Antidepresivi, šta i kako?

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
dr.gog
Posts: 4945
Joined: 09/09/2007 12:52
Location: S@nitet-X
Grijem se na: briketi kanabisa
Horoskop: Vodolija

#101 Re: Antidepresivi, šta i kako?

Post by dr.gog »

Sanjarko wrote: 27/07/2023 12:58
Gusar-from-Riga wrote: 26/07/2023 23:36 Imam ja testirao iz znatizelje :-D ali indijsku verziju Modafinila od shree venkatesh, jer neces to u Bosni nikad dobiti na recept.
Ne znam sta bi ti rekao, jaca verzija kofeina. Vojska ga koristi, piloti, direktori studenti - vazi kao smart drugs ali nema tendenciju ovisnosti ni u kojem slucaju samo opadne tolerancija. Vidi probaj, ne znam za sta ti treba, mozda te pogura u tome sto ti treba :-D nije tesko nabaviti...
Kako nabaviti ili jedno ili drugo. Ja pretjerano spavam od 14 ili 15 godine i odnedavno relativno od prije nekoliko godina govorim da možda imam narkolepsiju, ali čuo sam da ima i EDS ili nešto pa skopija, ne znam kako se zove tačno.

Moji ignorišu ovaj moj problem, a psihijatar je govorio da je takva bolest šizofrenija. Da zbog nje toliko spavam.

Sinoć spavao 2,5 sata i oko 1 opet zaspem i tek sad ustanem. Spavao skoro 12 sati.
Ne uzimajte modafinil prije nego vas pregleda ljekar. Pronađite dobrog neuropsihijatra, nemojte oklijevati.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23296
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#102 Re: Antidepresivi, šta i kako?

Post by Sanjarko »

dr.gog wrote: 30/08/2023 07:44
Sanjarko wrote: 27/07/2023 12:58

Kako nabaviti ili jedno ili drugo. Ja pretjerano spavam od 14 ili 15 godine i odnedavno relativno od prije nekoliko godina govorim da možda imam narkolepsiju, ali čuo sam da ima i EDS ili nešto pa skopija, ne znam kako se zove tačno.

Moji ignorišu ovaj moj problem, a psihijatar je govorio da je takva bolest šizofrenija. Da zbog nje toliko spavam.

Sinoć spavao 2,5 sata i oko 1 opet zaspem i tek sad ustanem. Spavao skoro 12 sati.
Ne uzimajte modafinil prije nego vas pregleda ljekar. Pronađite dobrog neuropsihijatra, nemojte oklijevati.
Ma ne bi na svoju ruku ništa uzimao. Ovo drugo se zove hipersomnija. Pretjerano spavam uglavnom i uzimao bi modafinil ili ritalin za ovo pretjerano spavanje.

Teško ću naći nekog neuropsihijatrija jer nam je imovno stanje katastrofalno. A preko CZMZ ili porodične medicine isto tako.

Nemogu samo reći im hoću da me neuropsihijatar pregleda ili tako nekako.

Neki dan sam 16 sati spavao. Rekord mi je 20 sati.
User avatar
shape of despair
Posts: 3114
Joined: 09/04/2008 18:41

#103 Re: Antidepresivi, šta i kako?

Post by shape of despair »

Ja sam na prozcu odavno, 40mg i dobro djeluje na depresiju, ali za anksioznost tako-tako, morat će se šta mjenjati.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23296
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#104 Re: Antidepresivi, šta i kako?

Post by Sanjarko »

shape of despair wrote: 30/08/2023 12:54 Ja sam na prozcu odavno, 40mg i dobro djeluje na depresiju, ali za anksioznost tako-tako, morat će se šta mjenjati.
Meni ovaj moj lijek bipolar kontroliše veoma dobro. Inače sam sad dobar na ovoj terapoji i lijekovima.

2,5 godine sad će za 5 mjeseci 3 kako nisam hospitaliziran. Rekord.

Ali nam je se i finansijsko stanje popravilo. Ne previše ali bolje je nego prije.
nikeze
Posts: 572
Joined: 07/12/2018 12:57

#105 Re: Antidepresivi, šta i kako?

