Apple Mac - All about

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

Post Reply
User avatar
un1ted
Posts: 9957
Joined: 20/10/2012 13:29
Location: Tema onih koji zaradjuju do 500KM viewtopic.php?f=77&t=82867&p=17676078#p17676

#2601 Re: Apple Mac - All about

Post by un1ted »

Da li se isplati kupiti dodatne dvije godine garancije za mac. Kosta 350KM?
User avatar
Fast Driver
Posts: 443
Joined: 09/01/2013 16:57

#2602 Re: Apple Mac - All about

Post by Fast Driver »

Kuvet wrote:Ma evo razmisljam. Nemam love za nov macbook pro, pa sam mislio ovaj koristeni.. Sta misli raja o macbook air 2017 nov? Ima li bas puno razlike izmedju ova dva? Nisam sad neki full korisnik, znaci filmovi, youtube, mail, uredjivanje slika i tako to... da li je dovoljan macbook air? Samo me muci ovaj disk od 128gb, sto je prema mom misljenju veoma malo...
Ja sam prije 10tak dana u Mekline-u kupio Macbook Air za 2300 KM na 12 rata preko UniCredit banke. Kazu da je Air apple-ov pocetnicki laptop, primprema za Pro. Za moje potrebe a vidim da su nam potrebe slicne, je Air sasvim dovoljan. Ako ces obradjivati video ili programirati gdje je potreban extra jak procesor onda moras ici na Pro. Air nema retina display pa je i rezolucija nesto manja/slabija, ali ja na videima nisam primjetio nikakav problem. Disk je u startu i manji od 128 GB zbog operativnog sistema i sistemskih fajlova i programa. Mislim da efektivno ima 100-tinjak GB na raspolaganju. Ja sam problem prostora rijesio externim HDD od 1TB. Sa obzirom da Air ima dva USB 3.0 porta onda je transfer podataka na HDD i nazad veoma brz. Za sada sam prezadovoljan laptop-om. :)
User avatar
xamp
Posts: 1545
Joined: 31/03/2010 18:43

#2603 Re: Apple Mac - All about

Post by xamp »

ado_sar wrote:jel neko vec nabacio High Sierru vec?
Jesam. Nema vidljive razlike. Koristim Chrome a ne Safari, pa ne znam da li tu ima kakvih izmjena.

Pise da se storage koristi na drugi nacin, slike itd, tako da bi trebalo kao da bude vise prostora
User avatar
xamp
Posts: 1545
Joined: 31/03/2010 18:43

#2604 Re: Apple Mac - All about

Post by xamp »

un1ted wrote:Da li se isplati kupiti dodatne dvije godine garancije za mac. Kosta 350KM?
Da i da. To nisam prije radio i onda sam popusio display za mnogo vise para. Od sada uvijek dodatnu garanciju uzimam.
dassa
Posts: 297
Joined: 13/10/2011 10:59

#2605 Re: Apple Mac - All about

Post by dassa »

Imam Macbook Air vec godinu dana. Kupljen u Meklineu, 2000 km. Za moje potrebe sasvim dobar laptom, a od ostalih modela ga izdvaja dugotrajna baterija. High Sierra nije donijela neke vidljive promjene, mada primjecujem da sistem brze radi, a tu je i novi APFS sistem datoteka koji zauzima manje prostora. Sve u svemu, moja preporuka za Air za nezahtjevne korisnike. Odlicna izrada, baterija, jednostavan sistem. Ulaganje koje će trajati najmanje narednih 10 godina.
Kuvet
Posts: 610
Joined: 22/05/2012 11:58

#2606 Re: Apple Mac - All about

Post by Kuvet »

