airbnb

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

fantasy7
Posts: 24
Joined: 19/11/2013 16:37

#1 airbnb

Post by fantasy7 »

kao sto znate airbnb je stranica u kojem nudite svoje sobe,apartmane za iznajmljivanje,medutim imam neka pitanja u vezi airbnb.Tek odnedavno sam postavila svoj apartman i prije 5 dana su dosli i prvi gosti i prvi problemi :D . Da li moram te goste prijaviti i platiti porez jer Airbnb uzima 3-6 posto provizije od tog iznosa,da li je ustvari taj iznos sto uzimaju namjenjen za porez. Uglavnom nista ne kontam ako neko zna neka podijeli sa mnom. :sad:
User avatar
dog_killer
Posts: 326
Joined: 05/02/2014 22:56

#2 Re: airbnb

Post by dog_killer »

fantasy7 wrote:kao sto znate airbnb je stranica u kojem nudite svoje sobe,apartmane za iznajmljivanje,medutim imam neka pitanja u vezi airbnb.Tek odnedavno sam postavila svoj apartman i prije 5 dana su dosli i prvi gosti i prvi problemi :D . Da li moram te goste prijaviti i platiti porez jer Airbnb uzima 3-6 posto provizije od tog iznosa,da li je ustvari taj iznos sto uzimaju namjenjen za porez. Uglavnom nista ne kontam ako neko zna neka podijeli sa mnom. :sad:
kakav ba porez? uzmi pare i suti
fantasy7
Posts: 24
Joined: 19/11/2013 16:37

#3 Re: airbnb

Post by fantasy7 »

ima li iko ko se susretao prije sa ovim ?
wendy
Posts: 257
Joined: 04/02/2009 16:22

#4 Re: airbnb

Post by wendy »

po logici stvari, taksa koju airbnb uzima je zapravo njihova provizija za posredovanje između tebe i gostiju, u svojstvu agencije. to te ne oslobađa obavete da platiš porez na prihod od nekretnine, koji se plaća u poreskoj upravi tvoje općine - na godišnjem nivou. eh sada, u našim uslovima oni obično obrađuju ugovore u zakupima koji su dugotrajni, a porez obračunavaju na osnovu mjesečne zakupnine. ti dobrovoljno odeš tamo i predaš im svoj ugovor o zakupu i onda godišnje platiš porez koji ti razrežu. međutim, s obzirom da zaista niko ne kontroliše da li primaš goste preko airbnb, u ovom slučaju bih ti također savjetovala da uzmeš pare i ne budališ ;)

ako te toliko grize savjest što zakidaš državu - pravac nadležna porezna uprava da ti sve kažu. sretno u namjeri da im objasniš :) :)
User avatar
madesa
Posts: 4210
Joined: 26/07/2013 02:37

#5 Re: airbnb

Post by madesa »

kad smo kod airbnb da li ima neko ko izdaje apartmane da ga pitam nesto u vezi placanja ?
User avatar
chengaba
Posts: 1870
Joined: 08/10/2003 00:00

#6 Re: airbnb

Post by chengaba »

madesa wrote:kad smo kod airbnb da li ima neko ko izdaje apartmane da ga pitam nesto u vezi placanja ?
Izvol'te
pravabubica
Posts: 155
Joined: 16/10/2007 11:38

#7 Re: airbnb

Post by pravabubica »

Mene takodje zanima na koji nacin funkcionise airbnb ?
GaRGa
Posts: 2759
Joined: 25/02/2009 15:00

#8 Re: airbnb

Post by GaRGa »

pa hajte vi koji vec izdajete napisite koji rijec kako to funkcionise u praksi :)
pravabubica
Posts: 155
Joined: 16/10/2007 11:38

#9 Re: airbnb

Post by pravabubica »

:thumbup:
GaRGa wrote:pa hajte vi koji vec izdajete napisite koji rijec kako to funkcionise u praksi :)
mumy
Posts: 756
Joined: 25/05/2011 21:21

#10 Re: airbnb

Post by mumy »

Mene interesuje koliko ste cekali na prve goste?
User avatar
madesa
Posts: 4210
Joined: 26/07/2013 02:37

#11 Re: airbnb

Post by madesa »

cekao nekih 20-tak dana sada vjeruj mi desi se da za neki period javi se po 2-3 gosta npr 1 maj. Ako vam sta treba javite se na pm
fantasy7
Posts: 24
Joined: 19/11/2013 16:37

#12 Re: airbnb

Post by fantasy7 »

ima li iko da mi se javi da mi pomogne u vezi airbnba ?
User avatar
eluna
Posts: 10471
Joined: 06/05/2009 21:29

#13 Re: airbnb

Post by eluna »

obzirom da koristim njihove usluge kod putovanja vani - planiram i sama jednu sobu da uredim za te namjene ...