Post by nikeze »

Sanjarko wrote: 30/08/2023 13:08
shape of despair wrote: 30/08/2023 12:54 Ja sam na prozcu odavno, 40mg i dobro djeluje na depresiju, ali za anksioznost tako-tako, morat će se šta mjenjati.
Meni ovaj moj lijek bipolar kontroliše veoma dobro. Inače sam sad dobar na ovoj terapoji i lijekovima.

2,5 godine sad će za 5 mjeseci 3 kako nisam hospitaliziran. Rekord.

Ali nam je se i finansijsko stanje popravilo. Ne previše ali bolje je nego prije.
Prema posljednjim istraživanjima utvrđeno je da je psihoterapija jednako učinkovita kao i lijekovi. Dokazano je da je i mozak neuroplastičan i kad je razvoj završen, dakle kod odraslih osoba i da se može rekonfigurisati sa svojim centrima pravilnom psiho terapijom. Psihičkim bolestima su više izložene osobe koje žive u gradovima i koje su izložene višestrukim životnim neuspjesima. Znači život u prirodi, radna terapija i zaokupljenost jednostavnim poslovima koji će ispuniti vrijeme i psihoterapija bi mogle pomoći uz lijekove, naravno.
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4485
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#106 Re: Antidepresivi, šta i kako?

Post by VladaFBiH »

shape of despair wrote: 30/08/2023 12:54 Ja sam na prozcu odavno, 40mg i dobro djeluje na depresiju, ali za anksioznost tako-tako, morat će se šta mjenjati.
https://www.youtube.com/watch?v=KLGbMA-_JtI

otkad znam za sebe znam i da je neko uzimao...

...Treba mi nešto jače od konjaka
kad te sretnem da se osmijehnem
i dodir dublji od tvog mraka
kad zastanem da se pokrenem.
Prisjećam se jedne scene:
grad na vodi, dvije žene
na kraju ljeta pjevaju
pjesmom svojom mene zbunjuju
i osmijeh ne licu stranca dok
s mosta se baca
u istom kadru nestaju...
User avatar
Sanjarko
Posts: 23296
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#107 Re: Antidepresivi, šta i kako?

Post by Sanjarko »

nikeze wrote: 30/08/2023 13:31
Sanjarko wrote: 30/08/2023 13:08

Meni ovaj moj lijek bipolar kontroliše veoma dobro. Inače sam sad dobar na ovoj terapoji i lijekovima.

2,5 godine sad će za 5 mjeseci 3 kako nisam hospitaliziran. Rekord.

Ali nam je se i finansijsko stanje popravilo. Ne previše ali bolje je nego prije.
Prema posljednjim istraživanjima utvrđeno je da je psihoterapija jednako učinkovita kao i lijekovi. Dokazano je da je i mozak neuroplastičan i kad je razvoj završen, dakle kod odraslih osoba i da se može rekonfigurisati sa svojim centrima pravilnom psiho terapijom. Psihičkim bolestima su više izložene osobe koje žive u gradovima i koje su izložene višestrukim životnim neuspjesima. Znači život u prirodi, radna terapija i zaokupljenost jednostavnim poslovima koji će ispuniti vrijeme i psihoterapija bi mogle pomoći uz lijekove, naravno.
Da kad Bosna ne bi bila to sto jeste, ja odavno govorim Basna. Nisam bio kod psihijatra na kontroli vise od 3 godine. Prvo u onom Korona sr*nju nisu primali bas, poslije su me odkantali. Odavno govorim staroj da trebam na kontrolu, ali nemogu, ne znam ni kojem sad psihijatru/psihijatrici pripadam.

Stari otisao u penziju valjda. A izmijenjalo ih je se jedno vrijeme pravo. Bili smo isli na kontrole u bolnicu, ali poceli da naplacuju nisam siguran ali mislim 10 KM pregled ili 8. Pa zbog toga nisam htio da idem vise u bolnicu na kontrolu. A taman tu se potrefili dobri psihijatri koji su me saslusali.

