Apple Mac - All about

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

Post Reply
hairlija_sa
Posts: 194
Joined: 03/08/2012 08:58

#2376 Re: Apple Mac - All about

Post by hairlija_sa »

Ja sam instalirao, i za sada jedino sa Safari-em imam ponekad problema da mi zaledi
-LaNa-
Posts: 92
Joined: 05/09/2011 11:28
Location: Sarajevo

#2377 Re: Apple Mac - All about

Post by -LaNa- »

Ja sam jos na Yosemite, nisam se odvazila jos da uradim upgrade na El Capitan, tako da cu najvjerovatnije sacekati neki poboljsani update prije nego se odlucim za upgrade :)

Ja imam problem u safariju, naime kad otvorim facebook pocne da mi uzima previse cpu rada i cooleri pocnu da vrte i to mi jako smeta, ne znam kako bih mogla to da otklonim -.- sto se tice yosemite imam verziju 10.10.2 :)
User avatar
prototype
Posts: 81
Joined: 23/06/2009 09:09

#2378 Re: Apple Mac - All about

Post by prototype »

Da li je neko koristio ove PC računare sa instaliranim OS X, tzv 'hackintosh', i kakva su iskustva ako jeste? :)
ado_sar
Posts: 1142
Joined: 14/06/2014 16:47

#2379 Re: Apple Mac - All about

Post by ado_sar »

prototype wrote:Da li je neko koristio ove PC računare sa instaliranim OS X, tzv 'hackintosh', i kakva su iskustva ako jeste? :)
koristim ja vec trecu godinu. Ako ga dobro slozis, radi odlicno
User avatar
R9..
Posts: 1944
Joined: 03/06/2009 08:35
Location: Soda

#2380 Re: Apple Mac - All about

Post by R9.. »

ado_sar wrote:
prototype wrote:Da li je neko koristio ove PC računare sa instaliranim OS X, tzv 'hackintosh', i kakva su iskustva ako jeste? :)
koristim ja vec trecu godinu. Ako ga dobro slozis, radi odlicno
I ja sam to poso pitat...

i josh nesto....da li se poslije moze instalirat "Keynote"
ado_sar
Posts: 1142
Joined: 14/06/2014 16:47

#2381 Re: Apple Mac - All about

Post by ado_sar »

moze se instalirati Keynote, naravno. Kuci imam pravi mac, a ovaj hackintosh mi je na poslu. Apsolutno nema nikakve razlike. Nedavno sam instalirao i el capitan na hackintosh, i on radi savrseno.
User avatar
R9..
Posts: 1944
Joined: 03/06/2009 08:35
Location: Soda

#2382 Re: Apple Mac - All about

Post by R9.. »

ado_sar wrote:moze se instalirati Keynote, naravno. Kuci imam pravi mac, a ovaj hackintosh mi je na poslu. Apsolutno nema nikakve razlike. Nedavno sam instalirao i el capitan na hackintosh, i on radi savrseno.
Super, hvala na informacijama...
Trenutno imam asus G73jw, I umjesto da kupujem novi laptop iste serije koji je inače poskup samo ću ovaj prebacit na hakintosh a ovamo sklopit neku drugu konfiguraciju
BJB
Posts: 4523
Joined: 16/10/2010 17:17
Location: California

#2383 Re: Apple Mac - All about

Post by BJB »

Pitanje za vas strucnjake, kako instalirati app koji sam skinula s interneta na iPad..Pokusala sam preko iTunes-a, ali me zeza..
Ima li neki drugi nacin?
User avatar
xamp
Posts: 1545
Joined: 31/03/2010 18:43

#2384 Re: Apple Mac - All about

Post by xamp »

mislis da ne koristis App Store vec kao poseban app?
Minimum
Posts: 13
Joined: 01/04/2013 15:49

#2385 Re: Apple Mac - All about

Post by Minimum »

Pitanje: ima li neko iskustva sa otvaranjem Apple developer accounta? S obzirom na to da se BiH ne nalazi na listi ponudjenih zemalja, je li problem prijaviti neku drugu zemlju i "domacu" kreditnu karticu (na koju se PRIMAJU isplate)?

Hvala na odgovorima :-)
BJB
Posts: 4523
Joined: 16/10/2010 17:17
Location: California

#2386 Re: Apple Mac - All about

Post by BJB »

xamp wrote:mislis da ne koristis App Store vec kao poseban app?
Yes, ne zelim platiti Oxford Advanced Learner's Dictionary 30 i kusur dolara...Skinula sam ga s torrenta, promijenila mu ime, ali nikako mi ne da da ga instaliram..Stalno mi prijavljuje gresku.
ado_sar
Posts: 1142
Joined: 14/06/2014 16:47

#2387 Re: Apple Mac - All about

Post by ado_sar »

