Apple Mac - All about

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

Post Reply
User avatar
far rider
Posts: 109
Joined: 24/05/2012 22:22
Location: BiH/TK

#2251 Re: Apple MAC all about

Post by far rider »

Ja sam ga nabacio na poseban disk u mom hackintoshu za probu.. findo djeluje, u nekim detaljima malo nedovrseno. Nevjerujem da cu ga pocet koristit produktivno dok ne bude prvi veci update.

A sto mavericks zeza? Men je stabilan ko beton. ;-)
User avatar
xamp
Posts: 1545
Joined: 31/03/2010 18:43

#2252 Re: Apple MAC all about

Post by xamp »

vaučer wrote:Jel itko stavio Yosemite?

Meni djeluje dobro zasad. Mountain Lion je bio ok ali Mavericks je stalno nešto zezao, nadam se da će ovaj biti opet dobar i pouzdan a malo dizajnerskog osvježenja dobro dođe. Naročito je novi font, neka Helvetica, lijepo legao. Nakon dugo vremena imaš osjećaj da je to stvarno novi OS.
Odlican je. Super izgleda. Jedino ako se bavis programiranjem mozes malo sjebat neke stvari, ali da se nastimat sve :)
Kruler
Posts: 513
Joined: 21/02/2008 10:06

#2253 Re: Apple MAC all about

Post by Kruler »

xamp wrote:Odlican je. Super izgleda. Jedino ako se bavis programiranjem mozes malo sjebat neke stvari, ali da se nastimat sve :)
Kao da je sasvim malo, ali primjetno, brži.

Jedini problem koji sam imao je bio problem s brisanjem neophodnih (praznih) postgresql direktorija. Homebrew je pred instalaciju pripremljen. Sve ostalo trenutno radi odlično.
User avatar
xamp
Posts: 1545
Joined: 31/03/2010 18:43

#2254 Re: Apple MAC all about

Post by xamp »

Kruler wrote:
xamp wrote:Odlican je. Super izgleda. Jedino ako se bavis programiranjem mozes malo sjebat neke stvari, ali da se nastimat sve :)
Kao da je sasvim malo, ali primjetno, brži.

Jedini problem koji sam imao je bio problem s brisanjem neophodnih (praznih) postgresql direktorija. Homebrew je pred instalaciju pripremljen. Sve ostalo trenutno radi odlično.
Moras uraditi brew upgrade jer su promijenili GCC kompajler.
User avatar
vaučer
Posts: 9153
Joined: 04/08/2009 15:22
Location: Living in the past

#2255 Re: Apple MAC all about

Post by vaučer »

far rider wrote:
A sto mavericks zeza? Men je stabilan ko beton. ;-)
Nestajanje ikona iz docka i iz foldera (tekst ostane, slika nestane).
Popravi se preko disk Utility-a, ali mi je dodijalo.

Koja razmaženost a?
Ovo mi je jedini stvarni problem kojeg imam s OS-om.
User avatar
far rider
Posts: 109
Joined: 24/05/2012 22:22
Location: BiH/TK

#2256 Re: Apple MAC all about

Post by far rider »

vaučer wrote:
far rider wrote:
A sto mavericks zeza? Men je stabilan ko beton. ;-)
Nestajanje ikona iz docka i iz foldera (tekst ostane, slika nestane).
Popravi se preko disk Utility-a, ali mi je dodijalo.

Koja razmaženost a?
Ovo mi je jedini stvarni problem kojeg imam s OS-om.
Takvih stvari ima.. primjetio sam. Bice toga sigurno i na yosemite. Najgore je sto sam ja licno primjetio je pri kalibriranju displaya sa argyll cms alatkom izbacuje upozorenje:

Code: Select all

Dispwin: Warning - new_dispwin: frame buffer depth 8 != GammaTable depth 10
I na yosemite ista stvar.. to je mislim "bug" koji nije strasan.. al mi daje neki dojam da u sistemu ima internih "nesuglasnica". Mislim da i apple u zadnje vrijeme malo stedi na programerima. :sad:
User avatar
Mr.Sojic
Posts: 3688
Joined: 23/04/2011 12:21

#2257 Re: Apple MAC all about

Post by Mr.Sojic »

Ja upravo uradio download Yosemite i skidam ga na stick.

