Apple Mac - All about

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

Post Reply
User avatar
xamp
Posts: 1545
Joined: 31/03/2010 18:43

#2351 Re: Apple Mac - All about

Post by xamp »

Mr.Sojic wrote:Pozdrav!

Imam MacBook Air sredina 2012 kupljen.
Citao sam na stranici Apple da mali procenat uredjaja ima problem sa SSD.Nisam imao problem do neki dan kada je system javio kriticni feler i sam se resratovao.
Instalirao sam i CleanMyMac i sam program je izbacio upozorenje da je zivotno vijek SSD-a mali.

Nije problem sa garancijom jer je Mac kupljen u radnji gdje je garancija 3 godine (neovisno od Apple koji daje 1 godinu).

Probao sam da uradim u flash update 1.1 ali MacBook izbacije obavjestenje da PC ne treba taj update.
Na Apple kazu ako se ne moze instalirati taj update da rade zamjenu uredjaja.

MacBook se samo tada restartovao i nikada vise.

Iskustva?
izbrisi to govno od programa :)
User avatar
Mr.Sojic
Posts: 3682
Joined: 23/04/2011 12:21

#2352 Re: Apple Mac - All about

Post by Mr.Sojic »

xamp wrote:
Mr.Sojic wrote:Pozdrav!

Imam MacBook Air sredina 2012 kupljen.
Citao sam na stranici Apple da mali procenat uredjaja ima problem sa SSD.Nisam imao problem do neki dan kada je system javio kriticni feler i sam se resratovao.
Instalirao sam i CleanMyMac i sam program je izbacio upozorenje da je zivotno vijek SSD-a mali.

Nije problem sa garancijom jer je Mac kupljen u radnji gdje je garancija 3 godine (neovisno od Apple koji daje 1 godinu).

Probao sam da uradim u flash update 1.1 ali MacBook izbacije obavjestenje da PC ne treba taj update.
Na Apple kazu ako se ne moze instalirati taj update da rade zamjenu uredjaja.

MacBook se samo tada restartovao i nikada vise.

Iskustva?
izbrisi to govno od programa :)
Hvala na odgovoru, ali mislim da nije do programa jer je javio kriticnu gresku i prije instalacije tog CleanMy Mac.

Ipak je mislim do SSD.

Ide on u Apple pa neka se oni pate sa njim :lol:
baldasar
Posts: 31
Joined: 19/03/2014 14:01

#2353 Re: Apple Mac - All about

Post by baldasar »

Osim par usputnih susreta sa macbookom nisam imao priliku da ga koristim a odlučio sam se za kupovinu jednog, trebao bi da "vrti" Javascript frameworke i Rails. Gledao sam šta se nudi po piku pa bih molio iskusnije da mi preporuče kojeg, do 500-600 KM, bi se isplatilo kupiti i koristiti sljedećih godinu dana.
huxley
Posts: 636
Joined: 05/08/2009 09:56

#2354 Ipad mini - zamjena ekrana

Post by huxley »

Gdje u Sarajevu mogu zamijeniti napuknuti ekran na Ipad Mini i koliko bi otprilike koštalo?
User avatar
xamp
Posts: 1545
Joined: 31/03/2010 18:43

#2355 Re: Apple Mac - All about

Post by xamp »

baldasar wrote:Osim par usputnih susreta sa macbookom nisam imao priliku da ga koristim a odlučio sam se za kupovinu jednog, trebao bi da "vrti" Javascript frameworke i Rails. Gledao sam šta se nudi po piku pa bih molio iskusnije da mi preporuče kojeg, do 500-600 KM, bi se isplatilo kupiti i koristiti sljedećih godinu dana.
Posalji sta se nudi pa cemo ti preporucit :)
User avatar
Mr.Sojic
Posts: 3682
Joined: 23/04/2011 12:21

#2356 Re: Apple Mac - All about

Post by Mr.Sojic »

baldasar wrote:Osim par usputnih susreta sa macbookom nisam imao priliku da ga koristim a odlučio sam se za kupovinu jednog, trebao bi da "vrti" Javascript frameworke i Rails. Gledao sam šta se nudi po piku pa bih molio iskusnije da mi preporuče kojeg, do 500-600 KM, bi se isplatilo kupiti i koristiti sljedećih godinu dana.
Kolega malo je to para koje si predvidio za kupovinu.

