Alergije

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Post Reply
LikoZeko
Posts: 56
Joined: 26/08/2014 17:25

#1 Alergije

Post by LikoZeko »

Tema o alergijama i tegobama vezanih za istu.
Last edited by LikoZeko on 18/04/2017 11:36, edited 1 time in total.
User avatar
konektovan
Posts: 40594
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#2 Re: Alergije

Post by konektovan »

Ima li neko u Sarajevu da se bavi ozbiljnije alergijama, tacnije na polen? Znam za dr Zehru Dizdarevic, koja je super, ali mi sad nikako ne odgovara njeno radno vrijeme od 14-17 h, pa sam u potrazi za nekim drugim doktorom, privatne prakse, koji moze pomoci, koji daje infuzije, koktel lijekova, i da budem miran sezonu?! Koristim pred samu sezonu flonidan tablete, cisto da malo pokusam ublaziti simptome kod iznenadnog bujanja vegetacije, ali sad mi vec ne pomazu. Ako neko zna nekoga, da je dobar u tome, i da pruza navedenu uslugu, molim da napisete ime ili neki kontakt broj??? Hvala
LikoZeko
Posts: 56
Joined: 26/08/2014 17:25

#3 Re: Alergije

Post by LikoZeko »

konektovan wrote:Ima li neko u Sarajevu da se bavi ozbiljnije alergijama, tacnije na polen? Znam za dr Zehru Dizdarevic, koja je super, ali mi sad nikako ne odgovara njeno radno vrijeme od 14-17 h, pa sam u potrazi za nekim drugim doktorom, privatne prakse, koji moze pomoci, koji daje infuzije, koktel lijekova, i da budem miran sezonu?! Koristim pred samu sezonu flonidan tablete, cisto da malo pokusam ublaziti simptome kod iznenadnog bujanja vegetacije, ali sad mi vec ne pomazu. Ako neko zna nekoga, da je dobar u tome, i da pruza navedenu uslugu, molim da napisete ime ili neki kontakt broj??? Hvala
Ja znam ORL, Mandilovic na dobrinji, zna puno a alergijama. De mi reci kako izgleda jedan pregled kod alergologa, sta pregledava i kakve savjete daje.
Na sta si alergican i koje su ti tegobe?
User avatar
konektovan
Posts: 40594
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#4 Re: Alergije

Post by konektovan »

LikoZeko wrote:
konektovan wrote:Ima li neko u Sarajevu da se bavi ozbiljnije alergijama, tacnije na polen? Znam za dr Zehru Dizdarevic, koja je super, ali mi sad nikako ne odgovara njeno radno vrijeme od 14-17 h, pa sam u potrazi za nekim drugim doktorom, privatne prakse, koji moze pomoci, koji daje infuzije, koktel lijekova, i da budem miran sezonu?! Koristim pred samu sezonu flonidan tablete, cisto da malo pokusam ublaziti simptome kod iznenadnog bujanja vegetacije, ali sad mi vec ne pomazu. Ako neko zna nekoga, da je dobar u tome, i da pruza navedenu uslugu, molim da napisete ime ili neki kontakt broj??? Hvala
Ja znam ORL, Mandilovic na dobrinji, zna puno a alergijama. De mi reci kako izgleda jedan pregled kod alergologa, sta pregledava i kakve savjete daje.
Na sta si alergican i koje su ti tegobe?
Bio sam kod Dr. Zehre. Dosad primio tri infuzije( koktel), a pored toga moram da pijem 40 dana xadoz tablete u jutro, 30 dana singulair tablete. Imao sam i upalu sinusa i grla, pa sam dobio sumamed da pijem sest dana. Sinoc sam zavrsio sa antibiotikom, hvsla Bogu, ostalo, sta reci, prva infuzija me vratila u zivot, bukvalno odmah. Poslije toga, nikakvih simptoma vise nema, curenja nosa, kihavice, svrbeza u ocima, grlu. Doktorica uradi pregled pluca obavezno, zatim uradim na aparatu funkciju pluca, jako je detaljna. Puno pitanja, podpitanja, mora se cojek naoruzati strpljenjem kod nje. :D Pregled traje oko 30 minuta. Ja sam alergican na polen trave i drveca. Najvise na polen trave, zaboravih joj ime, ona je dominantna i u prvom je cvjetanju, i moje tegobe u sustini dolaze od nje. Manje na polen drveca, ali eto, nalazi su pokazali i polen breze, lipe, nesto grinja, prasibe standardno. Uglavnom, ja patim sa oviim vec 22 godine, i zadnjih pet godina simptomi se javljaju ranije, zbog nesto blazih zima, izuzev ove zadnje, koja me "tek" u aprilu zakacila. :D
LikoZeko
Posts: 56
Joined: 26/08/2014 17:25

