Android OS

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

Post Reply
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#21426 Re: Android OS

Post by supercali »

ja se necu sloziti da je najbolje imati onu verziju os-a s kojom je mob dosao
dosta puta se desi da mob ima greske kad izadje a one se poprave update-om
evo konkretan slucaj sa z5c
imao flickering na 6.0 na kojem je dosao nakon update-a na 6.0.1 flickering nestao i sad radi bez greske
User avatar
Dr Kova
Posts: 14578
Joined: 19/05/2014 13:08
Location: Twitter

#21427 Re: RE: Re: Android OS

Post by Dr Kova »

supercali wrote:ja se necu sloziti da je najbolje imati onu verziju os-a s kojom je mob dosao
dosta puta se desi da mob ima greske kad izadje a one se poprave update-om
evo konkretan slucaj sa z5c
imao flickering na 6.0 na kojem je dosao nakon update-a na 6.0.1 flickering nestao i sad radi bez greske
Dobro to su mali updatei, to je ok. Belaj je kod prelaska sa 4.4.2 na 5.0 ili sa 5.1 na 6.0 i sl

Poslano DHL-om
User avatar
bosnian batman
Posts: 270
Joined: 28/05/2016 12:36

#21428 Re: RE: Re: Android OS

Post by bosnian batman »

Tabijat wrote: Eh to "skoro uvijek" je ono što jebe naše koke. Dakle, nekad se zaista stvari i "ispeglaju" - uvede se npr "doze" pa baterija traje duže , ili se riješi neki bug koji je i bio tu jer su žurili, itd.
Nikad ne znaš zapravo jel taj update bolji ili gori.
To je najvažniji razlog što ja kupujem nexuse evo već godinama -ne pada mi na pamet da mijenjam- jer evo četvorka sasvim optimizirano radi na Marshmallow-u, a to je već 3 generacija Androida otkad je izašao. Jer to, dok Sony ubaci one xperia bullshite, ili Samsung ili HtC -proberi, šanse su velike da ti je update zapravo downgrade. Sad zvucim pravo sektaški ali moje iskustvo mi to govori. Poštujem da možda nisam u pravu, ali kako na početku rekosmo - ne mjenjaj sistem koji radi.
Niti je nexus izmislio toplu vodu niti si to nešto posebno smislio, pa iOS i ajfuni rade na tom principu, svaki 4s od prije 5 godina se može updejtovat na posljednju verziju iOSa kao i najnoviji 6s
Da li je to sreća znaju oni koji imaju 4s
Tabijat
Posts: 1277
Joined: 25/12/2013 15:29

#21429 Re: Android OS

Post by Tabijat »

Pa o tome i jeste riječ, da li je sreća ili nije. Ja rekoh da radi optimizirano, ne fali rama, ne šteka. Za iPhone ne bih znala.
User avatar
plain vanilla
Posts: 66782
Joined: 05/10/2008 12:10
Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...

#21430 Re: Android OS

Post by plain vanilla »

e moze li mi neko od vas pomoci

zamijenila sam mob i instalirala viber, sad je neki huawei (jel se tako zove)
elem, ne javlja mi kad dodje poruka na viber, niti zvoni niti ima obavijest
poruka zapravo dodje tek kad udjem na viber :?
pa ne mogu stalno otvarati viber i gledati ima li sta
User avatar
bosnian batman
Posts: 270
Joined: 28/05/2016 12:36

#21431 Re: Android OS

Post by bosnian batman »

Tabijat wrote:Pa o tome i jeste riječ, da li je sreća ili nije. Ja rekoh da radi optimizirano, ne fali rama, ne šteka. Za iPhone ne bih znala.
čovjek gore lijepo objasnio sa čim se potpuno slažem, da su noviji OS složeniji, zahtjevniji, kompleksniji te traže i jače hardvere, to isto kao kad bi windowse 10 htjeli natakarit na pentium od prije 7 do 10 godina
Dobro, ne možda tako drastična razlika, ali primjer je da se ukaže na poentu

