Anksioznost

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
Tabhana
Posts: 3133
Joined: 09/02/2015 11:41
Location: Titin RAtsoM

#901 Re: anksioznostttttttttttt

Post by Tabhana »

Ne boli me više želdac, samo imam osjećaj kao da gori ponekad. Završio sa tabletama, pazim šta jedem i stanje ide nabolje.

Preporučujem čaj od Pelina, pio sam ga dva ili tri jutra i već osjećam promjene. Ponekad se desi da imam napad panike, no borim se sam sa sobom riječima biće ti bolje za par minuta.
User avatar
Kal El
Posts: 6247
Joined: 07/04/2013 21:49

#902 Re: anksioznostttttttttttt

Post by Kal El »

Imao sam anksioznost prije, nekad se izborim, nekad ne ali je uvijek tu bila,ali sedmicu dana me baš muči ,prošli utorak sam doživio napad panike,jer sam se trzao iz sna bez daha nekoliko puta te noći,i od tada mi nije nimalo dobro,kažu zbog želudca valjda..(je li želudac može to da napravi,da na sekundu zaustavi disanje?)

Danas bio kod jaranice i počeli gledati film ugasili oni svjetla i gledam u ekran vidim nekako mi je kao zamagljeno,počinje mi se mantati, ja ustanem da se umijem i onda je počelo...ubrzan rad srca,drhtanje,strah,vrtoglavica itd...

Ne znam da li je baš napad panike ali nešto jeste,sutra aBd idem neuropsihijatru,ne mogu više da izdržim, strah me je zaspati, svega mi :(


Išao prije tri godine, ali sam prestao sa terapijom i sa posjetom činilo mi se da mi samo pogoršava stanje(tablete,ne neuropsihijatar :) ) ,evo vam nalaza, ja ništa skontati ne mogu, osim PTSP :)


Image


Išao kod Elvire u dom zdravlja na Ilidži
User avatar
Tabhana
Posts: 3133
Joined: 09/02/2015 11:41
Location: Titin RAtsoM

#903 Re: anksioznostttttttttttt

Post by Tabhana »

Meni se to prije dešavala, sada samo osjećam slabost, kao da ću se onesvijestiti i to je to. Samo sebi kažem, znaš šta ti je, ne sekiraj se. Prije sam završavao u hitnoj radi toga. Da, radi želdca je kod mene.
User avatar
Kal El
Posts: 6247
Joined: 07/04/2013 21:49

#904 Re: anksioznostttttttttttt

Post by Kal El »

Danas sam isao doktoru ,dobio Eglonyl (50mg) za smirenje i za zeuldac dok se ne vrati neuropsihijatar i prepise mi terapije :)
User avatar
Female_Sa
Posts: 343
Joined: 10/06/2008 08:10

#905 Re: anksioznostttttttttttt

Post by Female_Sa »

Pozz,

Zanima me je li iko od vas, ko se bori s ankzioznošću i paničnim napadima, putovao avionom? Kako ste to "proživjeli"?
ZenaZbrkovima
Posts: 1890
Joined: 06/01/2015 21:32

#906 Re: anksioznostttttttttttt

Post by ZenaZbrkovima »

.
User avatar
Salah ad-Din
Posts: 1321
Joined: 05/05/2012 15:08

#907 Re: anksioznostttttttttttt

Post by Salah ad-Din »

Imate li kakav savjet za kontsatno mjerenje pulsa i pritiska?
Po nekoliko stotina puta dnevno izmjerim puls a desetak puta pritisak i ako jednom primjetim da je puls preko 80 a pritisak preko 140/90 kreće napad panike :( Maloprije sam uzeo malo da vježbam preskakao vijaču i nabijem puls na 160, hajde reko da sjednem da odmorim srčka će me zdrmati, i tako ja sjedim nekih 10-tak minuta izmjerim puls on 90, nije pao a kažu da kod zdravih osoba puls u roku od 2-3 minute mora da padne na "normalni" nivo, i mene uhvati panika skoči puls na 120, lupa srce kao ludo, više od pola sata mi je trebalo da se smirim. Jel još neko ima sličnih problema? Bojim se da je ovo mjerenje postalo opsesivno.
User avatar
Kal El
Posts: 6247
Joined: 07/04/2013 21:49

