Anti EU i anti-USA narativ

User avatar
dr_Evil
Posts: 12486
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#26 Re: Anti EU i anti-USA narativ

Post by dr_Evil »

AdzijaFace wrote: 23/04/2024 15:54
DaysleepeR wrote: 23/04/2024 15:50 Ode ti negdje u nebulozu.
U vrijeme Srebrenice se mislilo da UNPROFOR ima konce u rukama.
Nakon Srebrenice se vidjelo da nema.
Zapad uči na svojim greškama.

Nego, imaš li kakvih primjera ruske ili turske intervencije?
Zapad je smece
Bliski kozojebi su smece
Rusi su smece
Kina je smece.

Ipak, od tog smeca, nama je najblizi zapad i njemu treba da tezimo. Da pokusamo sacuvati dio identiteta, dio preuzeti i igrati kako ameri sviraju.

Zapad nas podrzava radi vlastitih interesa i imaju granice. Isto tako i mi, zapadu gledati, uz granice, no to ipak ne znaci da nakon tih granica se trebamo okrenuti ovim alternativama.

Sto se tice zapada



Jasno i glasno, barem nisu slali selame.

Ne znam sta da ti kazem, odnos americkog hambasadora i Alije jos nije razjasnjen. Urbana leghenda ovog foruma SDA strane kaze da je hamericki hamsadaor sprijecio Aliju da potpise sporazum sa Milosevicem.

Naravno ja ne zastupam tu tezu, za mene je good boy Aljo bio samo SANU igrac koji je trebao da povede "svoj" narod u nestanak. Ali ako ova SDA teza ima uporiste, zanimljivo bi bilo cuti!
laik1981
Posts: 13046
Joined: 05/12/2012 13:04

#27 Re: Anti EU i anti-USA narativ

Post by laik1981 »

AdzijaFace wrote: 23/04/2024 15:57
DaysleepeR wrote: 23/04/2024 15:56 Zapad je na kraju došao i riješio stvar.
Nope, nista oni nisu rijesili, vec su postavili teren apsolutno kako njima odgovara. Da su rijesili, mi bi bili svica.
Svica bi bili da nismo lopovi.
User avatar
DaysleepeR
Posts: 14668
Joined: 29/05/2003 00:00
Location: Rajvosa

#28 Re: Anti EU i anti-USA narativ

Post by DaysleepeR »

Apsolutno pametno postavljen temelj.
Tročlano predsjedništvo sa vanjskopolitičkim ovlastima, u situaciji gdje imaš trojicu patriota i jedan ide u Rusiju i Kinu, jedan u islamske zemlje a treći na zapad i svi skupa vuku za zemlju je apsolutno dobar temelj.
Ali mi smo govna.
User avatar
alijagoro
Posts: 3358
Joined: 06/03/2008 18:02

#29 Re: Anti EU i anti-USA narativ

Post by alijagoro »

Meni je zanimljivo kod dosta ljudi,da se krivi Alija za Dejton a u isto vrijeme se velica Zapad zbog tog istog Dejtona.Kosovo skoro kupi dronove i protivtenkovsko naoruzanje a mi nazalost ne mozemo,jer Dejton.
zilog
Posts: 7567
Joined: 06/03/2009 11:19

#30 Re: Anti EU i anti-USA narativ

Post by zilog »

alijagoro wrote: 23/04/2024 15:56 Turska nula bodova,doduse Iranci su se nudili da cuvaju Srebrenicu 1993-e.
Jesi li bas toliko neupucen, ili se pravis?
Iran je od revoluciije i uzimanja talaca u Teheranu, tretiran kao rogue drzava... Niko nije ni razmatrao to sto pises.
Ko bi cuvao Irance u Srebrenici, ili dok dodju do nje? Amerikanci, koji su desetak godina ranije bili taoci u Teheranu?

