Aprilski paket,propuštena šansa

Post Reply
User avatar
LBVIEW
Posts: 9241
Joined: 01/04/2010 22:35

#201 Re: Aprilski paket,propuštena šansa

Post by LBVIEW »

daddy-kool wrote:Pitanja su valjda za slučaj da je a.p. prošao.

Skupština RS nije iznad predsjedništva nego imamo entitetski veto, kojeg može US BiH opovrgnuti.

Aprilski paket:
b) Parlamentarna skupština BiH raspušta se u slučaju kada Predstavnički dom ne uspije izabrati
predsjednika Vijeća ministara / premijera ni nakon trećeg kruga glasanja.
Ne kontas ti, sad ce tebi(i meni) ovaj s Kipra objasnisti kako je to, ustvari, dobro za drzavu, posto se, nakon raspustanja Parlamenta, automatski usvaja zakon o vanrednim izborima, gdje se srpski politicari naprosto utrkuju ko ce prije za isti glasati. :D
Sto se ovog "paketa" tice, niti donosi nesto revolucionarno, niti ikog obavezuje na sprovodjenje, sto politicari iz manjeg entiteta igrajuci se "svedskog stola" /kresci Ustav (Dan sumske, Miletov referendum...) svakodnevno pokazuju.
User avatar
LBVIEW
Posts: 9241
Joined: 01/04/2010 22:35

#202 Re: Aprilski paket,propuštena šansa

Post by LBVIEW »

daddy-kool wrote:Davno je sve rečeno na ovu temu:
Banksy wrote:
Banksy wrote:
Negativni dojam koji je javnost stekla oko Aprilskog je samo i jedino medijski spin SDP-a s Bakirom i 60 min na čelu, potpomognut tadašnjim smiješnim USA ambasadorom, Dnevnim Avazom i potkupljenim ''nevladinim'' organizacijama.
To što se javnost primila, pa povjerovala Lagumdžiji pitanje je za svakog pojednica koji je naivno nasjeo na tezu da su prijatelji Bosne: Boro Paravac, Mile Dodik, Ivo Miro Jović, Dragan Čović, Sulejman Tihić, a neprijatelji: Haris Silajdžić, Bogić Bogićević, Miro Lazović, Stjepan Kljujić, Stipe Mesić, Ivo Banac, itd.
Medijski pritisak je zaista bio izniman, ali realno, nije bilo potrebno puno pameti da se razazna šta je u toj priči dobro, a šta loše, ko je pozitivac, ko negativac. U tom trenutku povjerovalo se kleptomanu Lagumdžiji kojem je za tu prljavu uslugu obećana vlast (što se na kraju i desilo 4 godine kasnije) i to je to.
Detalji i suština Aprilskog, Haretova korist koju je izvukao iz obaranja, itd, duga su priča.
SBiH je uglavnom banda, a najveće zamjerke koje idu Silajdžiću su te što je dozvolio da se okruži takvim likovima. Sam ih je birao ili aminovao, ili bar nije se puno petljao u to kad su se formirali unutarnji stranački safovi. Sam jaka figura, ali previše svoj i odvojen od infrastukture, bio je previše nezainteresiran za samu stranku i vidjelo se da tu ne funkcionira. Totalni krah slijedi predavanjem stranke u ruke Safetu Oručeviću, čovjeku koji svakako uništi sve što dohvati, pa je tako uništio i ovo. Hare bi bio izvrstan Ministar inostranih, član Predsjedništva, itd, ali očito je da nije čovjek od stranke ili bilo kakvog kolektiva, uopće.
Banksy wrote: ...

... prije Hareta, Dodik je inauguriran u lidera bosanskih Srba, američka administracija, zabavljena Alkaidom, prekrižila simpatije prema muslimanima, uz to sasvim zaboravila gdje je Bosna, OHR prestao nametati rješenja, Putin dobio drugi mandat i postao najmoćniji čovjek planete, a MZ smislila da preko Bosne Srbiji kompenzira Kosovo.

