5 najboljih knjiga koje ste procitali

Kulturna dešavanja, predstave, izložbe, festivali, obrazovanje i budućnost mladih...

Moderator: Chloe

Post Reply
User avatar
Truba
Posts: 81796
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#126 Re: 5 najboljih knjiga koje ste procitali

Post by Truba »

to sve lektire :D
sokkia
Posts: 2777
Joined: 23/08/2010 15:19

#127 Re: 5 najboljih knjiga koje ste procitali

Post by sokkia »

1 derviš i smrt M. Selimović
2 derviš i smrt M. Selimović
3 derviš i smrt M. Selimović
4 tvrđava M. Selimović
5 zbogom oružije E Hemingvej
User avatar
zlo zlo
Posts: 4485
Joined: 28/10/2012 16:01

#128 Re: 5 najboljih knjiga koje ste procitali

Post by zlo zlo »

1.George Martin, Pjesma leda i vatre
2.Tad Williams, Sjecanje,tuga i trn
3.Guy Gavrial Kay, Fionovarska tapiserija
4.Guy Gavriel Kay, Tigana
5.Guy Gavriel Kay, Pjesma za Arbonnu
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#129 Re: 5 najboljih knjiga koje ste procitali

Post by ExNihilo »

Meni je internet tačno zgadio Selimovića zbog masovne zloupotrebe njegovih citata u svrhu promocije patetike, plitkosti i paćeništva.
User avatar
Truba
Posts: 81796
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#130 Re: 5 najboljih knjiga koje ste procitali

Post by Truba »

ja sam desetljećima izbjegavao domaće pisce pogotovo mešu i andrića... međutim zaista su velikani
derviš i tvrđava su zaista knjige nad knjigama
sokkia
Posts: 2777
Joined: 23/08/2010 15:19

#131 Re: 5 najboljih knjiga koje ste procitali

Post by sokkia »

Ellinor wrote:Meni je internet tačno zgadio Selimovića zbog masovne zloupotrebe njegovih citata u svrhu promocije patetike, plitkosti i paćeništva.
a što da ti se Meša zgadi, zar se nisu trebali zgadit oni što zloupotrebljavaju citate :cry:
User avatar
malsal
Posts: 772
Joined: 11/07/2012 14:50
Location: oko moje glave

#132 Re: 5 najboljih knjiga koje ste procitali

Post by malsal »

Nemoguce pitanje, sta cini knigu "naj"... Nekad mi se cini da je vise do mog raspolozenja nego do knjige, te kako smatram da pitanje nije fer nece ni odgovor biti fer...

Sci-Fi
Hypereion (Dan Simmons)
Excession (Ian M Banks)
Valis (Philip K Dick)
Player of Games (Ian M Banks)
Reality Disfunction (Peter F Hamilton)

"Lektira"'
Uhode (Dervis Susic)
100 godina samoce (Gabriel Garcia Marqes)
Zlocin i kazna (Dostojevski)
Brave New World (Aldous Huxsley)
Stranac (Albert Camus)

"Nako"
Salmon Fishing in the Yemen (Paul Torday)
The Elagance og the Hedhegoh (Muriel Barbery)
Pitanje Bruna (Aleksandar Hemond)
A Short History of Tractors in Ukranian (Jonathan safran Foer)
Kafka na plazi (Haruki Marukami)

Faktoidne knjige
Guns Germs and Steel (Jared Diamond)
The Balkans since 1453 (Stavrianos)
The Arabs - A history (Eugene Rogan)
Brief Hostiry of Time (Stephen Hawking)
Freakonomics (Steven Levitt / Stephen Dubneer)

Ovo je bez trilera, fantazije, biografija....inace bi lista bila ko lektira
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#133 Re: 5 najboljih knjiga koje ste procitali

Post by ExNihilo »

sokkia wrote:
Ellinor wrote:Meni je internet tačno zgadio Selimovića zbog masovne zloupotrebe njegovih citata u svrhu promocije patetike, plitkosti i paćeništva.
a što da ti se Meša zgadi, zar se nisu trebali zgadit oni što zloupotrebljavaju citate :cry:
U pravu si, ali mozak povezuje asocijativno jedno s drugim :D Nekako se distanciraš od pisca i njegovih knjiga (koliko god vanvremenski one, objektivno, dobre bile) kada vidiš kakve horde krembila se identificiraju s njegovim rečenicama. Postalo je popularno i cool furati Selimovića, reći da ti je baš on najdraži pisac, ostaviti tako privid neke dubine i načitanosti, bez obzira što takvi njegova djela uglavnom svode na ljubavnu priču Ahmeta i Tijane koja je, po mom skromnom mišljenju, najslabija komponenta njegovog opusa jer je suviše idealizirana.
User avatar
Nisrin
Posts: 5489
Joined: 26/04/2009 15:40
Location: Bistrik, RajvoSA

