AERODROM TUZLA

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

emirolini
Posts: 3504
Joined: 26/11/2007 15:35
Location: TUZLA

#426 Re: AERODROM TUZLA

Post by emirolini »

pelcer224 wrote: 24/03/2022 23:25 Kojim danima idu letovi za Tuzlu iz Memmingena? Nisam uspio naci i dane i vrijeme. Na stranici aerdroma sve bezveze nepregledno ispisano...
Ima na stranici Wizz aira, ja nikad ne idem na stranicu aerodroma.
User avatar
farenhajt983
Posts: 246
Joined: 30/05/2019 11:02

#427 Re: AERODROM TUZLA

Post by farenhajt983 »

tragajuci za nekim podacima, slucajnost me odvede do stranice flightradar i zapazih veoma lose ocjene za ovaj aerodrom,
kad ima sta da vidim, 90% komentara je domacih kriticara, izgleda nagledalo se svjetskih destinacija,

iako nisam nijednom imao priliku da ga koristim, nekako sam uvjerenja da zbog broja letova i destinacija koje broji,
pa i putnika koji ga koriste je situacija sasvim suprotna
User avatar
So What!
Posts: 11160
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#428 Re: AERODROM TUZLA

Post by So What! »

farenhajt983 wrote: 29/09/2022 10:26 tragajuci za nekim podacima, slucajnost me odvede do stranice flightradar i zapazih veoma lose ocjene za ovaj aerodrom,
kad ima sta da vidim, 90% komentara je domacih kriticara, izgleda nagledalo se svjetskih destinacija,

iako nisam nijednom imao priliku da ga koristim, nekako sam uvjerenja da zbog broja letova i destinacija koje broji,
pa i putnika koji ga koriste je situacija sasvim suprotna
Aerodrom ko aerodrom je uredu, zezaju ga malo traljavi radnici drzavnih sluzbi UIO-a i Granicne policije, nesto manji prostor za pasosku kontrolu pri dolasku, da su ponekad putnici prindujeni cekati vani da udju u prostoriju i generalno, ove letove najcesce posjecuju ljudi koji ne putuju kao turisti ili poslovno, nego obilaze familiju pa kultura putnika u prosjeku zna biti losa.
Ci-Nick
Posts: 5183
Joined: 15/03/2015 17:38

#429 Re: AERODROM TUZLA

Post by Ci-Nick »

So What! wrote: 29/09/2022 14:31
farenhajt983 wrote: 29/09/2022 10:26 tragajuci za nekim podacima, slucajnost me odvede do stranice flightradar i zapazih veoma lose ocjene za ovaj aerodrom,
kad ima sta da vidim, 90% komentara je domacih kriticara, izgleda nagledalo se svjetskih destinacija,

iako nisam nijednom imao priliku da ga koristim, nekako sam uvjerenja da zbog broja letova i destinacija koje broji,
pa i putnika koji ga koriste je situacija sasvim suprotna
Aerodrom ko aerodrom je uredu, zezaju ga malo traljavi radnici drzavnih sluzbi UIO-a i Granicne policije, nesto manji prostor za pasosku kontrolu pri dolasku, da su ponekad putnici prindujeni cekati vani da udju u prostoriju i generalno, ove letove najcesce posjecuju ljudi koji ne putuju kao turisti ili poslovno, nego obilaze familiju pa kultura putnika u prosjeku zna biti losa.
Ne zna se tu ko je gori, putnici ili aerodromsko osoblje.
Prije par dan kćerka dosla sa Wizair-om, iako je sjedila do prolaza i putovala bez kofera,. Izisla je među zadnjim putnicima. Kaze ljudi se toliko guraju, avion nije ni stao a već su svi zaglavili na prolazu.
Parking je jako neuređen, a cijena sata je 3 KM kao i u Sarajevu.
Kad dođeš na aerodrom moraš prvo u red da platiš 2 marke aerodromske takse. Bez tog ne ide dalje, ne mozeš predati kofer.
Ljudi kad odlaze za parkinga dovezu auto pred rampu i onda idu plaćati parking. Za poluditi.
Sarajevski aerodrom je teza kultura u odnosu na ovaj u Tuzli.
I da zaboravio sam reći da je kćerka u odlasku sa aerodroma Dubrave zbog niske magle sjedila u avionu 4 i po sata prije polijetanja. Ni bocu vode nisu dobili, to je do Wizair-a.
Cak i kad se magla razisla nisu odmah poletjeli.
U svakom slučaju bez krajnje nužde zaobilaziti.
zippoo87
Posts: 15658
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#430 Re: AERODROM TUZLA

