Alati i pribor za obradu drveta

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

Post Reply

Kojeg proizvođača koristite kod motornih pila?

Husqvarna
2
20%
Stihl
4
40%
Bosch
0
No votes
Villager
1
10%
Einhell
1
10%
Makita
1
10%
Ostale
1
10%
 
Total votes: 10

kuli1961
Posts: 2441
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#176 Re: Alati i pribor za obradu drveta

Post by kuli1961 »

Da, to svakako, imam donekle slicno iskustvo sa nekim komadima koje sam blanjao/hoblao rucnom el. blanjom..
Jesi li dobio moju privatnu poruku?
Hakiz
Posts: 40612
Joined: 30/07/2015 20:01

#177 Re: Alati i pribor za obradu drveta

Post by Hakiz »

Nisam.
Hakiz
Posts: 40612
Joined: 30/07/2015 20:01

#178 Re: Alati i pribor za obradu drveta

Post by Hakiz »

kuli1961 wrote: 25/09/2023 22:18 Da, to svakako, imam donekle slicno iskustvo sa nekim komadima koje sam blanjao/hoblao rucnom el. blanjom..
Jesi li dobio moju privatnu poruku?
Jedno od rješenja za ručnu blanju, a i stonu, je da se daska ostavi duža 4-5 cm nego što treba, prvo izblanja, pa onda odreže višak od 2-2,5 cm sa oba kraja. Tako udubljenja odu u škart, ne ostanu na korisnom dijelu.

Kod ručne blanje je još jedan "trik" da je postepeno dižeš kako se nož približava kraju daske. Ne cijelu odjednom, nego postepeno, dižeš prvo nos, pa sredinu, pa kraj, "rep". Slično kao kada avion uzlijeće. Kada nož dođe do kraja daske, blanju njena težina tjera da počne padati dole i tada dođe do udubljenja. I da se blanja drži malo pod uglom u odnosu na smjer blanjanja, slično kao kada se blanja neelekttičnom.
kuli1961
Posts: 2441
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#179 Re: Alati i pribor za obradu drveta

Post by kuli1961 »

Evo prvih utisaka o radu sa debljačom Metabo DH 330:
Fenomenalna, fantastična, vrlo jednostavna za rad, precizna, stabilna, robustna baš koliko treba i koliko se očekuje od ove mašine.
Nova košta od cca 1300- blizu 1500 KM, ja sam je uspio dobiti kao polovnu za značajno nižu sumu, konkretno 900.
Kupljena je u BiH u martu ove godine, prodavac mi je poslao fiskalni racun, standardnu garanciju, Metabo XXL produženu garanciju (+2 godine),gurač, alat za zamjenu noževa.
Stigla mi je neki dan, no do danas ne stigoh da je detaljnije pogledam, pregledam, probam. Danas nadjoh vremena, i to namjenski- pravio sam jedan stub za drvenu ogradu dimenzija 10 x 10 x 91 cm.
Prvo sam letimično prelistao dijagram i uputstvo (NE POSTOJI na BHS jezicima!!!, sto može biti problem za naše ljude koji ne poznaju EN,DE, DA, NO, SV, FIN, HU, POL,EL,RUS, NL, ES,PT, F, IT jezike), cisto da nesto ne zeznem.
Potom sam provjerio level tacni, tj. da li su ulazna, srednja i izlazna tacna u ravni- u mom slučaju jesu. A za slučaj da je trebalo štimati- vrlo jednostavno, putem bočnih vijaka. Pregledao valjak koji gura, vuče predmet blanjanja, noževe-iznenadjujuće novo, neishandreno, obzirom da je uredjaj second hand!!!! Dakle, prodavac mi je zaista pošteno opisao količinu rada.
Blanjanje predmeta je moguce u koracima od 1 -3 mm odjednom, a posebnom polugom sa strane uredjaja, moguce je fiksirati visinu koraka noževa, tako da je moguce u jednom koraku skidati do 6 mm (sto ne bih preporučio).
Mjerilo sa prednje desne strane uredjaja pokazuje zadatu visinu (nakon blanjanja) i zaista je tačna, provjeravao sam šublerom.
Pristup noževima i kolektoru/usmjerivaču piljevine je vrlo jednostavan i pristupačan.
Za probu, ubacio sam jedan škartni komad grede (restl roga), izvitoperen, ružan, gadan...blanjao sam korakom od 1 mm. Vrlo brzo sam dobio jednu plohu čistu, fino ishoblanu i meni najbitnije, pošto nemam abrihter, apsolutno ravnu. Poslije mi je bilo lako obraditi ostale plohe, dobio sam ih sve apsolutno pravougaone, provjeravao vrlo dobrim kutnikom.
Nakon toga sam se odvažio da napravim stub ograde od komada dimenzija 14 x 16 cm, duzina oko 1,6 m; meni su trebale dimenzije 10x10x91 cm. Prvo sam na stonom cirkularu relativno grubo prorezao i izrezao na 10,5 x 10,5 x 97 cm, i potom, mic po mic, u neka 3-4 prolaza svake plohe došao do savršeno glatkih, pravougaonih 10 x 10 cm (ručno izrezao na potrebnu duzinu od 91 cm).
Interesantno je da pri ulazu i izlazu predmeta rezanja NEMA onog vala/talasa koji nastaje kada obrtna glava "uhvati" i podigne predmet na početku i kraju. Vjerovatno zato sto su tacne zaista u ravni, a i pazio sam, koliko je to "odokativno" realno moguce, da pri izlazu predmet ne odskoči.
Možda nekog gnjavim ovim, ali mislim da nije loše navesti makar neko prvo stvarno iskustvo sa ovim uredjajem.
Od ranije mi je bila dilema da li kupovati ovu ili ovakvu debljacu, obzirom na njenu cijenu i moje tadašnje potrebe. Medjutim kada se samo sjetim muke u radu sa grubom, izvitoperenom gradjom, koliko vremena,materijala i truda mi je trebalo da 5 komada greda (poluoblica) za ogradu "uljudim", tj, išmirglam i ispoliram i tako fingiram hoblanje, te trpljenje verbalnih tirada nekih stolara kada sam im nosio nešto slično da doslovno grubo prevuku preko abrihtera, mogu samo reći- VRIJEDI SVAKU PARU!
Ako nekog zanima, u Jajcu se nudi ista za pribliznu sumu koju sam ja platio (OLX).
Hakiz
Posts: 40612
Joined: 30/07/2015 20:01