#134 Re: 5 najboljih knjiga koje ste procitali

Post by Nisrin »

Sto godina samoće
Hiljadu sjajnih sunaca
Legenda o Ali-pasi
Djetinjstvo o ratu
Lovac u zitu
Sjecanje na moje tuzne kurve
Doktrina soka...itd itd
i šta sad
Posts: 59
Joined: 04/01/2013 16:52

#135 Re: 5 najboljih knjiga koje ste procitali

Post by i šta sad »

Selimović
Andrić
Hivzi Bjelavac
Sjena vjetra-Zafon
U sjeni narovog drveta-Tarik Ali
Dvori od oraha-Miljenko Jergović
Poglavnikova bakterija-Boris Dežulović
...malo sam pretjerala :)
User avatar
Ultravox
Posts: 1209
Joined: 18/05/2011 13:02

#136 Re: 5 najboljih knjiga koje ste procitali

Post by Ultravox »

Neke su se urezale :wink:

Dostojevski - Zločin i kazna,
James Jones - Trkači olovnih nogu,
John Christopher - Smrt trave,
Pohl Frederik - Kapija.
Iljf i Petrov - Dvanaest stolica ...
Golum
Posts: 9
Joined: 06/11/2012 03:12

#137 Re: 5 najboljih knjiga koje ste procitali

Post by Golum »

svaka knjiga je najbolja ako je pročitate, ovdje navodim samo neke od bisera svjetske književnosti

CharlesBukowski - Faktotum
Milorad Pavić - Hazarski rečnik
Taha Hussein - Dani
Isak Bashevis Singer - Rob
Knut Hamsun - Glad

ovisno od pravca, ako se već nađe neki zaljubljenik, vazda ću rado predložiti neka djela koja jednostavno morate pročitati da bi uopšte smjeli reći da ste ozbiljan knjiški manijak, kao ja :)
iscrtani čovek
Posts: 343
Joined: 10/03/2013 18:24

#138 Re: 5 najboljih knjiga koje ste procitali

Post by iscrtani čovek »

Teško je odrediti, pogotovo što se i ukusi vremenom menjaju...
Generalno :
Majstor i Margarita/Mihail Bulgakov
Bela garda/ Mihail Bulgakov
It/Stiven King
U Šumi/Tana Frenč
Narcis i zlatousti/Herman Hese

Samo domaće :
Tvrđava/Meša Selimović
Pesma/Oskar Davičo
Besnilo/Borislav Pekić
Biblioteka/Zoran Živković
Na drini ćuprija/ Ivo Andrić

Fantastika, horor itd :
It-Stiven King
Sudar kraljeva-Džordž Martin
Vrata do raja-Din Kunc
Bogovi lično-Isak Asimov
Mesečevi vrtovi-Stiven Erikson

Domaća fantastika, horor itd :
Biblioteka-Zoran Živković
Četvrti krug-Zoran Živković
Poslednji Srbin-Boban Knežević
Nakot-Goran Skrobonja
Crni cvet-Boban Knežević


Teško je praviti ovakve liste. Uvek ti neko drag izostane. Evo recimo, Branku Ćopiću nisam našao mesta, a jako volim njegovu literaturu.
User avatar
Joker88
Posts: 4398
Joined: 05/08/2012 17:07

#139 Re: 5 najboljih knjiga koje ste procitali

Post by Joker88 »

1. Sto godina samoce
2. Minka (Hifzi Bjelevac)
3. Zlocin i kazna/mada su mi dobre i druge njegove knjige
4. Zahir
5. Kandid (Volter)

Sto se tice Ive Andrica, nakon prica da je bio nacionalista i sve to, ne zelim citat njegova djela ...
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#140 Re: 5 najboljih knjiga koje ste procitali

Post by ExNihilo »

Joker88 wrote:
Sto se tice Ive Andrica, nakon prica da je bio nacionalista i sve to, ne zelim citat njegova djela ...

Internet se zatresao kakvu si glupost napisala....

