Apple Mac - All about

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

Post Reply
User avatar
far rider
Posts: 109
Joined: 24/05/2012 22:22
Location: BiH/TK

#2276 Re: Apple MAC all about

Post by far rider »

Qler wrote:Vala mozemo raspravljati o iOS - WP i to mozemo i reci da je iOS bolji :) ali brate Windows je jos uvijek daleko ispred MacOS-a ma koliko se trudili to da osporite. Sama cinjenica da radi na svakom komadu hebenog HW-a je dovoljna... Plus milion drugih stvari... Dobar je MacOS ako koristis racunar za internet, ili neku obradu (audio/video) a i to danas sa intel CPU-ovima nije bas neka investicija jer za manje para sastavis istu konfu i na nju snimis MacOS....
To me posjeti na slucaj kad me jedan windows tip vidje kako saltam moj mac sa magic trackpadom. Covjek zino i nemoze da vjeruje. :lol:
User avatar
Qler
Posts: 23597
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#2277 Re: Apple MAC all about

Post by Qler »

Isti taj magic moze raditi i na win... I isto tako mogu ja reci moj prijatelj zinuo kad je vidio da ja picim gta na racunaru...

Sent from my ALCATEL ONE TOUCH 8020X using Tapatalk
User avatar
far rider
Posts: 109
Joined: 24/05/2012 22:22
Location: BiH/TK

#2278 Re: Apple MAC all about

Post by far rider »

Qler wrote:Isti taj magic moze raditi i na win... I isto tako mogu ja reci moj prijatelj zinuo kad je vidio da ja picim gta na racunaru...

Sent from my ALCATEL ONE TOUCH 8020X using Tapatalk
Da si ga kad koristio na mac os xu znao bi o cemu pricam. :wink:
adincebic
Posts: 458
Joined: 13/07/2013 22:26
Location: Niđe na svijetu

#2279 Re: Apple MAC all about

Post by adincebic »

Ljudi ba, pa nemojte da se sad ovo pretvori u temu sličnu iPhone all about i prepucavanje koji je OS bolji. Evo ja koristim na macbooku i osx i windows. Kad mi zatreba da igram igrica, il nešto drugo što mslim da mi je lakše na windowsu, ja se prebacim, isto tako i sa osx-om ad je nešto po meni lakše ili bolje za uraditi na njemu, ja uradim. Dakle svaki sistem je najbolji za ono što radi.
Glavna razlika je u tome što osx nema registry bazu, i naravno zatvoreniji je od windowsa, pa tako je skoro nemoguće da imate virus na osx-u. Windows je otvoreniji sistem, dobar za customizaciju, igranje igara, i za neke hajmo reći naprednije stvari, ali samo ao je u pitanju neki hevy user kao što sam ja.
Za onog koji se bavi informatikom, ne bi trebalo da postoji neko negativno mišljenje o oba ova sistema, ako ništa da bar zna kad s nekim raspravlja, o čemu raspravlja. Tako imate i linux, koji ja nešto posebno ne koristim, ali nemam negativno mišljenje o tome apsolutno, jer eto neko hoće linux za hakovanje, za neke ddos napade, a to je malo bolje na linuxu, ili hoće da koristi sistem koji je besplatan, ima dobru podršku.

Dakle sve je stvar izbora, po meni najbolje je naravno ukoliko se bavite tim, da koristite povremeno sva tri sistema, čisto da ste tu, da ne blehnete u nekog kad vam priča o linuxu i obrnuto.
User avatar
Qler
Posts: 23597
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#2280 Re: Apple MAC all about

