Android OS

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

Post Reply
User avatar
zunazu
Posts: 1429
Joined: 02/11/2014 11:20

#18876 Steve Lord: Android najnesigurnija mobilna platforma na tržištu

Post by zunazu »

Živimo u paranoidnom svijetu u kojem svako pokušava zaštititi komunikacijske uređaje od znatiželjnih očiju koliko god je to moguće.

Otkad je Edward Snowden otkrio da britanska agencija GCHQ (Government Communications Headquarters) koristi specijalni softver za pristup telefonima bez znanja korisnika, proizvođači i potrošači su jednako postali opsjednuti privatnošću.

Image

Opšte je poznato da je Android najnesigurnija mobilna platforma dostupna na tržištu. Google pronalazi nove propuste svakog mjeseca, ali iako o tome obavještava proizvođače (Android OEMs) malo ih nastoji riješiti probleme i objaviti sigurnosne zakrpe.

U intervjuu za What Mobile, white hat hacker (etički hacker) Steve Lord dao je svoje mišljenje o tome koji je mobilni operativni sistem trenutno najsigurniji.

Po njegovom mišljenju, svi dostupni mobilni operativni sistemi imaju prednosti i mane, ali on je uvjeren da je najteže hackovati Windows Phone.

- Trenutno se Windows Phone čini najtvrđim orahom za razbijanje. Blackberry ima dugu prošlost fokusiranosti na sigurnost. Ako bih imao fizički pristup uređaju, Android je najlakša meta. Zatim dolazi iPhone, pa stariji Blackberry telefoni. Ako se radi o mreži ili trebam izvršiti napad putem emaila ili poruke, Android je najčešće najmekša meta - kaže Steve.

On također sugeriše onima koji ne mogu priuštiti novije telefone da pokušaju sa uređajima bez naprednih mogućnosti (feature phone), starijim BlackBerry 10 ili Windows Phone 8+ modelima.

Steve kaže i da je Cyanogen OS sigurniji od Androida, ali i preporučuje da ako morate koristiti Android mogli bi razmotriti mogućnost korištenja Nexus modela pošto oni češće primaju sigurnosne zakrpe.

Kompletan intervju sa Steveom možete pročitati na stranicama What Mobile. (Izvor: softpedia.com)
User avatar
sagosen
Posts: 822
Joined: 24/08/2015 02:44

#18877 Re: Android OS

Post by sagosen »

Momci hitno je, sjebah se :D Flešovao sam lolipop 5.0.2 na LG L Bello (za koji inače nema zvaničan lolipop update), i baterija ide ko luda, znači troši se nevjeorvatno. Ne bih se vraćao na kit kat ako postoji neki način da se riješi ovo za bateriju na lolipopu. Pomagajte :D
User avatar
Maharadza
Posts: 16720
Joined: 30/01/2013 15:13

#18878 Re: Android OS

Post by Maharadza »

IkaIJ wrote:Momci hitno je, sjebah se :D Flešovao sam lolipop 5.0.2 na LG L Bello (za koji inače nema zvaničan lolipop update), i baterija ide ko luda, znači troši se nevjeorvatno. Ne bih se vraćao na kit kat ako postoji neki način da se riješi ovo za bateriju na lolipopu. Pomagajte :D
Odakle si skinuo ROM? Nađi XDA temu na kojoj je objavljen i ČITAJ, TRAŽI I PITAJ (ako treba) za tvoj problem! :thumbup:
User avatar
sagosen
Posts: 822
Joined: 24/08/2015 02:44

#18879 Re: Android OS

Post by sagosen »

http://forum.xda-developers.com/general ... p-t3107522 ta tema :D imas li ti kakav prijedlog, savjet? :D
User avatar
Maharadza
Posts: 16720
Joined: 30/01/2013 15:13

#18880 Re: Android OS

Post by Maharadza »