Imamo jednog od najvećih književnika u historiji književnosti, a odričemo ga se (bez da pročitamo šta je pisao!) jer je neko iz SDA rekao da je frajko mrzio muslimane....
wolf07
Posts: 1718
Joined: 29/08/2010 02:44

#141 Re: 5 najboljih knjiga koje ste procitali

Post by wolf07 »

Ellinor wrote:
Joker88 wrote:
Sto se tice Ive Andrica, nakon prica da je bio nacionalista i sve to, ne zelim citat njegova djela ...

Internet se zatresao kakvu si glupost napisala....

Imamo jednog od najvećih književnika u historiji književnosti, a odričemo ga se (bez da pročitamo šta je pisao!) jer je neko iz SDA rekao da je frajko mrzio muslimane....
Zasto se svi oni koji brane Kusturicu i Andrica, kad god se pomene politicka dimenzija djelovanja ove dvojice, odmah hvataju za njihov umjetnicki angazman i uspjehe??? To sto je neko veliki pisac, reziser, baletan, gitarista ne znaci da istovremeno nije i fasista!

Hocete dokaz, Knut Hamsun je bio nobelovac ali i zestoki pobornik HITLERA i nacizma!!!!!
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#142 Re: 5 najboljih knjiga koje ste procitali

Post by ExNihilo »

wolf07 wrote:
Ellinor wrote:
Joker88 wrote:
Sto se tice Ive Andrica, nakon prica da je bio nacionalista i sve to, ne zelim citat njegova djela ...

Internet se zatresao kakvu si glupost napisala....

Imamo jednog od najvećih književnika u historiji književnosti, a odričemo ga se (bez da pročitamo šta je pisao!) jer je neko iz SDA rekao da je frajko mrzio muslimane....
Zasto se svi oni koji brane Kusturicu i Andrica, kad god se pomene politicka dimenzija djelovanja ove dvojice, odmah hvataju za njihov umjetnicki angazman i uspjehe??? To sto je neko veliki pisac, reziser, baletan, gitarista ne znaci da istovremeno nije i fasista!

Hocete dokaz, Knut Hamsun je bio nobelovac ali i zestoki pobornik HITLERA i nacizma!!!!!

Prvo, googlaj Godwin's Law :lol:

Drugo, Kusturica i Andrić mogu u istu rečenicu samo mozgovima ispranim nacionalizmom.

Treće, Andriću se "nacionalizam" pripisuje indirektno kroz riječi i djela njegovih likova, što je rezon na nivou obdaništa.

Četvrto, Andrić fašista? Po čemu ?

p.s. Ono što indoktrinirani mozak pojedinaca ne konta jeste - Nije riječ o tome da se navodni "Andrićev nacionalizam" opravdava njegovom umjetničkom genijalnošću (kao što je kod Kusturice), nego se Andrićevoj umjetnosti pripisuje nacionalizam, pa iz tog dervira "Andrićeva mržnja i nacionalizam" ;-)
User avatar
Joker88
Posts: 4398
Joined: 05/08/2012 17:07

#143 Re: 5 najboljih knjiga koje ste procitali

Post by Joker88 »

Ellinor wrote:
Joker88 wrote:
Sto se tice Ive Andrica, nakon prica da je bio nacionalista i sve to, ne zelim citat njegova djela ...

Internet se zatresao kakvu si glupost napisala....

Imamo jednog od najvećih književnika u historiji književnosti, a odričemo ga se (bez da pročitamo šta je pisao!) jer je neko iz SDA rekao da je frajko mrzio muslimane....
To je to!
Last edited by Joker88 on 11/03/2013 11:09, edited 1 time in total.
wolf07
Posts: 1718
Joined: 29/08/2010 02:44

#144 Re: 5 najboljih knjiga koje ste procitali

Post by wolf07 »

Mozda nije zgoreg pogledati doktorsku disertaciju Ive Andrica pa onda pricati o tome da li je i koliko njegov odnos spram Bosnjaka bio korektan ili ne. Druga stvar, evo odlicno primjecujete da se Kusturici ima sta prigovoriti glede nacionalizma radi njegovog direktnog politickog angazmana (istovremeno, njegovo umjetnicko djelo je "operisano" od bilo kakvog nacionalizma), u cemu je onda problem da se neko tretira kao nacionalista zbog umjetnickog djela iako mu politicki angazman nije bio nekorektan. Andric je odlican pisac, van svake sumnje, ali nadjite mi jedan pozitivan opis Bosnjaka u bilo kom njegovom djelu i zavrsicemo raspravu. Uvijek su Bosnjaci mutnog vodnjikavog pogleda, zdepasti, lijeni , jednom rijecju - gadni. Nasuprot njima je opis Srba i Hrvata, stasiti, lijepi, bistri...da ne gnjavim, to je davno primijecena stvar i nije to niko izvalio napamet. Uostalom, da Andric nije pogodio "zicu" velikosrpskog elementa zar mislite da bi bio tako hvaljen od tih krugova? Pa imaju Srbi jos sijaset sjajnih pisaca ali ni na koga se ne pozivaju toliko kao na Andrica i na Selimovica, valjda je i budali jasno zasto. A da su njih dvojica veliki pisci, to svakako jesu.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#145 Re: 5 najboljih knjiga koje ste procitali

