ALARM!!! GASENJE VELIKIH POZARA U BIH

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
Nuken
Posts: 2110
Joined: 09/09/2011 14:47

#1626 Re: ALARM!!! GASENJE VELIKIH POZARA U BIH

Post by Nuken »

Ne razumijem kako je moguće to da požar gasi plafon cca. 30 ljudi,a hoće ljudi kanadere i sl.
Požar nije moguće gasiti samo iz zraka,treba se i na zemlji aktivirati ljudstvo da gasi "vatrene džepove",a ne kao kod nas u Bosni"Požar je nemoguće ugasiti jer nemamo kanadere,helikoptere,spejs šatlove i ostalo".
Ne kontam još i to kako treba da se vojska angažuje,ali da im treba odobrenje sa vrha komandnog lanca,koji ne odobrava slanje,dok je za vrijeme požara u Bihaćkoj bolnici OSBIH učestvovali u gašenju i spašavanju sa nekoliko stotina civila(Samo me zanima ko je budio Bakira u sred noći?)

@Religious Fantastic
Bolje da pošaljemo one sportske avione po 2-3 kante i neka zalijevaju odozgo,a i paraglajding prvenstvo ti je sad na Bjelašnici kuda će ljudi bolje takmičenje nego li PRECIZNO GAŠENJE POŽARA-BosanskoHercegovački stil
muzicar_iz_parka
Posts: 3818
Joined: 02/06/2012 18:59

#1627 Re: ALARM!!! GASENJE VELIKIH POZARA U BIH

Post by muzicar_iz_parka »

Dok oni organizuju protivpožarnu zaštitu izgoriće skoro sva šuma (ostatak će isjeći bizMiseni drvosječe).
User avatar
stetoskop
Posts: 1358
Joined: 21/06/2010 18:12
Location: Pokraj Sarajeva
Grijem se na: Fujitsu 12llce
Vozim: Wartburg 353 karavan

#1628 Re: ALARM!!! GASENJE VELIKIH POZARA U BIH

Post by stetoskop »

Nuken wrote: Ne kontam još i to kako treba da se vojska angažuje,ali da im treba odobrenje sa vrha komandnog lanca,koji ne odobrava slanje,dok je za vrijeme požara u Bihaćkoj bolnici OSBIH učestvovali u gašenju i spašavanju sa nekoliko stotina civila(Samo me zanima ko je budio Bakira u sred noći?)
Vojniku bez adekvatne opreme i znanja ne bi smio niko narediti da gasi požare. U stvari može narediti i vojnik poslušati, ali u slučaju pogibije ili teže povrede, tužioci napadaju ko' lešinari. Kada se braniš onda olakšavajuća okolnost je hitnost situacije i spašavanje.
Bez obzira što je požar na otvorenom, mora se biti opremljen vatrogasnim zaštitnim odijelima za šumske požare. U takvim požarima, najveći neprijatelj ti može biti tvoja lakozapaljiva odjeća i obuća i ne treba otvoreni plamen da dođe do zapaljenja, već toplotno zračenje iz vatre.
Primjer je požar na Kornatima, poginuli su imali na sebi odjela koja su izrađena od radnih odijela, samo što su urađeni natpisi i trake. Jedini lik koji je preživio je imao adekvatno odijelo i ranije se furao na zaštitnu full opremu i neki su sa njim cirkuzali zbog toga i eto to mu spasi život.
Isto tako prošle godine u Goraždu poginu načelnik CZ, koji je bez zaštitne opreme ušao u najobičniji šumski požar.

