Aerodrom Bihać

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
So What!
Posts: 11172
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#151 Re: Aerodrom Bihać

Post by So What! »

Vlada FBiH izdvaja pet miliona KM za aerodrom u Bihaću
Image

Vlada Federacije BiH je donijela Odluku o usvajanju programa utroška dijela sredstava kapitalnog transfera "Kapitalni transferi javnim poduzećima – Unapređenje avio prometa FBiH – JP Aerodrom Bihać" utvrđenog Budžetom FBiH za 2021. godinu Federalnom ministarstvu prometa i komunikacija u iznosu od 5.000.000 KM.

Ova sredstva bit će utrošena za nastavak otkupa eksproprijacije zemljišta, saopćeno je iz Ured za odnose s javnošću Vlade Federacije BiH.

Prema ranijim informacijama, dosad je u realizaciju projekta aerodroma utrošeno oko devet miliona maraka i radi se uglavnom o namjenskim sredstvima iz budžeta Federacije BiH, dok je vrijednost cjelokupne investicije procijenjena na oko 100 miliona maraka.

Izgradnja aerodroma će se odvijati u fazama, a prije nekolikio mjeseci promijenjen je plan te je odlučeno da se prioritetno okonča izgradnja poletno-sletne staze u dužini od 1,2 kilometra, iako je projektom predviđeno da njena stvarna dužina iznosi 2,4 kilometra.

Ovakva pista, kako je istaknuto, moći će da posluži za slijetanje manjih aviona, te će biti komercijalno iskoristiva.
Indikator
User avatar
Quaresma
Posts: 6706
Joined: 19/07/2010 16:37

#152 Re: Aerodrom Bihać

Post by Quaresma »

Da li ima neki ocekivan rok kad bi trebao biti gotov ovaj aerodrom?
User avatar
starii
Posts: 3303
Joined: 15/04/2007 13:49
Location: Tito partija, omladina akcija

#153 Re: Aerodrom Bihać

Post by starii »

Quaresma wrote: 24/12/2021 14:44 Da li ima neki ocekivan rok kad bi trebao biti gotov ovaj aerodrom?
neke ptice nikad ne polete....
User avatar
Quaresma
Posts: 6706
Joined: 19/07/2010 16:37

#154 Re: Aerodrom Bihać

Post by Quaresma »

starii wrote: 24/12/2021 15:56
Quaresma wrote: 24/12/2021 14:44 Da li ima neki ocekivan rok kad bi trebao biti gotov ovaj aerodrom?
neke ptice nikad ne polete....
Ma znam al eto, kontam valjda su bar slagali neki rok.
izvrsni direktor
Posts: 9484
Joined: 20/12/2018 16:11

#155 Re: Aerodrom Bihać

Post by izvrsni direktor »

Quaresma wrote: 24/12/2021 14:44 Da li ima neki ocekivan rok kad bi trebao biti gotov ovaj aerodrom?
Uskladitce zavrsetak radova zajedno sa zavrsetkom radpva na tunelu hranjen..
Ima jos jedna informacija, ali u tu ne vjerujem. Navodno ce prvi let sa bihackog aeordroma biti na trebinjski aerodrom
User avatar
So What!
Posts: 11172
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#156 Re: Aerodrom Bihać

Post by So What! »

Počele pripreme za gradnju aerodroma u Bihaću - Objavljen poziv za otkup parcela
Image

Aerodrom Bihać raspisao je javni poziv vlasnicima zemlje koja se nalazi na površini gdje će se graditi pista.

Prvi je to korak, za dugo čekanu isplatu vlasnicima zemlje, na kojoj bi za oko četiri godine trebao biti izgrađen aerodrom.

Pet miliona maraka za ovu namjenu se nalazi na posebnom računu Vlade Federacije BiH, a za 15 dana će 170 suvlasnika parcela neophodnih za gradnju aerodroma biti pozvano na potpisivanje sporazuma, nakon čega u roku trideset dana slijedi isplata, prenosi Biznis.ba pozivajući se na Federanu.ba.

