Apple Mac - All about

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

Post Reply
User avatar
fosil
Posts: 2478
Joined: 14/12/2006 03:46
Location: dje me naka nostalgija vuce...

#2301 Re: Apple MAC all about

Post by fosil »

Son1 wrote:
fosil wrote:Ima li ko iskustva sa jednom od ove dvije app ili preporuku za nesto slicno.
http://www.airsquirrels.com/reflector/
http://www.airserver.com
Koristio sam ja airserver, radio je bez problema ono sto je i u opisu aplikacije.
I ja sam malo po google tabirio i za airserver se odlucio. Radi sve po PS-u.
OffTheWall
Posts: 176
Joined: 01/11/2014 16:24

#2302 Re: Apple MAC all about

Post by OffTheWall »

Zna li itko gdje se u BiH može naručiti pentalobe šarafciger da se može otvoriti zadnji poklopac?
Ebay ne dolazi u obzir, čekao mjesec dana na Kineza i na kraju nije došlo, tako da tražim "lokalno" :)
Lumber Jack
Posts: 29
Joined: 12/01/2015 12:30

#2303 Re: Apple MAC all about

Post by Lumber Jack »

Drugari, jel probao neko da ocisti prasinu ispod stakla na ivicama iMac racunara (late 2012 model)? Pojavilo mi se malo toga po coskovima, par onako tamnijih linija, nadam se da je prasina, i nadam se da nije pretjeran problem da se to rijesi?

Hvala!
User avatar
Massive Battack
Posts: 15
Joined: 27/02/2009 21:57

#2304 Re: Apple MAC all about

Post by Massive Battack »

Lumber Jack wrote:Drugari, jel probao neko da ocisti prasinu ispod stakla na ivicama iMac racunara (late 2012 model)? Pojavilo mi se malo toga po coskovima, par onako tamnijih linija, nadam se da je prasina, i nadam se da nije pretjeran problem da se to rijesi?

Hvala!
To uopšte nije nekakav problem, skinuti i očistiti. Nekoliko puta sam staklo čistio.

Ivice stakla rade na principu magneta. Magnet ga (staklo), ustvari drži.
Ja sam koristio dva pipka, tj. držača za peškire, da bih odvojio staklo (pleksiglas).

Kada staklo skineš, staviš ga na rašireni peškir, i pažljivo BLAGIM rastvorom (voda+kapljica deterdženta) prešpricaš.
Možeš koristiti iskorištenu praznu štrcaljku za čišćenje stakla.

Nemoj da koristiš pamučnu krpu, nego onu sa "microfiberom" finu krpu. Jednu za čišćenje i jednu za sušenje i glancanje.
Ne pritišći ko mutav, jer možeš emulziju oštetiti!

Poslije toga ponovo vratiš staklo; prvo donju stranu uglaviš, a onda gornju.

Sretno!

P.S. Ovdje ti je link...
https://www.ifixit.com/Guide/iMac+Intel ... ement/6271
Lumber Jack
Posts: 29
Joined: 12/01/2015 12:30

#2305 Re: Apple MAC all about

Post by Lumber Jack »

Hvala, prijatelju.

Odgledao sam nekoliko video snimaka kako se to radi, medjutim, ako sam shvatio dobro, bilo je promjena u dizajnu od tog 2012 modela... Staklo nije odvojeno od samog ekrana, vec je spojeno sa njim?

Vidis ovde taj model rastavljen:

https://www.ifixit.com/Teardown/iMac+In ... down/11936

E sad, ako valja tu rastavljati staklo od monitora, to je vec zajebanija malo operacija cini mi se...
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#2306 Re: Apple MAC all about

Post by mO k3 »

Drugari , baterija mi nije vise tako izdrzljiva kao sto je bila nekad vise sati sada jedva 90 minuta macbookpro 15 zola se radi
sta ciniti :shock:
User avatar
Massive Battack
Posts: 15
Joined: 27/02/2009 21:57

#2307 Re: Apple MAC all about

Post by Massive Battack »

Lumber Jack wrote:Hvala, prijatelju.

Odgledao sam nekoliko video snimaka kako se to radi, medjutim, ako sam shvatio dobro, bilo je promjena u dizajnu od tog 2012 modela... Staklo nije odvojeno od samog ekrana, vec je spojeno sa njim?

Vidis ovde taj model rastavljen:

https://www.ifixit.com/Teardown/iMac+In ... down/11936

E sad, ako valja tu rastavljati staklo od monitora, to je vec zajebanija malo operacija cini mi se...
Au; sranje u Ruandi.