IkaIJ wrote:http://forum.xda-developers.com/general ... p-t3107522 ta tema :D imas li ti kakav prijedlog, savjet? :D
Par postova sa teme:
In my experience I would recommend it, I notice it's a litter faster, the animations run smoothly, the battery before I would get 3hours/3h30 screen on time, now I get 4 hours, and you get the lollipop experience with the LG UI wich I think improve from the KitKat version.
V20C lollipop installed in Bello d335e without problem.
With lollipop, the battery lasts longer.
Znači niko se ne žali na bateriju koliko vidim, tako da bi ti trebao odraditi jedan factory reset! :thumbup:
User avatar
sagosen
Posts: 822
Joined: 24/08/2015 02:44

#18881 Re: Android OS

Post by sagosen »

E i meni je bilo cudno kako samo mene jebe. Ako ne pomogne i reset da se vracam na kk?
User avatar
Maharadza
Posts: 16720
Joined: 30/01/2013 15:13

#18882 Re: Android OS

Post by Maharadza »

IkaIJ wrote:E i meni je bilo cudno kako samo mene jebe. Ako ne pomogne i reset da se vracam na kk?
JEdino da prije reseta instaliraš...

http://forum.xda-developers.com/showthr ... ?t=1179809

ili

http://forum.xda-developers.com/showthr ... ?t=2179651

...pa da vidiš šta ti crpi tu bateriju! Moguće i da je neki app?!
User avatar
strong69
Posts: 6972
Joined: 11/03/2005 20:02
Location: Beneath the Remains

#18883 Re: Android OS

Post by strong69 »

Kakvo je vase misljenje u vezi Huawei Mate S? Izgleda dobro telefon...
User avatar
Maharadza
Posts: 16720
Joined: 30/01/2013 15:13

#18884 Re: Android OS

Post by Maharadza »

strong69 wrote:Kakvo je vase misljenje u vezi Huawei Mate S? Izgleda dobro telefon...


Moćno djeluje! :thumbup:
User avatar
strong69
Posts: 6972
Joined: 11/03/2005 20:02
Location: Beneath the Remains

#18885 Re: Android OS

Post by strong69 »

Maharadza wrote:
strong69 wrote:Kakvo je vase misljenje u vezi Huawei Mate S? Izgleda dobro telefon...


Moćno djeluje! :thumbup:
Citao sam dosta o ovom telefonu. Jedni ga bas hvale a drugi ga bas kude. Uglavnom, porede ga sa Note 5. Slabiji display, slabija baterija, manje RAM-a, losiji procesor... Tako kazu u ovim review-ima.

Ja sam imao priliku probati Huawei P8 par dana i meni se svidjelo sta nudi taj telefon. Svidio mi se ovaj njihov EMUI. Dosta opcija... Tesko da neko moze iz prve ruke ponuditi misljenje na forumu jer je telefon tek stigao ali rekoh da pitam...
User avatar
Quaresma
Posts: 6690
Joined: 19/07/2010 16:37

#18886 Re: Android OS

Post by Quaresma »

graficki chip je karina ukratko, jaci imaju gpu procesori od SD801
User avatar
sagosen
Posts: 822
Joined: 24/08/2015 02:44

#18887 Re: Android OS

Post by sagosen »

Maharadza wrote:
IkaIJ wrote:E i meni je bilo cudno kako samo mene jebe. Ako ne pomogne i reset da se vracam na kk?
JEdino da prije reseta instaliraš...

http://forum.xda-developers.com/showthr ... ?t=1179809

ili

http://forum.xda-developers.com/showthr ... ?t=2179651

...pa da vidiš šta ti crpi tu bateriju! Moguće i da je neki app?!
Image

Ma nije nijedna apk, prvo bi to provjerio, al nije
User avatar
krakatoa
Posts: 1068
Joined: 23/05/2015 07:48

#18888 Re: Steve Lord: Android najnesigurnija mobilna platforma na tržištu

Post by krakatoa »

