Apple Mac - All about

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

Post Reply
User avatar
Sarah24
Posts: 10008
Joined: 08/06/2010 11:12
Location: Somewhere over the rainbow

#2476 Re: Apple Mac - All about

Post by Sarah24 »

xamp wrote:
Sarah24 wrote:Ako mi vjerujes da mi pise ovako: ..za nastavak instalacije je potrebno da napravite korisnicki nalog.. parafraziram.. :roll: imam opcije da napravim i da anuliram ali kad anuliram opciju tad i instalacija stane... kad kliknem da se instalira ponovo isto je pitanje, ne mozes dalje.. :roll:
Jeb ga, skipao si kreiranje kad si radio prvu instalaciju, sad je vakat da napravis :)
Pa sta fakat moram imati dva user accounta? :shock: :mrgreen:
User avatar
basicm
Posts: 10460
Joined: 16/01/2012 21:38

#2477 Re: Apple Mac - All about

Post by basicm »

Imate li kakvu stranicu za programe, ono narodne? Trebao bi mi office za mac


Sent from my iPhone using Tapatalk
User avatar
xamp
Posts: 1545
Joined: 31/03/2010 18:43

#2478 Re: Apple Mac - All about

Post by xamp »

Sarah24 wrote:
xamp wrote:
Sarah24 wrote:Ako mi vjerujes da mi pise ovako: ..za nastavak instalacije je potrebno da napravite korisnicki nalog.. parafraziram.. :roll: imam opcije da napravim i da anuliram ali kad anuliram opciju tad i instalacija stane... kad kliknem da se instalira ponovo isto je pitanje, ne mozes dalje.. :roll:
Jeb ga, skipao si kreiranje kad si radio prvu instalaciju, sad je vakat da napravis :)
Pa sta fakat moram imati dva user accounta? :shock: :mrgreen:
Ne. Dovoljno je jedan. Loguj se sa tim sto imas i to je to.
User avatar
Sarah24
Posts: 10008
Joined: 08/06/2010 11:12
Location: Somewhere over the rainbow

#2479 Re: Apple Mac - All about

Post by Sarah24 »

No offense ali vi izgleda ne kontate sta ja vas pitam haha, laptop "zna" za taj moj account vec postojeci, trazi mi da napravim novi kako bi mogla nastaviti instalaciju, kad kaze novi mislim da misli sasvim drugi.. ne kontam, pa zar se nikom nije desilo isto, ima li ko da je dobio notifikaciju da update-uje iOS? :shock: :mrgreen:
User avatar
basicm
Posts: 10460
Joined: 16/01/2012 21:38

#2480 Re: Apple Mac - All about

Post by basicm »

Kod mene nista nije trazio, samo sifru od iclouda.


Sent from my iPhone using Tapatalk
User avatar
xamp
Posts: 1545
Joined: 31/03/2010 18:43

#2481 Re: Apple Mac - All about

Post by xamp »

Sarah24 wrote:No offense ali vi izgleda ne kontate sta ja vas pitam haha, laptop "zna" za taj moj account vec postojeci, trazi mi da napravim novi kako bi mogla nastaviti instalaciju, kad kaze novi mislim da misli sasvim drugi.. ne kontam, pa zar se nikom nije desilo isto, ima li ko da je dobio notifikaciju da update-uje iOS? :shock: :mrgreen:
Odradio updates i iOSa i Mac OS X-a bez ijednog momenta da mi trazi NOVI account
User avatar
Sarah24
Posts: 10008
Joined: 08/06/2010 11:12
Location: Somewhere over the rainbow

#2482 Re: Apple Mac - All about

Post by Sarah24 »

isto macOS Sierra? :roll:

Hajd' probat cu ponovo, dovraga.. :mrgreen:
User avatar
Haris.ba
Posts: 24793
Joined: 08/09/2005 20:08

#2483 Re: Apple Mac - All about

Post by Haris.ba »

Ali_G wrote:A ima li neka opcija kao na mobu da exportuje kopiju kao office dokument?
A zvanicni office za Mac jel mora da se kupi ili ima neka divlja varijanta[emoji4]


