Alfa 147, Stilo ili nesto sasvim trece?

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

neo_ze
Posts: 33
Joined: 04/05/2010 13:36

#1 Alfa 147, Stilo ili nesto sasvim trece?

Post by neo_ze »

Pozdravljam,

treba mi par korisnih i iskustvenih savjeta od prijasnjih vlasnika automobila za koje sam zainteresovan...
Skupio sam nekih para za novi autic i sad polako upadam u dilemu.
prvobitno sam htio kupiti punta mk2 recimo 2003 godiste ili eventualno malo novijeg, ali gledajuci oglase po piku primjetim i Fiat Stila i Alfu 147, benzinci naravno. S obzirom da bi imao na raspolaganju nesto preko 5500 KM, zanima me sta mi je pametniji izbor.
Da li postoji znacajna razlika u potrosnji izmedju Stila i Alfe s obzirom da su motori iste snage- 105-115 HP,
Znam da su Alfini djelovi skupi, da li je razlika izmedju ova dva velika ili zanemariva-ima li iko konkretan primjer,
Koliko je registracija za ova vozila(godiste 2001-2-3),
Ima li Alfa nekih znacajnijih bugova, osim varijatora faze na motoru od 120 hp- nisam stigao prelistati sve forume, kakvi su ovi slabiji motori,
sta je bolje za konverziju na plin.... i beskonacno drugih pitanja koja mi sad ne padaju na pamet.

Bilo koji koristan savjet je dobrodosao, cak i prijedlog za kupovinu sasvim treceg automobila u tom cjenovnom rangu(osim karavana).
User avatar
Zvek
Posts: 1430
Joined: 16/10/2010 19:58

#2 Re: Alfa 147, Stilo ili nesto sasvim trece?

Post by Zvek »

Stilo 1.6 ima problem sa crkavanjem ECU-a, a taj problem su valjda otklonili nakon redizajna 2004. Ti modeli iz prvih serija imaju raznoraznih bugova na elektronici. Nije puno strasno ali zna da nervira. Na Alfi obrati paznju na stanje ovjesa, popravak je skup.. Uglavnom imaj1000-1500 KM rezerve ako hoces auto u tip top stanju.Gradska potrosnja po Sarajevu 10-11 litara, na otvorenom 6-7 litara.
User avatar
mali_milojica
Posts: 14185
Joined: 02/09/2012 17:42
Location: Hadis: Govorite istinu,pa makar bila i na vasu stetu.

#3 Re: Alfa 147, Stilo ili nesto sasvim trece?

Post by mali_milojica »

Posto imas nesto preko 5500,vjerovatno i 6000 KM,trazi Stilo JTD. 2003/2004 jos ako imas kes moze mozda i 2005.
Alfu iskreno preskoci. Nema je da je dobra kod nas za to para,bilo benzin ili dizel. Prevelika je uvala u nju. Trapovi skupi (mada ne kao nekad,ali opet skuplji nego kod Stila),benzinci trose,imas kablove na njima skupe,eventualno i varijator. Dizeli su vjerovatno presli preko 300k i nezatrpan su grob.
Velika je mogucnost da mozes dobrog i boljeg Stila kupiti za te pare nego Alfu.
neo_ze
Posts: 33
Joined: 04/05/2010 13:36

#4 Re: Alfa 147, Stilo ili nesto sasvim trece?

Post by neo_ze »

Koliko su cesta ta crkavanja ECU-a, je li moguca reparacija?
Koliko je je zaista skup popravak Alfinog ovjesa, imas li neki konkretan primjer da imam referentnu tacku za usporedbu.

Sta ja sa Focusom, i on bi mogao biti opcija?
User avatar
mali_milojica
Posts: 14185
Joined: 02/09/2012 17:42
Location: Hadis: Govorite istinu,pa makar bila i na vasu stetu.

#5 Re: Alfa 147, Stilo ili nesto sasvim trece?

Post by mali_milojica »

ECU riknjava na benzincima,ali kao sto je gore covjek naveo to su rijesili na novijim serijama,dizel Stilo nema tih problema.
Alfa 147 ima dvije gornje i dvije donje lafete. Cijena gornjih da ista valjaju je oko 100 KM,donje vjerovatno oko 150 (odlaze rjeđe nego gornje),mada ima i jeftinijih varijanti. Cesto odlaze i gumice balans stange,sa zamjenom oko 50 KM. Nazad imas cetiri ramena takođe,ali ona odlaze rijetko,cijena oko 40 KM komad.
Focus je takođe dobar komad auta za tu cijenu,a o njegovom odrzavanju ti mozda moze vise reci neko drugi.
User avatar
klaki
Posts: 2303
Joined: 15/02/2013 17:49
Location: 榛名山峠

#6 Re: Alfa 147, Stilo ili nesto sasvim trece?