Android je smeće kojeg samo koriste još djeca kako bi igrali igrica na njemu. Smartphone su pretvorili u Gameboy. WP 4ever!!!
bull21
Posts: 2238
Joined: 14/06/2011 16:05

#18889 Re: Steve Lord: Android najnesigurnija mobilna platforma na tržištu

Post by bull21 »

krakatoa wrote:Android je smeće kojeg samo koriste još djeca kako bi igrali igrica na njemu. Smartphone su pretvorili u Gameboy. WP 4ever!!!
Dobro sad, ne treba ići toliko u krajnost no ipak, da, djelomično se slažem sa tobom (kao korisnik Androida). Android je postao nesiguran a oduvijek je bio trom, spor i naprosto loš. Činjenica je da ovi pristupačniji (po cijeni) mobiteli sa Androidom imaju pregršt problema. Najveći je zasigurno prestanak podrške u relativno kratkom vremenskom periodu što dovodi do prebrzog zastarjevanja mobitela. Druga stvar, ja sam imao do sada dva Android mobitela i oba mobitela su imala isti problem - užasno spori. Da se razumijemo, ne koristim tonu aplikacija već najosnovnije i najjednostavnije (izuzev Vibera, koristim još slanje poruka i pozivanje i to je to) i mobiteli su bili užasno spori. Sve u svemu, da li je WP bolji ili ne - ne znam, ali znam da kada budem naredni mobitel kupovao, definitivno neću napraviti istu grešku i uzeti Android mobitel.

p.s. imao sam priliku probati iPhone i to jedan koji je već "napunio" dvije ili tri godine (nisam siguran, ne razumijem se u to) i mobitel je još uvijek radio kao da je jučer prvi put upaljen. Da je cijena prevelika - jeste, no u odnosu na Android, iPhone je sami vrh. Za Windows mobitele ne znam, no ono što sam gledao, čini mi se kao interesantna platforma iako nedostatak aplikacija možda i može biti problematičan za ove koji su navikli na Android sistem. Meni to ne bi bio problem obzirom da mi je mobitel upravo to - telefon i ništa više.

My 2 cents :-D
User avatar
Maharadza
Posts: 16720
Joined: 30/01/2013 15:13

#18890 Re: Android OS

Post by Maharadza »

IkaIJ wrote:
Maharadza wrote:
IkaIJ wrote:E i meni je bilo cudno kako samo mene jebe. Ako ne pomogne i reset da se vracam na kk?
JEdino da prije reseta instaliraš...

http://forum.xda-developers.com/showthr ... ?t=1179809

ili

http://forum.xda-developers.com/showthr ... ?t=2179651

...pa da vidiš šta ti crpi tu bateriju! Moguće i da je neki app?!
Image

Ma nije nijedna apk, prvo bi to provjerio, al nije
Onda ti Factory reset opali, jer inače nakon update-a OS-a kod nekih uređaja je reset jednostavno obavezan dok kod drugih opet sve prođe glatko. :thumbup:
User avatar
friskyoreo
Posts: 1898
Joined: 21/11/2011 16:55
Location: Wysteria Lane

#18891 Re: Steve Lord: Android najnesigurnija mobilna platforma na tržištu

Post by friskyoreo »

krakatoa wrote:Android je smeće kojeg samo koriste još djeca kako bi igrali igrica na njemu. Smartphone su pretvorili u Gameboy. WP 4ever!!!
E nek si nam rekao. :D
User avatar
sagosen
Posts: 822
Joined: 24/08/2015 02:44