Uozbilji se!!!
User avatar
DaysleepeR
Posts: 14668
Joined: 29/05/2003 00:00
Location: Rajvosa

#31 Re: Anti EU i anti-USA narativ

Post by DaysleepeR »

alijagoro wrote: 23/04/2024 16:03 Meni je zanimljivo kod dosta ljudi,da se krivi Alija za Dejton a u isto vrijeme se velica Zapad zbog tog istog Dejtona.Kosovo skoro kupi dronove i protivtenkovsko naoruzanje a mi nazalost ne mozemo,jer Dejton.
Alija se krivi jer mu je bitnije bilo da ispregovara Ustikolinu i ostale zavičaje uglednih logističara da budu u Federaciji nego što mu je bilo bitno kako se zove drugi entitet.
User avatar
Skijaš
Posts: 12682
Joined: 15/06/2011 09:56
Location: na terenu

#32 Re: Anti EU i anti-USA narativ

Post by Skijaš »

dr_Evil wrote: 23/04/2024 15:58 Ne znam sta da ti kazem, odnos americkog hambasadora i Alije jos nije razjasnjen. Urbana leghenda ovog foruma SDA strane kaze da je hamericki hamsadaor sprijecio Aliju da potpise sporazum sa Milosevicem.
Kakav sporazum sa Milosevicem ? Da se prihvati ulogu velikosrpskog vazala u srpsko-hrvatskom ratu za teritoriju ?
User avatar
dr_Evil
Posts: 12486
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#33 Re: Anti EU i anti-USA narativ

Post by dr_Evil »

Skijaš wrote: 23/04/2024 16:32
dr_Evil wrote: 23/04/2024 15:58 Ne znam sta da ti kazem, odnos americkog hambasadora i Alije jos nije razjasnjen. Urbana leghenda ovog foruma SDA strane kaze da je hamericki hamsadaor sprijecio Aliju da potpise sporazum sa Milosevicem.
Kakav sporazum sa Milosevicem ? Da se prihvati ulogu velikosrpskog vazala u srpsko-hrvatskom ratu za teritoriju ?
Ne, nego da se spasi 100.000 zivota, milion protjeranih u ratu, i jos 1.5miliona u miru. Da se spasi tigrova koza jer bez nje nema ni BiH, a nakon toga pogledati pod Makedonija, CG, i Kosovo ako hoces.
User avatar
Skijaš
Posts: 12682
Joined: 15/06/2011 09:56
Location: na terenu

#34 Re: Anti EU i anti-USA narativ

Post by Skijaš »

dr_Evil wrote: 23/04/2024 16:52
Skijaš wrote: 23/04/2024 16:32
dr_Evil wrote: 23/04/2024 15:58 Ne znam sta da ti kazem, odnos americkog hambasadora i Alije jos nije razjasnjen. Urbana leghenda ovog foruma SDA strane kaze da je hamericki hamsadaor sprijecio Aliju da potpise sporazum sa Milosevicem.
Kakav sporazum sa Milosevicem ? Da se prihvati ulogu velikosrpskog vazala u srpsko-hrvatskom ratu za teritoriju ?
Ne, nego da se spasi 100.000 zivota
:-) a sta bi sa Bobanom, HVO-om itd ?
Bossona
Posts: 5324
Joined: 21/12/2020 03:28

#35 Re: Anti EU i anti-USA narativ

Post by Bossona »

alijagoro wrote: 23/04/2024 16:03 Meni je zanimljivo kod dosta ljudi,da se krivi Alija za Dejton a u isto vrijeme se velica Zapad zbog tog istog Dejtona.Kosovo skoro kupi dronove i protivtenkovsko naoruzanje a mi nazalost ne mozemo,jer Dejton.
Nisu nam Amerikanci ukinuli i podijeli Republiku BiH već Alija. Ko je ukinuo Armiju i MUP RBiH i po čijoj odluci,.....????

SANU podvala je upravo bio prekodrinski projekat i ponašao se kao da je kralj a bio nekakav pravnik koji se zakleo na Ustav RBIH da će ga čuvati i poštovati,.....

Kosovari ne biraju izdajnike i agresorske sluge, ne grle se sa inspiratorima aresije i genocida koji veličaju zločince i negiraju haške presude i zato su od pokrajine Kosovo napravili državu.
User avatar
Skijaš
Posts: 12682
Joined: 15/06/2011 09:56
Location: na terenu

#36 Re: Anti EU i anti-USA narativ

Post by Skijaš »