BJB wrote:
xamp wrote:mislis da ne koristis App Store vec kao poseban app?
Yes, ne zelim platiti Oxford Advanced Learner's Dictionary 30 i kusur dolara...Skinula sam ga s torrenta, promijenila mu ime, ali nikako mi ne da da ga instaliram..Stalno mi prijavljuje gresku.
ne zelim ni ja placati struju i vodu, ali opet platim. Ako ces kompromitovati sigurnost za tih $30 Mozes uraditi JB.
BJB
Posts: 4523
Joined: 16/10/2010 17:17
Location: California

#2388 Re: Apple Mac - All about

Post by BJB »

Ma nije problem platiti tih 30 dolara, koliko to sto sam izmislila adresu u the USA da kreiram sebi apple account, i ne usudjujem se platiti ista karticom..Mislim teoretski mozda bi i moglo upaliti..Ne znam..Izgleda da cu platiti. :D
User avatar
xamp
Posts: 1545
Joined: 31/03/2010 18:43

#2389 Re: Apple Mac - All about

Post by xamp »

BJB wrote:Ma nije problem platiti tih 30 dolara, koliko to sto sam izmislila adresu u the USA da kreiram sebi apple account, i ne usudjujem se platiti ista karticom..Mislim teoretski mozda bi i moglo upaliti..Ne znam..Izgleda da cu platiti. :D
Ne treba ti USA adresa, Mozes i moras sa nasom adresom jer je billing address povezan preko kartice. Izaberi Hrvatsku jer nema Bosne i proci ce.
A neplacanje karticom je za mene primitizivan i unazadjivanje samog sebe. Posalji Apple-u uplatnicu onda :P
User avatar
aurora313
Posts: 2203
Joined: 10/10/2010 12:47

#2390 Re: Apple Mac - All about

Post by aurora313 »

-LaNa- wrote:Ja sam jos na Yosemite, nisam se odvazila jos da uradim upgrade na El Capitan, tako da cu najvjerovatnije sacekati neki poboljsani update prije nego se odlucim za upgrade :)

Ja imam problem u safariju, naime kad otvorim facebook pocne da mi uzima previse cpu rada i cooleri pocnu da vrte i to mi jako smeta, ne znam kako bih mogla to da otklonim -.- sto se tice yosemite imam verziju 10.10.2 :)
Najprije, update Yosemite pa vidi da li je bolje oko Safarija.

Koliko vidim imaš samo 4gb RAM (memorije). Dodaj više pa ti se neće grijati. Istovremeno, vidi na Activity Monitoru šta ti najviše jede memoriju. Recimo, Safari treba više od Chrome.

Ja sam se prebacio na El Capitan i sve radi kako treba. Prvih dana je bilo grijanja non stop dok se spotlight nije smirio, ali sada sve radi kako treba.
User avatar
aurora313
Posts: 2203
Joined: 10/10/2010 12:47

#2391 Re: Apple Mac - All about

Post by aurora313 »

Nego narode, trebam pomoć.

Na mom MacBook Pro, jedan memory slot ne radi. Imam samo 4gb RAM što baš i nije zabavno kada otvaram Adobe Suite. Elem, Meklajn u Sarajevu je sugerirao da se ugradi 8gb, ali nemaju odgovarajući. Nema ga ni na Kingston ili OWC sajtovima iz nekog razloga.

Da li neko ima za prodaju jedan 2gb DDR3 1066mHz modul? Naime, šanse su da bi takav mogao da proradi u lošem slotu.
User avatar
SAID5
Posts: 595
Joined: 11/06/2011 23:29
Contact:

#2392 Re: Apple Mac - All about

Post by SAID5 »

Imam ti ja jedan 1066
User avatar
Troll_Happens
Posts: 2795
Joined: 25/04/2007 20:04
Location: negdje na istoku zaklet da nadjem nju...

#2393 Re: Apple Mac - All about

Post by Troll_Happens »

Planiram preci prvi put na mac, sad se premisljam sta da uzmem. Air book 13" ili pro retina. Daje mi se mogucnost da sam konfigurisem system mada imaju vec i gotove konfiguracije. Da li je 128 gb malo i sa 4 gb memorije kako radi air mac ili da odmah uzmem 8 gb i 256gb i zavrsim stvar. Isto tako procesor 1.6 intel jel dovoljno brz ili da i njega dignem na 2.6.
Kakva je jacina zvucinika u odnosu na retina pro. Jel ima ko te modele gledao sam online i cini mi se da je zvuk bolji na retini.
User avatar
hakazvaka
Posts: 6315
Joined: 11/02/2008 09:27
Location: $_SESSION[]
Contact:

#2394 Re: Apple Mac - All about

Post by hakazvaka »

Troll_Happens wrote:Planiram preci prvi put na mac, sad se premisljam sta da uzmem. Air book 13" ili pro retina. Daje mi se mogucnost da sam konfigurisem system mada imaju vec i gotove konfiguracije. Da li je 128 gb malo i sa 4 gb memorije kako radi air mac ili da odmah uzmem 8 gb i 256gb i zavrsim stvar. Isto tako procesor 1.6 intel jel dovoljno brz ili da i njega dignem na 2.6.
Kakva je jacina zvucinika u odnosu na retina pro. Jel ima ko te modele gledao sam online i cini mi se da je zvuk bolji na retini.
Za sta ti treba? U principu, svaki od navedenih je sasvim OK za kucnu/ofis upotrebu...
User avatar
Troll_Happens
Posts: 2795
Joined: 25/04/2007 20:04
Location: negdje na istoku zaklet da nadjem nju...