#180 Re: Alati i pribor za obradu drveta

Post by Hakiz »

Odlično :thumbup:

Opremio si se ti, mogao bi i promijeniti profesiju :-D
User avatar
anex
Nindža revizor
Posts: 3684
Joined: 20/02/2007 13:25
Location: Grad sa željezarom bez dima
Grijem se na: čumur
Vozim: točak skot
Horoskop: imam
Contact:

#181 Re: Alati i pribor za obradu drveta

Post by anex »

Koju bi električnu motornu pilu mogao uzeti a da nije skupa, da koristi ono ponekad za prerezat kakvo drvo do 15tak cm debljine?
kuli1961
Posts: 2441
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#182 Re: Alati i pribor za obradu drveta

Post by kuli1961 »

Od prije nekoliko godina posjedujem Einhell stoni cirkular, model.. hm.. neki TE 254 Eco, tako nekako, ne znam tačno. Kad sam ga kupio, dao sam da mi se urade čvrste ploče kao produžeci radne plohe i pokazalo se jako dobrim potezom. Ovaj cirkular nije loš, čak je i dobar, no osjetio sam da mi je vrijeme da ga ili ostavim sa strane za neka grublja rezanja, prorezivanja (max visina noza/reza je 82 mm), a da se upustim u nabavku novog, boljeg, preciznijeg, ili da ga prodam. Jedna od većih mana mu je firung, tj graničnik/vodilica paralelnog reza. I to sam svojevremeno riješio, uz @Hakiz -ovu pomoć i sugestiju. Ne znam još da li će ići u prodaju, vidjecemo.
Gledao po netu, kupiprodaj sajtove, sajtove proizvodjača, cunjao, šnjucao..
Naravno, jako mi je bitna cijena, što znači da si neku "jaču" mašinu ne mogu priuštiti, niti ima potrebe. Prije svega mislim na mašine cijene bitno preko 1000 KM. Takodje, jedan od parametara je nož od 254 mm, 216mm mi je malo.
Gledao sam Bosch cirkulare, npr. GTS 10 XC, novi je jako skup, polovni takodje, a ne smijem se usuditi da ovakvu masinu kupujem polovnu . Kvalitetniji iz game Makita, DeWalt su mi nedostupni, pa je time bilo besmisleno gledati Festool :-D
Naletio sam na Evolution Rage 5S, cijena je oko 510-550 EUR, link sa njuskalo.hr :
https://www.njuskalo.hr/alati-obrada-me ... s-30243006
a korektan opis, sa manama i prednostima, link je:
https://www.youtube.com/watch?v=LUoqPYXiWCs
Slika:
Image
Kojim stonim pilama vi radite, kakva su vam iskustva?
Hakiz
Posts: 40612
Joined: 30/07/2015 20:01

#183 Re: Alati i pribor za obradu drveta

Post by Hakiz »

Ja ne radim ni sa jednom, ali kada budem neku kupovao, to će biti Dewalt DWE 7492 (oko 2.000 KM kod nas) ili DWE 7485, nešto manja ali je oko 1.500 KM trenutno kod nas.

