Alfa 147 JTD 115 ks

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
dgL_
Posts: 3038
Joined: 25/09/2014 22:39

#1 Alfa 147 JTD 115 ks

Post by dgL_ »

Zanimaju me iskustva vezana za ovaj auto... Apsolutno sve sto moze koristiti... Od cijene velikog malog servisa, do trapa, senzora, da li ima nekih "fabrickih" mana.. Potrosnja itd, itd... 2001. G. Hvala
Leon16v
Posts: 5790
Joined: 02/04/2015 13:27
Location: Ilidza إليدزا
Vozim: Staro željezo

#2 Re: Alfa 147 JTD 115 ks

Post by Leon16v »

Znam da su JTD veoma pouzdani motori, naravno ako su kako treba odrzavani, svi servisi na vrijeme, provjeriti kilometrazu, generalo stanje motora, ne znam jos nista iz iskustva jer nisam je ni vozio nit sjedio u njoj.
Samo sam primjetio da dosta mlađa raja voza te alfice = rejseri, ćjuneri (ne svi, naravno), pa kad i on sam zna da mu nece jos dugo, stavi je na Pik, 3500 KM, extra stanje, idem u drugu drzavu..

I ja bi da nađem kakvu finu, ocuvanu i da je para uzeo bez razmisljanja puno :lol:
Sretno :thumbup:
User avatar
mali_milojica
Posts: 14185
Joined: 02/09/2012 17:42
Location: Hadis: Govorite istinu,pa makar bila i na vasu stetu.

#3 Re: Alfa 147 JTD 115 ks

Post by mali_milojica »

dgL_ wrote:Zanimaju me iskustva vezana za ovaj auto... Apsolutno sve sto moze koristiti... Od cijene velikog malog servisa, do trapa, senzora, da li ima nekih "fabrickih" mana.. Potrosnja itd, itd... 2001. G. Hvala
Mali servis nekih 100-120KM sa uljem Selenia TD i filterima.
Veliki servis sa rukama nekih 300-350,bez mikroremena. Ako ne treba remenicu radilice mjenjati. Ona je bila nekad davno oko 180 KM,ne znam koliko je sad.
Kvacilo oko 450,bez zamajca.
Cilindar kvacila oko 100 KM.
Termostat oko 100 KM.
Senzor radilice oko 60 KM.
Komplet prednji trap da se uradi oko 500 KM. Bez ruku.
Ako je pod truho,okreni se i trazi dalje.
Ako te jos nesto interesuje,reci.
dgL_
Posts: 3038
Joined: 25/09/2014 22:39

#4 Re: Alfa 147 JTD 115 ks

Post by dgL_ »

mali_milojica wrote:
dgL_ wrote:Zanimaju me iskustva vezana za ovaj auto... Apsolutno sve sto moze koristiti... Od cijene velikog malog servisa, do trapa, senzora, da li ima nekih "fabrickih" mana.. Potrosnja itd, itd... 2001. G. Hvala
Mali servis nekih 100-120KM sa uljem Selenia TD i filterima.
Veliki servis sa rukama nekih 300-350,bez mikroremena. Ako ne treba remenicu radilice mjenjati. Ona je bila nekad davno oko 180 KM,ne znam koliko je sad.
Kvacilo oko 450,bez zamajca.
Cilindar kvacila oko 100 KM.
Termostat oko 100 KM.
Senzor radilice oko 60 KM.
Komplet prednji trap da se uradi oko 500 KM. Bez ruku.
Ako je pod truho,okreni se i trazi dalje.
Ako te jos nesto interesuje,reci.
Znam da je potrosnja ulja individualna stvar svakog motora i generalni pokazatelj stanja, ali zanima me kakvi su gutaci ulja? Ako postoji neko opcenito misljenje o tome? Prodao sam auto pa sam bas u dilemi izmedju ove alfe, lagune 1.9 dci 88kw i octavie 2000. 1.6 benzin koja izgleda kao da je iz fabrike izasla al bukvalno... :(
User avatar
mali_milojica
Posts: 14185
Joined: 02/09/2012 17:42
Location: Hadis: Govorite istinu,pa makar bila i na vasu stetu.

