Apple Mac - All about

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

Post Reply
User avatar
dinao
Posts: 971
Joined: 16/04/2010 19:16

#2501 Apple Mac - All about

Post by dinao »

Ja cu vala svoj stari macbook pro iz 2012e osvjezit sa 16 gb rama i SSD. I mislim da ce me jos 4-5 godina dobro sluzit.
Hakiz
Posts: 39899
Joined: 30/07/2015 20:01

#2502 Re: Apple Mac - All about

Post by Hakiz »

one hundred eyes wrote:Ja pretpostavljam da su nekako skontali da većina ljudi ne koristi ni SD slot, ni te ostale portove, itd. (uključujući i mene) i vjerovatno su odlučili da naprave sto je moguće ljepše, praktičnije, tanje za većinu korisnika, a oni ostali kojima trebaju te stvari uvijek mogu kupiti (klasični Apple već dugo godina) adaptere i za SD i za standardni USB, ...

Što se mene tiče fulili su sa tim da iPhone ne možeš direktno spojiti na Macbook (bez adaptera) i sa cijenom. Ostalo mi ništa ne smeta jer ništa ne koristim (kao i većina onih koje znam).

Meni su plusevi:
- performanse i dalje top medju konkurencijom
- punjenje na bilo koji od četiri porta
- touchbar (ima milion mogućih primjena)
- što može 'izgurati' dva 4K displaya
- bolji display
- veći trackpad
- space gray boja
- ljepši izgled (tanji)

Minusi:
- cijena
- glupost sa iPhone-om koju sam već gore spomenuo

Po meni je Macbook Pro uvijek bio uredjaj koji je namijenjen profesionalcima, ali mu dobar procenat prodaje ide i na obične ljude koji ga kupuju zbog izgleda ili MacOS-a. Tako da oni i dalje idu u smjeru da zadovolje potrebe te dvije kategorije, a dok god su performanse top to će uvijek biti PRO odnosno laptop za profesionalce.
Sa druge strane:

Ako može gurati 2 4K displeja, da bi ih koristio moraš ih imati blizu. A to znači da si u nekoj prostoriji. Nešto ne mislim da nosiš sa sobom 2 4K displeja na livadu, u kafanu i na slična mjesta. A ako si u prostoriji, većina koristi desktope. U muzici slično, da bi na kompjuter priključio veliki i težak težak mix pult od 32 ili 64 kanala sa još dodtnom opremom, moraš biti u studiju. A tada koristiš desktop. Tako da se laptop može napucati vrhunskom tehnologijom koja će mu dići cijenu ali će se malo koristiti "na terenu" gdje bi trebala. A ako si u prostoru za takvu tehnologiju vjerovatno koristiš desktop. Ako ni zbog čega drugog, onda zato što ćeš sa desktopom moći napraviti efikasnije hlađenje puno opterećenog računara za profi rad, što ti može produžiti vijek trajanja skupo plaćenog uređaja.

Naravno, ima poslova koji se rade na terenu a za koje je potreban laptop sa vrhunskom tehnologijom. To niko ne spori.

Nego, zamišljam ogromnu količinu skupo plaćene opreme, uređaja, periferije koja ima standardne priključke koje Apple izbacuje. Ne znam, ali kupovina novog specijalizovanog uređaja od 100.000 ili milion Eura kojeg kontroliše 2.000 Eura skup računar zbog toga što računar nema odgovarajući port mi je malo finansijski neisplativa. Ili rizikovati probleme koji mogu nastati prikopčavanjem te opreme na računar koristeći adaptere. Adapter je još jedan gadget, još jedna karika u lancu koja može puknuti i zaustaviti posao kada je najgore.

Lakše i jeftinije je raditi sa računarom koji koristi standardne priključke nego mijenjati taj uređaj kojeg računar kontroliše, a koji je nekoliko desetaka puta skuplji od računara.

To je za profi rad.

Naravno, kućanice neće imati problem jer one ne rade sa nekoliko stotina hiljada ii milionima vrijednom opremom prikopčanom na računar.

Doduše, budućnost Mac Pro je u ciljanom tržištu. Businessmani koji koristi računar sa zvjerski napucanom tehnologijom da bi pokrenuli Office. Ili neki drugi koji bi mogli isti posao obaviti isto efikasno i kvalitetno i sa drugim računarima. Ali kada ih klijenti vide sa Mac Pro, to ih čini profesionalnijim i ozbiljnijim.

A i za ego je dobro kada sebi možeš priuštiti takvu zvjer. Bez obzira treba li ti. I naročito si cool kada imaš nešto što niko drugi nema. Računar na koji ne možeš prikopčati ništa. Zamisli kako te raja ljubomorno gleda kada kupiš nekoliko hiljada Eura skup računar, baciš sve ono što si do tada koristio jer ne možeš prikopčati, i još kupiš nekoliko hiljada Eura vrijedne dodatke da nadomjestiš one koje si morao baciti. To ne može svako, to je samo za elitu.