... kovanica ''blizanci zla (Dodik/Silajdžić)'' je smišljena u SDP Centrali, pa plasirana putem medija Centrale u javnost, a sve s ciljem da koalicija Tihić&Lagumdžija preotme vlast da bi, umjesto Silajdžića, dobila pristup prirodnim resursima, te ona, a ne on, harčila državno pa prodavala struju, elektrane, telekome, autoputeve (što se i ostvarilo, pa smo Zlatku km autoputa plaćali 26 umjesto 6 miliona)

... cijelu tu priču oko ''Aprilskog paketa'', možemo pokušati objasniti sebi putem vrlo jednostavnog testa, kako je to bilo moguće da u tom trenutku navijamo za Boru Paravca, Mileta Dodika, Čovića, Ivu Miru Jovića s jedne strane, a protiv Kljujića, Lazovića, B. Bogićevića, Stjepana Mesića, Ive Banca i drugih, svi redom izričito protiv a.p.

Jedino što nam je mutilo um tih dana bio je Lagudmžija koji je stao uz prve i ubijedio nas da su ovi drugi neprijatelji države BiH...

Nije ovo prilika da se o paketu ponovo razgovara niti je danas bilo kome više važno šta je neki trećerazredni diplomata (McElhaney) predlagao za rješenje političke krize u BiH, ali ako postoji jedna jedina stvar koju je Silajdžić (iz bilo kojih razloga) dobro uradio za svojih mandata, to je obaranje Aprilskog paketa.

...
:thumbup:
Sve receno.
User avatar
LBVIEW
Posts: 9241
Joined: 01/04/2010 22:35

#203 Re: Aprilski paket,propuštena šansa

Post by LBVIEW »

muha_sa wrote:I tako Dodik poceo radit na jacanju države BiH a pojavi se sad Bakir sa nakom deklaracijom i opet mu nabaci na volej :(
Poslije Hareta Bake :-)
Svakako, da nema ovih "nabacivaca" Dodik bi vec bio clan Fanatikosa, Bakire, Bakire dje ce ti dusa? :oops:
daddy-kool
Posts: 12709
Joined: 30/07/2012 12:45
Location: muslimansko ostrvo

#204 Re: Aprilski paket,propuštena šansa

Post by daddy-kool »

Da ne zaboravimo i ovu poslasticu koja se ne dira:
e) U Predstavničkom domu članovi će ulagati najveće napore kako bi većina
uključivala najmanje jednu trećinu glasova članova s teritorije svakog entiteta.
Ako većina ne uključuje jednu trećinu glasova članova s teritorije svakog entiteta,
predsjednik Doma i njegovi zamjenici će, radeći kao komisija, nastojati da, u roku
od tri dana od dana glasanja, postignu saglasnost. Ako ta nastojanja ne uspiju,
odluke će biti donesene većinom onih koji su prisutni i glasaju, pod uslovom da
glasovi protiv ne uključuju dvije trećine, ili više, članova izabranih iz svakog
entiteta
Znači 2/3 članova PD iz RS bi moglo raspustiti PS BiH po svojoj volji, blokirati sve državne ustanove i agencije, dovesti u pitanje finansiranje svih obaveza, tj doći u limbo gdje država ne bi imala nikavu garanciju obnavljanja, pa ni za 4 godine nakon sljedećih izbora.
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#205 Re: Aprilski paket,propuštena šansa

Post by Banksy »

cyprus wrote:
daddy-kool wrote:Zašto?
Ne znam, ali "u vakcinama ima žive, koja izaziva autizam" i "sa aprilskim paketom će se raspustit parlament, zbog čega će se država raspasti" meni zvuči potpuno isto :)
Ne znam, ali "u vakcinama ima žive, koja izaziva autizam" i "Boro Paravc kaže da je to dobro za BiH" meni zvuči potpuno isto.

