Allahove s.v.t. mu'džize

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

ragib
Posts: 2353
Joined: 03/05/2002 00:00
Contact:

#1 Allahove s.v.t. mu'džize

Post by ragib »

Image

Slika pokazuje drvored u Njemačkoj. Drveće predstavlja riječi 'La ilahe illAllah'.


Image
Drvo pronađeno u blizini Sidneja, u Australiji. Drvo čini ruku Allahu, a čak je i okrenuto prema Ka'bi.
Gluhoprdic
Posts: 90
Joined: 20/01/2004 00:00

#2

Post by Gluhoprdic »

Gdje se nalazi ovaj drvored u Njemackoj?
$
Posts: 117
Joined: 17/03/2004 09:25

#3

Post by $ »

malo photoshopa i puno maste - cuda pravi
User avatar
Fair Life
Posts: 14219
Joined: 02/03/2004 00:00

#4

Post by Fair Life »

Eh Ragibe. Ni mala djeca vise ne vjeruju u bajke, a ti uvijek o "boj se ovog, boj se onog".

Nema Ragibe vise Baba Roge. Trebala je nestati kad si prvi put obukao dugacke pantalone.

U mrklom mraku pored puta ce umjesto panja medvjeda vidjeti samo onaj ko se boji i ko vjeruje da ce ga bas medvjed presresti. Oni koji ne ocekuju da vide medvjeda, oni koje nisu prepadali dok su bili mali, vide panj, normalno.

Lopov u svakom uniformisanom covjeku vidi policajca, posten covjek vidi - zeljeznicara, oficira, lugara (sumara), pilota ... Covjek vidi ono ili sta prizeljkuje da vidi ili ono cega se boji da vidi. U strahu su uvijek velike oci, a u osoba sa necistom savjesti prevelike.
-DA-
Posts: 68
Joined: 16/03/2004 19:21
Contact:

#5

Post by -DA- »

Ako me sjecanje ne vara, drvored je bio kod Karlsruha nakon sto je primjecen i privukao veliku paznju muslimana od gradske uprave je naredjeno da se posijece radi straha da mjesto ne bi postalo svojevrsno mjesto za posjetu hodocasnika i sl. Slika je originalna i pravo je stara ne znam tacno koliko, ali znam da su izlazile knjige sa ovom slikom kao npr naslovnicom davno prije nego je photoshop i postojao. Ima i jedna knjiga koju je izdala IZ Stuttgart (mislim da je izdata 94) pod nazivom "Iman" koja je na naslovnoj stranici prikazivala tu sliku.
ragib
Posts: 2353
Joined: 03/05/2002 00:00
Contact:

#6

Post by ragib »

vama - vaša vjera, a meni - moja!”


Ti ne moras vjerovati, ja tebe necu prisiljavati, ali barem malo osnovne kulture pokazi.
$
Posts: 117
Joined: 17/03/2004 09:25

#7

Post by $ »

-da-
jel znas onu igru - legnes na ledja i gledas oblake kako plove... i mjenjaju oblike, pa od ovce nastane cudoviste, pa djevojka, onda nesto pise, pa odjednom konjanik...

priroda, sa beskrajnom raznovrsnoscu oblika stalno pruza takav spektakl.
ovaj drvored lici na 'alah' na arapskom / ali samo sa jednog mjesta, u odredjenoj perspektivi, sa jednog jedinog mjesta, u jednom momentu. vec slijedece godine naraste zbun, drvo izraste, drugo se sasusi.
-DA-
Posts: 68
Joined: 16/03/2004 19:21
Contact:

#8

Post by -DA- »

Dobro, primjeti da ja nisam to komentarisao sto ti spominjes vec sam samo konstatovao fakat da je drvored, po onom sto ja znam, postojao. Sto se tice tvog komentara, mislim da se donekle slazemo. To kod mene ima stepen interesantnog a ne uzimam ga kao neku "mudzizu" tj novi dokaz npr da Allah postoji ili sl.