Da se ne desi da se Apple Mac Pro linija pretvori u Apple Mac Kitchen - Hipster Houswife powered liniju.
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#2503 Re: Apple Mac - All about

Post by Alfons Kauders »

one hundred eyes wrote:Ja pretpostavljam da su nekako skontali da većina ljudi ne koristi ni SD slot, ni te ostale portove, itd. (uključujući i mene) i vjerovatno su odlučili da naprave sto je moguće ljepše, praktičnije, tanje za većinu korisnika, a oni ostali kojima trebaju te stvari uvijek mogu kupiti (klasični Apple već dugo godina) adaptere i za SD i za standardni USB, ...

Što se mene tiče fulili su sa tim da iPhone ne možeš direktno spojiti na Macbook (bez adaptera) i sa cijenom. Ostalo mi ništa ne smeta jer ništa ne koristim (kao i većina onih koje znam).

Meni su plusevi:
- performanse i dalje top medju konkurencijom
- punjenje na bilo koji od četiri porta
- touchbar (ima milion mogućih primjena)
- što može 'izgurati' dva 4K displaya
- bolji display
- veći trackpad
- space gray boja
- ljepši izgled (tanji)

Minusi:
- cijena
- glupost sa iPhone-om koju sam već gore spomenuo

Po meni je Macbook Pro uvijek bio uredjaj koji je namijenjen profesionalcima, ali mu dobar procenat prodaje ide i na obične ljude koji ga kupuju zbog izgleda ili MacOS-a. Tako da oni i dalje idu u smjeru da zadovolje potrebe te dvije kategorije, a dok god su performanse top to će uvijek biti PRO odnosno laptop za profesionalce.
Jarane ti ovdje navede samo sminku, a ne tehnologiju. Space gray boja?! Tanji? To je kao neki feature... De mi objasni hoce li mi brze prerendati video radi space gray boje? Ili cu moci za sat napisati 3,000 rijeci na njemu, jer je siv?

I ziv mi i zdrav bio, moram te obavijestiti da se SD slot i dalje koristi, i to masovno - mogu i ja bez njega, imamo WiFi na SLRu, ali deder mi malo sracunaj brzinu transfera preko wifija i uporedi s najbrzim SD karticama? Nije to bolan jebena slika s mobitela, za Instagram, pa da se prebacuje mega... Raja puca u RAWu, rade video na SLRovima, moraju saltat desetine giga dnevno - i to im je hljeb

To i jest problem o kome se prica - sto od Pro serije prave obicni Mac, pa sad moraju prodavati novu boju kao prvorazredno dostignuce, dok u isto vrijeme zguze ljude kojim treba profesionalna masina
User avatar
one hundred eyes
Posts: 172
Joined: 11/08/2016 21:17

#2504 Re: Apple Mac - All about

Post by one hundred eyes »

Promasio si poentu, ako ponovo procitas sta sam napisao vidjet ces da pise da je pro uvijek bio za profesionalce I obicne ljude. Dakle trude se da naprave najjaci moguci uredjaj za profesionalce a da ga tim sminkerskim fazonima (tanji, space gray) ipak odrze privlacnim i vecini obicnih ljudi.

A evo sta kaze Phil Shiller o tome sto nema SD card slot-a, upravo ono sto sam i ja govorio:

"The new Pros have no SD card slot for a camera memory card. Why not?

Because of a couple of things. One, it’s a bit of a cumbersome slot. You’ve got this thing sticking halfway out. Then there are very fine and fast USB card readers, and then you can use CompactFlash as well as SD. So we could never really resolve this – we picked SD because more consumer cameras have SD but you can only pick one. So, that was a bit of a trade-off. And then more and more cameras are starting to build wireless transfer into the camera. That’s proving very useful. So we think there’s a path forward where you can use a physical adaptor if you want, or do wireless transfer."
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#2505 Re: Apple Mac - All about

Post by Alfons Kauders »

one hundred eyes wrote:Promasio si poentu, ako ponovo procitas sta sam napisao vidjet ces da pise da je pro uvijek bio za profesionalce I obicne ljude. Dakle trude se da naprave najjaci moguci uredjaj za profesionalce a da ga tim sminkerskim fazonima (tanji, space gray) ipak odrze privlacnim i vecini obicnih ljudi.

A evo sta kaze Phil Shiller o tome sto nema SD card slot-a, upravo ono sto sam i ja govorio:

"The new Pros have no SD card slot for a camera memory card. Why not?

