ABS ESP fehler

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
dgL_
Posts: 3037
Joined: 25/09/2014 22:39

#1 ABS ESP fehler

Post by dgL_ »

Greska je slijedeca

1 Fehler gefunden:
01542 - Geber fur Drehrate (G202)
27-10 - unplausibles Signal - Sporadisch

Abs esp lampice se pale, blokiraju povremeno prednji desni tocak koji sam od sebe koci i grije se, ponekad esp lampica sama blinka, aktivira se abs ponekad pri minimalnom kocenju po suhom (dakle onda kad nebi trebo da se aktivira)

Dakle ima dosta simptoma, dijagnostika kaze to... A mehanicar mi kaze da odem nekom autoelektricaru i da se radi o "softwarskoj greski" bez da je i pogledao... Radio sam mali servis pa sam mislio i to uradit medjutom uputio me na Bucu u Koloniji..

Zna li iko o cemu se ovde radi? Passat 5+ 1.9 96 kw...
User avatar
commendatore
Posts: 6044
Joined: 26/03/2016 10:24
Location: Niodaklevačka VukojeBIHа

#2 Re: ABS ESP fehler

Post by commendatore »

provjeri napon akumulayora pri punjenju i digni taj tocak u zrak i vidi jel ga klipic blokira klipic ili razradit zamijenit set gumica sa kocionim uljem ili kupit novi kocioni cilindar
dgL_
Posts: 3037
Joined: 25/09/2014 22:39

#3 Re: ABS ESP fehler

Post by dgL_ »

commendatore wrote:provjeri napon akumulayora pri punjenju i digni taj tocak u zrak i vidi jel ga klipic blokira klipic ili razradit zamijenit set gumica sa kocionim uljem ili kupit novi kocioni cilindar
Ne blokira se tocak kad se ne desi trenutak ovaj da abs poludi, upali lampice.. Nekad 15 dana sve normalno pa 4-5 zeza i ave tako.. Kad je ok tocak se okrece normalno... A kad se desi osjetim da koci. Tad kocnica postane tvrdja... Navodno je senzoe ugla volana... Al mi nema logike.. A niko od majstora nema zivaca da se zajebva sa ovim... Svako prica neke svoje price..
User avatar
basicm
Posts: 10480
Joined: 16/01/2012 21:38

#4 Re: ABS ESP fehler

Post by basicm »

Jel ono passat? Cini mi se da je to abs senzor onaj sto masno kosta...sa glavcinom ili kako ono?
preludezalude
Posts: 5626
Joined: 07/03/2012 00:09

#5 Re: ABS ESP fehler

Post by preludezalude »

Potpuno iste simptome sam ja imao na svom autu, jedino nije se palila esp lampica jer nemam esp. Povremeno se desavalo i tada samo blagi pritisak na kocnicu bi opasno prednji kraj zanosilo u stranu. Jedan tocak koci pretjerano a drugi nikako. Na kraju se ispostavilo da jedan prednji abs senzor je pogresno ocitavao brzinu zbog fizicke prepreke koja se uglavila ispred senzora.
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#6 Re: ABS ESP fehler

Post by Ommadawn »

Uradi dijagnostiku u VW ovlaštenom servisu.
Moguće je da ti je otišla ABS-jedinica a to košta pofino, oko 5000 maraka je za Škodu/VW. No ukoliko nađeš majstora u Bosni da popravlja te jedinice, koštat će te deset puta manje.
dgL_
Posts: 3037
Joined: 25/09/2014 22:39

#7 Re: ABS ESP fehler

Post by dgL_ »

Ommadawn wrote:Uradi dijagnostiku u VW ovlaštenom servisu.
Moguće je da ti je otišla ABS-jedinica a to košta pofino, oko 5000 maraka je za Škodu/VW. No ukoliko nađeš majstora u Bosni da popravlja te jedinice, koštat će te deset puta manje.
Po dijagnostici kaze senzoe ugla volana... Ali navodno treba ispitati sve senzore absa i vidjeti odakle potice greska... E sad sa autoelektricarima sam na VI... Nema dobrog majstora autoelektrike koji je spreman pregledat sve komplet...
dgL_
Posts: 3037
Joined: 25/09/2014 22:39

#8 Re: ABS ESP fehler

Post by dgL_ »

Ommadawn wrote:Uradi dijagnostiku u VW ovlaštenom servisu.
Moguće je da ti je otišla ABS-jedinica a to košta pofino, oko 5000 maraka je za Škodu/VW. No ukoliko nađeš majstora u Bosni da popravlja te jedinice, koštat će te deset puta manje.
5000 KM za auto koje vrijedi 6000?
User avatar
konektovan
Posts: 40627
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#9 Re: ABS ESP fehler

