Ahmed Bosnic - putopisac

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
ambasador007
Posts: 26
Joined: 09/02/2017 17:25

#1 Ahmed Bosnic - putopisac

Post by ambasador007 »

Jedan od pionira putopisa i ekspedicija u cijelom regionu je svakako i gospodin Ahmed Bosnic.

Radeci kao novinar dugo godina i obilazeci krajeve svijeta o kojima smo samo culi izvjestaje iz stranih medija, on je te krajeve priblizio i nasoj publici.

Od Anda do Papu Nove Gvineje. Od peruanskih gradova do ljudozdera.

Ukoliko zelite da obidjete svijet a niste u prilici, pogdledajte gostovanje gospodina Bosnica u kome opisuje neka od svojih putovanja.

[yt]https://www.youtube.com/watch?v=rhYrw2iJMh8[/yt]
User avatar
Truba
Posts: 81644
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#2 Re: Ahmed Bosnic - putopisac

Post by Truba »

bas sam jučer pročitao na vijesti.ba pofin tekstić o njemu
kažu da je obišao 150 zemalja
tojest njegova ekipa...on ne bilježi

viđao sam oglase gdje skuplja ekipu za maču piču i takve destinacije....

pravi bosanski marti misterija

postavljam jedno pitanje
kako se 74. godišnjak sjeća svih tih putovanja
ja sam samo proputovao bosnu :D i sve mi je izmiješano
a bio sam u samo 10 zemlja svijeta :D

bio sam u lisabonu i sintri prije 12 godina... ma ne sjećam se ničega a ne koristim droge :D

vjerojatno se egzotičnije destinacije bolje pamte
i nismo svi isti
User avatar
Altsa
Posts: 7337
Joined: 19/03/2004 18:31

#3 Re: Ahmed Bosnic - putopisac

Post by Altsa »

Ko placa ove njegove budalastine.
ambasador007
Posts: 26
Joined: 09/02/2017 17:25

#4 Re: Ahmed Bosnic - putopisac

Post by ambasador007 »

User avatar
Haris.ba
Posts: 24793
Joined: 08/09/2005 20:08

#5 Re: Ahmed Bosnic - putopisac

Post by Haris.ba »

Prvi put sam se sreo sa knjigama Ahmeda Bosnića u ratu.

Da, u ratu sam čitao takve knjige. :D

Čak i danas pamtim naslove knjiga:

- Atlantida - najveća misterija prošlosti
- Izvan tijela
- Dan kada su učenjaci umirali
- Tajne iščezlih civilizacija

Veoma čitljivo štivo. Ne znam je li prepisivao, i odakle - ali veoma čitljivo kao zabavno štivo.

To ti je liga Dejvid Ajka i Semira Osmanagića.
User avatar
Truba
Posts: 81644
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#6 Re: Ahmed Bosnic - putopisac

Post by Truba »

da...bilo je to štivo koje sam kupio na pijaci hepok
i jeftino pride
sve sam pročitao...
imam ih negdje u podrumu

ako ništa lik je proputovao 150 zemalja

jesu li ta dvojica toliko?
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45462
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#7 Re: Ahmed Bosnic - putopisac

Post by Chmoljo »

čitao sam i ja te njegove pseudonaučne. mislim da imam još uvijek neku "Tajanstveno more" ili tako nešto... naslovnica - čudovište od pedesetak metara potapa kruzer :D

ko klincu su mi bili interesantni Bosnićevi putopisi. i kad odvadiš ove ublehe, može se reći da je ostavio nešto interesantno.

a uvijek me interesovalo odakle lova za ta silna putovanja? sponzorstva?
User avatar
JoseMujica
Posts: 27604
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#8 Re: Ahmed Bosnic - putopisac

Post by JoseMujica »

:thumbup: veliki za Ahmeda :thumbup:

Uljepšo mi je djetinstvo onim svojim na rubu znanosti djelima Sve misterije svijeta i Tajne iščezlih civilizacija :D

kralj i svaka mu čast :thumbup:
User avatar
Truba
Posts: 81644
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#9 Re: Ahmed Bosnic - putopisac

