Anksioznost

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5659
Joined: 04/08/2020 19:22

#1851 Re: Anksioznost

Post by -Chesterfield- »

Ah, što se preznoji. Mislim da sam ispao iz kondicije.
Vjetar puhao i oborio par stabala. Ja uzeo ručnu žagu i malo pilio u noćnim satima.

Hoću da kažem kako je žaga prijeki lijek protiv anksioznosti.
Grunt-SA
Posts: 97
Joined: 26/04/2021 03:54

#1852 Re: Anksioznost

Post by Grunt-SA »

Evo ovaj govori o tome

User avatar
shape of despair
Posts: 3116
Joined: 09/04/2008 18:41

#1853 Re: Anksioznost

Post by shape of despair »

Pokušao sam bez terapije 2 mjeseca. Skidanje je bilo užasno: 7 dana sam bio extra super,7 ni tu ni tamo, a onda idu mantanja 15 dana. Onda sam bio solidan 15 dana i malo po malo sve losije. Extremna živčanost, ljutnja, promjene raspoloženja,sad bi plakao pa onda ne bi, nervoza,jedan dan sam mogao nekoga prebiti. Onda je usljedila neko tupost i odsutnost.
Ovako na prvu opusten,nasmijan..... a u sebi se pojedo. To vam je ono: sta mu bi,bio extra,nasmijan,dobar.... i ubio se, ispod fasade se ne vidi nista.
Neki dan sam imao extremnu situaciju gdje sam cijeli dan bio pod stresom, kad sam kuci dosao udarilo mi u noge,nisam mogao hodati.
Reko,vracam se terapiji. Esram je u pitanju
sedma_7
Posts: 729
Joined: 03/04/2007 18:24

#1854 Re: Anksioznost

Post by sedma_7 »

piupiu wrote: 01/04/2024 16:05
John Cleese wrote: 27/01/2024 01:15
sedma_7 wrote: 02/08/2023 23:41 Ja ako uzmem previse magnezija, pocnem imat neobicne senzacije oko srca. Utice li magnezij na kardiovaskularni sistem?
Utice, naravno i neophodan je za njegovu pravilnu funkciju.
Moguce je da tebi, na primjer, smanji tlak u izvjesnoj mjeri, jer se ponasa kao blokator kalcijevih jona, sto moze uzrokovati palpitacije (koje pretpostavljam da spominjes).

Nisam zapazio da je iko spomenuo da je magnezij fizioloski antagonist kalcija i stoga je jako bitan omjer kalcija i magnezija u serumu. Treba teziti optimalnom omjeru (prije svega pravilnom ishranom, koliko god je prakticno izvodljivo, pa onda i suplementacijom), jer sto je omjer dalje od optimalnog u bilo kom smjeru i kojekakvi rizici su veci.

Razlog za nespominjanje bitnosti tog omjera je vjerojatno ucestalost deficita magnezija, koja jeste evidentna.

Kad vec spominjem omjer - jako je bitan i omjer natrija i kalija i takodjer treba teziti optimalnom omjeru.

Jedini nacin da saznas kakvi su tacno ti omjeri u tvom organizmu bi bile laboratorijske analize za koje se @Bato raspitivao. (Osobno, nisam ih jos nikad dao uraditi.)
Zato žene jedu čokoladu kad su u PMS-u. Magnezij je jako dobar i maltene prvi korak kod liječenja depresije (mislim da se preporučuje 400 mg dnevno).
Opet mi se desilo. Popila mag +b6 i neka "zategnutost" oko srca, malo crazy opis ali kao da mi srce ottvrdnjava i razvlaci se u nekim pravcima...kao da ce popucat. Inace mi se to desava (doktor kaze da je na psih bazi - da mi je sa srcem sve ok) ali se ta napetost poveca ako popijem magnezij. Ne znam jbg. Nekad me odradi tako da dobijem nezaustavljiv proliv a nekad se odrazi na srce. A nekad bude sve ok. Ne uzimam drugi suplement kad uzmem mag, tak da ne vjerujem da je do bilo cega drugog.
John Cleese
Posts: 37353
Joined: 25/05/2010 18:30

#1855 Re: Anksioznost

Post by John Cleese »

sedma_7 wrote: 25/04/2024 09:08 Opet mi se desilo. Popila mag +b6 i neka "zategnutost" oko srca, malo crazy opis ali kao da mi srce ottvrdnjava i razvlaci se u nekim pravcima...kao da ce popucat. Inace mi se to desava (doktor kaze da je na psih bazi - da mi je sa srcem sve ok) ali se ta napetost poveca ako popijem magnezij. Ne znam jbg. Nekad me odradi tako da dobijem nezaustavljiv proliv a nekad se odrazi na srce. A nekad bude sve ok. Ne uzimam drugi suplement kad uzmem mag, tak da ne vjerujem da je do bilo cega drugog.
Nije iskljucivo na psihickoj bazi, jer to sto si nabrojala da ti se desava spada u nuspojave suplementacije magnezijevim jedinjenjima - palpitacije upucuju na pomisao o disbalansu magnezija i kalcija u organizmu.

