Apple Mac - All about

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

Post Reply
PeppermintSA
Posts: 1909
Joined: 05/08/2010 20:00

#2226 Re: Apple MAC all about

Post by PeppermintSA »

adincebic wrote:Jel bolji macbook air iz 2013 ili macbook pro iz 2012?


Sent from my iPhone using Tapatalk
macbook pro
adincebic
Posts: 458
Joined: 13/07/2013 22:26
Location: Niđe na svijetu

#2227 Re: Apple MAC all about

Post by adincebic »

PeppermintSA wrote:
adincebic wrote:Jel bolji macbook air iz 2013 ili macbook pro iz 2012?


Sent from my iPhone using Tapatalk
macbook pro
I ja mislim, al se jos dvoumim sta da uzmem.


Sent from my iPhone using Tapatalk
User avatar
xamp
Posts: 1545
Joined: 31/03/2010 18:43

#2228 Re: Apple MAC all about

Post by xamp »

adincebic wrote:
PeppermintSA wrote:
adincebic wrote:Jel bolji macbook air iz 2013 ili macbook pro iz 2012?


Sent from my iPhone using Tapatalk
macbook pro
I ja mislim, al se jos dvoumim sta da uzmem.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Kao bivsi vlasnik Macbook Pro-a i trenutni vlasnik Macbook Air-a, i koji kompjuter koristi u profesionalne svrhe, preporucujem da uzmes Macbook Air :)
adincebic
Posts: 458
Joined: 13/07/2013 22:26
Location: Niđe na svijetu

#2229 Re: Apple MAC all about

Post by adincebic »

xamp wrote:
adincebic wrote:
PeppermintSA wrote: macbook pro
I ja mislim, al se jos dvoumim sta da uzmem.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Kao bivsi vlasnik Macbook Pro-a i trenutni vlasnik Macbook Air-a, i koji kompjuter koristi u profesionalne svrhe, preporucujem da uzmes Macbook Air :)
Ipak cu pro, radi jaceg procesora i mogucnosti nadogradnje rama, ipak se dzaba ne zove pro.
Hvala svakako!


Sent from my iPhone using Tapatalk
User avatar
febo_acm
Posts: 10232
Joined: 10/02/2009 17:00
Location: SARAJEVO

#2230 Re: Apple MAC all about

Post by febo_acm »

xamp wrote:
Kao bivsi vlasnik Macbook Pro-a i trenutni vlasnik Macbook Air-a, i koji kompjuter koristi u profesionalne svrhe, preporucujem da uzmes Macbook Air :)
Čudi me jedan ovakav hardware može da se koristi u profesionalne svrhe... Pogotovo jer je 13". Po mom shvatanju za profesionalne svrhe bi trebao malo jači hardware kao što ima iMac ili MacBook Pro.
Kruler
Posts: 513
Joined: 21/02/2008 10:06

#2231 Re: Apple MAC all about

Post by Kruler »

febo_acm wrote:
xamp wrote:
Kao bivsi vlasnik Macbook Pro-a i trenutni vlasnik Macbook Air-a, i koji kompjuter koristi u profesionalne svrhe, preporucujem da uzmes Macbook Air :)
Čudi me jedan ovakav hardware može da se koristi u profesionalne svrhe... Pogotovo jer je 13". Po mom shvatanju za profesionalne svrhe bi trebao malo jači hardware kao što ima iMac ili MacBook Pro.
Čudi me da neko želi nositi notebook računar veći od 13''. Po mom shvatanju za profesionalne svrhe se spoji eksterni monitor ili nekoliko istih ukoliko nedostaje prostora. Hardver je dovoljno jak za skoro sve što ti profesionalno može pasti na pamet. Za sve više od toga postoje serveri ili farme istih.