Post by ExNihilo »

wolf07 wrote:Mozda nije zgoreg pogledati doktorsku disertaciju Ive Andrica pa onda pricati o tome da li je i koliko njegov odnos spram Bosnjaka bio korektan ili ne. Druga stvar, evo odlicno primjecujete da se Kusturici ima sta prigovoriti glede nacionalizma radi njegovog direktnog politickog angazmana (istovremeno, njegovo umjetnicko djelo je "operisano" od bilo kakvog nacionalizma), u cemu je onda problem da se neko tretira kao nacionalista zbog umjetnickog djela iako mu politicki angazman nije bio nekorektan. Andric je odlican pisac, van svake sumnje, ali nadjite mi jedan pozitivan opis Bosnjaka u bilo kom njegovom djelu i zavrsicemo raspravu. Uvijek su Bosnjaci mutnog vodnjikavog pogleda, zdepasti, lijeni , jednom rijecju - gadni. Nasuprot njima je opis Srba i Hrvata, stasiti, lijepi, bistri...da ne gnjavim, to je davno primijecena stvar i nije to niko izvalio napamet. Uostalom, da Andric nije pogodio "zicu" velikosrpskog elementa zar mislite da bi bio tako hvaljen od tih krugova? Pa imaju Srbi jos sijaset sjajnih pisaca ali ni na koga se ne pozivaju toliko kao na Andrica i na Selimovica, valjda je i budali jasno zasto. A da su njih dvojica veliki pisci, to svakako jesu.
Odakle krenuti objašnjavati koliko si plitak. S obzirom da sam siguran da nisi nikad u rukama držao Andrićevu knjigu, a kamoli čitao, pročitaj moj post do kraja, iako će možda biti nešto duži.
wolf07 wrote:Mozda nije zgoreg pogledati doktorsku disertaciju Ive Andrica pa onda pricati o tome da li je i koliko njegov odnos spram Bosnjaka bio korektan ili ne.
Za početak, Andrićeva doktorska disertacija nosi naziv "Razvoj duhovnog života u Bosni pod turskom vladavinom" i najmanje se dotiče Bošnjaka. Sto posto sam siguran da je ti nikad nisi očima pogledao. Dakle, slažem se s tobom - možda bi je trebao prelistati. Pozivam te da citiraš Andrića u njegovoj disertaciji i tako pokažeš gdje je iskazao nacionalizam ka Bošnjacima. Dakle, nećemo se voditi argumentima "rek'o meni jaran u stranci, čuo ja od efendije, pročito na forumu" i slično - već mi citiraj i tako argumentuj. Ako ne možeš to učiniti - mislim da ćemo se složiti da je ovo što si napisao ničim potkrijepljeno sranje. Što bi Andrić rekao:

" Nije najveća budala onaj koji ne zna da čita, već onaj koji misli da je sve što pročita istina"
wolf07 wrote: Druga stvar, evo odlicno primjecujete da se Kusturici ima sta prigovoriti glede nacionalizma radi njegovog direktnog politickog angazmana (istovremeno, njegovo umjetnicko djelo je "operisano" od bilo kakvog nacionalizma), u cemu je onda problem da se neko tretira kao nacionalista zbog umjetnickog djela iako mu politicki angazman nije bio nekorektan
Ovo razmišljanje, koje književnost tumači kao bojno polje nacionalnih podjela, odlika je primitivnih, neukih i nepismenih ljudi. Ništa drugo do zloupotreba književnosti u dnevnopolitičke svrhe i to baš od ljudi koji nisu pročitali 2 knjige u životu. Zar nije zanimljivo da na ovim prostorima nema pisca čijim djelima se ne lijepi politička etiketa i koja se, onda, ne tumače po matrici četnik/ustaša/balija/komunjara? Sve te silne glupave rasprave oko toga "ko je čiji pisac" i "kojoj političkoj struji pripada" - govore najviše o nama, a najmanje o samim piscima ili njihovim djelima.

