Air ABA

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

User avatar
ALexis
Posts: 1226
Joined: 11/08/2009 07:59
Location: Moj dom je dole u predgradju od centra prema zapadu,gdje sunce sja samo kad zalazi.

#1 Air ABA

Post by ALexis »

zanima me da li air aba nudi usluge mobilne telefonije?
ako nudi takve usluge, moze li iko napisati njene prednosti i nedostatke?

zahvaljujem

(nisam nasla ovu temu u forumu, pa ako je dupla... stvar prepustam moderatorima uz izvinjenje)
User avatar
Grof
Posts: 564
Joined: 24/02/2002 00:00

#2 Re: Air ABA

Post by Grof »

--
Last edited by Grof on 16/09/2011 21:28, edited 1 time in total.
User avatar
ALexis
Posts: 1226
Joined: 11/08/2009 07:59
Location: Moj dom je dole u predgradju od centra prema zapadu,gdje sunce sja samo kad zalazi.

#3 Re: Air ABA

Post by ALexis »

ok. hvala. to je sve sto mi je trebalo.




mozete zakljucati temu sto se mene tice.
User avatar
hubke
Posts: 306
Joined: 28/05/2009 16:04
Location: Ilidža

#4 Re: Air ABA

Post by hubke »

Grof wrote:u bih su tri licencirana pruzatelja usluga mobilne telefonije: bh telekom, ht eronet i mtel. niko vise.

postoje alternativni operateri kao sto je air aba, europronet, logosoft koji koriste infrastrukturu dominantnih operatera za tzv. fiksne telefonske linije ili koriste postojecu mrezu kablovskih operatera.

http://www.airaba.ba
Za prvo si u pravu a za drugo nisi. AIR ABA ima vlastitu infrastrukturu. Koriste predajnike za fixnu telefoniju. Jedan je na mojmilu drugi na grdonju a treći na igmanu. Za AIR ABIN fixni telefon moraš imati antenu koju od njih dobiješ i Digitalni telefon koji također od njih dobiješ. Pozivni broj je 033 a brojevi su 921-xxx. To je ubjedljivo najbolji operator fixne telefobije u regionu. 7 puta su im niže cijene nego kod BH Line-a i nema pretplate. ;D
User avatar
ALexis
Posts: 1226
Joined: 11/08/2009 07:59
Location: Moj dom je dole u predgradju od centra prema zapadu,gdje sunce sja samo kad zalazi.

#5 Re: Air ABA

Post by ALexis »

m-tel-ov homeline je poprilicno povoljan
uz 7km pretplate dobijes 150 minuta razgovora besplatno
a cijena razgovora je oko 0.9kf (nisam sigurna u cijene, govorim po sjecanju)
meni izgleda jeftiniji od Abe
Zejnil
Posts: 163
Joined: 30/07/2008 17:51

#6 Re: Air ABA

Post by Zejnil »

Jeste, a koliko košta poziv prema 061 npr. kod bilo kojeg alternativnog operatera?!!! Tri puta skuplje nego kod BH Telecom-a.
sabanss
Posts: 4601
Joined: 13/08/2006 11:20

#7 Re: Air ABA

Post by sabanss »

Lud i ponosan wrote:
Zejnil wrote:Jeste, a koliko košta poziv prema 061 npr. kod bilo kojeg alternativnog operatera?!!! Tri puta skuplje nego kod BH Telecom-a.
:)

Ne moze biti skuplje od 30 i kusur feninga koliko kosta kod BH Telekoma... Mnogo je jeftinije zvati mobilni- mobilni, nego fixni- mobilni.

Kakav ti je to argument zivota ti..
Neces vjerovati ali nije...

