Alergičari, na šta ste alergični?

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Post Reply
probook
Posts: 4592
Joined: 13/10/2013 22:38

#426 Re: Alergičari, na šta ste alergični?

Post by probook »

Alergican nekih 14 godina (imam 27) i sve zive tabletebsam pio sto imaju na trzistu (mislim na ove flonidan itd.). Kihanje milion puta, suzenje ociju i ponekad svrab ociju to su simptomi. Javljaju se pocetkom maja i traju do polovine jula (Hercegovina). Prosle godine prvi put uzeo avamys sprej i bio stvarno rahat sto se alergije tice, ali on nije bas bezazlen za koristiti, meni je nos cesto krvario zbog njega.
Ove godine pijem ulje crnog kima 3x na dan prije obroka i uzimam sprej za nos aquamaris ektoin. Alergije skoro nemam nikako, bilo je doduse mozda ukupno 6-7 dana da kaz napada i tada bi uzeo avamys sprej. Ulje pijem i dalje, napravit cu pauzu novembar i decembar i onda opet od januara nastaviti. Probajte i vi, ja sam na mnogim mjestima citao da je ulje crnog kima za alergiju veoma dobro
User avatar
AntiKrist
Posts: 318
Joined: 17/02/2015 07:42

#427 Re: Alergičari, na šta ste alergični?

Post by AntiKrist »

Na zvake,cim je stavim usta kihnem,5,6 puta ,a onda normala,jagode izaspem se po podlakticama,kikiriki u zadnje vrijeme primjetim isto lagani osip po rukama,aprije mi bilo smjesno kad kazu alergicni na kikiriki jer sam ga jeo u velikim kolicinama...
User avatar
Quaresma
Posts: 6696
Joined: 19/07/2010 16:37

#428 Re: Alergičari, na šta ste alergični?

Post by Quaresma »

jel se vama desava ujutro kad se probudite, ono pocne vas se kihati, nos sliniti, oci takodjer malo suze?

ovo mi se zna nerijetko desavati, ali ne mogu sa sigurnoscu reci da je do alergije ili do cega bi tacno moglo biti

posteljinu obavezno mjenjam nakon svake 2-3 sedmice, ne mogu ako zaspati ako je ne zamjenim
jasko__
Posts: 1160
Joined: 13/11/2009 21:18

#429 Re: Alergičari, na šta ste alergični?

Post by jasko__ »

Mislio sam da sam alergičan na sunce, ali evo već par dana na bazenima, bio sad za vikend na Boračkom jezeru - nemam nikakvih problema...izgleda da nije alergija na sunce, nego na MORSKU SOL...

Jer svake godine na moru belaji...sav se ospem po glavi, prsima, ledjima...i svrbi haos...

Zato sam sad na jezeru bio na suncu bez zaštitnih krema, čisto da vidim hoćel se išta pojaviti...ali izgleda kad je slatka voda, sve OK...

Imal ko sličnih problema...inače mi sunce ne smeta osim na moru...
Dwndler
Posts: 354
Joined: 24/08/2006 08:12

#430 Re: Alergičari, na šta ste alergični?

Post by Dwndler »

Quaresma wrote:jel se vama desava ujutro kad se probudite, ono pocne vas se kihati, nos sliniti, oci takodjer malo suze?

ovo mi se zna nerijetko desavati, ali ne mogu sa sigurnoscu reci da je do alergije ili do cega bi tacno moglo biti

posteljinu obavezno mjenjam nakon svake 2-3 sedmice, ne mogu ako zaspati ako je ne zamjenim
Ovo ti se desava tokom cijele godine ili samo u odredjenom periodu?
Ja imam slicne simptome u doba kad je koncentracija polena od trave najjaca. U BiH je to mislim od sredine maja do sredine jula, ali nisam 100% siguran.
Ja takodje kisem recimo kad u tom periodu izadjem sa hladnog na vruce ili obrnuto, kad se zagrijan povucem u hladnije.
User avatar
Quaresma
Posts: 6696
Joined: 19/07/2010 16:37

#431 Re: Alergičari, na šta ste alergični?