kao korisnik njihvoh usluga sve vam mogu reći - sa strane gosta, sa strane domaćina manje više

ali eto - pitajte
User avatar
walter kurtz
Posts: 5917
Joined: 07/11/2014 08:27
Location: Nung river

#14 Re: airbnb

Post by walter kurtz »

dobra fora za poboljšati krvnu sliku novčanika
User avatar
eluna
Posts: 10471
Joined: 06/05/2009 21:29

#15 Re: airbnb

Post by eluna »

walter kurtz wrote:dobra fora za poboljšati krvnu sliku novčanika
BILO DA IZDAJEŠ, BILO DA PUTUJEŠ - SUPER JE

4 noći na bešiktašu u stambolu za 80 KM :-) :-) :-) :-) :-) :-) barcelona, apartman na plaži 10 Eura .....itd.
sesnowflake
Posts: 13
Joined: 07/01/2015 17:03

#16 Re: airbnb

Post by sesnowflake »

.
Last edited by sesnowflake on 19/03/2015 15:03, edited 1 time in total.
User avatar
madesa
Posts: 4210
Joined: 26/07/2013 02:37

#17 Re: airbnb

Post by madesa »

je li imate manje gostiju preko zime , kod mene katastrofa
User avatar
desperate housewife
Posts: 476
Joined: 25/09/2010 13:47

#18 Re: airbnb

Post by desperate housewife »

Ima li ovdje airbnb-ovaca, imam i ja nekih pitanja :razz:
hurmasica
Posts: 1002
Joined: 18/03/2011 08:51

#19 Re: airbnb

Post by hurmasica »

Meni aribnb nije doveo mnogo gostiju, tek par puta. Mene pomalo nervira sto svoj novac cekas da ti arbnb uplati nakon nekog vremena i uplata je u dolarima, sto znaci da cesto moram pratiti kurs dolara da se ne desi da budem na gubitku. Prednost je sto gosti njima placaju unaprijed na račun tako da te ne mogu izraditi, rezervisati pa ne doci.
Uglavnom ova zima jako losa....nakotili se apartmani ko gljive poslije kise.
Sto se tice poreza, do sada nije bila regulisana zakonom ova vrsta pruzanja usluge, ali obzirom da nam je tu novi zakon o turizmu nadam se da ce za ove apartmane uvesto neki godisnji pausal. U rs je cini mi se 30 KM po kreveti na godisnjem nivou, ukljucujuci i boravisne takse i porez.
Uglavnom ko misli da u ovom poslu iznajmljivanja apartmana pare samo sipaju vara se...ima tu mnogo posla, ciscenja, mijenjanja posteljina, cekanja satima gostiju koji lose procijene nase ceste pa misle da ce iz npr. Crne gore doci za sat i po do sarajeva, pa ti se najave u dva popodne a dodju u dva po po noci. Ma svega se nagledas! Obaveza 24 sata. Pa onda razmazeni gosti koji misle da subl dosli u hotel pa se ne libe nazvati vas u neka doba noci da im rijesite neki problem...kvar na autu, opljackali ih dzeparosi, isl.
Ko ima jednu jedinicu da iznajmljuje nije isplativo posebno zimi kada morate placati i grijanje. Manite se corava posla...isplatnije i lakse izdati dugrocno kakvoj ozbiljnoj porodici posebno jer je sad zbog ovo trenda iznajmljivanja velika nestasica stanova za dugorocno iznajmljivanje u strogom centru.
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#20 Re: airbnb

Post by HAVANA »

Meni opet skoro sve preko airbnb,booking mnogo manje.Uglavnom,top lokacija,top sredjenost,top usluga i prihvatljiva cijena mogu dati rezultat.Kad sam kupovao stanove i racunao isplativost investicije,uzimao sam kao osnovicu popunjenost od 120 do 150 dana godisnje.8 mjeseci do sada popunjenost vec oko 160 dana.Nije to bas jednostavno postici.Kao prvo naci takvu lokaciju a imati prostora u cijeni da sredis tako da je primamljivo i oku i novcaniku.Ima tu dosta posla i ulaganja.Pogotovo kupiti stan.Svi prodaju leseve koje je potrebno temeljito renovirati,a vecinom austrougarske zgrade koje su vrlo zahtjevne i skupe za renoviranje.I do 1000km po m2 da bi bilo bas dobro.Problem je sto i za leseve na top lokaciji traze i po 3000km m2.I da je manje kvadrature pa hajde,ali velike kvadrature,prepisi,renoviranje...Mnogo novaca i zivaca treba.Nije to samo objaviti i eto para.Treba to sve voditi,docekivati,cistiti,placati troskove... Rezultat je dobaŕ ako je popunjenost dobra i u granicama koje si racunao za povrat investicije.Svaka manja popunjenost nema svrhe,bolje onda dugorocno izdati.Sto se prijavljivanja tice,recimo imam grupu koja dolazi cesce zbog posla,napravim ugovor,ovjerim u poreznoj,platim i cao.Sada ce biti kako mi rekose 50km po krevetu godisnje dok se budale skontaju kako i sta,niko nista tacno ne zna.2 turisticke...Opet ce zena ici ovih dana da pokusa zavrsiti...Sad ima jako puno toga i dosta ljudi to radi.Sad ce ici utakmica u pruzanju usluge,sredjenosti,bice sve vise dobrih ,a sve manje losih...Nema vise stari stan,nanin kauc iz 68-me ,a pare lijezu.Kredit,zaduzivanje,napucavanje i tek onda pokusati napraviti pozitivnu pricu.Ako ne prodje padas,kao i u drugim poslovima.S tim sto je ovde manje bolno nego recimo u trgovini, jer imas stvar koja uvijek vrijedi odredjeni iznos.Nekretnina je josip broz tito. :D Sve u svemu dobro ali zajebano.Ko i sve.Nema nista lako i brzo.
blueblue
Posts: 88
Joined: 01/01/2010 19:34

