Antifasizam u BiH danas

Post Reply
hAZNADAR
Posts: 11029
Joined: 09/01/2012 08:12

#1 Antifasizam u BiH danas

Post by hAZNADAR »

Godisnjica Igmanskog marsa uz prigodan program, simboliku,...

Igmanski marš izveden je u noći s 27. na 28. januara 1942. godine, po dubokom snijegu i velikoj hladnoći od minus 38 stepeni, a 800 pripadnika Prve proleterske brigade NOV-a pješačilo je 19 sati. U principu nije nikakva pobjeda bilo voijna ili politicka,.. to je bila bjezanija tj takticko odstupanje da bi se izbjeglo unistenje. U tom periodu su partizani jos bili u jednoj vrsti polusavenistva sa cetnicima i zavrsetak marsa na focanskoj opcini je bio u zoni "dobrovoljacke vojske YU". Mnogi su tada mijenjali strane poput zenicke brigade Goluba Mitrovica, clana partije i svi su otisli u cetnike a na kraju rata vratili u partizane.

https://www.klix.ba/vijesti/bih/hiljade ... 90126033#1


Gledajuci slike ucesnika obiljezavanja Igmanskog marsa covjek se upita gdje je antifasizam danas u BiH.
Nesumnjivo je NOB bio antifasisticki ,... ali se za SFRJ poslije ne moze bas reci da je bila skroz antifasisticka i da je isto tretirala sve narode.
U BiH imamo nacionalne politike i probosansku ljevicarsku gdje je tesko locirati istinske antifasiste. Antifasizam se dokazuje u svojoj praksi, stavovima a ne slavljenju historije. Srbi su rehabilitovali cetnike, Hrvati simpatisu ustase i nemaju bas izrazen stepen tolerancije prema Srbima i Bosnjacima i u praksi i tumacenju. Bosnjaci sa tekovinom u Armiji BiH i zadnjem ratu su najveci kandidati za antifasiste ali imaju SDA sa Busaladzicem - tako da antifasiste u Bosnjaka moras traziti izvan SDA. Ljevicari su dobar kandidat za antifasizam ali ih supaju SFRJ zablude. GDje traziti istinske antifasiste danas?
User avatar
nivla
Posts: 4236
Joined: 12/01/2008 23:44

#2 Re: Antifasizam u BiH danas

Post by nivla »

nakon oslobodjenja sarajeva od antifazisma 6. aprila 1945. sta se ima o antifasizmu govorit
Haman2
Posts: 3998
Joined: 09/12/2016 20:04

#3 Re: Antifasizam u BiH danas

Post by Haman2 »

Ne vidim neku veliku razliku izmedju jednih i drugih. Jedan fazizam je pobijedjen, drugi je nastavio sa kolonijama sirom u Africi, Aziji i Bliskom Istoku.
Crtali su granice narodima, ukskracivali im pravo na jezik, vjeru itd. Dok je marsevski korak Sovjetske Armije odzvanjao Moskvom, korak iste te armije umarsirao je u Avganista pod izrekom, "U Avganistanu ne valja vlada a narod je dobar". Kad su postavili svoju vlaudu onda pocinju price " Vlada je dobra ne valja narod" pa udri po narodu. Kako tada tako i sada: Avganistan, Irak, Sirija, Libija, Somalija itd. Pustimo prazne price. Nije dzaba receno "pobjednik pise istoriju."
PM72
Posts: 17537
Joined: 30/04/2012 16:54

#4 Re: Antifasizam u BiH danas

Post by PM72 »

Gradonačelnik Skaka je trenutno najveći borac protiv antifašizma
high_volume
Posts: 5916
Joined: 09/06/2010 22:51

#5 Re: Antifasizam u BiH danas

Post by high_volume »