Zahvaljujuci njima i jednom primarijusu iz stacionara je i otkrivena mi sizofrenija, a i dobio sam kakvo takvo primanje.
toska
Posts: 2991
Joined: 26/09/2016 14:08

#108 Re: Antidepresivi, šta i kako?

Post by toska »

shape of despair wrote: 30/08/2023 12:54 Ja sam na prozcu odavno, 40mg i dobro djeluje na depresiju, ali za anksioznost tako-tako, morat će se šta mjenjati.
u tvom primjeru antidepresivi očito mogu pomoći u borbi sa depresijom, niskim raspoloženjem.

pitanje:
koliki uticaj imaju na motivaciju kroz "reward activity" kao u zdravih osoba?

tj. da li se stvara samo bolje raspoloženje ali bez suštinskih promjena?
to je poznati problem kod klasičnih droga sa "odgovornim" korištenjem. i one su antidepresivi.

možda previše pitam pa ni odgovor nije neophodan.
User avatar
shape of despair
Posts: 3114
Joined: 09/04/2008 18:41

#109 Re: Antidepresivi, šta i kako?

Post by shape of despair »

toska wrote: 30/08/2023 15:34
shape of despair wrote: 30/08/2023 12:54 Ja sam na prozcu odavno, 40mg i dobro djeluje na depresiju, ali za anksioznost tako-tako, morat će se šta mjenjati.
u tvom primjeru antidepresivi očito mogu pomoći u borbi sa depresijom, niskim raspoloženjem.

pitanje:
koliki uticaj imaju na motivaciju kroz "reward activity" kao u zdravih osoba?

tj. da li se stvara samo bolje raspoloženje ali bez suštinskih promjena?
to je poznati problem kod klasičnih droga sa "odgovornim" korištenjem. i one su antidepresivi.

možda previše pitam pa ni odgovor nije neophodan.
Mislim da nisam baš razumio pitanje pa možda odgovor bude netačan.
U principu nisam u depresiji koja me spriječava da normalno funkcionišem, a anksioznnost je dosta manja ali nije idealno. Ja kao ja se nisam promjenio, u suštini sve je isto samo ja drugačije (čitaj normalnije) posmatram svijet oko sebe.
Ako mi je na poslu bilo stres raditi sa klijentima i odgovarati na postavljena ili postavljati pitanja npr. to više nije u 70% slučajeva. Nasmijan sam i prijatan kako na poslu tako i u kući, ne derem se na djecu ko manijak (ovo je dugogodišnji stres pa mi fali mali okidač), zapravo se nikako ne derem na njih, sasvim normalno se ponašam. Sa ženom se maksimalno zajebavam što oboma godi i radi toga se svakodnevni odnos jako popravio. Nismo nikad imali problema ali ovo ovako je sad par svjetlosnih godina bolje.
Imam energije da treniram, idem na izlete sa porodicom, družim se.
Znam kada nisam pio lijekove kakav sam bio, ma nemože se onako živiti.
Generalno vodim duplo kvalitetniji život
toska
Posts: 2991
Joined: 26/09/2016 14:08

#110 Re: Antidepresivi, šta i kako?

Post by toska »

Super onda, kod tebe lijek radi baš ono što i treba.
:thumbup:
User avatar
shape of despair
Posts: 3114
Joined: 09/04/2008 18:41

#111 Re: Antidepresivi, šta i kako?

Post by shape of despair »

Samo ja uvijek kazem, bolji sam 60-70%, ovih 30-40 nikako dosegnuti. Npr. neki sam dan bio skoro pa idealan, posto se sicam postocima,recimo da sam bio 90% svoj, miran,stalozen, hladan ko sprica, mogao sam cini mi se javni govor odrzati,reko evo poceo prozac da potpuno djeluje. Ali to je taj dan bio.
Imam vrlo jednostavan test samog sebe: zamislim se u situaciji u kojoj bi prije radije umro nego se nasao, i ako reagujem isto kao prije: napad straha,panike, bol u zelucu i sl. nisam dobro, a ako se tome samo nasmijem znaci ipak ima pomaka. Sada sam u fazi tog smijanja, svakodnevne stvari obavljam normalno ko i svako drugi. Ipak u nekim ekstremnijim npr. socijalnim situacijama se ne mogu zamisliti i zato mislim da prozac tu nije bas dobar,odnosno pisu da se ide na dozu od 60mg
corei3
Posts: 718
Joined: 22/05/2014 09:42

#112 Re: Antidepresivi, šta i kako?