Kao i u svim naukama, tako je i sa vatrom, svi misle da je poznaju, ali kada je neki počnu proučavati, tek onda se shvati koliko toga čovjek ne poznaje.
User avatar
iz dna duše
Posts: 1396
Joined: 24/06/2008 13:38

#1629 Re: ALARM!!! GASENJE VELIKIH POZARA U BIH

Post by iz dna duše »

stetoskop wrote:
Nuken wrote: Ne kontam još i to kako treba da se vojska angažuje,ali da im treba odobrenje sa vrha komandnog lanca,koji ne odobrava slanje,dok je za vrijeme požara u Bihaćkoj bolnici OSBIH učestvovali u gašenju i spašavanju sa nekoliko stotina civila(Samo me zanima ko je budio Bakira u sred noći?)
Vojniku bez adekvatne opreme i znanja ne bi smio niko narediti da gasi požare. U stvari može narediti i vojnik poslušati, ali u slučaju pogibije ili teže povrede, tužioci napadaju ko' lešinari. Kada se braniš onda olakšavajuća okolnost je hitnost situacije i spašavanje.
Bez obzira što je požar na otvorenom, mora se biti opremljen vatrogasnim zaštitnim odijelima za šumske požare. U takvim požarima, najveći neprijatelj ti može biti tvoja lakozapaljiva odjeća i obuća i ne treba otvoreni plamen da dođe do zapaljenja, već toplotno zračenje iz vatre.
Primjer je požar na Kornatima, poginuli su imali na sebi odjela koja su izrađena od radnih odijela, samo što su urađeni natpisi i trake. Jedini lik koji je preživio je imao adekvatno odijelo i ranije se furao na zaštitnu full opremu i neki su sa njim cirkuzali zbog toga i eto to mu spasi život.
Isto tako prošle godine u Goraždu poginu načelnik CZ, koji je bez zaštitne opreme ušao u najobičniji šumski požar.

Kao i u svim naukama, tako je i sa vatrom, svi misle da je poznaju, ali kada je neki počnu proučavati, tek onda se shvati koliko toga čovjek ne poznaje.
Nemamo za kanader i druge letjelice, ali nemamo ni za opremu na zemlji, koja je manji izdatak. Nekidan gledam, odnese kolegica nalog za plaćanje: Doprinos za zaštitu šuma i protivpožarni...čitala sam nekidan i da se skupi na godišnjem nivou fina suma. U što se taj novac troši, u plate zaposlenih, koji su onda sami sebi svrha, jer ne služe svrsi zbog koje su postavljeni na svoje poozicije......Meni je drskost da plaćamo za sve živo, kao i u drugim državama, a na kraju čekamo da kiša ugasi požar.
User avatar
stetoskop
Posts: 1358
Joined: 21/06/2010 18:12
Location: Pokraj Sarajeva
Grijem se na: Fujitsu 12llce
Vozim: Wartburg 353 karavan

#1630 Re: ALARM!!! GASENJE VELIKIH POZARA U BIH

Post by stetoskop »

FUCZ je naložila tako da se tim novcem koji se izdvaja za požare, mogu samo platiti troškovi akcije gašenja požara i uništena oprema.
Kada nema opreme, niti vatrogasaca u tim akcijama, onda se taj novac ne može ni utrošiti, pa bude višak i ide na druge strane.
Obuke, opremanje i funkcionalnost vatrogasnih jedinica su predviđene da budu na lokalnom nivou, ali nikako iz sredstava opčinskih službi CZ. I kada daju male pare za vatrogasce imaju tolika peglanja da to nije normalno.

Tako da se može zaključiti da svaki napredak vatrogastva je za njih štetan, jer pojavit će se neko za koga je predviđen taj novac.
User avatar
_mufljuz_
Posts: 4976
Joined: 12/04/2013 19:42

#1631 Re: ALARM!!! GASENJE VELIKIH POZARA U BIH

Post by _mufljuz_ »

Religious Fantastic wrote:A kako bi bilo da angazujemo paraglidere za gasenje pozara :D :D :D

Ima li neko od njih ovdje?! Koliko bi mogli vode ponijeti u jednom "naletu" ;) Mislim da je ovo jedina realna opcija za zemlje treceg svjeta da same bREzz sadake gase pozare iz zraka na nepristupacnim terenima!

