Aku busilica

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

User avatar
pepeljara
Posts: 6563
Joined: 22/08/2003 00:00

#1 Aku busilica

Post by pepeljara »

Raja, treba mi savjet, koju aku da uzmem, a da je za kucne upotrebe (5x mjesecno koristenje maximalno :D)
Sarajfanje, eventualno busenje za slike, zatezanje po ormaru, busenje ormara i sl.

nesto sam gledao da nije najeftinije, a opet ni da nesto ne odskace.

neke sam vec vidio..
https://www.olx.ba/artikal/23325072/isk ... 2-180-18v/


ima i ova al mi suha uzet, prejeftina
https://www.olx.ba/artikal/25888532/mak ... 4v-2-5-ah/


I ima i ova nije losa, mozda kao slabija, al kontam mozda je ok ?

https://www.masineialati.ba/shop/elektr ... -cd-12-li/

ako je iko uzimao neku od navedenih i koristio, moze da podjele iskustvo.
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#2 Re: Aku busilica

Post by tranquil »

Ne mogu ti pomoći sa gornjim modelima, ali prije par godina sam uzeo, u sličnom rangu cijena, Black & Decker-ovu u sarajevskom OBI-ju. Ne sjećam se tačno modela, nije mi pri ruci, i ne mogu je naći na listi sada aktuelnih modela, ali bila je neka srednji rang. Sasvim dovoljna za moje potrebe u kući ili kad je bilo potrebe za manjim radovima u kancelariji: npr. postavljao sam garniže koje su se kačile na plafon, dakle bušenje plafona, zatim bušenja zida, i sl. Meni je bila ok.
User avatar
pepeljara
Posts: 6563
Joined: 22/08/2003 00:00

#3 Re: Aku busilica

Post by pepeljara »

koja je cijena bila, sjecas li se ?
User avatar
dustaban
Posts: 6516
Joined: 10/07/2012 10:55

#4 Re: Aku busilica

Post by dustaban »

uzmi ovu prvu
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#5 Re: Aku busilica

Post by spreca »

pepeljara wrote:Raja, treba mi savjet, koju aku da uzmem, a da je za kucne upotrebe (5x mjesecno koristenje maximalno :D)
Sarajfanje, eventualno busenje za slike, zatezanje po ormaru, busenje ormara i sl.

nesto sam gledao da nije najeftinije, a opet ni da nesto ne odskace.

neke sam vec vidio..
https://www.olx.ba/artikal/23325072/isk ... 2-180-18v/


ima i ova al mi suha uzet, prejeftina
https://www.olx.ba/artikal/25888532/mak ... 4v-2-5-ah/


I ima i ova nije losa, mozda kao slabija, al kontam mozda je ok ?

https://www.masineialati.ba/shop/elektr ... -cd-12-li/

ako je iko uzimao neku od navedenih i koristio, moze da podjele iskustvo.
Cini mi se da Iskrina nema Udare/cekic a bez toga vrtari zid je prakticno nemoguce...kod iskrinih akumulator nije bas nesto dugovjecan.....a ova Makita je dobra ali je i skoro duplo skuplja....Makita ima 24v a Iskra 18 i to je isto dosta vazno....bilo kakvu da kupis zimi akumulator nemoj drzati negdje dje su veliki minusi pogotovu ako je polu ili prazan...duplobrze ce otici a na kraju ga neces moci napuniti.....moj ti je savjet da ne kupujes uopste Aku nego kupi obicnu busilicu koja ima cekic.....jer s vremenom ode akumulator i izbusis jednu rupu i on prazan...razmisli
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#6 Re: Aku busilica

Post by tranquil »

pepeljara wrote:koja je cijena bila, sjecas li se ?
Žao mi, ne mogu se tačno sjetiti. Nešto je sigurno bilo u rangu ovih tvojih, više vjerovatno ne bih izdvojio jer nisam pro, trebalo mi je za "kućnu upotrebu".