Sent from my iPhone using Tapatalk
Pitaj. Mislim da dobiješ microsoft office (2015 verzija) na akciji za džabane. Barem je tako bilo u at store.
User avatar
xamp
Posts: 1545
Joined: 31/03/2010 18:43

#2484 Re: Apple Mac - All about

Post by xamp »

Haris.ba wrote:
Ali_G wrote:A ima li neka opcija kao na mobu da exportuje kopiju kao office dokument?
A zvanicni office za Mac jel mora da se kupi ili ima neka divlja varijanta[emoji4]


Sent from my iPhone using Tapatalk
Pitaj. Mislim da dobiješ microsoft office (2015 verzija) na akciji za džabane. Barem je tako bilo u at store.
Ima divlja varijanta standardno :)
User avatar
Haris.ba
Posts: 24793
Joined: 08/09/2005 20:08

#2485 Re: Apple Mac - All about

Post by Haris.ba »

Mislim da nema potrebe, kad dobije legalan office za džaba.

A ko ima 2000 milje za laptop, mislim da nije problem 180 KM za Office. Ali, to sam samo ja. :D
User avatar
xamp
Posts: 1545
Joined: 31/03/2010 18:43

#2486 Re: Apple Mac - All about

Post by xamp »

Haris.ba wrote:Mislim da nema potrebe, kad dobije legalan office za džaba.

A ko ima 2000 milje za laptop, mislim da nije problem 180 KM za Office. Ali, to sam samo ja. :D
Ja nikad ne bih prezalio tih 180KM zato sto Word koristim jedino kad mi posalju nesto u tom formatu i kad nije direktno na Gmailu pa da otvorim preko Google Docs-a...
User avatar
Better Man
Posts: 16763
Joined: 01/10/2006 20:10

#2488 Re: Apple Mac - All about

Post by Better Man »

Čista pljačka. Samo da još više izmuzu novca od naivnih budala.
Mega Man X
Posts: 1436
Joined: 13/04/2016 21:23
Location: Elysium

#2489 Re: Apple Mac - All about

Post by Mega Man X »

Ne provociram, ali ovo samo govori koliko su postali jadni sa ovim odlukama.

Image
User avatar
hakazvaka
Posts: 6315
Joined: 11/02/2008 09:27
Location: $_SESSION[]
Contact:

#2490 Re: Apple Mac - All about

Post by hakazvaka »

Apple je postao firma kakvom su je hejteri opisivali... a Macbook Pro - precijenjeni laptop za kucanice.
Posljednjim keynote-om su me razoruzali u svakoj sljedecoj Apple diskusiji :-? dno...
User avatar
pici
Posts: 43563
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#2491 Re: Apple Mac - All about

Post by pici »

ja kad kod kontam da se prebacim na Mac oni me iznenade sa svojim idijotlukom pa odustanem... kome .BA JA da se prilagođavam...
User avatar
one hundred eyes
Posts: 172
Joined: 11/08/2016 21:17

#2492 Apple Mac - All about

Post by one hundred eyes »

hakazvaka wrote:Apple je postao firma kakvom su je hejteri opisivali... a Macbook Pro - precijenjeni laptop za kucanice.
Posljednjim keynote-om su me razoruzali u svakoj sljedecoj Apple diskusiji :-? dno...
Macbook je sve samo nije laptop za kucanice, nego bas suprotno. Macbook je laptop za profesionalce, bilo da su to developeri, graficari, video makeri, ..., nema boljeg laptopa od Macbooka zato i jesu tako skupi.