Post by Truba »

odakle lova?
treba ustvrditi prvo što posjeduje
ako nema suprugu eto odmah love
ako živi u krš stanu eto love
ako nema auto eto love

gledam ova jungle putovanja...

svako bi da ima slobodnog vremena mogao jednom godišnje putovati od čilea do japana od amerike do novog zelanda
i tako od 1965 ili koje je već godine služio vojsku na sinaju
Android Knego
Posts: 1557
Joined: 13/03/2012 08:11

#10 Re: Ahmed Bosnic - putopisac

Post by Android Knego »

Chmoljo wrote:a uvijek me interesovalo odakle lova za ta silna putovanja? sponzorstva?
sjecam se da mu je prije rata placala ona firma koja je objedinjavala novine Ven, Una, Oslobodjenje... tako je svako mogao biti putopisac... :D
mislim da je on bio zaposlen u Uni...
generalno, tip je ublehas zesci. iz prve ruke znam da u neke gluposti o kojima pise on stvarno i vjeruje... :D
dakako, pohvalno je sto je covjek obisao toliko svijeta, ali kad znas o kakvom se liku radi onda je tesko razdvojiti sta je tu njegova fantazija, a sta stvarnost...
User avatar
Truba
Posts: 81644
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#11 Re: Ahmed Bosnic - putopisac

Post by Truba »

pa prije su firme imale novaca da salju ljude da pišu
s terena a ne ko kliks da slikaju s balkona stana gdje žive i to je domet :D

eno i aldzazira salje reportere gdje god treba
User avatar
Donnie Smith
Posts: 1720
Joined: 23/06/2012 11:48

#12 Re: Ahmed Bosnic - putopisac

Post by Donnie Smith »

Android Knego wrote:
Chmoljo wrote:a uvijek me interesovalo odakle lova za ta silna putovanja? sponzorstva?
sjecam se da mu je prije rata placala ona firma koja je objedinjavala novine Ven, Una, Oslobodjenje... tako je svako mogao biti putopisac... :D
mislim da je on bio zaposlen u Uni...
generalno, tip je ublehas zesci. iz prve ruke znam da u neke gluposti o kojima pise on stvarno i vjeruje... :D
dakako, pohvalno je sto je covjek obisao toliko svijeta, ali kad znas o kakvom se liku radi onda je tesko razdvojiti sta je tu njegova fantazija, a sta stvarnost...
Firma se zvala Revije press, pisao je za njih putopise...koji su bili izuzetno čitani, možda je tj. vjerovatno je...dobijao neki honorar.
Danas on ima neku fondaciju, otuda i novac valjda. (Ven, Una, Arka, Orbis ..one ukrštenice...bilo je svega).
User avatar
Muhamed Đakmić
Posts: 14652
Joined: 25/05/2012 18:56
Location: Dunjaluk
Contact:

#13 Re: Ahmed Bosnic - putopisac

Post by Muhamed Đakmić »

Čitao sam i ja neke njegove stvari. Da li je on bio urednik Arke ili nešto tako?

Kao dijete sam imao puno dodira sa takvim stvarima, kada se lako moglo povjerovati u svašta.

Danas puno manje. Žao mi je što on u sve to vjeruje jer je automatski ublehaš, a s druge strane što Chmoljo kaže ne možeš ga ne cijeniti kad vidiš šta je sve obišao.
Android Knego
Posts: 1557
Joined: 13/03/2012 08:11

#14 Re: Ahmed Bosnic - putopisac

Post by Android Knego »

Muhamed Đakmić wrote:Čitao sam i ja neke njegove stvari. Da li je on bio urednik Arke ili nešto tako?
poslije rata sigurno jeste bio glavni urednik, a prije - ne znam. mislim cak da su te novine privatizovane...
kakonako
Posts: 601
Joined: 20/05/2013 16:26

#15 Re: Ahmed Bosnic - putopisac

Post by kakonako »

Prije rata je godinama bio reporter i urednik u sarajevskom "Svijetu" vrlo tiraznom nedjeljniku.
User avatar
Donnie Smith
Posts: 1720
Joined: 23/06/2012 11:48