Post by Qler »

naravno da nema loseg os-a, i macos je super, ne osporavam. meni je samo malo sto hw prodaju po tri puta skupljoj cijeni, a vise se ne razlikuju od klasicnog pc-a. Hajmo reci da im se monitori izdvajaju, kvalitetom i dizajnom, ali sam hw je identican kao na klasicnom pc-u samo tri puta skuplji. I napisao sam ko voli macos moze ga imati dosta jeftinije nego da kupuje macpro i slicno. Nisam pricao protiv samog OS-a. Naravno, opet dolazimo do one, cejf nema cijenu, pa je nekome merak imaci imac macpro airmac... sto ja opet u potpunosti podrzavam :)

Sent from my ALCATEL ONE TOUCH 8020X using Tapatalk
User avatar
far rider
Posts: 109
Joined: 24/05/2012 22:22
Location: BiH/TK

#2281 Re: Apple MAC all about

Post by far rider »

Apple hardware nije skuplji nego ista takva custom PC konfiguracija... otkud vam ta ideja? Pa napišite na papir iste komponente i saberite. Ja koristim "custom mac" ili nazovi ga hackintosh. Al me nije jeftinije izašo neg da sam kupio i orig maka.. samo što sam u prednosti jer imam sistem koji se može lakše nadogradit i popravit.. što je po mom mišljenju ogromna prednost hackintosha naspram orig apple hardwera.

Ljudi znate kolko košta iole dobra matična? Kolko košta napojna? Grafička? :shock: De sastavi PC da valja a da je jeftiniji od maka?

Windows je totalno smeće.. ukupno gledano. Mac os x je što se tiče user interfejsa u poređenju kao sa druge zvijezde naspram windows 8ice.

Neko spomenu da windows radi na svakom hardwaru? De instaliraj windows 8cu na laptopu starom 8-10 godina koji jošuvjek radi solino. ;-) Ili de instaliraj stariji windows na aktuelni hardware. :lol: Linux to može.

Gdje windows ima ikakvo tehničko opravdanje je u enterprise sektoru.. istina ali dotnet je bolji od jave.

Windows je među operativnim sistemima nešto kao zemljoradnička mašina. :lol:
User avatar
KAMI666
Posts: 1141
Joined: 02/07/2006 01:45
Location: Aljaska

#2282 Re: Apple MAC all about

Post by KAMI666 »

far rider wrote: Windows je totalno smeće.. ukupno gledano. Mac os x je što se tiče user interfejsa u poređenju kao sa druge zvijezde naspram windows 8ice.

Neko spomenu da windows radi na svakom hardwaru? De instaliraj windows 8cu na laptopu starom 8-10 godina koji jošuvjek radi solino. ;-) Ili de instaliraj stariji windows na aktuelni hardware. :lol: Linux to može.

Gdje windows ima ikakvo tehničko opravdanje je u enterprise sektoru.. istina ali dotnet je bolji od jave.

Windows je među operativnim sistemima nešto kao zemljoradnička mašina. :lol:
Ovo uopste nije tacno sto pises i blatis windows. Ja imam oba, ali Izgleda da je sve do osobe i tacke gledista.
Mac je od svih sistema najzatvoreniji. Interfejs u Mac-a je bolji u cemu? Sto su usminkali graficki i sto su ga toliko zatvorili da bas i nemas sta da pokazes osim onoga sto ti on ponudi.

Hajde ti instaliraj n a bilo koji laptop Mac ako mozes, koji je stariji 8-10 godina. Znaci poredjenje nidje veze.

Linux nije isto kao Mac, iako je baziran na njemu.
User avatar
xamp
Posts: 1545
Joined: 31/03/2010 18:43

#2283 Re: Apple MAC all about

Post by xamp »

KAMI666 wrote:
far rider wrote: Windows je totalno smeće.. ukupno gledano. Mac os x je što se tiče user interfejsa u poređenju kao sa druge zvijezde naspram windows 8ice.

Neko spomenu da windows radi na svakom hardwaru? De instaliraj windows 8cu na laptopu starom 8-10 godina koji jošuvjek radi solino. ;-) Ili de instaliraj stariji windows na aktuelni hardware. :lol: Linux to može.

