agr/egr ventil da li je moguce ciscenje

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

carobnjak1
Posts: 154
Joined: 28/08/2012 13:54

#1 agr/egr ventil da li je moguce ciscenje

Post by carobnjak1 »

Naime vozim audi a3 2.0 tdi iz 2003 godine i pocela mi se paliti lampica greske na motoru,kad skopcam na dijagnostiku prijavljuje povremeno agr/egr kako ga ko zove obrisem vozim malo i opet se malo govance upali,prilikom brisanja najnormalnije se ponisti al se opet pali,da li je rijesenje zamjena agr/egr-a da li pomaze eventualno neko ciscenje posto sam gledao na netu da ljudi ciste taj ventil.hvala unaprijed
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#2 Re: agr/egr ventil da li je moguce ciscenje

Post by Bakir1 »

skini i ocisti, ima posebnih sredstava za ciscenje istog
carobnjak1
Posts: 154
Joined: 28/08/2012 13:54

#3 Re: agr/egr ventil da li je moguce ciscenje

Post by carobnjak1 »

Bakir1 wrote:skini i ocisti, ima posebnih sredstava za ciscenje istog
da li je moguce da se pali sto nije dugo vozen inace stigao je iz austije i gore je najmanje stajao godinu dana,ovdje sam mu zamjenio ulje i filtere i lagano ga vozam dok ga ne upoznam skroz nikakvi gasovi i sl
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#4 Re: agr/egr ventil da li je moguce ciscenje

Post by Bakir1 »

moguce da ga je neko pazio i mazio i gore :D
do kaknja na autoput malo neka prodise pa ces vidjeti sta se desava
carobnjak1
Posts: 154
Joined: 28/08/2012 13:54

#5 Re: agr/egr ventil da li je moguce ciscenje

Post by carobnjak1 »

pa nakon ciscenja ce dobiti jedan krug po autoputu malo u crveno :)))
Wind
Posts: 1429
Joined: 31/10/2008 22:28

#6 Re: agr/egr ventil da li je moguce ciscenje

Post by Wind »

Vjerovatno je moguce jer sam ja sebi kod toyote sam rastavio i ocistio EGR ventil. Kazem vjerovatno jer ne znam kakva je pozicija i oblik kod audija. U ventili se toliko nakupilo čađi i katrana iz goriva da to haos. Vrlo jednostavno očistio, oprao i ko nov. :D

Evo ti slike prije i poslije čišćenja.

Image
Image
User avatar
hogar strasni
Posts: 165
Joined: 27/11/2009 16:24

#7 Re: agr/egr ventil da li je moguce ciscenje

Post by hogar strasni »

cujem da isti taj EGR ventil raja blokiraju, mahom taxisti ,razlog da se motor ne zapušuje odnosno da bolje diše, samim tim duze traje, pa sam isti postupak i ja namjerio uradit vec na iducem servisu.
Melami
Posts: 2563
Joined: 25/10/2004 04:43

#8 Re: agr/egr ventil da li je moguce ciscenje

Post by Melami »

Wind wrote:Vjerovatno je moguce jer sam ja sebi kod toyote sam rastavio i ocistio EGR ventil. Kazem vjerovatno jer ne znam kakva je pozicija i oblik kod audija. U ventili se toliko nakupilo čađi i katrana iz goriva da to haos. Vrlo jednostavno očistio, oprao i ko nov. :D
Ima li razlike u voznji ? :D
ne znam sta je ovo pa zato pitam.
carobnjak1
Posts: 154
Joined: 28/08/2012 13:54

#9 Re: agr/egr ventil da li je moguce ciscenje

Post by carobnjak1 »

ma govance malo sinoc sam ja pokusavao da skinem al motor vruc pa nisam nista mogao da uradim danas abd ce on dobiti svoje!!!
User avatar
drndalo
Posts: 22825
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#10 Re: agr/egr ventil da li je moguce ciscenje

