Apple Mac - All about

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

Post Reply
Lumber Jack
Posts: 29
Joined: 12/01/2015 12:30

#2401 Re: Apple Mac - All about

Post by Lumber Jack »

Da, da, planirao sam USA i da uzmem. Samo me zbunjivalo to sto procitah iskustva nekih ljudi da su i nakon unosenja tog gift carda pri kupovini morali da potvrde i kreditnu karticu, a meni je tamo NONE, odnosno, nemam nikakvu US kreditnu da unesem. :-D
Lumber Jack
Posts: 29
Joined: 12/01/2015 12:30

#2402 Re: Apple Mac - All about

Post by Lumber Jack »

OK, samo da potvrdim za sve one koji bi mozda da pokusaju isto (kupovina iCloud prostora pomocu US iTunes gift kartice BEZ unesene ikakve kreditne kartice, na US apple ID nalogu, iz BiH), da moze, i da radi. Upravo sam obavio placanje. Kupio karticu preko eBaya, stigao kod u roku od minut, i to je to. :)
clopex
Posts: 90
Joined: 02/03/2008 10:55

#2403 Re: Apple Mac - All about

Post by clopex »

ado_sar wrote:
prototype wrote:Da li je neko koristio ove PC računare sa instaliranim OS X, tzv 'hackintosh', i kakva su iskustva ako jeste? :)
koristim ja vec trecu godinu. Ako ga dobro slozis, radi odlicno

jedno pitanje, sta mislim pod dobro slozis? Vjerovatno neke odredjene komponente? I jel koristis OSX kao virtuelnu masinu ili si napravio da ti PC bude MAC ustvari? gledao sam to na netu moze se izvesti ali nije 100% prolazno, negdje moze negdje ne moze
Yamahalac
Posts: 1287
Joined: 27/11/2006 10:11
Location: Tu i tamo

#2404 Re: Apple Mac - All about

Post by Yamahalac »

Prolazno je 100%, ja vec par godina vozim i nema nikakvih problema.

Nekad bude problem oko updates ako kernel novi nabace, ali nije tesko rijesiti, clover bootloader rjesava vecinu.

Ovdje imate sve, koje ploce, koji cpu, forum je odlican, sve ima
http://www.tonymacx86.com/building-cust ... -2016.html

Installation guide je ovdje
http://www.tonymacx86.com/el-capitan-de ... ed-pc.html


Ja vozim na X99 ploci, koja je od strane konfiguracija koja nije skoro nikako podrzana i radi sve.

Ono sa cim mozete imati problema je recimo dobiti iMessage da radi na njemu, eventualno zvuk ako je kakva specijalna ploca, ali za sve ima rjesenje.

Ja vozim dual boot, Win10 za igrica na jednom disku, OS X na drugom za posla.
clopex
Posts: 90
Joined: 02/03/2008 10:55

#2405 Re: Apple Mac - All about

Post by clopex »

Yamahalac wrote:Prolazno je 100%, ja vec par godina vozim i nema nikakvih problema.

Nekad bude problem oko updates ako kernel novi nabace, ali nije tesko rijesiti, clover bootloader rjesava vecinu.

Ovdje imate sve, koje ploce, koji cpu, forum je odlican, sve ima
http://www.tonymacx86.com/building-cust ... -2016.html

Installation guide je ovdje
http://www.tonymacx86.com/el-capitan-de ... ed-pc.html


Ja vozim na X99 ploci, koja je od strane konfiguracija koja nije skoro nikako podrzana i radi sve.

Ono sa cim mozete imati problema je recimo dobiti iMessage da radi na njemu, eventualno zvuk ako je kakva specijalna ploca, ali za sve ima rjesenje.

Ja vozim dual boot, Win10 za igrica na jednom disku, OS X na drugom za posla.
ja trenutno na poslu korisitim pc koji gura virtuelno EL Capiten i ide dobro, ali ja sam vise mislio sastaviti neku masinu da samo OSx bude na njemu po uzoru: https://www.youtube.com/watch?v=quky-WIFZG8
Yamahalac
Posts: 1287
Joined: 27/11/2006 10:11
Location: Tu i tamo

#2406 Re: Apple Mac - All about

Post by Yamahalac »

clopex wrote:
Yamahalac wrote:Prolazno je 100%, ja vec par godina vozim i nema nikakvih problema.

Nekad bude problem oko updates ako kernel novi nabace, ali nije tesko rijesiti, clover bootloader rjesava vecinu.