Because of a couple of things. One, it’s a bit of a cumbersome slot. You’ve got this thing sticking halfway out. Then there are very fine and fast USB card readers, and then you can use CompactFlash as well as SD. So we could never really resolve this – we picked SD because more consumer cameras have SD but you can only pick one. So, that was a bit of a trade-off. And then more and more cameras are starting to build wireless transfer into the camera. That’s proving very useful. So we think there’s a path forward where you can use a physical adaptor if you want, or do wireless transfer."
Meni se cini da su ga ipak ovaj put malo vise pravili za obicne ljude nego za profesionalce... Ja sam fino objasnio zasto je SD jos uvijek koristan. Nije ista stvar kao sa 3.5mm jackom na telefonu.

I sta mu ovo znaci?! :-)

"You’ve got this thing sticking halfway out."

Kad je on zadnji put vidio karticu u SD slotu matero mila?!
User avatar
one hundred eyes
Posts: 172
Joined: 11/08/2016 21:17

#2506 Re: Apple Mac - All about

Post by one hundred eyes »

To za SD karticu, ja je nikada nisam vidio u Macbooku pa ne znam, ali pretpostavljam da on zna o cemu prica :)
Ne znam da li im je cilj da Macbook Pro pretvore u Macbook za raju, ako jest nece se dobro provesti s tim jer ih i 'profesionalci' napadaju vec zbog podizanja cijene za 400$ a kamo li da obicnim ljudima bude svejedno. Ima finih i Windows 10 laptopa za manje para tako da bi se mogli fino zeznuti ako budu isli u smjeru o kojem pricate - da samo sminkaju laptop a dizu cijenu.

Time will tell ...
User avatar
Better Man
Posts: 16688
Joined: 01/10/2006 20:10

#2507 Re: Apple Mac - All about

Post by Better Man »

Haris.ba wrote:Apple stalno radi ovakve stvari.
U 90im je, koliko se sjećam, bilo izbacivanje disketne jedinice i uvođenje cd-a. Pa je bilo povika.
Pa je bilo izbacivanje cd-a. Pa je bilo povika.
Pa je bilo uvođenje samo usb-a i izbacivanje nekih drugih portova čijih se imena više i ne sjećam.

Nije da nisu griješili. Firewire mislim da je propao. Mini display port, isto tako. Thunderbolt tek sada može da krene.

Ono što su sada uradili jeste malo drastično, ali odlučili su se za novi usb standard (usb-c).
Meni je veći problem što nema punjača sa magnetnom glavom. To im je glupost što su ukinuli.

A adapteri će uskoro nestati (nakon što naprave posao od milijardu, naravno), jer će se praviti uređaji koji će koristiti usb-c ulaz. Meni je recimo najbolja utičnica punjača za mobitel bila na nokia 3310. Ali, džaba. Napredak. :D
Napisao sam ovdje već jednom za izbacivanje CD-a. Nisu ga oni izbacili zato što je zastario, već zato da zarade dodtano još novca. Svako onaj ko kupi MacBook Pro, a želi da ima cd, mora sad posebno kupiti externi cd pisač i platiti dodatno 170 Funti. Ne bi bio problem da su izbacivanjem istog snizili cijenu Mac-a. Dakle riječ je o čistom interesu za što veći profit na račun naivnih budala. Zato mi ne pada napamet da ikada mjenjam svoj MacBook Pro sve dok radi, a evo nakon 6 i pol godina radi kao zuca i izgleda kao da jet tek otpakovan iz kutije.
Last edited by Better Man on 03/11/2016 23:26, edited 1 time in total.
User avatar
Better Man
Posts: 16688
Joined: 01/10/2006 20:10

#2508 Re: Apple Mac - All about

Post by Better Man »

one hundred eyes wrote:To za SD karticu, ja je nikada nisam vidio u Macbooku pa ne znam, ali pretpostavljam da on zna o cemu prica :)
Ne znam da li im je cilj da Macbook Pro pretvore u Macbook za raju, ako jest nece se dobro provesti s tim jer ih i 'profesionalci' napadaju vec zbog podizanja cijene za 400$ a kamo li da obicnim ljudima bude svejedno. Ima finih i Windows 10 laptopa za manje para tako da bi se mogli fino zeznuti ako budu isli u smjeru o kojem pricate - da samo sminkaju laptop a dizu cijenu.

Time will tell ...
Ma to je za karticu od foto aparata i ima za nju utor gdje se ona ubaci. Ovdje govorim za MacBook Pro.
Hakiz
Posts: 39899
Joined: 30/07/2015 20:01

#2509 Re: Apple Mac - All about

Post by Hakiz »

.
User avatar
hakazvaka
Posts: 6315
Joined: 11/02/2008 09:27
Location: $_SESSION[]
Contact:

#2510 Re: Apple Mac - All about

Post by hakazvaka »

one hundred eyes wrote:Promasio si poentu, ako ponovo procitas sta sam napisao vidjet ces da pise da je pro uvijek bio za profesionalce I obicne ljude. Dakle trude se da naprave najjaci moguci uredjaj za profesionalce a da ga tim sminkerskim fazonima (tanji, space gray) ipak odrze privlacnim i vecini obicnih ljudi.