Post by zippoo87 »

Ne mogu komentarisati sami rad aerodroma ali mogu komentarisati put od Zivinica do aerodroma.Uradjen je potpuno novi asfalt na dobrom dijelu dionice i uradjeni su kruzni tokovi i sada je put stvarno super.Onaj zadnji dio nije jos iscrtan (mozda i jeste u medjuvremenu,ja sam prosao tamo do aerodroma prije 7 dana) i kakav je prije bio put tamo,ovo je sada odlicno.Da nije bilo aerodroma,ovaj put bi se radio svakih 10 godina,krpljenje rupa...kao i vecina puteva sto se rade kod nas.
User avatar
sime_cipol
Posts: 16340
Joined: 20/12/2018 15:06
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
Grijem se na: Zdrvima
Vozim: Kola

#431 Re: AERODROM TUZLA

Post by sime_cipol »

Posto je niskobudžetni aerodrom, aviokompanija neke stvari im se mogu progledati. Ali da moze jos bolje, moze.
izvrsni direktor
Posts: 9377
Joined: 20/12/2018 16:11

#432 Re: AERODROM TUZLA

Post by izvrsni direktor »

zippoo87 wrote: 29/09/2022 19:40 Ne mogu komentarisati sami rad aerodroma ali mogu komentarisati put od Zivinica do aerodroma.Uradjen je potpuno novi asfalt na dobrom dijelu dionice i uradjeni su kruzni tokovi i sada je put stvarno super.Onaj zadnji dio nije jos iscrtan (mozda i jeste u medjuvremenu,ja sam prosao tamo do aerodroma prije 7 dana) i kakav je prije bio put tamo,ovo je sada odlicno.Da nije bilo aerodroma,ovaj put bi se radio svakih 10 godina,krpljenje rupa...kao i vecina puteva sto se rade kod nas.
tako neiscrtano stoji preko godinu dana. niko ne zna je li onde zamisljeno 3 ili 4 trake, ako je tri u kojem smjeru su dvije..preko godinu dana nije nikome naumpalo da to treba iscrtati. vjerovatno dodik neda, ili sarajevo mrzi tuzlu
izvrsni direktor
Posts: 9377
Joined: 20/12/2018 16:11

#433 Re: AERODROM TUZLA

Post by izvrsni direktor »

Ci-Nick wrote: 29/09/2022 14:47 I da zaboravio sam reći da je kćerka u odlasku sa aerodroma Dubrave zbog niske magle sjedila u avionu 4 i po sata prije polijetanja.
to samo u tuzli ima. cuj zbog magle nisu mogli poletit
zippoo87
Posts: 15658
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#434 Re: AERODROM TUZLA

Post by zippoo87 »

izvrsni direktor wrote: 29/09/2022 19:53
zippoo87 wrote: 29/09/2022 19:40 Ne mogu komentarisati sami rad aerodroma ali mogu komentarisati put od Zivinica do aerodroma.Uradjen je potpuno novi asfalt na dobrom dijelu dionice i uradjeni su kruzni tokovi i sada je put stvarno super.Onaj zadnji dio nije jos iscrtan (mozda i jeste u medjuvremenu,ja sam prosao tamo do aerodroma prije 7 dana) i kakav je prije bio put tamo,ovo je sada odlicno.Da nije bilo aerodroma,ovaj put bi se radio svakih 10 godina,krpljenje rupa...kao i vecina puteva sto se rade kod nas.
tako neiscrtano stoji preko godinu dana. niko ne zna je li onde zamisljeno 3 ili 4 trake, ako je tri u kojem smjeru su dvije..preko godinu dana nije nikome naumpalo da to treba iscrtati. vjerovatno dodik neda, ili sarajevo mrzi tuzlu
A ne idem toliko cesto tamo,vecinom ako nekog od prijatelja treba odvuci ili dovuci.
Sada sam prosao,asfalt djeluje noviji a da je put ekstra sirok,jeste ali ne vidim ni potrebu ni logiku da tu budu tri trake...nego dvije ali fino siroke...
3+ metara :D