Inace MacBook je na cijeni i polovan.

Za te pare mozes kupiti samo kutiju od njega :D
Ali_G
Posts: 4641
Joined: 02/03/2002 00:00

#2357 Re: Apple Mac - All about

Post by Ali_G »

Za te pare mislim da je maximum neko 2009. godiste, starije generacije procesora, jer kao sto ti rekose i polovni su bas na cijeni. Moj drug je prodavao jedan 2010 cini mi se za te neke pare. Ako te interesuje posalji pp, mogu ti provjeriti koje su specifikacije pa da znas okvirnk
baldasar
Posts: 31
Joined: 19/03/2014 14:01

#2358 Re: Apple Mac - All about

Post by baldasar »

znam ja da su macbook skupi, ali eto gledao sam po piku ima ih za 500 do 600 KM koliko ja mogu izdvojiti, moje je pitanje bilo da li se isplati kupiti jedan takav za korištenje sljedećih 6 mjeseci maksimalno godinu
Ali_G
Posts: 4641
Joined: 02/03/2002 00:00

#2359 Re: Apple Mac - All about

Post by Ali_G »

Ja sam macbook koristio par dana tako da nisam bas mjerodavan. Trebat ce ti malo vremena da se naviknes, a mozda te drugacija rjesenja budu i nervirala.
Najbolje da napises koje bi programe vrtio pa da ti neko ko se bolje razumije kaze isplati li se ili ne
User avatar
xamp
Posts: 1545
Joined: 31/03/2010 18:43

#2360 Re: Apple Mac - All about

Post by xamp »

baldasar wrote:znam ja da su macbook skupi, ali eto gledao sam po piku ima ih za 500 do 600 KM koliko ja mogu izdvojiti, moje je pitanje bilo da li se isplati kupiti jedan takav za korištenje sljedećih 6 mjeseci maksimalno godinu
Isplati se ako nadje solidnu konfiguraciju. I dalje, ne bih da pretrazujem pik za tebe, ali slobodno posalji sta si vidio pa da ti damo feedback :)
baldasar
Posts: 31
Joined: 19/03/2014 14:01

#2361 Re: Apple Mac - All about

Post by baldasar »

xamp wrote:
baldasar wrote:znam ja da su macbook skupi, ali eto gledao sam po piku ima ih za 500 do 600 KM koliko ja mogu izdvojiti, moje je pitanje bilo da li se isplati kupiti jedan takav za korištenje sljedećih 6 mjeseci maksimalno godinu
Isplati se ako nadje solidnu konfiguraciju. I dalje, ne bih da pretrazujem pik za tebe, ali slobodno posalji sta si vidio pa da ti damo feedback :)
evo ovaj http://www.olx.ba/artikal/16107694/macb ... m-500-hdd/ ili http://www.olx.ba/artikal/15785659/macb ... -4gb-ddr3/
User avatar
xamp
Posts: 1545
Joined: 31/03/2010 18:43

#2362 Re: Apple Mac - All about

Post by xamp »

baldasar wrote:
xamp wrote:
baldasar wrote:znam ja da su macbook skupi, ali eto gledao sam po piku ima ih za 500 do 600 KM koliko ja mogu izdvojiti, moje je pitanje bilo da li se isplati kupiti jedan takav za korištenje sljedećih 6 mjeseci maksimalno godinu
Isplati se ako nadje solidnu konfiguraciju. I dalje, ne bih da pretrazujem pik za tebe, ali slobodno posalji sta si vidio pa da ti damo feedback :)
evo ovaj http://www.olx.ba/artikal/16107694/macb ... m-500-hdd/ ili http://www.olx.ba/artikal/15785659/macb ... -4gb-ddr3/
Ja bih licno otisao sa ovim MacbookPro pa uzeo SSD i licno ubacio... Nisam fan obicnih Macbook-a a i ne izgleda mi lijepo ova bijela boja :)
Iako je ovo poprilicno visoka cijena za ovo sto nude ali et...
User avatar
Maharadza
Posts: 16720
Joined: 30/01/2013 15:13