A evo sta kaze Phil Shiller o tome sto nema SD card slot-a, upravo ono sto sam i ja govorio:

"The new Pros have no SD card slot for a camera memory card. Why not?

Because of a couple of things. One, it’s a bit of a cumbersome slot. You’ve got this thing sticking halfway out. Then there are very fine and fast USB card readers, and then you can use CompactFlash as well as SD. So we could never really resolve this – we picked SD because more consumer cameras have SD but you can only pick one. So, that was a bit of a trade-off. And then more and more cameras are starting to build wireless transfer into the camera. That’s proving very useful. So we think there’s a path forward where you can use a physical adaptor if you want, or do wireless transfer."
:lol: :lol: :lol:

Image

:lol:
Hakiz
Posts: 39899
Joined: 30/07/2015 20:01

#2511 Re: Apple Mac - All about

Post by Hakiz »

hakazvaka wrote:
one hundred eyes wrote:Promasio si poentu, ako ponovo procitas sta sam napisao vidjet ces da pise da je pro uvijek bio za profesionalce I obicne ljude. Dakle trude se da naprave najjaci moguci uredjaj za profesionalce a da ga tim sminkerskim fazonima (tanji, space gray) ipak odrze privlacnim i vecini obicnih ljudi.

A evo sta kaze Phil Shiller o tome sto nema SD card slot-a, upravo ono sto sam i ja govorio:

"The new Pros have no SD card slot for a camera memory card. Why not?

Because of a couple of things. One, it’s a bit of a cumbersome slot. You’ve got this thing sticking halfway out. Then there are very fine and fast USB card readers, and then you can use CompactFlash as well as SD. So we could never really resolve this – we picked SD because more consumer cameras have SD but you can only pick one. So, that was a bit of a trade-off. And then more and more cameras are starting to build wireless transfer into the camera. That’s proving very useful. So we think there’s a path forward where you can use a physical adaptor if you want, or do wireless transfer."
:lol: :lol: :lol:

Image

:lol:
Fullway out
promaha
Posts: 600
Joined: 04/01/2011 21:11

#2512 Re: Apple Mac - All about

Post by promaha »

ja sam totalno razocaran sa ovim novim macom i nimalo ne zalim sto sam u maju uzeo tad aktuelnog pro-a


meni iskreno laptop treba za posao (indesign, photoshop, illustrator), i laptop osim adekvatnih performansi treba imati USB portove jer stalno sa sobom vucem externe diskove i stalno nesto ima na sticku sto zatreba, sd reader jer aparat takodjer nosim sa sobom, i dobru bateriju ..

ni jednu od navedenih stvari ne bih rekao da su poboljsali a cijenu su mu digli u pm i jos ukinuli vecinu toga sto mi treba ...

iskreno trenutno se desava to da microsoft nudi bolje proizvode za posao od applea ...

i to kazem kao neko ko koristi apple racunare za posao a ne da se pokazuje pred rajom :)
User avatar
one hundred eyes
Posts: 172
Joined: 11/08/2016 21:17

#2513 Re: Apple Mac - All about

Post by one hundred eyes »

hakazvaka wrote: Image

:lol:
Pretpostavljam da je mislio da to na slici neces imati non-stop ukljuceno u laptop nego samo po potrebi :D.
Kao sto rekoh, vrijeme ce pokazati jesu li u pravu (najcesce jesu), ako za 2 godine ponovo vrate SD slot i ostale portove znat cemo da su za*ebali, samo im tad mozda bude malo kasno :)
Hakiz
Posts: 39899
Joined: 30/07/2015 20:01

#2514 Re: Apple Mac - All about

Post by Hakiz »

one hundred eyes wrote:
hakazvaka wrote: Image

:lol:
Pretpostavljam da je mislio da to na slici neces imati non-stop ukljuceno u laptop nego samo po potrebi :D.
Kao sto rekoh, vrijeme ce pokazati jesu li u pravu (najcesce jesu), ako za 2 godine ponovo vrate SD slot i ostale portove znat cemo da su za*ebali, samo im tad mozda bude malo kasno :)
Ma, da je Apple 100% siguran u svoj izbor, ne bi uopšte nudili adaptere. Rekli bi, nema više USB-a, nema 3,5mm za slušalice, nema ovo, nema ono, ima to šta vam damo, nema adaptera i to vam je to.