Ja trenutno koristim 13'' MBPR ali kontam kupovati Air kada izađe 12'' verzija ukoliko ne budu baš mnogo skuplji od trenutne ponude.
User avatar
febo_acm
Posts: 10232
Joined: 10/02/2009 17:00
Location: SARAJEVO

#2232 Re: Apple MAC all about

Post by febo_acm »

To pitam jer kolega ima MacBook Air i kaže da mu hardware nije dobar za video renderisanje, animacije i 3D modeliranje čime se bavi. Sada skuplja pare za iMac.
User avatar
xamp
Posts: 1545
Joined: 31/03/2010 18:43

#2233 Re: Apple MAC all about

Post by xamp »

Kruler wrote:
febo_acm wrote:
xamp wrote:
Kao bivsi vlasnik Macbook Pro-a i trenutni vlasnik Macbook Air-a, i koji kompjuter koristi u profesionalne svrhe, preporucujem da uzmes Macbook Air :)
Čudi me jedan ovakav hardware može da se koristi u profesionalne svrhe... Pogotovo jer je 13". Po mom shvatanju za profesionalne svrhe bi trebao malo jači hardware kao što ima iMac ili MacBook Pro.
Čudi me da neko želi nositi notebook računar veći od 13''. Po mom shvatanju za profesionalne svrhe se spoji eksterni monitor ili nekoliko istih ukoliko nedostaje prostora. Hardver je dovoljno jak za skoro sve što ti profesionalno može pasti na pamet. Za sve više od toga postoje serveri ili farme istih.

Ja trenutno koristim 13'' MBPR ali kontam kupovati Air kada izađe 12'' verzija ukoliko ne budu baš mnogo skuplji od trenutne ponude.
Upravo :)
Kruler
Posts: 513
Joined: 21/02/2008 10:06

#2234 Re: Apple MAC all about

Post by Kruler »

febo_acm wrote:To pitam jer kolega ima MacBook Air i kaže da mu hardware nije dobar za video renderisanje, animacije i 3D modeliranje čime se bavi. Sada skuplja pare za iMac.
Ja nisam u toj branši, ali mislim da bi za modeliranje i animacije trebao biti sasvim dovoljan (Meni je Blender na prošlom MBPR-u radio super ono malo što sam se igrao s njim). Za render nije, ali ne mislim da postoji mašina koja je sama dovoljna da ovo radi kako treba. S druge strane, čini mi se da postoji par startupa koji omogućavaju rendanje "u oblaku" što mi djeluje kao bolja opcija s aspekta troškova i zarade.
User avatar
far rider
Posts: 109
Joined: 24/05/2012 22:22
Location: BiH/TK

#2235 Re: Apple MAC all about

Post by far rider »

gradskadjeca wrote:
far rider wrote:Imal jos ko ovdje da fura hackintosha.. ja sebi sastavio konfu za 2120km od cega je 800 otislo za 27inchni ah-ips display (asus mx279) :cry: haswell i3 4330, 8gb ram, ssd 120G +1T HDD.. mashina je stroj. :bih:
Eh, i ja sam svojevremeno imao i iMac, i macbook pro i ipad i iphone, ali sve vrijeme pregazilo jbg, pa se morao baciti u hackintosh, Jednostavno ne mogu da koristim windows zadnjih godina koliko je ocajan u poredjenju sa OS X-om naravno.

Kako za multimediju tako i za produktivan rad jel ?

Ja sam istina uzeo acer5750G i evo sve radi, dobro skoro pa sve. Malo me zeza sleep i istrazujem kako da rijesim taj thing, sleepenabler kextom ili nesto drugo, mikrofon mi ne radi pa kcerkica ne moze da koristi Photobooth :roll: , iMessage i facetime ne radi, jbg znam da imam stvarno mnogo problema, ali sam morao da idem na MBR a ne na GPT iako imam modovani UEFI bios u koji je upisan i UDID koji OSX koristi, ali sta ces, hoce zena na racunar, punica a ne da im se uciti da koriste mac.

Dok sam koristio par dana samo GPT i UEFI radilo je sve mrak, pa i sleep, ali evo sad borba dok se ne skupi koja hiljadica za pravog iMac-a.