Zaboravih pomenuti, u pitanju je pneumatska bušilica (sa "udarima").
User avatar
pepeljara
Posts: 6563
Joined: 22/08/2003 00:00

#7 Re: Aku busilica

Post by pepeljara »

Imam ja busilicu na struju udarnu.
Ali da se ne zajebajem sa zavrtanjima i malim stvarima kontam da moze aku za sitne.
PLafone i zidove za neke vece rupe, tiplove ima fina.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#8 Re: Aku busilica

Post by Maraschino »

Makita je bez konkurencije.
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#9 Re: Aku busilica

Post by spreca »

pepeljara wrote:Imam ja busilicu na struju udarnu.
Ali da se ne zajebajem sa zavrtanjima i malim stvarima kontam da moze aku za sitne.
PLafone i zidove za neke vece rupe, tiplove ima fina.
Pa busilicu koristis kao aku odvijac
User avatar
muha_sa
Posts: 128645
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#10 Re: Aku busilica

Post by muha_sa »

kupio prije par godina jednu od skupljih u OBI-u

baterija joj traje dok 3 sarafa zavrnem :lol: :lol:

na kraju je u kontejneru zavrsila
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#11 Re: Aku busilica

Post by mO k3 »

Maraschino wrote:Makita je bez konkurencije.
cccccccc



festool... :thumbup:
drastic
Posts: 1355
Joined: 05/06/2010 00:52

#12 Re: Aku busilica

Post by drastic »

Makita Dewalt Fain gledaj voltazu min.18v
Hakiz
Posts: 40521
Joined: 30/07/2015 20:01

#13 Re: Aku busilica

Post by Hakiz »

Ima u OBI-ju za oko 250 KM jedna Black+Decker. 40 NM, 18V Li, dodatna baterija, komplet svrdala i bitova za šarafe. To bi po meni bio dobar izbor. JA sam sebi kupio stariju verziju, iste tehničke karakteristike, samo je bila sa jednom baterijom za 210 KM. Nije loša. Nije kao Boschova od 100 Nm, ali i ne košta 900 KM kao Boschova :)

Bosch zeleni. SKuplj ioko 100 KM od B+D, ali Bosch je Bosch.

Plavi Bosch je bolji ali skuplji. Makita je skuplja, Festul je bezobrazno skup. To su već alati za profesionalce, dobri ali i skupi.

Imaš one jeftine CMI, LUX, Einhell, to je za povremeno šarafljenje i bušenje, s tim da bih ja u startu odbacio CMI, pa i Lux. Einhell onako. I u Penny plus imaš Praktik, to je firma iz Hrvatske. Imam njihovu blanjalicu, nije loša, ali ne znam kakvi su im odvijači.
Last edited by Hakiz on 19/10/2017 18:47, edited 1 time in total.
User avatar
kafanski_covjek
Posts: 2329
Joined: 09/10/2016 18:38

#14 Re: Aku busilica

Post by kafanski_covjek »

Hakiz wrote:Ima u OBI-ju za oko 250 KM jedna Black+Decker. 40 NM, 18V Li, dodatna baterija, komplet svrdala i bitova za šarafe. To bi po meni bio dobar izbor.
sam-svoj-majstor-t84422s600.html#p13689760
Hakiz
Posts: 40521
Joined: 30/07/2015 20:01

#15 Re: Aku busilica

Post by Hakiz »

kafanski_covjek wrote:
Hakiz wrote:Ima u OBI-ju za oko 250 KM jedna Black+Decker. 40 NM, 18V Li, dodatna baterija, komplet svrdala i bitova za šarafe. To bi po meni bio dobar izbor.
sam-svoj-majstor-t84422s600.html#p13689760
To je to. Samo je slika ove koju ja imam, starija verzija. Trenutno je u OBI ova opisana sa dvije baterrija 250KM. Moja je došla u platnenoj torbi i dodaci su u posebnoj plastičnoj kutiji. OVa trnutna ja u koferu a dodaci su u običnoj plastičnoj vrećici.
Last edited by Hakiz on 19/10/2017 19:09, edited 1 time in total.
User avatar
O'zone
Globalni moderator
Posts: 22352
Joined: 17/02/2008 20:29
Location: Kad god popizdite na vlast, sjetite se da i u opoziciji sjede ista takva govna...."