Gdje windows ima ikakvo tehničko opravdanje je u enterprise sektoru.. istina ali dotnet je bolji od jave.

Windows je među operativnim sistemima nešto kao zemljoradnička mašina. :lol:
Ovo uopste nije tacno sto pises i blatis windows. Ja imam oba, ali Izgleda da je sve do osobe i tacke gledista.
Mac je od svih sistema najzatvoreniji. Interfejs u Mac-a je bolji u cemu? Sto su usminkali graficki i sto su ga toliko zatvorili da bas i nemas sta da pokazes osim onoga sto ti on ponudi.
Instalirao ja yosemite na macu iz 2006. Radi odlicno.

Hajde ti instaliraj n a bilo koji laptop Mac ako mozes, koji je stariji 8-10 godina. Znaci poredjenje nidje veze.

Linux nije isto kao Mac, iako je baziran na njemu.
Last edited by xamp on 26/10/2014 20:22, edited 1 time in total.
User avatar
far rider
Posts: 109
Joined: 24/05/2012 22:22
Location: BiH/TK

#2284 Re: Apple MAC all about

Post by far rider »

KAMI666 wrote:
far rider wrote: Windows je totalno smeće.. ukupno gledano. Mac os x je što se tiče user interfejsa u poređenju kao sa druge zvijezde naspram windows 8ice.

Neko spomenu da windows radi na svakom hardwaru? De instaliraj windows 8cu na laptopu starom 8-10 godina koji jošuvjek radi solino. ;-) Ili de instaliraj stariji windows na aktuelni hardware. :lol: Linux to može.

Gdje windows ima ikakvo tehničko opravdanje je u enterprise sektoru.. istina ali dotnet je bolji od jave.

Windows je među operativnim sistemima nešto kao zemljoradnička mašina. :lol:
Ovo uopste nije tacno sto pises i blatis windows. Ja imam oba, ali Izgleda da je sve do osobe i tacke gledista.
Mac je od svih sistema najzatvoreniji. Interfejs u Mac-a je bolji u cemu? Sto su usminkali graficki i sto su ga toliko zatvorili da bas i nemas sta da pokazes osim onoga sto ti on ponudi.

Hajde ti instaliraj n a bilo koji laptop Mac ako mozes, koji je stariji 8-10 godina. Znaci poredjenje nidje veze.

Linux nije isto kao Mac, iako je baziran na njemu.
Kolko vidim prije ce bit da oba ne znas koristit. Da windows dobije slicnu kolicinu mogucnosti upravljanja sistemom kao sto ima mac moras koristit dodatne programe. Sto je lose, ne elegantno i ne efikasno rijesenje. Pu OS koji od sebe nema virtualne desktope. :lol:

I kao info usput.. linux i mac os x nemaju ama bas nikakve zejednice.
User avatar
KAMI666
Posts: 1141
Joined: 02/07/2006 01:45
Location: Aljaska

#2285 Re: Apple MAC all about

Post by KAMI666 »

Heh, ,eto ne znam,nek ti znas :D
Mislio sam na tatu unix, od kojih su oba izasla, dakle itekako imaju povezanosti i jedan i drugi jer su oboje derivati istog zato im je i shell isti.

Reci mi koju to mogucnost imas na mac a na windows nemas? Kakve mogucnosti upravljanja, o cemu ti pricas? Koristimo li mi iste sisteme uopste? Ja licno na windowsu imam daleko vecu moc upravljanja sistemom nego na macu. Cuj virtuelni desktop kao nesto posve vazno. Evo koliko dugo posovno koristim mac, nikada mi nisu trebali, uvijek sam radio na jednom i pocetnom i sigurno je 10 razliciti programa odjednom otvoreno sa kojima radim.
Ali evo i windows 10 ce u sebi imati virtualne desktope za ove sto traze i mjere ko ima duzi.
User avatar
far rider
Posts: 109
Joined: 24/05/2012 22:22
Location: BiH/TK

#2286 Re: Apple MAC all about

Post by far rider »

Mozda bi trebo googlat rijec "derivat" da procitas znacenje?