Post by klaki »

pogledaj i citroene koji su oko 6 hiljada
DIF354
Posts: 39
Joined: 14/01/2014 20:41

#7 Re: Alfa 147, Stilo ili nesto sasvim trece?

Post by DIF354 »

Bježi od alfe kako god možeš...
DIF354
Posts: 39
Joined: 14/01/2014 20:41

#8 Re: Alfa 147, Stilo ili nesto sasvim trece?

Post by DIF354 »

Pogledaj i Lanciu,jeftina je za održavati,dijelovi od fiata i ima ih
neo_ze
Posts: 33
Joined: 04/05/2010 13:36

#9 Re: Alfa 147, Stilo ili nesto sasvim trece?

Post by neo_ze »

DIF354 wrote:Pogledaj i Lanciu,jeftina je za održavati,dijelovi od fiata i ima ih

gledao sam par Lybri, ima li ko kakvo iskustvo s njima? cini mi se 2.4 motor ili se varam...jest da je karavan al et...
neo_ze
Posts: 33
Joined: 04/05/2010 13:36

#10 Re: Alfa 147, Stilo ili nesto sasvim trece?

Post by neo_ze »

DIF354 wrote:Bježi od alfe kako god možeš...

zbog cega konkretno? koje je tvoje sikustvo s njima?
Walther
Posts: 2533
Joined: 18/05/2013 16:15

#11 Re: Alfa 147, Stilo ili nesto sasvim trece?

Post by Walther »

neo_ze wrote:
DIF354 wrote:Bježi od alfe kako god možeš...

zbog cega konkretno? koje je tvoje sikustvo s njima?
pise gluposti.... Lancie u toj grupi tad nije bilo, osim toga to je sve manje vise ista stvar. Servis je isto jedan (FLAR). Original dijelovi su vise manje kao svuda (skupi), fals tj. oem ima dosta.. Osim toga nema pametnog Stilota ili 147 za taj novac. Oboje je malo bezveze u benzinskoj varianti (1.6), a dobar JTD ce konkretno preskociti tvoj budzet. Mozda dobijes neki benzin krsh za 3xx.000km i pred velikim servisom, JTD mozda za dijelove. Povecaj budzet ili smanji zelje...
Walther
Posts: 2533
Joined: 18/05/2013 16:15

#12 Re: Alfa 147, Stilo ili nesto sasvim trece?

Post by Walther »

neo_ze wrote:
DIF354 wrote:Pogledaj i Lanciu,jeftina je za održavati,dijelovi od fiata i ima ih

gledao sam par Lybri, ima li ko kakvo iskustvo s njima? cini mi se 2.4 motor ili se varam...jest da je karavan al et...
Lybra je izvan tog razreda, to je bila paralela 156. 2.4 je fantastican motor ali je premalo je to novaca za auto tog razreda. To ima 300.000km i onda troskovi postaju .... :roll: Za taj novac pogledaj 156 1.8TS prvi ili drugi fl, JTD (1.9-2.4) bi bio jos bolji izbor ali tu si vec u minskom polju...
Walther
Posts: 2533
Joined: 18/05/2013 16:15

#13 Re: Alfa 147, Stilo ili nesto sasvim trece?

Post by Walther »

...
DIF354
Posts: 39
Joined: 14/01/2014 20:41

#14 Re: Alfa 147, Stilo ili nesto sasvim trece?

Post by DIF354 »

Walther wrote:
neo_ze wrote:
DIF354 wrote:Bježi od alfe kako god možeš...

zbog cega konkretno? koje je tvoje sikustvo s njima?
pise gluposti.... Lancie u toj grupi tad nije bilo, osim toga to je sve manje vise ista stvar. Servis je isto jedan (FLAR). Original dijelovi su vise manje kao svuda (skupi), fals tj. oem ima dosta.. Osim toga nema pametnog Stilota ili 147 za taj novac. Oboje je malo bezveze u benzinskoj varianti (1.6), a dobar JTD ce konkretno preskociti tvoj budzet. Mozda dobijes neki benzin krsh za 3xx.000km i pred velikim servisom, JTD mozda za dijelove. Povecaj budzet ili smanji zelje...
Dobro ti forum pametnjakoviću ,eto savjetuj čovjeka neka kupi Alfu pa neka nam se javi poslije...
User avatar
mali_milojica
Posts: 14185
Joined: 02/09/2012 17:42
Location: Hadis: Govorite istinu,pa makar bila i na vasu stetu.