- Procjena je urađena na 1.050 strana. Koncipiran je iznos po metru kvadratnom 17,92 KM, uz obavezu javnog preduzeća da plati sve predviđene takse - ističe Anel Hadžić, direktor JP Aerodrom Bihać.

U Upravi poduzeća naglašavaju da je ovo državni, statreški projekt i da bi, ukoliko sve bude išlo po planu, za četiri godine prvi avioni mogli sletjeti i na ovaj aerodrom.

- Dobili smo sve preporuke i način kako da se to izvede, s obzirom na teren, izvršena su sva ispitivanja G1 misije gdje je tlo pokazalo da može izdržat teret 80 tona. To znači da može sletjeti referentni avion boing 737 700 - navodi Hadžić.

Procjenjuje se da će izgradnja ovog aerodroma koštati oko 100 mil KM.
eKapija
User avatar
mayab
Posts: 27245
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#157 Re: Aerodrom Bihać

Post by mayab »

Meni zaista nije jasno ovo sve oko aerodroma Bihać , pa zar nije bolje, korisnije, važnije po cijelu državu (a valjda je to primarni interes),
da se počela gradnja modernih prometnica ka i od Bihaća,
dakle povezati Bihać i time cijelu Krajinu autocestama kako sa ostalim dijelovima BiH (pravac Bihać-Sarajevo , makar i moderna brza cesta!) ,
tako i prema inozemstvu!
Koji , pobogu aerodrom , kad onda kad putnik sleti u Bihać, "đeće kudaće" kolskim putevima :arrow:
User avatar
Haris.ba
Posts: 24991
Joined: 08/09/2005 20:08

#158 Re: Aerodrom Bihać

Post by Haris.ba »

mayab wrote: 05/08/2022 08:38 Meni zaista nije jasno ovo sve oko aerodroma Bihać , pa zar nije bolje, korisnije, važnije po cijelu državu (a valjda je to primarni interes),
da se počela gradnja modernih prometnica ka i od Bihaća,
dakle povezati Bihać i time cijelu Krajinu autocestama kako sa ostalim dijelovima BiH (pravac Bihać-Sarajevo , makar i moderna brza cesta!) ,
tako i prema inozemstvu!
Koji , pobogu aerodrom , kad onda kad putnik sleti u Bihać, "đeće kudaće" kolskim putevima :arrow:
Imas aerodrom Tuzla danas sa kolskim putevima. Pa ljudi lete. Na isti fazon hoce Bihac. A, danas jeftinije napraviti aerodrom nego brzu cestu da se spoji na hrvatske autoceste.
Karikaturist
Posts: 3843
Joined: 20/12/2020 10:03

#159 Re: Aerodrom Bihać

Post by Karikaturist »

Nema to veze sa putevima, to je jos samo jedna ublehaska prica pred izbora da se ujagme glasovi od nepismene rulje.
Aerodrom od 100 miliona u Bihacu, how yes no.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24991
Joined: 08/09/2005 20:08

#160 Re: Aerodrom Bihać

Post by Haris.ba »

Karikaturist wrote: 05/08/2022 09:26 Nema to veze sa putevima, to je jos samo jedna ublehaska prica pred izbora da se ujagme glasovi od nepismene rulje.
Aerodrom od 100 miliona u Bihacu, how yes no.
Zznaci, nece otkupiti zemlju od ljudi?
Karikaturist
Posts: 3843
Joined: 20/12/2020 10:03

#161 Re: Aerodrom Bihać

Post by Karikaturist »

Haris.ba wrote: 05/08/2022 09:29
Karikaturist wrote: 05/08/2022 09:26 Nema to veze sa putevima, to je jos samo jedna ublehaska prica pred izbora da se ujagme glasovi od nepismene rulje.
Aerodrom od 100 miliona u Bihacu, how yes no.
Zznaci, nece otkupiti zemlju od ljudi?
Ne znam sta ce kupiti ali aerodrom nece napraviti. Za nasih zivota sigurno.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24991
Joined: 08/09/2005 20:08