Post by konektovan »

dgL_ wrote:
Ommadawn wrote:Uradi dijagnostiku u VW ovlaštenom servisu.
Moguće je da ti je otišla ABS-jedinica a to košta pofino, oko 5000 maraka je za Škodu/VW. No ukoliko nađeš majstora u Bosni da popravlja te jedinice, koštat će te deset puta manje.
5000 KM za auto koje vrijedi 6000?
Nova druze nova, a znas i ti kao i mi :mrgreen: da ti to neces kupiti novo. Ide reparacija, polovno, za takav auto, a najbolje je naci nekoga ko ce to detaljno ispitati, da se covjek ne izlaze troškovima zbog pogresne dijagnostike.
shandrprcSA
Posts: 9797
Joined: 23/02/2013 08:16

#10 Re: ABS ESP fehler

Post by shandrprcSA »

hoce on Renola da proda :D
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#11 Re: ABS ESP fehler

Post by amar1994 »

konektovan wrote:
Nova druze nova, a znas i ti kao i mi :mrgreen: da ti to neces kupiti novo. Ide reparacija, polovno, za takav auto, a najbolje je naci nekoga ko ce to detaljno ispitati, da se covjek ne izlaze troškovima zbog pogresne dijagnostike.
ne radi skoro niko na Balkanu ako je u pitanju glavna jedinica :-)
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#12 Re: ABS ESP fehler

Post by Ommadawn »

Meni je proslo ljeto otisla ABS ESP jedinica na Skodi Superb 2009 godiste. Pojavila se lampica i ne rade parking-senzori, niti samoparkiranje (koje nikada nisam koristio a imao sam auto godinu dana). Odvezem je u ovlasten servis, zovu telefonom i vele da je nova 2500 eura plus ruke, a polovna negdje oko 700 eura ali nemam garanciju na nju, sto na novu imam godinu dana. Istovremeno mi kolega s posla kaze da imaju ljudi koji to popravljaju i fakat nadjem tri-cetiri firme u Skandinaviji koje se sa tim bave. Cijena od 120 eura pa na vise, ovisno o autu, plus imas garanciju na njega 2 godine. Istovremeno nadjem i na E-bay se prodaje polovna jedinica, 500 eura i imas garanciju na nju godinu dana.
Kontaktiram firmu, meni su trazili 250 eura za moju, u to ulazi i postarina. Jebeno je samo na Skodi promijeniti jer je smjestena malo nepristupacno a takodjer bitno je sistem i ozraciti.

Medjutim, najbolje je da uradis dijagnostiku u ovlastenom servisu pa da znas tacno sta je otislo.
User avatar
basicm
Posts: 10480
Joined: 16/01/2012 21:38

#13 Re: ABS ESP fehler

Post by basicm »

dgL_ wrote:
Ommadawn wrote:Uradi dijagnostiku u VW ovlaštenom servisu.
Moguće je da ti je otišla ABS-jedinica a to košta pofino, oko 5000 maraka je za Škodu/VW. No ukoliko nađeš majstora u Bosni da popravlja te jedinice, koštat će te deset puta manje.
Po dijagnostici kaze senzoe ugla volana... Ali navodno treba ispitati sve senzore absa i vidjeti odakle potice greska... E sad sa autoelektricarima sam na VI... Nema dobrog majstora autoelektrike koji je spreman pregledat sve komplet...
Jesi imao zahvata koje su mogle poremetiti spuru u zadnje vrijeme?
User avatar
corsa
Posts: 2579
Joined: 15/12/2005 10:35
Location: Sarajevo

#14 Re: ABS ESP fehler

Post by corsa »

Ja sam imao problem sa senzorom ugla volana, ali nisu mi bili simptomi kao tvoji. Samo se isključivao ESP. Sa ABS-om nije bilo nikavih problema, niti je sam kočio. Kupio repariran senzor, sve me koštalo 360 maraka.
dgL_
Posts: 3037
Joined: 25/09/2014 22:39

#15 Re: ABS ESP fehler

Post by dgL_ »

corsa wrote:Ja sam imao problem sa senzorom ugla volana, ali nisu mi bili simptomi kao tvoji. Samo se isključivao ESP. Sa ABS-om nije bilo nikavih problema, niti je sam kočio. Kupio repariran senzor, sve me koštalo 360 maraka.
Ono sta je dovelo do greske tog senzora ptice znaju sta je... Citao sam da ima slucajeva gdje je izbacivao gresku senzora G202 a na kraju se ispostavi da neki od senzora na tocku brljavi nakon promjene sve bude ok... Nasao sam par slicnih situacija i ni na jednom nije bio modul absa ako na to mislite... Osim toga polovnih po PIKu ima po 100-200 KM...