Imam namjeru uraditi clean install, a ne update.

Javim se opet sa utiscima kada sve instaliram.

Pozdrav Mac-ovcima :thumbup:
User avatar
KAMI666
Posts: 1141
Joined: 02/07/2006 01:45
Location: Aljaska

#2258 Re: Apple MAC all about

Post by KAMI666 »

vaučer wrote:Jel itko stavio Yosemite?

Meni djeluje dobro zasad. Mountain Lion je bio ok ali Mavericks je stalno nešto zezao, nadam se da će ovaj biti opet dobar i pouzdan a malo dizajnerskog osvježenja dobro dođe. Naročito je novi font, neka Helvetica, lijepo legao. Nakon dugo vremena imaš osjećaj da je to stvarno novi OS.
Ne znam, napravio sam update preko Mavericka i sada ima nesto lag-a kada radim sa Adobe aplikacijama, sa Photoshopom. Prilikom resize slike, kada upisujem novu sirinu i duzinu, dodje mi do laga.
Moze li ovo neko jos da potvrdi jel isto kao i kod mene?

Jeste kao brzi sto se sistema tice, samo ne kontam sta je ovo :roll:
User avatar
vaučer
Posts: 9153
Joined: 04/08/2009 15:22
Location: Living in the past

#2259 Re: Apple MAC all about

Post by vaučer »

Nisam stigao ništa raditi u PS-u, inače sam više u Illustratoru.
Javim ako primjetim neke zafrkancije.

Adobe inače nikad ne updateira propisno programe pa ako kašljuca, kašljucat će do naredne verzije.
User avatar
dinao
Posts: 971
Joined: 16/04/2010 19:16

#2260 Re: Apple MAC all about

Post by dinao »

Mozel jedno pitanje..onako..ko padobranac
Volio bih dodati rama na macbook i mozda umjesto dvd-a stavit ssd, ko to moze uradit najpovoljnije?
Imam neku ponudu iz Mekline, ali citam neke tutoriale i izgleda da je to vani puno jeftinije.
U pitanju je macbook pro 13 2012
User avatar
xamp
Posts: 1545
Joined: 31/03/2010 18:43

#2261 Re: Apple MAC all about

Post by xamp »

dinao wrote:Mozel jedno pitanje..onako..ko padobranac
Volio bih dodati rama na macbook i mozda umjesto dvd-a stavit ssd, ko to moze uradit najpovoljnije?
Imam neku ponudu iz Mekline, ali citam neke tutoriale i izgleda da je to vani puno jeftinije.
U pitanju je macbook pro 13 2012
Koliko para su ti trazili za SSD i koji kapacitet?
User avatar
dinao
Posts: 971
Joined: 16/04/2010 19:16

#2262 Re: Apple MAC all about

Post by dinao »

256 GB - 369 KM
512 GB - 539 KM
i jos za neki adapter 60 KM
Kruler
Posts: 513
Joined: 21/02/2008 10:06

#2263 Re: Apple MAC all about

Post by Kruler »

xamp wrote:
Kruler wrote:
xamp wrote:Odlican je. Super izgleda. Jedino ako se bavis programiranjem mozes malo sjebat neke stvari, ali da se nastimat sve :)
Kao da je sasvim malo, ali primjetno, brži.