Za ostalo se slazem da su sa ovom zadnjom cijenom usrali dobro, bas su ga precijenili, usrali su i sa onom portovima. Koji je apsurd da njihov flagship mobitel ne mozes uopste spojiti na njihov zadnji Macbook, to mi je debilizam zesci i ne mogu nikako da povjerujem da su to uradili. Generalno su krenuli u losem smjeru otkad je Jobs umro, izgleda da im ponestaje ideja i izmisljaju gluposti.
User avatar
hakazvaka
Posts: 6315
Joined: 11/02/2008 09:27
Location: $_SESSION[]
Contact:

#2493 Re: Apple Mac - All about

Post by hakazvaka »

one hundred eyes wrote:
hakazvaka wrote:Apple je postao firma kakvom su je hejteri opisivali... a Macbook Pro - precijenjeni laptop za kucanice.
Posljednjim keynote-om su me razoruzali u svakoj sljedecoj Apple diskusiji :-? dno...
Macbook je sve samo nije laptop za kucanice, nego bas suprotno. Macbook je laptop za profesionalce, bilo da su to developeri, graficari, video makeri, ..., nema boljeg laptopa od Macbooka zato i jesu tako skupi.
Aha. OK. :thumbup:
User avatar
one hundred eyes
Posts: 172
Joined: 11/08/2016 21:17

#2494 Re: Apple Mac - All about

Post by one hundred eyes »

;)
Nema problema, sta god treba tu sam :lol:
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#2495 Re: Apple Mac - All about

Post by Alfons Kauders »

one hundred eyes wrote:
hakazvaka wrote:Apple je postao firma kakvom su je hejteri opisivali... a Macbook Pro - precijenjeni laptop za kucanice.
Posljednjim keynote-om su me razoruzali u svakoj sljedecoj Apple diskusiji :-? dno...
Macbook je sve samo nije laptop za kucanice, nego bas suprotno. Macbook je laptop za profesionalce, bilo da su to developeri, graficari, video makeri, ..., nema boljeg laptopa od Macbooka zato i jesu tako skupi.
Ne znam vala druze - kad pogledamo prodaju... Nisam siguran da na planeti ima toliko profesionalaca... :D Plus, ne koriste svi profesionalci Mac, kamoli Macbook... :D Kad bi odbio "kucanice", mogao bi skinuti koju nulu s ukupnog broja isporucenih Macbooka :D

Kako bilo, posteno ga usrashe s cijenama. Ne znam zasto im je ovo trebalo...
User avatar
one hundred eyes
Posts: 172
Joined: 11/08/2016 21:17

#2496 Re: Apple Mac - All about

Post by one hundred eyes »

Alfons Kauders wrote:
one hundred eyes wrote:
hakazvaka wrote:Apple je postao firma kakvom su je hejteri opisivali... a Macbook Pro - precijenjeni laptop za kucanice.
Posljednjim keynote-om su me razoruzali u svakoj sljedecoj Apple diskusiji :-? dno...
Macbook je sve samo nije laptop za kucanice, nego bas suprotno. Macbook je laptop za profesionalce, bilo da su to developeri, graficari, video makeri, ..., nema boljeg laptopa od Macbooka zato i jesu tako skupi.
Ne znam vala druze - kad pogledamo prodaju... Nisam siguran da na planeti ima toliko profesionalaca... :D Plus, ne koriste svi profesionalci Mac, kamoli Macbook... :D Kad bi odbio "kucanice", mogao bi skinuti koju nulu s ukupnog broja isporucenih Macbooka :D

Kako bilo, posteno ga usrashe s cijenama. Ne znam zasto im je ovo trebalo...
Naravno da ga kupuje i obicna raja, neko zato sto fino izgleda (tu mozda spadaju kucanice), neko zato sto je navikao na MacOs, itd. itd. ali se s razlogom zove Macbook PRO i pravljen je tako da ga profesionalci mogu koristiti za rad. A to sto ga ljudi kupuju za surfanje ne znaci da je samo za to namijenjen ;)

Poenta mog posta je bila da je gospodin administrator totalno promasio s definicijom. Ako ne vjeruje nek pogleda sta koriste zaposlenici Google-a, IBM-a, ...
User avatar
Haris.ba
Posts: 24793
Joined: 08/09/2005 20:08

#2497 Re: Apple Mac - All about

Post by Haris.ba »

Apple stalno radi ovakve stvari.
U 90im je, koliko se sjećam, bilo izbacivanje disketne jedinice i uvođenje cd-a. Pa je bilo povika.
Pa je bilo izbacivanje cd-a. Pa je bilo povika.
Pa je bilo uvođenje samo usb-a i izbacivanje nekih drugih portova čijih se imena više i ne sjećam.