#162 Re: Aerodrom Bihać

Post by Haris.ba »

Karikaturist wrote: 05/08/2022 09:30
Haris.ba wrote: 05/08/2022 09:29

Zznaci, nece otkupiti zemlju od ljudi?
Ne znam sta ce kupiti ali aerodrom nece napraviti. Za nasih zivota sigurno.
Sto? Mislis da ce otkupiti zemlju i stati?
User avatar
BHCluster
Posts: 23465
Joined: 13/09/2007 18:41
Location: Time to get schwifty in here!
Contact:

#163 Re: Aerodrom Bihać

Post by BHCluster »

Mislim da je sumnja opravdana kad se uzme u obzir o kakvim politicarima je rijec. Dok se ne napravi i pusti u promet ja im ne vjerujem.
User avatar
anex
Nindža revizor
Posts: 3696
Joined: 20/02/2007 13:25
Location: Grad sa željezarom bez dima
Grijem se na: čumur
Vozim: točak skot
Horoskop: imam
Contact:

#164 Re: Aerodrom Bihać

Post by anex »

Evo ja sam trenutno, par dana, 500 metara vazdušne linije od lokacije koju nazivaju aerodrom Bihać. Od tog projekta na licu mjesta nema ništa...nikakvih naznaka.
Narod po Bihaću nema ništa pozitivno o aerodromu.
Kao što neko reće gore, nema od toga ništa.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24991
Joined: 08/09/2005 20:08

#165 Re: Aerodrom Bihać

Post by Haris.ba »

anex wrote: 05/08/2022 11:02 Evo ja sam trenutno, par dana, 500 metara vazdušne linije od lokacije koju nazivaju aerodrom Bihać. Od tog projekta na licu mjesta nema ništa...nikakvih naznaka.
Narod po Bihaću nema ništa pozitivno o aerodromu.
Kao što neko reće gore, nema od toga ništa.
Fakat me zanima. Nije neka provokacija.

Sta bi trebalo biti na terenu da se radi ako sada ide otkup zemlje?
User avatar
anex
Nindža revizor
Posts: 3696
Joined: 20/02/2007 13:25
Location: Grad sa željezarom bez dima
Grijem se na: čumur
Vozim: točak skot
Horoskop: imam
Contact:

#166 Re: Aerodrom Bihać

Post by anex »

Haris.ba wrote: 05/08/2022 11:04
anex wrote: 05/08/2022 11:02 Evo ja sam trenutno, par dana, 500 metara vazdušne linije od lokacije koju nazivaju aerodrom Bihać. Od tog projekta na licu mjesta nema ništa...nikakvih naznaka.
Narod po Bihaću nema ništa pozitivno o aerodromu.
Kao što neko reće gore, nema od toga ništa.
Fakat me zanima. Nije neka provokacija.

Sta bi trebalo biti na terenu da se radi ako sada ide otkup zemlje?
Gledaj, povezan sam sa Bihaćem preko žene.
U familiji ima nekoliko osoba koje su povezane poslovima sa upravom grada, carinom, sudom...i sl. pa tako imam informacije da od toga nema ništa...
Otkup zemlje je najavljen samo zbog izbora...
Pa sam aerodrom se već par godina razvlaci po pričama u Bihaću i na kraju svake priče se čuje smijeh naroda...

Do sad je trebalo, osim što je imenovan direktor aerodroma, barem završiti otkup zemlje. Pa onda raditi nešto oko toga...