Post by corei3 »

Ima li neko ma Citramu,iskustva? Doza, glavni simptomi,debljanje?, za koliko pocinje djelovati,zadovoljni??? Hvala
Grunt-SA
Posts: 96
Joined: 26/04/2021 03:54

#113 Re: Antidepresivi, šta i kako?

Post by Grunt-SA »

Neki ljudi su depresivni bez ikakvog razloga,hemikalije u mozagu ne rade kako treba.Mozda ovo pomogne.

Joe Rogan - Jordan Peterson's Carnivore Diet Cured His Depression?


tamaricaaa
Posts: 397
Joined: 18/02/2021 19:57

#114 Re: Antidepresivi, šta i kako?

Post by tamaricaaa »

Ima li vas kojima AD samo povecavaju fizicke simptome anksioznosti, grc neki stalni i tremor?
User avatar
shape of despair
Posts: 3114
Joined: 09/04/2008 18:41

#115 Re: Antidepresivi, šta i kako?

Post by shape of despair »

Prestao sam sa Citramom(Esram zapravo) vec cca 10 dana iskljucivo zbog ne postojanja nikakve seksualne želje ni nagona,
osjećaja užitka pri seksualnim odnosima i sl.
Čovjek se navikne na takvo stanje i misli da je normalno, ali počne sumnjati kad čuje i načuje
kako drugi skoro pa svakodnevno upražnjavaju sex sa suprugama ili partnerom
a ti možeš i imaš volju za jednom u 15 dana i to jedva sam sebe natjeraš jer skontaš da ipak 15 dana nije malo.
Danas mi se već osjećaji, sexualne fantazije i maštanja vraćaju na velika vrata, ali sa njima i osjećaj anksioznosti,
i kako bih to opisao, stari osjećaj mene kao individue, bez ubijenih svih osjećaja lijekovima.
Već mi se pomalo, negdje u prikrajku vraćaju stari strahovi, stalna zabrinutost i za namanje sitnice, odnosno ono zbog čega i pijem terapiju
izbija na površinu. Ovo je poslije nekih 10 dana off terapije, znači svaki dan će biti teže.
Nestao je osjećaj tromosti i mentalne otupljenosti koji će zapravo kod mene preći u anksiozni poremećaj ali sigurno još lijeka u krvi ima,
krivulja raste od - ka nuli, ali će skočiti na veliki + što ne valja.
Gledam npr. sinoć isječke sa dženaze ubijenog momka, oči mi pune suza, knedla u grlu, pogledam svoju dječicu plače mi se.
Tek sad vidim da Citram djeluje zapravo, da dosta pomaže, promjeni vas potpuno psihički, stabilniji ste,
mozete se izboriti sa skoro najtežim situacijama koje su za vas prije bile nezamislive, ali uz manje ili veće nuspojave.
Raspoloženi ste, smireniji, donosite odluke mirne glave, ne dotiču vas svakojake gluposti, odnosno i najvažnije, osjećate se normalno,
a normalno je zapravo kada pogledaš ljude oko sebe i vidiš kako se oni ponašaju i shvatis da ti ustvari nisi dobro, jer npr. ideš ulicom i
obaraš pogled
od lijepe djevojke/žene jer se upali prekidač socijalne anksioznosti, što nikako nije normalno ali tako ti mozak kao organ radi
i na to nemožeš uticati.
Isaiah4110
Posts: 491
Joined: 01/05/2020 11:59

#116 Re: Antidepresivi, šta i kako?

Post by Isaiah4110 »

Probajte malo sa vjezbanjem i tzv molekulama nade...sretno!

daario naharis
Posts: 617
Joined: 17/06/2015 19:42

#117 Re: Antidepresivi, šta i kako?