Post by drndalo »

hogar strasni wrote:cujem da isti taj EGR ventil raja blokiraju, mahom taxisti ,razlog da se motor ne zapušuje odnosno da bolje diše, samim tim duze traje, pa sam isti postupak i ja namjerio uradit vec na iducem servisu.
Ako cujes da raja nesto masovno radi, posebno taxisti, onda je obicno ciganija (bez ikakve namjere da vrijedjam sunarodnike Derve Sejdica) u pitanju... Pravi razlog je sto nece da plate novi, cak ni ciscenje starog, cak ni ruke da uprljaju da sami ociste svoj kao na gornjem primjeru... Rezultat ? Njihovi bajni (najcesce) TDI-ji jos vise prljavstine izbacuju, da je mi svi (pa i oni sami) disemo, ukljucujuci i djecu...

Dakle, EGR ventil je tu izmisljen (sta ces, glupi svabo pomislio da bi volio da dise cistiji zrak...) da vraca dio izduvnih gasova nazad u motor, da opet malo "dogore", pa da na kraju total prljavstine bude podnosljiviji... Ali ne, sta zna svabo naspram "bosnjinog" uma (bosnjo koristim kao opis stanja uma svih narodnosti na ovim prostorima, ne kao nacionalnu odrednicu), zacepi EGR, da bolje "dise" (u stvari da ga ne gusi EGR ventil koji je prije zacepljen sranjem iz naseg goriva), a nema veze sa direktnom duzinom trajanja motora...

Elem, zbog sebe prvog, pa zbog mene, kad vec vozis turbo-dizela, ne budi "taxista" (vidio sam dvojicu takvih pametnjakovica, koji kada su trebali raditi turbinu na svojim Golf 4 TDI, jednostavno su je izvadili, i rekli:"Jebat ga, sad je SDI", i nastavili da voze...), uprljaj ruke, ocisti EGR ventil, vjerujem da se na web-u moze naci primjera sa slikama, budi sam-svoj-majstor, osjecaces se dobro jer si nesto korisno sam uradio, a i sebe i nas ces manje trovati... I neces na tehnickom opet morati davati "cvaju" da ti stele rezultate izduva, koji nece biti kakvi bi trebali biti...
goran16v
Posts: 10140
Joined: 20/09/2011 09:02

#11 Re: agr/egr ventil da li je moguce ciscenje

Post by goran16v »

I zato je kod svakog taksiste light show na tabli, od Enginje checka, preko ABS-a i ASR-a do Airbaga, sve svijetli...
User avatar
drndalo
Posts: 22825
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#12 Re: agr/egr ventil da li je moguce ciscenje

Post by drndalo »

A ja mislio da ljudi vole light-show, nesto se furaju na Techno/Rave/Ostale skalamerije... :mrgreen:
esso_sa
Posts: 1667
Joined: 29/10/2005 16:20
Location: U 'Namu

#13 Re: agr/egr ventil da li je moguce ciscenje

Post by esso_sa »

Na starijim motorima do 2003 godine mozes blokirati EGR bez nekih posljedica. Jednostavno blokiras crijevo koje ti dovodi gasove na EGR ventil i otkacis vakum crijevo koje je zakaceno na membranu koja regulise rad EGR ventila.

Kod novijih motora kao sto je 2.0 TDI (pretpostavljam da je kod tebe u audiju 'BKD' motor) ne mozes raditi blokiranje jer ces automatski fasovati lampicu greske na motoru. Novi motori imaju dodatne senzore koji mjere sav zrak koji je motor usisao te poredi sa ocitanjima na izlazu iz motora (auspuh). Ako senzori uprate razliku (koju mozes izazvati ako blokiras protok gasova do EGR-a) upalit ce ti lampicu i upisati gresku. Na ovim motorima EGR mozes ukinuti samo remapiranjem elektronike motora odnosno, korekcijom mape tako sto ce se "odjaviti" EGR ventil iz mape pa tek onda se radi mehanicka blokada itd....