Ako je Apple u bilo čemu bio savršen to je u sposobnosti da ubijedi veliki broj ljudi da ono šta im oni daju je baš to šta ljudima treba i šta žele. Kada ljudi shvate da su pogriješili, bude već kasno. A onda i onima koji nisu nasjeli valja živjeti sa posljedicama poglešne odluke većine koja ne razmišlja.
User avatar
one hundred eyes
Posts: 172
Joined: 11/08/2016 21:17

#2515 Re: Apple Mac - All about

Post by one hundred eyes »

To je tacno, ali uvijek su imali ovaj prelazni period s adapterima jer ne mogu svi odjednom baciti sve uredjaje koje imaju i kupiti ove kompatibilne sa zadnjim Macbook-om. Zamisli sad da svi moraju kupiti DSLR sa wireless prebacivanjem slika, itd., zato je uvijek tu ovaj neki prelazni period gdje moras koristiti adaptere dok skroz ne predjes na najnoviju tehnologiju.

Tako je i sa iPhone-om, koristit ce se onaj 3.5mm to lightning adapter dok svi ne predju na bluetooth slusalice, bar ovi koji hoce na mobitelima da slusaju muziku. Profesionalci vjerovatno nece nikada skroz preci na bluetooth ali takvi ne koristi te super skupe slusalice na iPhone-u nego u studiu.
Hakiz
Posts: 39899
Joined: 30/07/2015 20:01

#2516 Re: Apple Mac - All about

Post by Hakiz »

.
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#2517 Re: Apple Mac - All about

Post by Alfons Kauders »

one hundred eyes wrote:To je tacno, ali uvijek su imali ovaj prelazni period s adapterima jer ne mogu svi odjednom baciti sve uredjaje koje imaju i kupiti ove kompatibilne sa zadnjim Macbook-om. Zamisli sad da svi moraju kupiti DSLR sa wireless prebacivanjem slika, itd., zato je uvijek tu ovaj neki prelazni period gdje moras koristiti adaptere dok skroz ne predjes na najnoviju tehnologiju.

Tako je i sa iPhone-om, koristit ce se onaj 3.5mm to lightning adapter dok svi ne predju na bluetooth slusalice, bar ovi koji hoce na mobitelima da slusaju muziku. Profesionalci vjerovatno nece nikada skroz preci na bluetooth ali takvi ne koristi te super skupe slusalice na iPhone-u nego u studiu.
Ne radi se samo o kupovini novog aparata sa Wifijem... Evo ja imam takav, ali opet koristim kartice, iz vise razloga:

- koristim 2 mobitela i 4 racunara u 3 grada i 2 drzave.
- ne da mi se zajebavat i na svakom koristiti Wifi za aparat - niti prekidati ono sto radim da bi iskopirao slike
- kvalitetna SD kartica u kvalitetnom citacu je opet neuporedivo brza - ljetos kod jarana u kafani spustim aparat na stativ i snimam svirku za FB... zacas prebacim svirku u 720p na njihovu masinu, a Wifi bi morao podesiti, pa cekati da se iskilavi i prebaci nekoliko giga... itd itd

Doduse, to nije problem za ljude koji koriste jedan racunar na jednoj lokaciji, i SLRom slikaju cica mace za Instagram... ali ti ljudi nikad nisu bili ciljna grupa za Pro.

To je moja zamjerka, sto su dizajn i marketing stavili ispred tehnike. Za to imaju Air, i obicne Macbooke - ali Pro je trebao biti drugaciji od njih, inace gubi smisao.
User avatar
one hundred eyes
Posts: 172
Joined: 11/08/2016 21:17

#2518 Re: Apple Mac - All about

Post by one hundred eyes »

U pravu si za vecinu stvari, ali Apple je uvijek bio poznat po tome da prvi ulazi u 'prelazni period'. Tako je bilo i sa uklanjanjem cd slota, dosta ljudi (profesionalaca) je tad koristilo cd a sad ne koristi. Vjerujem da ce tako biti i sa SD karticom i ostalim stvarima koje ukidaju.

Uvijek na pocetku bude pljuvanja i negodovanja (s razlogom) ali nakon par iteracija sve dodje na svoje i postane normalno. Pretpostavljam da ce tako biti i ovaj put. Ja ne bih imao nista protiv jednog novom Macbook-a Pro s touchbarom :)
User avatar
basicm
Posts: 10403
Joined: 16/01/2012 21:38

#2519 Re: Apple Mac - All about

Post by basicm »

Sta je onda alternativa USB?



Poslato s brzoglasa koristeci Tapatalk!
Hakiz
Posts: 39899
Joined: 30/07/2015 20:01

#2520 Re: Apple Mac - All about

Post by Hakiz »

one hundred eyes wrote:U pravu si za vecinu stvari, ali Apple je uvijek bio poznat po tome da prvi ulazi u 'prelazni period'. Tako je bilo i sa uklanjanjem cd slota, dosta ljudi (profesionalaca) je tad koristilo cd a sad ne koristi. Vjerujem da ce tako biti i sa SD karticom i ostalim stvarima koje ukidaju.