RS danas ne može blokirati ništa, postoje ustavom predviđeni načini da u slučaju blokada iz entiteta, odluke donosi Predstavnički dom, a o opravdanosti veta odlučuje i Ustavni sud BiH,

u situaciji blokade odlučivanja, Ustavni sud BiH se pojavljuje kao faktor medijacije koji može deblokirati taj proces utvrđivanjem da li se u konkretnom slučaju radi o pitanju od vitalnog nacionalnog interesa. U tom slučaju za usvajanje odluke u Domu naroda potreban je nacionalni konsenzus, odnosno podrška većine članova sva tri nacionalna kluba.
Dok u Aprilskom paketu postoji odreba o raspuštanju Parlamenta BiH ukoliko Predstavnički dom ni nakon tri pokušaja ne izabere predsjednika Vijeća ministara.

I tu promjenu smo trebali usvojiti i zakucati, zauvijek, svojim rukama, dobrovoljno.

Za tu ludost, vakcine sa živom su hiperracionalan stav.

edit, svaka rasprava o AP je bespotreban gubitak vremena i energije na stvari koje su nepovratne. neko bi trebao javiti SDPu.
easy
Posts: 348
Joined: 14/06/2008 14:45

#206 Re: Aprilski paket,propuštena šansa

Post by easy »

daddy-kool wrote:Da ne zaboravimo i ovu poslasticu koja se ne dira:
e) U Predstavničkom domu članovi će ulagati najveće napore kako bi većina
uključivala najmanje jednu trećinu glasova članova s teritorije svakog entiteta.
Ako većina ne uključuje jednu trećinu glasova članova s teritorije svakog entiteta,
predsjednik Doma i njegovi zamjenici će, radeći kao komisija, nastojati da, u roku
od tri dana od dana glasanja, postignu saglasnost. Ako ta nastojanja ne uspiju,
odluke će biti donesene većinom onih koji su prisutni i glasaju, pod uslovom da
glasovi protiv ne uključuju dvije trećine, ili više, članova izabranih iz svakog
entiteta
Znači 2/3 članova PD iz RS bi moglo raspustiti PS BiH po svojoj volji, blokirati sve državne ustanove i agencije, dovesti u pitanje finansiranje svih obaveza, tj doći u limbo gdje država ne bi imala nikavu garanciju obnavljanja, pa ni za 4 godine nakon sljedećih izbora.
to upravo znaci suprotno od toga sto si napisao/la.
User avatar
cyprus
Posts: 39284
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#207 Re: Aprilski paket,propuštena šansa

Post by cyprus »

Banksy wrote:
cyprus wrote:Ne znam, ali "u vakcinama ima žive, koja izaziva autizam" i "sa aprilskim paketom će se raspustit parlament, zbog čega će se država raspasti" meni zvuči potpuno isto :)
Ne znam, ali "u vakcinama ima žive, koja izaziva autizam" i "Boro Paravc kaže da je to dobro za BiH" meni zvuči potpuno isto.
Ali je zato odlično za BiH ono kako je glasao Šešeljev radikal tada, i kako će komplet postava iz RS-a glasati sada (SNSD, SDS, PDP i ostali) :)

Izvini, ali ovo ti je daleko najglupaviji argument koji si ikada upotrijebila na ovom forumu...
Last edited by cyprus on 24/09/2019 14:42, edited 1 time in total.
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#208 Re: Aprilski paket,propuštena šansa

Post by Banksy »

cyprus wrote:
Banksy wrote:
cyprus wrote:Ne znam, ali "u vakcinama ima žive, koja izaziva autizam" i "sa aprilskim paketom će se raspustit parlament, zbog čega će se država raspasti" meni zvuči potpuno isto :)
Ne znam, ali "u vakcinama ima žive, koja izaziva autizam" i "Boro Paravc kaže da je to dobro za BiH" meni zvuči potpuno isto.
Ali zato je ono za šta je glasao Šešeljev radikal tada, i za šta će glasati komplet postava iz RS-a sada (SNSD, SDS, PDP i ostali) dobro za BiH :)

Izvini, ali ovo ti je daleko najglupaviji argument koji si ikada upotijebila na ovom forumu...
Možda je "najglupaviji", ali je daleko najefektniji,

