Aerodrom Bihać

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
farisovo
Posts: 448
Joined: 22/02/2017 16:30

#1 Aerodrom Bihać

Post by farisovo »

Ko zna nešto više o projektu za civilni Aerodrom Bihać?
Koliko je tačno da je do sada uloženo 3 miliona maraka? Ima li ikakvih radova na terenu koji bi upućivali da je ovaj projekt zaista realnost?
User avatar
drndalo
Posts: 22868
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#2 Re: Aerodrom Bihać

Post by drndalo »

Ako je ona kuca i banner sve sto tamo ima, onda je to samo malo vise od Trebinja...

Zezu na stranu, ako se neka zemlja exproprisala, onda je mozda nesto zaista i potroseno na putu prema aerodromu, a ne samo na plate x podobnih zaposlenika JP...
User avatar
Edin H.
Posts: 47232
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#3 Re: Aerodrom Bihać

Post by Edin H. »

Zar ne mogu iskoristiti Zeljavu?
Bobi
Forum administrator
Posts: 32376
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#4 Re: Aerodrom Bihać

Post by Bobi »

Ma Željava ti je pola-pola sa RH plus mislim da nije regulisano imovinsko(vojno) stanje sto nece za dugo .
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#5 Re: Aerodrom Bihać

Post by Maraschino »

Nema od toga nista. Da se imaju gdje pare prebacivati i poslusnici zaposljavati.

Image

Nesto najruznije sto sam vidio zadnjih 30 godina.
Bolje nista nego svasta postaviti.
The 51st State
Posts: 16743
Joined: 12/01/2008 12:06

#6 Re: Aerodrom Bihać

Post by The 51st State »

na dobrom su mjestu za pocetak i ima potencijal da bude solidno prometan aerodrom, no trebace mnogo vise para od tih 3 miliona da se to dovede u pristojnu funkciju.
Bobi
Forum administrator
Posts: 32376
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#7 Re: Aerodrom Bihać

Post by Bobi »

Od ovog projekta jedino je gluplji onaj Pelješkog(Pelješačkog :D ) mosta :D . Pa eno BL aerodrom... 3 leta sedmično za BG :D .
PM72
Posts: 17923
Joined: 30/04/2012 16:54

#8 Re: Aerodrom Bihać

Post by PM72 »

Bobi wrote:Od ovog projekta jedino je gluplji onaj Pelješkog(Pelješačkog :D ) mosta :D . Pa eno BL aerodrom... 3 leta sedmično za BG :D .
a aerodrom u Trebinju?
User avatar
Edin H.
Posts: 47232
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#9 Re: Aerodrom Bihać

Post by Edin H. »

Neka obnove partizanski aerodrom na Medenom polju. :oops:
PM72
Posts: 17923
Joined: 30/04/2012 16:54

#10 Re: Aerodrom Bihać

Post by PM72 »

Šta bi sa onog aviona što je stajao kao spomenik? Odnjela braća romi ili?
Heller
Posts: 4404
Joined: 02/05/2012 22:32
Location: Tuzla

#11 Re: Aerodrom Bihać

Post by Heller »

Pored Zagreba i BL, nešto ko Trebinjski.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#12 Re: Aerodrom Bihać

Post by Maraschino »

PM72 wrote:
Bobi wrote:Od ovog projekta jedino je gluplji onaj Pelješkog(Pelješačkog :D ) mosta :D . Pa eno BL aerodrom... 3 leta sedmično za BG :D .
a aerodrom u Trebinju?
Sta aerodrom Trebinje?



Radi i normu prebacuje. :lol:
User avatar
Edin H.
Posts: 47232
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#13 Re: Aerodrom Bihać

Post by Edin H. »

Sa ekspanzijom novih radnih mjesta nije cudno potreba za ekspanzijom novih aerodroma diljem BiH. :oops: :razz:
Patriot25
Posts: 13
Joined: 11/11/2017 15:23

#14 Re: Aerodrom Bihać

Post by Patriot25 »