#2363 Re: Apple Mac - All about

Post by Maharadza »

Apple CORED: Boffins reveal password-killer 0-days for iOS and OS X

Keychains raided, sandboxes busted, passwords p0wned, but Apple silent for six months


Six university researchers have revealed deadly zero-day flaws in Apple's iOS and OS X, claiming it is possible to crack Apple's password-storing keychain, break app sandboxes, and bypass its App Store security checks.

Recently we discovered a set of surprising security vulnerabilities in Apple's Mac OS and iOS that allows a malicious app to gain unauthorised access to other apps' sensitive data such as passwords and tokens for iCloud, Mail app and all web passwords stored by Google Chrome," Xing told The Register's security desk.

"Our malicious apps successfully went through Apple’s vetting process and was published on Apple’s Mac app store and iOS app store.

"We completely cracked the keychain service - used to store passwords and other credentials for different Apple apps - and sandbox containers on OS X, and also identified new weaknesses within the inter-app communication mechanisms on OS X and iOS which can be used to steal confidential data from Evernote, Facebook and other high-profile apps."




http://www.theregister.co.uk/2015/06/17 ... litzkrieg/
User avatar
Mr.Sojic
Posts: 3682
Joined: 23/04/2011 12:21

#2364 Re: Apple Mac - All about

Post by Mr.Sojic »

Koliko god bilo propusta u MacOS i iOS opet su x-puta sigurniji nego android i windows :oops:
baldasar
Posts: 31
Joined: 19/03/2014 14:01

#2365 Re: Apple Mac - All about

Post by baldasar »

evo ovaj http://www.olx.ba/artikal/17154764/macb ... -2010-ssd/ ima SSD HD, isplatil se za 600KM?
Ali_G
Posts: 4641
Joined: 02/03/2002 00:00

#2366 Re: Apple Mac - All about

Post by Ali_G »

Ja mislim da se za pare koje si spreman izdvojiti ne moze naci bolji. Ssd je dobra stvar samo ako ti je brzina rada bas bas bitna stvar. Ako imas namjeru da skladistis filmove, muziku onda je obicni hdd po meni bolji
User avatar
xamp
Posts: 1545
Joined: 31/03/2010 18:43

#2367 Re: Apple Mac - All about

Post by xamp »

baldasar wrote:evo ovaj http://www.olx.ba/artikal/17154764/macb ... -2010-ssd/ ima SSD HD, isplatil se za 600KM?
Da. Isplati se jer ima i SSD i 6gb rama...
baldasar
Posts: 31
Joined: 19/03/2014 14:01

#2368 Re: Apple Mac - All about

Post by baldasar »

Ali_G wrote:Ja mislim da se za pare koje si spreman izdvojiti ne moze naci bolji. Ssd je dobra stvar samo ako ti je brzina rada bas bas bitna stvar. Ako imas namjeru da skladistis filmove, muziku onda je obicni hdd po meni bolji
neću ništa skidati, imam Popcorn Time za filmove :)
xamp wrote:
baldasar wrote:evo ovaj http://www.olx.ba/artikal/17154764/macb ... -2010-ssd/ ima SSD HD, isplatil se za 600KM?
Da. Isplati se jer ima i SSD i 6gb rama...
hvala na pomoći
-LaNa-
Posts: 92
Joined: 05/09/2011 11:28
Location: Sarajevo

#2369 Re: Apple Mac - All about

Post by -LaNa- »

Pozdrav :) imam jedno pitanje za vas iskusnije sa Mac racunarima :)

Naime, sve radi odlicno, osim kada otvorim Facebook, cooler pocne da radi i kada upalim Activity Monitor vidim da proces Facebook-a prelazi skoro 50% CPU. Sto se tice softvera, u februaru sam instalirala OS X Yosemite 10.10.2 (stoji mi na AppStoreu jedna notifikacija da uradim update na 10.10.5)
Sad nisam pametna, u cemu je stos? Da li da uradim update na 10.10.5 ili je fol u necemu drugom, sto ja ocito, ne mogu sama skontati?