Dobrovoljno paraglajdersko vatragasno drustvo Sinovi Jablanice :lol:
ajd malo ironije i ruganja je ok - al brate pocinjes da kenjas.... o'ladi loma
User avatar
iz dna duše
Posts: 1396
Joined: 24/06/2008 13:38

#1632 Re: ALARM!!! GASENJE VELIKIH POZARA U BIH

Post by iz dna duše »

stetoskop wrote:FUCZ je naložila tako da se tim novcem koji se izdvaja za požare, mogu samo platiti troškovi akcije gašenja požara i uništena oprema.
Kada nema opreme, niti vatrogasaca u tim akcijama, onda se taj novac ne može ni utrošiti, pa bude višak i ide na druge strane.
Obuke, opremanje i funkcionalnost vatrogasnih jedinica su predviđene da budu na lokalnom nivou, ali nikako iz sredstava opčinskih službi CZ. I kada daju male pare za vatrogasce imaju tolika peglanja da to nije normalno.

Tako da se može zaključiti da svaki napredak vatrogastva je za njih štetan, jer pojavit će se neko za koga je predviđen taj novac.
A akcije su nemoguće zbog nepostojanja adekvatne opreme, a isto tako uništene opreme nema, je se nema šta uništiti-znači nema ni nadoknade troškova...I onda se pare podijele gdje oni žele. Mogu misliti koliko ima ovakvih slučajeva i sa drugim silnim nametima, koje moraš platiti. Plaćaš za nešto, za što znaš unaprijed da neće biti iskorišteno namjenski. A hajd' probaj pa ne plati, osim ako nisi državna firma ili neka povlaštena privatna privatna. :oops:

p.s. evo čitam, doći će Radončić da obidje požarišta...I, kakva je korist od toga? Doći će, izrazit će žaljene, izjaviti par floskula o "potrebi da se problem hitno riješi i da Vlada (koja se nije mogla okupiti u četvrtak jer se nije mogao obezbijediti dolazak Ministara-na odmoru su ili postodmoru) čini sve napore...bla, bla..."
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31538
Joined: 16/04/2011 18:46

#1633 Re: ALARM!!! GASENJE VELIKIH POZARA U BIH

Post by skafiskafsnjak »

Opet vise onih koji palamude po fb nego onih koji gase ili na drugi nacin pomazu . :-)
Wind
Posts: 1429
Joined: 31/10/2008 22:28

#1634 Re: ALARM!!! GASENJE VELIKIH POZARA U BIH

Post by Wind »

Pa dobro hoće li se napokon neko proglasiti krivim za ovaj požar ili će opet kao i prošle godine da se izvuku. Zar niko, pored silnih tih nekih agencija, minstarstava, općina i sličnih foteljaša nema ko je nadležan i da neke stvari promijeni, da se neko prozove za nerad i gluho bilo strpa u zatvor?

Znači svake godine će harati požari, niko se ne brine i čekamo da nam hrvatski kanaderi gase vatru?
User avatar
stetoskop
Posts: 1358
Joined: 21/06/2010 18:12
Location: Pokraj Sarajeva
Grijem se na: Fujitsu 12llce
Vozim: Wartburg 353 karavan

#1635 Re: ALARM!!! GASENJE VELIKIH POZARA U BIH

Post by stetoskop »

skafiskafsnjak wrote:Opet vise onih koji palamude po fb nego onih koji gase ili na drugi nacin pomazu . :-)
:?:
Može li malo pojašnjenja za ovo "fb"?
User avatar
iz dna duše
Posts: 1396
Joined: 24/06/2008 13:38

#1636 Re: ALARM!!! GASENJE VELIKIH POZARA U BIH

Post by iz dna duše »

Kisa, kazu, ugasila pozar u Jablanici. Kisa, nego ko drugi. Tako ce biti i narednih godina, kisa ce gasiti pozare, velike snjegove ce rascistiti jugo, poplave isusiti sunce...Ovako je bilo od postanka covjecanstva, kod nas je i danas tako, u 21. vijeku.
homar
Posts: 1485
Joined: 16/06/2008 17:07