#15 Re: Alfa 147, Stilo ili nesto sasvim trece?

Post by mali_milojica »

Walther wrote:
neo_ze wrote:
DIF354 wrote:Bježi od alfe kako god možeš...

zbog cega konkretno? koje je tvoje sikustvo s njima?
pise gluposti.... Lancie u toj grupi tad nije bilo, osim toga to je sve manje vise ista stvar. Servis je isto jedan (FLAR). Original dijelovi su vise manje kao svuda (skupi), fals tj. oem ima dosta.. Osim toga nema pametnog Stilota ili 147 za taj novac. Oboje je malo bezveze u benzinskoj varianti (1.6), a dobar JTD ce konkretno preskociti tvoj budzet. Mozda dobijes neki benzin krsh za 3xx.000km i pred velikim servisom, JTD mozda za dijelove. Povecaj budzet ili smanji zelje...
Najbolji i najrealniji prijedlog.
Walther
Posts: 2533
Joined: 18/05/2013 16:15

#16 Re: Alfa 147, Stilo ili nesto sasvim trece?

Post by Walther »

DIF354 wrote:Dobro ti forum pametnjakoviću ,eto savjetuj čovjeka neka kupi Alfu pa neka nam se javi poslije...
Ja sam covjeku savjetovao sta da kupi ili ne. Za taj novac u biti nista. Ako vec bas hoce za taj novac onda noviji Puno ili 156 1.8TS FL (ako bas zeli AR) jer je vise manje bulletproof stvar i najlakse ce naci (original&polovan) dio. Ako doda koju hiljadu onda 147/156 1.9jtd, doda jos malo pa 2.4jtd.

Lancia tu odpada jer je bila u to vrijeme bila veci raritet od Alfa, u Bosni pogotovo. To su vise manji isti auto samo mora gledati sta mu se moze desiti poslije kupovine...

Usput, vozim 4. Alfu 8) i nemam neke zalbe... nemam nista protiv Lancie, Thesis mi je uvijek bila :shock:
User avatar
mali_milojica
Posts: 14185
Joined: 02/09/2012 17:42
Location: Hadis: Govorite istinu,pa makar bila i na vasu stetu.

#17 Re: Alfa 147, Stilo ili nesto sasvim trece?

Post by mali_milojica »

Prije neki dan je od prijatelja otac prodao 156 2.4 20V MJET sa full opremom 2004 godina za 7800 KM.
Kupljena u DE,jedan vlasnik u BiH zadnjih 6 godina. Kupljena sa 90 000 km,prodata sa 240 000 km. Auto u perfektnom stanju sa 8 guma (4x ljetne 17" i 4x zimske na 15"). Tako da mislim da se za kes i nekih 6000 moze naci pristojan primjerak 147/156 sa 1.9 JTD motorom 2002 godina.
Takođe je nedavno prodata 147 JTD 2004 godina za 4500 KM. Zurilo se ljudima,gori im pod nogama. Za ostatak od 1500 KM nema tog problema koji se ne moze napraviti na 147.
dci driver
Posts: 125
Joined: 24/02/2013 18:39

#18 Re: Alfa 147, Stilo ili nesto sasvim trece?

Post by dci driver »

Bojim se da imaš "skup" ukus... Ja kada sam kupovao auto postavio sam sebi par pitanja i tražio odgovore na netu od ljudi koji su imali iskustva.

Koliku potrošnju mogu izdržati?
Koliko želim prelaziti?
Koliko mogu platiti u startu automobil?
Mogu li montirati nove gume makar srednjeg kvaliteta? (nije isto ako je standard na autu 14 i 16 inča)
Mogu li platiti sve troškove ako me zadesi najcrnji scenario učestalih kvarova na nekom automobilu?
Mogu li finansijski podnijeti sve redovne servise na autu (bez onoga ma može još dvije 'iljade preći)?

Ja sam odgovore tražio par mjeseci... Za sada, a to je 50k km pokazalo se kao dobro rješenje i pri tome ne razmišljam koliko je daleko tačka do koje želim doći (nije baš da idem u Švedsku :) )

Imaj na umu kada uzmeš neko auto o kome si maštao da ćeš nakon par mjeseci kad ga izgustiraš, a ako te finansijski budu cijedila, isto proklinjati. Ako te posluži dobro vjerovatno će ionako splasnuti taj žar koji si imao na početku pa ti (opet zavisi od pojedinca) više neće biti toliko važno šta voziš.