Jedini problem koji sam imao je bio problem s brisanjem neophodnih (praznih) postgresql direktorija. Homebrew je pred instalaciju pripremljen. Sve ostalo trenutno radi odlično.
Moras uraditi brew upgrade jer su promijenili GCC kompajler.
Nisam imao problema s GCC.
Vertig0
Posts: 2663
Joined: 13/04/2011 23:45

#2264 Re: Apple MAC all about

Post by Vertig0 »

Na Macbooku mi pokazuje da imam preko 30GB muzike, dok ustvari imam 9GB, isto tako za filmove. Nemam nikakvih filmova ali ipak pokazuje 4-5 GB. Zna li neko o cemu se radi?
User avatar
far rider
Posts: 109
Joined: 24/05/2012 22:22
Location: BiH/TK

#2265 Re: Apple MAC all about

Post by far rider »

dinao wrote:256 GB - 369 KM
512 GB - 539 KM
i jos za neki adapter 60 KM
Mislim da je tu u pitanju standardni slim dvd na 2,5inch hdd adapter ak se ne varam? U njega pasu i obicni SSDovi, samo sto se Mac OS X mora patchovat za trim podrsku sa ne Applovim SSDovima. Vani se moze nac jeftinijih dobrih SSDova. Ugradnja nebi trebala bit problem.
User avatar
xamp
Posts: 1545
Joined: 31/03/2010 18:43

#2266 Re: Apple MAC all about

Post by xamp »

far rider wrote:
dinao wrote:256 GB - 369 KM
512 GB - 539 KM
i jos za neki adapter 60 KM
Mislim da je tu u pitanju standardni slim dvd na 2,5inch hdd adapter ak se ne varam? U njega pasu i obicni SSDovi, samo sto se Mac OS X mora patchovat za trim podrsku sa ne Applovim SSDovima. Vani se moze nac jeftinijih dobrih SSDova. Ugradnja nebi trebala bit problem.
Ne treba nikakav patch, samo treba SDD Caddy ako stavljas umjesto DVD-a, a ako umjesto HDD-a, onda ti nista ne treba. Uzmi onaj samsung hyper-x SDD i sam ga ubaci :)
User avatar
far rider
Posts: 109
Joined: 24/05/2012 22:22
Location: BiH/TK

#2267 Re: Apple MAC all about

Post by far rider »

Kolko znam Mac Os X podrzahe TRIM od sebe samo za applove SSDs :-) moj kingston u svakom slucaju treba patch tj trim enabler.
Apple decided that native TRIM support is limited to stock Apple drives, users who have installed third-party SSDs into their machines have reported that TRIM is not enabled.
User avatar
dinao
Posts: 971
Joined: 16/04/2010 19:16

#2268 Re: Apple MAC all about

Post by dinao »

jel to znaci da je najpametnije sam ovo uradit? mislim na ugradnju...a kupovina rama i ssd preko neta.
User avatar
far rider
Posts: 109
Joined: 24/05/2012 22:22
Location: BiH/TK

#2269 Re: Apple MAC all about

Post by far rider »

dinao wrote:jel to znaci da je najpametnije sam ovo uradit? mislim na ugradnju...a kupovina rama i ssd preko neta.
Pa ako kupis preko neta platis postarinu i carinu i izadje ti isto ko da si kupio i u prodavnici. :cry: Bolje da to doneses ili da ti neko donese sa vani.
User avatar
KAMI666
Posts: 1141
Joined: 02/07/2006 01:45
Location: Aljaska

#2270 Re: Apple MAC all about

Post by KAMI666 »

Ne svidja mi se nova verzija Mac OS. Mnostvo bugova, neki programi koce, bezveze. Predpostavljam da se ne moze vratiti nazad na staru verziju, downgrade da se napravi?

Evo jedan primjer: kada zelim da skinem nesto uz pomoc Chrome, finder se otvori i napravim novi folder. Medjutim nema kao prije da i napises kako ce da se zove taj folder, da ga imenujes, vec samo stoji "New Folder". Cak ga je i nemoguce preimenovati u tom dialog prozor.