Fixni -> Mobilni (061,062) 17 kpf / 12 kpf (skupa/jeftina tarifa)
Mobilni -> Mobilni 14 kpf - 24 kpf (zavisno od paketa)
Mobilni -> Fixni 14 kpf - 19 kpf( zavisno od paketa)

Sve bez PDV-a.
User avatar
hubke
Posts: 306
Joined: 28/05/2009 16:04
Location: Ilidža

#8 Re: Air ABA

Post by hubke »

sabanss wrote:
Lud i ponosan wrote:
Zejnil wrote:Jeste, a koliko košta poziv prema 061 npr. kod bilo kojeg alternativnog operatera?!!! Tri puta skuplje nego kod BH Telecom-a.
:)

Ne moze biti skuplje od 30 i kusur feninga koliko kosta kod BH Telekoma... Mnogo je jeftinije zvati mobilni- mobilni, nego fixni- mobilni.

Kakav ti je to argument zivota ti..
Neces vjerovati ali nije...

Fixni -> Mobilni (061,062) 17 kpf / 12 kpf (skupa/jeftina tarifa)
Mobilni -> Mobilni 14 kpf - 24 kpf (zavisno od paketa)
Mobilni -> Fixni 14 kpf - 19 kpf( zavisno od paketa)

U Air ABI su ti svi pozivi 7 puta jefitniji nego kod BHT-a bilo mobilno bilo fixni. Nazovi pa pitaj. :bih: :bih:

Sve bez PDV-a.
User avatar
starii
Posts: 3301
Joined: 15/04/2007 13:49
Location: Tito partija, omladina akcija

#9 Re: Air ABA

Post by starii »

ne vidim na njihovoj stranici cjenovnik loko tarifa,međugradska, mob..?znal ko gdje se to moze naci..?
User avatar
KatarinaKosaca
Posts: 20066
Joined: 30/08/2008 17:28
Location: Izmedju kurvinih sinova i pokvarenih kurvinih sinova

#10 Re: Air ABA

Post by KatarinaKosaca »

Jeftinije je ali nekoliko puta nazoveš, jer je uvijek nešto u kvaru. Tako da ne dođe na kraju mnogo jeftinije. Kad zoveš da se žališ pišu, zapisuju, prepisuju i nikad ništa od toga. Internet mi je već mjesec dana... katastrofa. Ukratko.... Samo zato što čine konkurenciju BIH telcomu, a kvalitet nula bodova. Imam ih već 2 godine.
User avatar
hubke
Posts: 306
Joined: 28/05/2009 16:04
Location: Ilidža

#11 Re: Air ABA

Post by hubke »

KatarinaKosaca wrote:Jeftinije je ali nekoliko puta nazoveš, jer je uvijek nešto u kvaru. Tako da ne dođe na kraju mnogo jeftinije. Kad zoveš da se žališ pišu, zapisuju, prepisuju i nikad ništa od toga. Internet mi je već mjesec dana... katastrofa. Ukratko.... Samo zato što čine konkurenciju BIH telcomu, a kvalitet nula bodova. Imam ih već 2 godine.
Hm. Moguće ali to nije do AA. Pretpostavljam da zivis u zgradi koja oktuzena drugim zgradama. Taj problem se desava najvise oko starog grada (ferhadija itd) buduci da je AA signal prima putem zraka (Wireless telefon :D ). Kod mene komsija zivi u kuci i koristi AA i nikad nije imao problema. Jednom su pukle linije (bajram je bio pa zagusenje) i to je to. Da im RAK dozvoli da pojačaju signal sve bi bilo u dure ali nazalos neda jos tako da ce bar jos neko vrijeme ostati taj problem. Uostalom kakav god da je signal ne vracam se na BHT. :D :D :D :D
sabanss
Posts: 4601
Joined: 13/08/2006 11:20

#12 Re: Air ABA

Post by sabanss »

starii wrote:ne vidim na njihovoj stranici cjenovnik loko tarifa,međugradska, mob..?znal ko gdje se to moze naci..?
Takodjer nisam nasao. Volio bih da vidim sta je to 7 puta jeftinije?
User avatar
bogoljub
Posts: 2930
Joined: 14/03/2008 19:20
Location: Do you have a room tonight?