#1637 Re: ALARM!!! GASENJE VELIKIH POZARA U BIH

Post by homar »

iz dna duše wrote:Kisa, kazu, ugasila pozar u Jablanici. Kisa, nego ko drugi. Tako ce biti i narednih godina, kisa ce gasiti pozare, velike snjegove ce rascistiti jugo, poplave isusiti sunce...Ovako je bilo od postanka covjecanstva, kod nas je i danas tako, u 21. vijeku.
Kaže Radončić, eto glasajte na narednim izborima za mene a ja ću vam gasiti požare.
Da, mi smo ahmaci, ne shvatamo da je on najodgovorniji za stanje požara u BiH, on zaboravlja da je ministar sigurnosti u BiH, da je pod njegovom nadležnosšću kompletna koordinacija svim resursima za gašenje požara u BiH, kao i traženje pomoći sa strane. On zaboravlja da je u Vladi BiH, Bože koje licemjerstvo, koji uhljupi na vlasti....
User avatar
iz dna duše
Posts: 1396
Joined: 24/06/2008 13:38

#1638 Re: ALARM!!! GASENJE VELIKIH POZARA U BIH

Post by iz dna duše »

homar wrote:
iz dna duše wrote:Kisa, kazu, ugasila pozar u Jablanici. Kisa, nego ko drugi. Tako ce biti i narednih godina, kisa ce gasiti pozare, velike snjegove ce rascistiti jugo, poplave isusiti sunce...Ovako je bilo od postanka covjecanstva, kod nas je i danas tako, u 21. vijeku.
Kaže Radončić, eto glasajte na narednim izborima za mene a ja ću vam gasiti požare.
Da, mi smo ahmaci, ne shvatamo da je on najodgovorniji za stanje požara u BiH, on zaboravlja da je ministar sigurnosti u BiH, da je pod njegovom nadležnosšću kompletna koordinacija svim resursima za gašenje požara u BiH, kao i traženje pomoći sa strane. On zaboravlja da je u Vladi BiH, Bože koje licemjerstvo, koji uhljupi na vlasti....
Svi do jednog! Ja i pored najbolje volje, na danasnjoj politickoj sceni ne vidim nikoga kome bih ono mirne duse mogla dati glas. Radi se o korumpiranim osobama, (ima i ratnih zlocinaca i ratnih huskaca medju njima), osobama koje rade samo u svoju i korist svojih bliznjih. Ugodno zavaljeni u svoje fotelje, ne odgovaraju nizasto, Je li iko ikada zbog necega podnio ostavku? Nije i nece. Neki, koji se namecu kao alternativa postojecim, nakon duzeg posmatranja pocinjem da zakljucujem da se kod njih radi o obicnom populizmu, vrlo brzo po dolasku na vlasti bi postali isti ili bi u svoje redove primili pobjeglice iz drugih partija, koji su se vec okoristili i koji bi, da ostanu na vlasti promijenili i zenu i djecu, a ne stranku. A to da je on ministar sigurnosti, pa nije on ni preuzeo funkciju da se brine o nasoj sigurnosti, bitno je biti u VM, daj sta das, svejedno, ja kako sam skontala, oni tamo nisu nadlezni nizasto, ili se pita entitet ilikanton. Oni samo uredno primaju plate i druge beneficije, lobiraju za firme svojih rodjaka i kumova, a odgovornost prema gradjanima i drustvu je NULA.
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#1639 Re: ALARM!!! GASENJE VELIKIH POZARA U BIH

Post by jefferson »

homar wrote:
iz dna duše wrote:Kisa, kazu, ugasila pozar u Jablanici. Kisa, nego ko drugi. Tako ce biti i narednih godina, kisa ce gasiti pozare, velike snjegove ce rascistiti jugo, poplave isusiti sunce...Ovako je bilo od postanka covjecanstva, kod nas je i danas tako, u 21. vijeku.
Kaže Radončić, eto glasajte na narednim izborima za mene a ja ću vam gasiti požare.
Da, mi smo ahmaci, ne shvatamo da je on najodgovorniji za stanje požara u BiH, on zaboravlja da je ministar sigurnosti u BiH, da je pod njegovom nadležnosšću kompletna koordinacija svim resursima za gašenje požara u BiH, kao i traženje pomoći sa strane. On zaboravlja da je u Vladi BiH, Bože koje licemjerstvo, koji uhljupi na vlasti....
Ja ga fakat ne voim. Ali, u nekim stvaima ima pravo.
Entiteti su ti koji raspolazu parama za CZ. FBiH ubire godisnje milione za CZ i zastitu od pozara, suma, poplava, cistocu vode itd. Koliko taxi samo placaju privredni subjekti mogli bi svim bivsim ex-yu drzavama kupiti mi po dva kanadera.
Niksic nije otisao da pogleda sta se desava, a frajer je jos iz tog kraja.
Radoncic sada to koristi kao populisticku poruku, i neka, ko ih jebe. Mogli su otici dole, uslikat se, kupiti ljudima opremu tokom ove godine, ali jok prst u uho.
Ja sam glasao za SDP, ali jaro, upravo zbog ovih pozara prosle godine sam jos rekao nema teorije.
User avatar
coek
Posts: 864
Joined: 24/08/2007 16:28
Location: najcesce negdje na planini blizu Sarajeva