Iz perspektive muslimana, te stvari mogu biti mudzize ali i ne moraju. Mi ne mozemo sa sigurnoscu to dokazati. Inace koliko je meni poznato cak i ako je covjek ili grupa svjesna neke mudzize preporuceno je da to drzi/e za sebe.
MUNAFIK
Posts: 5260
Joined: 23/03/2004 00:04

#9

Post by MUNAFIK »

dakle slozilismo se da je ovaj drvored postojao e sad kad gledas ovu sliku moras primjetiti da se jasno vidi sta pise i da je to ispisano debelim stablima onim osnovnim. tako da se to moze procitati i iz drugih uglova ne svih ali moze se ( kad okrenes naopacke knjigu namucices se da procitas nesto)
e sta je s ovom drugom slikom kako vidim nju niko ni ne pominje nesto ste se usutili samo me interesuje zasto.
a nisu ovo jedine slike ima njih jos.
User avatar
Truba
Posts: 82589
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#10

Post by Truba »

ja imam sliku
komi i bin laden

:D
Gluhoprdic
Posts: 90
Joined: 20/01/2004 00:00

#11

Post by Gluhoprdic »

Allah je na nebu i samo njemu se treba diviti, klanajti i slaviti ga.
Nemojmo sada siitskog idolopoklonstva i klanjati se nekim prirodnim oblicima.
Engram
Posts: 528
Joined: 16/03/2004 22:18
Location: Šeher Sarajevo
Contact:

#12

Post by Engram »

Gluhoprdic wrote:Allah je na nebu i samo njemu se treba diviti, klanajti i slaviti ga.
Nemojmo sada siitskog idolopoklonstva i klanjati se nekim prirodnim oblicima.
daj ba saberi se

niko se ne klanja idolima ali suvise je koincidencija u zivotu da bi bile slucajne..da bi sve bilo spontano kotrljanje...

http://www.islam.co.ba/ostalo/index.php ... 1070803821

od ovoga gore ne mora biti nista ali dovoljno je gledati oko sebe, slusati zvukove, pratiti kretanja, misliti i razmisljati da bi se uvjerio..ovdje ili ondje, danas ili sutra

mudzize su oko nas i samo potvrduju da je Bog jedan
Gluhoprdic
Posts: 90
Joined: 20/01/2004 00:00

#13

Post by Gluhoprdic »

:-) :) :lol:
:?
Sve li vam se treba nacrtati, da bi skontali u cemu je poenta.
bosniaque
Posts: 1008
Joined: 16/04/2004 01:04
Location: CH

#14

Post by bosniaque »

pa dobro slazem se sa nekima da je danas lahko napraviti foto-montazu i ja sam vjerujem da su neke slike foto-montaza (ali sta ako nisu dali je to moguce da drvo tako naraste ili je to bas neki znak za nas ljude), ali ovo drvo u vidu covjeka kao kad klanja nije bajka niti je foto-montaza to je drvo stvarno tako naraslo u blizini sydeya u jednoj shumi!
User avatar
Fair Life
Posts: 14219
Joined: 02/03/2004 00:00

#15

Post by Fair Life »

angela wrote:... - ako bi se fotoaparat pomjerio i slikao drvece iz nekog drugog ugla - iluzija bi nestala.
Jesi li :roll: sigurna ?

Image
Engram
Posts: 528
Joined: 16/03/2004 22:18
Location: Šeher Sarajevo
Contact:

#16

Post by Engram »

lijepo nacrtano fair_life

samo sto mi imitiramo a tamo Neko stvara... ;)
User avatar
Truba
Posts: 82589
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#17

Post by Truba »

Engram wrote:lijepo nacrtano fair_life

samo sto mi imitiramo a tamo Neko stvara... ;)
ili stvara ili je slučajnost

izaberi
User avatar
Pooll
Posts: 4980
Joined: 01/08/2003 00:00
Location: Sarajevo
Contact:

#18

Post by Pooll »

Fer, ovo je vrlo interesantno ;)
haris303
Posts: 312
Joined: 20/04/2004 09:16

#19

Post by haris303 »