Andrić nije bio historičar, Andrić je pisao fikciju. Andrić nije pisao činjenice, već poeziju. Andrićeva djela nisu politički pamfleti, već "književnost koja treba da služi čovjeku i čovječnosti" - kako sam kaže pri dodjeli Nobelove nagrade. Književnost nije egzaktna i nije banalna kako je mozgovi poput tvog predstavljaju. Indoktrinirani mozgovi poput tvog bi Andrića najradije pred Haag izveli zbog nekih njegovih likova i njihovih postupaka. Ne treba se on nikome pravdati za svjetove koje je stvorio u svojim romanima. Čovjek je stvorio stotine likova - da li svaki od tih likova odražava Andrićeve svjetonazore?

Šta reći, osim:

"Nije to zanimljivo da li su ljudi mislili ovako ili onako o meni ili govorili ovo ili ono, nego je to važno kao primer
nerazumevanja umetnosti
." (Ivo Andrić)
wolf07 wrote:Andric je odlican pisac, van svake sumnje, ali nadjite mi jedan pozitivan opis Bosnjaka u bilo kom njegovom djelu i zavrsicemo raspravu. Uvijek su Bosnjaci mutnog vodnjikavog pogleda, zdepasti, lijeni , jednom rijecju - gadni. Nasuprot njima je opis Srba i Hrvata, stasiti, lijepi, bistri...da ne gnjavim, to je davno primijecena stvar i nije to niko izvalio napamet

Sa zadovoljstvom. Da si ikada išta pročitao od Andrića vjerovatno bi to bila njegova najpoznatija pripovijetka - Most na Žepi - i onda ne bi napisao ovo što si napisao. U pomenutoj pripovijetci Andrić nas upoznaje sa vezirom Jusufom, nježnim čovjekom koji čezne za Bosnom, graditeljem, hraniteljem siromaha, pravednikom i, vidi čuda, Bošnjakom. U ovoj pripovijetci Andrić čak pominje i "svjetlost islama". Da li srpski nacionalista ikakvu vidi svjetlost u islamu?

Ili, da li srpski nacionalista ovako opisuje Bosnu i njene ljude:
Sve moje je iz Bosne. Ja bih Bosnu nazvao duhovnom domovinom, a kad nekom kraju date takvo ime, sve ste priznali! Bosanski ljudi su prema snazi svoga umeća stvorili svoje običaje, humor, igre, pesme, zagonetke i legende, svoj eglen – i to mnogo pre nekih drugih naroda koji se na sav glas hvale svojim dubokim duhovnim zaleđem.
ili ovako:
Bosna je divna zemlja, zanimljiva, nimalo obična zemlja i po svojoj prirodi i po svojim ljudima. I kao što se pod zemljom u Bosni nalaze rudna blaga, tako i bosanski čovek krije nesumnjivo u sebi mnogu moralnu vrednost koja se kod njegovih sunarodnika u drugim jugoslovenskim zemljama ređe nalazi
Da li srpski nacionalista ovako opisuje Hercegovinu i njene ljude:
Bio je Hercegovac, a Hercegovina, naročito južna, i jugoistočna, ima po pravilu dobar soj ljudi. To je zemlja sa mnogo kamena a malo svega ostalog, ali to malo što rodi hranjivo je i plemenito, i sa vodom i vazduhom daje zdrave i razumne ljude. Oni su više skloni računu nego osećanju, ali njihova je računica tako dobra i sigurna da su redovno i korisniji i prijatniji i celini i pojedincu nego mnogi osećajni ljudi zamagljena razuma i naopake računice
Da li nacionalista ovako piše, u svojim pismima, o "idejama 19. vijeka", da li s ovoliko tuge i straha predviđa prevladavanje takvih svjetonazora poput tvog i razdor među narodima Bosne? Andrić je bio i još uvijek je ispred svog vremena:
A u Bosni je, naprotiv, nerazumevanje, koje povremeno prelazi u otvorenu mržnju, gotovo opšta karakteristika stanovnika. Između raznih vera jazovi su tako duboki da samo mržnja uspeva ponekad da ih pređe. Znam da mi se na to može odgovoriti, i sa dosta prava, da se u tom pogledu ipak primećuje izvestan napredak, da su ideje XIX veka i ovde učinile svoje, a da će sada posle oslobođenja i ujedinjenja sve ići mnogo bolje i brže. Bojim se da nije sasvim tako. (Ja sam, čini mi se, za ovo nekoliko meseci dobro video strašne međusobne odnose meću ljudima raznih vera i raznih narodnosti u Sarajevu!) štampaće se i govoriće se svuda i svakom prilikom: „Brat je mio, koje vere bio“ ili „Ne pita se ko se kako krsti, neg čija mu krvca grije prsi“. „Tuđe poštuj, a svojim se diči“, „Integralno narodno jedinstvo ne poznaje verskih ni plemenskih razlika“. Ali oduvek je u bosanskim građanskim krugovima bila dosta lažne građanske učtivosti, mudrog varanja sebe i drugih zvučnim rečima i praznim ceremonijalom. To prikriva kako-tako mržnju, ali je uklanja i ne sprečava u rastenju. Bojim se da i pod pokrovom svih savremenih maksima mogu u tim krugovima da dremaju stari nagoni i kainovski planovi, i da će živeti dok god ne budu potpuno izmenjene osnove materjalnog i duhovnog života u Bosni. A kad će doći to vreme, i ko će imati snage da to?
Jednom će doći, ja u to verujem, ali ovo što sam video u Bosni ne ukazuje na to da se tim putem već sada ide. Naprotiv.
Nije tačno da je Srbe uvijek predstavljao kao "stasite, lijepe, bistre" - kako kažeš. Da si pročitao jedan od njegovih najpoznatijih romana "Gospođica" znao bi da glavni lik, gospođicu Rajku, predstavlja kao totalnu ludu osobu i citiram "divljakušu". Jel trebamo sad zaključiti da je Andrić mrzio Srbe? Andrić je, u teoriji književnosti ovih prostora, poznat kao pisac koji nije stvarao stereotipne likove.