Nije da nisu griješili. Firewire mislim da je propao. Mini display port, isto tako. Thunderbolt tek sada može da krene.

Ono što su sada uradili jeste malo drastično, ali odlučili su se za novi usb standard (usb-c).
Meni je veći problem što nema punjača sa magnetnom glavom. To im je glupost što su ukinuli.

A adapteri će uskoro nestati (nakon što naprave posao od milijardu, naravno), jer će se praviti uređaji koji će koristiti usb-c ulaz. Meni je recimo najbolja utičnica punjača za mobitel bila na nokia 3310. Ali, džaba. Napredak. :D
User avatar
hakazvaka
Posts: 6315
Joined: 11/02/2008 09:27
Location: $_SESSION[]
Contact:

#2498 Re: Apple Mac - All about

Post by hakazvaka »

one hundred eyes wrote:
Alfons Kauders wrote:
one hundred eyes wrote:
Macbook je sve samo nije laptop za kucanice, nego bas suprotno. Macbook je laptop za profesionalce, bilo da su to developeri, graficari, video makeri, ..., nema boljeg laptopa od Macbooka zato i jesu tako skupi.
Ne znam vala druze - kad pogledamo prodaju... Nisam siguran da na planeti ima toliko profesionalaca... :D Plus, ne koriste svi profesionalci Mac, kamoli Macbook... :D Kad bi odbio "kucanice", mogao bi skinuti koju nulu s ukupnog broja isporucenih Macbooka :D

Kako bilo, posteno ga usrashe s cijenama. Ne znam zasto im je ovo trebalo...
Naravno da ga kupuje i obicna raja, neko zato sto fino izgleda (tu mozda spadaju kucanice), neko zato sto je navikao na MacOs, itd. itd. ali se s razlogom zove Macbook PRO i pravljen je tako da ga profesionalci mogu koristiti za rad. A to sto ga ljudi kupuju za surfanje ne znaci da je samo za to namijenjen ;)

Poenta mog posta je bila da je gospodin administrator totalno promasio s definicijom. Ako ne vjeruje nek pogleda sta koriste zaposlenici Google-a, IBM-a, ...
Moj post se odnosio na novi Macbook Pro.

Od programiranja zivim nekih 6 godina, a od toga posljednje 4 radim iskljucivo na Macbook Pro... nijedan drugi laptop mu ne moze ni primirisati.
A sada se samo molim da se ne pokvari u iducih par godina, jer ovaj novi ne bih kupio pa makar na Windows se morao vratiti...

Releasali su laptop koji je: tanji, ljepsi. To je to. Ako je ovo napredak u profesionalnom smislu, onda svaka cast...
Uz to sto nisu pojacali procesore/RAM, ukinuli su: magsafe, sve legacy portove, SD card citac... i svjetlecu jabuku :-)

Sta reci drugo, nego da je Macbook Pro postao obicni laptop za kucanice?
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#2499 Re: Apple Mac - All about

Post by Alfons Kauders »

hakazvaka wrote:
one hundred eyes wrote:
Alfons Kauders wrote: Ne znam vala druze - kad pogledamo prodaju... Nisam siguran da na planeti ima toliko profesionalaca... :D Plus, ne koriste svi profesionalci Mac, kamoli Macbook... :D Kad bi odbio "kucanice", mogao bi skinuti koju nulu s ukupnog broja isporucenih Macbooka :D

Kako bilo, posteno ga usrashe s cijenama. Ne znam zasto im je ovo trebalo...
Naravno da ga kupuje i obicna raja, neko zato sto fino izgleda (tu mozda spadaju kucanice), neko zato sto je navikao na MacOs, itd. itd. ali se s razlogom zove Macbook PRO i pravljen je tako da ga profesionalci mogu koristiti za rad. A to sto ga ljudi kupuju za surfanje ne znaci da je samo za to namijenjen ;)

Poenta mog posta je bila da je gospodin administrator totalno promasio s definicijom. Ako ne vjeruje nek pogleda sta koriste zaposlenici Google-a, IBM-a, ...
Moj post se odnosio na novi Macbook Pro.