#908 Re: anksioznostttttttttttt

Post by Kal El »

Salah ad-Din wrote:Imate li kakav savjet za kontsatno mjerenje pulsa i pritiska?
Po nekoliko stotina puta dnevno izmjerim puls a desetak puta pritisak i ako jednom primjetim da je puls preko 80 a pritisak preko 140/90 kreće napad panike :( Maloprije sam uzeo malo da vježbam preskakao vijaču i nabijem puls na 160, hajde reko da sjednem da odmorim srčka će me zdrmati, i tako ja sjedim nekih 10-tak minuta izmjerim puls on 90, nije pao a kažu da kod zdravih osoba puls u roku od 2-3 minute mora da padne na "normalni" nivo, i mene uhvati panika skoči puls na 120, lupa srce kao ludo, više od pola sata mi je trebalo da se smirim. Jel još neko ima sličnih problema? Bojim se da je ovo mjerenje postalo opsesivno.
Pa gdje neće biti "nekoliko stotina puta dnevno izmjerim puls,a desetak puta pritisak"

Ja sam bio opsesivan time što bih "letio" do prozora da vidim ko je prošao u autu i koje je auto,i sad znam kad koje auto prođe (po zvuku) bio sam paranoidan, mislio sam neko me(nas) proganja :S Znao sam visiti na prozoru kad navečer auto stane i gledam je li ko izašao i nisam otišao dok se nije vratio i otišao da budem siguran da nije "prijetnja"...Jedno me auto vazda plaši, prošao ugašenih svjetla,to auto i još jedno,a ujutru ljudi našli bombu kod kontejnera...

Ali Hvala Bogu sam se riješio tog straha,opet navečer upalim svjetla, ne smeta mi zvuk tv-a, kompjutera...a vjerujem da zimus neću ostavljati prozor na kipu i smrznuti se :3
User avatar
annoy
Posts: 4645
Joined: 09/01/2014 02:52

#909 Re: anksioznostttttttttttt

Post by annoy »

Ja oduvijek imam ubrzan puls (iznad 80), rekla mi je doktorica da je to "normalno", pa se pokušavam ne zabrinjavati previše oko toga. Kada vježbam onda mi puls podivlja, kad sam išla u teretanu bio je neki program gdje instruktorica svako malo traži da mjerimo puls desetak sekundi, svima bi bio od 20-28 najviše, a meni preko 35 :D I svaki put bi ženi morala objašnjavati da me neće srce strefit svaki čas nego da je to kod mene tako.
Anksioznost ubrzava jako puls, ja primjetim da kad god mi netko mjeri puls da mi se ubrza do neke mjere, tako da, to tvoje konstantno mjerenje pulsa i sva panika samo ti još više puls ubrzava. Meni nakon vježbanja treba još 10-15 minuta da "dođem sebi", zato nemoj uzimat zdravo za gotovo to što bi "trebalo biti" ako si zdrav, svatko je drugačiji. Najbolje je završit s vježbanjem na način da se ne umiriš odmah 100% nego kroz desetak minuta lagano usporit tempo i kretanje, počet duboko disat i smirivat se postepeno. Disanje je užasno bitno. Kad god mi srce malo podivlja uvijek ga uspijem smirit dubokim disanjem kroz par minuta.
Moj savjet ti je da se svim silama potrudiš odvratit od tog opsesivnog mjerenja pulsa, jer samo hraniš vlastitu anksioznost koja ti ubrzava puls i tako u krug. Jednostavno probaj odvratit misli na nešto drugo, to što imaš ubrzan puls ne znači da ćeš umrijet, ima nas još takvih.
Ako se ovakvo opsesivno ponašanje nastavi i dalje i ako nikako ne uspiješ sam sebe odvratit od toga, najbolje je da potražiš stručnu osobu s kojom možeš o tom razgovarat.
Imam i ja tu "health anxiety", i znam kako je to užasno :roll:
neretvanac
Posts: 665
Joined: 23/03/2009 20:41
Location: Hercegovina