Dok jednu od te dvije ne kupim, kaže Peter Millard na Youtube da uranjajuća pila Parkside PTSS 1200 i nije loša za nisku cijenu. Uranjajuća pila sa šinom može biti efikasna alternativa stonoj pili.

Zašto Dewalt? Zbog načina na koji radi ograda (ripfence). U tim cjenovnim klasama (dakle zanemariti Festool, Mafell, kao i velike skupe radioničke) nema preciznije ograde od one na Dewalt pilama.
kuli1961
Posts: 2441
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#184 Re: Alati i pribor za obradu drveta

Post by kuli1961 »

Hakiz wrote: 06/04/2024 00:07 Ja ne radim ni sa jednom, ali kada budem neku kupovao, to će biti Dewalt DWE 7492 (oko 2.000 KM kod nas) ili DWE 7485, nešto manja ali je oko 1.500 KM trenutno kod nas.

Dok jednu od te dvije ne kupim, kaže Peter Millard na Youtube da uranjajuća pila Parkside PTSS 1200 i nije loša za nisku cijenu. Uranjajuća pila sa šinom može biti efikasna alternativa stonoj pili.

Zašto Dewalt? Zbog načina na koji radi ograda (ripfence). U tim cjenovnim klasama (dakle zanemariti Festool, Mafell, kao i velike skupe radioničke) nema preciznije ograde od one na Dewalt pilama.
Pregledao sam rezenziju za obe DWE pile.. firung/ripfence....uhhh zupčasta letva, nema dalje...
Interesantno je- 7485 je 530 EUR, 7492 je 673 EUR, a Evo Rage 5 S je 520 EUR. DW je zaista maher pila.
Hakiz
Posts: 40612
Joined: 30/07/2015 20:01

#185 Re: Alati i pribor za obradu drveta

Post by Hakiz »

kuli1961 wrote: 06/04/2024 23:14
Hakiz wrote: 06/04/2024 00:07 Ja ne radim ni sa jednom, ali kada budem neku kupovao, to će biti Dewalt DWE 7492 (oko 2.000 KM kod nas) ili DWE 7485, nešto manja ali je oko 1.500 KM trenutno kod nas.

Dok jednu od te dvije ne kupim, kaže Peter Millard na Youtube da uranjajuća pila Parkside PTSS 1200 i nije loša za nisku cijenu. Uranjajuća pila sa šinom može biti efikasna alternativa stonoj pili.

Zašto Dewalt? Zbog načina na koji radi ograda (ripfence). U tim cjenovnim klasama (dakle zanemariti Festool, Mafell, kao i velike skupe radioničke) nema preciznije ograde od one na Dewalt pilama.
Pregledao sam rezenziju za obe DWE pile.. firung/ripfence....uhhh zupčasta letva, nema dalje...
Interesantno je- 7485 je 530 EUR, 7492 je 673 EUR, a Evo Rage 5 S je 520 EUR. DW je zaista maher pila.
Za tako malu razliku, ja bih išao na 7493. Kod nas je razlika tolika da treba razmisliti (trenutno oko 500 KM, a u jednom trenutku je 7492 koštala oko 2.500, pa je razlika bila velika), ali za manje od 300 KM razlike, išao bih na veću i po dimenzijama stola i po veličini oštrice, to jeste koliko debelo drvo može rezati. Nekome ko pravi namještaj, pa 90 % drveta koje koristi he do 3 cm debljine, manja oštrica može proći. Ko reže grede za konstrukciju, pa reže grede 6, 7, do 10 cm debljine, veća oštrica je bolja.
kuli1961
Posts: 2441
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#186 Re: Alati i pribor za obradu drveta

Post by kuli1961 »

Dok ne padne definitivna odluka da li uzimam novi stoni cirkular, imam prostora za blago unapredjenje postojećeg Einhell 254 Eco.
To je soft start kit, nešto ovako:
https://www.amazon.de/Insallationsset-E ... 120&sr=8-3
Hakiz
Posts: 40612
Joined: 30/07/2015 20:01

#187 Re: Alati i pribor za obradu drveta

Post by Hakiz »

kuli1961 wrote: 30/04/2024 23:15 Dok ne padne definitivna odluka da li uzimam novi stoni cirkular, imam prostora za blago unapredjenje postojećeg Einhell 254 Eco.
To je soft start kit, nešto ovako:
https://www.amazon.de/Insallationsset-E ... 120&sr=8-3
Da, to jeste malo unapređenje. osigurači će ti biti zahvalni.