Post by Quaresma »

Dwndler wrote:
Quaresma wrote:jel se vama desava ujutro kad se probudite, ono pocne vas se kihati, nos sliniti, oci takodjer malo suze?

ovo mi se zna nerijetko desavati, ali ne mogu sa sigurnoscu reci da je do alergije ili do cega bi tacno moglo biti

posteljinu obavezno mjenjam nakon svake 2-3 sedmice, ne mogu ako zaspati ako je ne zamjenim
Ovo ti se desava tokom cijele godine ili samo u odredjenom periodu?
Ja imam slicne simptome u doba kad je koncentracija polena od trave najjaca. U BiH je to mislim od sredine maja do sredine jula, ali nisam 100% siguran.
Ja takodje kisem recimo kad u tom periodu izadjem sa hladnog na vruce ili obrnuto, kad se zagrijan povucem u hladnije.
uvjek mi je ovako, doduše ljeti je češće
Dwndler
Posts: 354
Joined: 24/08/2006 08:12

#432 Re: Alergičari, na šta ste alergični?

Post by Dwndler »

Quaresma wrote:
Dwndler wrote:
Quaresma wrote:jel se vama desava ujutro kad se probudite, ono pocne vas se kihati, nos sliniti, oci takodjer malo suze?

ovo mi se zna nerijetko desavati, ali ne mogu sa sigurnoscu reci da je do alergije ili do cega bi tacno moglo biti

posteljinu obavezno mjenjam nakon svake 2-3 sedmice, ne mogu ako zaspati ako je ne zamjenim
Ovo ti se desava tokom cijele godine ili samo u odredjenom periodu?
Ja imam slicne simptome u doba kad je koncentracija polena od trave najjaca. U BiH je to mislim od sredine maja do sredine jula, ali nisam 100% siguran.
Ja takodje kisem recimo kad u tom periodu izadjem sa hladnog na vruce ili obrnuto, kad se zagrijan povucem u hladnije.
uvjek mi je ovako, doduše ljeti je češće
Mozda si alergican i na prasinu, a nje ima tokom cijele godine. Otidji i testiraj se.
Meni je recimo test otkrio da sam alergican i na pse, tj. dlaku, sto se nikad nije manifestovalo, jos sam imao psa kad sam bio klinac i uvijek se igrao sa psima i nikakvih reakcija nije bilo.
User avatar
JanuaryJones
Posts: 4193
Joined: 25/08/2013 13:31

#433 Re: Alergičari, na šta ste alergični?

Post by JanuaryJones »

Dwndler wrote:
Mozda si alergican i na prasinu, a nje ima tokom cijele godine. Otidji i testiraj se.
Meni je recimo test otkrio da sam alergican i na pse, tj. dlaku, sto se nikad nije manifestovalo, jos sam imao psa kad sam bio klinac i uvijek se igrao sa psima i nikakvih reakcija nije bilo.
Kako se manifestuje alergija na prašinu? I imaju li preparati protiv te alergije?
Dwndler
Posts: 354
Joined: 24/08/2006 08:12

#434 Re: Alergičari, na šta ste alergični?

Post by Dwndler »

JanuaryJones wrote:
Dwndler wrote:
Mozda si alergican i na prasinu, a nje ima tokom cijele godine. Otidji i testiraj se.
Meni je recimo test otkrio da sam alergican i na pse, tj. dlaku, sto se nikad nije manifestovalo, jos sam imao psa kad sam bio klinac i uvijek se igrao sa psima i nikakvih reakcija nije bilo.
Kako se manifestuje alergija na prašinu? I imaju li preparati protiv te alergije?
Kod mene nije potvrdjena alergija na prasinu, to je samo moje neko zapazanje.
A manifestuje se kihanjem.
Recimo kad se nadjem u prostoriji gdje ima prasine u zraku (fabricka hala, ili recimo mjesto u stanu gdje usisivac nemoze dorpijet :roll: ) onda krenem kihat, kao i kad me uhvati ova polenska, samo nije tako intenzivno.
User avatar
ćiribiribela
Posts: 14373
Joined: 04/03/2013 02:53
Location: Gotham

#435 Re: Alergičari, na šta ste alergični?

Post by ćiribiribela »

jasko__ wrote:Mislio sam da sam alergičan na sunce, ali evo već par dana na bazenima, bio sad za vikend na Boračkom jezeru - nemam nikakvih problema...izgleda da nije alergija na sunce, nego na MORSKU SOL...

Jer svake godine na moru belaji...sav se ospem po glavi, prsima, ledjima...i svrbi haos...

Zato sam sad na jezeru bio na suncu bez zaštitnih krema, čisto da vidim hoćel se išta pojaviti...ali izgleda kad je slatka voda, sve OK...

Imal ko sličnih problema...inače mi sunce ne smeta osim na moru...

Sestra imala isti problem, ispostavilo se da je do kreme za suncanje.
jasko__
Posts: 1160
Joined: 13/11/2009 21:18

#436 Re: Alergičari, na šta ste alergični?