Danas citav dan vozio bez problema... Ni lampica ni kocenja nicega... I sad vako 10 dana i onda odjednom opet... Siguran sam da me jebe neka glupost.. 99%... Imate li nekoga da spava sa strujom a da mu nije mrsko provjerit otpore svih senzora i vidjeti dzekove, zice, konektore.... Cujem da passat i ispod sjedista ima taj neki esp senzor koji "upravlja" odnosno dobiva signale od senzora na tockovima pa salje prema ECU...
dgL_
Posts: 3037
Joined: 25/09/2014 22:39

#16 Re: ABS ESP fehler

Post by dgL_ »

basicm wrote:
dgL_ wrote:
Ommadawn wrote:Uradi dijagnostiku u VW ovlaštenom servisu.
Moguće je da ti je otišla ABS-jedinica a to košta pofino, oko 5000 maraka je za Škodu/VW. No ukoliko nađeš majstora u Bosni da popravlja te jedinice, koštat će te deset puta manje.
Po dijagnostici kaze senzoe ugla volana... Ali navodno treba ispitati sve senzore absa i vidjeti odakle potice greska... E sad sa autoelektricarima sam na VI... Nema dobrog majstora autoelektrike koji je spreman pregledat sve komplet...
Jesi imao zahvata koje su mogle poremetiti spuru u zadnje vrijeme?
Ne, apsolutno..

Ako neko zna gdje se nalazi tacno taj senzor za bocno proklizivanje koji bi trebo bit negdje ispod sjedista navodno na ovim passatima?
dgL_
Posts: 3037
Joined: 25/09/2014 22:39

#17 Re: ABS ESP fehler

Post by dgL_ »

basicm wrote:Jel ono passat? Cini mi se da je to abs senzor onaj sto masno kosta...sa glavcinom ili kako ono?
Ma senzor brzine na tocku nije skup... Ako mislis na njega... Mjenja se samo on... Moram uhvatit vremena da ovo neko detaljnije pogleda..
User avatar
basicm
Posts: 10480
Joined: 16/01/2012 21:38

#18 Re: ABS ESP fehler

Post by basicm »

dgL_ wrote:
basicm wrote:Jel ono passat? Cini mi se da je to abs senzor onaj sto masno kosta...sa glavcinom ili kako ono?
Ma senzor brzine na tocku nije skup... Ako mislis na njega... Mjenja se samo on... Moram uhvatit vremena da ovo neko detaljnije pogleda..
Googlaj yaw sensor passat
preludezalude
Posts: 5626
Joined: 07/03/2012 00:09

#19 Re: ABS ESP fehler

Post by preludezalude »

dgL_ wrote:
Ommadawn wrote:Uradi dijagnostiku u VW ovlaštenom servisu.
Moguće je da ti je otišla ABS-jedinica a to košta pofino, oko 5000 maraka je za Škodu/VW. No ukoliko nađeš majstora u Bosni da popravlja te jedinice, koštat će te deset puta manje.
Po dijagnostici kaze senzoe ugla volana... Ali navodno treba ispitati sve senzore absa i vidjeti odakle potice greska... E sad sa autoelektricarima sam na VI... Nema dobrog majstora autoelektrike koji je spreman pregledat sve komplet...
Da si u Tuzli znao bih te uputiti do covjeka koji je dooobar sa dijagnostikom.
dgL_
Posts: 3037
Joined: 25/09/2014 22:39

#20 Re: ABS ESP fehler

Post by dgL_ »

Sa obzirom da mi se, slicno po ustaljenom procesu i aktivaciji absa odnosno podrhtavanju papucice pri laganom kocenju i suhoj cesti desavalo 2-3 puta da mi se tokom voznje bez dodiricanja kocnice aktivira esp.. Dakle svijetluca esp koliko moze a ja vozim po ravnom 30 na sat u drugoj brzini. Jedno me zanima? Ide li esp preko ABS centrale? Ako ne ide onda mislim da nju skoro pa sigurno mogu eliminisati vec da je greska u esp senzorima dzekovima, zicama... Na tockovima znam da su senzori abs i esp zajednicki, ali me glavne jrdinice zanimaju?