Iphone 4s ima soc Apple A5 sa CPU cortex A9 dok ajfun 6s ima soc A9 sa cpu arm-v8 koji je dakle nekoliko generacija noviji ARMov CPU, pa onda sama zaključi da li mob sa takvim zastarjelim chipsetom može dobro radit kao 6s sa najnovijim sa istim OSom
Last edited by bosnian batman on 25/08/2016 19:44, edited 1 time in total.
User avatar
Dr Kova
Posts: 14578
Joined: 19/05/2014 13:08
Location: Twitter

#21432 Re: RE: Re: Android OS

Post by Dr Kova »

plain vanilla wrote:e moze li mi neko od vas pomoci

zamijenila sam mob i instalirala viber, sad je neki huawei (jel se tako zove)
elem, ne javlja mi kad dodje poruka na viber, niti zvoni niti ima obavijest
poruka zapravo dodje tek kad udjem na viber :?
pa ne mogu stalno otvarati viber i gledati ima li sta
Probaj na settings/apps nadji Viber idi na clear cache. Ako ne pomogne ponovi opet, ali ursdi i clear data, pa ponovo reinstaliraj Viber.

Poslano DHL-om
Tabijat
Posts: 1277
Joined: 25/12/2013 15:29

#21433 Re: Android OS

Post by Tabijat »

Ne volim se ponavljati, ali me zaista ne interesuje kako radi iPhone. I kakav je sistem iOS.
Možemo ako želiš prebaciti debatu na Android 4 vs Android 6, optimizacije, multitasking u najavi, upravljanje ramom itd.
User avatar
plain vanilla
Posts: 66782
Joined: 05/10/2008 12:10
Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...

#21434 Re: RE: Re: Android OS

Post by plain vanilla »

Buckethead wrote:
plain vanilla wrote:e moze li mi neko od vas pomoci

zamijenila sam mob i instalirala viber, sad je neki huawei (jel se tako zove)
elem, ne javlja mi kad dodje poruka na viber, niti zvoni niti ima obavijest
poruka zapravo dodje tek kad udjem na viber :?
pa ne mogu stalno otvarati viber i gledati ima li sta
Probaj na settings/apps nadji Viber idi na clear cache. Ako ne pomogne ponovi opet, ali ursdi i clear data, pa ponovo reinstaliraj Viber.

Poslano DHL-om
napravila sam, hvala, doduse ne znam kako
cackala ono oko baterije, stednje baterije, obavijesti.. nesto je upalilo
hvala :)
User avatar
Averus
Posts: 20356
Joined: 13/02/2008 17:07

#21435 Re: Android OS

Post by Averus »

Ako neko ima Nexus 5, a želi Android Nougat, imaju već dva izdanja...

Ja sam na svoj nabacio cdesai AOSP izdanje i telefon leti!
Šteta što je EOL za ovaj uređaj, jer i dan danas se nosi s najmodernijim telefonima :zoka:



Elem, Nougat tu, Nexus 5 radi, ostaje do daljnjeg :bih:
ug_lee
Posts: 328
Joined: 10/01/2015 20:06

#21436 Re: Android OS

Post by ug_lee »

Sjebase me sa ovim usb type c.. Okle mi kabal pa da ga mogu ugurati u racunar :(
Evo gledam po ebayu ali dok meni kabal dodje prije ce OTA doletiti.. Haos zivi ima li ko da posudi samo da metnem nugat da nisam u ovoj beti vise :D :lol:
User avatar
bosnian batman
Posts: 270
Joined: 28/05/2016 12:36

#21437 Re: Android OS

Post by bosnian batman »

Bolje da su ga nazvali Nutela :D
User avatar
Averus
Posts: 20356
Joined: 13/02/2008 17:07

#21438 Re: Android OS

Post by Averus »

Ja čekam samo Android E(urokrem) :D
Schlauf2
Posts: 366
Joined: 03/01/2013 21:58

#21439 Re: Android OS

Post by Schlauf2 »

Posto idu abecedno, logicno bi bilo da sljedeci bude Ojrokrem. :D
Tabijat
Posts: 1277
Joined: 25/12/2013 15:29