#1640 Re: ALARM!!! GASENJE VELIKIH POZARA U BIH

Post by coek »

Sve u svemu, ova godina je bila dobra za vlasti i CZ - suša nije bila prevelika, požara je bilo manje, a i bili su daleko u planini, a ne blizu naselja kao prosle godine, a evo i kiša je napokon pala i sve ugasila. Sada mogu u drijemež do slijedećeg avgusta.

A slijedećeg avgusta požari više neće biti ni vijest, toliko smo se na njih navikli. Ipak je bitnije kakvi su odnosi severine i milana, ko je koga grebo na farmi i koja ce mlada zvijezda iz sbk zablistati na estradnom nebu granda ...
User avatar
Janjicar
Posts: 5455
Joined: 04/08/2011 13:23
Location: Tuzla :)

#1641 Re: ALARM!!! GASENJE VELIKIH POZARA U BIH

Post by Janjicar »

Evo na facetv kaze da su stete preko 37 miliona KM

i sigurno jos desetine godina da se suma oporavi...
User avatar
kako to
Posts: 420
Joined: 10/04/2013 08:12

#1642 Re: ALARM!!! GASENJE VELIKIH POZARA U BIH

Post by kako to »

Janjicar wrote:Evo na facetv kaze da su stete preko 37 miliona KM

i sigurno jos desetine godina da se suma oporavi...
Sad kad je vatra ugasena, treba porezati 20 miliona KM šume, prodati, i kupiti kanadere. Sljedeće godine ce svakako izgoriti duplo više.
User avatar
Coppertone
Posts: 780
Joined: 19/10/2011 18:49

#1643 Re: ALARM!!! GASENJE VELIKIH POZARA U BIH

Post by Coppertone »

Janjicar wrote:Evo na facetv kaze da su stete preko 37 miliona KM

i sigurno jos desetine godina da se suma oporavi...
Odakle toliko? Prosle godine je bilo oko 48 miliona stete u citavoj Federaciji.
Ono sto je ove godine izgorilo je suma koja vecinom nije industrijska, ali je korisna i sadrzavala je endemske vrste. Nemoguce je izvuci precizno koliko se bilo ekonom. iskoristivo ove sume. Koliko sam upratio sa slika, sve je gorilo po nekada davno posumljenom kamenjaru sto znaci trebace jako puno vremena za oporavak.Nisam primjetio nekih tragova o posumljavanju proslogodisnje gorotine. Generalno gledano rijetko ko ce primjetiti stetu. Jedino sto je sada veca vjerovatnoca odrona na putne komunikacije.

Prije pozara su iznjeli podatak o proslogodisnjem utrosku od 200 tona goriva sto je malo vise od jednog opremljenog vatro. vozila. Ove godine su se vise oslonili na helikoper koji je mjesec dana zaljevao. Kanadere smo valjda dobili gratis. Ekonomski gledano, ispadne bolje nam je jahati one mazge od helikoptera nego opremati vatrogasne jedinice, razraditi strategiju gasenja, tjerati ljude na obuku, redovno vjezbanje, pa de odbri jedinicama iz opstine/kantona A za ispomoc u na lokaciju B....Lakse je zakurblaj majstore mazgu i nek zaljeva. Koja tragikomedija.