#5 Re: Alfa 147 JTD 115 ks

Post by mali_milojica »

dgL_ wrote:
mali_milojica wrote:
dgL_ wrote:Zanimaju me iskustva vezana za ovaj auto... Apsolutno sve sto moze koristiti... Od cijene velikog malog servisa, do trapa, senzora, da li ima nekih "fabrickih" mana.. Potrosnja itd, itd... 2001. G. Hvala
Mali servis nekih 100-120KM sa uljem Selenia TD i filterima.
Veliki servis sa rukama nekih 300-350,bez mikroremena. Ako ne treba remenicu radilice mjenjati. Ona je bila nekad davno oko 180 KM,ne znam koliko je sad.
Kvacilo oko 450,bez zamajca.
Cilindar kvacila oko 100 KM.
Termostat oko 100 KM.
Senzor radilice oko 60 KM.
Komplet prednji trap da se uradi oko 500 KM. Bez ruku.
Ako je pod truho,okreni se i trazi dalje.
Ako te jos nesto interesuje,reci.
Znam da je potrosnja ulja individualna stvar svakog motora i generalni pokazatelj stanja, ali zanima me kakvi su gutaci ulja? Ako postoji neko opcenito misljenje o tome? Prodao sam auto pa sam bas u dilemi izmedju ove alfe, lagune 1.9 dci 88kw i octavie 2000. 1.6 benzin koja izgleda kao da je iz fabrike izasla al bukvalno... :(
Ja vozim JTD Alfe vec 10 godina,presao sam sa njima nekih 250k km. Nikada,ali nikada nisam morao dosipati ulje na nekih 10k na koliko sam mjenjao ulje. Znam jos dosta raje koja voze,koja imaju JTD motore,sto prijatelja,sto rodbine. Takav problem na tim motorima ne postoji. Barem onim sa normalnim kilometrima na ledjima. Moras biti svjestan da ta Alfa iz 2001 vjerovatno vec ima nekih 300k na ledjima. Dobro pregledaj auto,nemoj da kasnije bude kuku majko.
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#6 Re: Alfa 147 JTD 115 ks

Post by amar1994 »

dgL_ wrote:
mali_milojica wrote:
dgL_ wrote:Zanimaju me iskustva vezana za ovaj auto... Apsolutno sve sto moze koristiti... Od cijene velikog malog servisa, do trapa, senzora, da li ima nekih "fabrickih" mana.. Potrosnja itd, itd... 2001. G. Hvala
Mali servis nekih 100-120KM sa uljem Selenia TD i filterima.
Veliki servis sa rukama nekih 300-350,bez mikroremena. Ako ne treba remenicu radilice mjenjati. Ona je bila nekad davno oko 180 KM,ne znam koliko je sad.
Kvacilo oko 450,bez zamajca.
Cilindar kvacila oko 100 KM.
Termostat oko 100 KM.
Senzor radilice oko 60 KM.
Komplet prednji trap da se uradi oko 500 KM. Bez ruku.
Ako je pod truho,okreni se i trazi dalje.
Ako te jos nesto interesuje,reci.
Znam da je potrosnja ulja individualna stvar svakog motora i generalni pokazatelj stanja, ali zanima me kakvi su gutaci ulja? Ako postoji neko opcenito misljenje o tome? Prodao sam auto pa sam bas u dilemi izmedju ove alfe, lagune 1.9 dci 88kw i octavie 2000. 1.6 benzin koja izgleda kao da je iz fabrike izasla al bukvalno... :(
http://www.olx.ba/artikal/9226615/opel-astra-g/
ako je ovo prava kilometraza, onda je ovo dobar auto , budes spreman na VP44 pumpu i vozaj dalje :) :thumbup:
User avatar
Ridjobrki
Posts: 11369
Joined: 21/05/2004 20:27
Location: https://twitter.com/Ridjobrki
Contact:

#7 Re: Alfa 147 JTD 115 ks

Post by Ridjobrki »

Imam u obitelji dvije Alfe 147 sa 1.9 JTD motorom i 115 KS i nijedna ne guta ulje. Nedugo nakon servisa još malo dospeš i to je to, imam litru Selenie u gepeku a nemam pojma ni zašto je držim.