#16 Re: Ahmed Bosnic - putopisac

Post by Donnie Smith »

Arka više ne izlazi. Arka nije varka, tako je išao neki slogan :lol:
Smijenio ju je časopis Aura, bavi se istom tematikom, u nešto proširenijem obliku - vračare gatare i to, plus sudbine, misterije, travari, pčelari, duhovi, svijet okultnog. :skoljka:

Ja se malo informišem za pčelarstvo pa pratim :D



www.aura.ba
bhnapoleon1
Posts: 6499
Joined: 11/05/2014 23:47

#17 Re: Ahmed Bosnic - putopisac

Post by bhnapoleon1 »

ima fin brasunast glas, dobar za naratora
Neregistrirani
Posts: 1252
Joined: 27/07/2007 22:44
Contact:

#18 Re: Ahmed Bosnic - putopisac

Post by Neregistrirani »

Sta liga, vodja prevarantskog pokreta, uz Semira od pocetka.

http://piramidasunca.ba/bs/fondacija/rukovodstvo2.html
Haris.ba wrote:
To ti je liga Dejvid Ajka i Semira Osmanagića.
User avatar
pustopoljina
Posts: 14049
Joined: 19/05/2008 16:33

#19 Re: Ahmed Bosnic - putopisac

Post by pustopoljina »

Donnie Smith wrote:
Android Knego wrote:
Chmoljo wrote:a uvijek me interesovalo odakle lova za ta silna putovanja? sponzorstva?
sjecam se da mu je prije rata placala ona firma koja je objedinjavala novine Ven, Una, Oslobodjenje... tako je svako mogao biti putopisac... :D
mislim da je on bio zaposlen u Uni...
generalno, tip je ublehas zesci. iz prve ruke znam da u neke gluposti o kojima pise on stvarno i vjeruje... :D
dakako, pohvalno je sto je covjek obisao toliko svijeta, ali kad znas o kakvom se liku radi onda je tesko razdvojiti sta je tu njegova fantazija, a sta stvarnost...
Firma se zvala Revije press, pisao je za njih putopise...koji su bili izuzetno čitani, možda je tj. vjerovatno je...dobijao neki honorar.
Danas on ima neku fondaciju, otuda i novac valjda. (Ven, Una, Arka, Orbis ..one ukrštenice...bilo je svega).
e arka, ja mislim da je on pisao i za arku.
poslije su bile neke "trece oko"???, mislim da je i tamo nesto radio. kao kroz san da vidim...
meni je to uvijek bilo zanimljivo.
ali erich von däniken je bio neprevazidjen, cinilo mi se da svi samo pisu o tome o cemu je on vec pisao.
User avatar
Donnie Smith
Posts: 1720
Joined: 23/06/2012 11:48

#20 Re: Ahmed Bosnic - putopisac

Post by Donnie Smith »

A ne znam, mene tu samo pčele zanimaju :D
Treće oko je neki časopis koji na naše kioske dolazi iz Srbije, ali nemaju cijenu izraženu u KM-a. Prelistala, smor. Volim ozbiljne teorije zavjere a internet je sve to pokvario. Bosnića ne znam lično, drugarica kaže da je fin čovo, ok lik. On je otac Vedrana Bosnića, bh. košarkaškog trenera. Više od pola ovog što piskara je trla baba lan da joj prođe dan. Ponavlja se, ništa novo. Objavljuje i knjige, prodaje, ima i tu neku pinku. Skoknuti do Papua Nove Gvineje i otuda donijeti reportažu je ok, to ću čitati ali da mi smrt predskaže zidni sat ako otkuca šest puta vako pa tri puta nako ili mačka ako natraške prođe ispred mene, ma more, goni se u 3 pm i ti i mačka i paun i sat i domoroci...
Nadam se da pokretač teme nije "a la Rizo Ruža" :D
User avatar
Arminovski
Posts: 1234
Joined: 30/09/2005 19:05
Location: Norma cluster

#21 Re: Ahmed Bosnic - putopisac

Post by Arminovski »