Fast Driver wrote:
Kuvet wrote:Ma evo razmisljam. Nemam love za nov macbook pro, pa sam mislio ovaj koristeni.. Sta misli raja o macbook air 2017 nov? Ima li bas puno razlike izmedju ova dva? Nisam sad neki full korisnik, znaci filmovi, youtube, mail, uredjivanje slika i tako to... da li je dovoljan macbook air? Samo me muci ovaj disk od 128gb, sto je prema mom misljenju veoma malo...
Ja sam prije 10tak dana u Mekline-u kupio Macbook Air za 2300 KM na 12 rata preko UniCredit banke. Kazu da je Air apple-ov pocetnicki laptop, primprema za Pro. Za moje potrebe a vidim da su nam potrebe slicne, je Air sasvim dovoljan. Ako ces obradjivati video ili programirati gdje je potreban extra jak procesor onda moras ici na Pro. Air nema retina display pa je i rezolucija nesto manja/slabija, ali ja na videima nisam primjetio nikakav problem. Disk je u startu i manji od 128 GB zbog operativnog sistema i sistemskih fajlova i programa. Mislim da efektivno ima 100-tinjak GB na raspolaganju. Ja sam problem prostora rijesio externim HDD od 1TB. Sa obzirom da Air ima dva USB 3.0 porta onda je transfer podataka na HDD i nazad veoma brz. Za sada sam prezadovoljan laptop-om. :)
Ma ja, razumijem. Samo tih 128gb je usko grlo. Znaci brzo fercera sa externim? Koji je externi disk?
User avatar
Fast Driver
Posts: 443
Joined: 09/01/2013 16:57

#2607 Re: Apple Mac - All about

Post by Fast Driver »

Kuvet wrote:
Fast Driver wrote:
Kuvet wrote:Ma evo razmisljam. Nemam love za nov macbook pro, pa sam mislio ovaj koristeni.. Sta misli raja o macbook air 2017 nov? Ima li bas puno razlike izmedju ova dva? Nisam sad neki full korisnik, znaci filmovi, youtube, mail, uredjivanje slika i tako to... da li je dovoljan macbook air? Samo me muci ovaj disk od 128gb, sto je prema mom misljenju veoma malo...
Ja sam prije 10tak dana u Mekline-u kupio Macbook Air za 2300 KM na 12 rata preko UniCredit banke. Kazu da je Air apple-ov pocetnicki laptop, primprema za Pro. Za moje potrebe a vidim da su nam potrebe slicne, je Air sasvim dovoljan. Ako ces obradjivati video ili programirati gdje je potreban extra jak procesor onda moras ici na Pro. Air nema retina display pa je i rezolucija nesto manja/slabija, ali ja na videima nisam primjetio nikakav problem. Disk je u startu i manji od 128 GB zbog operativnog sistema i sistemskih fajlova i programa. Mislim da efektivno ima 100-tinjak GB na raspolaganju. Ja sam problem prostora rijesio externim HDD od 1TB. Sa obzirom da Air ima dva USB 3.0 porta onda je transfer podataka na HDD i nazad veoma brz. Za sada sam prezadovoljan laptop-om. :)
Ma ja, razumijem. Samo tih 128gb je usko grlo. Znaci brzo fercera sa externim? Koji je externi disk?
Veoma brzo prenosi podatke na HDD i nazad. A opet mozes koristiti virtualne diskove za pohranu poput google drive ili iCloud.

https://www.amazon.com/Toshiba-Canvio-P ... B005J7YA3W
ado_sar
Posts: 1142
Joined: 14/06/2014 16:47

#2608 Re: Apple Mac - All about

Post by ado_sar »

moj je npr 256GB SSD ali vidim da bi mi i 128GB bio sasvim dovoljan.
Kuvet
Posts: 610
Joined: 22/05/2012 11:58

#2609 Re: Apple Mac - All about

Post by Kuvet »

Pazarih i ja jedan mac air 2017. Odlican, fluidan, brz, stvarno bez problema. Jos uvijek se navikavam oko nekih komandi, neke su totalno nelogicne, lose rasporedjene, ali eto, Boze moj.
dassa
Posts: 297
Joined: 13/10/2011 10:59