Potrosili pare na ekstra sirok put,sada nemaju za crtanje :lol:
Ci-Nick
Posts: 5183
Joined: 15/03/2015 17:38

#435 Re: AERODROM TUZLA

Post by Ci-Nick »

izvrsni direktor wrote: 29/09/2022 19:57
Ci-Nick wrote: 29/09/2022 14:47 I da zaboravio sam reći da je kćerka u odlasku sa aerodroma Dubrave zbog niske magle sjedila u avionu 4 i po sata prije polijetanja.
to samo u tuzli ima. cuj zbog magle nisu mogli poletit
ja ne ulazim u to da li avion može ili ne može poletjeti zbog magle koja i nije bila tako strašna,.. nego u odnosu prema putnicima.
Ista je situacija sa maglom bila prije ulaska putnika u avion. Mogli su sjediti u čekaonici a ne ko sardine u avionu, 4 i po sata, naravno bez ikakvog obavještenja ili saopštenja zašto se ne može poletjeti i kad očekuju da će moći.
Last edited by Ci-Nick on 30/09/2022 09:42, edited 1 time in total.
User avatar
Rockefeller
Posts: 7327
Joined: 02/02/2015 13:05
Location: Rijeka Sćona

#436 Re: AERODROM TUZLA

Post by Rockefeller »

Smetljari, zato vise i ne letim sa njima.
User avatar
Porodice Foht
Posts: 2830
Joined: 14/01/2019 04:56

#437 Re: AERODROM TUZLA

Post by Porodice Foht »

Sta kazu: prihodi aJrodroma Tuzla za 2021 skoro 7,5 miliona od toga haman 5 miliona subvencije Fadila, TK, a od Madjara samo 1,7 miliona KM. :shock: :? Moze tako poslovati i moja komsinica Senija kao direktor.
Trebas prevesti milion odlazecih putnika da bi napravio rentabilnu avio luku ako cemo trzisno postaviti stvari s gospodom iz Madjarske. Sada je jasnije zasto su razgulili iz Sarajeva i opet se vratili na MAT. Dzabalama.
boshniak
Posts: 2007
Joined: 20/04/2014 11:48

#438 Re: AERODROM TUZLA

Post by boshniak »

Porodice Foht wrote: 14/10/2022 09:24 Sta kazu: prihodi aJrodroma Tuzla za 2021 skoro 7,5 miliona od toga haman 5 miliona subvencije Fadila, TK, a od Madjara samo 1,7 miliona KM. :shock: :? Moze tako poslovati i moja komsinica Senija kao direktor.
Trebas prevesti milion odlazecih putnika da bi napravio rentabilnu avio luku ako cemo trzisno postaviti stvari s gospodom iz Madjarske. Sada je jasnije zasto su razgulili iz Sarajeva i opet se vratili na MAT. Dzabalama.
Svaka zemlja sufinansira avio prijevoznike, neka svoje drzavne a neka tudje. Skopje finansira WIZZ air vise nego mnoge zemlje sto finansiraju svoje nacionalne prijevoznike. Mali lokalni aerodrom treba da bude servis gradjanima i turistima, prihodi su indirektni kroz posjete. Sarajevo posluje dobro jer sluzi arapima vise nego domacem stanovnistvu. WIZZ je bio nada i prozor u svijet obicnom covjeku iz Sarajeva, eto sad nema vise ni toga, a pare koje bi isle WIZZu gradjani svakako nece vidjeti ni osjetiti sad kad je WIZZ otisao iz sarajeva. Ostaje i dalje servis za bliski istok.
User avatar
Porodice Foht
Posts: 2830
Joined: 14/01/2019 04:56

