AKŠAMLUK

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

User avatar
Toto
Posts: 8117
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#1 AKŠAMLUK

Post by Toto »

ALIJA LAKIŠIĆ: AKŠAMLUK

Neke konzumacije se često isprepliću sa međuobrocima i obrocima,ali se ipak mogu posmatrati i kao posebni obroci i zakuske.

To je u prvom redu akšamluk,koji predstavlja uobičajenu večernju sjedeljku i razgovor uz pijuckanje šljivovice i konzumiranje raznih mezetluka,a koje je uobičajeno kod svih naroda,BiH,naročito kod Bošnjaka.Akšamluk počinje obično u sumrak(oko akšama),te otuda i ovaj naziv,a traje dosta dugo,pa ponekad i do zore.Na akšamluku se polahko i pomalo jede i pijucka,tiho pjevuši,razgovara i prepričavaju šale i doskočice.

Stari bosanski pjesnik,Sarajlija,Muhamed Nerkesi,inače profesor,(1592-1632.g.) mnoge svoje pjesme posvećuje uživanju,veselju i piću,te u jednoj pjesmi kaže da treba piti,al* nikad pjan ne biti.Dakle,na akšamlucima se stalno pije,pomalo i sa pauzama,ali se u principu ne smije nikada napiti.

Po nekim indikacijama,pjesmama bosanskih muslimanskih književnika o vinu,mehani,krčmarici u 16. i 17.vijeku,moglo bi se zaključiti da ova sijela sežu i u period srednjovjekovne Bosne.Naime,svojeg „piva“ Bošnjani nisu mogli da se odreknu ni onda kada su primili islam,te nastavljaju,obično tajno,da uživaju u „pivu“ i sjedeljkama,koje kasnije dobivaju naziv „akšamluk“.Oni su izveli i poseban izraz nazdravljanja—„muhabetosum“,što u ovom slučaju znači-neka zabava i razgovor teče dalje.U Jeleču i danas kažu „hajde muhabet“,što bi značilo „hajde živio“.(Delalić Ćamil).

U Sarajevu se nazdravlja tako što onaj koji nazdravlja diže čašu i kaže „ševkuna“,a drugi odgovaraju „muhabetosum“.(Ševkuna je arapsak-turska riječ i označava „nazdravlje!“.Sve do evropeiziranja Bosne(od oko 1830. naovamo) akšamluci su kod bošnjačkog stanovništva bili „poluilegalni“,jer Bošnjaci nisu željeli da javno dođu u sukob sa normativima islama.Po pravilu,alkohol se konzumirao uvijek poluilegalno,čak i kod prosidbi…

Od sredine 19.vijeka akšamluci postaju legalni i često se pretvaraju u čitave zvanične gozbe ili se na akšamluk nadovezuje tzv.zvanična gozba.Tada akšamluk ima funkciju preduvoda u zijafet.Inače,većinom akšamluk fungira samostalno kao neovisan oblik čašćenja.

Meze za akšamluk je različito,od jednostavnih suhomesnatih proizvoda,sireva,turšija(salata),pa do pravih gozbi,ali koje se odvijaju „natenane“-veoma polahko(bez skrleta).Za akšamluk je uobičajena i CREPULJA,održavanje stalno toplog jela,jer se neprekidno konzumira pomalo,a jelo stalno vrijucka na vatri,te je tako svježe sve dok se akšamluči i pijucka.

Kao kisela jela iza dugog akšamlučenja ili poslije gozbe,odnosno rano ujutro konzumiraju se škembe-čorba i pače,samo više zakiseljeni.

Obično se akšamluči u prirodi,na vidikovcima,pored rijeka,potoka,na vrelima,u bostanu(bašči),a tu obično ima i određeni natkriti ili poluotvoreni prostor(londža),naročito u ljetnom periodu,a na čardacima i čardak-kafanama,seir-čardacima,odnosno u drugim atraktivnim zatvorenim prostorima(teferičli-prostorima) u zimskom periodu.Na akšamlucima se i pjeva i svira,naročito sevdalinke,ali sve je tiho i mirno,za razliku od teferiča,gdje je sve bučno.