#21440 Re: RE: Re: Android OS

Post by Tabijat »

ug_lee wrote:Sjebase me sa ovim usb type c.. Okle mi kabal pa da ga mogu ugurati u racunar :(
Evo gledam po ebayu ali dok meni kabal dodje prije ce OTA doletiti.. Haos zivi ima li ko da posudi samo da metnem nugat da nisam u ovoj beti vise :D [emoji38]
Pa metni dropboxom ili skini direktno na telefon?
ug_lee
Posts: 328
Joined: 10/01/2015 20:06

#21441 Re: RE: Re: Android OS

Post by ug_lee »

Tabijat wrote:
ug_lee wrote:Sjebase me sa ovim usb type c.. Okle mi kabal pa da ga mogu ugurati u racunar :(
Evo gledam po ebayu ali dok meni kabal dodje prije ce OTA doletiti.. Haos zivi ima li ko da posudi samo da metnem nugat da nisam u ovoj beti vise :D [emoji38]
Pa metni dropboxom ili skini direktno na telefon?
Kako to da instaliram onda o.o
Tabijat
Posts: 1277
Joined: 25/12/2013 15:29

#21442 Re: Android OS

Post by Tabijat »

*Edit: dobro si, do mene je.
User avatar
bosnian batman
Posts: 270
Joined: 28/05/2016 12:36

#21443 Re: Android OS

Post by bosnian batman »

zanimljivo

Prvi put zabilježeno više problema s iOS, nego Android uređajima
http://mob.hr/prvi-put-zabiljezeno-vise ... uredajima/
iOS je u drugom kvartalu ove godine od Androida preuzeo ovaj nezavidni naslov, jer se u tom razdoblju ukupno 58% problema dogodilo upravno na iOS uređajima, dok je Android pao na 35%.
Kod Androida je situacija sljedeća: Samsung je, sukladno tržišnom udjelu, pokupio najviše negativnih bodova, pa se 26% problema odnosi upravo na njihove uređaje. Zanimljivo je da ga slijede Lenovo i Motorola s s 11% prijavljenih problema. Kao najgori uređaj se pokazao LeTV Le 1S s udjelom problema od čak 7%, slijedi ga Lenovo Vibe K5 Plus (6%), potom Lenovo Vibe P1m (4%), te Lenovo K3 Note (4%).
ug_lee
Posts: 328
Joined: 10/01/2015 20:06

#21444 Re: Android OS

Post by ug_lee »

Tabijat wrote:*Edit: dobro si, do mene je.
A znaš li je li postoji način bez kablova?
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31533
Joined: 16/04/2011 18:46

#21445 Re: Android OS

Post by skafiskafsnjak »

bosnian batman wrote:zanimljivo

Prvi put zabilježeno više problema s iOS, nego Android uređajima
http://mob.hr/prvi-put-zabiljezeno-vise ... uredajima/
iOS je u drugom kvartalu ove godine od Androida preuzeo ovaj nezavidni naslov, jer se u tom razdoblju ukupno 58% problema dogodilo upravno na iOS uređajima, dok je Android pao na 35%.
Kod Androida je situacija sljedeća: Samsung je, sukladno tržišnom udjelu, pokupio najviše negativnih bodova, pa se 26% problema odnosi upravo na njihove uređaje. Zanimljivo je da ga slijede Lenovo i Motorola s s 11% prijavljenih problema. Kao najgori uređaj se pokazao LeTV Le 1S s udjelom problema od čak 7%, slijedi ga Lenovo Vibe K5 Plus (6%), potom Lenovo Vibe P1m (4%), te Lenovo K3 Note (4%).
Ali koji je odnos uredjaja Samsunga npr i Lenova ? Jel se to uzimalo u obzir ?
Samsunga se, lupam, proda 10 miliona, lenova 500 000 ....
User avatar
Capsicum
Posts: 2545
Joined: 23/04/2013 14:15

#21446 Re: Android OS

Post by Capsicum »

Ja svoj Z3C drzim na 5.11 i ne namjeravam raditi upgrade na 6.0. Smatram da 6.0 nije nista bitno donio, ali je zato skratio trajanje baterije, ukinuo stamina mod (koji mi je strasno koristan). Na 5.11 radi sve kako treba, namjestio sam sve onako kako zelim, nema nekih bugova, znaci ispeglano sve. Sto se mene tice, to je to.