#18892 Re: Steve Lord: Android najnesigurnija mobilna platforma na tržištu

Post by sagosen »

bull21 wrote:
krakatoa wrote:Android je smeće kojeg samo koriste još djeca kako bi igrali igrica na njemu. Smartphone su pretvorili u Gameboy. WP 4ever!!!
Dobro sad, ne treba ići toliko u krajnost no ipak, da, djelomično se slažem sa tobom (kao korisnik Androida). Android je postao nesiguran a oduvijek je bio trom, spor i naprosto loš. Činjenica je da ovi pristupačniji (po cijeni) mobiteli sa Androidom imaju pregršt problema. Najveći je zasigurno prestanak podrške u relativno kratkom vremenskom periodu što dovodi do prebrzog zastarjevanja mobitela. Druga stvar, ja sam imao do sada dva Android mobitela i oba mobitela su imala isti problem - užasno spori. Da se razumijemo, ne koristim tonu aplikacija već najosnovnije i najjednostavnije (izuzev Vibera, koristim još slanje poruka i pozivanje i to je to) i mobiteli su bili užasno spori. Sve u svemu, da li je WP bolji ili ne - ne znam, ali znam da kada budem naredni mobitel kupovao, definitivno neću napraviti istu grešku i uzeti Android mobitel.

p.s. imao sam priliku probati iPhone i to jedan koji je već "napunio" dvije ili tri godine (nisam siguran, ne razumijem se u to) i mobitel je još uvijek radio kao da je jučer prvi put upaljen. Da je cijena prevelika - jeste, no u odnosu na Android, iPhone je sami vrh. Za Windows mobitele ne znam, no ono što sam gledao, čini mi se kao interesantna platforma iako nedostatak aplikacija možda i može biti problematičan za ove koji su navikli na Android sistem. Meni to ne bi bio problem obzirom da mi je mobitel upravo to - telefon i ništa više.

My 2 cents :-D
Kod nas ljudi porede Iphone 6 sa mid range Android telefonima, e pa ne ide to tako. Zašto ga ne porede sa recimo LG G4? :P G4 je trenutno najbolji telefon koji se može naći na tržištu, po meni, a što se tiče windows phonea, definitivno zadnji sistem koji bi koristio. Prvi problem nedostatak aplikacija, čak nema aplikacije ni za youtube ja mislim, donedavno je nije bilo. Sledeća stvar, WP sam kupio ocu jer je to "pojednostavljen" sistem, a ja uvijek volim nešto više. Jednostavno sistem kojem nešto fali, nije potpun. Prednost WP-a je što radi bolje nego android na uređajima slabijih performansi.
User avatar
Maharadza
Posts: 16720
Joined: 30/01/2013 15:13

#18893 Re: Steve Lord: Android najnesigurnija mobilna platforma na tržištu

Post by Maharadza »

IkaIJ wrote: Kod nas ljudi porede Iphone 6 sa mid range Android telefonima, e pa ne ide to tako. Zašto ga ne porede sa recimo LG G4? :P G4 je trenutno najbolji telefon koji se može naći na tržištu, po meni, a što se tiče windows phonea, definitivno zadnji sistem koji bi koristio. Prvi problem nedostatak aplikacija, čak nema aplikacije ni za youtube ja mislim, donedavno je nije bilo. Sledeća stvar, WP sam kupio ocu jer je to "pojednostavljen" sistem, a ja uvijek volim nešto više. Jednostavno sistem kojem nešto fali, nije potpun. Prednost WP-a je što radi bolje nego android na uređajima slabijih performansi.
Što ih ne bi poredili...



...kada je razlika u brzini opet u 5 deka! :mrgreen:
User avatar
agent_zero
Posts: 10478
Joined: 27/01/2010 23:58
Location: tamni vilajet SDA zlotvora!

#18894 Re: Steve Lord: Android najnesigurnija mobilna platforma na tržištu

Post by agent_zero »

krakatoa wrote:Android je smeće kojeg samo koriste još djeca kako bi igrali igrica na njemu. Smartphone su pretvorili u Gameboy. WP 4ever!!!
A ja pacijanata tebe i onog ti druga zunazua :D


P.S. Ovo ti govori neko ko ima kući i microsoft lumiu, da se bezze ne zadeveraš ;-)
User avatar
krakatoa
Posts: 1068
Joined: 23/05/2015 07:48

#18895 Re: Steve Lord: Android najnesigurnija mobilna platforma na tržištu

Post by krakatoa »

agent_zero wrote:
krakatoa wrote:Android je smeće kojeg samo koriste još djeca kako bi igrali igrica na njemu. Smartphone su pretvorili u Gameboy. WP 4ever!!!
A ja pacijanata tebe i onog ti druga zunazua :D


P.S. Ovo ti govori neko ko ima kući i microsoft lumiu, da se bezze ne zadeveraš ;-)
Hajmo malo argumentima pričati.