Već dva dana gledam paraglajdere koji se zajebaju, uzlijecu i slijecu na "pistu" koja bi trebala biti asfaltirana al ne, ona je i dalje travnata površina i koriste je iz aero kluba Bihać.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24991
Joined: 08/09/2005 20:08

#167 Re: Aerodrom Bihać

Post by Haris.ba »

anex wrote: 05/08/2022 11:11 Otkup zemlje je najavljen samo zbog izbora...
Znaci, nikome nece biti otkupljena zemlja?
Ko sklopi sporazum sa awrodromom o cijeni pare nece vidjeti?
User avatar
anex
Nindža revizor
Posts: 3696
Joined: 20/02/2007 13:25
Location: Grad sa željezarom bez dima
Grijem se na: čumur
Vozim: točak skot
Horoskop: imam
Contact:

#168 Re: Aerodrom Bihać

Post by anex »

Haris.ba wrote: 05/08/2022 11:19
anex wrote: 05/08/2022 11:11 Otkup zemlje je najavljen samo zbog izbora...
Znaci, nikome nece biti otkupljena zemlja?
Ko sklopi sporazum sa awrodromom o cijeni pare nece vidjeti?
Ne vjerujem da će iko prodati za ove pare jer je lokacija pored Une. Svako može dobiti više.
User avatar
So What!
Posts: 11172
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#169 Re: Aerodrom Bihać

Post by So What! »

Nastavlja se otkup privatnog zemljišta za poletno-sletnu pistu aerodroma u Bihaću
Image

Javno preduzeće Aerodrom Bihać, koje realizira projekat izgradnje aerodroma u naselju Golubići, isplatilo je ovih dana nešto više od milion maraka vlasnicima eksproprisanog zemljišta.

Na osnovu odluke Vlade FBiH koje je donesena krajem jula 2022. godine JP Aerodrom Bihać raspisalo je javni poziv da se jave vlasnici zemljišta u naselju Golubić gdje se gradi aerodromska pista i da se dogovore o otkupu zemljišta, pojasnio je za Faktor Anel Hadžić, direktor JP Aerodroma Bihać.

"Otkup zemljišta od građana vršit će se u više faza. U prvoj fazi namjera je da otkupimo 240 hiljada kvadratnih metara da se rješe imovinsko-pravni odnosi na ukupnoj dužini piste od 1.800 metara sa pratećim sadržajima sa putničkim tehničkim blokom. Dakle, otkupljuje se dio zemljišta da bi se mogla početi graditi kompletna infrastruktura. Godine 2018. već je otkupljeno 264 hiljade kvadratnih metara zemljišta", pojašnjava Hadžić.

Planiraju se još dvije faze otkupa privatnog zemljišta koje će se nalaziti unutar zaštitnog pojasa aerodroma, što će uslijediti kasnije.

"Otkup zemljišta se vrši po odluci Vlade FBiH, koja je za ovu namjenu osigurala, pored 10 miliona maraka koji su ranije utrošeni na izgradnju aerodroma, dodali još 25 miliona maraka. Od ovih 25 miliona KM za ovu fazu eksproprijacije Vlada FBiH je namijenila pet miliona maraka. U augustu smo vlasnicima zemljišta isplatili jedan milion i 80 hiljada maraka i u roku od 30 dana vlasnicima zemljišta isplaćujemo novac", ističe direktor Aerodroma Bihać.

Prema Hadžićevim riječima, kako bi se omogućio nastavak izgradnje poletno-sletne piste na budućem aerodromu, potrebno je isplatiti 180 naknada vlasnicima i suvlasnicima eksproprisane zemljišnih parcele po cijeni 17,29 maraka po kvadratu.

"Očekujemo da će aerodrom biti izgrađen za četiri godine ukoliko bude sve išlo po zacrtanom planu. Ovaj projekt se finansira isključivo sredstvima Vlade FBiH i već je uložila oko 35 miliona maraka. Procjena je da bi kompletan projekat izgradnje aerodroma koštao oko 105 miliona maraka", zaključuje Hadžić
Akta
User avatar
So What!
Posts: 11172
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#170 Re: Aerodrom Bihać

Post by So What! »

Nakon otkupa zemljišta, aerodrom kod Bihaća će biti u funkciji za 24 mjeseca ako bude novca
Image

Eksproprijacija zemljišta za gradnju aerodroma "Golubić" u Bihaću za sada ide planiranom dinamikom te bi po završetku te faze trebala biti pribavljena i druga dokumentacija neophodna za nastavak radova.