Hvala
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#21 Re: ABS ESP fehler

Post by Ommadawn »

dgL_ wrote:Sa obzirom da mi se, slicno po ustaljenom procesu i aktivaciji absa odnosno podrhtavanju papucice pri laganom kocenju i suhoj cesti desavalo 2-3 puta da mi se tokom voznje bez dodiricanja kocnice aktivira esp.. Dakle svijetluca esp koliko moze a ja vozim po ravnom 30 na sat u drugoj brzini. Jedno me zanima? Ide li esp preko ABS centrale? Ako ne ide onda mislim da nju skoro pa sigurno mogu eliminisati vec da je greska u esp senzorima dzekovima, zicama... Na tockovima znam da su senzori abs i esp zajednicki, ali me glavne jrdinice zanimaju?

Hvala
Pa jedinica ti obuhvata i ABS i ESP. Bar znam da je meni tako, plus sto mi je obuhvatala tzv. samoparkiranje (Pritisnes dugme, prebacis ga u rikverc, pustis volan i on sam parkira na ulici izmedju auta a orijentira se pomocu parking-senzora.
Ja predpostavljam da ti je otisla ABS-jedinica.
dgL_
Posts: 3037
Joined: 25/09/2014 22:39

#22 Re: ABS ESP fehler

Post by dgL_ »

Ommadawn wrote:
dgL_ wrote:Sa obzirom da mi se, slicno po ustaljenom procesu i aktivaciji absa odnosno podrhtavanju papucice pri laganom kocenju i suhoj cesti desavalo 2-3 puta da mi se tokom voznje bez dodiricanja kocnice aktivira esp.. Dakle svijetluca esp koliko moze a ja vozim po ravnom 30 na sat u drugoj brzini. Jedno me zanima? Ide li esp preko ABS centrale? Ako ne ide onda mislim da nju skoro pa sigurno mogu eliminisati vec da je greska u esp senzorima dzekovima, zicama... Na tockovima znam da su senzori abs i esp zajednicki, ali me glavne jrdinice zanimaju?

Hvala
Pa jedinica ti obuhvata i ABS i ESP. Bar znam da je meni tako, plus sto mi je obuhvatala tzv. samoparkiranje (Pritisnes dugme, prebacis ga u rikverc, pustis volan i on sam parkira na ulici izmedju auta a orijentira se pomocu parking-senzora.
Ja predpostavljam da ti je otisla ABS-jedinica.
Tek kad me neko ubjedi, pokaze mi, dokaze da je to onda cu je mjenjat... Do tad cu odvuci nekom elektricaru da se zajebava malo..previse tu ima stvari da bi sad ovako moglo da se da kaze da je ABS modul...

Hvala svakako
User avatar
Namce
Posts: 121
Joined: 01/06/2010 00:47

#23 Re: ABS ESP fehler

Post by Namce »

dgL_ wrote:
basicm wrote:Jel ono passat? Cini mi se da je to abs senzor onaj sto masno kosta...sa glavcinom ili kako ono?
Ma senzor brzine na tocku nije skup... Ako mislis na njega... Mjenja se samo on... Moram uhvatit vremena da ovo neko detaljnije pogleda..
Mom drugu je otišao senzor na ABS modulu na tom passatu samo što je kod njega amerikanac pa je malo teže naći elektroniku modula. Mirza iz Buća Potoka preko puta žutog taksija mu je to riješio, lik je profi što se tiče tih sitnih zafrkancija. Ako treba broj javi se na pp.
dgL_
Posts: 3037
Joined: 25/09/2014 22:39

#24 Re: ABS ESP fehler

Post by dgL_ »

Namce wrote:
dgL_ wrote:
basicm wrote:Jel ono passat? Cini mi se da je to abs senzor onaj sto masno kosta...sa glavcinom ili kako ono?
Ma senzor brzine na tocku nije skup... Ako mislis na njega... Mjenja se samo on... Moram uhvatit vremena da ovo neko detaljnije pogleda..
Mom drugu je otišao senzor na ABS modulu na tom passatu samo što je kod njega amerikanac pa je malo teže naći elektroniku modula. Mirza iz Buća Potoka preko puta žutog taksija mu je to riješio, lik je profi što se tiče tih sitnih zafrkancija. Ako treba broj javi se na pp.
Mozes li ga pitati kakve je simptome imao? Ako ti nije frka posalji broj da odem.. Ako se susreto sa slicnim jos bolje...
Post Reply