Eto,pamet u glavu i srećno!
Walther
Posts: 2533
Joined: 18/05/2013 16:15

#19 Re: Alfa 147, Stilo ili nesto sasvim trece?

Post by Walther »

mali_milojica wrote:Prije neki dan je od prijatelja otac prodao 156 2.4 20V MJET sa full opremom 2004 godina za 7800 KM.
Kupljena u DE,jedan vlasnik u BiH zadnjih 6 godina. Kupljena sa 90 000 km,prodata sa 240 000 km. Auto u perfektnom stanju sa 8 guma (4x ljetne 17" i 4x zimske na 15"). Tako da mislim da se za kes i nekih 6000 moze naci pristojan primjerak 147/156 sa 1.9 JTD motorom 2002 godina.
to bi bio super izbor ako nadje takav auto u bih... trosi na deci, ide iznenadjujce ok 8) 2.4 je ipak :thumbup: :evil:
User avatar
Zvek
Posts: 1430
Joined: 16/10/2010 19:58

#20 Re: Alfa 147, Stilo ili nesto sasvim trece?

Post by Zvek »

Za 5500 do 6000 KM Punto mk2b 1.9 JTD ili Focus 1.6 su ponajbolji izbor
neo_ze
Posts: 33
Joined: 04/05/2010 13:36

#21 Re: Alfa 147, Stilo ili nesto sasvim trece?

Post by neo_ze »

[quote="dci driver"]Bojim se da imaš "skup" ukus... Ja kada sam kupovao auto postavio sam sebi par pitanja i tražio odgovore na netu od ljudi koji su imali iskustva.

Koliku potrošnju mogu izdržati?
Koliko želim prelaziti?
Koliko mogu platiti u startu automobil?
Mogu li montirati nove gume makar srednjeg kvaliteta? (nije isto ako je standard na autu 14 i 16 inča)
Mogu li platiti sve troškove ako me zadesi najcrnji scenario učestalih kvarova na nekom automobilu?
Mogu li finansijski podnijeti sve redovne servise na autu (bez onoga ma može još dvije 'iljade preći)?

Ja sam odgovore tražio par mjeseci... Za sada, a to je 50k km pokazalo se kao dobro rješenje i pri tome ne razmišljam koliko je daleko tačka do koje želim doći (nije baš da idem u Švedsku :) )

Imaj na umu kada uzmeš neko auto o kome si maštao da ćeš nakon par mjeseci kad ga izgustiraš, a ako te finansijski budu cijedila, isto proklinjati. Ako te posluži dobro vjerovatno će ionako splasnuti taj žar koji si imao na početku pa ti (opet zavisi od pojedinca) više neće biti toliko važno šta voziš.

I ja sam prakticna osoba, zbog toga sam kao prvo auto i uzeo punta mk1 umjesto mk2 iako sam se mogao protegnuti do njega, sad jednostavno razmisljam da opet uzmem relativno mali auto za gradske voznje (ali ipak malo obiljnijeg karaktera). Godisnje tesko da predjem vise od 10k km tako da mi potrosnja iako jeste faktor nije toliki (ako bih ugradjivao plin onda jos manji).

Najcrnji scenario i pokusavam izbjeci tako sto se prvo informisem, mada je to u sustini skoro pa uvijek stvar srece.
Alfa i Stilo mi estetski "leze", mada ako se ispostavi da nije pametno necu ih ni uzimati... ali gledajuci cijene na piku 147 sa benzinskim motorom ide od 4500 do 5500 KM, 02-03 g. nije zar da su i ovi skuplji primjerci toliko ofucani da ih se ne isplati uzimati?

Kakva su iskustva sa jtd motorom iz punta 2002 g. pa na vise? ni on mi nije los estetski i manje vise zadovoljava moje potrebe, servo i klima ostalo manje vise, ali me nerviraju oni zvukovi plastike na zadnjoj klupi kao i naprijed. hocu malo "mira i tisine" :)
User avatar
mali_milojica
Posts: 14185
Joined: 02/09/2012 17:42
Location: Hadis: Govorite istinu,pa makar bila i na vasu stetu.

#22 Re: Alfa 147, Stilo ili nesto sasvim trece?