Ah da... Arka... Da ne bi rata mozda bi imao prve brojeve. Citao sam i te njegove knjige koje su izlazile preko Arke.
Uglavnom sta god vjerovao, dobro je prepisao. On je vjerujem jedna specijalna vrsta ljudi, zajedno sa Semirom.
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45462
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#22 Re: Ahmed Bosnic - putopisac

Post by Chmoljo »

a đe ti specijalni idu u škole? :D

nego, ozbiljno, treba se malo vratiti u taj period, pogotovo poslijeratni, kada nije bilo interneta, ni kablovske, da se gledaju neki interesantni dokumentarci ili jednostavno izgugla sve što te interesuje. tu su te reportaže imale vrijednost, i bile itekako interesantno štivo.

danas sve to uzimamo zdravo za gotovo...
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#23 Re: Ahmed Bosnic - putopisac

Post by arzuhal »

Chmoljo wrote:a đe ti specijalni idu u škole? :D

nego, ozbiljno, treba se malo vratiti u taj period, pogotovo poslijeratni, kada nije bilo interneta, ni kablovske, da se gledaju neki interesantni dokumentarci ili jednostavno izgugla sve što te interesuje. tu su te reportaže imale vrijednost, i bile itekako interesantno štivo.

danas sve to uzimamo zdravo za gotovo...
Prije rata jedan od najsretnijih trenutaka mi je bio kada je poštar donio na vrata komplet od 6 knjiga Ahmeda Bosnića plaćenih pouzećem, naslovi već spominjani na temi. "Arke" imao sve osim prvog broja (onaj što na naslovnici ima i crnu mačku), pa posudio od Brane da pročitam i ne znam jesam li ikad vratio čojku... :mrgreen:

Prije nekoliko godina bio u društvu s prijateljem koji je trebao štampariju, izdavača i sl. za jednu svoju knjigu pa smo bili i kod čovjeka koji je štampao i "Arku" prije rata, a počelo se i nekad poslije rata...Pa spomenu on "Arku" (žaleći se kako slabo ide prodaja, ponovo su je bili pokrenuli), pa ja velim kako sam to čit'o, ih...Ka'e on:

- Eto! I svi mi tako kažu, i fakat je išla k'o halva, a ovo danas alasalamet...

Pa naravno da ne ide: danas imaš internet i imaš "Arku" (prestala je izlaziti, naravno, pucanj u prazno...) koja ne može okrenuti papuča onoj prijeratnoj "martimisterijskoj" i "dilandogovskoj" u kojoj si čitao o radiesteziji, Atlantidi, NLO i sl. i onoj poslijeratnoj u kojoj su sve sami proricatelji, gledači kašika i graha, sihiri...

Isto stoji i s knjigama Ahmeda Bosnića (pored interneta kao izvora svih informacija): to (prijeratno) je bilo baš stripovsko vrijeme, mi smo imali kult stripa, zato su Ahmedove knjige išle, a današnje generacije igraju u nekim drugim filmovima...

Bosniću treba dat da vodi kakvu emisiju da vodi, k'o Željko Malnar, tu bi se moglo šta napravit...
User avatar
Arminovski
Posts: 1234
Joined: 30/09/2005 19:05
Location: Norma cluster

#24 Re: Ahmed Bosnic - putopisac

Post by Arminovski »

Chmoljo wrote:a đe ti specijalni idu u škole? :D

nego, ozbiljno, treba se malo vratiti u taj period, pogotovo poslijeratni, kada nije bilo interneta, ni kablovske, da se gledaju neki interesantni dokumentarci ili jednostavno izgugla sve što te interesuje. tu su te reportaže imale vrijednost, i bile itekako interesantno štivo.

danas sve to uzimamo zdravo za gotovo...
Ha! U one gdje uce kako da drugi pricaju o tebi. ;)

Vala bas, zdravo za gotovo.
User avatar
piupiu
Posts: 16605
Joined: 05/01/2008 05:08

#25 Re: Ahmed Bosnic - putopisac

Post by piupiu »

Jaooo, Arka! Ja sam stalno čekala dokaze o vanzemaljcima... i evo još čekam. :( :D :lol:
Post Reply