Savjetovao bi' te da ništa ne preduzimaš. Djeluje iritantno, ali, tako je, kako je.

Ako prebaciš pozadinu na "Solid Gray Medium", nemoj da se šokiraš! Vidjet' ćeš još mnogo više nepravilnosti na monitoru.
Siva pozadina nije egalna, kako bi trebala da bude.
Govorim ti ovo iz ličnog iskustva. 5 puta sam nosio iMac na reparaciju "display-a", ali bez uspjeha. Na žalost.

Navikni se da živiš s' tim! A ako budeš kupovao novi Mac, prebaci "display" na sivu pozadinu i kontroliši ga odmah u prodavnici.

Inače, moje lično iskustvo sa "after sale Apple" je veoma loše. Čista nula.

Veliki pozdrav, i sretno.
-LaNa-
Posts: 92
Joined: 05/09/2011 11:28
Location: Sarajevo

#2308 Re: Apple MAC all about

Post by -LaNa- »

Poprilicno sam nova korisnica mac-a i zanima me kako da uradim upgrade sa OS X Mavericksa (kojeg trenutno imam instaliranog) na OS X Yosemite, AppStore nije opcija buduci da nase zemlje tamo nema :(

Svaki savjet je dobrodosao :)

Unaprijed hvala :)
User avatar
Better Man
Posts: 16770
Joined: 01/10/2006 20:10

#2309 Re: Apple MAC all about

Post by Better Man »

-LaNa- wrote:Poprilicno sam nova korisnica mac-a i zanima me kako da uradim upgrade sa OS X Mavericksa (kojeg trenutno imam instaliranog) na OS X Yosemite, AppStore nije opcija buduci da nase zemlje tamo nema :(

Svaki savjet je dobrodosao :)

Unaprijed hvala :)
Ja sam to najnormalnije uradio preko appStore. Namješten mi je na Hr i preko njeg vršim update.
-LaNa-
Posts: 92
Joined: 05/09/2011 11:28
Location: Sarajevo

#2310 Re: Apple MAC all about

Post by -LaNa- »

Better Man wrote:
-LaNa- wrote:Poprilicno sam nova korisnica mac-a i zanima me kako da uradim upgrade sa OS X Mavericksa (kojeg trenutno imam instaliranog) na OS X Yosemite, AppStore nije opcija buduci da nase zemlje tamo nema :(

Svaki savjet je dobrodosao :)

Unaprijed hvala :)
Ja sam to najnormalnije uradio preko appStore. Namješten mi je na Hr i preko njeg vršim update.
A kako si ukinuo polje gdje trazi adresu i podatke o kreditnoj kartici? to me i zbunjuje najvise...
User avatar
xamp
Posts: 1545
Joined: 31/03/2010 18:43

#2311 Re: Apple MAC all about

Post by xamp »

-LaNa- wrote:
Better Man wrote:
-LaNa- wrote:Poprilicno sam nova korisnica mac-a i zanima me kako da uradim upgrade sa OS X Mavericksa (kojeg trenutno imam instaliranog) na OS X Yosemite, AppStore nije opcija buduci da nase zemlje tamo nema :(

Svaki savjet je dobrodosao :)

Unaprijed hvala :)
Ja sam to najnormalnije uradio preko appStore. Namješten mi je na Hr i preko njeg vršim update.
A kako si ukinuo polje gdje trazi adresu i podatke o kreditnoj kartici? to me i zbunjuje najvise...
Moras to unijeti. Uneses najnormalnije kao da je izabrana BiH
-LaNa-
Posts: 92
Joined: 05/09/2011 11:28
Location: Sarajevo

#2312 Re: Apple MAC all about

Post by -LaNa- »

Odradjeno najnormalnije i pokrenut OS X Yosemite, sve je sacuvano i sve fercera najbolje :)
Hvala sto ste bili od pomoci :)

Lijep pozdrav
User avatar
Better Man
Posts: 16770
Joined: 01/10/2006 20:10

#2313 Re: Apple MAC all about

Post by Better Man »

xamp wrote:
-LaNa- wrote:
A kako si ukinuo polje gdje trazi adresu i podatke o kreditnoj kartici? to me i zbunjuje najvise...
Moras to unijeti. Uneses najnormalnije kao da je izabrana BiH
Meni to ništa nije tražilo.
User avatar
Digla_da_kreci
Posts: 4437
Joined: 01/05/2010 19:03