Boro Paravac, Mile Dodik, Dragan Čović, Ivo Miro Jović,
vs.
Silajdžić, Kljujić, Lazović, B. Bogićević, Stjepan Mesić, Nijaz Duraković,

Ne znam, Senade...

edit, da ne mamuzamo dalje mrtvo kljuse,
Pozdrav.
User avatar
bunk
Posts: 8774
Joined: 16/07/2016 19:58

#209 Re: Aprilski paket,propuštena šansa

Post by bunk »

Aprilski paket su u stvari detaljne promjene Ustava i to je bilo djelo americke administracije i ona je stajala iza njega u istoj mjeri kao i iza Daytona.Meni jaca i bolja garancija nije trebala.
Vise vjerujem amerikancima nego i jednom politicaru.
User avatar
cyprus
Posts: 39284
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#210 Re: Aprilski paket,propuštena šansa

Post by cyprus »

Banksy wrote:Možda je "najglupaviji", ali je daleko najefektniji,

Boro Paravac, Mile Dodik, Dragan Čović, Ivo Miro Jović,
vs.
Silajdžić, Kljujić, Lazović, B. Bogićević, Stjepan Mesić, Nijaz Duraković,

Ne znam, Senade...
Ili:

2006: Selim Bešlagić i Jozo Križanović (za) vs Mirko Blagojević i Ivo Lozančić (protiv) - da ne nabrajam ostale...

2019: SDP, DF i SDA (za) vs SNSD, SDS i PDP (protiv)

Zaista mi nije jasno kako si ovako mogla pomiješati šta znači glupavo, a šta efektno :-)
daddy-kool
Posts: 12709
Joined: 30/07/2012 12:45
Location: muslimansko ostrvo

#211 Re: Aprilski paket,propuštena šansa

Post by daddy-kool »

easy wrote:
daddy-kool wrote:Da ne zaboravimo i ovu poslasticu koja se ne dira:
e) U Predstavničkom domu članovi će ulagati najveće napore kako bi većina
uključivala najmanje jednu trećinu glasova članova s teritorije svakog entiteta.
Ako većina ne uključuje jednu trećinu glasova članova s teritorije svakog entiteta,
predsjednik Doma i njegovi zamjenici će, radeći kao komisija, nastojati da, u roku
od tri dana od dana glasanja, postignu saglasnost. Ako ta nastojanja ne uspiju,
odluke će biti donesene većinom onih koji su prisutni i glasaju, pod uslovom da
glasovi protiv ne uključuju dvije trećine, ili više, članova izabranih iz svakog
entiteta
Znači 2/3 članova PD iz RS bi moglo raspustiti PS BiH po svojoj volji, blokirati sve državne ustanove i agencije, dovesti u pitanje finansiranje svih obaveza, tj doći u limbo gdje država ne bi imala nikavu garanciju obnavljanja, pa ni za 4 godine nakon sljedećih izbora.
to upravo znaci suprotno od toga sto si napisao/la.
Znači tačno ono što sam napisao.
daddy-kool
Posts: 12709
Joined: 30/07/2012 12:45
Location: muslimansko ostrvo

#212 Re: Aprilski paket,propuštena šansa

Post by daddy-kool »

bunk wrote:Aprilski paket su u stvari detaljne promjene Ustava i to je bilo djelo americke administracije i ona je stajala iza njega u istoj mjeri kao i iza Daytona.Meni jaca i bolja garancija nije trebala.
Vise vjerujem amerikancima nego i jednom politicaru.
Samo u se i u svoje kljuse.
User avatar
bunk
Posts: 8774
Joined: 16/07/2016 19:58

#213 Re: Aprilski paket,propuštena šansa

Post by bunk »

daddy-kool wrote:
bunk wrote:Aprilski paket su u stvari detaljne promjene Ustava i to je bilo djelo americke administracije i ona je stajala iza njega u istoj mjeri kao i iza Daytona.Meni jaca i bolja garancija nije trebala.
Vise vjerujem amerikancima nego i jednom politicaru.
Samo u se i u svoje kljuse.
Ma to se podrazumijeva.
Ali ovako kad se odlucuje o bitnim stvarima a moj i tvoj ili bilo ciji glas od nas pijuna se ne cuje onda uvijek biram amerikanca da mi odredi sudbinu, jer svi ali apsolutno svi ostali u procesu su nam nekad barem jednom zavukli bilo u daljoj bilo u blizoj proslosti.
zavrzlama
Posts: 10308
Joined: 15/01/2006 18:35