Haman2 wrote:Ne vidim neku veliku razliku izmedju jednih i drugih. Jedan fazizam je pobijedjen, drugi je nastavio sa kolonijama sirom u Africi, Aziji i Bliskom Istoku.
Crtali su granice narodima, ukskracivali im pravo na jezik, vjeru itd. Dok je marsevski korak Sovjetske Armije odzvanjao Moskvom, korak iste te armije umarsirao je u Avganista pod izrekom, "U Avganistanu ne valja vlada a narod je dobar". Kad su postavili svoju vlaudu onda pocinju price " Vlada je dobra ne valja narod" pa udri po narodu. Kako tada tako i sada: Avganistan, Irak, Sirija, Libija, Somalija itd. Pustimo prazne price. Nije dzaba receno "pobjednik pise istoriju."
Ti si zalutao na ovoj temi :-) Čovjek u naslovu i u početnom opisu pisao o antifašizmu u BiH, a ti se raspisao o nekim Afganistanima, Sirijama, Libijama, Moskvi itd. Jbt, pa jesi li u stanju pročitati šta je tema i o takvoj pisati :?
high_volume
Posts: 5916
Joined: 09/06/2010 22:51

#6 Re: Antifasizam u BiH danas

Post by high_volume »

hAZNADAR wrote:Nesumnjivo je NOB bio antifasisticki ,... ali se za SFRJ poslije ne moze bas reci da je bila skroz antifasisticka i da je isto tretirala sve narode.
Bi li mogao navesti neke od "fašističkih" primjera vlasti SFRJ?
PM72
Posts: 17537
Joined: 30/04/2012 16:54

#7 Re: Antifasizam u BiH danas

Post by PM72 »

Val bih i ja volio čuti bar jedan primjer
hAZNADAR
Posts: 11029
Joined: 09/01/2012 08:12

#8 Re: Antifasizam u BiH danas

Post by hAZNADAR »

nivla wrote:nakon oslobodjenja sarajeva od antifazisma 6. aprila 1945. sta se ima o antifasizmu govorit
Danas ima. NOB jeste antifasisticki, SFRJ nije.

Zato su antifasisti Slovenije i Hrvatske danas bolji primjer antifasizma od nasih jugonostalgicara na Igmanu sto razmasu YU zastave na godisnjicu jedne noci.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#9 Re: Antifasizam u BiH danas

Post by insomnia78 »

high_volume wrote:
hAZNADAR wrote:Nesumnjivo je NOB bio antifasisticki ,... ali se za SFRJ poslije ne moze bas reci da je bila skroz antifasisticka i da je isto tretirala sve narode.
Bi li mogao navesti neke od "fašističkih" primjera vlasti SFRJ?
Npr “Muslimani”
hAZNADAR
Posts: 11029
Joined: 09/01/2012 08:12

#10 Re: Antifasizam u BiH danas

Post by hAZNADAR »

high_volume wrote:
hAZNADAR wrote:Nesumnjivo je NOB bio antifasisticki ,... ali se za SFRJ poslije ne moze bas reci da je bila skroz antifasisticka i da je isto tretirala sve narode.
Bi li mogao navesti neke od "fašističkih" primjera vlasti SFRJ?
Nedostatak seste baklje na pocetku, odnos prema neopredjeljenima - poslije Muslimanima, Albancima, sluzbeni jezik za sve narode nazvan po dva naroda, slavenofilstvo, etnicka majorizacija u vrhu politike, vojske, prava,..netolerancija prema nacionalnom i vjerskom izjasnjavanju sa ne bas istim arsinima prema svakome, islamofobicna literatura,... i napose smo vidjeli pocetkom 90-tih kadar obrazovan u SFRJ, stasao u YU.
Necu to nazvati fasizmom - ali antifasizam svakako nije.

Kako je Hrvatska mogla i sacuvati postovanje prema NOB a istovremeno i prerasti jugonostalgiju?