Inače auto je super jer je za svoje dimenzije dosta snažno, hoće povući i nikad ne fali gasa što je meni najvažnije. Znači na otvorenom ide i vuče pravo dobro a po gradu je dosta praktičan jer mu je volan dosta "mekan". Za održavanje ti mogu potvrditi prethodno navedene cifre, s tim što ja imam svog "čovjeka za dijelove i servis" pa su mi pravo povoljni.

Od mana, čujem da su im ti dijelovi ovjesa slaba tačka mada ja još nisam imao problema ni sa tim, u jedno dvije i po godine vlasništva ništa sem redovnog održavanja nisam imao. Ustvari, da ne slažem, nešto mi je mjesecima lupalo na prednjem desnom točku ali to je do lošeg majstora koji nije skontao da treba očistiti neki kočioni cilindar ili meščini tako nešto. Druga je mana što je 85 kW za tačno 1 kW previše kod registracije ali Bože moj, tu se ne može previše toga uraditi...

U svakom slučaju, sestra ima svoju Alfu već pet godina, ja vozim svoju već dvije i po i ako budem ubrzo mijenjao staviću je ovdje na prodaju a sam ću uzeti samo veću Alfu. :D
User avatar
shiny
Posts: 535
Joined: 26/07/2012 15:22
Location: Sarajevo

#8 Re: Alfa 147 JTD 115 ks

Post by shiny »

Moja još nije tražila dodatno ulje, samo ga mijenjam na servisu, imam litru u gepeku 'nako. Mene je mali servis izašao 150 KM, veliki 450 (mjenjala sam i mikroremen i šta već u paketu s njegovim mijenjanjem ide). Kad sam je kupovala kazali su da ću imati problem sa lafetama, tako da spremno čekam taj problem koji nikako da dođe. Na otvorenoj cesti ju je milina voziti (prije nje sam Punta imala, zlo i naopako), upravljiva je i lagana. Sitni polovni dijelovi se lako nalaze.

Kada sam kupovala najveći mi je problem bio što se u nju svak živ razumio, a sigurno znaju šta pričaju jer je od njihovog druga, pa njegovog komšijnog brata kum vozao, i stalno mu se kvarila :-)
User avatar
Ridjobrki
Posts: 11369
Joined: 21/05/2004 20:27
Location: https://twitter.com/Ridjobrki
Contact:

#9 Re: Alfa 147 JTD 115 ks

Post by Ridjobrki »

shiny wrote:Moja još nije tražila dodatno ulje, samo ga mijenjam na servisu, imam litru u gepeku 'nako. Mene je mali servis izašao 150 KM, veliki 450 (mjenjala sam i mikroremen i šta već u paketu s njegovim mijenjanjem ide). Kad sam je kupovala kazali su da ću imati problem sa lafetama, tako da spremno čekam taj problem koji nikako da dođe. Na otvorenoj cesti ju je milina voziti (prije nje sam Punta imala, zlo i naopako), upravljiva je i lagana. Sitni polovni dijelovi se lako nalaze.