#2314 Re: Apple MAC all about

Post by Digla_da_kreci »

mO k3 wrote:Drugari , baterija mi nije vise tako izdrzljiva kao sto je bila nekad vise sati sada jedva 90 minuta macbookpro 15 zola se radi
sta ciniti :shock:
I kod mene se smanjila trajnost baterije i gornji dio kabla je ostecen, zalijepila sam ga trakom. :D
Koliko dugo posjedujes laptop?
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#2315 Re: Apple MAC all about

Post by mO k3 »

Digla_da_kreci wrote:
mO k3 wrote:Drugari , baterija mi nije vise tako izdrzljiva kao sto je bila nekad vise sati sada jedva 90 minuta macbookpro 15 zola se radi
sta ciniti :shock:
I kod mene se smanjila trajnost baterije i gornji dio kabla je ostecen, zalijepila sam ga trakom. :D
Koliko dugo posjedujes laptop?
5 godina saće , ti ???
User avatar
Digla_da_kreci
Posts: 4437
Joined: 01/05/2010 19:03

#2316 Re: Apple MAC all about

Post by Digla_da_kreci »

mO k3 wrote:5 godina saće , ti ???
Ispucali smo cikluse punjenja nakon cega kapacitet baterije pocinje opadati.
Edit: sad sam provjerila koliko dugo ga imam, cetvrta godina.
User avatar
xamp
Posts: 1545
Joined: 31/03/2010 18:43

#2317 Re: Apple MAC all about

Post by xamp »

Skini http://www.coconut-flavour.com/coconutbattery/ i provjeri status baterije :)
User avatar
Digla_da_kreci
Posts: 4437
Joined: 01/05/2010 19:03

#2318 Re: Apple MAC all about

Post by Digla_da_kreci »

Moze i direktno kliknuti u gornji lijevi ugao na jabucicu - about this mac - system report - power i dobije kompletne informacije o stanju baterije.
Kod mene je cycle count prekoracio 1000 i veli mi da moram replace soon :D

Baterija mi sada puna 100% drzi 3 sata do 20% i onda ga opet ustekam da se puni.

O nacinima stednje baterije pogledati ovdje i ostalim slicnim tips&tricks, kao i za replace.

I onda kad ni to vise ne bude pomagalo, kupiti novu, šta'š. :mrgreen:
User avatar
red evil
Posts: 2345
Joined: 30/07/2012 14:08

#2319 Re: Apple Mac - All about

Post by red evil »

Imam namjeru da krenem učiti programirat to jest pravit aplikacije za Apple uređaje. Nemam Mac, a da ga kupim nemaš puno para, tako da sam u VirtualBox-u instalirao Mac OS X (10.8 ) i tako da ne mogu XCode skinuti preko app traži noviju verziju OS X. Tako da sam skino xcod 4 koji podržava OS X 10.8 ali ne mogu instalirat, pojavi se an unknown error occurred. Kako da ovo napravim? :D
Chuckie
Posts: 7466
Joined: 04/01/2011 21:44

#2320 Re: Apple Mac - All about

Post by Chuckie »

Kakva perverzija od novog Macbooka, sto ga upravo predstavise. :)

Image
User avatar
dinao
Posts: 971
Joined: 16/04/2010 19:16

#2321 Re: Apple Mac - All about

Post by dinao »

Sta god da naprave stvarno je kvalitetno i super izgleda. I naravno razvale prodajom.
Vertig0
Posts: 2663
Joined: 13/04/2011 23:45

#2322 Re: Apple Mac - All about

Post by Vertig0 »

Air strasan. Moracu ga kupiti :thumbup:
User avatar
Better Man
Posts: 16770
Joined: 01/10/2006 20:10

#2323 Re: Apple Mac - All about

Post by Better Man »

Vertig0 wrote:Air strasan. Moracu ga kupiti :thumbup:
Ako si mislio na ovaj što je predstavljen, to nije Air, već Macbook.
Vertig0
Posts: 2663
Joined: 13/04/2011 23:45

#2324 Re: Apple Mac - All about

Post by Vertig0 »

:lol:
Al je nasljednik aira ako se ne varam?
User avatar
Better Man
Posts: 16770
Joined: 01/10/2006 20:10

#2325 Re: Apple Mac - All about

Post by Better Man »

Vertig0 wrote::lol:
Al je nasljednik aira ako se ne varam?
Valjda bi trebao biti nasljednik nekadašnjeg Macbooka, koji je imao plastično kučište, ako sad nisu šta drugačije zamislili.
Post Reply