Nisam mogao a da ne napisem komentar na ovo sto sam procitao , vecina vas je neupućena bar po ovom sto sam uspio procitati iz postova , slika postavljena na temi je sportski aerodrom u Bihacu i on kao takav nije se mijenjao vec 30 god , isti taj aerodrom je sada u procesu pretvorbe u novi moderni aerodrom sto je i tema ove rasprave , do sada nije nista zapoceto sa radovima jer se ceka zavrsetak tenderske procedure i zavrsetak elaborata o isplativosti istog , u prvom ciklusu je obezbjeđeno 3 mil km , i sada je vlada fbih obezbjedila jos 3 mil km , ovih dana se pojavila informacija također da je razvojna banka voljna financirati tj dati kredit za izgradnju preostalog dijela , međutim uslov je da se prebaci preduzece na kantonalni nivo sto ne dolazi u obzir jer je u 100 postotnom vlasnistvu grada Bihaca ,sto se tice ovih politickih uhljeba sto se spominje nisu mogli nikoga uhljebiti jer fakticki i ne postoji nista postojao je samo direktor i nista vise ..
User avatar
Dope_Man
Posts: 7793
Joined: 03/06/2016 16:31

#15 Re: Aerodrom Bihać

Post by Dope_Man »

Ne znam stvarno zasto bi komercijalni, medjunarodni aerodrom bio potreban Bihacu. Ima Krajina ljepota zbog kojih vrijedi, ali svaki turist bi tu mnogo lakse dosao dobrim putevima prema HR, BL, i naravno Sarajevu. Ili su ljudi i Bihacu toliko bogati od rada vani da im se isplati umjesto auta voziti se avionom na vikend kuci? :-)

Pare bi definitivno daleko bolje bilo uloziti u putnu infrastrukturu.. ali hebes to, bice i tu prilike da se nekad maznu pare.
Patriot25
Posts: 13
Joined: 11/11/2017 15:23

#16 Re: Aerodrom Bihać

Post by Patriot25 »

Dope_Man wrote:Ne znam stvarno zasto bi komercijalni, medjunarodni aerodrom bio potreban Bihacu. Ima Krajina ljepota zbog kojih vrijedi, ali svaki turist bi tu mnogo lakse dosao dobrim putevima prema HR, BL, i naravno Sarajevu. Ili su ljudi i Bihacu toliko bogati od rada vani da im se isplati umjesto auta voziti se avionom na vikend kuci? :-)

Pare bi definitivno daleko bolje bilo uloziti u putnu infrastrukturu.. ali hebes to, bice i tu prilike da se nekad maznu pare.
Pa ima nesto i u tome sto kazes ali sto vecina ljudi ne zna da je Bihac postao turisticki centar mozda ne sad u velikom kapacitetu ali dovoljno je reci da je ove godine premasio broj od 100 k posjeta , plus dijaspora ova nasa da nam lakse dolaze sa avionom nego da se guzvaju na granicama i cekaju po 5 sati da uđu u BiH , ovim tempom za par godina mozda da dođemo do 200-300 k posjeta onda ce biti opravdana svrha aerodroma , a sto se tice cesta nas redovno mimoilaze u budzetima a i preskupo bi bilo ikakvo povezivanje nekom cestom ili nesto bolje reci nema se para za to haha ..
User avatar
bingov buraz
Posts: 11329
Joined: 14/04/2009 20:23

#17 Re: Aerodrom Bihać

Post by bingov buraz »

2/3 Krajisnika zivi vani,radio bi dobro sigurno
BL je imala sansu a njima nije ni stalo da rade plate idu svakako a manje se umara ovako :mrgreen:
Low cost kompanije uglavnom ne lete za Zagreb,Zadar je najblizi od takvih,Sarajevo daleko,Tuzla jos dalje ima tu mjesta za uvaliti se :mrgreen:
User avatar
Dope_Man
Posts: 7793
Joined: 03/06/2016 16:31

#18 Re: Aerodrom Bihać

Post by Dope_Man »

Patriot25 wrote:
Dope_Man wrote:Ne znam stvarno zasto bi komercijalni, medjunarodni aerodrom bio potreban Bihacu. Ima Krajina ljepota zbog kojih vrijedi, ali svaki turist bi tu mnogo lakse dosao dobrim putevima prema HR, BL, i naravno Sarajevu. Ili su ljudi i Bihacu toliko bogati od rada vani da im se isplati umjesto auta voziti se avionom na vikend kuci? :-)