#910 Re: anksioznostttttttttttt

Post by neretvanac »

Salah ad-Din wrote:Imate li kakav savjet za kontsatno mjerenje pulsa i pritiska?
Po nekoliko stotina puta dnevno izmjerim puls a desetak puta pritisak i ako jednom primjetim da je puls preko 80 a pritisak preko 140/90 kreće napad panike :( Maloprije sam uzeo malo da vježbam preskakao vijaču i nabijem puls na 160, hajde reko da sjednem da odmorim srčka će me zdrmati, i tako ja sjedim nekih 10-tak minuta izmjerim puls on 90, nije pao a kažu da kod zdravih osoba puls u roku od 2-3 minute mora da padne na "normalni" nivo, i mene uhvati panika skoči puls na 120, lupa srce kao ludo, više od pola sata mi je trebalo da se smirim. Jel još neko ima sličnih problema? Bojim se da je ovo mjerenje postalo opsesivno.
Klasicna hipohondrija.
Vertig0
Posts: 2663
Joined: 13/04/2011 23:45

#911 Re: anksioznostttttttttttt

Post by Vertig0 »

Ljudi ja cu vam samo reci FIZICKA AKTIVNOST. Neka vrste treninga, trcanje hodanje ili bilo sta.
User avatar
Female_Sa
Posts: 343
Joined: 10/06/2008 08:10

#912 Re: anksioznostttttttttttt

Post by Female_Sa »

Je li neko isao kod dr. Sandić i koliko ona može pomoću u rješavanju problema anksioznosti i paničnih? NA njenoj web stranici sam vidjela da 45 min košta 100 KM..nadam se onda da bar može riješiti problem..
User avatar
Kal El
Posts: 6247
Joined: 07/04/2013 21:49

#913 Re: anksioznostttttttttttt

Post by Kal El »

Muči me, ma ne znam ni sam kako objasniti...nešto u glavi,kao da je pritisak neki,pa mi se i kao malo manta,imam osjećaj kao da ću doživjeti moždani jbt...sve se više prepadnem
Probat ću objasniti osjećaj u glavi kako tako...
Kad pomjeram glavu lijevo-desno polako,kao da osjetim da mi se mozak pomjera ._. Volio bih da uradim CT ili Magnetnu rezonancu,šta god, samo da sam siguran da nije nešto ozbiljnije, ali mogu dalje sanjati..


Sad imam i problema sa disanjem,ne znam da li je zbog anksioznosti ili nešto drugo,ali imam termin sutra pa ću vidjeti
User avatar
Female_Sa
Posts: 343
Joined: 10/06/2008 08:10

#914 Re: anksioznostttttttttttt

Post by Female_Sa »

Imam iste simptome samo sto sam na njih navikla pa se vise posebno i ne sekiram. Dakle, sjedim i odjednom kao da mi nesto nije ok sa glavom, kao da neki strujni talasi prolaze kroz mene i kao da cu izgubiti svijest. Prepadnem se, ali se iskontrolisem i brzo sve to prodje. Bas sinoc sam imala tu situaciju. Sjedim sa kolegicom i pijemo kafu. Odjednom ne mogu pratiti sta djevojka prica jer osjecam da cu dobiti panicni, osjecam derealizaciju. Uglavnom, ko pocne mi se malo mantati..kao neka nesvjestica, uplasim se ali brzo prodje. Uglavnom meni je Vamex odlican i puno mi je pomogao, pijem ga 2-4x dnevno pa pokusaj. Mozda pomogne,Ide bez recepta i 100% prirodni sastojci.