#2610 Re: Apple Mac - All about

Post by dassa »

Kuvet wrote:Pazarih i ja jedan mac air 2017. Odlican, fluidan, brz, stvarno bez problema. Jos uvijek se navikavam oko nekih komandi, neke su totalno nelogicne, lose rasporedjene, ali eto, Boze moj.
I meni je u početku bilo nelogično nekoliko komandi. Na primjer nema opcije cut, nego ako želiš premjestiti file kopiras ga sa command+c i paste shift+command+v i tako ga premjesti. No, sve je stvar navike. Takodje, možeš sebi prilagoditi u podesavanjima komande na tastaturi. Sebi sam namjestio da command+f prebacuje prozor u full screen, a ta komanda važi i za pretraživanje. Geste na trackpadu su mi nešto najbolje što postoji, tako da mi je korištenje miša suvišno. Postoji još mnogo stvari koje sebi možeš prilagoditi. Ako se ne snalazis pitaj, rado ću ti pomoći.
Kuvet
Posts: 610
Joined: 22/05/2012 11:58

#2611 Re: Apple Mac - All about

Post by Kuvet »

dassa wrote:
Kuvet wrote:Pazarih i ja jedan mac air 2017. Odlican, fluidan, brz, stvarno bez problema. Jos uvijek se navikavam oko nekih komandi, neke su totalno nelogicne, lose rasporedjene, ali eto, Boze moj.
I meni je u početku bilo nelogično nekoliko komandi. Na primjer nema opcije cut, nego ako želiš premjestiti file kopiras ga sa command+c i paste shift+command+v i tako ga premjesti. No, sve je stvar navike. Takodje, možeš sebi prilagoditi u podesavanjima komande na tastaturi. Sebi sam namjestio da command+f prebacuje prozor u full screen, a ta komanda važi i za pretraživanje. Geste na trackpadu su mi nešto najbolje što postoji, tako da mi je korištenje miša suvišno. Postoji još mnogo stvari koje sebi možeš prilagoditi. Ako se ne snalazis pitaj, rado ću ti pomoći.
Da, treba jos pohvatati, ali se navikavam. Eh samo jos jedno pitanje, da li da ostavim preko noci u sleep mode-u (da ga preklopim) ili da odem na shut down? I inace, kako to fercera, posto gledam na netu, kao ako 1h neces nista radit onda ga ugasi skroz.
User avatar
xamp
Posts: 1545
Joined: 31/03/2010 18:43

#2612 Re: Apple Mac - All about

Post by xamp »

Ma jok. Ja svoj ne gasim po 2-3 mjeseca
dassa
Posts: 297
Joined: 13/10/2011 10:59

#2613 Re: Apple Mac - All about

Post by dassa »

Kuvet wrote:
dassa wrote:
Kuvet wrote:Pazarih i ja jedan mac air 2017. Odlican, fluidan, brz, stvarno bez problema. Jos uvijek se navikavam oko nekih komandi, neke su totalno nelogicne, lose rasporedjene, ali eto, Boze moj.
I meni je u početku bilo nelogično nekoliko komandi. Na primjer nema opcije cut, nego ako želiš premjestiti file kopiras ga sa command+c i paste shift+command+v i tako ga premjesti. No, sve je stvar navike. Takodje, možeš sebi prilagoditi u podesavanjima komande na tastaturi. Sebi sam namjestio da command+f prebacuje prozor u full screen, a ta komanda važi i za pretraživanje. Geste na trackpadu su mi nešto najbolje što postoji, tako da mi je korištenje miša suvišno. Postoji još mnogo stvari koje sebi možeš prilagoditi. Ako se ne snalazis pitaj, rado ću ti pomoći.
Da, treba jos pohvatati, ali se navikavam. Eh samo jos jedno pitanje, da li da ostavim preko noci u sleep mode-u (da ga preklopim) ili da odem na shut down? I inace, kako to fercera, posto gledam na netu, kao ako 1h neces nista radit onda ga ugasi skroz.
Ja svoj Mac preko noći uglavnom držim u sleep modu, jer se baterija veoma malo troši - na osam sati oko 1-2 posto. Sa punom baterijom Macbook moze biti u sleep modu i do mjesec dana. I da kažem da nakon godinu dana korištenja baterija nije nimalo oslabila. Imam naviku da laptop gasim između dva punjenja što je u mom slučaju svakih tri do četiri dana. Ovo za gašenje laptopa nakon sat vremena nije tačno. U podešavanjima postoji energy saver gdje je namješteno da laptop poslije određenog vremena ugasi hard disk i ekran. To možeš isključiti. Takođe, imaš i opciju da u terminal upišeš komandu caffeinate i onda će laptop raditi sve dok ne izađeš iz terminala. Možeš i podesiti da se ta komanda sama isključi poslije određenog vremena. U tom slučaju u terminal upišeš caffeinate t-10000 (broj je vremenski okvir u sekundama koliko želiš da laptop ostane u radnom stanju).
ado_sar
Posts: 1142
Joined: 14/06/2014 16:47