#16 Re: Aku busilica

Post by O'zone »

muha_sa wrote:kupio prije par godina jednu od skupljih u OBI-u

baterija joj traje dok 3 sarafa zavrnem :lol: :lol:

na kraju je u kontejneru zavrsila
Ja svoju prespojio na struju pa onda otišao i kupio još jednu identičnu koja nije imala ispravnu bateriju i sad imam dvije predobre (ex)aku bušilice koje rade na napojnu od računara :mrgreen:
User avatar
pepeljara
Posts: 6563
Joined: 22/08/2003 00:00

#17 Re: Aku busilica

Post by pepeljara »

sta znaci ovo kod busilice ?

Maks. zakretni moment 38 Nm
Broj zakretnih momenata 18+1
Hakiz
Posts: 40521
Joined: 30/07/2015 20:01

#18 Re: Aku busilica

Post by Hakiz »

pepeljara wrote:sta znaci ovo kod busilice ?

Maks. zakretni moment 38 Nm
Broj zakretnih momenata 18+1
Kod bušilice ne mnogo. Kod bušilice je bitnije ono šta piše u Watima (bušilica od 1.000 W buši "bolje", jača je nego bušilica od 500 W).

To Nm ti je bitno kod zašarafljivanja.

Pojednostavljeno, što ti je zakretni momenat veći, to uređaj jače zašarafljuje. Prkatično to znači da uređaj sa malim zakretnim momentom će imati probleme kada se treba jako stegnuti šaraf ili se zašarafljuje u tvrdo drvo, duboko u drvo (dugački šarafi) itd. Na primjer, uređajem sa velikim zakretnim momentom ćeš moći staviti šaraf na uređaj i direktno ga zašarafiti. Kod uređaja sa malim zakretnim momentom ćeš možda morati prvo izbušiti rupu pa u nju uvrnuti šaraf. (na primjer ako ti treba šaraf od 4 mm, prvo izbušiš rupu od 3mm pa u nju zavrneš šaraf od 4 mm), jer uređaj neće imati snage da sam sebi buši rupu dok uvrće šaraf.

Broj zakretnih momenata ti je mogućnost da regulišeš snagu. Pa ti je na položaju 1 zakretni momenat 2 Nm, na na položaju 13 zakretni momenat je recimo 27 Nm, a na položaju 18 zakretni momenat je 38 Nm. Naime, nije dobro uvijek koristiti najveću snagu uvrtanja. Može ti puknuti materijal u koji uvrćeš a i opterećenje uređaja je veće.

Kod tih uređaja imaš dva područja. Na području 1 ti je maskimalna brzina okretanja velika, ali ti je maksimalni zakretni momenat mali, mal snaga uvrtanja šarafa. Na području 2 ti je maskimalna brzina okretanja manja, ali ti je zakretni momentat maskimalan, najveća snaga uvrtanja šarafa.

A brzina vrtnje od 0 do maksimalno moguće se kontroliše pritiskom na okidač. Jači pritisak na okidač daje veću brzinu vrtnje uređaja, slabiji pritisak manju brzinu.

Recimo, moja mašina za bušenje betona nema regulaciju brzine vrtnje zato što se beton buši najvećom brzinom uređaja, pa i kada ima regulacija brzine rijetko se koristi za bušenje betona. Ali, metal, pa i drvo se buše manjom brzinom, metal skoro nikada velikim brzinama se ne buši, a drvo češće treba bušiti malim brzinama nego velikim.