Kao mala pomoc, mac os x koristi XNU kernel.. a XNU stoji za.. "X is Not Unix". Linux nema predaka. Shell je najmanji dio sistema, slucajno mac os x i vecina linux distribucija koriste bash shell.. sto ne znaci da se ne moze koristit neki drugi shell na sistemu.

A uvezi diskusije o mac os x vs windows.. ne zelim dalje produzit ovu diskusiju. Preporucio bi ti da procitas dokumentaciju oba sistema pa sam skontaj razlike. Za brzi pregled pogledaj ovaj video:

http://www.youtube.com/watch?v=bG9l1l2cZ-E

Ako hoces na windowsu nesto slicno moras instalirat dodatni software.. nesto kao ovo: http://www.betterdesktoptool.com/
ccc00
Posts: 17
Joined: 25/09/2014 16:03

#2287 Re: Apple MAC all about

Post by ccc00 »

najbolji sistem je linux, ako samo gledamo sistem, open source, zar treba sta vise, prilagodit mozes ama bas sve....

mac vs windows, naravno mac, koristim hackintosh, mac je zatvoren al po prirodi je lijep i ima dosta dobrih stvari, pocevsi od lakoce instaliranja aplikacija...

a sad zavisi sta ti zelis koristiti, ako si gejmer, najbolje ti dodje win, sve je do korisnika i do njegovih potreba... tako da raspravljanje koji je najbolji je bezeze, koristi onaj koji ti najbolje sluzi ha ya....
User avatar
febo_acm
Posts: 10234
Joined: 10/02/2009 17:00
Location: SARAJEVO

#2288 Re: Apple MAC all about

Post by febo_acm »

Koristis sta ti pase i sta ti odgovara... Sva ostala prica je suvisna. Nesto je skuplje, a nesto jeftinije. Ko ima nije mu skupo, ko nema ima i alternativa. Imao sam MacBook i znam o cemu pricam.

LG G3
Kruler
Posts: 513
Joined: 21/02/2008 10:06

#2289 Re: Apple MAC all about

Post by Kruler »

Image

Nego, pravo mi na živce ide to što je maximize sada zapravo fullscreen, tj. ne postoji više smislu u kojem sam navikao. Fullscreen je jedna od stvari koju su konačno potrefili u Mavericksu i to nisu trebali "usavršavati".
User avatar
xamp
Posts: 1545
Joined: 31/03/2010 18:43

#2290 Re: Apple MAC all about

Post by xamp »

Kruler wrote:Image

Nego, pravo mi na živce ide to što je maximize sada zapravo fullscreen, tj. ne postoji više smislu u kojem sam navikao. Fullscreen je jedna od stvari koju su konačno potrefili u Mavericksu i to nisu trebali "usavršavati".
Dupli klik na prozor (pored ikonica) i eto ti fullscreen-a
User avatar
far rider
Posts: 109
Joined: 24/05/2012 22:22
Location: BiH/TK

#2291 Re: Apple MAC all about

Post by far rider »

Kruler wrote:Image

Nego, pravo mi na živce ide to što je maximize sada zapravo fullscreen, tj. ne postoji više smislu u kojem sam navikao. Fullscreen je jedna od stvari koju su konačno potrefili u Mavericksu i to nisu trebali "usavršavati".
alt + klik na dugmic maksimize je klasicni maksimize kao prije. Sa ctrl+strijelica lijevo ili desno mozes saltat medju full screen aps ili se vratit na desktop... ili na magic trackpadu sa cetir prsta lijevo desno (na macbook sa tri ak se ne varam). Meni se to pravo svidja. 8)
Kruler
Posts: 513
Joined: 21/02/2008 10:06