Sretno.
User avatar
Kal El
Posts: 6247
Joined: 07/04/2013 21:49

#915 Re: anksioznostttttttttttt

Post by Kal El »

Hvala ti na odgovoru,jutros sam imao to mantanje,kao pritisak neki,sad se osjećam iscrpljen,još je prisutan ali dobro je, kad mi se prvi put javilo imao sam tri dana zaredom mantanje,bukvalno mi se sve vratilo u glavi tri dana,ovo nije ništa kako mi je tada bilo

Izmjerili mi doktorica pritisak 100/80 (valjda se tako piše?)
Moram piti više vode,možda mi i zbog toga..vrijeme će pokazati

Zet mi radi u apoteci, pitao sam ga za lijek,ali mi preskup i premalo tableta dođe, rekao mi je da ima ovaj jedan isti, iz RS,samo eto Vamex je više reklamiran pa je tolika cijena

5,90KM, 30 Tableta pa ćemo vidjeti
User avatar
Female_Sa
Posts: 343
Joined: 10/06/2008 08:10

#916 Re: anksioznostttttttttttt

Post by Female_Sa »

Koji je taj iz RS? I meni je ovaj lijek preskup jer brzo potorsim. Ima po sastavu isti, srbijanski, zove se Relax, ali nisam pitala da li ima u apoteci.

Ono sto ti je jako bitno da se smanji anksioznost je sledece:

1. Da dovoljno spavas jer kad nema dovoljno sna, lakše se pojavi anksioznost jer mozak se ne moze skoncentrisati
2. Zdrava ishrana i dovoljno vode. Izbaci šećer. Čak sam procitala negdje na netu da bijeli šećer doprinosi anksioznosti kao i gazirana pića
3. Pokušaj imati uvijek sa sobom papirnu vrećicu i kad osjetis panicni da ce doci ili anksonzost, odmah diši u paprinu vrećicu tako sto ces 5 sec udisati i 5 sec na nos izdisati zrak
6. Obavezno procitaj knjigu "Panic away". Meni je dosta pomogla.
User avatar
Kal El
Posts: 6247
Joined: 07/04/2013 21:49

#917 Re: anksioznostttttttttttt

Post by Kal El »

Female_Sa wrote:Koji je taj iz RS? I meni je ovaj lijek preskup jer brzo potorsim. Ima po sastavu isti, srbijanski, zove se Relax, ali nisam pitala da li ima u apoteci.

Ono sto ti je jako bitno da se smanji anksioznost je sledece:

1. Da dovoljno spavas jer kad nema dovoljno sna, lakše se pojavi anksioznost jer mozak se ne moze skoncentrisati
2. Zdrava ishrana i dovoljno vode. Izbaci šećer. Čak sam procitala negdje na netu da bijeli šećer doprinosi anksioznosti kao i gazirana pića
3. Pokušaj imati uvijek sa sobom papirnu vrećicu i kad osjetis panicni da ce doci ili anksonzost, odmah diši u paprinu vrećicu tako sto ces 5 sec udisati i 5 sec na nos izdisati zrak
6. Obavezno procitaj knjigu "Panic away". Meni je dosta pomogla.
Jeste Relax,uzeo sam pa cemo vidjeti kako je ,kaze zet jaci je malo od Vamex
Problem je ja previse spavam...ne znam kako da se borim stim ,zaspim ,navijem sat i probudi me sat ali ja opet ko osamucen zaspim i kad se probudim nikakav sam
To za kesu cu zapamtiti ,a nasao sam i Panic Away ebook ,pa cu sebi skinuti to

Ah da i prestajem pusiti,ne znam kazu da prolijece bas utice na anksioznost,ne znam da li je istina ili ne


:)
User avatar
Female_Sa
Posts: 343
Joined: 10/06/2008 08:10

#918 Re: anksioznostttttttttttt

Post by Female_Sa »

Ma ne znam sta bih vise pojela ili popila samo da se rijesim ovog pakla. Stvarno se borim, ali jednostavno nekada dojadi. Uzet cu i ja taj relax jer je jeftiniji, a bolje j3 ako je jači.
A veza proljeca i anksioznosti..kod mene je povezano jer je sa lijepim vremenom povecana i guzva na ulicama. Ljudi setaju, ljetne baste po ulicama pa je i prostor uzi. Ovo govorim za sebe jer ja imam problema sa agorafobijom. Al kao što rekoh..borim se. I da..slabo spavam. Dobro je kad ti mozes spavati.
vjetropirka
Posts: 289
Joined: 29/06/2012 22:01