Tebe, a i ono sto pises HZH cijeni izuzetno ragibe, ali izvini, ovo nisu mu'dzize, ti dobro znas sta znaci mu'dziza i sta se pod tim podrazumijeva. Ovo sto ti iznosis se moze uvrstiti samo u sferu interesantnog i neobicnog, ali to je ipak u domenu onoga sto bi covjek na neki nacin "ovozemaljskim trikovima" mogao stvoriti ili kopirati. A mudziza ragibe je nesto sto je nemoguce da covjek napravi ili imitira na bilo koji uspjesan nacin. Moguce je ragibe da posadis drvored, i dok su stabla sasvim mala, da specijalnim tegovima (koje vocari koriste u vocarstvu za formiranje krosnji kod vocke) napravis recimo raspored grana u zeljenom obliku. Ali to onda vise nije mu'dziza. Ti znas dobro sta spada u Kur'anske mu'dzize. To su neke stvari koje je u datom vremenu i prostoru nemoguce znati, predvidjeti,usmjeriti, pretpostavljati, objasniti.... dakle ono sto je nemoguce imitirati ili objasnjavati ovozemaljskim pojmovima i objasnjenjima. Mnoge Kur'anske mu'dzize su bile mu'dzize zato sto su u tom vremenu i prostoru bile cudo, kada ih je kasnije potvrdila savremena nauka, ili objasnila, to vise nisu bile mu'dzize (mislim jesu i dalje ali u kontekstu shvatanja, poimanja i znanja bivseg vremena) Kur'an jeste savremen za sva vremena,ali zato sto je uklopiv u sva vremena, a ne zato sto je prepun mu'dziza za sva vremena.
Jednom sam u novinama vidio fotografiju koja prikazuje nebo, i na nebu tamne oblake koji su u takvom rasporedu da zaista podsjecaju na obrise Titovog lika. Pa nije i to valjda mu'dziza, a ponajmanje Allahova (odnosno Ku'ranska)
U doba "spustanja" Knjige na Zemlju aktuelna nauka je bila na stanovistu da je Zemlja ploca, da ima stubove na coskovima itd.... E u to doba jeste mudziza kada se u Knjizi detaljno opisuje nebeski svod, oblici nebeskih tijela, njihovi odnosi, velicine itd.... sto tek stoljecima poslije nauka uz pomoc tehnike i tehnologije potvrduje. To je mudziza toga doba, ovoga sada vise nije, sta je sada ovdje cudno sto mi znamo oko cega se vrti neko nebesko tijelo. Mudziza prestaje biti mudziza cim postane objasnjiva na ovaj ili onaj nacin. Velicina Knjige i jeste u tome sto se ona sa stavovima i poimanjima onoga sto nam je dato od Stvoritelja uklapa u sve periode kosmicke egzistencije aktivnosti univerzuma.
U tome je stit "broja 19 Ku'ranu" , jer da nije tako, i da se sve bazira na " do sudnjega dana neobjasnjivim cudima" , i Knjiga bi kroz istoriju dozivljavala " iskrivljenja" kao kod prethodnih objava sto su bila, ili kao kod objava datih nekim drugim jednobozackim religijama.
Jer uvijek ce neko "nastimanim" cudom uzrokovati neke aktivnosti u redoslijedu u kojem to zeli.
Jedna od trenutnih Kur'anskih mudziza je "broj 19" , doduse informaticki jeste objasnjen a i potvrden, ali nemoguce je praviti bilo sta slicno,kopirati ili imitirati, cak i sa danasnjim stupnjem znanja i razvoja informatickih disciplina. E po svoj prilici ta mudziza ce ostati mudziza i dalje, jer je to nepremostiva prepreka za one koji su tvrdili i jos tvrde da Knjiga nije data od Stvoritelja. E to je recimo mudziza, a ne drvored ili oblaci.
bosniaque
Posts: 1008
Joined: 16/04/2004 01:04
Location: CH

#20

Post by bosniaque »

bosniaque (citat):
pa dobro slazem se sa nekima da je danas lahko napraviti foto-montazu i ja sam vjerujem da su neke slike foto-montaza (ali sta ako nisu dali je to moguce da drvo tako naraste ili je to bas neki znak za nas ljude), ali ovo drvo u vidu covjeka kao kad klanja nije bajka niti je foto-montaza to je drvo stvarno tako naraslo u blizini sydeya u jednoj shumi!


To drvo koje lici na covjeka u naklonu - lici na bilo kojeg drugog covjeka u naklonu, ne iskljucivo na muslimana u molitvi.

Drvece koje ispisuje "allah" - ako bi se fotoaparat pomjerio i slikao drvece iz nekog drugog ugla - iluzija bi nestala.

ali kako bas da je tako naraslo u liku muslimana koji klanja, zasto nije naraslo u liku nekoga koji se krsti!
demagog
Posts: 549
Joined: 26/11/2003 00:00

#21

Post by demagog »

Jedna od trenutnih Kur'anskih mudziza je "broj 19" , doduse informaticki jeste objasnjen a i potvrden, ali nemoguce je praviti bilo sta slicno,kopirati ili imitirati, cak i sa danasnjim stupnjem znanja i razvoja informatickih disciplina
Pitanje od nevjernika: Sta to broj 19 predstavlja u Kuranu i sta je to informaticki objasnjeno i potvrdjeno ? :?
St.Germain
Posts: 2218
Joined: 22/12/2002 00:00

#22

Post by St.Germain »

angela wrote:
bosniaque wrote:
To drvo koje lici na covjeka u naklonu - lici na bilo kojeg drugog covjeka u naklonu, ne iskljucivo na muslimana u molitvi.