Kada sam kupovala najveći mi je problem bio što se u nju svak živ razumio, a sigurno znaju šta pričaju jer je od njihovog druga, pa njegovog komšijnog brata kum vozao, i stalno mu se kvarila :-)
Ma lafeta ti nisu ni neki neizdrživ trošak, mislim da sam ja na to dao oko 150 KM a nije ih ni trebalo mijenjati - onaj majstor što nije skontao taj zaprljani cilindar mi rekao da ih treba promijeniti. Lik igrao na sigurno - ako je Alfa onda su lafeta. Da nisam promijenio majstora nakon toga promijenio bih sve živo i još bi mi tandarao točak.
almir90
Posts: 7799
Joined: 08/06/2008 00:56

#10 Re: Alfa 147 JTD 115 ks

Post by almir90 »

Ridjobrki wrote:
U svakom slučaju, sestra ima svoju Alfu već pet godina, ja vozim svoju već dvije i po i ako budem ubrzo mijenjao staviću je ovdje na prodaju a sam ću uzeti samo veću Alfu. :D
Koliko bi bila para tvoja Alfa kad bi išla na prodaju?
User avatar
ranger
Posts: 2641
Joined: 14/04/2008 14:58
Location: Po sumama i gorama nase zemlje ponosne

#11 Re: Alfa 147 JTD 115 ks

Post by ranger »

ne znam kolko para imas ali bjezi od jeftinih, kad bi mogo do fl modela dobacit bilo bi super.
moja zena je imala tu fl 147, ko lutka auto bilo. ja je vozao jedno pola godine redovno i bas mi je legla.
115ks slatko vuce i fakat ne fali snage. ne boj se ti trapa, to napravis i rijesio si ga dok je kod tebe, pazi se ti poderanih i ubijenih koje su gonjali klinci, mada ih je 95% takvih. dakle dobro gledaj limove farbu, nek neki majstor odozdo pogleda slini li gdje ulje itd...
dgL_
Posts: 3038
Joined: 25/09/2014 22:39

#12 Re: Alfa 147 JTD 115 ks

Post by dgL_ »

ranger wrote:ne znam kolko para imas ali bjezi od jeftinih, kad bi mogo do fl modela dobacit bilo bi super.
moja zena je imala tu fl 147, ko lutka auto bilo. ja je vozao jedno pola godine redovno i bas mi je legla.
115ks slatko vuce i fakat ne fali snage. ne boj se ti trapa, to napravis i rijesio si ga dok je kod tebe, pazi se ti poderanih i ubijenih koje su gonjali klinci, mada ih je 95% takvih. dakle dobro gledaj limove farbu, nek neki majstor odozdo pogleda slini li gdje ulje itd...
Ova za koju mi je oko zapalo je oko 4000... Na slikama izgleda ok... Jos nisam pogledo jer sam dobio odg. Da se vec neko prije javio da pogleda... Mislim u sebi ako bude ista valjala otice... Onda je nemam sta gledat...

Iskreno ljudi do sad sam vozao benzince i nekako su mi lezali a za ove alfe benzince sam cuo dosta negativnih iskustava... I da je jedini motor koji valja ustavi ovaj... Najvise me plase ti skupi kvarovi zamajac, turbina, dizne i slicno... Te lafete i to... To opste nije neki belaj iako je covjek sve fino naveo sta je mjenjano i cini se da je odrzavana, kaze barem da ima uvid u racune itd. I da nema vecih ulaganja u narednih 50.000 kad bi trebao doc veliki servis... Al sve je to meni nekako suhveli... Nije se javio jos jel pogledao doticni gosp. I sta bi...
ahaaha
Posts: 18
Joined: 14/02/2013 15:21

#13 Re: Alfa 147 JTD 115 ks

Post by ahaaha »

Vozim fl 2005, 85 kW. Kupljena iz uvoza od poznanika, kod mene je godinu i par mjeseci, za sad male servise radio i promijenio prednje diskove i plocice. Moram uskoro raditi lafete. U gradu je potrosnja oko 9, na otovorenoj 5,5 l, ulje ne troši. Snage sasvim dovoljno. Za sad sam prezadovoljan. Moras naci majstora koji zna oko Alfi, imam preporuku ako treba.
Post Reply