Ovdje imate sve, koje ploce, koji cpu, forum je odlican, sve ima
http://www.tonymacx86.com/building-cust ... -2016.html

Installation guide je ovdje
http://www.tonymacx86.com/el-capitan-de ... ed-pc.html


Ja vozim na X99 ploci, koja je od strane konfiguracija koja nije skoro nikako podrzana i radi sve.

Ono sa cim mozete imati problema je recimo dobiti iMessage da radi na njemu, eventualno zvuk ako je kakva specijalna ploca, ali za sve ima rjesenje.

Ja vozim dual boot, Win10 za igrica na jednom disku, OS X na drugom za posla.
ja trenutno na poslu korisitim pc koji gura virtuelno EL Capiten i ide dobro, ali ja sam vise mislio sastaviti neku masinu da samo OSx bude na njemu po uzoru: https://www.youtube.com/watch?v=quky-WIFZG8
Pa eto, nadji konfiguraciju tu na tim linkovima sto sam ti stavio da ti novcano odgovara i onda pici polako po instrukcijama, nije neko spansko selo ako imas konfiguraciju koja je podrzana.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24380
Joined: 08/09/2005 20:08

#2407 Re: Apple Mac - All about

Post by Haris.ba »

Mozda nije mjesto, ali akcija je u apple prodavnicama.

Isplati li se dati 1999 KM za mac air 13 sa 128 gb?

Ja bih radije neki windows slicnih karakteristika, tako ako ima na temi naroda sirokih shvatanja, nek predlozi.
Mada za ovu cijenu sumnjam.

Nemojte o operativnim sistemima. Vec samo gledam da prodjem jeftinije.
Apple sa svojih 12 sati rada na bateriji i tezinom sa oko 1,3 kg me privlaci.

Ali ne svidja mi se sto upada u oci, voli o bih nesta manje upadljivo i sa vise gb memorije.

Koristio bi se za "office" poslovanje.
Ali_G
Posts: 4639
Joined: 02/03/2002 00:00

#2408 Re: Apple Mac - All about

Post by Ali_G »

Nema laptopa sa baterijom od min 10 sati, sa takvom zavrsnom obradom a da je znatno jeftiniji od Maca. Njegov sistem je odlicno optimiziran tako da ne bi trebalo biti nikakvih problema sa ramom. Eh sad je tu kvaka malog kapaxciteta ssd-a.
User avatar
hakazvaka
Posts: 6315
Joined: 11/02/2008 09:27
Location: $_SESSION[]
Contact:

#2409 Re: Apple Mac - All about

Post by hakazvaka »

Nista slicno neces pronaci mimo Apple-a, nazalost. Ostali proizvodjaci kao da su upali u 10 godina dugacak zimski san, i niko da se trzne i napravi nesto konkretno.

Ako si u BIH, predlazem da upratis malo PIK. Kolega je kupio prije mjesec-dva nov, zapakovan Air sa i7 procesorom i 250 giga SSD za 2,000 KM. :D jbg, negdje spalo s kamiona :D
Naravno, Apple garancija od godinu dana ti se priznaje bilo gdje u svijetu bez ikakvog racuna, a provjeravas je online prije kupovine (ako uzimas polovan), samo uneses serijski broj sa kutije.

Ja koristim za posao 250 GB SSD, i za evo 2 godine koristenja nisam ga ni pola napunio.
Ali_G
Posts: 4639
Joined: 02/03/2002 00:00

#2410 Re: Apple Mac - All about

Post by Ali_G »

Ma ima slicnih spravica i kod drugih proizvodjaca, recimo Asus zen book samo sto kostaju isto kao i Mac, a baterija je recimo slabija, a imaju veci disk.
Najgore je sto se porede obicni laptopi sa Macom i onda se stekne dojam da je Mac precijenjeno smece :D
Meni da treba masina za posao, da ima dobru bateriju, da je stabilna pouzdana, da ne zelis da nagadjas jel ispao s kamiona, nemas nikoga u SAD da ti donese, ovo je odlicna kupovina.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24380
Joined: 08/09/2005 20:08

#2411 Re: Apple Mac - All about

Post by Haris.ba »

Ali_G wrote:Ma ima slicnih spravica i kod drugih proizvodjaca, recimo Asus zen book samo sto kostaju isto kao i Mac, a baterija je recimo slabija, a imaju veci disk.
Najgore je sto se porede obicni laptopi sa Macom i onda se stekne dojam da je Mac precijenjeno smece :D
Meni da treba masina za posao, da ima dobru bateriju, da je stabilna pouzdana, da ne zelis da nagadjas jel ispao s kamiona, nemas nikoga u SAD da ti donese, ovo je odlicna kupovina.
Gledao sam cijenu u SAD. Isti ko ovaj u mekline AIR za 1999 KM, dođe 1755 KM u Americi. Ali nema opcije naših slova. Čak mi više odgovara uzeti ovu stariju generaciju (malo sam istraživao da će možda i ukinuti AIR liniju u 2016) nego noviju koja će izbaciti standardni usb ulaz, i uvesti nekakav usb-c za sve i svašta.
Ovaj od 13 inča ima dva standardna usb porta. Sa usb-c se mogu slikati.