Windows Tito.
User avatar
xamp
Posts: 1545
Joined: 31/03/2010 18:43

#2271 Re: Apple MAC all about

Post by xamp »

KAMI666 wrote:Ne svidja mi se nova verzija Mac OS. Mnostvo bugova, neki programi koce, bezveze. Predpostavljam da se ne moze vratiti nazad na staru verziju, downgrade da se napravi?

Evo jedan primjer: kada zelim da skinem nesto uz pomoc Chrome, finder se otvori i napravim novi folder. Medjutim nema kao prije da i napises kako ce da se zove taj folder, da ga imenujes, vec samo stoji "New Folder". Cak ga je i nemoguce preimenovati u tom dialog prozor.

Windows Tito.
Neistina.
User avatar
KAMI666
Posts: 1141
Joined: 02/07/2006 01:45
Location: Aljaska

#2272 Re: Apple MAC all about

Post by KAMI666 »

Istina je, iz prve ruke.
User avatar
Mr.Sojic
Posts: 3688
Joined: 23/04/2011 12:21

#2273 Re: Apple MAC all about

Post by Mr.Sojic »

KAMI666 wrote:Ne svidja mi se nova verzija Mac OS. Mnostvo bugova, neki programi koce, bezveze. Predpostavljam da se ne moze vratiti nazad na staru verziju, downgrade da se napravi?

Evo jedan primjer: kada zelim da skinem nesto uz pomoc Chrome, finder se otvori i napravim novi folder. Medjutim nema kao prije da i napises kako ce da se zove taj folder, da ga imenujes, vec samo stoji "New Folder". Cak ga je i nemoguce preimenovati u tom dialog prozor.

Windows Tito.
Bujrum onda na windows sranje. I windows ce kao i tito odapeti hehe


/ Sent from my iPhone /
User avatar
Qler
Posts: 23599
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#2274 Re: Apple MAC all about

Post by Qler »

Vala mozemo raspravljati o iOS - WP i to mozemo i reci da je iOS bolji :) ali brate Windows je jos uvijek daleko ispred MacOS-a ma koliko se trudili to da osporite. Sama cinjenica da radi na svakom komadu hebenog HW-a je dovoljna... Plus milion drugih stvari... Dobar je MacOS ako koristis racunar za internet, ili neku obradu (audio/video) a i to danas sa intel CPU-ovima nije bas neka investicija jer za manje para sastavis istu konfu i na nju snimis MacOS....
User avatar
far rider
Posts: 109
Joined: 24/05/2012 22:22
Location: BiH/TK

#2275 Re: Apple MAC all about

Post by far rider »

KAMI666 wrote:Ne svidja mi se nova verzija Mac OS. Mnostvo bugova, neki programi koce, bezveze. Predpostavljam da se ne moze vratiti nazad na staru verziju, downgrade da se napravi?

Evo jedan primjer: kada zelim da skinem nesto uz pomoc Chrome, finder se otvori i napravim novi folder. Medjutim nema kao prije da i napises kako ce da se zove taj folder, da ga imenujes, vec samo stoji "New Folder". Cak ga je i nemoguce preimenovati u tom dialog prozor.

Windows Tito.
Moze se vratit nazad na staru verziju.. neznam dali moze downgrade preko stare.. al mozes napravit clean install. To i jest bolje. Da si tako instaliro mozda nebi imo problema.

Druga stvar ne kazes na kojem hardweru si ga instaliro. Preporuke su 4GB rama za yosemite.. ali iz mog iskustva ja ga nebi vrtio ispod 8 GB rama.

Treca stvar neki stariji programi eventualno imaju problema sa yosemite. To je uvjek tako kad izadje novi OS, nebitno dali je Mac, Linux ili Winshit.

Btw.. yosemite izgleda super, posebno na 4k monitoru. I meni radi super. Evo bas ocu da uradim install na produktivni sistem.

:thumbup:
Post Reply