#2395 Re: Apple Mac - All about

Post by Troll_Happens »

hakazvaka wrote:
Troll_Happens wrote:Planiram preci prvi put na mac, sad se premisljam sta da uzmem. Air book 13" ili pro retina. Daje mi se mogucnost da sam konfigurisem system mada imaju vec i gotove konfiguracije. Da li je 128 gb malo i sa 4 gb memorije kako radi air mac ili da odmah uzmem 8 gb i 256gb i zavrsim stvar. Isto tako procesor 1.6 intel jel dovoljno brz ili da i njega dignem na 2.6.
Kakva je jacina zvucinika u odnosu na retina pro. Jel ima ko te modele gledao sam online i cini mi se da je zvuk bolji na retini.
Za sta ti treba? U principu, svaki od navedenih je sasvim OK za kucnu/ofis upotrebu...
pa klasicni biro posao, surfanje, nekad pogledati neki video na youtube ili film, office programi itd.Nista sad spektakularno.
Vertig0
Posts: 2663
Joined: 13/04/2011 23:45

#2396 Re: Apple Mac - All about

Post by Vertig0 »

Za to ti je dovoljan i taj air. Ja imam air iz mid 2012 sa 4gb ram, 1.8 procesorom i 128gb ssd. Radi odlicno kao i prvi dan kad sam ga kupio na najnovijem osx el capitanu.
Jedino sto bih promjenio je velicina ssd-a.
Lumber Jack
Posts: 29
Joined: 12/01/2015 12:30

#2397 Re: Apple Mac - All about

Post by Lumber Jack »

Pozdrav ekipa.

Imam jedno pitanje, pa ako je ko imao iskustva - da li je moguce kupiti dodatni iCloud prostor sa onim iTunes gift carticama? Namjestena mi je US iTunes i Apple ID, bez kreditne kartice, pa ne bih da mijenjam to na Hrvatsku, ili kako vec ide, ostao bih na USA, pa da li je izvodljivo onda sa tom iTunes gift karticom to da se placa, bez unesene USA kreditne kartice?

Hvala puno na odgovoru. Da provjerim ipak prvo prije nego sto bacim pare, jer koliko sam procitao, neki kazu moguce je, drugi da jeste ali da mora da bude prijavljena i kreditna kartica... tako da, nisam pametan.
User avatar
hakazvaka
Posts: 6315
Joined: 11/02/2008 09:27
Location: $_SESSION[]
Contact:

#2398 Re: Apple Mac - All about

Post by hakazvaka »

Lumber Jack wrote:Pozdrav ekipa.

Imam jedno pitanje, pa ako je ko imao iskustva - da li je moguce kupiti dodatni iCloud prostor sa onim iTunes gift carticama? Namjestena mi je US iTunes i Apple ID, bez kreditne kartice, pa ne bih da mijenjam to na Hrvatsku, ili kako vec ide, ostao bih na USA, pa da li je izvodljivo onda sa tom iTunes gift karticom to da se placa, bez unesene USA kreditne kartice?

Hvala puno na odgovoru. Da provjerim ipak prvo prije nego sto bacim pare, jer koliko sam procitao, neki kazu moguce je, drugi da jeste ali da mora da bude prijavljena i kreditna kartica... tako da, nisam pametan.
Moguce je, ja tako kupujem :)
Lumber Jack
Posts: 29
Joined: 12/01/2015 12:30

#2399 Re: Apple Mac - All about

Post by Lumber Jack »

Super, hvala, probacu vec sutra. :-D

Jos ako kojim slucajem imas preporuku gdje je najbolje kupiti te iTunes kartice, bio bih ti zahvalan. :-D
User avatar
hakazvaka
Posts: 6315
Joined: 11/02/2008 09:27
Location: $_SESSION[]
Contact:

#2400 Re: Apple Mac - All about

Post by hakazvaka »

Lumber Jack wrote:Super, hvala, probacu vec sutra. :-D

Jos ako kojim slucajem imas preporuku gdje je najbolje kupiti te iTunes kartice, bio bih ti zahvalan. :-D
A ja sam uzimao ovako kad odem u US, pa u best buy il tako...
inace ako ti je US account, moras iz US storea gift card, nemoj neki iz EU kupiti online
Post Reply