Moras znati da EGR, pored sto sluzi da smanji emisiju izduvnih gasova, ima i dodatnu korisnu funkciju - pomaze brzem zagrijavanju motora nakon hladnog starta i mirnijem radu

Najbolja varijanta ti je da ga ostavis da radi svoj posao, povremeno ga cistis i sipas provjereno gorivo a jednom u mjesec/dva procepis auto na autoputu...
milojicabrzi
Posts: 1730
Joined: 18/11/2009 12:43

#14 Re: agr/egr ventil da li je moguce ciscenje

Post by milojicabrzi »

drndalo wrote:Elem, zbog sebe prvog, pa zbog mene, kad vec vozis turbo-dizela, ne budi "taxista" (vidio sam dvojicu takvih pametnjakovica, koji kada su trebali raditi turbinu na svojim Golf 4 TDI, jednostavno su je izvadili, i rekli:"Jebat ga, sad je SDI", i nastavili da voze...), uprljaj ruke, ocisti EGR ventil, vjerujem da se na web-u moze naci primjera sa slikama, budi sam-svoj-majstor, osjecaces se dobro jer si nesto korisno sam uradio, a i sebe i nas ces manje trovati... I neces na tehnickom opet morati davati "cvaju" da ti stele rezultate izduva, koji nece biti kakvi bi trebali biti...
Heh, ovo je glupost kakvu odavno nisam cuo...Autu koje je tdi i kojem se izvadi turbina, ne moze ni raditi kako treba, niti funkcionirati normalno, a kamoli biti sdi...
User avatar
drndalo
Posts: 22825
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#15 Re: agr/egr ventil da li je moguce ciscenje

Post by drndalo »

E moj Milojce, kakvih sam se ja budalastina od par taxista kroz zadnju deceniju naslusao... Dvije sezone su me ubjedjivali da je moja Pirelli M+S guma u odnosu na njihov Makbel protekt M+S = Slina... 'ta zna Pirelli 'ta je gigant Makbel...
User avatar
Qler
Posts: 23608
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#16 Re: agr/egr ventil da li je moguce ciscenje

Post by Qler »

Mene je jedan ubjedjivao da je kupovina novih pakni bacanje para, on zna lika koji to, meni se cini nitnuje, nemam pojma, bolje od originalnih...

Ima toga svugje nisu samo taxisti takvi. Nedavno jedan dobije pare od jarana da kupi gume, nove dvije da uzme jer na dvicku su neke prijeratne.. i on ode i kupi dvije polovne, 2005 godina, kaze odlicne, samo budala kupuje nove gume, vidi ovih kakve su...
goran16v
Posts: 10140
Joined: 20/09/2011 09:02

#17 Re: agr/egr ventil da li je moguce ciscenje

Post by goran16v »

Qler wrote:Mene je jedan ubjedjivao da je kupovina novih pakni bacanje para, on zna lika koji to, meni se cini nitnuje, nemam pojma, bolje od originalnih...

Ima toga svugje nisu samo taxisti takvi. Nedavno jedan dobije pare od jarana da kupi gume, nove dvije da uzme jer na dvicku su neke prijeratne.. i on ode i kupi dvije polovne, 2005 godina, kaze odlicne, samo budala kupuje nove gume, vidi ovih kakve su...
Ifran iz Ferode vec decenijama nituje pakne i lamele, sto nekad zna biti jedino rjesenje kad se potrose...
User avatar
Qler
Posts: 23608
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#18 Re: agr/egr ventil da li je moguce ciscenje

Post by Qler »

A zamjena novom nije rjesenje?
goran16v
Posts: 10140
Joined: 20/09/2011 09:02

#19 Re: agr/egr ventil da li je moguce ciscenje

Post by goran16v »

Qler wrote:A zamjena novom nije rjesenje?
Ako je moguce naci kod nas u prodavnicama.
User avatar
Qler
Posts: 23608
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#20 Re: agr/egr ventil da li je moguce ciscenje