Vezano za to - zasto se kod nas antifasizam redovno veze uz SFRJ a ne uz zadnji rat.
PM72
Posts: 17537
Joined: 30/04/2012 16:54

#11 Re: Antifasizam u BiH danas

Post by PM72 »

A kako znaš da je ta nedostajuća baklja bila baš -muslimanska?
Fudo387
Posts: 21793
Joined: 24/01/2015 19:44

#12 Re: Antifasizam u BiH danas

Post by Fudo387 »

hAZNADAR wrote:
high_volume wrote:
hAZNADAR wrote:Nesumnjivo je NOB bio antifasisticki ,... ali se za SFRJ poslije ne moze bas reci da je bila skroz antifasisticka i da je isto tretirala sve narode.
Bi li mogao navesti neke od "fašističkih" primjera vlasti SFRJ?
Nedostatak seste baklje na pocetku, odnos prema neopredjeljenima - poslije Muslimanima, Albancima, sluzbeni jezik za sve narode nazvan po dva naroda, slavenofilstvo, etnicka majorizacija u vrhu politike, vojske, prava,..netolerancija prema nacionalnom i vjerskom izjasnjavanju sa ne bas istim arsinima prema svakome, islamofobicna literatura,... i napose smo vidjeli pocetkom 90-tih kadar obrazovan u SFRJ, stasao u YU.
Necu to nazvati fasizmom - ali antifasizam svakako nije.

Kako je Hrvatska mogla i sacuvati postovanje prema NOB a istovremeno i prerasti jugonostalgiju?

Vezano za to - zasto se kod nas antifasizam redovno veze uz SFRJ a ne uz zadnji rat.
Pa sad, antifasizam ne mora nuzno znaciti i vladavinu demokratije, bar ne na onaj nacin kako se to danas pokusava praktikovati.
Kako je to funkcionisalo mislim da ni rahemtli Titi vise nije jasno, vidis li ti bolan kakvi su to parmaci danas, a zamisli kakvi su bili 1945?
To je trebalo osam puta pendrekom svuc’ po ledjima pa da tek onda skonta da nije lijepo nekome kucu zapalit’, porodicu pobiti...itd. Cim su prestali marisat, isto da nista nije bilo, povratak u odnose prvobitne zajednice.
hAZNADAR
Posts: 11029
Joined: 09/01/2012 08:12

#13 Re: Antifasizam u BiH danas

Post by hAZNADAR »

PM72 wrote:A kako znaš da je ta nedostajuća baklja bila baš -muslimanska?
Bilo da je izuzece muslimana ili izuzece BiH - zar mijenja stvar u prici o antifasizmu?

Podsjecam da se tolerancija, jednakopravnost, suprotstavljanje svakom vidu diskriminacije - redovno veze za antifasizam.
Sesta baklja je najmanji problem u ovoj prici.

Tema je antifasizam danas u BiH. Ko je najbolji primjer ako ga i ima? Neka nacionalna politika, platforma, stranka,...
hAZNADAR
Posts: 11029
Joined: 09/01/2012 08:12

#14 Re: Antifasizam u BiH danas

Post by hAZNADAR »

Fudo387 wrote:

Pa sad, antifasizam ne mora nuzno znaciti i vladavinu demokratije, bar ne na onaj nacin kako se to danas pokusava praktikovati.
Kako je to funkcionisalo mislim da ni rahemtli Titi vise nije jasno, vidis li ti bolan kakvi su to parmaci danas, a zamisli kakvi su bili 1945?
To je trebalo osam puta pendrekom svuc’ po ledjima pa da tek onda skonta da nije lijepo nekome kucu zapalit’, porodicu pobiti...itd. Cim su prestali marisat, isto da nista nije bilo, povratak u odnose prvobitne zajednice.
Slazem se, parmake pendrekom. Ali nisu svi bili parmaci.

Antifasizam jeste izvorno vezan za demokratiju. Druga stvar je sto je nase iskustvo i cijele istocne Evrope sa tim terminom drugacije gdje je antifasizam bio ono sto vlast kaze da jeste. Ne mislim pritom na NOB vec na poslijeratno vrijeme gdje se nerjetko i kapitalizam tumacio kao fasizam, Berlinski zid bio antifasisticki, a kriticari komunista po bilo kojem osnovu nerjetko nazvani unutrasnji neprijatelji i fasisti.