Pare bi definitivno daleko bolje bilo uloziti u putnu infrastrukturu.. ali hebes to, bice i tu prilike da se nekad maznu pare.
Pa ima nesto i u tome sto kazes ali sto vecina ljudi ne zna da je Bihac postao turisticki centar mozda ne sad u velikom kapacitetu ali dovoljno je reci da je ove godine premasio broj od 100 k posjeta , plus dijaspora ova nasa da nam lakse dolaze sa avionom nego da se guzvaju na granicama i cekaju po 5 sati da uđu u BiH , ovim tempom za par godina mozda da dođemo do 200-300 k posjeta onda ce biti opravdana svrha aerodroma , a sto se tice cesta nas redovno mimoilaze u budzetima a i preskupo bi bilo ikakvo povezivanje nekom cestom ili nesto bolje reci nema se para za to haha ..
Dobro, sa 200-300k posjeta bi definitivno bio opravdan, al zasad se nekako cini neopravdano. Nadam se ipak da ce uraditi adekvatnu studiju opravdanosti prije nego se krene u to sve. Nista protiv Bihaca i Krajine, naprotiv, volim vidjeti da se gradi i napreduje u svakom dijelu drzave, ali ne volim kad drzava iz ko zna kakvih razloga velike pare baci u neke projekte koji mozda i nisu najbolji ili su cak teska propast s ekonomskog aspekta. Nadam se da grijesim i da, ako se i uradi, bude profita na tom aerodromu.
User avatar
Kejn
Posts: 2630
Joined: 24/09/2016 12:24
Location: Sarajevo Temple Prime. U prvom safu

#19 Re: Aerodrom Bihać

Post by Kejn »

Čitav Unsko-sanski kanton je idealan kao transportno uvozno čvorište koje bi moglo snadbjevati čitavu federaciju BiH robom iz zapadne i centralne Evrope. Ono što im fali je je dobar autoput do Zagreba koji bi ga spojio sa najvećim prometnim čvorištem u blizini (što je Zagreb), željeznička pruga. Sa druge strane to isto im fali i do Sarajeva. Dakle pitanje je da li ćemo to ikada dočekati s obzirom koliko bi to sve koštalo. Također ovo sa aerodromom je super stvar pogotovo zbog toga koliko su Krajišnicima obećavali cargo aerodrom. Bilo kako bilo ja kao Bošnjak iz Sarajeva bi najviše volio da me opskrbljuju moji sunarodnjaci za koje znam da su većina na samoj državnoj granici nego li izvoznici evropskih vrijednosti iz Posušja i Gruda il ti bratije iz Šumske koji nam mogu zavrnuti plin i vodu kad god im se ćejfne.
Patriot25
Posts: 13
Joined: 11/11/2017 15:23

#20 Re: Aerodrom Bihać

Post by Patriot25 »

Dope_Man wrote:
Patriot25 wrote:
Dope_Man wrote:Ne znam stvarno zasto bi komercijalni, medjunarodni aerodrom bio potreban Bihacu. Ima Krajina ljepota zbog kojih vrijedi, ali svaki turist bi tu mnogo lakse dosao dobrim putevima prema HR, BL, i naravno Sarajevu. Ili su ljudi i Bihacu toliko bogati od rada vani da im se isplati umjesto auta voziti se avionom na vikend kuci? :-)