#439 Re: AERODROM TUZLA

Post by Porodice Foht »

boshniak wrote: 14/10/2022 12:29
Porodice Foht wrote: 14/10/2022 09:24 Sta kazu: prihodi aJrodroma Tuzla za 2021 skoro 7,5 miliona od toga haman 5 miliona subvencije Fadila, TK, a od Madjara samo 1,7 miliona KM. :shock: :? Moze tako poslovati i moja komsinica Senija kao direktor.
Trebas prevesti milion odlazecih putnika da bi napravio rentabilnu avio luku ako cemo trzisno postaviti stvari s gospodom iz Madjarske. Sada je jasnije zasto su razgulili iz Sarajeva i opet se vratili na MAT. Dzabalama.
Svaka zemlja sufinansira avio prijevoznike, neka svoje drzavne a neka tudje. Skopje finansira WIZZ air vise nego mnoge zemlje sto finansiraju svoje nacionalne prijevoznike. Mali lokalni aerodrom treba da bude servis gradjanima i turistima, prihodi su indirektni kroz posjete. Sarajevo posluje dobro jer sluzi arapima vise nego domacem stanovnistvu. WIZZ je bio nada i prozor u svijet obicnom covjeku iz Sarajeva, eto sad nema vise ni toga, a pare koje bi isle WIZZu gradjani svakako nece vidjeti ni osjetiti sad kad je WIZZ otisao iz sarajeva. Ostaje i dalje servis za bliski istok.
Ama znam ja to, ali ovdje je bas drasticno iako kad covjek vidi gdje milio iz budzeta odu, ovdje ima smisla. Ali opet mrsavo sta dobijemo po putniku. Nemamo menadzera koji umiju pregovarati s Madjarima. To moze bolje. Mora se izvuci malo vise novca a da se ne treses bas svake godine da ne odu.
Ne vjerujem da je Skopje bas toliko siroke ruke prema Wizz jer su oni uvijek bili dobri pa im nisu kljucni za razvoj.
Beli belcan
Posts: 116
Joined: 12/10/2022 15:39

#440 Re: AERODROM TUZLA

Post by Beli belcan »

Bice konkurs za kontrolora letenja, u 10 sati prezentacija na saobracajnom fakultetu u Sarajevu.
User avatar
Porodice Foht
Posts: 2830
Joined: 14/01/2019 04:56

#441 Re: AERODROM TUZLA

Post by Porodice Foht »

Jutros let za i s MAT za Istanbul, Pegasusom! :shock: Je li to nova linija iz Tuzle, nisam cuo? :?
User avatar
So What!
Posts: 11160
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#442 Re: AERODROM TUZLA

Post by So What! »

Počela izgradnja trećeg gatea na aerodromu u Tuzli, žele veći broj putnika i nove aviokompanije
Image

Polaganjem kamena temeljca u utorak je na Međunarodnom aerodromu Tuzla počela izgradnja trećeg odlaznog terminala, odnosno gatea. Realizacijom projekta ova zračna luka poboljšat će opsluživanje putnika i aviona, a stvorit će se i mogućnost za dolazak trećeg baznog aviona kompanije Wizz Air.

U narednih šest mjeseci na Međunarodnom aerodromu u Tuzli trajat će radovi na izgradnji trećeg gatea, čime će se u konačnici stvoriti pretpostavka za povećanje broja aviooperacija, a samim tim i broja putnika.

"Radovi zvanično počinju danas (u utorak, op.a.) i mi očekujemo da će oni biti završeni do polovine ljeta te da će u tom periodu biti stavljen u funkciju treći gate. Kada je riječ o projektu, ovdje se radi nadogradnja postojećeg gatea, koji će imati veću površinu od postojećeg i on će se prema tome moći koristiti kao treći, ali i četvrti", kazao je vršilac dužnosti direktora Međunarodnog aerodroma Tuzli Dževad Halilčević.

Image
Dževad Halilčević

Infrastrukturne radove pratit će i nabavka opreme koja je neophodna za funkcioniranje jednog ovakvog aerodromskog objekta. Inače, izgradnja trećeg gatea jedan je od preduslova i za dolazak trećeg baznog aviona kompanije Wizz Air, koja sa tuzlanskog aerodroma saobraća na 14 detinacija. S tim u vezi Vlada Federacije BiH već je odobrila izdvajanje milion konvertibilnih maraka.