#214 Re: Aprilski paket,propuštena šansa

Post by zavrzlama »

bunk wrote:Aprilski paket su u stvari detaljne promjene Ustava i to je bilo djelo americke administracije i ona je stajala iza njega u istoj mjeri kao i iza Daytona.Meni jaca i bolja garancija nije trebala.
Vise vjerujem amerikancima nego i jednom politicaru.

Ameri su napravili i podrzali DMS pa sta bi.. srbi samo izpostovali ono sto je njima odgovaralo,sve ostalo opstruirali...
User avatar
MarshalDodik
Posts: 1341
Joined: 20/11/2018 16:45

#215 Re: Aprilski paket,propuštena šansa

Post by MarshalDodik »

Banksy wrote:
Možda je "najglupaviji", ali je daleko najefektniji,

Boro Paravac, Mile Dodik, Dragan Čović, Ivo Miro Jović,
vs.
Silajdžić, Kljujić, Lazović, B. Bogićević, Stjepan Mesić, Nijaz Duraković,

Ne znam, Senade...

edit, da ne mamuzamo dalje mrtvo kljuse,
Pozdrav.
Zasto danas na sceni nema nijednog tadasnjeg pobjednika, a ovi gutnici nas uzjahali ?
Zasto danas niti jedan iz gornjeg establismenta ne bi prihvatio za njih tako pogodan paket ustavnih promjena vec deveraju sa postojecim stanjem?
Zasto mislis da bi nas zli Amerikanci zeznuli?
Zasto samu sebe lazes kad kazes da je Ustavni Sud BiH iznad bilo cega a kamoli iznad entitetskog veta? Sta smo to uradili nakon sto zaustevljen "peljesac" od strane Dodika u RS-u?
Sta ti govori vrijeme nakon AP-a?

Za egoiste tipa Silajdzica, Komsica, Lazovica znam da iz principa nikada nece promijeniti misljenje i priznati gresku. Takva skola, jednostavno.
User avatar
MarshalDodik
Posts: 1341
Joined: 20/11/2018 16:45

#216 Re: Aprilski paket,propuštena šansa

Post by MarshalDodik »

zavrzlama wrote:
bunk wrote:Aprilski paket su u stvari detaljne promjene Ustava i to je bilo djelo americke administracije i ona je stajala iza njega u istoj mjeri kao i iza Daytona.Meni jaca i bolja garancija nije trebala.
Vise vjerujem amerikancima nego i jednom politicaru.

Ameri su napravili i podrzali DMS pa sta bi.. srbi samo izpostovali ono sto je njima odgovaralo,sve ostalo opstruirali...
Mnogo se promijenio Dayton raznoraznim intervencijama od njegovog potpisivanja pa do 2006.
Ne daj Boze da se zivi i radi po izvornom Daytonu sto Dodik ustvari i zeli
User avatar
bunk
Posts: 8774
Joined: 16/07/2016 19:58

#217 Re: Aprilski paket,propuštena šansa

Post by bunk »

Naravno da jeste i iza svake promjene Ustava su stajali Ameri.
User avatar
muha_sa
Posts: 128786
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#218 Re: Aprilski paket,propuštena šansa

Post by muha_sa »

presipanje iz šupljeg u prazno

al :-)

pratim :D
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45635
Joined: 29/12/2005 01:20