#919 Re: anksioznostttttttttttt

Post by vjetropirka »

Female_Sa wrote:Ma ne znam sta bih vise pojela ili popila samo da se rijesim ovog pakla. Stvarno se borim, ali jednostavno nekada dojadi. Uzet cu i ja taj relax jer je jeftiniji, a bolje j3 ako je jači.
A veza proljeca i anksioznosti..kod mene je povezano jer je sa lijepim vremenom povecana i guzva na ulicama. Ljudi setaju, ljetne baste po ulicama pa je i prostor uzi. Ovo govorim za sebe jer ja imam problema sa agorafobijom. Al kao što rekoh..borim se. I da..slabo spavam. Dobro je kad ti mozes spavati.
Nemoj da se boriš, to ti samo pogoršava situaciju . Pusti osjećaje neka ih, tu, budi svjesna da je to samo nelagoda koja će proći za par minuta .Prihvati to tako i u sbi ponavljaj neku mantru koja te ohrabruje . Najveća je greška boriti se prtiv tih osjćaja , treba ih samo prihvatiti i suočiti se sa strahom. Znam da to nije ni malo lako, al pokušaj, vidjećeš da ćeš uspjeti :kiss:
User avatar
roki
Posts: 1904
Joined: 08/09/2006 14:14

#920 Re: anksioznostttttttttttt

Post by roki »

Female_Sa wrote:Koji je taj iz RS? I meni je ovaj lijek preskup jer brzo potorsim. Ima po sastavu isti, srbijanski, zove se Relax, ali nisam pitala da li ima u apoteci.

Ono sto ti je jako bitno da se smanji anksioznost je sledece:

1. Da dovoljno spavas jer kad nema dovoljno sna, lakše se pojavi anksioznost jer mozak se ne moze skoncentrisati
2. Zdrava ishrana i dovoljno vode. Izbaci šećer. Čak sam procitala negdje na netu da bijeli šećer doprinosi anksioznosti kao i gazirana pića
3. Pokušaj imati uvijek sa sobom papirnu vrećicu i kad osjetis panicni da ce doci ili anksonzost, odmah diši u paprinu vrećicu tako sto ces 5 sec udisati i 5 sec na nos izdisati zrak
6. Obavezno procitaj knjigu "Panic away". Meni je dosta pomogla.
1. Spavam ka beba ali sam i dalje anksiozan (bio)
2. Slažem se. Ovo moze poboljšati stvari 10%
3. Sad ću ja na poslu to odma pred kolegama početi
6. Nemam volje

Mene kad uhvati anksioznost, ima boljih i lošijih dana, se sav pogubim. Počinje preznojavanje, crvenilo lica, znojenje dlanova, pada samopouzdanje ispod nule, disanje je plitko, govor isprekidan, tijelo mi je vruće bez obzira na okolnu temperaturu, počinje mi se lagano mantati, počinjem dirati lice i praviti male ranice, gristi zanoktice i sl. Ništa tu ne pomaže, od svakakvih načina opuštanja, sporta (al fakat sporta, svakodnevno), do čajeva, valerijane, ostalih kapi, pripravaka i sl. Pomaže samo medicina i tableta. Vjerujem i da bi efekta imala i stručna pomoć ali ne tipa običnog psihologa, nego nešto specijalizovano za anksioznost.
Uz pravilnu terapiju sam se preporodio. Stvari koje su me prije dovodile do ludila, a mislim na obične probleme koje normalne ljude uopšte ne sekiraju, me više ne dotiču, nemam više simptoma anksioznosti,znači, ne preznojavam se, ne crvenim se u licu, vedriji sam, glava mi je bistrija, ne zamaram se glupostima.
Nisam ni ja za lijekove koliko-toliko ali ako će mi biti bolje što da ne. Pokušao sam ja i kod travara ići, pio nešto gorko ko čemer i ništa. Pio i valerijanu, pa to je smiješno, doduše uspavljivala me je uveče nekoliko dana a onda je izgubila efekat.
Meni je posao bio ugrožen od anksioznosti. Imao sam bolje i lošije periode i kada mi je lošije ljudi me ne prepoznaju, šutljiv sam, udaljen i sl. a u sebi gorim, želudac mi se steže, i sl. naveo sam simptome. Sad kada me je popustilo sam opet onaj stari, opušten ,vedar, radan, lakše ispunjavam obaveze na poslu i u kući i sl.
User avatar
Female_Sa
Posts: 343
Joined: 10/06/2008 08:10