"U prvobitnom projektu nije planirano, ali mi ćemo nastojati izgraditi i lift za putnike, što će svakako poboljšati uslove. Kada pričamo o trećem baznom avionu, to podrazumijeva da moramo nabaviti i neophodnu opremu za opslugu, poput stepenica, elevatora, agregata i slično. Obratili smo se Vladi FBiH sa zahtjevom za obezbjeđenje kapitalnih sredstava, kako bismo nabavili nedostajuću opremu, što nam je odobreno", dodaje Halilčević.

Prilično dobra poslovna godina nalazi se iza tuzlanskog aerodroma, a planovi za 2023. se ogledaju prije svega na povećanju broja putnika.

"Naš plan za ovu godinu je 600 hiljada prevezenih putnika, koji može biti ispunjen na osnovu trenutna dva bazna aviona kompanije Wizz Air, a uz operacije koje vrši i Ryanair. Lijepa vijest je da je od početka januara do danas prevezeno 57 hiljada putnika, što je dobar rezultat", navodi čelnik tuzlanskog aerodroma.

S Wizz Airom, ali i Ryanairom čiji avioni lete na tri destinacije, kontinuirano se razgovara i u smjeru uvođenja nekih novih linija koje ne postoje iz Tuzle.

"Mi intenzivno pregovaramo sa Wizz Airom, ali i drugim avioprijevoznicima. Wizz Air je više puta ponovio uslov za dovođenje trećeg baznog aviona, a to je izgradnja trećeg gatea. Mi smo sve uradili i požurili, kako bismo stekli preduslove. Da li će to na kraju biti treći bazni avion ili neka nova aviokompanija, znat ćemo po završetku radova", navodi Halilčević.

Izgradnja trećeg gatea ozvaničena je simbolično na 25. godišnjicu postojanja aerodroma, a svečanosti je prisustvovala i delegacija Vlade Tuzlanskog kantona.

Kako je istaknuto, kantonalnoj vlasti strateški cilj je da uz postepeno povećanje obima saobraćaja dođu i do milion putnika na godišnjem nivou te da ova regija naše zemlje bude jedan od regionalnih lidera u zračnom prometu i nezamjenjiv servis građanima.

Izgradnja trećeg gatea procjenjuje se na okvirno milion i 60 hiljada maraka, a premijer Tuzlanskog kantona Irfan Halilagić ističe da kantonalna vlada u potpunosti razumije značaj Međunarodnog aerodroma Tuzla.

"On je nezaobilazan element i Strategije razvoja Tuzlanskog kantona i većine naših razvojnih programa. S tim u vezi svaki razvojni projekat, kao što je i današnji, koji se odnosi na proširenje kapaciteta otpreme putnika u vršnom satu aerodroma, a koji će rezultirati i povećanjem broja prevezenih putnika na godišnjem nivou, imat će neupitnu podršku kantonalne vlade", kazao je Halilagić, dodajući da je za razvojne projekte aerodroma, Vlada TK ove godine u budžetu planirala okvirno 1,9 miliona KM.

Image
Irfan Halilagić

Na tuzlanskom aerodromu završeni su radovi na izgradnji atrija. Pri kraju su unutrašnji radovi, dok će vanjsko uređenje pričekati do poboljšanja vremenskih uslova.

Prema najavama, u narednih nekoliko dana trebaju početi i radovi vezani za izgradnju parkinga u neposrednoj blizini zgrade terminala. Ovaj parking će se prostirati na površini od 16,5 hiljada kvadratnih metara i sa 312 parking pozicija.
Image

Image

Image
User avatar
So What!
Posts: 11160
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#443 Re: AERODROM TUZLA

Post by So What! »

Image

Image

Image

Image

Image

Image
User avatar
So What!
Posts: 11160
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#444 Re: AERODROM TUZLA

Post by So What! »

User avatar
So What!
Posts: 11160
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#445 Re: AERODROM TUZLA

Post by So What! »

Nismo do sada imali liniju za Maastricht, zanimljiva relacija, službeni naziv je Maastricht - Aachen jer opslužuje i grad Aaachen u Njemačkoj ...