#21 Re: airbnb

Post by blueblue »

Ma da mi dodju na dvije noci, plate nesto malo i uniste stan, ima puno objavljenih prica kako su ljudi na airbnb ostali preko noci bez stana. i ko je kriv nakon toga? neka fala :run:
User avatar
pustopoljina
Posts: 14049
Joined: 19/05/2008 16:33

#22 Re: airbnb

Post by pustopoljina »

blueblue wrote:Ma da mi dodju na dvije noci, plate nesto malo i uniste stan, ima puno objavljenih prica kako su ljudi na airbnb ostali preko noci bez stana. i ko je kriv nakon toga? neka fala :run:
Ti znas da mozes odrediti minimalan boravak?
Meni je airbnb genijalan. Kao gostu.
pogotovo u zemljama gdje se dobro snalazim.
User avatar
Toto
Posts: 8107
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#23 Re: airbnb

Post by Toto »

kakva jo ova sezona?
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#24 Re: airbnb

Post by HAVANA »

:-D
User avatar
Kona__
Posts: 666
Joined: 10/07/2006 13:55

#25 Re: airbnb

Post by Kona__ »

HAVANA wrote:Meni opet skoro sve preko airbnb,booking mnogo manje.Uglavnom,top lokacija,top sredjenost,top usluga i prihvatljiva cijena mogu dati rezultat.Kad sam kupovao stanove i racunao isplativost investicije,uzimao sam kao osnovicu popunjenost od 120 do 150 dana godisnje.8 mjeseci do sada popunjenost vec oko 160 dana.Nije to bas jednostavno postici.Kao prvo naci takvu lokaciju a imati prostora u cijeni da sredis tako da je primamljivo i oku i novcaniku.Ima tu dosta posla i ulaganja.Pogotovo kupiti stan.Svi prodaju leseve koje je potrebno temeljito renovirati,a vecinom austrougarske zgrade koje su vrlo zahtjevne i skupe za renoviranje.I do 1000km po m2 da bi bilo bas dobro.Problem je sto i za leseve na top lokaciji traze i po 3000km m2.I da je manje kvadrature pa hajde,ali velike kvadrature,prepisi,renoviranje...Mnogo novaca i zivaca treba.Nije to samo objaviti i eto para.Treba to sve voditi,docekivati,cistiti,placati troskove... Rezultat je dobaŕ ako je popunjenost dobra i u granicama koje si racunao za povrat investicije.Svaka manja popunjenost nema svrhe,bolje onda dugorocno izdati.Sto se prijavljivanja tice,recimo imam grupu koja dolazi cesce zbog posla,napravim ugovor,ovjerim u poreznoj,platim i cao.Sada ce biti kako mi rekose 50km po krevetu godisnje dok se budale skontaju kako i sta,niko nista tacno ne zna.2 turisticke...Opet ce zena ici ovih dana da pokusa zavrsiti...Sad ima jako puno toga i dosta ljudi to radi.Sad ce ici utakmica u pruzanju usluge,sredjenosti,bice sve vise dobrih ,a sve manje losih...Nema vise stari stan,nanin kauc iz 68-me ,a pare lijezu.Kredit,zaduzivanje,napucavanje i tek onda pokusati napraviti pozitivnu pricu.Ako ne prodje padas,kao i u drugim poslovima.S tim sto je ovde manje bolno nego recimo u trgovini, jer imas stvar koja uvijek vrijedi odredjeni iznos.Nekretnina je josip broz tito. :D Sve u svemu dobro ali zajebano.Ko i sve.Nema nista lako i brzo.
Havana, koji koristiš način isplate sredstava, wire, payoneer, WU? Ukoliko je payoneer koji su troškovi dizanja gotovine i fercera li n asvakom ATM-u?
Post Reply