Android:
Pregršt aplikacija
Open Source
Virusi
Baneri
Reklame
Loše aplikacije
Nikakva podrška
Šteka i laga

Windows:

Malo aplikacija ali sasvim dovoljno. Sve što mi treba imam (Wtsp, OLX, Skype, Office, Onedrive,...)
Closed Source
Nema virusa
Nema reklama ili ih ima jako malo
Malo aplikacija ali kvalitetne su
Podrška vrhunska. Lumia 620 puštena u prodaju 2012. godine dobija Windows 10 i sa njim podršku i update do 2025. godine.
Fluidan i brz bez obzira na broj otvorenih aplikacija.
User avatar
Maharadza
Posts: 16720
Joined: 30/01/2013 15:13

#18896 Re: Steve Lord: Android najnesigurnija mobilna platforma na tržištu

Post by Maharadza »

Android:
Pregršt aplikacija - :thumbup: :thumbup: 8)
Open Source - :thumbup: :thumbup: 8)
Virusi ,Baneri i Reklame - http://www.pcworld.com/article/202758/t ... phones.htm, http://getandroidstuff.com/5-best-ad-bl ... r-android/
Loše aplikacije - :? :? :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Nikakva podrška - NEXUS, http://www.techtimes.com/articles/32936 ... report.htm , http://www.ibtimes.co.in/google-nexus-4 ... all-651366
Šteka i laga - The Myth goes on! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:


Windows:

Malo aplikacija ali sasvim dovoljno. Sve što mi treba imam (Wtsp, OLX, Skype, Office, Onedrive,...)
Closed Source - loša kopija iBALKONA, u prijevodu: kada nešto ne radi ili se pomiri s tim ili mijenjaj platformu
Nema virusa - nema ni tržišnog udjela 2,5% pa logično nije nikome popularan pa ni hackerima a najveći "virus" po uspjeh platforme je svakako sam MS (koji je umalo uništio Finskog giganta) :mrgreen: #NOKIArevengeIncoming
Nema reklama ili ih ima jako malo -nema ni adblock ako se pojave reklame
Malo aplikacija ali kvalitetne su - osim mnoštva "oficijelnih" kojih nema uopšte :-)
Podrška vrhunska. Lumia 620 puštena u prodaju 2012. godine dobija Windows 10 i sa njim podršku i update do 2025. godine. - NEXUS 4 iz 2012. dobija MARSHMALLOW 6.0 http://www.ibtimes.co.in/google-nexus-4 ... all-651366
Fluidan i brz bez obzira na broj otvorenih aplikacija. - normalno kada je balkon pa ne podržava nikakav multitasking (poznato pauziranje app-ova i resuming)
Last edited by Maharadza on 09/11/2015 19:21, edited 3 times in total.
User avatar
zateznistub
Posts: 15515
Joined: 29/07/2010 13:55
Location: Down Under

#18897 Re: Android OS

Post by zateznistub »

Bolan, kako ti se da smarati?
Jbt izmijenjao sam sve i jedan OS koji se moze imati i bukvalno su svi u par deka. nekima fali ovo nekima ono.

NE POSTOJI savrsen OS i pusti ljude da biraju ono sto njima odgovara.