Ako se desava bas tako redovito, mozda bi bilo najbolje da ne koristis suplemente dok ne das laboratorijski provjeriti status magnezija i kalcija i vidis da li ti je i kakva tacno suplementacija potrebna.

Uzgred, nije svejedno ni koje magnezijevo jedinjenje koristis za koju svrhu - to bi trebalo uvjetovati i izbor suplementa, ako nalaz pokaze da ti je suplementacija neophodna.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23339
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#1856 Re: Anksioznost

Post by Sanjarko »

Ja samo banane, svako jutro jednu, nekad samo za veceru pojedem jednu i ona mi bude vecera, kad je sezona jagode i sl. Od ovih suplemenata nista skoro. Samo sumece magnezij ili multivitaminske, povremeno.

Ali zato jedem sto vise zelenisa. Volim to od graska pa nadalje. Danas kupus jeo, stara napravila ga za rucak, ko bonbona bio.

Imam zdrastvenih fizickih problema isto tako, ali mislim da je to od jetre, dar mar napravila prije 2012 godine kada je bila bolesna. A psihicki sam dobar/solidan koliko se moze biti s Sch Paranoides.
sedma_7
Posts: 729
Joined: 03/04/2007 18:24

#1857 Re: Anksioznost

Post by sedma_7 »

John Cleese wrote: 25/04/2024 16:16
sedma_7 wrote: 25/04/2024 09:08 Opet mi se desilo. Popila mag +b6 i neka "zategnutost" oko srca, malo crazy opis ali kao da mi srce ottvrdnjava i razvlaci se u nekim pravcima...kao da ce popucat. Inace mi se to desava (doktor kaze da je na psih bazi - da mi je sa srcem sve ok) ali se ta napetost poveca ako popijem magnezij. Ne znam jbg. Nekad me odradi tako da dobijem nezaustavljiv proliv a nekad se odrazi na srce. A nekad bude sve ok. Ne uzimam drugi suplement kad uzmem mag, tak da ne vjerujem da je do bilo cega drugog.
Nije iskljucivo na psihickoj bazi, jer to sto si nabrojala da ti se desava spada u nuspojave suplementacije magnezijevim jedinjenjima - palpitacije upucuju na pomisao o disbalansu magnezija i kalcija u organizmu.

Ako se desava bas tako redovito, mozda bi bilo najbolje da ne koristis suplemente dok ne das laboratorijski provjeriti status magnezija i kalcija i vidis da li ti je i kakva tacno suplementacija potrebna.

Uzgred, nije svejedno ni koje magnezijevo jedinjenje koristis za koju svrhu - to bi trebalo uvjetovati i izbor suplementa, ako nalaz pokaze da ti je suplementacija neophodna.
Magnezij oksid ili magnezij citrat. Bisglicinat nisam vidjala kod nas, jedno da porucim preko iherb. A imamo grceve svi porodicno pa sam kontala nece naskodit da tu i tamo popijem.

Magnezij u krvi i kalcij u krvi sam radila zadnji put prije 5 godina i bio je ako me sjecanje dobro sluzi manjak magnezija u korist kalcija.

Od kalcija ja bjezim jer se to govno sa ptetjeranom suplementacijom zna polijepit gdje ne treba, (??), u smislu stvaranja kamenaca (mozda sam i ovo umislila), iako bi bilo dobro da i njega uzmem zbog alergija koje imam.

Anways, najbolje sto ti kazes provjerit pa onda vidjet kako i sta. Thanks for not making me crazy. Spominjala sam to lijecniku opce prakse, kaze napeta si zato ti se to desava.
John Cleese
Posts: 37353
Joined: 25/05/2010 18:30

#1858 Re: Anksioznost

Post by John Cleese »

sedma_7 wrote: 25/04/2024 18:24 Magnezij oksid ili magnezij citrat. Bisglicinat nisam vidjala kod nas, jedno da porucim preko iherb. A imamo grceve svi porodicno pa sam kontala nece naskodit da tu i tamo popijem.

Magnezij u krvi i kalcij u krvi sam radila zadnji put prije 5 godina i bio je ako me sjecanje dobro sluzi manjak magnezija u korist kalcija.