Tim povodom u zgradi Vlade Unsko-sanskog kantona premijer Mustafa Ružnić održao je sastanak s predsjedavajućim Skupštine Jasminom Musićem i direktorom JP Aerodrom Bihać Anelom Hadžićem o realizaciji projekta izgradnje aerodroma u naselju Golubić.

Anel Hadžić, direktor preduzeća informisao je čelne ljude kantonalne vlasti o svim potrebnim radnjama koje prethode izgradnji aerodromskog kompleksa te naglasio da bi za efikasnost tog procesa bio neophodna saradnja svih nivoa vlasti kao i značajnija finansijska podrška.

Image

Kantonalna vlast će, u okviru svojih nadležnosti, angažovano sudjelovati u realizaciji potrebnih aktivnosti kako bi bihaćki aerodrom mogao biti u funkciji za tri do četiri godine, po procjeni rukovodstva preduzeća, jer ovaj projekat ima značajan razvojni aspekt za Unsko-sanski kanton.

U razgovoru za Klix.ba Ružnić je kazao da će biti potrebno preprojektovati idejni projekt, otkupiti još preostalih 300.000 metara kvadratnih zemljišta te početi s realizacijom prve faze projekta koja podrazumijeva izgradnju tornja, piste i drugih sadržaja

Image

"Mi ćemo se uključiti s finansijskom podrškom kada je u pitanju eksproprijacija zemljišta. U toku godine ćemo osigurati 1,2 miliona KM i sve je to prva faza da se izgradi pista, tornjevi i drugi sadržaji. Aeronautička studija je naredila i pomjeranje tornja s juga na sjever tako da ćemo te stvari morati prepraviti u projektima prije urbanističke saglasnosti", kazao je Ružnić.

Dodao je da su sada konačno stvari poredane onako kako treba te da se "radi ispočetka" kako bi se sve uradilo kako treba i objekat čim prije stavio u funkciju uz dobivanje potrebnih dozvola.

Image

"Kada otkupimo i preostalih 300.000 metara kvadratnih zemljišta i dobijemo svu potrebno dokumentaciju počinjemo graditi. Izgradnja bi trebala trajati 24 mjeseca, a ono što nas raduje jeste da već sada imamo osigurana sredstva za eksproprijaciju preostalih 300.000 metara kvadratnih zemljišta tako da će u narednih mjesec biti raspisan poziv jer imamo 7 miliona KM od Federacije BiH grant sredstava za tu namjenu", kazao je Ružnić.

Pista na budućem aerodromu Golubić u Bihaću trebala bi biti dužine 2.450 metara, a Ružnić je kazao da ovo neće biti bihaćki aerodrom već čitavog ovog dijela Bosne i Hercegovine.

Kompletna investicija za gradnju aerodroma košta oko 120 miliona KM.
Klix
Babbuka
Posts: 137
Joined: 18/08/2014 17:46

#171 Re: Aerodrom Bihać

Post by Babbuka »

" jer ovaj projekat ima značajan razvojni aspekt za Unsko-sanski kanton"

USK doživio egzodus stanovništva, turizam potpuno bez infrastrukture, makadam do glavnih atrakcija, svaki dan mrtva glava na cesti, a genijalci smislili aerodrom?!

Za te pare koje su predvidjeli se jedva napravi napravi pristojan sportski aerodrom, a Pleso i Mahovljani pred nosom...

Baš me zanima ko će to da slijeće avionom u Golubić, da neće hiljade krajišnika koji mažu paštete po Sloveniji ?!
HelaS
Posts: 5691
Joined: 22/09/2018 13:21

#172 Re: Aerodrom Bihać

Post by HelaS »

Babbuka wrote: 27/04/2023 22:11 " jer ovaj projekat ima značajan razvojni aspekt za Unsko-sanski kanton"

USK doživio egzodus stanovništva, turizam potpuno bez infrastrukture, makadam do glavnih atrakcija, svaki dan mrtva glava na cesti, a genijalci smislili aerodrom?!