Po cijeni koja je istaknuta, ugradi.

Ali, opet ti ostaje pitanje kvaliteta radne ploče, ograde itd. Ako je to sve dobro, onda u suštini ne trebaš mijenjati pilu.

Ja bih u orethodnim postovima spomenutu Dewalt zbog sljedećeg: Većinu pila treba prije upotrebe podesiti. Pa i Dewalt, iako one, kako raja po internetu piše, često dođu već podešene. I kada podesiš pilu, svaka će bit iOK. Problem je u sljedetome da kod većine pila sistem pomjeranja i zaključavanja ograde je takav da kada pomjeriše ogradi ona se namjesti na željeno mjesto na kraju na kojem je ručka. Ali, kako se suprotan kraj kraće slobodno, suprotan kraj može da ne dođe na mjesto, promaši i do 2-3 milimetra. I to se u pravilu dešava kadase ograda pomjera s desna ulijevo, od "vani" prema oštrici. kada se ograda pomjera s lijeva na desno, udaljava od oštrice, ograde u pravilu budu precizne. Dewalt svojim sistemom omogućava da kada se pila podesi, u oba slučaja će doći na mjestso precizno. Već znaš kakav je sistem, da ne ponavljam.

Tako da svaka pila se može namjestiti, samo je gubljenje vremena svaki put kada se ograda pomjera prema oštrici provjeriti da nije suprotan kraj od ručke "zakasnio" koji milimetar.

Sa druge strane, ljudi prave sjane stvari i sa drugim pilama, i jeftinim, tak da možda davati pare za Dewalt i nije neophodno. Ja bih dao, ali mne mora se.

Evo link na video žene koja ima Dewalt pilu sa manama (Ni Dewalt nema uvijek dobro napravljne svaki primjerak nekog modela) i koja govori o tome kako je namjestila pilu i zbog čega neke njene mane u praksi ne prave problem:

https://www.youtube.com/watch?v=22oqr6o5z-w

https://www.youtube.com/watch?v=bVWk6D0UBhU

A na ovom videu, čovjek ima pilu koja je pravo iz kutije odmah radila bez greške:

https://www.youtube.com/watch?v=uCe5MRVMwzI

Tako da ako možeš namjestiti svoju Einhell da precizno reže, stavi taj soft-start modul i nemaš potrebe kupovati novu pilu. Osim ako ne želiš iz svojih razloga.

Ja bih volio taj modul na Metabo KGS 216 M koju obojica imamo, uvijek me iznervira kada pritisnem okidač a ona trzne :lol:
kuli1961
Posts: 2441
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#188 Re: Alati i pribor za obradu drveta

Post by kuli1961 »

@Hakiz -Da mi je stona pila u tim bitnim segmentima potpuno ok, ne bi mi padalo na um da razmisljam o novoj/drugoj. Firung/ograda je ok- DIY, sjećaš se-ali i bez obzira na to, svaki put porovjerim da li je apsolutno paralelna sa nožem.
Kod ovog modela, nož se ne može dodatno podešavati, pa što mu je, to mu je.
Radna ploča, korektna, meni dovoljna. Lijeva i desna utor vodilica su paralelne sa nožem. Ali, vodilica male ograde/ugaonika, naravno da ima lufta, a nemam računicu da kupujem preciznu, preskupo mi je za moje potrebe. Plastično kućište sa donje strane pile-onaj "oklop" motora i noža, sa nastavkom za crijevo usisivaca se doslovno raspalo- vijci pootpadali. Sve sam sklonio na jedno mjesto, piljevima sad pada direktno na pod (sreća, ne radim sad nešto puno, pa je i nema). Nije to nikakvo božje slovo, samo malo strpljenja. Time ću se ubrzo pozabaviti, čim po dvorištu skonim ostatke gradj, materijala- pijesak, šljunak...
Ono što mi je trenutno najveći "kamen u cipeli" je to što ne mogu podesiti visinu noža, zablokirao je u najvišoj tački, nekih 83 mm. Nema mi druge, nego okrenuti pilu naopačke i polako skontati gdje je problem. Možda je nešto banalno, iver negdje zapeo, a moguće je i da je prenos dotrajao, jer je gotovo sav od plastike. U svakom slučaju, sve prvo dobro otprašiti, pa WD 40, pa onda vidjeti ima li lijeka (ima,naravno, samo je pitanje isplativosti). Treba imati na umu da sam ovu pilu platio 225 KM (ulovio neku akciju), pa koliko para, toliko i muzike.
Ako ne bude rezona popravke, ostavicu ga sa strane, za neka gruba presjecanja, prorezivanja.
DeWalt me je zaista oduševio sistemom ograde/firunga, a malo me odbija maksimalnom visinom reza- 77 mm.
A za ovaj upgrade- soft start modul- obzirom na cijenu, ako te zaista zanima, javi mi se u PP za detalje, mogu naručiti 2 komada bez problema, a u BL stizu vjerovatno već oko 10. og maja.