Andrić pravi jasnu distinkciju, u svojim djelima, između domicilnog muslimanskog stanovništva i okupatora. Sad, to što tebe i slične tebi, koji tursku nazivate "maticom", "majkom" i sl, vrijeđa prezir pojedinih likova, koje je stvorio, prema okupatoru - pitanje je za neke sasvim druge rasprave.

Uostalom, hajmo ovako, Derviš Sušić u svojim djelima često Bošnjake opisuje kao lijene, nezainteresovane, propalitete - jel i on nacionalista i velikosrbin? Ili, na drugoj strani, Stanković i Nušić su masovno ismijavali srpske običaje - jesu li nacionalnosti? Je li, onda, Husein beg Gradaščević četnik, pošto se mnogo prisno dopisivao s Njegošem?
wolf07 wrote: Uostalom, da Andric nije pogodio "zicu" velikosrpskog elementa zar mislite da bi bio tako hvaljen od tih krugova? Pa imaju Srbi jos sijaset sjajnih pisaca ali ni na koga se ne pozivaju toliko kao na Andrica i na Selimovica, valjda je i budali jasno zasto
A, znači tu smo, sad je i Selimović nacionalista i četnik :lol: Pa, dobro, de mi reci - jel ima iko da nije nacionalista, da nije velikosrbin, četnik? Blago nama, s takvima kao ti, uskoro će se Bošnjaci moći ponositi jedino Zilhadom Ključaninom i njegovim monumentalnim djelom "Da, ja prezirem Srbe". Svi su sporni ba, niko ne valja, treba čitati samo knjige koje dižu patriotski naboj Bošnjacima. Čime je to Andrić "pogodio žicu" velikosrpskog elementa? Po čemu je to fašista, nisi mi odgovorio?

Utroba mi se prevrće što narod, kome pripadam, vode ljudi mentalnog sklopa poput tvog. Zanimljivo je primijetiti da Andrić, muslimanskim "intelektualcima", nije bio sporan do 1992, kad postaje popularno pljuvati po istom. Čudne li koincidecije.

Andrić je kompletan novčani iznos Nobelove nagrade dao Bosni (čudnog li srpskog nacionaliste!), a tvoji pajdaši, koji su ga inicijalno etiketirali kao četnika, su mu minirali spomenik u Višegradu i cibnuli njegove ostatke u Drinu. Ko je tu nacionalista, primitivac, barbar, divljak?