BHDCA odobrila “ToMontenegro” letove iz Tuzle za Mastriht i Istanbul
Direkcija za civilno zrakoplovstvo Bosne i Hercegovine, izdala je, 19. 10. 2023. godine, avio-operatoru „ToMontenegro“ iz Crne Gore odobrenje za obavljanje operacija između BiH i Nizozemske, odnosno BiH i Turske.

Letovi između BiH i Nizozemske odvijat će se sa aerodroma u Tuzli i Mastrihtu, a između BiH i Turske sa aerodroma u Tuzli i Istanbulu.

Direkciji za civlno zrakoplovstvo BiH se Aerodrom Tuzla obratio u petak, 6. 10. 2023. godine sa molbom za dezignaciju operatora „ToMontenegro“ za obavljanje operacija sa ovog aerodorma ka nekoliko zemalja EU. BHDCA je u ponedjeljak 9. 10. 2023. uputila službeni zahtjev zrakoplovnim vlastima država EU (Švedska, Danska, Njemačka, Luksemburg i Austrija), u koje je operator „ToMontenegro“ namjeravala da obavlja operacije iz BiH, sa upitom da li bi te države prihvatile dezignaciju koju bi BHDCA izdala operatoru „ToMontenegro“.

BHDCA je, do sada, a pozivajući se na ECAA sporazum, dobila samo dva pozitivna odgovora - Nizozemske i Turske na osnovu kojih su i izdata odobrenja BHDCA. Negativan odgovor do sada je stigao od civilnih zrakoplovnih vlasti Švedske, Danske, Austrije i Njemačke, dok se odgovor čeka od Luksemburga.
BHDCA
User avatar
Porodice Foht
Posts: 2830
Joined: 14/01/2019 04:56

#446 Re: AERODROM TUZLA

Post by Porodice Foht »

'BHDCA izdala dozvolu Air Montenegru, iz Tuzle uspostavljaju letove za Nizozemsku i Tursku"

Fina vijest, ali mislim da raja zaboravlja da to vise nece biti low cost letovi. Gledam Podgorica-Cirih, 240 eura povratna. :-)
akcija007
Posts: 2858
Joined: 17/05/2008 23:50

#447 Re: AERODROM TUZLA

Post by akcija007 »

A optizivali su nasu stranu da koci u izdavanju dozvola a u stvari su problem EU zemlje.
Oni su naiavili 10 linija. I od tih 10 evo bit ce ove 2 i mozda treca - Luxemburg.

Ostale EU zemlje - Njemacka, Svedaka, Danska i Austrija izdale negativan odgovor (vjerovatno jer je non EU aviokompanija koja leti iz druge non EU zemlje u EU) . Znaci nista od letova Tuzla Bec, Stokholm, Geteborg, Billund , Hahn, Ninmberg i sl....

Ovo za Istanbul ne znam koliko je rentabbilno pored 5-6 dnevno letova iz SA i iz BG odakle slijecu/polijecu putnici iz/oko Tuzle za Istanbul
User avatar
ElRe
Posts: 10853
Joined: 12/12/2011 11:28

#448 Re: AERODROM TUZLA

Post by ElRe »

https://www.biznisinfo.ba/situacija-se- ... u-sigurni/

Sada je neizvijestan i To Montenegro
User avatar
escobar__
Posts: 8885
Joined: 07/06/2010 22:48
Location: 🇪🇺

#449 Re: AERODROM TUZLA

Post by escobar__ »

Nadjevavat će se ovako pola godine i zavlačit potencijalne putnike, a onda ključ u bravu.

Šteta ali tako je kad preduzećima upravljaju mediokriteti, idioti i stranački poslušnici.
User avatar
Porodice Foht
Posts: 2830
Joined: 14/01/2019 04:56

#450 Re: AERODROM TUZLA

Post by Porodice Foht »

Ljudi, zna li iko kakva je popunjenost novih letova od Lumiwingsa? Nesto kao da kriju s MAT-a, mora da je ispod ocekivanja. Jedan postavio fotku nedavno, samo 10 putnika iz Svedske. :?
Post Reply