Post by jasko__ »

ćiribiribela wrote:
jasko__ wrote:Mislio sam da sam alergičan na sunce, ali evo već par dana na bazenima, bio sad za vikend na Boračkom jezeru - nemam nikakvih problema...izgleda da nije alergija na sunce, nego na MORSKU SOL...

Jer svake godine na moru belaji...sav se ospem po glavi, prsima, ledjima...i svrbi haos...

Zato sam sad na jezeru bio na suncu bez zaštitnih krema, čisto da vidim hoćel se išta pojaviti...ali izgleda kad je slatka voda, sve OK...

Imal ko sličnih problema...inače mi sunce ne smeta osim na moru...

Sestra imala isti problem, ispostavilo se da je do kreme za suncanje.
Teško da može biti do toga..jer ja godinama muku mučim..garant sam promijenio bar 5 vrsta krema za sunčanje
User avatar
ćiribiribela
Posts: 14373
Joined: 04/03/2013 02:53
Location: Gotham

#437 Re: Alergičari, na šta ste alergični?

Post by ćiribiribela »

jasko__ wrote:Teško da može biti do toga..jer ja godinama muku mučim..garant sam promijenio bar 5 vrsta krema za sunčanje
I ona je mijenjala, od najeftinijih do najskupljih. Lice bude najgore, nateceno, ko nekakav sitni osip koji uzasno svrbi.

Testiraj, mazi se i na bazenu. :mrgreen:
User avatar
Quaresma
Posts: 6696
Joined: 19/07/2010 16:37

#438 Re: Alergičari, na šta ste alergični?

Post by Quaresma »

Dwndler wrote:
Mozda si alergican i na prasinu, a nje ima tokom cijele godine. Otidji i testiraj se.
Meni je recimo test otkrio da sam alergican i na pse, tj. dlaku, sto se nikad nije manifestovalo, jos sam imao psa kad sam bio klinac i uvijek se igrao sa psima i nikakvih reakcija nije bilo.
prašina je i meni naumpala, moraću otici bas na test, odavno planiram a nikad da odem

i meni je tako sa mačkama, jedno vrijeme ih ignorisao, ali nisam mogao više :-D
User avatar
ćiribiribela
Posts: 14373
Joined: 04/03/2013 02:53
Location: Gotham

#439 Re: Alergičari, na šta ste alergični?

Post by ćiribiribela »

zna li neko koliko vremena treba sinopen ampulama da pocnu djelovati?
_Mila_
Posts: 78
Joined: 10/05/2014 10:41
Location: Sarajevo

#440 Re: Alergičari, na šta ste alergični?

Post by _Mila_ »

@Ciribiribela
Isprobala jutros, pocelo djelovati nakon desetak min, svi simptomi nestali za pola sata.
User avatar
Haris033
Posts: 3865
Joined: 02/02/2005 07:07
Location: Sarajevo
Contact:

#441 Re: Alergičari, na šta ste alergični?

Post by Haris033 »

Imam alergiju na polen (prvi put je dobio prije 6 godin) koja se javljala od kraja aprila pa do početka jula mjeseca. Ove godine je pocela pocetkom mjeseca marta. :sad: Simptomi su jako i neprestalno kihanje, curenje i svrab iz nosa, te svrab i suzenje oko očiju.

Jedine tablete koje mi pomažu i ublažuju alergiju su Xyzall, i to jedna tableta na 2-3 dana. :izet:

Image
Dwndler
Posts: 354
Joined: 24/08/2006 08:12

#442 Re: Alergičari, na šta ste alergični?

Post by Dwndler »

Haris033 wrote:Imam alergiju na polen (prvi put je dobio prije 6 godin) koja se javljala od kraja aprila pa do početka jula mjeseca. Ove godine je pocela pocetkom mjeseca marta. :sad: Simptomi su jako i neprestalno kihanje, curenje i svrab iz nosa, te svrab i suzenje oko očiju.

Jedine tablete koje mi pomažu i ublažuju alergiju su Xyzall, i to jedna tableta na 2-3 dana. :izet:

Image
Ja imam alergiju i iste simptome od kad znam za sebe i dok sam zivio u Bosni period od aprila do jula je bio taj kad se alergija javljala. U Danskoj se to pomjerilo malo i traje od kraja maja do kraja jula, pocetka avgusta, ali ovdje svake godine govore da se te granice pomjeraju zbog klimatskih promjena i da pocinju prije. Kod mene se radi o alrgiji na polen od trave, koja svake godine oscilira u zavisnosti od toga kakvo je vrijeme, tj. da li je bilo kise koja polenu i neda bas da se toliko siri zrakom do dana kad je bilo toplo par dana i onda je koncentracija polena u zraku ubitacna i skoro nista i ne pomaze.
User avatar
Daryl Dixon
Posts: 6466
Joined: 18/06/2014 01:09
Location: Šeher Sarajevo

#443 Re: Alergičari, na šta ste alergični?