Skini sa interneta uputstvo za upotrebu za mašinu pa pročitaj prije kupovine. To će ti reći najbolje koje su mogućnosti uređaja koji te interesuje. A i u uputstvima obično pišu kratki savjeti pa ćeš naučiti neke osnove.
Hakiz
Posts: 40521
Joined: 30/07/2015 20:01

#19 Re: Aku busilica

Post by Hakiz »

O'zone wrote:
muha_sa wrote:kupio prije par godina jednu od skupljih u OBI-u

baterija joj traje dok 3 sarafa zavrnem :lol: :lol:

na kraju je u kontejneru zavrsila
Ja svoju prespojio na struju pa onda otišao i kupio još jednu identičnu koja nije imala ispravnu bateriju i sad imam dvije predobre (ex)aku bušilice koje rade na napojnu od računara :mrgreen:
ALi, poenta akumulatorskog alata je da se koristi tamo gdje nema struje. Tamo gdje ima struja, koristi se standardni alat.
User avatar
O'zone
Globalni moderator
Posts: 22352
Joined: 17/02/2008 20:29
Location: Kad god popizdite na vlast, sjetite se da i u opoziciji sjede ista takva govna...."

#20 Re: Aku busilica

Post by O'zone »

Hakiz wrote:
O'zone wrote:
muha_sa wrote:kupio prije par godina jednu od skupljih u OBI-u

baterija joj traje dok 3 sarafa zavrnem :lol: :lol:

na kraju je u kontejneru zavrsila
Ja svoju prespojio na struju pa onda otišao i kupio još jednu identičnu koja nije imala ispravnu bateriju i sad imam dvije predobre (ex)aku bušilice koje rade na napojnu od računara :mrgreen:
ALi, poenta akumulatorskog alata je da se koristi tamo gdje nema struje. Tamo gdje ima struja, koristi se standardni alat.
Tačno, al dobio jednu koja je bila sa crknutom baterijom a gre'ota da se baca...nisam ja lovator ko @Muha_sa pa da to odmah u kontejner
Hakiz
Posts: 40521
Joined: 30/07/2015 20:01

#21 Re: Aku busilica

Post by Hakiz »

O'zone wrote:
Hakiz wrote: ALi, poenta akumulatorskog alata je da se koristi tamo gdje nema struje. Tamo gdje ima struja, koristi se standardni alat.
Tačno, al dobio jednu koja je bila sa crknutom baterijom a gre'ota da se baca...nisam ja lovator ko @Muha_sa pa da to odmah u kontejner
:)
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#22 Re: Aku busilica

Post by madner »

Samo plavi Bosch na svim nivoima. :D
User avatar
valjuga
Posts: 2190
Joined: 25/03/2012 17:50
Location: Balkan

#23 Re: Aku busilica

Post by valjuga »

Isto bih da napomenem da imam staru makitu na 12V i novu black n decker na 18V i ova makita ovu BnDecker pojede za doručak u svakoj disciplini.
Ni prva ni druga nemaju čekić.
Hakiz
Posts: 40521
Joined: 30/07/2015 20:01

#24 Re: Aku busilica

Post by Hakiz »

Da mi kruh zavisi od tog alata, onda Makita, plavi Bosch, DeWalt, Hilti itd. Ali za hobi i kućnog majstora, ako neko baš ne zarađuje pa može trošiti, ti alati su preskupi. To je ozbiljna profi oprema od koje ljudima zavisi kruh na stolu i mora biti kvalitetna i skupa.

I ja bih volio ovo: http://www.bosch-professional.com/hr/hr ... c0102.html

Ali moj B+D košta 210 KM, ovaj Bosch košta oko 1.000. Pet puta više, sitnica.

Mi, ipak, pričamo o drugoj, pa i trećoj ligi alata, ne prvoj.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#25 Re: Aku busilica

Post by Maraschino »

B&D za ove sitnije poslove je sasvim dobar, Imam ih 2 i obavljaju sasvim dobar posao.

Kupio sam i ovu i osim probe nista vise nisam uradio. Drzim je u koferu jer za nju treba dobrog posla naci. Steta je isprljati za sitnice ali posto volim alat, neka se nadje.
Post Reply