Izvor:Alija Lakišić-Bosanaski kuhar,SA 1999


Ima li aksamluka po BiH i bi li se aksamluk mogao plasirati kao turisticki proizvod.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#2 Re: AKŠAMLUK

Post by insomnia78 »

Kako da ne. Pa opste je poznato da nidje niko na svijet ne jede i ne pije. Turisti bi u buljucima navalili
'ta oni znaju o rahatluku
User avatar
medjutim
Posts: 990
Joined: 11/08/2009 16:09

#3 Re: AKŠAMLUK

Post by medjutim »

insomnia78 wrote:Kako da ne. Pa opste je poznato da nidje niko na svijet ne jede i ne pije. Turisti bi u buljucima navalili
'ta oni znaju o rahatluku
Znaju li francuzi aksamlucit'? Kako oni to rade?
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#4 Re: AKŠAMLUK

Post by HAVANA »

Kako ne znaju,ja sa jednim pravo aksamlucio u galeriji smoje.U 3 ujutro mi francuz sviro kad sat zazvoni na kuli... :D A sto imaju i onih svojih pjesama dobrih cudo jedno.S dusom.U cast francuza kad ih spomenuste :cuga:







User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#5 Re: AKŠAMLUK

Post by HAVANA »

A sarajevo i aksamluci,tanko...Osim u privatnoj reziji.Pa nemas pive gdje popit vise u ferhadiji, a ne sta drugo. :roll: Jednom sam upo na aksamluk kod tancice u onoj kafanici kod kralja tomislava i cesto vidim,i sve me vuce da udjem :D u prolazu kod undergrounda u podrumu planinarsko drustvo,vazda neke stare cike sa gitarom,tiho i lagano aksamluce... :-D
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#6 Re: AKŠAMLUK

Post by HAVANA »

Evo i emir vise ne zna sta odsvirat i skinut,nema vise sta,sve odsviro i sve moze.Sad se vraca u stara vremena... :-D

User avatar
KB9
Posts: 8449
Joined: 26/10/2014 08:20

#7 Re: AKŠAMLUK

Post by KB9 »

Toto wrote:bi li se aksamluk mogao plasirati kao turisticki proizvod.
:lol:
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#8 Re: AKŠAMLUK

Post by HAVANA »

Sad mi se pije,s merakom,lagano... :roll: Toto imas ukor na nedeljno jutro.Dje me sad nadje sa muzikom i pjesmama...

User avatar
muha_sa
Posts: 128724
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#9 Re: AKŠAMLUK

Post by muha_sa »

HAVANA wrote:Sad mi se pije,s merakom,lagano... :roll:

osupnut sam :-)

piješ alkohol :?
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#10 Re: AKŠAMLUK

Post by HAVANA »

KB9 wrote:
Toto wrote:bi li se aksamluk mogao plasirati kao turisticki proizvod.
:lol:
Pa da ti kazem nesto,par puta sam sjedio sa tim francuzem,sa drugim na bjelasnici,trecim iz hrvatske,slovenije...I kad se cujemo samo vicu kacemo opet... :D Mogao bi,za odredjenu grupu ljudi,kojih nije malo.Nije svakom do soping centra i obilazaka stratista,livada,crkvi i dzamija...Gdje god odes vodaju te standardno...pobio,popljacko,izgradio,srusio...Neko trazi malo duse...
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#11 Re: AKŠAMLUK

Post by HAVANA »

muha_sa wrote:
HAVANA wrote:Sad mi se pije,s merakom,lagano... :roll:

osupnut sam :-)

piješ alkohol :?
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#12 Re: AKŠAMLUK

Post by insomnia78 »

:lol:
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#13 Re: AKŠAMLUK

Post by HAVANA »

Al sto ga prenese na 3.06 :lol:
User avatar
pirmin
Posts: 11199
Joined: 18/02/2006 23:50
Location: Ciganluk

#14 Re: AKŠAMLUK

Post by pirmin »

Koliko antologije na jednoj sceni :lol:

Klasik 8-)
User avatar
Toto
Posts: 8117
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#15 Re: AKŠAMLUK

Post by Toto »

kako ova sezona aksamlooka ?
User avatar
Toto
Posts: 8117
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#16 Re: AKŠAMLUK

Post by Toto »

kako aksamlook upakovati u turisticki proizvod?
User avatar
Toto
Posts: 8117
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#17 Re: AKŠAMLUK

Post by Toto »

User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#18 Re: AKŠAMLUK

Post by Connaisseur Karlin »