Izvinjavam se zbog 2 posta zaredom, nece se ponoviti
Iskreno ja nebi koristio hackintosh laptop.. previse stvari je tesko podesit. I na onim HP probookovima sto su manje vise 100% podrzani dosta toga ne radi.. wifi.. bluetooth posle sleep.. vrijeme na bateriji nije kao sa windows na toj masini.

Ali na desktopu.. ako kupis hardware koji podrzaje mac os x bez ikakvih hackova osim standardnog.. bootloader i fakesmc onda sve radi perfektno. Mislim original mac.. svaki update ja instaliram kao da koristim mac. :) I apsolutno sve radi kao i na pravom macu. :)

btw kod mene je maticna gigabyte Z87-HD3 i proc Core i3-4330, graficka gt 640.. uskoro dodajem i gtx 760 radi displayporta i 4k monitora :) Izbacim moj stari monitor iz dual display konfiguracije i furam 4k 28incher i fullhd 27 incher zajedno :kiss:

DODATAK:

btw ja sam konto uzet ovaj macbook air.. ali kad sam cuo o problemima sa macbook pro 2011 sa grafickim odlucio sam se protiv kupovine! Stvarno me iznenadilo da apple na to ne reaguje i ostavlja ljude da to iz svog novcanika popravljaju. Cuo sam da su neki mijenjali i tri maticne radi graficke.
NoaLada
Posts: 143
Joined: 11/02/2012 16:01

#2236 Re: Apple MAC all about

Post by NoaLada »

Imam mogućnost dobiti laptop iz Amerike i zanima me šta biste mi vi koji imate iskustva sa Apple-ovim laptopima preporučili. Inače studiram kompjuterske nauke, svakodnevno koristim laptop u svrhe programiranja. Prijatelj posjeduje MacBook Air i znam da je puno lakši za nositi, ali meni je opet možda i poželjnije da je on ipak dobro potkovan iznutra. Također mi je poznato da Air-ovi imaju nekad problem sa pregrijavanjem nakon dužeg rada, pa koliko je to ustvari podnošljivo?
adincebic
Posts: 458
Joined: 13/07/2013 22:26
Location: Niđe na svijetu

#2237 Re: Apple MAC all about

Post by adincebic »

NoaLada wrote:Imam mogućnost dobiti laptop iz Amerike i zanima me šta biste mi vi koji imate iskustva sa Apple-ovim laptopima preporučili. Inače studiram kompjuterske nauke, svakodnevno koristim laptop u svrhe programiranja. Prijatelj posjeduje MacBook Air i znam da je puno lakši za nositi, ali meni je opet možda i poželjnije da je on ipak dobro potkovan iznutra. Također mi je poznato da Air-ovi imaju nekad problem sa pregrijavanjem nakon dužeg rada, pa koliko je to ustvari podnošljivo?
JA sam upravo radi programiranja prije 20tak dana kupio macbook pro. Imas na osx bootcamp pa mozes i pored osx imati i windows. Ja sam prezadovoljan. Moj savjet je da uzmes macbook pro.
P.s. Na osx imas xcode.


Sent from my iPhone using Tapatalk
NoaLada
Posts: 143
Joined: 11/02/2012 16:01

#2238 Re: Apple MAC all about

Post by NoaLada »

adincebic wrote:
NoaLada wrote:Imam mogućnost dobiti laptop iz Amerike i zanima me šta biste mi vi koji imate iskustva sa Apple-ovim laptopima preporučili. Inače studiram kompjuterske nauke, svakodnevno koristim laptop u svrhe programiranja. Prijatelj posjeduje MacBook Air i znam da je puno lakši za nositi, ali meni je opet možda i poželjnije da je on ipak dobro potkovan iznutra. Također mi je poznato da Air-ovi imaju nekad problem sa pregrijavanjem nakon dužeg rada, pa koliko je to ustvari podnošljivo?
JA sam upravo radi programiranja prije 20tak dana kupio macbook pro. Imas na osx bootcamp pa mozes i pored osx imati i windows. Ja sam prezadovoljan. Moj savjet je da uzmes macbook pro.
P.s. Na osx imas xcode.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Hvala puno :)
User avatar
vaučer
Posts: 8902
Joined: 04/08/2009 15:22
Location: Living in the past