#921 Re: anksioznostttttttttttt

Post by Female_Sa »

vjetropirka wrote:
Female_Sa wrote:Ma ne znam sta bih vise pojela ili popila samo da se rijesim ovog pakla. Stvarno se borim, ali jednostavno nekada dojadi. Uzet cu i ja taj relax jer je jeftiniji, a bolje j3 ako je jači.
A veza proljeca i anksioznosti..kod mene je povezano jer je sa lijepim vremenom povecana i guzva na ulicama. Ljudi setaju, ljetne baste po ulicama pa je i prostor uzi. Ovo govorim za sebe jer ja imam problema sa agorafobijom. Al kao što rekoh..borim se. I da..slabo spavam. Dobro je kad ti mozes spavati.
Nemoj da se boriš, to ti samo pogoršava situaciju . Pusti osjećaje neka ih, tu, budi svjesna da je to samo nelagoda koja će proći za par minuta .Prihvati to tako i u sbi ponavljaj neku mantru koja te ohrabruje . Najveća je greška boriti se prtiv tih osjćaja , treba ih samo prihvatiti i suočiti se sa strahom. Znam da to nije ni malo lako, al pokušaj, vidjećeš da ćeš uspjeti :kiss:
Hvala puno:*
Jednostavno nekad nemam snage da se sa svim ovim suocim. Sve u zivotu imam..posao koji bi svako pozelio, ali koji jedva obavljam jer sam anksiozna. Ne znam vise sta ne slazem i ne izmislim da ne odem na sluizbeni put, a neko bi "ubio" da otputuje do Zagreba, kamo li dalje. Meni kad kazu da trebam negdje na put van Sarajeva, prva je pomisao kako cu, sta ce ljuti reci ako dobijem panicni isl. Kad je neka službna večera, uvijek sjedim na kraju stola i blizu vrata, uvijek razmišljam šta će ljudi reći ako usred razgovora budem morala pobjeći..Imam auto koje ne smijem da vozim, imam novac da putujem, ali maknut ne smijem nigdje..imam sve, ali kao da nemam nista. :( :( Uvijek sebi kazem "Ne daj Bože gore", ali je jako teško živjeti ovakvim životom. Izađem na kafu i samo nešto kao da klikne u glavi i počem se znojiti, tresti, koncentracija nula, imam osjećaj da se rastavljam od zdrave pameti:((
Hodam ulicom i posmatram ljude, pitam se jesu li svjesni koliko su sretni kada mogu slobodno, bez straha da hodaju i uzivaju pod ovim plavim nebom..
User avatar
Female_Sa
Posts: 343
Joined: 10/06/2008 08:10

#922 Re: anksioznostttttttttttt

Post by Female_Sa »

roki wrote:
Female_Sa wrote:Koji je taj iz RS? I meni je ovaj lijek preskup jer brzo potorsim. Ima po sastavu isti, srbijanski, zove se Relax, ali nisam pitala da li ima u apoteci.