Za te pare koje su predvidjeli se jedva napravi napravi pristojan sportski aerodrom, a Pleso i Mahovljani pred nosom...

Baš me zanima ko će to da slijeće avionom u Golubić, da neće hiljade krajišnika koji mažu paštete po Sloveniji ?!
Kad se planira razvoj nekog urbanog područja, paralelno sa demografskim razvojem, planiraju se i grade infrastrukturni objekti. Egzodus stanovništva, djelomično, uzrokovan je i nedostatkom ili lošom infrastrukturom, a infrastruktura je osnov razvoja privrede.
Hiljade Krajišnika neće koristiti avion za dolazak iz Slovenije u Krajinu, ali hoće iz drugih dijelova Svijeta. Pleso i Mahovljani su predaleko.
Babbuka
Posts: 137
Joined: 18/08/2014 17:46

#173 Re: Aerodrom Bihać

Post by Babbuka »

HelaS wrote: 27/04/2023 22:50
Babbuka wrote: 27/04/2023 22:11 " jer ovaj projekat ima značajan razvojni aspekt za Unsko-sanski kanton"

USK doživio egzodus stanovništva, turizam potpuno bez infrastrukture, makadam do glavnih atrakcija, svaki dan mrtva glava na cesti, a genijalci smislili aerodrom?!

Za te pare koje su predvidjeli se jedva napravi napravi pristojan sportski aerodrom, a Pleso i Mahovljani pred nosom...

Baš me zanima ko će to da slijeće avionom u Golubić, da neće hiljade krajišnika koji mažu paštete po Sloveniji ?!
Kad se planira razvoj nekog urbanog područja, paralelno sa demografskim razvojem, planiraju se i grade infrastrukturni objekti. Egzodus stanovništva, djelomično, uzrokovan je i nedostatkom ili lošom infrastrukturom, a infrastruktura je osnov razvoja privrede.
Hiljade Krajišnika neće koristiti avion za dolazak iz Slovenije u Krajinu, ali hoće iz drugih dijelova Svijeta. Pleso i Mahovljani su predaleko.
Dugo me neko nije ovako nasmijao!

Evo ću da malo seciram sve što si napisao...

1. "Kad se planira razvoj nekog urbanog područja" - USK ima sve osim ozbiljnog plana, ako misliš suprotno navedi barem jedan.
2. "paralelno sa demografskim razvojem" - ne znam kad si zadnji put bio u USK, koji demografski ne da ne stagnira, nego doživljava egzodus.
3. "Egzodus stanovništva, djelomično, uzrokovan je i nedostatkom ili lošom infrastrukturom" - još nisam sreo nekog iz USK ko je otišao raditi zbog loše infrastrukture, SVI, ali bukvalno SVI su otišli zbog finansija, loše socijalne atmosfere, nepravde i korupcije, te zbog nikakve zdravstvene zaštite.
4. "infrastruktura je osnov razvoja privrede" - da mi je sresti tog privatnika kojem prijeko treba aerodrom u Golubiću ?! Da nećemo cijepana drva izvoziti avionom za Italiju?
Valjda prije toga treba radnike kojih nema iz razloga koje sam maloprije naveo? Možda bi mu trebali opremljeni vatrogasci ako mu se ne daj Bože zapali hala? Možda poticaj ili olakšan pristup kredit da bude energetski efikasniji i konkurentniji? Adekvatan kadar iz škole?
5. "Pleso i Mahovljani su predaleko" - Naravno, kada želim za Istanbul ili za Dortmund, biće mi daleko 2 sata autom do Zagreba ili Mahovljana, nego ću lijepo da izgubim 4 sata na relaciji Golubić-Zagreb-Istanbul??
Evo povući ću sve gore rečeno ako mi samo navedeš jednu liniju koja će biti ekonomski opravdana...eto jednom sedmično?!