Od programiranja zivim nekih 6 godina, a od toga posljednje 4 radim iskljucivo na Macbook Pro... nijedan drugi laptop mu ne moze ni primirisati.
A sada se samo molim da se ne pokvari u iducih par godina, jer ovaj novi ne bih kupio pa makar na Windows se morao vratiti...

Releasali su laptop koji je: tanji, ljepsi. To je to. Ako je ovo napredak u profesionalnom smislu, onda svaka cast...
Uz to sto nisu pojacali procesore/RAM, ukinuli su: magsafe, sve legacy portove, SD card citac... i svjetlecu jabuku :-)

Sta reci drugo, nego da je Macbook Pro postao obicni laptop za kucanice?
- Haman 90-95% ljudi koje znam da koriste Pro, ujedno ima i SLR - a ukidaju SD... :-)

- Magsafe mi je vazda bio najdrazi fol na Macbook seriji... Ne radi prakticnosti, vec da se slucajno ne zakaci kabl i strmopizdi masina...

- Legacy portovi - to može na iPhone, i to jedva (mada nisam od onih koji roni suze za 3.5mm stekerom)... I sad isto rade na Pro?! Isto kao na jebenom telefonu koji je definicija mainstream proizvoda...

- Procesori/performanse - dobro, to nije samo do njih... Sporiji je napredak, pa i nemaju puno izbora novih Intel procesora... Nije problem, ne moze se svake godine dobiti 25% brza hardverska platforma... Ali onda joj mojne pumpat cijenu i dodavati gluposti, vec ponudi npr vise RAM-a i veci SSD u istim parama. Koliko ce ljudi poboljsati produktivnost jer imaju "touchbar" a koliko jer im masina brze renda video, radi virtualizaciju itd?

I jos imaju muda da ga nastave zvati "Pro" - a ucinili su sve da vise ne zasluzuje to ime.

Generalno nikad nisam bio fan obicnih Macova, osim radi dizajna - hardverski nisu bili impresivni... Ali Pro je vazda bio klasa za sebe, poseban i medju desktopima i laptopima, isticao se - Tito za audio, video, development... A sad se istice jedino cijenom, jer su hardver potisnuli u drugi plan, a fokusirali se na marketing.
User avatar
one hundred eyes
Posts: 172
Joined: 11/08/2016 21:17

#2500 Apple Mac - All about

Post by one hundred eyes »

Ja pretpostavljam da su nekako skontali da većina ljudi ne koristi ni SD slot, ni te ostale portove, itd. (uključujući i mene) i vjerovatno su odlučili da naprave sto je moguće ljepše, praktičnije, tanje za većinu korisnika, a oni ostali kojima trebaju te stvari uvijek mogu kupiti (klasični Apple već dugo godina) adaptere i za SD i za standardni USB, ...

Što se mene tiče fulili su sa tim da iPhone ne možeš direktno spojiti na Macbook (bez adaptera) i sa cijenom. Ostalo mi ništa ne smeta jer ništa ne koristim (kao i većina onih koje znam).

Meni su plusevi:
- performanse i dalje top medju konkurencijom
- punjenje na bilo koji od četiri porta
- touchbar (ima milion mogućih primjena)
- što može 'izgurati' dva 4K displaya
- bolji display
- veći trackpad
- space gray boja
- ljepši izgled (tanji)

Minusi:
- cijena
- glupost sa iPhone-om koju sam već gore spomenuo

Po meni je Macbook Pro uvijek bio uredjaj koji je namijenjen profesionalcima, ali mu dobar procenat prodaje ide i na obične ljude koji ga kupuju zbog izgleda ili MacOS-a. Tako da oni i dalje idu u smjeru da zadovolje potrebe te dvije kategorije, a dok god su performanse top to će uvijek biti PRO odnosno laptop za profesionalce.
Last edited by one hundred eyes on 02/11/2016 23:18, edited 1 time in total.
Post Reply