010 00:44
Location: http://i57.klix.com/6ocy11.png

#517 Re: Arapi u općini Trnovo grade turistički grad

Post by Logovan »

Trebam te wrote:
Logovan wrote:Gradi li se Buroj? :oops:

Aha gradi se :lol: :lol: :lol:

http://www.klix.ba/vijesti/bih/obecanja ... /161024100

:skoljka:
Znači gradi se. Ja se već bio uplašio da su stali odmah na početku. :mrgreen:
User avatar
Logovan
Posts: 94348
Joined: 15/05/2010 00:44
Location: http://i57.klix.com/6ocy11.png

#518 Re: Arapi u općini Trnovo grade turistički grad

Post by Logovan »

11.12.2016.
Image
Image
Image
Image
Image
sa-c.net
detroit-mercy
Posts: 16059
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#519 Re: Arapi u općini Trnovo grade turistički grad

Post by detroit-mercy »

delllboy79 wrote:
vodoinstalater wrote:Ako je čitav kompleks privatan, vlasnik uređuje ko može ući u njega. Isto ko što i mi uređujemo ko nam ulazi u kuću ili stan.

Ovo je koncept koji nije nepoznat u kapitalističkim zemljama. Neke države ga ohrabruju, neke ne. Zavisi od društva. Mi nismo navikli na to. I država treba da objasni narod šta i kako.
Drzava bi trebala da pita narod . Ovaj koncept je primitivan i degutantan i nije u skladu sa kulturom naseg naroda.
Ako drzava odobri ovakav koncept izgradnje imacemo mnogo ograda. Kako bi ruzno izgledalo sarajevo kad bi svaka zgrada imala svoju ogradu. A ta naselja sa ogradama ili zidovima vise lice na logore ili zatvore.
Neznam kako neko uopste moze da zamisli zivot u takvoj sredini.
Na ulazu u svaku zgradu su vrata koja mogu otvoriti samo stanari (koji imaju kljuc) ili te mogu pustiti otvaranjem preko interfona. Sto onda stanari ne pocupaju sva ulazna vrata da raja moze vrljati po stubistima ili za ne daj boze skloniti se od nevremena :mrgreen: .
User avatar
zli_hordas
Posts: 1250
Joined: 27/05/2010 08:58

#520 Re: Arapi u općini Trnovo grade turistički grad

Post by zli_hordas »

Pitanje je može li masni bošnjo uraditi ovo u Kataru,Saudiji ili negdje trece ovo sto arapi rade kod nas to jest da kupi poveći komad zemlje i ogradi ga ko kasarnu da ne znaš ni ko unutra boravi niti šta se dešava.
User avatar
klavirdžija
Posts: 2159
Joined: 24/02/2013 10:38

#521 Re: Arapi u općini Trnovo grade turistički grad

Post by klavirdžija »

Svidjelo se to nekome ili ne, sve se svodi na onu staru, dobru: Privatna svojina, ko vas hebe.

Imaju pravo na to i zdravo.
User avatar
vješalica
Posts: 10114
Joined: 02/04/2010 19:12

#522 Re: Arapi u općini Trnovo grade turistički grad

Post by vješalica »

zli_hordas wrote:Pitanje je može li masni bošnjo uraditi ovo u Kataru,Saudiji ili negdje trece ovo sto arapi rade kod nas to jest da kupi poveći komad zemlje i ogradi ga ko kasarnu da ne znaš ni ko unutra boravi niti šta se dešava.
naravno da ne može
ali ovdje se svi uspalili jer je riječ o bogatim arapima i njihovim investicijama koje će nas odvesti u prosperitet
ušutili se ovi što podržavaju ove "investicije" :-)
detroit-mercy
Posts: 16059
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#524 Re: Arapi u općini Trnovo grade turistički grad

Post by detroit-mercy »

zli_hordas wrote:Pitanje je može li masni bošnjo uraditi ovo u Kataru,Saudiji ili negdje trece ovo sto arapi rade kod nas to jest da kupi poveći komad zemlje i ogradi ga ko kasarnu da ne znaš ni ko unutra boravi niti šta se dešava.
Kad imas pare sve mozes :mrgreen: samo problem je sto bosnjo nema takvih para :mrgreen: .
prog321
Posts: 7052
Joined: 08/07/2014 21:03

#525 Re: Arapi u općini Trnovo grade turistički grad

Post by prog321 »

vješalica wrote:
zli_hordas wrote:Pitanje je može li masni bošnjo uraditi ovo u Kataru,Saudiji ili negdje trece ovo sto arapi rade kod nas to jest da kupi poveći komad zemlje i ogradi ga ko kasarnu da ne znaš ni ko unutra boravi niti šta se dešava.
naravno da ne može
ali ovdje se svi uspalili jer je riječ o bogatim arapima i njihovim investicijama koje će nas odvesti u prosperitet
ušutili se ovi što podržavaju ove "investicije" :-)
Od 2013 moguće je i u Saudijskoj Arabiji kao stranac posjedovati privatnu zemlju i imovinu.
Post Reply