Post by daario naharis »

Je li neko uzimao eglonyl? Prepisao mi doktor nervoza neka me spucala :mrgreen:
User avatar
konektovan
Posts: 40659
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#118 Re: Antidepresivi, šta i kako?

Post by konektovan »

daario naharis wrote: 20/03/2024 14:33 Je li neko uzimao eglonyl? Prepisao mi doktor nervoza neka me spucala :mrgreen:
Ja znam jednog sto je koristio. Eno ga u jagomiru sad ce 7 godina, dobar k'o lampa.. :mrgreen:
User avatar
crnivrag
Posts: 12929
Joined: 17/10/2010 19:58
Location: Sarajevo

#119 Re: Antidepresivi, šta i kako?

Post by crnivrag »

daario naharis wrote: 20/03/2024 14:33 Je li neko uzimao eglonyl? Prepisao mi doktor nervoza neka me spucala :mrgreen:
Pijem ja evo već 8 godina, samo se kod mene zove Bosnyl, a zapravo je isto sulpirid od 50 mg.
User avatar
konektovan
Posts: 40659
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#120 Re: Antidepresivi, šta i kako?

Post by konektovan »

crnivrag wrote: 20/03/2024 21:32
daario naharis wrote: 20/03/2024 14:33 Je li neko uzimao eglonyl? Prepisao mi doktor nervoza neka me spucala :mrgreen:
Pijem ja evo već 8 godina, samo se kod mene zove Bosnyl, a zapravo je isto sulpirid od 50 mg.
Pa jesi li dobar??
User avatar
crnivrag
Posts: 12929
Joined: 17/10/2010 19:58
Location: Sarajevo

#121 Re: Antidepresivi, šta i kako?

Post by crnivrag »

konektovan wrote: 20/03/2024 22:04 Pa jesi li dobar??
Zavisi, imam povremeno loše momente, ali me drži generalno dobrim.
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5643
Joined: 04/08/2020 19:22

#122 Re: Antidepresivi, šta i kako?

Post by -Chesterfield- »

crnivrag wrote: 20/03/2024 21:32
daario naharis wrote: 20/03/2024 14:33 Je li neko uzimao eglonyl? Prepisao mi doktor nervoza neka me spucala :mrgreen:
Pijem ja evo već 8 godina, samo se kod mene zove Bosnyl, a zapravo je isto sulpirid od 50 mg.
Radiš li neki od fizičkih poslova na otvorenom?
User avatar
crnivrag
Posts: 12929
Joined: 17/10/2010 19:58
Location: Sarajevo

#123 Re: Antidepresivi, šta i kako?

Post by crnivrag »

-Chesterfield- wrote: 20/03/2024 22:07 Radiš li neki od fizičkih poslova na otvorenom?
Diploma softwerskog inžinjera, cijeli dan za laptopom od kuće.
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5643
Joined: 04/08/2020 19:22

#124 Re: Antidepresivi, šta i kako?

Post by -Chesterfield- »

crnivrag wrote: 20/03/2024 22:12
-Chesterfield- wrote: 20/03/2024 22:07 Radiš li neki od fizičkih poslova na otvorenom?
Diploma softwerskog inžinjera, cijeli dan za laptopom od kuće.
Ja mislim da bi ti neka fizička aktivnost koristila. Na primjer svakodnevno trčanje po šumi i livadama. Da razbiješ monotoniju...
User avatar
crnivrag
Posts: 12929
Joined: 17/10/2010 19:58
Location: Sarajevo

#125 Re: Antidepresivi, šta i kako?

Post by crnivrag »

-Chesterfield- wrote: 20/03/2024 22:16 Ja mislim da bi ti neka fizička aktivnost koristila. Na primjer svakodnevno trčanje po šumi i livadama. Da razbiješ monotoniju...
Mislim da bi, čitav dan sam online otkako se probudim pa dok ne zaspim.

Dobijem upalu mišića dok se popnem uz stepenice.
Post Reply