Post by Daryl Dixon »

.
Last edited by Daryl Dixon on 16/06/2016 01:51, edited 1 time in total.
User avatar
Vitezanin
Posts: 3785
Joined: 27/08/2009 21:53
Location: https://angotrips.blog

#444 Re: Alergičari, na šta ste alergični?

Post by Vitezanin »

Nisam ja, ali ajde da vidim ima li ko kakav savjet. Sestra mi je alergična na kobalt klorid koji se između ostalog nalazi u nečistoj vodi, a ima ga još svugdje i teško ga je izbjeći. Reakcije budu jako agresivne, sva nateče i bude crvena i to traje od par sati do recimo dan-dva u raznim intervalima.

Ima li ko ovaj problem i iskustva? Šta se tu može uraditi?
User avatar
Bluemore
Posts: 4332
Joined: 18/06/2010 21:18

#445 Re: Alergičari, na šta ste alergični?

Post by Bluemore »

Vitezanin wrote:Nisam ja, ali ajde da vidim ima li ko kakav savjet. Sestra mi je alergična na kobalt klorid koji se između ostalog nalazi u nečistoj vodi, a ima ga još svugdje i teško ga je izbjeći. Reakcije budu jako agresivne, sva nateče i bude crvena i to traje od par sati do recimo dan-dva u raznim intervalima.

Ima li ko ovaj problem i iskustva? Šta se tu može uraditi?
vidi imaju oni bokali i filteri sto preciscavaju te minerale i ostalo iz vode pa pokusaj, ja imam Brita
User avatar
Bluemore
Posts: 4332
Joined: 18/06/2010 21:18

#446 Re: Alergičari, na šta ste alergični?

Post by Bluemore »

Da otvorim sezonu polenske hunjavice, pocelo kod mene ima dva dana :-)
User avatar
Streptokok
Posts: 3459
Joined: 27/10/2014 08:18

#447 Re: Alergičari, na šta ste alergični?

Post by Streptokok »

Nos mi stalno začepljen pa sa probao sa avamys kapima. stanje se dosta poboljšalo, samo što su kapi prilično skupe.

postoji li neka jeftinija zamjena, nekog drugog proizvođača, za avamys a da valja?
User avatar
Daryl Dixon
Posts: 6466
Joined: 18/06/2014 01:09
Location: Šeher Sarajevo

#448 Re: Alergičari, na šta ste alergični?

Post by Daryl Dixon »

Streptokok wrote:Nos mi stalno začepljen pa sa probao sa avamys kapima. stanje se dosta poboljšalo, samo što su kapi prilično skupe.

postoji li neka jeftinija zamjena, nekog drugog proizvođača, za avamys a da valja?
koliko placas avamys?
User avatar
Streptokok
Posts: 3459
Joined: 27/10/2014 08:18

#449 Re: Alergičari, na šta ste alergični?

Post by Streptokok »

Daryl Dixon wrote:
Streptokok wrote:Nos mi stalno začepljen pa sa probao sa avamys kapima. stanje se dosta poboljšalo, samo što su kapi prilično skupe.

postoji li neka jeftinija zamjena, nekog drugog proizvođača, za avamys a da valja?
koliko placas avamys?
prije par mjeseci sam kupovao, mislim nešto oko 22KM.

jel ima jeftinije?
User avatar
Daryl Dixon
Posts: 6466
Joined: 18/06/2014 01:09
Location: Šeher Sarajevo

#450 Re: Alergičari, na šta ste alergični?

Post by Daryl Dixon »

Streptokok wrote:
Daryl Dixon wrote:
Streptokok wrote:Nos mi stalno začepljen pa sa probao sa avamys kapima. stanje se dosta poboljšalo, samo što su kapi prilično skupe.

postoji li neka jeftinija zamjena, nekog drugog proizvođača, za avamys a da valja?
koliko placas avamys?
prije par mjeseci sam kupovao, mislim nešto oko 22KM.

jel ima jeftinije?
nema, to je to, ja mislim da je ista cijena i sa receptom od privatnog ljekara..
Post Reply