#13 Re: Air ABA

Post by bogoljub »

AA su dosta jeftiniji od Bh telekoma.
Kako god da rade, uspjeli su da ponude obićnom covjeku da jeftino zove svuda pa i vani.
Poziv vani preko AA je minimalno 3, 4 X jeftiniji od Bh telekoma
zavisi gdje se zove.
nomVe
Posts: 199
Joined: 17/01/2010 08:42

#14 Re: Air ABA

Post by nomVe »

Prvi put cujem da je moguce da alternativni operater moze nuditi nize cijene za poziv prema fiksnim mrezama u BiH, a pogotovo prema mobilnim. Dok ne vidim cjenovnik, ne vjerujem u to. Koristio sam AirAba kartice prije 2-3 godine i mogu reci da je tada bilo katastrofalno lose. Kvalitet uzasan, uvijek nekakvo odzvanjanje, trebalo je pola minute da se uspostavi poziv. Kada su se pojavile europronet kartice, odmah sam kupio jednu i mogu reci da su fenomenalni. Isto kao da zovete sa BH Telecoma, a cijene skoro iste kao i AirAba. T3 i Logosoft nikad nisam koristio.
User avatar
hubke
Posts: 306
Joined: 28/05/2009 16:04
Location: Ilidža

#15 Re: Air ABA

Post by hubke »

nomVe wrote:Prvi put cujem da je moguce da alternativni operater moze nuditi nize cijene za poziv prema fiksnim mrezama u BiH, a pogotovo prema mobilnim. Dok ne vidim cjenovnik, ne vjerujem u to. Koristio sam AirAba kartice prije 2-3 godine i mogu reci da je tada bilo katastrofalno lose. Kvalitet uzasan, uvijek nekakvo odzvanjanje, trebalo je pola minute da se uspostavi poziv. Kada su se pojavile europronet kartice, odmah sam kupio jednu i mogu reci da su fenomenalni. Isto kao da zovete sa BH Telecoma, a cijene skoro iste kao i AirAba. T3 i Logosoft nikad nisam koristio.
Servis 1050 (kartice) i postpaid priključak AA (921 servis) su nebo i zemlja. Prvi servis koristi infrastrukturu BHT-a i zato je lošeg kvaliteta mađutim ovaj drugi koristi vlastitu infrastrukturu i zato mogu ponuditi jeftinije cijene poziva i puno bolji kvalitet. Za međunarodne pozive AA koristi vlastiti satelit (budući da je AA američki telekom) i zbog toga su cijene neuporedive sa BHT-ovim. Moj komšija stalno zove te holandiju te tursku i na kraju mu dodje racun od 5 - 8 KM. Samo jos da srede stvari sa RAK-om oko jacine signala, potopice BHT u potpunosti. Barem u Sarajevu. :D
User avatar
Sarayman
Posts: 1313
Joined: 25/10/2006 09:12
Location: Sarajevo

#16 Re: Air ABA

Post by Sarayman »

ALexis wrote:m-tel-ov homeline je poprilicno povoljan
uz 7km pretplate dobijes 150 minuta razgovora besplatno
a cijena razgovora je oko 0.9kf (nisam sigurna u cijene, govorim po sjecanju)
meni izgleda jeftiniji od Abe
Pretplata je 9.95 KM, s tim sto je vjerovatno sad i skuplja od januara. Ukljuceno 160 min. razgovora. Razgovor je 4 Pfeinga po minuti sa fiksnim mrezama u BiH.
sabanss
Posts: 4601
Joined: 13/08/2006 11:20

#17 Re: Air ABA

Post by sabanss »