#2614 Re: Apple Mac - All about

Post by ado_sar »

xamp wrote:Ma jok. Ja svoj ne gasim po 2-3 mjeseca
Tako i ja od prilike. Restartam ga kad je neki update, pa svakako moram
dudlov
Posts: 1913
Joined: 25/10/2010 11:46
Location: sarajevo

#2615 Re: Apple Mac - All about

Post by dudlov »

ado_sar wrote:
xamp wrote:Ma jok. Ja svoj ne gasim po 2-3 mjeseca
Tako i ja od prilike. Restartam ga kad je neki update, pa svakako moram
takođe. instalirao aplikaciju deep sleep i preko nje stavljam macbook u duboko spavanje. restart radim nakon updatea
Kuvet
Posts: 610
Joined: 22/05/2012 11:58

#2616 Re: Apple Mac - All about

Post by Kuvet »

Aha, super, hvala na odgovorima svima. I jos nesto, koliko punite dnevno? Jel ok da ostane na punjacu po cijeli dan ili ga ostaviti bez punjaca kad se napuni? Gledao sam na netu da nije bas pametno da se ostavi po cijeli dan na punjacu, jer rekose da tako bateriji steti, pa eto, samo me zanimaju iskustva :)
dassa
Posts: 297
Joined: 13/10/2011 10:59

#2617 Re: Apple Mac - All about

Post by dassa »

Kuvet wrote:Aha, super, hvala na odgovorima svima. I jos nesto, koliko punite dnevno? Jel ok da ostane na punjacu po cijeli dan ili ga ostaviti bez punjaca kad se napuni? Gledao sam na netu da nije bas pametno da se ostavi po cijeli dan na punjacu, jer rekose da tako bateriji steti, pa eto, samo me zanimaju iskustva :)
Nemoj ga držati na napajanju cijeli dan. Baterija tokom punjenja ima spori i brzi mod i to tako da se brzo puni do nekih 70 posto, a onda se sporije puni do 100 posto. Vidjeces da indikator na punjacu pozeleni na 99 posto i tad je najbolje da ga iskljucis iz napajanja. Isto tako bateriju isprazni do 5 posto, kada se pojavi notifikacija za punjenje. Svako polovicno punjenje smatrace se jednim ciklusom. Ciklus je svako punjenje baterije. Apple garantuje 1000 ciklusa, odnosno da će do hiljadu punjenja baterija biti potpuno funkcionalna. Da vidis koliko ciklusa si potrosio ides na disk utility i sa strane imas opciju power, gdje je to naznaceno. Inace, baterija se veoma brzo napuni za nekih 90 minuta.
BJB
Posts: 4521
Joined: 16/10/2010 17:17
Location: California

#2618 Re: Apple Mac - All about

Post by BJB »