Post by mali_milojica »

Najbolje ti je za taj novac gledati Punto 2 sa 1.3 MJET motorom.
Gledaj da nije bijeli,jer je bio dostavnjak. Mozes ubosti 2004/2005 godina. Mali motor,potrosac i jeftino odrzavanje.
Walther
Posts: 2533
Joined: 18/05/2013 16:15

#23 Re: Alfa 147, Stilo ili nesto sasvim trece?

Post by Walther »

neo_ze wrote:ali gledajuci cijene na piku 147 sa benzinskim motorom ide od 4500 do 5500 KM, 02-03 g. nije zar da su i ovi skuplji primjerci toliko ofucani da ih se ne isplati uzimati?

Kakva su iskustva sa jtd motorom iz punta 2002 g. pa na vise? ni on mi nije los estetski i manje vise zadovoljava moje potrebe, servo i klima ostalo manje vise, ali me nerviraju oni zvukovi plastike na zadnjoj klupi kao i naprijed. hocu malo "mira i tisine" :)
Nije potrebno da je on ofucan... on ako je pred glavni servisom to ti je dodatnih 1500KM (flar), naravno mozes to fals jeftnije ali to ti je "redovan" trosak. Ako je avto ofucan ona si ga pogotovo .... Popravljas sve grijehove onih prije tebe. Recimo mehanizam brisaca je 800KM a to je kod starog auta skoro pa ocekivano. Da napravis konkretan remont pod autom, 2000KM. Fals opet jeftnije ali obicno bude isto ili gore nego prije. Pokusao sam jednom sa obnovljenim dijelovima i LOOOSEE.

jtd motori su jako pouzdani, jako malo trose i idu sasvim ok. To godiste svaki ima bar 200.000. 1.9jtd ide bolje od 1.6
User avatar
mali_milojica
Posts: 14185
Joined: 02/09/2012 17:42
Location: Hadis: Govorite istinu,pa makar bila i na vasu stetu.

#24 Re: Alfa 147, Stilo ili nesto sasvim trece?

Post by mali_milojica »

Nemoj covjeka prepadati ciframa.
Mehanizam brisaca se kupuje polovan,a ne nov.
Veliki servis je nedavno drug radio na 156 2.4 JTD 150 KS i izaslo ga je sve oko 550 KM zajedno sa uljem i svim filterima. Samo KRETEN moze sa 10-12 godina starim autom ici u ovlasteni servis,u ovom slucaju npr FLAR.
Za sve karoserijske dijelove,unutrasnjost,plastike i ostale điđe-miđe tu je Laki.
Walther
Posts: 2533
Joined: 18/05/2013 16:15

#25 Re: Alfa 147, Stilo ili nesto sasvim trece?

Post by Walther »

mali_milojica wrote:Nemoj covjeka prepadati ciframa.
Mehanizam brisaca se kupuje polovan,a ne nov.
Veliki servis je nedavno drug radio na 156 2.4 JTD 150 KS i izaslo ga je sve oko 550 KM zajedno sa uljem i svim filterima. Samo KRETEN moze sa 10-12 godina starim autom ici u ovlasteni servis,u ovom slucaju npr FLAR.
Za sve karoserijske dijelove,unutrasnjost,plastike i ostale điđe-miđe tu je Laki.
Cifre su sa racuna od flar, kako se neko moze snaci ili napraviti pod sljivom to je druga stvar. Mehanizam je kod tih Alfi napravljen jako glupo tj. jako lose. Vecina njih kao novi rade cudno. Ako ti se zaledi brisac na sajbi i ti ga forsiras par sekund spali mu motor. Motor naravno nije moguce kupiti posebno. Reparacija samog motora obicno nije moguca cak i da neko hoce da radi.

konkretan primjer, crnjak
Alfa Romeo 156 1.9, 2003, 135.000 km

ako lose prevedem na bosanski jbga :)

MANN Filter zracni ...............................17,99 e
MANN Filter uljni ..................................10,07 e
MANN Filter goriva...............................41,35 e
LUK-INA napenjalec/vodilo...................41,20 e
LUK-INA napenjalec alternatorja ..........68,52 e
Napenjalec-set + vodna pumpa..........152,02 e
GATES mikro remen...........................25,62 e
Filter klime...........................................8,18 e
drog stabilizatora pr.2x.....................38,77 e
Motorno ulje ARAL 5w30.......................54,14 e
tekučina za kocnice.................................11,54 e
tekučina za hladnjak..................................11,60 e
--------------------------------------------------------------
material:.........481,00 e
rad.........220,00 e
--------------------------------------------------------------
total..... 701,00 e ili 1400KM
Post Reply