Sarayman wrote:
ALexis wrote:m-tel-ov homeline je poprilicno povoljan
uz 7km pretplate dobijes 150 minuta razgovora besplatno
a cijena razgovora je oko 0.9kf (nisam sigurna u cijene, govorim po sjecanju)
meni izgleda jeftiniji od Abe
Pretplata je 9.95 KM, s tim sto je vjerovatno sad i skuplja od januara. Ukljuceno 160 min. razgovora. Razgovor je 4 Pfeinga po minuti sa fiksnim mrezama u BiH.
Sta je tu jeftinije od BH Telecoma?
User avatar
starii
Posts: 3301
Joined: 15/04/2007 13:49
Location: Tito partija, omladina akcija

#18 Re: Air ABA

Post by starii »

ja još ne nadoh cijene za ovaj AIr ABA...
nije loše za sad, postoji kakva takva konkurencija za fiksnu telefoniju u sarajevu, LOL, EPN, Air ABA, Bh telecom, mtel, t3 telekom...sigurno ce vremenom doci do snizenja cijena...
User avatar
hubke
Posts: 306
Joined: 28/05/2009 16:04
Location: Ilidža

#19 Re: Air ABA

Post by hubke »

starii wrote:ja još ne nadoh cijene za ovaj AIr ABA...
nije loše za sad, postoji kakva takva konkurencija za fiksnu telefoniju u sarajevu, LOL, EPN, Air ABA, Bh telecom, mtel, t3 telekom...sigurno ce vremenom doci do snizenja cijena...
Nazovi 033-921-000 i pitaj ih. Ljubazni su i sve ce ti lijepo objasniti. A sto se tice konkurencije AA i LoL su jedina. Epn koristi VoIP pa je kvalitet upitan, m:tel koristi CLL tj koristi mobilnu mrezu pa kad zoves cekas cijelu vjecnost da pocne zvoniti a kad tebe neko poziva mora uvijek okretati 033. LoL koristi optiku pa je kvalitet odlican a AA nesta kao Telefonski Wireless (tako jedino mogu objasniti) jer frekvancija signala je 2.4 GHz što je dovoljno za telefon i za DSL.
User avatar
van Basten
Posts: 7547
Joined: 21/09/2006 02:59

#20 Re: Air ABA

Post by van Basten »

ja sam mislio da za air aba treba telecomova oprema, ali kako sada shvatih ne treba? Samo ih zovnem i oni me priključe na svoj sistem, bez ikakvih preduslova za to? za logosoft znam (aa možda ni to nije tačno) da telefon uzimaš u paketu sa wireles internetom, a airaba ne treba ni to? Ako je tako, moraću ih proučiti detaljnije, obzirom da sam telecom otkazao nakon 3 mjeseca čekanja da se smiluju da dođu, pa ih vratio s vrata kad su se pojavili napokon.
sabanss
Posts: 4601
Joined: 13/08/2006 11:20

#21 Re: Air ABA

Post by sabanss »

hubke wrote: LoL koristi optiku pa je kvalitet odlican a AA nesta kao Telefonski Wireless (tako jedino mogu objasniti) jer frekvancija signala je 2.4 GHz što je dovoljno za telefon i za DSL.
Ova recenica dovoljno govori o razlici u ozbiljnosti i pristupu ova dva provajdera.
visocicaguy
Posts: 1258
Joined: 27/10/2002 00:00
Contact:

#22 Re: Air ABA

Post by visocicaguy »