Medjutim - tema je antifasizam danas. Na koju se tradiciju kaci i ko su nosioci?
4L0n3
Posts: 159
Joined: 03/03/2010 14:44

#15 Re: Antifasizam u BiH danas

Post by 4L0n3 »

Juga nije mogla biti u fulu antifasisticka drzava iz prostog razloga sto su razlike u misljenjima i sloboda govora satirane partijskim jednoumljem (goli otok).
Naravno sad se tu javlja i vazno pitanje o tzv. 'paradoksu tolerancije', sto u biti znaci da je potrebno napraviti dobar zakon koji ne zabranjuje slobodu govora, ali u isto vrijeme kaznjava govor mrznje. Ne znam koliko je tacno tako nesto postojalo u Jugi, ali po svemu sudeci partija je cesto i preventivno kaznjavala, gdje mozda i nije bilo dobrog osnova za to.

A posto je tema antifasizam u BiH danas, ne bih vise o Jugi. Kolega alvin iznad je dobro rekao, o kakvom tacno antifasizmu pricamo u 2019-oj?
Fasisti (po definiciji) ne vladaju BiH, treba nauciti razlikovati gole oportuniste i interesne jajare od pravih fasista.
PM72
Posts: 17537
Joined: 30/04/2012 16:54

#16 Re: Antifasizam u BiH danas

Post by PM72 »

Za mene su nacionalne stranke u BiH fašističke (SDS=SNDS,SDA,HDZ)jer su iznikle iz fašističkih klica 41-45.
4L0n3
Posts: 159
Joined: 03/03/2010 14:44

#17 Re: Antifasizam u BiH danas

Post by 4L0n3 »

PM72 wrote:Za mene su nacionalne stranke u BiH fašističke (SDS=SNDS,SDA,HDZ)jer su iznikle iz fašističkih klica 41-45.
Ove (nacionalne) stranke po meni takodjer imaju najvise fasisoidnih elemenata ali ipak ih ne bi nazvao fasistickim.
Generalno nacionalizam sam po sebi nije nuzno los (barem kako ja to vidim), medjutim nesto sam malo o tome razmisljao pa sam uvidio neku interesantnu analogiju (ili metaforu, ne znam sta je tacno u ovom slucaju).

Nacionalizam ti dodje ko kora od banane ispred jedne velike septicke jame. U toj jami pluta, izmedju ostalih i fasizam. Ako je neko nespretan pa se kojim slucajem oklizne na koru od banane, prvi sloj u koji nogama upadne (nadamo se da ce upasti prvo nogama) je plutajuci sloj sovinizma.

U ovom momentu ako covjek kojim slucajem sam ne skonta kako isplivati iz jame, ili mu neko ne pomogne, onda tone dublje kroz slojeve dok ga fasizam ne poklopi. Tada obicno covjeku nema spasa, vec stavise, dole pri dnu je nasao jednu plitku kojom, po sindromu davljenika, pokusava povuci sa sobom bilo kojeg nesretnog covjeka koji bi mu pritekao u pomoc. Eto vala kad smo vec kod tih govana, i ja se dovoljno nasrah za danas :D
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#18 Re: Antifasizam u BiH danas

Post by insomnia78 »

Gomila gluposti. Da ne kazem sranja. Bosnjacka strana je pokazala antifasisticku stranu kad je bilo najgore
PM72
Posts: 17537
Joined: 30/04/2012 16:54

#19 Re: Antifasizam u BiH danas

Post by PM72 »

insomnia78 wrote:Gomila gluposti. Da ne kazem sranja. Bosnjacka strana je pokazala antifasisticku stranu kad je bilo najgore
Ja ne govorim o "bošnjačkoj " strani nego o fašističkim strankama poput SDA.Da se SDA pitala i da je smjela od svijeta-nijedan Srbin ili Hrvat ne bi opstao na dijelu pod njihovom kontrolom što su islamizacijom vojske i selamima haman i uradili.Za SDA nijedan nije bio dobar sem Jove Divjaka da ga vodaju ko mečku.
4L0n3
Posts: 159
Joined: 03/03/2010 14:44