Ono sto ti je jako bitno da se smanji anksioznost je sledece:

1. Da dovoljno spavas jer kad nema dovoljno sna, lakše se pojavi anksioznost jer mozak se ne moze skoncentrisati
2. Zdrava ishrana i dovoljno vode. Izbaci šećer. Čak sam procitala negdje na netu da bijeli šećer doprinosi anksioznosti kao i gazirana pića
3. Pokušaj imati uvijek sa sobom papirnu vrećicu i kad osjetis panicni da ce doci ili anksonzost, odmah diši u paprinu vrećicu tako sto ces 5 sec udisati i 5 sec na nos izdisati zrak
6. Obavezno procitaj knjigu "Panic away". Meni je dosta pomogla.
1. Spavam ka beba ali sam i dalje anksiozan (bio)
2. Slažem se. Ovo moze poboljšati stvari 10%
3. Sad ću ja na poslu to odma pred kolegama početi
6. Nemam volje

Mene kad uhvati anksioznost, ima boljih i lošijih dana, se sav pogubim. Počinje preznojavanje, crvenilo lica, znojenje dlanova, pada samopouzdanje ispod nule, disanje je plitko, govor isprekidan, tijelo mi je vruće bez obzira na okolnu temperaturu, počinje mi se lagano mantati, počinjem dirati lice i praviti male ranice, gristi zanoktice i sl. Ništa tu ne pomaže, od svakakvih načina opuštanja, sporta (al fakat sporta, svakodnevno), do čajeva, valerijane, ostalih kapi, pripravaka i sl. Pomaže samo medicina i tableta. Vjerujem i da bi efekta imala i stručna pomoć ali ne tipa običnog psihologa, nego nešto specijalizovano za anksioznost.
Uz pravilnu terapiju sam se preporodio. Stvari koje su me prije dovodile do ludila, a mislim na obične probleme koje normalne ljude uopšte ne sekiraju, me više ne dotiču, nemam više simptoma anksioznosti,znači, ne preznojavam se, ne crvenim se u licu, vedriji sam, glava mi je bistrija, ne zamaram se glupostima.
Nisam ni ja za lijekove koliko-toliko ali ako će mi biti bolje što da ne. Pokušao sam ja i kod travara ići, pio nešto gorko ko čemer i ništa. Pio i valerijanu, pa to je smiješno, doduše uspavljivala me je uveče nekoliko dana a onda je izgubila efekat.
Meni je posao bio ugrožen od anksioznosti. Imao sam bolje i lošije periode i kada mi je lošije ljudi me ne prepoznaju, šutljiv sam, udaljen i sl. a u sebi gorim, želudac mi se steže, i sl. naveo sam simptome. Sad kada me je popustilo sam opet onaj stari, opušten ,vedar, radan, lakše ispunjavam obaveze na poslu i u kući i sl.
Nisam dobro shvatila..jesi li poceo koristiti AD i koje? Kako te popustilo? Ja nemam nista protiv tableta, ali one samo djeluju privremeno i prikrivaju simptome. ZAto mislim da meni ne bi toliko pomogle..Poenta je da se covjek nauci nositi sa svim tim strahovima i simptomima. Sto se tice disanja u kesu, vjerovao ili ne, ali ja sam nasred Ferhadje (ulica u Sarajevu..ne znam odakle si) prilikom panicnog napada izvadila papirnu kesu i disala. Isto bih ucinila i na poslu i ne bi mi palo na pamet sta bi neko drugi neko pomislio iako stalno razmisljam sta bi drugi rekli da me takvu vide, ali u trenutku tog uzasa koji me uhvati nema stvari koju ucinila ne bih kako bih samoj sebi olaksala. Sad sam u fazi kada vec dugo nemam panicne napade, duze od pet godina, ali stalno zivim u strahu. Prosla sam prihoterapiju veoma uspješno i poprilično se dobro nosim sa svim ovim ali eto..znam da nikada neću biti kao prije..a sad se osjecam kao bez krila..
User avatar
Kal El
Posts: 6247
Joined: 07/04/2013 21:49

#923 Re: anksioznostttttttttttt

Post by Kal El »

Toga me najviše strah,da nikad neću biti kao prije,kad se samo sjetim kakav sam bio 5 do 6 godina unazad, nisi me mogao otjerati kući, ali sada me ne možeš otjerati u grad, na kafu...I sad se pitam kako sam mogao onako bez straha lutati i uživati, čini mi se totalno ne mogućim

Sada su me počeli i neki trnci po glavi kao elektrošokovi kad se nečega ne sjetim ili kad se uzbudim previše,ne znam od čega je i strah me
User avatar
Female_Sa
Posts: 343
Joined: 10/06/2008 08:10