hubke wrote:
starii wrote:ja još ne nadoh cijene za ovaj AIr ABA...
nije loše za sad, postoji kakva takva konkurencija za fiksnu telefoniju u sarajevu, LOL, EPN, Air ABA, Bh telecom, mtel, t3 telekom...sigurno ce vremenom doci do snizenja cijena...
Nazovi 033-921-000 i pitaj ih. Ljubazni su i sve ce ti lijepo objasniti. A sto se tice konkurencije AA i LoL su jedina. Epn koristi VoIP pa je kvalitet upitan, m:tel koristi CLL tj koristi mobilnu mrezu pa kad zoves cekas cijelu vjecnost da pocne zvoniti a kad tebe neko poziva mora uvijek okretati 033. LoL koristi optiku pa je kvalitet odlican a AA nesta kao Telefonski Wireless (tako jedino mogu objasniti) jer frekvancija signala je 2.4 GHz što je dovoljno za telefon i za DSL.
pojasni
je li AA saobracaj enkapsulira u IP, koristeci ethernet na 2.4 GHz? i koja je onda razlika sa VoIP-om, odnosno, koja je razlika u QoS-u u jednom i u drugom slucaju?
User avatar
hubke
Posts: 306
Joined: 28/05/2009 16:04
Location: Ilidža

#23 Re: Air ABA

Post by hubke »

visocicaguy wrote:
hubke wrote:
starii wrote:ja još ne nadoh cijene za ovaj AIr ABA...
nije loše za sad, postoji kakva takva konkurencija za fiksnu telefoniju u sarajevu, LOL, EPN, Air ABA, Bh telecom, mtel, t3 telekom...sigurno ce vremenom doci do snizenja cijena...
Nazovi 033-921-000 i pitaj ih. Ljubazni su i sve ce ti lijepo objasniti. A sto se tice konkurencije AA i LoL su jedina. Epn koristi VoIP pa je kvalitet upitan, m:tel koristi CLL tj koristi mobilnu mrezu pa kad zoves cekas cijelu vjecnost da pocne zvoniti a kad tebe neko poziva mora uvijek okretati 033. LoL koristi optiku pa je kvalitet odlican a AA nesta kao Telefonski Wireless (tako jedino mogu objasniti) jer frekvancija signala je 2.4 GHz što je dovoljno za telefon i za DSL.
pojasni
je li AA saobracaj enkapsulira u IP, koristeci ethernet na 2.4 GHz? i koja je onda razlika sa VoIP-om, odnosno, koja je razlika u QoS-u u jednom i u drugom slucaju?
E ovako. Radio talas od 2.4 GHz AA koristi za prijenos glasa i interneta ali odvojeno. Kao ADSL. Kod ADSL a jednom paricom dolazi internet i telefon a kod AA je ista stvar samo sto koriste zrak a ne zicu. Dakle da bi koristio njihov tel prikljucak moras imati poseban uredjaj koji omogucava da sa obicnim telefonom razogovaras ili pak da koristis poseban (kako oni zovu) digitalni telefon koji možeš iznajmiti kod njih ili kupiti. Tog uredjaja nema u Evropi vec oni nabavljaju direktno iz Amerike. Dakle ne koristi IP protokol i to nije VoIP. To je naj obicniji telefon koji koristi zrak mjesto zice odnosno telefonske parice. :-D
sabanss
Posts: 4601
Joined: 13/08/2006 11:20

#24 Re: Air ABA

Post by sabanss »

Zanimljivo... To je neko multipleksiranje ili sta? Koji standard, koja modulacija, koja je max. izlazna snaga predajnika i telefona koji se koristi? Meni to smrdi na regularni IP koji ce imati problema sa svim zivim na toj frekvenciji. Sjetimo se Logosoftovog BIPa svojevremeno.
User avatar
hubke
Posts: 306
Joined: 28/05/2009 16:04
Location: Ilidža

#25 Re: Air ABA

Post by hubke »

sabanss wrote:Zanimljivo... To je neko multipleksiranje ili sta? Koji standard, koja modulacija, koja je max. izlazna snaga predajnika i telefona koji se koristi? Meni to smrdi na regularni IP koji ce imati problema sa svim zivim na toj frekvenciji. Sjetimo se Logosoftovog BIPa svojevremeno.
Ma moj komsija ga koristi i kvalitet je odlican. I ja sam se prijavio i cekam prikljucak. Ne znam puno od ovoga samo znam da je ovakav metod veoma popularan u americi i da se uveliko koristi. :) :)
Post Reply