Mene zanima kako da neko ko zivi u BiH registruje karticu za placanje u Appstore, BiH nema ni na mapi,nema nas.
Stavila sam fake NY adresu da ga registrujem ali karticu mi ne prima..Nije iPhone u pitanju, vec iPad..
Je li imao neko problem ili jos bolje je li neko nasao nacin da ovo rijesi?
User avatar
xamp
Posts: 1545
Joined: 31/03/2010 18:43

#2619 Re: Apple Mac - All about

Post by xamp »

BJB wrote:Mene zanima kako da neko ko zivi u BiH registruje karticu za placanje u Appstore, BiH nema ni na mapi,nema nas.
Stavila sam fake NY adresu da ga registrujem ali karticu mi ne prima..Nije iPhone u pitanju, vec iPad..
Je li imao neko problem ili jos bolje je li neko nasao nacin da ovo rijesi?
Croatian Store -> Hrvatska kao zemlja -> Adresa nasa -> Prolaze nase kartice.
-LaNa-
Posts: 92
Joined: 05/09/2011 11:28
Location: Sarajevo

#2620 Re: Apple Mac - All about

Post by -LaNa- »

Pozdrav jabucari :D jedno pitanje, da li je vec neko presao na macOS High Sierra sa laptopima malo starije proizvodnje (u pitanju kod mene je MacBook Pro early 2011) 4GB RAM, 320HDD, i5 intel core :) i kako vam fercera?
unaprijed hvalaaaa :)
casanova123
Posts: 1495
Joined: 04/04/2011 22:16

#2621 Re: Apple Mac - All about

Post by casanova123 »

raja, jel se iko upustao u mijenjanje displaya(cijeli gornji dio) kod macbooka? mislim na samostalno mijenjanje, jer su mi u apple shopu rekli cijenu od 900+ EUR za pro retinu mid 2015.. nasao sam na ifixit guide kako i sta sa svim upustvima i na alibabi display za nekih 300$, pa sam kontao da to kupim i da sam zamijenim..
User avatar
xamp
Posts: 1545
Joined: 31/03/2010 18:43

#2622 Re: Apple Mac - All about

Post by xamp »

casanova123 wrote:raja, jel se iko upustao u mijenjanje displaya(cijeli gornji dio) kod macbooka? mislim na samostalno mijenjanje, jer su mi u apple shopu rekli cijenu od 900+ EUR za pro retinu mid 2015.. nasao sam na ifixit guide kako i sta sa svim upustvima i na alibabi display za nekih 300$, pa sam kontao da to kupim i da sam zamijenim..
Ja sam mijenjao u Sarajevu za 850KM (Mekline)
casanova123
Posts: 1495
Joined: 04/04/2011 22:16

#2623 Re: Apple Mac - All about

Post by casanova123 »

hvala sad cu im odmah pisati..
tap3ah75
Posts: 5977
Joined: 07/09/2009 14:14

#2624 Re: Apple Mac - All about

Post by tap3ah75 »

Valjda može ovaj problem u temu.

Kolegi s posla mi se pojavio problem s iPad-om.
Kaže da je normalo sve bilo ali kad se upalio nekidan izašlo mu:
iPad nije aktiviran
Aktivacija je zaključana
I da upiše Apple ID i Lozinku?

Fol je da čovjek ima već 3-4 godine iPad i dobio ga na poklon i kaže da mu je već bilo sve postavljeno. Ovaj što je postavko prvi put kaže da se ničeg ne sjeća.

Ne bi trebao biti ukraden

Ima li kakav reset uz pomoć tipki ... i hoće li to uopšte pomoći. Jer se ne može uopšte ući dalje od tog ekrana.

Ja kolko sam izguglao izgleda da nema pomoći ako se ne sjeti emaila.

EDIT: model a1432
User avatar
Kal El
Posts: 6249
Joined: 07/04/2013 21:49

#2625 Re: Apple Mac - All about

Post by Kal El »

Hackintosh :izet: :mrgreen:


Image
Post Reply