#20 Re: Antifasizam u BiH danas

Post by 4L0n3 »

insomnia78 wrote:Gomila gluposti. Da ne kazem sranja. Bosnjacka strana je pokazala antifasisticku stranu kad je bilo najgore[
Kada je bilo najgore ? ako mislis da je 90tih bio rat "gori" od 45-e volio bih cuti zasto. Mada je to po meni glupa rasprava jer ko biva ima neki rat koji je "bolji" i "gori", rat je valjda rat jeboga ti.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#21 Re: Antifasizam u BiH danas

Post by insomnia78 »

PM72 wrote:
insomnia78 wrote:Gomila gluposti. Da ne kazem sranja. Bosnjacka strana je pokazala antifasisticku stranu kad je bilo najgore
Ja ne govorim o "bošnjačkoj " strani nego o fašističkim strankama poput SDA.Da se SDA pitala i da je smjela od svijeta-nijedan Srbin ili Hrvat ne bi opstao na dijelu pod njihovom kontrolom što su islamizacijom vojske i selamima haman i uradili.Za SDA nijedan nije bio dobar sem Jove Divjaka da ga vodaju ko mečku.
Glupost.
PM72
Posts: 17537
Joined: 30/04/2012 16:54

#22 Re: Antifasizam u BiH danas

Post by PM72 »

insomnia78 wrote:
PM72 wrote:
insomnia78 wrote:Gomila gluposti. Da ne kazem sranja. Bosnjacka strana je pokazala antifasisticku stranu kad je bilo najgore
Ja ne govorim o "bošnjačkoj " strani nego o fašističkim strankama poput SDA.Da se SDA pitala i da je smjela od svijeta-nijedan Srbin ili Hrvat ne bi opstao na dijelu pod njihovom kontrolom što su islamizacijom vojske i selamima haman i uradili.Za SDA nijedan nije bio dobar sem Jove Divjaka da ga vodaju ko mečku.
Glupost.
Obrazloži.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#23 Re: Antifasizam u BiH danas

Post by insomnia78 »

Sta cu ti obrazlagati. Stanje na terenu te demantuje

Jbt jedna USA za vrijeme WWII zatvori svoje stanovnike Japance u logore. Juga potaraca sve folksdojcere. Sasvim je normalna ii ocekivana doza podozrenja prema neprijatelju al eto Alija nije smio od svijeta
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#24 Re: Antifasizam u BiH danas

Post by insomnia78 »

Dan danas ljudi koji podsjecaju na Arape i sami Arapi imaju problema sirom slobodnog svijeta a ni luk jeli ni luk mirisali Zamisli sta bi im radili da im pod opsadom drze gradove i da su im poklali hiljade sunarodnjaka
PM72
Posts: 17537
Joined: 30/04/2012 16:54

#25 Re: Antifasizam u BiH danas

Post by PM72 »

insomnia78 wrote:Sta cu ti obrazlagati. Stanje na terenu te demantuje

Jbt jedna USA za vrijeme WWII zatvori svoje stanovnike Japance u logore. Juga potaraca sve folksdojcere. Sasvim je normalna ii ocekivana doza podozrenja prema neprijatelju al eto Alija nije smio od svijeta
Nisi bio ovdje u ratu pa ne znaš.Trebali su mu Srbi i Hrvati radi svijeta i slikanja a ne radi nekakvog merhameta i komšijskih odnosa.Svjedok sam situacije kako su mojim kolegama,Srbima i Hrvatima,u ratu davali pasoše da "obiđu" svoje na zapadu.Bilo je dovoljno samo da napišu molbu koja je potpisivana isti dan.U nadi da se neće vratiti - kulturno ga otpišeš.Bošnjo nije mogao dobiti pasoša ni pod razno a sjedište nam bilo u zgradi gdje su se pasoši pravili.Samo se jedan Zoran vratio a kad se pojavio u stanici - komandir ga je pitao "odkud ti" a čim se okrenio kroz zube je prozborio - " vratio se jebo mu pas mater"...

Mrzim to licemjerstvo.
Post Reply