Bossona wrote: 23/04/2024 17:27
alijagoro wrote: 23/04/2024 16:03 Meni je zanimljivo kod dosta ljudi,da se krivi Alija za Dejton a u isto vrijeme se velica Zapad zbog tog istog Dejtona.Kosovo skoro kupi dronove i protivtenkovsko naoruzanje a mi nazalost ne mozemo,jer Dejton.
Nisu nam Amerikanci ukinuli i podijeli Republiku BiH već Alija. Ko je ukinuo Armiju i MUP RBiH i po čijoj odluci,.....????
-Alija nije imao ni vojsku ni resurse s kojim se moglo vojno pobjediti
-drzavu se ocuvalo uprkos dogovoru iz Karadjordjeva, katastrofalnom odnosu snaga s pocetka devedeset druge i nezainteresovanosti Zapada
-nakon rata se nastavilo sa zatezanjem i ostvareno je dosta kroz nametanje rjesenja od strane (odlucnoscu Sarajeva) aktiviranog Zapada
-problem nastaje deset godina nakon rata kada Sarajevo zauzima drugaciji kurs i pocinje promovisati imbecilnu "relaksaciju odnosa"

To je problem, to svjesno odlaganje stvarnog rjesenja kako bi se u permanentno nestabilnom drustvu moglo lakse pljackati. Kada i ako Sarajevo promjeni stav i odustane od nebuloze da je dogovor sa Dodikom moguc, ponovo ce se krenuti s mrtve tacke.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66398
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#37 Re: Anti EU i anti-USA narativ

Post by _BataZiv_0809 »

I kad dodju Pedi Esdaun i Volfgang Petric
A_A_AKCIJA
Posts: 5975
Joined: 16/11/2009 02:54

#38 Re: Anti EU i anti-USA narativ

Post by A_A_AKCIJA »

malena_EU wrote: 23/04/2024 12:14 Pola Nipa-a je familijarno na americkoj crnoj listi zadnjih 20 godina, i neko se pita otkud anti-USA narativ.
Jaooooo

:D
The BEN10
Posts: 7579
Joined: 19/09/2011 09:03

#39 Re: Anti EU i anti-USA narativ

Post by The BEN10 »

Skijaš wrote: 23/04/2024 17:35 Kada i ako Sarajevo promjeni stav i odustane od nebuloze da je dogovor sa Dodikom moguc, ponovo ce se krenuti s mrtve tacke.
Aha, znači konflikti da Dodikom, koji nastoji prikazati BiH kao nefunckionalnu, su rješenje?
Kakav je u tome stav prema USA i EU - računati na njih ili ih otpiliti?
User avatar
Skijaš
Posts: 12682
Joined: 15/06/2011 09:56
Location: na terenu

#40 Re: Anti EU i anti-USA narativ

Post by Skijaš »

The BEN10 wrote: 23/04/2024 17:58
Skijaš wrote: 23/04/2024 17:35 Kada i ako Sarajevo promjeni stav i odustane od nebuloze da je dogovor sa Dodikom moguc, ponovo ce se krenuti s mrtve tacke.
Aha, znači konflikti da Dodikom, koji nastoji prikazati BiH kao nefunckionalnu, su rješenje?
Sistem nije funkcionalan i stranci trebaju nastaviti sa intervencijama kojim bi taj sistem ucinilo funkcionalnijim. Ili ti zadnjih dvadeset godina (u toku kojih su se svi politicari dobro obogatili) vidis kao period funkcionalnosti ?
Kakav je u tome stav prema USA i EU - računati na njih ili ih otpiliti?
Sjedinjene Drzave i EU su saveznici Bosni i Hercegovini.
Hakiz
Posts: 40657
Joined: 30/07/2015 20:01

#41 Re: Anti EU i anti-USA narativ

Post by Hakiz »

The BEN10 wrote: 23/04/2024 17:58
Skijaš wrote: 23/04/2024 17:35 Kada i ako Sarajevo promjeni stav i odustane od nebuloze da je dogovor sa Dodikom moguc, ponovo ce se krenuti s mrtve tacke.
Aha, znači konflikti da Dodikom, koji nastoji prikazati BiH kao nefunckionalnu, su rješenje?
Kakav je u tome stav prema USA i EU - računati na njih ili ih otpiliti?
Ne. Rješenje je biti u ljubavi sa Dodikom koji nastoji prikazati BiH kao nefunkcionalnu.
JovicSA
Posts: 219
Joined: 14/03/2024 09:01

#42 Re: Anti EU i anti-USA narativ

Post by JovicSA »

Ni sami Amerikanci nisu znali šta bi sa nama, čak i administracija Klintona je kao opciju imala podjelu, bilo je mislim nedavno u nekim CIA objavljenim dokumentima. Sa druge strane simptomatično je što je i sam Hoolborke rekao da se o odnosu teritorija 49/51 nije moglo pregovarati a o svemu drugom je moglo. Sigurno da odnos Zapada spram Bošnjaka nije bio transparentan do kraja kao s Hrvatima u Hrvatskoj. Nije li ono Hans-Dietrich Genscher još 1990. godine na nekom sastanku rekao u stilu da je Hrvatska njihova kultura i da se zalažu za nezavisnost Hrvatske, ostalo ih ne interesuje?