Imam logitech miš bežični - moraću njega koristiti. Ali gledam ovaj apple magic mouse 2 bežični od 200 KM ( razmišljao sam nedavno zašto niko nije napravio miš sa punjivpom baterijom). Sve je ok, ali miš 200 KM.....

Još samo da prebolim dvije milje keša. :D
Ali_G
Posts: 4639
Joined: 02/03/2002 00:00

#2412 Re: Apple Mac - All about

Post by Ali_G »

Ako imas nekoga u SAD onda je to izbor kupovine, pa da ti ga donesu. Slanje zaboravi. Ogulit ce te carinom.
Eh ne znam kakva je situacija kod resellera u regionu. Ja znam osobu koja je kupila air, navodno 13ka, ne znam spec u CG na nekoj akciji za 700€.
Dvije milje je puno, al ako ce ti to sluziti poslu i olaksati ga onda vrijedi.
A brendirana periferija je skupa.
Jos jedna prednost, po meni, je sto sa macom dobijes paket alata kao sto je office za dzaba.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24380
Joined: 08/09/2005 20:08

#2413 Re: Apple Mac - All about

Post by Haris.ba »

Počastio sam se sa mac air 13 na akciji koju sam spominjao. Za te pare ne postoji bolji.

Nego, sta koristite za sinhronizaciju? Icloud?

Naime, pošto koristim i windowse, u praksi mi se pokazao kao najbolji onedrive. A i nude 15gb, te se može lahko naštimati istovremeni bekap na hard disk preko symbolic links. Ali, onedrive aplikacija na mac je očajna. Istu i ne koristim i na windowsima jer ne valja. Ali, na windowsima imam alternativa. Npr. prezadovoljam sam sa sync drivers. To je problem sa mac. Malo aplikacija.

Dropbox radi odlično. Ali, ima 2 gige samo. A pare sam potrošio na laptop, tako da neću da kupujem prostor. :D

Instalirao sam iCloud na windows i odmah izbrisao. Nikako nisam mogao skontati kako napraviti nešta slično što fercera sa dropboxom i onedrive. Čim se upali windows, automatski radi sinhronizaciju na dva mjesta. Na klaudu, te na hard disku (eksternom). Očito ću se sa icloud morati navići da podaci postoje samo na hardu laptopa i na oblaku.
clopex
Posts: 90
Joined: 02/03/2008 10:55

#2414 Re: Apple Mac - All about

Post by clopex »

Jel ko koristio Mac Mini, kakva su iskustva?
User avatar
Haris033
Posts: 3824
Joined: 02/02/2005 07:07
Location: Sarajevo
Contact:

#2415 Re: Apple Mac - All about

Post by Haris033 »

Haris.ba wrote:Mozda nije mjesto, ali akcija je u apple prodavnicama.

Isplati li se dati 1999 KM za mac air 13 sa 128 gb?

Ja bih radije neki windows slicnih karakteristika, tako ako ima na temi naroda sirokih shvatanja, nek predlozi.
Mada za ovu cijenu sumnjam.

Nemojte o operativnim sistemima. Vec samo gledam da prodjem jeftinije.
Apple sa svojih 12 sati rada na bateriji i tezinom sa oko 1,3 kg me privlaci.

Ali ne svidja mi se sto upada u oci, voli o bih nesta manje upadljivo i sa vise gb memorije.