Ovima koji su to smislili ni Monty Python nije ravan, a SDA pristala da Federacija da pare samo da kupe mir i da ih NES ne *ebe kad se bude radila brza cesta jer će tu oni da maznu lovu.
HelaS
Posts: 5691
Joined: 22/09/2018 13:21

#174 Re: Aerodrom Bihać

Post by HelaS »

Babbuka wrote: 27/04/2023 23:25
HelaS wrote: 27/04/2023 22:50 Kad se planira razvoj nekog urbanog područja, paralelno sa demografskim razvojem, planiraju se i grade infrastrukturni objekti. Egzodus stanovništva, djelomično, uzrokovan je i nedostatkom ili lošom infrastrukturom, a infrastruktura je osnov razvoja privrede.
Hiljade Krajišnika neće koristiti avion za dolazak iz Slovenije u Krajinu, ali hoće iz drugih dijelova Svijeta. Pleso i Mahovljani su predaleko.
Dugo me neko nije ovako nasmijao!
Evo ću da malo seciram sve što si napisao...

Ovima koji su to smislili ni Monty Python nije ravan, a SDA pristala da Federacija da pare samo da kupe mir i da ih NES ne *ebe kad se bude radila brza cesta jer će tu oni da maznu lovu.
Šta ti predlažeš?
Babbuka
Posts: 137
Joined: 18/08/2014 17:46

#175 Re: Aerodrom Bihać

Post by Babbuka »

HelaS wrote: 27/04/2023 23:29
Babbuka wrote: 27/04/2023 23:25
Dugo me neko nije ovako nasmijao!
Evo ću da malo seciram sve što si napisao...

Ovima koji su to smislili ni Monty Python nije ravan, a SDA pristala da Federacija da pare samo da kupe mir i da ih NES ne *ebe kad se bude radila brza cesta jer će tu oni da maznu lovu.
Šta ti predlažeš?
Strateški?
TURIZAM. Kreiranje sadržaja oko najjačeg potencijala USK-prirode. Ne dolaze turisti jer žele da se nagledaju aerodroma, toga imaju i drugdje.
Konkretno taktički?
1. Asfalt do Štrbačkog buka, brendiranje, kreiranje sadržaja oko njega
2. Uređenje puta do izvora Blihe, sadržaji
3. Kreiranje puta do izvora Krušnice, sadržaji
4. Iskorištenje potencijala Bos. Krupe u turizmu, opet sadržaji
5. Klokot, eventualno Željava
6. Sanica, brendiranje i ulaganje u sadržaje
7. Velika Gomila (najviša kota u Krajini), put ili žičara, sadržaji
8. Petrovac, seoski turizam
9. Ulaganje u marketing u prirodna turistička tržišta, sjeverno od USK sve do Ljuljane.
Nisam se još dotakao Sane, Bužima, Kladuše, bio bi predug post...

INDUSTRIJA
1. Brza cesta Bihać - Kladuša
2. Uređenje ceste Bihać - Bos. Krupa
3. Subvencioniranje energetske efikasnosti (da ne nabrajam šta sve spada u to)
4. Poticanje razvoja finalne obrade drveta umjesto izvoza cijepanih drva i peleta
5. Opremanje i poticanje kvalitetnog obrazovanja u školama, sa posebnim osvrtom na grane koje prosperiraju u USK
6. Ulaganje u zdravstvenu zaštitu radno sposobnog stanovništva
7. Poticanje radno sposobnog stanovništva na povratak iz inostranstva
8. Izgradnja nove kantonalne bolnice sa tercijarnom zdravstvenom zaštitom
DRUŠTVO
1. Reforma policije (jedan komesar bio narko diler, za ovog zadnjeg mi je kratka noć)
2. Rad na reformi ostalih javnih službi i preduzeća
3. Stvaranje reciklažnih dvorišta u opštinama
4. Otvaranje regionalne deponije
5. Zatvaranje divljih deponija gdje se bacaju pocrkale krave direktno iznad vodotoka

Evo sve ovo gore je manje para od tog aerodroma, pa ti vidi...
Post Reply