Toto wrote:kako aksamlook upakovati u turisticki proizvod?
Spanjolci to rade uspjesno godinama :-D
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#19 Re: AKŠAMLUK

Post by Maraschino »

Toto wrote:kako aksamlook upakovati u turisticki proizvod?
a sto ne bi moglo. jedan(odredjen) dan u sedmici, dvije ili mjesecno okupljanje na jednoj ili par lokacija sa finom muzikom.

mislim da bi to privuklo turiste prvo iz susjednih zemalja pa i sire.

samo da ne prodje k'o splavovi. :D
User avatar
zavezata-vreca
Posts: 890
Joined: 04/02/2016 00:17

#20 Re: AKŠAMLUK

Post by zavezata-vreca »

Maraschino wrote:
Toto wrote:kako aksamlook upakovati u turisticki proizvod?
a sto ne bi moglo. jedan(odredjen) dan u sedmici, dvije ili mjesecno okupljanje na jednoj ili par lokacija sa finom muzikom.

mislim da bi to privuklo turiste prvo iz susjednih zemalja pa i sire.

samo da ne prodje k'o splavovi. :D
Kuča sevdaha da ubaci mjesto ruze boze i smreke ... Rakiju i pivu . razvaljivala bi. Kod nas sve nakaradno gdje je dobra atmosfera i aksamlucka zika ... Sluzi se boza .... Jebo ga alija sta nam uradi mrtvi .... Nemas ko cojek gdje pive uz himzu i nadu popit
User avatar
animals
Posts: 21500
Joined: 19/04/2013 22:13

#21 Re: AKŠAMLUK

Post by animals »

Toto wrote:
Kako je mocna..strava..
User avatar
graue_maus
Posts: 3576
Joined: 13/11/2011 15:01

#22 Re: AKŠAMLUK

Post by graue_maus »

danas se sve na zaradu gleda, mislim da nema velike zarade u aksamlucima...
User avatar
Toto
Posts: 8117
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#23 Re: AKŠAMLUK

Post by Toto »

Connaisseur Karlin wrote:
Toto wrote:kako aksamlook upakovati u turisticki proizvod?
Spanjolci to rade uspjesno godinama :-D
ma gddje oni znaju aksamlucit??
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#24 Re: AKŠAMLUK

Post by Connaisseur Karlin »

Toto wrote:
Connaisseur Karlin wrote:
Toto wrote:kako aksamlook upakovati u turisticki proizvod?
Spanjolci to rade uspjesno godinama :-D
ma gddje oni znaju aksamlucit??
znaju, pricali mi svi koji su bili u Spanjoskoj :-D
vecera im pocinje oko 8 ili 9 sati navecer
a :D

evo i c/p sa travel stranice:
23:00+ Copas. At roughly this time, Spaniards switch from drinking wines or beers to spirit-based drinks such as a gin & tonic, a mojito, a rum and coke or one of the many local specialities such as a Pacharan in the Basque Country. This often co-incides with a change of location away from the foodie bars to the music bars, Jazz bar or open-air bars. One piece of advice – the measures are very generous!
:kiss:

http://www.totallyspaintravel.com/2013/ ... -in-spain/

raspored svih obroka i odmaranja u periodu od 24 sata :D
User avatar
Toto
Posts: 8117
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#25 Re: AKŠAMLUK

Post by Toto »

Connaisseur Karlin wrote:
Toto wrote:
Connaisseur Karlin wrote: Spanjolci to rade uspjesno godinama :-D
ma gddje oni znaju aksamlucit??
znaju, pricali mi svi koji su bili u Spanjoskoj :-D
vecera im pocinje oko 8 ili 9 sati navecer
a :D

evo i c/p sa travel stranice:
23:00+ Copas. At roughly this time, Spaniards switch from drinking wines or beers to spirit-based drinks such as a gin & tonic, a mojito, a rum and coke or one of the many local specialities such as a Pacharan in the Basque Country. This often co-incides with a change of location away from the foodie bars to the music bars, Jazz bar or open-air bars. One piece of advice – the measures are very generous!
:kiss:

http://www.totallyspaintravel.com/2013/ ... -in-spain/

raspored svih obroka i odmaranja u periodu od 24 sata :D
pa moglo bi .... 700 god su aksamloocili sa maorima ...a i krv im je vrela..
sta su mezili ??
Post Reply