Fahro se trebao prije pojaviti, mozda bi prije pala kisa :D . Ne znam koliko ce biti od ove obecane smjene, po meni je to logican postupak protiv lezihljebovicko-birokratskog vrha. Doduse, vise je zrelo za tuzbu protiv svih odgovornih.

Koliko se "plavi sljemovi" satrase, evo dokaz sta je na stranici fucz zadnje je objavljeno:
Novosti

09.04.2013.
Programom rada Federalne uprave civilne zaštite za 2013. godinu planirano je donošenje sljedećih propisa:

Pravilnik o obimu i postupku provjere i ispitivanja ispravnosti i funkcionalnosti ugrađenog sistema aktivne zaštite od požara, uvjetima koji moraju ispunjavati pravna lica koja vrše poslove ispitivanja ispravnosti i funkcionalnosti, kao i programu i načinu polaganja stručnog ispita za obavljanje tih poslova;
Pravilnik o kriterijima za kadrovske, tehničke i druge uvjete koje moraju ispunjavati pravna lica registrovana za obavljanje poslova iz oblasti zaštite od požara;
Program polaganja ispita za protivpožarnu zaštitu;
Plan i programn obuke za stručno osposobljavanje, uvježbavanje i kondicioniranje profesionalnih vatrogasaca.
Tesko nama u slucaju vece nepogode tipa poplava ili zemljotresa. pomjer' se sa mjesta pu pu...
User avatar
Janjicar
Posts: 5455
Joined: 04/08/2011 13:23
Location: Tuzla :)

#1644 Re: ALARM!!! GASENJE VELIKIH POZARA U BIH

Post by Janjicar »

Mah ta Civilna zastita kao i sva druge ublehaske drzavne institucije u BiH su napravljene za izvlacenje drzavnog novca i vec ustaljenim trasama, smjestanje tog novca u privatne dzepove.

Da li ce se kad sta promijeniti i hoce li ? Nece nikad, prosle godine smo se nadali nakon onih velikih pozara da ce biti bolje ali nista, opet sve isto. Kanader kosta 2 mil. eura ?
Prosle i ove godine je izgubljeno min. 10 kanadera
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#1645 Re: ALARM!!! GASENJE VELIKIH POZARA U BIH

Post by jefferson »

Janjicar wrote:Mah ta Civilna zastita kao i sva druge ublehaske drzavne institucije u BiH su napravljene za izvlacenje drzavnog novca i vec ustaljenim trasama, smjestanje tog novca u privatne dzepove.

Da li ce se kad sta promijeniti i hoce li ? Nece nikad, prosle godine smo se nadali nakon onih velikih pozara da ce biti bolje ali nista, opet sve isto. Kanader kosta 2 mil. eura ?
Prosle i ove godine je izgubljeno min. 10 kanadera
2 mil eura kosta Air Tractor.
Kanader je oko 37 miliona dolara u minimalnoj konfiguraciji sa treningom pilota.
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#1646 Re: ALARM!!! GASENJE VELIKIH POZARA U BIH

Post by jefferson »

Coppertone wrote:
Janjicar wrote:Evo na facetv kaze da su stete preko 37 miliona KM

i sigurno jos desetine godina da se suma oporavi...
Odakle toliko? Prosle godine je bilo oko 48 miliona stete u citavoj Federaciji.
Ono sto je ove godine izgorilo je suma koja vecinom nije industrijska, ali je korisna i sadrzavala je endemske vrste. Nemoguce je izvuci precizno koliko se bilo ekonom. iskoristivo ove sume. Koliko sam upratio sa slika, sve je gorilo po nekada davno posumljenom kamenjaru sto znaci trebace jako puno vremena za oporavak.Nisam primjetio nekih tragova o posumljavanju proslogodisnje gorotine. Generalno gledano rijetko ko ce primjetiti stetu. Jedino sto je sada veca vjerovatnoca odrona na putne komunikacije.