#924 Re: anksioznostttttttttttt

Post by Female_Sa »

Kal El wrote:Toga me najviše strah,da nikad neću biti kao prije,kad se samo sjetim kakav sam bio 5 do 6 godina unazad, nisi me mogao otjerati kući, ali sada me ne možeš otjerati u grad, na kafu...I sad se pitam kako sam mogao onako bez straha lutati i uživati, čini mi se totalno ne mogućim

Sada su me počeli i neki trnci po glavi kao elektrošokovi kad se nečega ne sjetim ili kad se uzbudim previše,ne znam od čega je i strah me
Ja još nikad nisam kao prije. Prije sam toliko voljela ići vani, izadjem u grad i ne možeš da izadjes iz kafica kolika je gužva i meni ne smeta..pa koncerti..Imala sam cak i javne nastupe u srednjoj skoli. Izadjem pred tonu ljudi i nista..kao da sama opred ogledalom stojim. A sad..sad vise nista nije kao prije i znam da, nazalost, nece ni biti. nema para koje ne bih dala za lijek da mi se ovaj strah izbije iz glave. JA kao toliko drustvena i vesela osoba, stalno u pokretu, stalno na nekim izletima i putovanjima sad sam rob cetiri zida moje sobe. I kad negdje trebam otici dalje od kuce, to je takva patnja da radije odaberem da i ne idem jer više nema uživanja, sad je samo borba sa samom sobom. :( :(

Trnci koje osjecas su od anksioznosti. Toliko je tijelo osjetljivo da reaguje i na najmanji podrazaj. I ja sam ima atrnce po glavi, trnjenje glave i pola lica..ma ne znam više sta nisam imala..
User avatar
Kal El
Posts: 6247
Joined: 07/04/2013 21:49

#925 Re: anksioznostttttttttttt

Post by Kal El »

Female_Sa wrote:
Kal El wrote:Toga me najviše strah,da nikad neću biti kao prije,kad se samo sjetim kakav sam bio 5 do 6 godina unazad, nisi me mogao otjerati kući, ali sada me ne možeš otjerati u grad, na kafu...I sad se pitam kako sam mogao onako bez straha lutati i uživati, čini mi se totalno ne mogućim

Sada su me počeli i neki trnci po glavi kao elektrošokovi kad se nečega ne sjetim ili kad se uzbudim previše,ne znam od čega je i strah me
Ja još nikad nisam kao prije. Prije sam toliko voljela ići vani, izadjem u grad i ne možeš da izadjes iz kafica kolika je gužva i meni ne smeta..pa koncerti..Imala sam cak i javne nastupe u srednjoj skoli. Izadjem pred tonu ljudi i nista..kao da sama opred ogledalom stojim. A sad..sad vise nista nije kao prije i znam da, nazalost, nece ni biti. nema para koje ne bih dala za lijek da mi se ovaj strah izbije iz glave. JA kao toliko drustvena i vesela osoba, stalno u pokretu, stalno na nekim izletima i putovanjima sad sam rob cetiri zida moje sobe. I kad negdje trebam otici dalje od kuce, to je takva patnja da radije odaberem da i ne idem jer više nema uživanja, sad je samo borba sa samom sobom. :( :(

Trnci koje osjecas su od anksioznosti. Toliko je tijelo osjetljivo da reaguje i na najmanji podrazaj. I ja sam ima atrnce po glavi, trnjenje glave i pola lica..ma ne znam više sta nisam imala..
Mene to toliko isprepada da želim snimati glavu za svaki slučaj :(

Sve sebi gore pravim u ovih zadnjih par dana, konstantno mi je glava kao puna,vrat i ramena me zezaju nešto...

I evo sad i veća depresija me hvata, a riješio sam se toga bio

Ah da, sanjao sam kako sklapam neku slagalicu i kad nisam mogao da je sklopim nešto mi u glavi kliknulo i probudilo me, brzo je prošlo,ali me fakat isprepada

Otići ću sutra doktoru pa i neuropsihijatru
Post Reply