Post by Qler »

Ja jos nisam naisao na auto koje kod nas nema plocice i lamelu u prodaji... ali eto, sve je moguce..
goran16v
Posts: 10140
Joined: 20/09/2011 09:02

#21 Re: agr/egr ventil da li je moguce ciscenje

Post by goran16v »

Qler wrote:Ja jos nisam naisao na auto koje kod nas nema plocice i lamelu u prodaji... ali eto, sve je moguce..
Probaj naci kod nas naci za bilo kakvu egzotiku, ili kakav youngtimer, da ne kazem oldtimer...
User avatar
ElRe
Posts: 10849
Joined: 12/12/2011 11:28

#22 Re: agr/egr ventil da li je moguce ciscenje

Post by ElRe »

Ja sam EGR na mojoj Lybri JTD zacepio limom, nikakvu gresku softver ne izbacuje. Motor malo vise dimi kad se jace nagazo, ali nebitno.
Inace uklanjanje EGR na Multijetu kosta oko 400 KM, jer se osim blokiranja samog EGRa mora ukloniti iz softvera.
User avatar
dottore
Posts: 1349
Joined: 06/02/2008 18:18
Location: Canton SA

#23 Re: agr/egr ventil da li je moguce ciscenje

Post by dottore »

esso_sa wrote:Na starijim motorima do 2003 godine mozes blokirati EGR bez nekih posljedica. Jednostavno blokiras crijevo koje ti dovodi gasove na EGR ventil i otkacis vakum crijevo koje je zakaceno na membranu koja regulise rad EGR ventila.

Kod novijih motora kao sto je 2.0 TDI (pretpostavljam da je kod tebe u audiju 'BKD' motor) ne mozes raditi blokiranje jer ces automatski fasovati lampicu greske na motoru. Novi motori imaju dodatne senzore koji mjere sav zrak koji je motor usisao te poredi sa ocitanjima na izlazu iz motora (auspuh). Ako senzori uprate razliku (koju mozes izazvati ako blokiras protok gasova do EGR-a) upalit ce ti lampicu i upisati gresku. Na ovim motorima EGR mozes ukinuti samo remapiranjem elektronike motora odnosno, korekcijom mape tako sto ce se "odjaviti" EGR ventil iz mape pa tek onda se radi mehanicka blokada itd....

Moras znati da EGR, pored sto sluzi da smanji emisiju izduvnih gasova, ima i dodatnu korisnu funkciju - pomaze brzem zagrijavanju motora nakon hladnog starta i mirnijem radu

Najbolja varijanta ti je da ga ostavis da radi svoj posao, povremeno ga cistis i sipas provjereno gorivo a jednom u mjesec/dva procepis auto na autoputu...
na VAG motorima EGR se moze zatvoriti softverski mislim do 90% preko VAG.com
Melami
Posts: 2563
Joined: 25/10/2004 04:43

#24 Re: agr/egr ventil da li je moguce ciscenje

Post by Melami »

ne znam sto bi to neko uklanjo ili blokiro kad jedan forumas stavio slike kako je jednostavno to ocistiti ? :S Ako je tu, onda ima razlog sto je tu i ne pravite se pametniji od ljudi koji prave ta auta./
esso_sa
Posts: 1667
Joined: 29/10/2005 16:20
Location: U 'Namu

#25 Re: agr/egr ventil da li je moguce ciscenje

Post by esso_sa »

dottore wrote: na VAG motorima EGR se moze zatvoriti softverski mislim do 90% preko VAG.com
Imam i radim redovno sa VAG-COM-om i to mozes raditi samo na VAG motorima napravljenim do 2003 god. Na novijim verzijama VAG vozila (npr 2.0 TDI motor o kojem se ovdje i prica) ne mozes. To je potvrdio i RossTech (koji je napravio VAGCOM) na svojoj wiki sekciji za podrsku
Post Reply