Uvijek na pocetku bude pljuvanja i negodovanja (s razlogom) ali nakon par iteracija sve dodje na svoje i postane normalno. Pretpostavljam da ce tako biti i ovaj put. Ja ne bih imao nista protiv jednog novom Macbook-a Pro s touchbarom :)
Volio bih i ja da mi neko pokloni jedan. Da ga prodam, kupim PC, a razlku u novcu potrošim na uživanje.

Ima jedna stvar sa tim izbacivanjem portova i prelazak na WiFi ili bluetooth. Pored toga što je konekcija žicom, to jeste fizičkim kontaktom, brža i sigurnija, ima i slijedeće:

Sve više uređaja za koje se mora paziti da li se baterija potrošila, trošiti vrijeme na punjenje, prazne baterije baš kada ti treba taj uređaj. To je tehnički aspekt.

Ekonomski aspekt je slijedeći: Baterije imaju životni vijek. Proizvođači sve više prave uređaje kojima je baterija neizmjenjiva od strane korisnika. I imaš uređaj, nekada i veoma skup, kojem je baterija poslije 500 ili 1.000 punjenja gotova. Treba biti zamijenjena. Moraš nositi u servis, a zamjena baterije će, u to sam siguran, biti preskupa. Kako će zamjena baterije biti najčešća intervencija u servisu, servisi će sigurno te intervencije skupo našlaćivati. Korisnik nema izbor, a servis ima ogroman broj skupih intervencija.

A to bi ljude moglo navesti da maltretiranje sa servisom zamijene kupovinom novog uređaja. A proizvođači na to i računaju. Apple naročito.

Kada se pogleda istorija Applea, ja sam uvjeren da oni ne izbacuju portove da bi išli naprijed tehnološki, nego da bi izmuzli korisnike koliko mogu. Apple je uvijek bio veći inovator u načinima uzimanja novca nego u tehnologiji.

Nije sve novo obavezno i bolje. A naročito kada tu novotariju gura Apple.
Hakiz
Posts: 39899
Joined: 30/07/2015 20:01

#2521 Re: Apple Mac - All about

Post by Hakiz »

one hundred eyes wrote:U pravu si za vecinu stvari, ali Apple je uvijek bio poznat po tome da prvi ulazi u 'prelazni period'. Tako je bilo i sa uklanjanjem cd slota, dosta ljudi (profesionalaca) je tad koristilo cd a sad ne koristi. Vjerujem da ce tako biti i sa SD karticom i ostalim stvarima koje ukidaju.

Uvijek na pocetku bude pljuvanja i negodovanja (s razlogom) ali nakon par iteracija sve dodje na svoje i postane normalno. Pretpostavljam da ce tako biti i ovaj put. Ja ne bih imao nista protiv jednog novom Macbook-a Pro s touchbarom :)
Sjećaš se kaseta za muziku? Skoro ne postoje. Zašto? Zato što čak i MP3, a naročito FLAC i WAV, imaju bolji kvalitet od kasete. Ali ploče još uvijek postoje i u posljednjih nekoliko godina prodaja ploča raste. Zašto MP3 i ostali nisu uništili ploče kao što su uništili kasete? Zato što je ploča još uvijek kvalitetna, neki kažu da je i kvlitetniji medij za muziku od bilo kojeg digitalnog formata.

Tako da je CD ispao iz igre ne zato što je Apple bio vizionar nego što su se desile slijedeće stvari:

Pojava memorijskih kartica i USB stickova dovoljno brzih, kvalitetnih i velikog kapaciteta. Do pojave tih stvari, CD i DVD su bili mediji sa najvećim kapacitetom za razmjenu podataka. Eksterni HDD je bio preskup, interni HDD je bio nepraktičan, morao se otvarati računar da bi se prikopčao.

Internet je konačno postao dovoljno brz za data transfer veće količine podataka, kao i audio i video streaming.

Konačno su se pojavile matične ploče i operativni sistemi koji su dozvolili instalaciju sa USB uređaja. Ja imam 6 godina star računar koji pravljenje rescue kopije dozvoljava samo na optički (DVD) medij, ako pokušaš to uraditi sa USB stikom, čak i eksternim HDDom, računar ne dozvoljava. Računari do otprije 10-ak godina nisu imali opciju da USB odabere kao instalacioni ulaz, a kada i jesu, OS nije podržavao instalaciju sa USB-a Tek je čini mi se Microsoft Vista potpuno podržala instalaciju sa USB-a. XP je nekada mogao, a nekada ne. Apple je računare isporučivao sa preinstalisanim OS-om, pa nisu imali taj problem.

Dakle, tek kada su mnoge kompanije napravile neke stvari, Apple je mogao izbaciti CD. A interesantno je da Apple nije razvio ni jednu od tih tehnologija kojima bi zamijenio CD pa se ne može reći da je Apple bio inovator.