Ja imam KGS 254 i njen hard start je "pioniri maleni" kakav je start kod ove Einhell pile, mozes samo zamisliti kako je kad 2,2/1,8 kW odjednom "tresne"! :-) :-) Sreća pa mi je instalacija OK, trpi, iako žmirne
Hakiz
Posts: 40612
Joined: 30/07/2015 20:01

#189 Re: Alati i pribor za obradu drveta

Post by Hakiz »

kuli1961 wrote: 02/05/2024 22:11 @Hakiz -Da mi je stona pila u tim bitnim segmentima potpuno ok, ne bi mi padalo na um da razmisljam o novoj/drugoj. Firung/ograda je ok- DIY, sjećaš se-ali i bez obzira na to, svaki put porovjerim da li je apsolutno paralelna sa nožem.
Kod ovog modela, nož se ne može dodatno podešavati, pa što mu je, to mu je.
Radna ploča, korektna, meni dovoljna. Lijeva i desna utor vodilica su paralelne sa nožem. Ali, vodilica male ograde/ugaonika, naravno da ima lufta, a nemam računicu da kupujem preciznu, preskupo mi je za moje potrebe. Plastično kućište sa donje strane pile-onaj "oklop" motora i noža, sa nastavkom za crijevo usisivaca se doslovno raspalo- vijci pootpadali. Sve sam sklonio na jedno mjesto, piljevima sad pada direktno na pod (sreća, ne radim sad nešto puno, pa je i nema). Nije to nikakvo božje slovo, samo malo strpljenja. Time ću se ubrzo pozabaviti, čim po dvorištu skonim ostatke gradj, materijala- pijesak, šljunak...
Ono što mi je trenutno najveći "kamen u cipeli" je to što ne mogu podesiti visinu noža, zablokirao je u najvišoj tački, nekih 83 mm. Nema mi druge, nego okrenuti pilu naopačke i polako skontati gdje je problem. Možda je nešto banalno, iver negdje zapeo, a moguće je i da je prenos dotrajao, jer je gotovo sav od plastike. U svakom slučaju, sve prvo dobro otprašiti, pa WD 40, pa onda vidjeti ima li lijeka (ima,naravno, samo je pitanje isplativosti). Treba imati na umu da sam ovu pilu platio 225 KM (ulovio neku akciju), pa koliko para, toliko i muzike.
Ako ne bude rezona popravke, ostavicu ga sa strane, za neka gruba presjecanja, prorezivanja.
DeWalt me je zaista oduševio sistemom ograde/firunga, a malo me odbija maksimalnom visinom reza- 77 mm.
A za ovaj upgrade- soft start modul- obzirom na cijenu, ako te zaista zanima, javi mi se u PP za detalje, mogu naručiti 2 komada bez problema, a u BL stizu vjerovatno već oko 10. og maja.

Ja imam KGS 254 i njen hard start je "pioniri maleni" kakav je start kod ove Einhell pile, mozes samo zamisliti kako je kad 2,2/1,8 kW odjednom "tresne"! :-) :-) Sreća pa mi je instalacija OK, trpi, iako žmirne
Isti problem ima Makita sa jednom pilom. Pukne mehanizam. Makita čak besplatno šalje komplet za popravak, to je greška u dizajnu tog modela. Ima negdje na youtube i na internetu koja serija je sa greškom, isti model iza određenog serijskog broja taj mehanizam ima dobar.

Tako da, čak i kada daš fin novac za dobar brend, opet možeš imati problem.

I da znaš, ove Dewalt pile takođe nemaju ugrađen soft start, pa ako ćeš njih, naruči sebi još jedan modul :-D
Post Reply