#219 Re: Aprilski paket,propuštena šansa

Post by jeza u ledja »

hAZNADAR wrote: I interesantno je kako isti profil pljuje po Harisu i zali za aprilskim. Isti profil koji gura politiku samo svog crvenog Sarajeva i halal bilo sve iza Trebevica.
Posto je nekoliko ljudi napisalo nesto slicno iznad, hvala tebi sto si to najbolje elaborirao ovim ispod:
hAZNADAR wrote:Bilo da su stvari krenule nagore ili nabolje - Bosne ima i dalje na frtalju zemlje i Bosnje su neki faktor i dalje kakav vec jesu.
To je bitno. Tako brate reci. Bitno je da Bosnje imaju frtalj zemlje na kojem su neki faktor. Time je zaokruzena ento-nacionalna podjela drzave. :wink: Bosnjaci imaju svoj dio, Srbi svoj, Hrvati svoj. Svako ima drzavu u drzavi. Ostatak drzave im samo sluzi kao zeton za potkusurivanje.
Rusenjem AP od Stranke Protiv BiH je ukucan i zadnji ekser u kovceg drzave. Ali sta ima veze, ta drzava vise malo koga interesuje.

Hvala lijepo i prijatno. :wink:
hAZNADAR
Posts: 11029
Joined: 09/01/2012 08:12

#220 Re: Aprilski paket,propuštena šansa

Post by hAZNADAR »

jeza u ledja wrote:
hAZNADAR wrote: I interesantno je kako isti profil pljuje po Harisu i zali za aprilskim. Isti profil koji gura politiku samo svog crvenog Sarajeva i halal bilo sve iza Trebevica.
Posto je nekoliko ljudi napisalo nesto slicno iznad, hvala tebi sto si to najbolje elaborirao ovim ispod:
hAZNADAR wrote:Bilo da su stvari krenule nagore ili nabolje - Bosne ima i dalje na frtalju zemlje i Bosnje su neki faktor i dalje kakav vec jesu.
To je bitno. Tako brate reci. Bitno je da Bosnje imaju frtalj zemlje na kojem su neki faktor. Time je zaokruzena ento-nacionalna podjela drzave. :wink: Bosnjaci imaju svoj dio, Srbi svoj, Hrvati svoj. Svako ima drzavu u drzavi. Ostatak drzave im samo sluzi kao zeton za potkusurivanje.
Rusenjem AP od Stranke Protiv BiH je ukucan i zadnji ekser u kovceg drzave. Ali sta ima veze, ta drzava vise malo koga interesuje.

Hvala lijepo i prijatno. :wink:
Cekaj malo,... ako vec priznajes da su probosanske snage u vrlo nepovoljoj situaciji - zasto ocekujes neki boljitak sa nekim paketom?

Ja ne ocekujem i zato ne zamjerim niti jednom lideru sto nije potpisao ovo ili ono. Kada spominjem Bosnu na frtalj zemlje - to je realnost. Realnost je da BiH ne zeli skoro pola stanovnika i koji usput gospodare na vise od pola teritorije - i jedva cekaju prvu priliku da rasture drzavu. U takvoj situaciji niko normalan ne ocekuje neki veci boljitak, neki veci prosperitet. Nazalost je tako - BiH nece nikad biti razvijena kao razvijene drzave danasnjice. I sad treba psovati Harisa jer je biva osujetio neki prosperitet koji svakako nije bio moguc?



Svaki sporazum, dogovor,... mora unaprijed predvidjeti eventualne stupice. Probosanske snage pomno paze da separatisti ne dobiju vecu sansu za separaciju, a separatisti pomno paze da im se ne uvali vise drzave. I tu niko nikoga ne moze preveslati, zahebati da nesto potpise a ne zna sta potpisuje,... Aprilski paket nije tada predvidjao mehanizme odbrane od blokiranja drzave. Aprilski paket je bio sastavljen za kooperativne igrace i ostavljao bolji prostor za prosperitet - ali samo pod uslovom da su svi za to. U nekom drugom drustvu bi takvo sto mozda imalo hajra - ali ne u BiH.