I pored svega EU i USA vidim kao stranu kojoj se treba držati voda jer sve ostalo vodi ili u neku "islamističku paranoju" ili "svetosavsko-pravoslavni" traktat.
BiBi911
Posts: 2954
Joined: 09/12/2018 17:47

#43 Re: Anti EU i anti-USA narativ

Post by BiBi911 »

Vecina muslimana, pravoslavaca i katolika ili ti ga bosnjaka, srba i hrvata koji se odazivaju na te rijeci su protiv EU/USA i razvijenog svijeta.

Dok mi ostali normalni jbga nas ima malo i nas Glas se ne cuje
User avatar
Leverage
Posts: 9524
Joined: 27/05/2018 16:32

#44 Re: Anti EU i anti-USA narativ

Post by Leverage »

Klix treba da odgovori na pitanje zašto dozvoljava iživljavanje transdrinskih botova i raznih skripti na komentarima, pogotovo kada su vijesti o Ukrajini u pitanju.
The BEN10
Posts: 7579
Joined: 19/09/2011 09:03

#45 Re: Anti EU i anti-USA narativ

Post by The BEN10 »

Skijaš wrote: 23/04/2024 18:14
The BEN10 wrote: 23/04/2024 17:58
Skijaš wrote: 23/04/2024 17:35 Kada i ako Sarajevo promjeni stav i odustane od nebuloze da je dogovor sa Dodikom moguc, ponovo ce se krenuti s mrtve tacke.
Aha, znači konflikti da Dodikom, koji nastoji prikazati BiH kao nefunckionalnu, su rješenje?
Sistem nije funkcionalan i stranci trebaju nastaviti sa intervencijama kojim bi taj sistem ucinilo funkcionalnijim. Ili ti zadnjih dvadeset godina (u toku kojih su se svi politicari dobro obogatili) vidis kao period funkcionalnosti ?
Slažem se.
E sada, kako očekivati "intervencije stranaca" (gdje je realno Amerika najodlučnija) ako se konstantno gura anti-USA narativ od strane pro-bosanskih snaga. U tome prednjači SDA, te jedan dio vjerskog miljea.
User avatar
dr_Evil
Posts: 12486
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#46 Re: Anti EU i anti-USA narativ

Post by dr_Evil »

The BEN10 wrote: 24/04/2024 07:20
Slažem se.
E sada, kako očekivati "intervencije stranaca" (gdje je realno Amerika najodlučnija) ako se konstantno gura anti-USA narativ od strane pro-bosanskih snaga. U tome prednjači SDA, te jedan dio vjerskog miljea.
NIje Amerika najodlucnija nego je Amerika jedini zapadni faktor, a koji je nama bitan, koja se zalaze za ocuvanje BIH. Europski pogled na BiH se ne razlikuje danas od onog od prije 200 godina, a H faktor aktivno radi na odrzavanju toga.

Dakle, da nije Amerike onda bi Europa Bosnu rastavila na Hrvatsku i Srbiju, naravno posto je voz genocida prosao, pobrinuli bi se da dobijemo sva gradjanska prava kakva imaju Turci u Svedskoj.

U medjuvremenu bi Rusija rado nas u potpunosti zajedno sa CG integrirala u Srbiju.

Dakle, kud gonimo!? Ne moze biti antiamericke histerije, mozemo osudjivati amidzu Joea da je genocidan, jer realno krvave su mu ruke mozda vise nego od cionistickog diktatora, ali mi nemamo alternativu, niti mozemo sami.