Drvece koje ispisuje "allah" - ako bi se fotoaparat pomjerio i slikao drvece iz nekog drugog ugla - iluzija bi nestala.

ali kako bas da je tako naraslo u liku muslimana koji klanja, zasto nije naraslo u liku nekoga koji se krsti!
Ovo lici na bilo kojeg orijentalca koji se klanja (Kina, Indija...), ne na muslimana! Drugo, fotograf ili osoba koja ovo objavljuje kao mu'dzizu - primjecuje samo simbol koji njemu lici na "sveti". Mozes zamisliti koliko drveca daje oblik krsta! A zasto lici bas na covjka koji klanja? Pa zato sto jos hiljade stabala lici na patke, ljude koji hodaju, na strijelca, na jarca... E pa jedno od milijardu lici na covjeka koji se duboko naklonio - kralju, bogu, dami koju poziva na ples...

ateisticki fundamentalisto :D
haris303
Posts: 312
Joined: 20/04/2004 09:16

#23

Post by haris303 »

Nick demagog je trazio da mu se ovo pojasni , pa cu pokusati, a obzirom da je nevjernik (dakle ova tematika mu nije bliska) malo sam duzi post napisao, i nadam se da ce mu bar djelimicno biti razjasnjeno shvatanje "broja 19" .

Broj 19 je prost broj (djeljiv je sa 1 i sa samim sobom). Dakle matematicki gledano to je jako Ťzajeban brojť . ŤZajebanť jer su manipulacije sa njim jako ogranicene zbog djelioca koji su mu takvi kakvi jesu (osim ona dva nema ih vise, a to i jeste problem) . Dakle kvrgav broj za razne vrste Ťpreobrazavanjať , dakle ni malo Ťmatematicki fleksibilanť .
E sada, nekada u doba Poslanika, on je upitan nesto na temu zastite iskrivljenja Kur'ana poput iskrivljenja ranijih objava. Poslanik je dao odgovor ŤNad njim je 19ť (misleci da je nad onim ko pokusa da iskrivi smisao i poruku Knjige broj 19) . Upitan da to objasni nije znao.
E sada, razne analize dosle su do sljedeceg (samo cu nabrojati neke stvari cisto radi pojasnjenja sustine, pa cu na kraju reci nesto u vezi smisla toga) :
- Kur'an je sastavljen od 114 poglavlja (djeljivo sa 19).
- prvo objavljeno sure ima 19 ajeta.
- prvi objavljeni ajeti su ajeti 96.sure, a ukupan broj rijeci ajeta je 19.
- posljednje objavljeno sure je sacinjeno od 19 rijeci.
- npr. u Kur'anu se nalazi 114 bismilla (djeljivo sa 19).
- rijec ŤAllahť se u Kur'anu spominje 114 puta (djeljivo sa 19).
- npr. rijec ŤRahimť se spominje 114 puta (djeljivo sa 114).
- npr. kada saberemo sve brojeve koji se spominju u Kur'anu dobijemo 162.146 (djeljivo sa 19)
- npr. rijec ŤPoslanikť se spominje 513 puta (djeljivo sa 19)
- npr. rijec ŤGospodarť se spominje 152 puta (djeljivo sa 19).
- npr. kada saberemo ajete sura koje su djeljive sa 19 dobijamo 266 (djeljivo sa 19)
- itd.....................
Mogu ovako redati jos puno, ali mislim da neko ko nije toliko u ovo upucen otprilike razumije o cemu se radi.
Da ne duzim, uglavnom se sve svodi na to da su sve stvari i odnosi raznih objekata u Kur'anu u uskoj vezi sa brojem 19, i ako samo na jednom mjestu u Kur'anu nesto dodamo ili oduzmemo, poremeticemo sve ostalo, jer je broj 19 osnova u svim odnosima te Knjige.
E sada su Britanci (mislim da je to bilo na nekom njihovom institutu za izucavanje Kur'ana, ali to necu 100% tvrditi, mada nije toliko ni bitno jel Britanski ili neki drugi) , napisali i razvili program koji je trazio da se unese citav Kur'an, naravno u obliku izvornog sadrzaja, smisla i opusa, a zahtjevi programa su bili bas takvi da program pravi sve moguce usporedbe i kombinacije (npr. da prebroji koliko se svaki znak (slovo) puta javlja u Kur'anu, itd...ono gore pobrojano i slicno) svega u odnosu vezanom za broj 19, i da na kraju program izbaci omjer vezan za to kolika je mogucnost da je Kur'an smisljen u ljudskoj glavi (dakle da je covjeciji mozak kreator te Knjige, Knjige sa takvim polozajem i smislom broja 19 u njoj).
Racunar je izbacio omjer da je mogucnost da je Kur'an ljudska kreacija 1 : 642 septilijuna (septilijun je mislim sa 64 nule, nisam bas siguran, u matematici se rijetko radi sa tako velikim brojevima, ali ako i grijesim, neznatno je ) , dakle ni teoretska mogucnost ne postoji.
E to je smisao broja 19, taj je broj Ťzastitni kodť koji onemogucuje iskrivljenje Kur'ana kroz istoriju i vrijeme, dakle 19 Ťgarantujeť izvornu autenticnost i tacnost onoga sto je u Knjizi napisano i objavljeno.
I zaista, evo neka neko napise recimo pjesmicu najobicniju (ali koja ima nekog smisla) a da recimo broj rijeci u njoj bude djeljiv sa 19, da broj redova bude djeljiv sa 19, broj ponavljanja svakog od slova da bude djeljiv sa 19, broj rijeci koje se ponavljaju bude djeljiv sa 19 itd .......
E to je to otprilike.
demagog
Posts: 549
Joined: 26/11/2003 00:00