Jedino sto bi mogao biti problem ljudima koji ostaju na starijim fw je pitanje bugova koji se ticu sigurnosti. Proizvodjaci, zajedno sa google-om, supacki rade taj posao. Telefoni koji koji su stari recimo 2 godine, funkcionisu savrseno, ali ovi su ih izbacili iz svojih planova i ne namjeravaju da isprave bugove koji ugrozavaju sigurnost korisnika. Radije ce ti prodati novi telefon. Trebao bi neko, recimo EU da naredi google-u da mora da sve sigurnosne zakrpe za otkrivene bugove, objavljivati za sve verzije svog OS-a koje su u upotrebi, a ne samo posljednju verziju. Istu stvar nametnuti i svim velikim proizvodjacima mobitela.

Samo se bezveze stvara elektronski otpad u svijetu. Dokle vise trka s tim mobitelima??? Ogromnoj vecini ljudi ne treba 8-jezgreni procesor i vise rama u telefonu nego sto imaju s svom laptopu. I dosta ljudi ne bi ni mijenjalo svoje telefone, ali bukvalno njihove potpuno ispravne uredjaje cine neupotrebljivim. Npr. Sony kad izbaci novi update za svoje telefone, onda te bukvalno natjera da ga instaliras, jer stoji persistent notification dok to ne uradis. A onda ti obicno ukine neku od mogucnosti koju si imao na starom sistemu, skrati trajanje baterije i uspori rad telefona. I ti mislis da ti je uredjaj zastario pa moras kupiti novi. Vjerujem da nije nista drugacija situacija ni kod Samsunga i ostalih.
User avatar
bosnian batman
Posts: 270
Joined: 28/05/2016 12:36

#21447 Re: Android OS

Post by bosnian batman »

sve ok, samo si previdio i bitnu činjenicu, da i većina samih korisnika "poleti" da kupi novi mob kroz godinu, dvije, čim izađe novi model, da bi naravno bio IN i faca među rajom
evo konkretno novi iPhone 7 neće ni u čemu biti bolji od 6s, čak ni noviji CPU što je bar do sada bio slučaj, a i na izgled će biti sličan, ako ne isti, ali mnogi će poletit da ga kupe iako je je dalekooooo precjenjen u odnosu na ono šta nudi konkurencije, bolje rečeno kinezi...za dva ili čak tri puta manje para iste ili čak bolje performanse

xiaomi mi5 je dokaz tome

Image
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31533
Joined: 16/04/2011 18:46

#21448 Re: Android OS

Post by skafiskafsnjak »

Ma nisam upucen nesto previse...ali po procentima ispada da je Samsung smece...kao i iPhone...a ti sto su ispod 3% su ekstra... xiaomi i ekipa.

A ti procenti su zato sto ide 20 samsunga na jedan Xiaomi...ili je cak veca razlika.

Elem nejse, ja bih prvi kupio Xiaomi...samo da postoji prava garancija u nas... Meni je to vrlo bitna stavka kada telefon kupujem.

Sent from my LG-D855 using Tapatalk
User avatar
shalla
Posts: 9324
Joined: 31/01/2006 09:12
Location: so close no matter how far

#21449 Re: Android OS

Post by shalla »

Kad će, i da li će ikad, ljudi shvatiti da Antutu benchmark nije ogledalo kvalitete telefona (na stranu ostatak posta za koji se slažem)...
User avatar
Dr Kova
Posts: 14578
Joined: 19/05/2014 13:08
Location: Twitter

#21450 Re: Android OS

Post by Dr Kova »

shalla wrote:Kad će, i da li će ikad, ljudi shvatiti da Antutu benchmark nije ogledalo kvalitete telefona (na stranu ostatak posta za koji se slažem)...
:thumbup: normalno. To je za balavurdiju i ono čiji je veći, veze nema sa real performance, a i pokazalu se da mnogi lažiraju testove. Nebitno totalno
Post Reply