#5 Re: Alergije

Post by LikoZeko »

konektovan wrote:
LikoZeko wrote:
konektovan wrote:Ima li neko u Sarajevu da se bavi ozbiljnije alergijama, tacnije na polen? Znam za dr Zehru Dizdarevic, koja je super, ali mi sad nikako ne odgovara njeno radno vrijeme od 14-17 h, pa sam u potrazi za nekim drugim doktorom, privatne prakse, koji moze pomoci, koji daje infuzije, koktel lijekova, i da budem miran sezonu?! Koristim pred samu sezonu flonidan tablete, cisto da malo pokusam ublaziti simptome kod iznenadnog bujanja vegetacije, ali sad mi vec ne pomazu. Ako neko zna nekoga, da je dobar u tome, i da pruza navedenu uslugu, molim da napisete ime ili neki kontakt broj??? Hvala
Ja znam ORL, Mandilovic na dobrinji, zna puno a alergijama. De mi reci kako izgleda jedan pregled kod alergologa, sta pregledava i kakve savjete daje.
Na sta si alergican i koje su ti tegobe?
Bio sam kod Dr. Zehre. Dosad primio tri infuzije( koktel), a pored toga moram da pijem 40 dana xadoz tablete u jutro, 30 dana singulair tablete. Imao sam i upalu sinusa i grla, pa sam dobio sumamed da pijem sest dana. Sinoc sam zavrsio sa antibiotikom, hvsla Bogu, ostalo, sta reci, prva infuzija me vratila u zivot, bukvalno odmah. Poslije toga, nikakvih simptoma vise nema, curenja nosa, kihavice, svrbeza u ocima, grlu. Doktorica uradi pregled pluca obavezno, zatim uradim na aparatu funkciju pluca, jako je detaljna. Puno pitanja, podpitanja, mora se cojek naoruzati strpljenjem kod nje. :D Pregled traje oko 30 minuta. Ja sam alergican na polen trave i drveca. Najvise na polen trave, zaboravih joj ime, ona je dominantna i u prvom je cvjetanju, i moje tegobe u sustini dolaze od nje. Manje na polen drveca, ali eto, nalazi su pokazali i polen breze, lipe, nesto grinja, prasibe standardno. Uglavnom, ja patim sa oviim vec 22 godine, i zadnjih pet godina simptomi se javljaju ranije, zbog nesto blazih zima, izuzev ove zadnje, koja me "tek" u aprilu zakacila. :D
Koliko kosta pregled, i da li pregleda sinuse ultrazvukom ili kako vec. Koji ti se dosad najbolje pkazao antihitaminik i imas li kakve nus pojave.
User avatar
konektovan
Posts: 40594
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#6 Re: Alergije

Post by konektovan »

Pregled kosta 50 KM. Ne pregleda sinuse UZ, nema ga koliko znam. Funkcija pluca 40 KM, infuzija 50 KM, injekcij@ depomedrol 40-50 KM. Ja sad koristim xadoz, a ranije sam koristio flonidan, lostop, rinolan, aeries, alerix i jos neke, ali se ne mogu sjetiti svih. Aeries i ovaj xadoz su mozda bolji od ostalih, bar u mom slucaju.
DonieBrasco
Posts: 15488
Joined: 31/08/2016 16:09

#7 Re: Alergije

Post by DonieBrasco »

Ja od petog razreda osnove imam problema sa kozom do dan danas, uglavnom pocelo je na ocnim kapcima u vidu osipa (kasnije perutanja, susenja koze, crvenila, svraba...itd) pa je tu prestalo kratko se pojavilo na prevojima kod lakta desne ruke pa je tu prestalo pa bilo malo iza usiju i sada je uglavnom na vratu - zadnjih recimo osam godina (vise manje).

Isao sam kod raznih doktora, dermatologa oni su uglavnom govorili da je to "dermatitis", "atropiski dermatitis" "neuro dermatitis".

Probao mnogo krema koje su nekada djelovale i pomogle, a nekada ne. Pomogle na nacin da sprijece susenje kose, navlaze - nahrane, vremenom "izljece" ali se kasnije opet pojavi. Uzimao sam i neke antibiotike (kratko) koji su pomogli ali se nakon par mjeseci osip vracao.

Radio testove krvi, brisove, urin - doktori kazu kao u bebe mi rezultati.

Ja sam po nekom svom navođenju utvrdio da mi promjena vremena itekako utjece na pojavu a i smirenje osipa. Npr. nagle promjene sa suncanog na kisu, doslovno sam na kozi mogao da osjetim da ce sutradan biti lose vrijeme. A onda kada se vrijeme ustali bude OK, kad je ljeto, dan za danom suncano bude ok, onda bude pometnja na jesen jer je cas kisa cas sunce, dok zimi se ustali - bude malo losije jer je zima pa se koza brzo isusi.

Vodio sam ja racuna naravno o zastiti od sunca i zime, ljeti se ne izlazem puno suncu jer prirodno imam izrazen pigment (ne pjegice - nisam pirgav) pa brzo tamnim u licu.

Sto se tice ishrane iskreno ne znam da li je hrana okidac, pazio sam sta jedem, ne pijem gazirano nikako, ne pijem sokove iz tetrapaka, mlijeko pijem, slatkise manje/vise, masno manje/vise, ne pusim, popijem 5 piva u mjesec dana (nekad i manje). Ne znam za gluten, obzirom da je danas u svemu.

ZAKLJUCAK - Trenutno stanje:

Koza vrata se naglo ili vremenom susi, pocinje da svrbi, nekada se peruta.

Ima li neko slicno iskustvo, problem ... :mrgreen:
Post Reply