Od kalcija ja bjezim jer se to govno sa ptetjeranom suplementacijom zna polijepit gdje ne treba, (??), u smislu stvaranja kamenaca (mozda sam i ovo umislila), iako bi bilo dobro da i njega uzmem zbog alergija koje imam.

Anways, najbolje sto ti kazes provjerit pa onda vidjet kako i sta. Thanks for not making me crazy. Spominjala sam to lijecniku opce prakse, kaze napeta si zato ti se to desava.
Magnezijev oksid je beskoristan, magnezijev citrat nudi bolju bioraspolozivost magnezija, ali losiju od bisglicinata i uz to citrat ima i vecu incidenciju nuspojava, pogotovo vezanih za probavni trakt.

Ima i bisglicinata u sarajevskim apotekama (vidjao sam pakovanja od 160 kapsula), kao i taurata i malata, samo su bezobrazno skupi i neopravdano sve skuplji - online ih mozes naci po povoljnijoj cijeni na nekim stranicama.

Bisglicinat bi od pomenutih trebao biti najbolja opcija za podrsku nervnom sustavu.

Optimalan omjer dnevnog unosa (ishranom) kalcija i magnezija bi bio oko 2:1 (Ca:Mg), drugaciji omjer dovodi do disbalansa tih elemenata u organizmu koji treba korigirati suplementacijom jednim ili drugim, ovisno od smijera odstupanja, u cilju postizanja optimalnog omjera unosa, jer izraziti disbalans navodno znacajno povecava i rizik od pojave kojekakvih bolescina.

Image

https://www.grassrootshealth.net/blog/u ... vitamin-d/

U svim zanimanjima ima i ljudi koji odlicno znaju i rade svoj posao i povrsnih, nedovoljno informiranih i nezainteresiranih budalina koje mogu napraviti vise stete nego koristi, pa je tako i medju lijecnicima, oduvijek.
sedma_7
Posts: 729
Joined: 03/04/2007 18:24

#1859 Re: Anksioznost

Post by sedma_7 »

U mom gradu nema, bar ne tamo gdje sam pitala. Citrat im je kao "najbolji" oblik.

Magnezij i kalcij kad sam vadila, mg je bio malo ispod ili na donjoj granici, a kalcij je bio u okvirima ref vrijednosti.
John Cleese
Posts: 37353
Joined: 25/05/2010 18:30

#1860 Re: Anksioznost

Post by John Cleese »

sedma_7 wrote: 25/04/2024 20:53 U mom gradu nema, bar ne tamo gdje sam pitala. Citrat im je kao "najbolji" oblik.

Magnezij i kalcij kad sam vadila, mg je bio malo ispod ili na donjoj granici, a kalcij je bio u okvirima ref vrijednosti.
Vjerujem da ti je najbolje da onda narucis bisglicinat online.

Ove sam ja probao: https://www.kalvitamins.com/products/ma ... cinate-350 (Nisam narucivao, nego kupovao u apoteci.)

Puna dnevna doza je 4 kapsule.
Ako bi ti status tih metala bio isti kao pri prethodnoj analizi, mogla bi pokusati uzeti dio doze, nikako punu dozu.

Mozda cetvrtinu doze za pocetak (1 kapsulu dnevno) i prati sta se desava.
Manje su sanse da ce ti bisglicinat iritirati probavni trakt, a vjerujem da bi pazljivim i za tvoj organizam adekvatnim doziranjem mogla postici optimalan omjer kalcija i magnezija u organizmu i pritpm izbjeci i palpitacije.

I da, napominjem da sam suplemente uzimam preventivno i svoju dozu odredjujem odokativnom metodom - znam sta jedem i sta ta hrana sadrzi, pa otprilike procijenim sta bi mi moglo nedostajati i u kojoj mjeri te to ciljano nadomjestim suplementima.
Stoga nemam pojma koliko efikasno i kojom dinamikom suplementi djeluju na kojekakva akutna ili hronicna stanja ukljucujuci i anksioznost - svakako nisu namijenjeni lijecenju nego su dopuna ishrani.
User avatar
Bluemore
Posts: 4333
Joined: 18/06/2010 21:18

#1861 Re: Anksioznost

Post by Bluemore »

koga zanima magnezij biglicinat evo ima na Iherb da se poruci npr.
https://iherb.co/pjn4AgfX
ako nekom treba kod za popust prilikom prve i svake slijedece narudzbe :) bujroom
- 5% se obracuna automatski klikom na link https://iherb.co/UBgpSy78
ili ukucavanjem koda DTF240 :-D
no_sikiriki
Posts: 17387
Joined: 11/12/2012 13:21

#1862 Re: Anksioznost

Post by no_sikiriki »

:mrgreen:

Image
Post Reply