Iznese forumas maloprije da najvise ima povjerrenja u Tursku i Rusiju, nije potreban bolji pokazatelj politicke svijesti naseg naroda. H faktor zbog svoje malobrojnosti u anketi nije mogao doci do izrazaja, ali gdje je sveto rimsko carstvo tu su i oni oduvijek.
El_comadante
Posts: 7964
Joined: 10/05/2007 13:38
Location: Sarajevo

#47 Re: Anti EU i anti-USA narativ

Post by El_comadante »

Mi Bošnjaci i muslimani živimo u Europi i naslonjeni smo na EU i NATO. Nažalost u Europi ima islamofoba, desničara i ultra desničara koji su parlamentu i neki čak imaju i vlast. Ali opet mi moramo sarađivati sa njim jer nismo mi u Aziji i Africi.
User avatar
Truba
Posts: 81905
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#48 Re: Anti EU i anti-USA narativ

Post by Truba »

često kažem da je zbog afganistana ubijeno 3 hrvatskih povratnika
a indirektno zbog mržnje prema amerima
tako da su amerske žrtve u bih hrvatski povratnici koje je smaknuo naj kojemu se više imena ne sjećam što je dobio 35 godina
User avatar
Skijaš
Posts: 12682
Joined: 15/06/2011 09:56
Location: na terenu

#49 Re: Anti EU i anti-USA narativ

Post by Skijaš »

The BEN10 wrote: 24/04/2024 07:20
Skijaš wrote: 23/04/2024 18:14
The BEN10 wrote: 23/04/2024 17:58

Aha, znači konflikti da Dodikom, koji nastoji prikazati BiH kao nefunckionalnu, su rješenje?
Sistem nije funkcionalan i stranci trebaju nastaviti sa intervencijama kojim bi taj sistem ucinilo funkcionalnijim. Ili ti zadnjih dvadeset godina (u toku kojih su se svi politicari dobro obogatili) vidis kao period funkcionalnosti ?
Slažem se.
E sada, kako očekivati "intervencije stranaca" (gdje je realno Amerika najodlučnija) ako se konstantno gura anti-USA narativ od strane pro-bosanskih snaga. U tome prednjači SDA, te jedan dio vjerskog miljea.
To je zanemarivi dio problema, Sarajevo ne odbacuje intervencionizam Zapada zbog bliskosti sa Istokom nego zbog istog tog razloga koji je i tebi bitan, necete kao konflikt s Dodikom. Politicari koji sebe predstavljaju kao patriote otvoreno brane Dodika od sankcija i opiru se nametanju rjesenja od strane OHR-a, a toga imas i u medijima, na ovom forumu.

Ti si sam pokrenuo ovu temu ne zato sto zelis da se Dodika konacno pritisne kako treba (jer kao zaboga, necemo konflikte s Dodikom) nego da popljujes SDA. Takav uskostranacki pristup je prisutan u svemu, po pitanju Dodika, po pitanju Elektroprivrede, po pitanja imenovanja sudija u Ustavni sud .... ljudima je generalno vise bitno hoce li se zajebati suparnicku stranku u Sarajevu nego koliko taj potez steti ili pomaze drzavi.
User avatar
alijagoro
Posts: 3358
Joined: 06/03/2008 18:02

#50 Re: Anti EU i anti-USA narativ

Post by alijagoro »

Skijaš wrote: 24/04/2024 14:44
The BEN10 wrote: 24/04/2024 07:20
Skijaš wrote: 23/04/2024 18:14

Sistem nije funkcionalan i stranci trebaju nastaviti sa intervencijama kojim bi taj sistem ucinilo funkcionalnijim. Ili ti zadnjih dvadeset godina (u toku kojih su se svi politicari dobro obogatili) vidis kao period funkcionalnosti ?
Slažem se.
E sada, kako očekivati "intervencije stranaca" (gdje je realno Amerika najodlučnija) ako se konstantno gura anti-USA narativ od strane pro-bosanskih snaga. U tome prednjači SDA, te jedan dio vjerskog miljea.
To je zanemarivi dio problema, Sarajevo ne odbacuje intervencionizam Zapada zbog bliskosti sa Istokom nego zbog istog tog razloga koji je i tebi bitan, necete kao konflikt s Dodikom. Politicari koji sebe predstavljaju kao patriote otvoreno brane Dodika od sankcija i opiru se nametanju rjesenja od strane OHR-a, a toga imas i u medijima, na ovom forumu.

Ti si sam pokrenuo ovu temu ne zato sto zelis da se Dodika konacno pritisne kako treba (jer kao zaboga, necemo konflikte s Dodikom) nego da popljujes SDA. Takav uskostranacki pristup je prisutan u svemu, po pitanju Dodika, po pitanju Elektroprivrede, po pitanja imenovanja sudija u Ustavni sud .... ljudima je generalno vise bitno hoce li se zajebati suparnicku stranku u Sarajevu nego koliko taj potez steti ili pomaze drzavi.
:thumbup: :bih:
Post Reply