#2239 Re: Apple MAC all about

Post by vaučer »

Air je vrlo, vrlo dobar..doduše nisam duže radio na njemu pa ne mogu svjedočiti o eventualnom pregrijavanju.
MP Pro 13'' mi djeluje kao optimalno rješenje za tebe, imat ćeš računar na koji se možeš osloniti.
rangoj
Posts: 767
Joined: 22/01/2014 13:22

#2240 Re: Apple MAC all about

Post by rangoj »

NoaLada wrote:Imam mogućnost dobiti laptop iz Amerike i zanima me šta biste mi vi koji imate iskustva sa Apple-ovim laptopima preporučili. Inače studiram kompjuterske nauke, svakodnevno koristim laptop u svrhe programiranja. Prijatelj posjeduje MacBook Air i znam da je puno lakši za nositi, ali meni je opet možda i poželjnije da je on ipak dobro potkovan iznutra. Također mi je poznato da Air-ovi imaju nekad problem sa pregrijavanjem nakon dužeg rada, pa koliko je to ustvari podnošljivo?
Zašto uzimas MAC, ako su ti sredstva solidna uzmi neki novi snažniji ultrabook.
Moj drugar je prije pola godine uzeo ultrabook sa Amazona US za 1500$ (u Evropi košta 1500€)
Tanak je 1.5cm, ima i7 procesor (Haswell), 8GB RAM-a, ekran na dodir, WIn 8.

Toliko je tanak i lagan da je teško povjerovati da je u pitanju pravi laptop.
Ekran se preklapa za 180° i kada ga preklopis imaš nešto poput super brzog tableta. Ekran je 13-14" - nije sjećam se sigurno, ali ti mogu nabaviti link.
User avatar
arman1
Posts: 5294
Joined: 06/11/2006 12:06
Location: Na selu čuvam stoku. U gradu se čuvam od stoke.
Grijem se na: ljubav bližnjih svoj
Vozim: šta klepim
Horoskop: BOG
Contact:

#2241 Re: Apple MAC all about

Post by arman1 »

http://mekline.ba/index.php?route=produ ... duct_id=69
Da li iko ima iskustva sa ovim zadnjim. Potrebno mi je da zbog profi softwarea radi pod WIN. Da li ovo podržava i ima li kakvih poznatih nedostataka?
User avatar
vaučer
Posts: 8902
Joined: 04/08/2009 15:22
Location: Living in the past

#2242 Re: Apple MAC all about

Post by vaučer »

Ne znam za te novije linije, imao sam dva starija Mac Mini modela i oba bih preporučio svima.
Očekivao bi neke probleme sa pouzdanošću i pregrijavanjem u tako 'komprimiranim' računarima, ali ništa. Rade kao podmazani nakon godina stvarno nemilosrdnog rada. Windows je lako instalirati preko programa Bootcamp koji imaš kao dio OS X-a, napraviš particiju kroz Disk Utility i instaliraš. Nađi na netu walkthrough, stvarno je jednostavno. Za logirati se u Windows držiš Alt pri bootanju sistema i odabereš OS u kojem želiš startati. Sve u svemu vrlo pouzdan računar i od svih Mac računara možda Best buy po omjeru uloženog i dobivenog.
User avatar
arman1
Posts: 5294
Joined: 06/11/2006 12:06
Location: Na selu čuvam stoku. U gradu se čuvam od stoke.
Grijem se na: ljubav bližnjih svoj
Vozim: šta klepim
Horoskop: BOG
Contact:

#2243 Re: Apple MAC all about

Post by arman1 »

vaučer wrote:Ne znam za te novije linije, imao sam dva starija Mac Mini modela i oba bih preporučio svima.
Očekivao bi neke probleme sa pouzdanošću i pregrijavanjem u tako 'komprimiranim' računarima, ali ništa. Rade kao podmazani nakon godina stvarno nemilosrdnog rada. Windows je lako instalirati preko programa Bootcamp koji imaš kao dio OS X-a, napraviš particiju kroz Disk Utility i instaliraš. Nađi na netu walkthrough, stvarno je jednostavno. Za logirati se u Windows držiš Alt pri bootanju sistema i odabereš OS u kojem želiš startati. Sve u svemu vrlo pouzdan računar i od svih Mac računara možda Best buy po omjeru uloženog i dobivenog.
Imam jednog dedicu minija i pregazilo ga vrijeme, da preciziramo preslabe komponente za ono za šta treba.
User avatar
vaučer
Posts: 8902
Joined: 04/08/2009 15:22
Location: Living in the past

#2244 Re: Apple MAC all about

Post by vaučer »

Onda znaš da su dobri.
Mog je isto pregazilo vrijeme ali sam ovaj put uzeo iMac, ali za Minija samo pohvale - stvarno dobra mašina.
User avatar
far rider
Posts: 109
Joined: 24/05/2012 22:22
Location: BiH/TK

#2245 Re: Apple MAC all about

Post by far rider »

vaučer wrote:[...]
Očekivao bi neke probleme sa pouzdanošću i pregrijavanjem u tako 'komprimiranim' računarima, ali ništa. Rade kao podmazani nakon godina stvarno nemilosrdnog rada. [...]
Ahem.. ja imam u mojoj floti jedan stari mac mini (verzija late 2009) i necu rec da ima problema sa pregrijavanjem ali temperatura northbridga nije bas niska.. ventilaciju pojaca tek preko 80 C i u radu je drzi redovno preko 70 C. :o Mislim da je tehnicki to jos u nekoj prihvatljivoj radnoj temperaturi ali opet mi to djeluje malo previse na granici. A cuo sam od ljudi da su neki imali i 100 C kod mac minija na northbridgu :o tako da..

Ali moram ga opet pohvalit jer u radu se manje vise i ne cuje.. jos dan danas ga upalim kad zelim radit na velikom displayu u tihoj atmosferi.

A ti novi su na bazi haswella ako se ne varam tako da mislim da bi oni trebali bit malo "cooler" :)
Chuckie
Posts: 7466
Joined: 04/01/2011 21:44

#2246 Re: Apple MAC all about

Post by Chuckie »

Au kakav iMac predstavise danas, 5K retina ekran.
User avatar
navedeni
Posts: 1076
Joined: 24/12/2013 02:10

#2247 Re: Apple MAC all about

Post by navedeni »

Chuckie wrote:Au kakav iMac predstavise danas, 5K retina ekran.

100239 eura hahahaha, mogu sanjati...
andr0id
Posts: 925
Joined: 03/02/2014 23:20

#2248 Re: Apple MAC all about

Post by andr0id »

1100$ - 2.500$

Sent from my SAMSUNG-SGH-I747 using Tapatalk 2
User avatar
amidzazeher
Posts: 3071
Joined: 14/04/2011 23:41

#2249 Re: Apple MAC all about

Post by amidzazeher »

andr0id wrote:1100$ - 2.500$

Sent from my SAMSUNG-SGH-I747 using Tapatalk 2
Od 2500$ do 4400$

Ja sam ocekivao manje cijene, mada opet kostakao i sam dell 5K display tako da i nije to ni lose :D
User avatar
vaučer
Posts: 8902
Joined: 04/08/2009 15:22
Location: Living in the past

#2250 Re: Apple MAC all about

Post by vaučer »

Jel itko stavio Yosemite?

Meni djeluje dobro zasad. Mountain Lion je bio ok ali Mavericks je stalno nešto zezao, nadam se da će ovaj biti opet dobar i pouzdan a malo dizajnerskog osvježenja dobro dođe. Naročito je novi font, neka Helvetica, lijepo legao. Nakon dugo vremena imaš osjećaj da je to stvarno novi OS.
Post Reply