Pare bi definitivno daleko bolje bilo uloziti u putnu infrastrukturu.. ali hebes to, bice i tu prilike da se nekad maznu pare.
Pa ima nesto i u tome sto kazes ali sto vecina ljudi ne zna da je Bihac postao turisticki centar mozda ne sad u velikom kapacitetu ali dovoljno je reci da je ove godine premasio broj od 100 k posjeta , plus dijaspora ova nasa da nam lakse dolaze sa avionom nego da se guzvaju na granicama i cekaju po 5 sati da uđu u BiH , ovim tempom za par godina mozda da dođemo do 200-300 k posjeta onda ce biti opravdana svrha aerodroma , a sto se tice cesta nas redovno mimoilaze u budzetima a i preskupo bi bilo ikakvo povezivanje nekom cestom ili nesto bolje reci nema se para za to haha ..
Dobro, sa 200-300k posjeta bi definitivno bio opravdan, al zasad se nekako cini neopravdano. Nadam se ipak da ce uraditi adekvatnu studiju opravdanosti prije nego se krene u to sve. Nista protiv Bihaca i Krajine, naprotiv, volim vidjeti da se gradi i napreduje u svakom dijelu drzave, ali ne volim kad drzava iz ko zna kakvih razloga velike pare baci u neke projekte koji mozda i nisu najbolji ili su cak teska propast s ekonomskog aspekta. Nadam se da grijesim i da, ako se i uradi, bude profita na tom aerodromu.
Pa slazem se iskreno ali eto necemo nista saznati dok ne bude ova studija opravdanosti , pa za sada sve ide u tom pogledu da se sire turisticki kapaciteti pa nadam se da ce i to ako uspije mozda privuci ljude da lakse dođu do Krajine i Bihaca , pa za prvi pogled i nama Biscanima je bilo sve vise onako da je ovo predizborna kampanja ali eto nekako nada uvijek umire zadnja nadamo se da ce uspjeti ,a racunamo da ce i dio ovih sa Plitvickih jezera moci doci preko Bihaca do krajnje destinacije , lakse je doci direkt u Bihac pa na Plitvicka jezera neg u Zg pa putovati vamo..
Patriot25
Posts: 13
Joined: 11/11/2017 15:23

#21 Re: Aerodrom Bihać

Post by Patriot25 »

Kejn wrote:Čitav Unsko-sanski kanton je idealan kao transportno uvozno čvorište koje bi moglo snadbjevati čitavu federaciju BiH robom iz zapadne i centralne Evrope. Ono što im fali je je dobar autoput do Zagreba koji bi ga spojio sa najvećim prometnim čvorištem u blizini (što je Zagreb), željeznička pruga. Sa druge strane to isto im fali i do Sarajeva. Dakle pitanje je da li ćemo to ikada dočekati s obzirom koliko bi to sve koštalo. Također ovo sa aerodromom je super stvar pogotovo zbog toga koliko su Krajišnicima obećavali cargo aerodrom. Bilo kako bilo ja kao Bošnjak iz Sarajeva bi najviše volio da me opskrbljuju moji sunarodnjaci za koje znam da su većina na samoj državnoj granici nego li izvoznici evropskih vrijednosti iz Posušja i Gruda il ti bratije iz Šumske koji nam mogu zavrnuti plin i vodu kad god im se ćejfne.
Pa mislim sto se tice transportnog čvorišta da vec lagano se ide u tom smjeru evo ponovo se osposobljava Unska pruga*( bar tako kazu u najavi je elektrifikacija) , pa bilo je nekih priča da ce autoput ili brza cesta napraviti dole od gospica pa prema Bihacu sto je nekih 30-40 km nije ni toliko mozda ,što se tiče pruge ako se osposobi ovaj naš dio vecina Hr kompanija ce voziti preko nas robu jer im je blize nego preko svojih pruga i mi smo direktno prikljuceni sa lukama u Splitu i Sibeniku ako se ne varam . Pa vjerovatno nećemo nikad ni docekati da dođe neka brza cesta ili nesto ali ako naprave bar do Jajca pristojno nesto ostalo bi se dalo prevaliti lakse .
User avatar
So What!
Posts: 11187
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#22 Re: Aerodrom Bihać

Post by So What! »

Izgradnja probne dionice poletno-sletne staze Aerodroma Bihać - 29. 11. 2019. @ Euro-Asfalt

Image

Image

Image

Image

Image
User avatar
So What!
Posts: 11187
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#23 Re: Aerodrom Bihać

Post by So What! »

Image

Image

Image

Image

Image
155_mm
Posts: 12057
Joined: 25/03/2011 17:44

#24 Re: Aerodrom Bihać

Post by 155_mm »

pa ovi se stvarno ne zezaju sa tim aerodrom u bihacu.
nedavno saznasmo da se uvodi kanalizacija namjenskoj industriji u bihacu. i treba krenuti od najvaznije stvari. :D

izgleda da su napokon shvatili strateski znacaj krajine za samo sarajevo.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#25 Re: Aerodrom Bihać

Post by Maraschino »

:thumbup: :thumbup:

:bih: :bih:

od neceg se mora krenuti pa ko doceka
Post Reply