Ti ne, a rijetki imaju veze sa razvijanjem nekog OS-a i prema tome nemas nikakvo pravo govoriti za neki OS da je ovakav ili onakav,
pogotovo da je smeće i da je za djecu.
Lopov-eliminator
Posts: 1482
Joined: 11/07/2013 19:29

#18898 Re: Steve Lord: Android najnesigurnija mobilna platforma na tržištu

Post by Lopov-eliminator »

krakatoa wrote:Android je smeće kojeg samo koriste još djeca kako bi igrali igrica na njemu. Smartphone su pretvorili u Gameboy. WP 4ever!!!
I koja je sad svrha oovoga i to sa uzvicnicima, mimo namjernog flaminga?
User avatar
friskyoreo
Posts: 1898
Joined: 21/11/2011 16:55
Location: Wysteria Lane

#18899 Re: Android OS

Post by friskyoreo »

Ne obracajte paznju na lika, ocito je imao manjak paznje u djetinjstvu, pa s ovakvim postovima pokusava da to kompenzira. :D
User avatar
krakatoa
Posts: 1068
Joined: 23/05/2015 07:48

#18900 Re: Steve Lord: Android najnesigurnija mobilna platforma na tržištu

Post by krakatoa »

Maharadza wrote:

Android:
Pregršt aplikacija - :thumbup: :thumbup: 8) Od toga 73% virusi
Open Source - :thumbup: :thumbup: 8) Đesi programer, nisam te prepoznao.
Virusi ,Baneri i Reklame - http://www.pcworld.com/article/202758/t ... phones.htm, http://getandroidstuff.com/5-best-ad-bl ... r-android/ Tebi je getandroidstuff.com neko mjerilo?! :lol: :lol:
Loše aplikacije - :? :? :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: Here maps kao da je dijete u paintu programiralo
Nikakva podrška - NEXUS, http://www.techtimes.com/articles/32936 ... report.htm Jedan model od milion modela koji je podržaj jedva dvije godine. Microsoft daje 13 godina podršku za 90% svojih telefona kao i telefona drugih proizviđača.
Šteka i laga - The Myth goes on! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: Haj pokreni Facebook, Messenger, OLX, Chrome, Youtube i probaj normalno surfati nakon toga. Smiješan si!


Windows:

Malo aplikacija ali sasvim dovoljno. Sve što mi treba imam (Wtsp, OLX, Skype, Office, Onedrive,...)
Closed Source - loša kopija iBALKONA, u prijevodu: kada nešto ne radi ili se pomiri s tim ili mijenjaj platformu Samo se tješi. Od WP 7 nikad se nije desilo slično tome što pišeš a ni tada ne bi da se nije kernel promijenio. Znaš li ti šta je kernel uopšte?
Nema virusa - nema ni tržišnog udjela 2,5% pa logično nije nikome popularan pa ni hackerima Nemaš ti pojma. Da je udio 100% opet ne bi imao virusa. Raspitaj se malo o WP kodu i WP filozofiji
Nema reklama ili ih ima jako malo - nema ni tržišnog udjela 2,5% pa logično nije nikome popularan pa ni hackerima, nema ni adblock ako se pojave reklame. Nema ni antivirus jer mu ne treba ;)
Malo aplikacija ali kvalitetne su - osim mnoštva "oficijelnih" kojih nema uopšte kao npr? :-) :lol: :lol: No comment. To je možda bilo aktuelno 2011. godine
Podrška vrhunska. Lumia 620 puštena u prodaju 2012. godine dobija Windows 10 i sa njim podršku i update do 2025. godine. - NEXUS 4 iz 2012. dobija MARSHMALLOW 6.0 http://www.ibtimes.co.in/google-nexus-4 ... all-651366 Taj mu je zadnji vjeruj mi
Fluidan i brz bez obzira na broj otvorenih aplikacija. - normalno kada je balkon pa ne podržava nikakav multitasking (poznato pauziranje app-ova i resuming) Nije tačno. Tvrdim a spreman sam i da se nađem s tobom da ti dokažem da je u Win 10 neuporedivo bolji MT od androida. Pogledaj na svom računaru ako imaš instaliran.
Last edited by krakatoa on 09/11/2015 19:33, edited 1 time in total.
Post Reply