Uostalom, neki od ranih Macintosh računara su dolazili i bez CD-a, pa čak i bez HDD-a. A onda su ih morali početi ugrađivati. https://en.wikipedia.org/wiki/Macintosh

Apple najčešće do savršenstva ušminka nešto šta su drugi izmislili. Sam rijetko šta izmisli. Na primjer, Apple Lisa je bio prvi računar sa GUI, a Apple Macintosh prvi računar koji se isporučivao sa mišem i GUI OS-om. Ali sam GUI je izmišljen u kompaniji Xerox, a miš je izmislio naučnik u Stanford Research Institute. Apple ih je ušminkao, ugradio u svoje proizvode, ali ih nije izmislio.

Šta je Apple (tačnije, sam Stave Jobs) izmislio: Recimo biznis plan kako da uzme novac za download muzike. Kada su se muzički producenti i izdavači već počeli miriti sa činjenicom da će biti nemoguće spriječiti besplatno dijeljenje muzike, i da će besplatan download biti normalan i legalan, Jobs je izmislio biznis plan i način kako da se to ne desi i kako da se download muzike naplaćuje. To mu je najveći izum, i to je od njega stvorilo legendu. Kako da nešto šta su drugi izmislili dobro upakuje, izreklamira i skupo proda. Ne da Apple i Jobs nisu baš ništa sami izmislili i razvili, jesu neke stvari, ali ni izblizu onoliko koliko legenda i mit o Appleu i Jobsu pokušavaju prikazati ljudima.

Zato ja govorim, Apple nije pretjerano veliki vizionar u tehnologiji. Ali jeste u uzimanju novca, tu su nenadmašni.
Last edited by Hakiz on 05/11/2016 16:58, edited 2 times in total.
Hakiz
Posts: 39899
Joined: 30/07/2015 20:01

#2522 Re: Apple Mac - All about

Post by Hakiz »

one hundred eyes wrote:To je tacno, ali uvijek su imali ovaj prelazni period s adapterima jer ne mogu svi odjednom baciti sve uredjaje koje imaju i kupiti ove kompatibilne sa zadnjim Macbook-om. Zamisli sad da svi moraju kupiti DSLR sa wireless prebacivanjem slika, itd., zato je uvijek tu ovaj neki prelazni period gdje moras koristiti adaptere dok skroz ne predjes na najnoviju tehnologiju.

Tako je i sa iPhone-om, koristit ce se onaj 3.5mm to lightning adapter dok svi ne predju na bluetooth slusalice, bar ovi koji hoce na mobitelima da slusaju muziku. Profesionalci vjerovatno nece nikada skroz preci na bluetooth ali takvi ne koristi te super skupe slusalice na iPhone-u nego u studiu.
Zamisli da imam uređaje koji koštaju nekoliko desetina hiljada, stotina hiljada ili miliona Eura. I koji imaju neki port USB, FireWire nije bitno. Treba mi brži računar koji kontroliše te uređaje, na primjer stari računar mi je preslab za novu verziju softvera koji koristim. Ima novi MacBook Pro bez tih konektora i novi PC sa konektorima.

Kada će proći prelazni period u kojem ću ja kupiti nove uređaje sa bežičnom konekcijom za nekoliko stotina hiljada ili miliona eura da bi mi radili sa novim 2.000 Eura skupim MacBook Pro?

Zar mi nije jeftinije kupiti novi PC, 2.000 Eura skup ili jeftiniji koji ima te konektore i nastaviti koristiti preskupe uređaje koje već imam i koji mi već provjereno rade?

A poenta MacBook Pro je da ga koristim za ozbiljan rad, valjda riječ Pro to znači?

Ako to nije slučaj, čemu preskupi Pro da bih koristio bluetooth slušalice za slušanje muzike, WiFi printer za printanje doumenata iz Office i slično?

Hoću reći da samo zato što Apple nešto hoće ne treba na to obavezno pristati. Žica je još uvijek puno bolje rješenje od wirelessa.

Ja Apple ne volim zbog politike, ne zbog proizvoda. Apple je izmislio politiku koja je dovela do:

Onoga šta Adobe sa posljednjom verzijom svog softvera, Microsoft sa Office 365 i neki drugi već rade. Pretpostavljam da ubrzo neće biti moguće instalisati bilo koji softver sa bilo kog medija. Sve će se morati instalisati sa storea, što Appleovog, što Microsoftovog. A Microsoft već briše sa kompjutera bez znanja i dozvole korisnika aplikacije koje hoće a koje su instalisane sa windows storea.

Slijedeći korak: ni Mac OS ni Windowsi neće biti instalisani na HDD računara, nego će se i oni vući sa clouda. Onda prelazak na Linux dok i to ne ode na cloud.

I tada su nam OS-ovi na cloudu, aplikacije na cloudu, privatni podaci na cloudu.

A onda smo najebali definitivno i bespovratno.