Kao što već jednom napisah na nekoj temi o Andriću: Psi su uvijek lajali na zvijezde.

p.s. Andrićev književni opus mnogo je širi od priča o turcima, muslimanima, srbima itd. Pročitati, primjerice, "Jelena, žena koje nema" - najljepšu ljubavnu priču ikad napisanu ili "ex ponto" - predivnu liriku kojoj, na ovim prostorima, može parirati jedino Tin Ujević....
Last edited by ExNihilo on 11/03/2013 18:31, edited 2 times in total.
User avatar
MedenoSrce
Posts: 9975
Joined: 05/07/2010 17:39
Location: Tree house

#146 Re: 5 najboljih knjiga koje ste procitali

Post by MedenoSrce »

@Elinor :thumbup: :kravata:

Image

a ovo je i zato sto ti se dalo :mrgreen:
User avatar
Joker88
Posts: 4398
Joined: 05/08/2012 17:07

#147 Re: 5 najboljih knjiga koje ste procitali

Post by Joker88 »

wolf07 wrote:Mozda nije zgoreg pogledati doktorsku disertaciju Ive Andrica pa onda pricati o tome da li je i koliko njegov odnos spram Bosnjaka bio korektan ili ne. Druga stvar, evo odlicno primjecujete da se Kusturici ima sta prigovoriti glede nacionalizma radi njegovog direktnog politickog angazmana (istovremeno, njegovo umjetnicko djelo je "operisano" od bilo kakvog nacionalizma), u cemu je onda problem da se neko tretira kao nacionalista zbog umjetnickog djela iako mu politicki angazman nije bio nekorektan. Andric je odlican pisac, van svake sumnje, ali nadjite mi jedan pozitivan opis Bosnjaka u bilo kom njegovom djelu i zavrsicemo raspravu. Uvijek su Bosnjaci mutnog vodnjikavog pogleda, zdepasti, lijeni , jednom rijecju - gadni. Nasuprot njima je opis Srba i Hrvata, stasiti, lijepi, bistri...da ne gnjavim, to je davno primijecena stvar i nije to niko izvalio napamet. Uostalom, da Andric nije pogodio "zicu" velikosrpskog elementa zar mislite da bi bio tako hvaljen od tih krugova? Pa imaju Srbi jos sijaset sjajnih pisaca ali ni na koga se ne pozivaju toliko kao na Andrica i na Selimovica, valjda je i budali jasno zasto. A da su njih dvojica veliki pisci, to svakako jesu.
:thumbup: :bih:
iscrtani čovek
Posts: 343
Joined: 10/03/2013 18:24

#148 Re: 5 najboljih knjiga koje ste procitali

Post by iscrtani čovek »

wolf07 wrote:Mozda nije zgoreg pogledati doktorsku disertaciju Ive Andrica pa onda pricati o tome da li je i koliko njegov odnos spram Bosnjaka bio korektan ili ne. Druga stvar, evo odlicno primjecujete da se Kusturici ima sta prigovoriti glede nacionalizma radi njegovog direktnog politickog angazmana (istovremeno, njegovo umjetnicko djelo je "operisano" od bilo kakvog nacionalizma), u cemu je onda problem da se neko tretira kao nacionalista zbog umjetnickog djela iako mu politicki angazman nije bio nekorektan. Andric je odlican pisac, van svake sumnje, ali nadjite mi jedan pozitivan opis Bosnjaka u bilo kom njegovom djelu i zavrsicemo raspravu. Uvijek su Bosnjaci mutnog vodnjikavog pogleda, zdepasti, lijeni , jednom rijecju - gadni. Nasuprot njima je opis Srba i Hrvata, stasiti, lijepi, bistri...da ne gnjavim, to je davno primijecena stvar i nije to niko izvalio napamet. Uostalom, da Andric nije pogodio "zicu" velikosrpskog elementa zar mislite da bi bio tako hvaljen od tih krugova? Pa imaju Srbi jos sijaset sjajnih pisaca ali ni na koga se ne pozivaju toliko kao na Andrica i na Selimovica, valjda je i budali jasno zasto. A da su njih dvojica veliki pisci, to svakako jesu.
Strašno. I žalosno, što ljudi pokušavaju da nekakav svoj patriotizam dokažu pljujući velikane.
Zašto se pozivaju ? Je li ti palo na pamet da je to zato što su Andrić i Selimović sjajni pisci ( meni lično je Selimović još bolji od Andrića ) a usput je Andrić dobio i Nobelovu nagradu ? Kojem narodu ne bi imponovali takvi pisci ?
Andrić je deo kulturne i istorijske zaostavštine i Bosne i uopšte ovih prostora. Da su ovo normalne države i normalni prostori, sa takvim ljudima bi se ponosili, a ne kopali po glupostima i decenijama posle njihove smrti nastojali učitati u njihovim delima nešto čega nema. Jadno.
wolf07
Posts: 1718
Joined: 29/08/2010 02:44