Unaprijed hvala :)

Specifikacije su MacBook Pro (2011) Intel core i5, 4GB RAM, 320 HDD
ado_sar
Posts: 1142
Joined: 14/06/2014 16:47

#2370 Re: Apple Mac - All about

Post by ado_sar »

-LaNa- wrote:Pozdrav :) imam jedno pitanje za vas iskusnije sa Mac racunarima :)

Naime, sve radi odlicno, osim kada otvorim Facebook, cooler pocne da radi i kada upalim Activity Monitor vidim da proces Facebook-a prelazi skoro 50% CPU. Sto se tice softvera, u februaru sam instalirala OS X Yosemite 10.10.2 (stoji mi na AppStoreu jedna notifikacija da uradim update na 10.10.5)
Sad nisam pametna, u cemu je stos? Da li da uradim update na 10.10.5 ili je fol u necemu drugom, sto ja ocito, ne mogu sama skontati?

Unaprijed hvala :)

Specifikacije su MacBook Pro (2011) Intel core i5, 4GB RAM, 320 HDD
koji browser koristis?
-LaNa-
Posts: 92
Joined: 05/09/2011 11:28
Location: Sarajevo

#2371 Re: Apple Mac - All about

Post by -LaNa- »

ado_sar wrote:
-LaNa- wrote:Pozdrav :) imam jedno pitanje za vas iskusnije sa Mac racunarima :)

Naime, sve radi odlicno, osim kada otvorim Facebook, cooler pocne da radi i kada upalim Activity Monitor vidim da proces Facebook-a prelazi skoro 50% CPU. Sto se tice softvera, u februaru sam instalirala OS X Yosemite 10.10.2 (stoji mi na AppStoreu jedna notifikacija da uradim update na 10.10.5)
Sad nisam pametna, u cemu je stos? Da li da uradim update na 10.10.5 ili je fol u necemu drugom, sto ja ocito, ne mogu sama skontati?

Unaprijed hvala :)

Specifikacije su MacBook Pro (2011) Intel core i5, 4GB RAM, 320 HDD
koji browser koristis?
Safari
Vertig0
Posts: 2663
Joined: 13/04/2011 23:45

#2372 Re: Apple Mac - All about

Post by Vertig0 »

Ima li ko iskustva sa airport extreme? Meni je wireless ruter skor na tavanu gore, pa me zanima da li moze prolaziti signal kroz spratove?
hairlija_sa
Posts: 194
Joined: 03/08/2012 08:58

#2373 Re: Apple Mac - All about

Post by hairlija_sa »

pozdrav,

interesuje me, da li znate koji SSD diskovi mogu u macbook pro 13" retina early 2015? posto mi je trenutno 128GB premalo, i zelio bih da idem na minimum 256GB.

hvala
User avatar
xamp
Posts: 1545
Joined: 31/03/2010 18:43

#2374 Re: Apple Mac - All about

Post by xamp »

hairlija_sa wrote:pozdrav,

interesuje me, da li znate koji SSD diskovi mogu u macbook pro 13" retina early 2015? posto mi je trenutno 128GB premalo, i zelio bih da idem na minimum 256GB.

hvala
Moze bilo koji. Svi su 2.5". Samo izaberi najbolji :)
-LaNa-
Posts: 92
Joined: 05/09/2011 11:28
Location: Sarajevo

#2375 Re: Apple Mac - All about

Post by -LaNa- »

Je li neko vec instalirao El Capitan i kakva su vasa iskustva? :)
Post Reply