Imas samo odluciti da li si za prosperitetnu svoju carsiju ili cjelovitu rahat patnju. Cijena drzave u ovim granicama i koliko-toliko drzavnosti je slab i spor progres ili nikakav. Vec rekoh ko sve zivi u BiH, koliko ih je i sta zele. Mozes imati prosperitet u svojoj carsiji samo ako pristanes na konacnu podjelu.
Nema sanse da je i Hare i bilo ko drugi bio ikada u prilici da potpise sporazum kojim bi nama svanulo a separeatistima smrknulo.
hAZNADAR
Posts: 11029
Joined: 09/01/2012 08:12

#221 Re: Aprilski paket,propuštena šansa

Post by hAZNADAR »

bunk wrote:Naravno da jeste i iza svake promjene Ustava su stajali Ameri.
A jeli Amerima stalo do mira po svaku cijenu - ili da specijalno kao nasi veliki jarani nama najvise pomognu?
User avatar
bunk
Posts: 8774
Joined: 16/07/2016 19:58

#222 Re: Aprilski paket,propuštena šansa

Post by bunk »

hAZNADAR wrote:
bunk wrote:Naravno da jeste i iza svake promjene Ustava su stajali Ameri.
A jeli Amerima stalo do mira po svaku cijenu - ili da specijalno kao nasi veliki jarani nama najvise pomognu?
Amerima je stalo do njihovih interesa.
A nasa je sreca da se njihovi interesi poklapaju sa nasom zeljom da udjemo u NATO.Inace bi bacuska smrdljivi vec imao baze izgradjene sirom manjeg entiteta,ovako im je ostalo samo rikanje..
Simple as that.
hAZNADAR
Posts: 11029
Joined: 09/01/2012 08:12

#223 Re: Aprilski paket,propuštena šansa

Post by hAZNADAR »

bunk wrote:
hAZNADAR wrote:
bunk wrote:Naravno da jeste i iza svake promjene Ustava su stajali Ameri.
A jeli Amerima stalo do mira po svaku cijenu - ili da specijalno kao nasi veliki jarani nama najvise pomognu?
Amerima je stalo do njihovih interesa.
A nasa je sreca da se njihovi interesi poklapaju sa nasom zeljom da udjemo u NATO.Inace bi bacuska smrdljivi vec imao baze izgradjene sirom manjeg entiteta,ovako im je ostalo samo rikanje..
Simple as that.
Zar oni vec nisu odavno glavni na ovom prostoru, ukljucujuci i vojni angazman? Ameri od 90 i neke spaciraju svojom vojskom po cijeloj BiH ukljucujuci i RS kad zele, koliko zele,....? A dreka se nadigla zbog par ruskih manekena u BL. BiH je odavno u njihovoj zoni i tu bacuska ne moze nista.
Upravo je ondasnji aprilski paket davao antinatovcima bolji prostor za opstrukcije.
Da im je toliko stalo maksuz da smo u NATO, zavrnuli bi ruke srpskim politicarima davno.

Amerima je kao oficijelnim spasiteljima BiH konto Dejtona samo stalo do trajnog i odrzivog mira. A to je kod nas najlakse postici da jednom udovolji na stetu drugog a drugi da se pokunji i usuti. Nije tesko skontati kojeg igraca je najlakse shebati.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66988
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#224 Re: Aprilski paket,propuštena šansa

Post by _BataZiv_0809 »

cyprus wrote: Il hajd da se vratim na svoje originalno pitanje - ako Aprilski paket zaista ide na ruku separatistima - šta misliš zašto ga iz Republike Srpske sad niko neće podržati? :) Baš bih volio čuti objašnjenje...
hAZNADAR
Posts: 11029
Joined: 09/01/2012 08:12

#225 Re: Aprilski paket,propuštena šansa

Post by hAZNADAR »

_BataZiv_0809 wrote:
cyprus wrote: Il hajd da se vratim na svoje originalno pitanje - ako Aprilski paket zaista ide na ruku separatistima - šta misliš zašto ga iz Republike Srpske sad niko neće podržati? :) Baš bih volio čuti objašnjenje...
Zato sto je Dodik danas u nepovoljnijim uslovima nego onda,... a katastrofu svoje ekonomske i socijalne politike najbolje prikrijes jeftinim patriotizmom za raju. Neprihvatanje aprilskog u RS je ovog puta cist populisticki maksimalizam.
Post Reply