Prije pozara su iznjeli podatak o proslogodisnjem utrosku od 200 tona goriva sto je malo vise od jednog opremljenog vatro. vozila. Ove godine su se vise oslonili na helikoper koji je mjesec dana zaljevao. Kanadere smo valjda dobili gratis. Ekonomski gledano, ispadne bolje nam je jahati one mazge od helikoptera nego opremati vatrogasne jedinice, razraditi strategiju gasenja, tjerati ljude na obuku, redovno vjezbanje, pa de odbri jedinicama iz opstine/kantona A za ispomoc u na lokaciju B....Lakse je zakurblaj majstore mazgu i nek zaljeva. Koja tragikomedija.

Fahro se trebao prije pojaviti, mozda bi prije pala kisa :D . Ne znam koliko ce biti od ove obecane smjene, po meni je to logican postupak protiv lezihljebovicko-birokratskog vrha. Doduse, vise je zrelo za tuzbu protiv svih odgovornih.

Koliko se "plavi sljemovi" satrase, evo dokaz sta je na stranici fucz zadnje je objavljeno:
Novosti

09.04.2013.
Programom rada Federalne uprave civilne zaštite za 2013. godinu planirano je donošenje sljedećih propisa:

Pravilnik o obimu i postupku provjere i ispitivanja ispravnosti i funkcionalnosti ugrađenog sistema aktivne zaštite od požara, uvjetima koji moraju ispunjavati pravna lica koja vrše poslove ispitivanja ispravnosti i funkcionalnosti, kao i programu i načinu polaganja stručnog ispita za obavljanje tih poslova;
Pravilnik o kriterijima za kadrovske, tehničke i druge uvjete koje moraju ispunjavati pravna lica registrovana za obavljanje poslova iz oblasti zaštite od požara;
Program polaganja ispita za protivpožarnu zaštitu;
Plan i programn obuke za stručno osposobljavanje, uvježbavanje i kondicioniranje profesionalnih vatrogasaca.
Tesko nama u slucaju vece nepogode tipa poplava ili zemljotresa. pomjer' se sa mjesta pu pu...
Upravo tako.
Ovaj pozar je gadan, ali opet, ne do bog ovakog neceg sto sad gori u kalifoniji:
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#1647 Re: ALARM!!! GASENJE VELIKIH POZARA U BIH

Post by jefferson »

A ovo je posljedica pozara u Coloradu koji je gorio prosle godine. Snimak je od prije mjesec dana kada je poginulo 4 ljudi. Unistena vegetacija ne moze da sprijeci vodu i blato koji se nesmetano sljevaju u kanjon. S obzirom na konfiguraciju terena u i oko Jablanice, ovakav scenariji uopste nije nemoguc:

Pozar i nekako, ali ako bi se ovako nesto desilo, uz ovu organizaciju FUCZ i ostalih drzavnih organa, onda voda moze odnjet i jablanicu i konjic.
User avatar
Coppertone
Posts: 780
Joined: 19/10/2011 18:49

#1648 Re: ALARM!!! GASENJE VELIKIH POZARA U BIH

Post by Coppertone »

Ovo je epilog samo malog dijela proslogodisnjih pozara tik iznad jezera. Poredite velicinu stuba pod visokim naponom i samo jednog dijela sume koja je izgorila do kamena. Olaksavajuca okolnost je ako tamo bude odrona nece niko nastradati, kamen ce sletiti u jezero.

Image

Image
User avatar
Janjicar
Posts: 5455
Joined: 04/08/2011 13:23
Location: Tuzla :)

#1650 Re: ALARM!!! GASENJE VELIKIH POZARA U BIH

Post by Janjicar »

jefferson wrote:
Janjicar wrote:Mah ta Civilna zastita kao i sva druge ublehaske drzavne institucije u BiH su napravljene za izvlacenje drzavnog novca i vec ustaljenim trasama, smjestanje tog novca u privatne dzepove.

Da li ce se kad sta promijeniti i hoce li ? Nece nikad, prosle godine smo se nadali nakon onih velikih pozara da ce biti bolje ali nista, opet sve isto. Kanader kosta 2 mil. eura ?
Prosle i ove godine je izgubljeno min. 10 kanadera
2 mil eura kosta Air Tractor.
Kanader je oko 37 miliona dolara u minimalnoj konfiguraciji sa treningom pilota.
moRe jedan polovan onda :D nek nije puno pres'o :D
Post Reply