A sve je to bila vizija Applea i gurua Steve Jobsa.

Od reklame za Macintosh Ridleya Scotta "1984" koja je govorila da taj računar uništava "Velikog brata", Steve Jobs i Apple su postali najveći zagovornici kontrole korisnika. I svi drugi ih prate. Jer je to biznis plan koji donosi ogroman novac.

Steve Jobs i Apple su propovjednici vraga. U stvari, nisu. Google i ostali su samo prihvatili tu politiku. Oni su postali propovjednici vraga.

Jobs i Apple su sam Vrag.
User avatar
one hundred eyes
Posts: 172
Joined: 11/08/2016 21:17

#2523 Re: Apple Mac - All about

Post by one hundred eyes »

Ja mislim da u profesionalnom smislu niko ne kupuje racunar/laptop po tome koje portove ima. Ako je neko navikao i koristi alate koji bolje rade na MacOSu on ce kupiti Macbook, ili ako je navikao na alate koji su bolji na Windowsu (npr. Office) on ce kupiti PC, portovi tu imaju minimalnu ulogu.

A za to sve gore sto si nabrojao, ti mozes koristiti Macbook, ali za vecinu konektora ces koristiti adapter, dakle nista nije ukinuto da ne mozes koristiti nego ti treba adapter (nije bas najbolji pristup ali radi). Dalje, ne trebaju ti bluetooth slusalice za Macbook Pro jer on ima 3.5mm prikljucak za slusalice, samo iPhone nema. Ne treba ti wireless printer jer ga mozes spojiti na usb-c (koristeci adapter), itd. itd.

Kao sto rekoh, mislim da je ovo prelazni period i sumnjam da ce neko preci sa MacOS-a na Windows samo zbog toga. U najgorem slucaju kupit ce ovaj aktuelni MacbookPro.
User avatar
Better Man
Posts: 16688
Joined: 01/10/2006 20:10

#2524 Re: Apple Mac - All about

Post by Better Man »

one hundred eyes wrote:Ja mislim da u profesionalnom smislu niko ne kupuje racunar/laptop po tome koje portove ima. Ako je neko navikao i koristi alate koji bolje rade na MacOSu on ce kupiti Macbook, ili ako je navikao na alate koji su bolji na Windowsu (npr. Office) on ce kupiti PC, portovi tu imaju minimalnu ulogu.

A za to sve gore sto si nabrojao, ti mozes koristiti Macbook, ali za vecinu konektora ces koristiti adapter, dakle nista nije ukinuto da ne mozes koristiti nego ti treba adapter (nije bas najbolji pristup ali radi). Dalje, ne trebaju ti bluetooth slusalice za Macbook Pro jer on ima 3.5mm prikljucak za slusalice, samo iPhone nema. Ne treba ti wireless printer jer ga mozes spojiti na usb-c (koristeci adapter), itd. itd.

Kao sto rekoh, mislim da je ovo prelazni period i sumnjam da ce neko preci sa MacOS-a na Windows samo zbog toga. U najgorem slucaju kupit ce ovaj aktuelni MacbookPro.
Da treba ti adepter kojeg moraš posebno da platiš,a prije to nisi morao, jer si na Macu imao sve te portove. kako vam nije jasno da su oni sve to ukinuli, odnosno izbacili iz Mac-a samo radi što većeg profita. Znaju oni da će ljudi idalje to koristiti, samo sad pošto nemaju na Mac-u, moraju da dodatno potroše novca za te dodatke.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24385
Joined: 08/09/2005 20:08

#2525 Re: Apple Mac - All about

Post by Haris.ba »

Pa ne tjeraju nikoga da kupi novi macbook. Ali, ovim novim šalju jasnu poruku šta smatraju da je budućnost. Budućnost je usb-c i thunderbolt 3 koji će se šlepati na isti utor.

Trenutno, ko ne može da čeka, kupiće ovaj novi i adaptere.
Za godinu dana svi će furati usb-c kompatibilne aparate. Jer apple ima dominantan položaj. I ogromne su pare u njihovim uređajima

Ko ima opreme desetine hiljada, a hoće novi macbook, kupiće adapter. Ili novu opremu ako hoće bez adaptera. :D

Ili će kupiti Surface od Microsofta. :D

I ja mislim da je greška izbacivanje utora za sd karticu. Ali, može im se. I iako nema opravdanja, uzeće milijarde na adapterima, i hvaliti se da su bili prvi (iako nisu :D ).

I glupost je što nema direktne veze, već treba adapter za iphone. Ali, može im se. Narod treba da glasa. Ko što će kod nas uvijek biti glasača Sda, tako isto i apple će uvijek imati kupce. Teško je da će se to promjeniti u budućnosti.

Isto ko što smo zaboravili buljuk utora, zaboravićemo i trenutne.
Post Reply