#24

Post by demagog »

O BROJU 19

Pogledao sam malo po internetu o ovom znacenju broja 19 i nasao sam svasta nesto sto se nece svidjeti islamskim vjernicima.


Da ukratko rezimiram tip koji je to analizirao zvao se Rashad Khalifa i zestoko je kritikovan i od strane muslimanskih autora. Koliko sam uspio da shvatim bio je prilicno zivopisna licnost i te njegove numericke analize su ga dovele do zakljucka da je uz Abrahama i Muhameda i on jedan od vjerovjesnika. Kriticari kazu da je manipulisao kuranskim tekstom da bi ga uklopio u svoj model. Na primjer odbacio je dva opsteprihvacena kuranska stiha (9:128-129) i oznacio ih kao "lazne dodatke" i sebe proglasio za "procistaca" Kurana. Njegovi stavovi su doveli do toga da bude smatran za heretika od strane vecine Siita i Sunita.

Kome se da citati ima na http://en.wikipedia.org/wiki/Rashad_Khalifa
ali je na engleskom.

Dodatna napomena jednog skeptika: Numericke analize Biblije su omiljeni sport nekih krugova ovde u SAD (The Bible Code = Biblijska sifra) i ima na svakom koraku tvrdnji da je time dokazano bozansko porijeklo Biblije. Imam utisak da svaka religija ima svoje numerologe koji broje rijeci i slova i dokazuju da je bas njihova sveta knjiga istinska bozja rijec.
haris303
Posts: 312
Joined: 20/04/2004 09:16

#25

Post by haris303 »

Demagog, ja ti govorim o analizi nekih stvari koje je provela institucija ranga istrazivacke ustanove (znaci tim matematicara, informaticara, tumaca Kur'ana, islama itd......) a ne govorim ti o nekome ko je naceo neko pitanje, dosao donekle, proglasio se "procistacem" i sta ja znam.
Informativno si pitao i dobio odgovor. O tome ima knjiga (ne bas samo o tome, ali dobar dio je posvecen tim stvarima).
Taj "procistac" o kome pricas nije znao ni da kuca na "Olimpija" kucacoj masini , a ne da pravi zahtjevne programe i sam se bavi analizama te vrste.
A ako ti hoces da sada mene kao vjernika razocaras i ubijedujes me u neke stvari, onda zajebaji koga drugog.
Koji k.... si i pitao, odmah si trebao to traziti po internetu, a ne traziti da ti neko pojasni, pa da bi ti pobijao.
Ja sam ti samo informativno neke stvari objasnio, nisam ti gurao u nos svoju vjeru, pa nemoj ni ti meni svoju nevjeru.
Post Reply