Koristio bi se za "office" poslovanje.
Uzmi iPad Pro 128 GB :izet: :-D
User avatar
red evil
Posts: 2345
Joined: 30/07/2012 14:08

#2416 Re: Apple Mac - All about

Post by red evil »

Planiram kupit Mac BookPro. Treba mi radi škole, učenje... Učim android programiranje, možete li mi neku konfiguraciju preporučit? Da nije pretjerano skupo a da je dobro. :mrgreen:
User avatar
xamp
Posts: 1545
Joined: 31/03/2010 18:43

#2417 Re: Apple Mac - All about

Post by xamp »

Uzmi Macbook Air onda.
User avatar
Qler
Posts: 23547
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#2418 Re: Apple Mac - All about

Post by Qler »

red evil wrote:Planiram kupit Mac BookPro. Treba mi radi škole, učenje... Učim android programiranje, možete li mi neku konfiguraciju preporučit? Da nije pretjerano skupo a da je dobro. :mrgreen:

Nema ti ove kombinacije, pogotovo kod Apple-a....
User avatar
red evil
Posts: 2345
Joined: 30/07/2012 14:08

#2419 Re: Apple Mac - All about

Post by red evil »

Qler wrote:
red evil wrote:Planiram kupit Mac BookPro. Treba mi radi škole, učenje... Učim android programiranje, možete li mi neku konfiguraciju preporučit? Da nije pretjerano skupo a da je dobro. :mrgreen:

Nema ti ove kombinacije, pogotovo kod Apple-a....
Znam. Kad kažem da nije pretjerano skupo da nije 3-4 hiljade već do 2 hiljade, nekako bih uspio toliko izdvojit. :D
xamp wrote:Uzmi Macbook Air onda.
Neki mi kažu da nije dobar Air, da mi neće moći zadovoljiti potrebe. :D meni sad treba za učenje a kasnije za rad.
User avatar
xamp
Posts: 1545
Joined: 31/03/2010 18:43

#2420 Re: Apple Mac - All about

Post by xamp »

red evil wrote: Neki mi kažu da nije dobar Air, da mi neće moći zadovoljiti potrebe. :D meni sad treba za učenje a kasnije za rad.
Par kolega programera i dizajnera ga koriste i svima odlicno radi i nikad se ne zale. Tebi ce pogotovo jer si pocetnik jos :)
User avatar
red evil
Posts: 2345
Joined: 30/07/2012 14:08

#2421 Re: Apple Mac - All about

Post by red evil »

xamp wrote:
red evil wrote: Neki mi kažu da nije dobar Air, da mi neće moći zadovoljiti potrebe. :D meni sad treba za učenje a kasnije za rad.
Par kolega programera i dizajnera ga koriste i svima odlicno radi i nikad se ne zale. Tebi ce pogotovo jer si pocetnik jos :)
Uzeo sam MacBook Pro i5 procesor, 8 gb RAMa grafička intel nešto 300 - 512mb :D

Sad sjeo za windows koja razlika, ovaj k'o da ja moram gurati. na Macu ide sve dosta brže :mgreen:
User avatar
Qler
Posts: 23547
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#2422 Re: Apple Mac - All about

Post by Qler »

Koja je konfa PC?
User avatar
red evil
Posts: 2345
Joined: 30/07/2012 14:08

#2423 Re: Apple Mac - All about

Post by red evil »

Qler wrote:Koja je konfa PC?
i3, 4 gb rama, nviia gtforce 240 :D
User avatar
red evil
Posts: 2345
Joined: 30/07/2012 14:08

#2424 Re: Apple Mac - All about

Post by red evil »

Imam problem sa zvukom, nije nešto pretjerao jak, glasan, a i dosta nejasan. Ne mogu baš sve da razumijem skroz jasno. Valjda nisu otišli zvučnici ili je to tako na MacBooku? Neki videi na PC kad su do kraja pojačani trese se sve a ovdje do kraja pojačano i kao kad na PCu smanjim na pola ili 40%.
dudlov
Posts: 1903
Joined: 25/10/2010 11:46
Location: sarajevo

#2425 Re: Apple Mac - All about

Post by dudlov »

red evil wrote:Imam problem sa zvukom, nije nešto pretjerao jak, glasan, a i dosta nejasan. Ne mogu baš sve da razumijem skroz jasno. Valjda nisu otišli zvučnici ili je to tako na MacBooku? Neki videi na PC kad su do kraja pojačani trese se sve a ovdje do kraja pojačano i kao kad na PCu smanjim na pola ili 40%.
Skini aplikaciju boom sa torenta i imaćeš zvuk troduplo jači. Kod mene je boom 1.8.1 i zvuk je samo tako jak. Macbook me nervirao zbog slabog zvuka i surfao sam da vidim u čemu je problem, te sam pronašao boom aplikaciju za pojačavanje zvuka. Kad to odradiš, udji u boom postavke i naštimaj sebi jačinu. Kod mene je naštimano na najjače. 1.8.1 boom nije zadnia verzija, ali pošto je kod mene osx mavericks, noviji boom se ne može instalirati.
Post Reply