#2292 Re: Apple MAC all about

Post by Kruler »

far rider wrote:
Kruler wrote:Image

Nego, pravo mi na živce ide to što je maximize sada zapravo fullscreen, tj. ne postoji više smislu u kojem sam navikao. Fullscreen je jedna od stvari koju su konačno potrefili u Mavericksu i to nisu trebali "usavršavati".
alt + klik na dugmic maksimize je klasicni maksimize kao prije. Sa ctrl+strijelica lijevo ili desno mozes saltat medju full screen aps ili se vratit na desktop... ili na magic trackpadu sa cetir prsta lijevo desno (na macbook sa tri ak se ne varam). Meni se to pravo svidja. 8)
Double click ne frecera (probao i ranije), ali ⌥+click radi kao što očekujem. Hvala. Ja sam navikao na ⌥+⌘+F za fullscreen i nije mi bilo potrebno da promjene ponašanje maximize dugmeta.

Osim toga update nije bio loš.
User avatar
far rider
Posts: 109
Joined: 24/05/2012 22:22
Location: BiH/TK

#2293 Re: Apple MAC all about

Post by far rider »

Ako volus konbinacije na tastaturi... mislim da mozes maksimizirat i sa tastaturom. Trebo bi samo dodat keyboard shortcut za funkciju "Zoom". Trebalo bi radit.
Allicia
Posts: 18
Joined: 10/10/2014 21:22

#2294 Re: Apple MAC all about

Post by Allicia »

Moze li se na Macbook Air instalirati krekovani adobe illustrator i kako? Hvala :sax:
ccc00
Posts: 17
Joined: 25/09/2014 16:03

#2295 Re: Apple MAC all about

Post by ccc00 »

Allicia wrote:Moze li se na Macbook Air instalirati krekovani adobe illustrator i kako? Hvala :sax:
to je ilegalno, mislim da kršiš pravila foruma :D
User avatar
xamp
Posts: 1545
Joined: 31/03/2010 18:43

#2296 Re: Apple MAC all about

Post by xamp »

Allicia wrote:Moze li se na Macbook Air instalirati krekovani adobe illustrator i kako? Hvala :sax:
Skines s torrenta i instaliras :)
vade_mecum
Posts: 2300
Joined: 16/08/2009 09:34

#2297 Re: Apple MAC all about

Post by vade_mecum »

moRe li mi neko pomoci sa ovim: u mac verziji autocada na mavericku pan je bio sa dva prsta dok je zoom bio "razvlacenjem" i "skupljanjem" na trackpadu. medjutim, sa updatem na yosemite izgubio sam pan, a umjesto njega dobio zoom sto mi izaziva dosta frustracija i gubitka vremena. kako vratiti na staro?
User avatar
fosil
Posts: 2478
Joined: 14/12/2006 03:46
Location: dje me naka nostalgija vuce...

#2298 Re: Apple MAC all about

Post by fosil »

Ima li ko iskustva sa jednom od ove dvije app ili preporuku za nesto slicno.
http://www.airsquirrels.com/reflector/
http://www.airserver.com
OffTheWall
Posts: 176
Joined: 01/11/2014 16:24

#2299 Re: Apple MAC all about

Post by OffTheWall »

Allicia wrote:Moze li se na Macbook Air instalirati krekovani adobe illustrator i kako? Hvala :sax:
Jok, zna Adobe da ovi sa Macovima imaju para pa šalje inspektore da provjeravaju :( :( :(
Ja najviše strahujem od ovakvih situacija



P.S Naravno da može :)
Son1
Posts: 1215
Joined: 24/07/2012 16:29

#2300 Re: Apple MAC all about

Post by Son1 »

fosil wrote:Ima li ko iskustva sa jednom od ove dvije app ili preporuku za nesto slicno.
http://www.airsquirrels.com/reflector/
http://www.airserver.com
Koristio sam ja airserver, radio je bez problema ono sto je i u opisu aplikacije.
Post Reply