#149 Re: 5 najboljih knjiga koje ste procitali

Post by wolf07 »

Odavno me niko ovako ne izvrijedja,a mozda nije nikad niko, ne znam. A nije ni bitno. Pomislih da mozda ovu diskusiju ne treba ni nastavljati, jednostavno nema smisla. Pa u prvoj recenici tvrdis da sam plitak, da nikad nisam procitao nista Andricevo, pa onda vise puta komentarises moje politicko opredjeljenje (ja i SDA :-) ), kao da smo skupa koze cuvali, pominjes efendije, Murata Sabanovica, pa sam onda negdje nekako od Mese Selimovica ja napravio ni manje ni vise nego cetnika (nadji moj prvi post na ovoj temi i pogledaj koje su moje omiljene knjige - gle cuda ima jedna i od ovog "cetnika")!!! Dakle, da ne duljim sve sami promasaj do promasaja ali vidim da si siguran u ono sto pises barem 100% pa necu ni pokusati da te uvjerim u suprotno. Moj stav je sljedeci, Andric je dobar pisac koji je htijuci ili ne htijuci (o tome da li je bilo namjere ne mogu suditi jer jednostavno ne znam) u znacajnoj mjeri doprinio da se bosnjacko stanovnistvo percipira negativno. Zasto je problem da se ima kriticki stav prema onome sto je on pisao??? Rekoh vec da ni Knut Hamsun nije bio sveta krava pa zasto bi to bio Andric, pri cemu je moja kvalifikacija daleko blaza od onog kako je okvalifikovan Hamsun a ni on nikome nije zapalio kucu ni ubio dijete. Osim toga, za Ivu Andrica je Muhamed Filipovic je rekao da je Bosni i Bosanjcima napravio vise stete nego mnoge strane vojske upravo zbog toga kako su tretirani u njegovim djelima. Ovi pojedinacni opisi koje si povadio o ovom ili onom liku to u nekoj mjeri ublazavaju ali ukupni dojam je daleko od onoga sto hoces da kazes.
I za kraj, samo kao ilustracija koliko nisi u pravu kad vec govoris o meni (a ja o tebi nisam ni rijeci rekao, samo sam pokusao voditi koliko-toliko pristojnu komunikaciju o jednom piscu), igrom slucaja procitao sam SVE sto je napisao i objavio Mesa Selimovic, on je sam za sebe rekao da je Srbin i ja mu to ne sporim, gdje sam ga nazvao cetnikom??? Vadis iz konteksta, mijenjas formu tudjih rijeci i onda ih uklapas u ono sta i kako ti odgovara. Ivo Andric i Mesa Selimovic su Srbi, to su oni rekli o sebi a ne ja! O cetnicima.... negdje drugo, i nekom drugom prilikom!
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#150 Re: 5 najboljih knjiga koje ste procitali

Post by ExNihilo »

wolf07 wrote: Andric je dobar pisac koji je htijuci ili ne htijuci (o tome da li je bilo namjere ne mogu suditi jer jednostavno ne znam) u znacajnoj mjeri doprinio da se bosnjacko stanovnistvo percipira negativno.
Da se percepira negativno od strane koga? Nadam se da nije opet ona priča kako je Andrić inspirirao horde četnika na klanja Bošnjaka...
wolf07 wrote: Ovi pojedinacni opisi koje si povadio o ovom ili onom liku to u nekoj mjeri ublazavaju ali ukupni dojam je daleko od onoga sto hoces da kazes.
Ja bih volio da neko postavi te nacionalističke opise Bošnjaka, koji su nam nanijeli veću štetu nego strane vojske.
wolf07 wrote:I za kraj, samo kao ilustracija koliko nisi u pravu kad vec govoris o meni (a ja o tebi nisam ni rijeci rekao, samo sam pokusao voditi koliko-toliko pristojnu komunikaciju o jednom piscu), igrom slucaja procitao sam SVE sto je napisao i objavio Mesa Selimovic, on je sam za sebe rekao da je Srbin i ja mu to ne sporim, gdje sam ga nazvao cetnikom??? Vadis iz konteksta, mijenjas formu tudjih rijeci i onda ih uklapas u ono sta i kako ti odgovara. Ivo Andric i Mesa Selimovic su Srbi, to su oni rekli o sebi a ne ja! O cetnicima.... negdje drugo, i nekom drugom prilikom!
Rekao si da se na Selimovića, s razlogom, pozivaju velikosrpski krugovi. Dovoljno.
Post Reply