5.Mart-GENERALNI ŠTRAJK PROSVJETE NA TK!

Tuzla, Bijeljina, Brčko, Gradačac, Živinice, Srebrenik, Lukavac, sve do Gračanice, Kladnja i Zvornika...
User avatar
Intimus
Posts: 818
Joined: 22/09/2009 22:22
Location: rahmetli sa-x

#51 Re: 5.Mart-GENERALNI ŠTRAJK PROSVJETE NA TK!

Post by Intimus »

zelenashica wrote:Ovako to radi Vlada TK-a.
Režim ko kod Staljina. :D


http://www.bportal.ba/index.php?option= ... &Itemid=66

"-Zahtjevamo od direktora osnovnih i srednjih Škola da organizuju nastavu i uspostave nastavni proces po Nastavnom planu i programu, najdalje do srijede 07.03 .2012. godine. Ukoliko usljed obustave nastavnog procesa to ne bude u cijelosti moguće, tražim da se svi zaposleni, koji ne žele učestvovati u obustavi nastave, pismeno izjasne i svojim potpisom potvrde da su spremni izvoditi nastavu, odnosno obavljati poslove i radne zadatke svojih radnih mjesta-navodi se u instrukciji koju je potpisala ministrica Nađa Avdibašić-Vukadinović.

Spiskove sa pomenutim izjavama zaposlenih, prethodno ovjerene pečatom Škole i potpisom rukovodioca, dodaje se, bez odlaganja dostaviti u Ministarstvo obrazovania, nauke, kulture i sporta Tuzlanskog kantona.

-Predmetni dokumenti poslužit će isključivo kao osnova za obračun i isplatu plaća zaposlenicima koji nisu učestvovali u obustavi nastavnog procesa-stoji u instrukciji resorne ministrice."
Budite jedinstveni i solidarni; jednostavno, svi potpišite spisak uz napomenu:
1. niko od vas (prosvjetnih radnika) NE ŽELI učestvovati u obustavi nastave, ali ste primorani.
2. svi vi ste SPREMNI izvoditi nastavu (imate urađene sve potrebne sedmične, mjesečne i godišnje, kao i pripreme za čas), samo još poslodavac treba da ispuni svoje obaveze.
...
Iako izgleda pomalo neozbiljno, čini mi se da bi ovo bio adekvatan odgovor na ovu instrukciju... :mrgreen:
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#52 Re: 5.Mart-GENERALNI ŠTRAJK PROSVJETE NA TK!

Post by madner »

Klasicna metoda slamanja strajka, ko ne podpise crno na bijelo vrsi tezu povredu radne obaveze i ima sve izglede da leti.

Masic veze nema, pa nisu isti zivotni troskovi u Sa i Tk :roll:


Sa druge strane, ako rezu svima moraju i prosvjetarima.
User avatar
fidoremilienko
Posts: 9568
Joined: 17/08/2010 10:34
Location: You are here!

#53 Re: 5.Mart-GENERALNI ŠTRAJK PROSVJETE NA TK!

Post by fidoremilienko »

Podrzavam straj prosvjetara :)
zelenashica
Posts: 14489
Joined: 19/08/2007 02:54

#54 Re: 5.Mart-GENERALNI ŠTRAJK PROSVJETE NA TK!

Post by zelenashica »

Niko od prosvjetara se ne buni rezanju plata, ali se buni jer su dan kada je donešena odluka o rezanju prosvjetarima radi navodne uštede, povećana 5% plata policijskim službenicima i Vladi za 2% :roll:

Ok su uštede, ali svima.

Na zahtjev Sidnikata da se svima reze ( ubrajajući u ovo i Vladu, skupštinare i ostale) premijer Čušević veli: Ahm, pa nećemo sad radikalne poteze povlačiti. :shock:

O standardima života je bespotrebno govoriti.
Da li to i radnici recimo EP imaju različite plate po kantonima ili sarajlije imaju veće.... sve je upitno. :wink:
User avatar
Intimus
Posts: 818
Joined: 22/09/2009 22:22
Location: rahmetli sa-x

#55 Re: 5.Mart-GENERALNI ŠTRAJK PROSVJETE NA TK!

Post by Intimus »

Situacija u prosvjeti... :roll:

Image
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#56 Re: 5.Mart-GENERALNI ŠTRAJK PROSVJETE NA TK!

Post by madner »

Naravno bi bilo fer rec da su policajci TK bili na predzadnjem mjestu prema platama u FBiH dok je obrazovanje bilo na cetvrom iza KS, HNK i ZHK.

Omjer prosjecna plata obrazovanje/neto prosjek
TK: 1.12
KS: 0.99
ZHK: 1.09
HNK: 0.95

Sto ce reci, za standard kantona TK je imao medju najvecim platama za obrazovanje u FBiH.
zelenashica
Posts: 14489
Joined: 19/08/2007 02:54

#57 Re: 5.Mart-GENERALNI ŠTRAJK PROSVJETE NA TK!

Post by zelenashica »

madner wrote:Naravno bi bilo fer rec da su policajci TK bili na predzadnjem mjestu prema platama u FBiH dok je obrazovanje bilo na cetvrom iza KS, HNK i ZHK.

Omjer prosjecna plata obrazovanje/neto prosjek
TK: 1.12
KS: 0.99
ZHK: 1.09
HNK: 0.95

Sto ce reci, za standard kantona TK je imao medju najvecim platama za obrazovanje u FBiH.
Policajci uopšte nisu upitni ( slažem se da je trebalo povećati), upitan je način na koji radi vlada.
Skida plate od drugih da bi povećala policiji, a svoje ne dira.
Tu je poblem madner.

Ne znam kakve ti imaš podatke o platama u obrazovanju, ali moja plata je daleko ispod federalnog prosjeka.
Kolika je plata učiteljice u Kantonu Sarejevo?

U Tuzlanskom je osnovica 382KM a koeficijent 1.95, pa de pomnoži. :wink:

Pokušam pronaći tabelarni prikaz prosječnih plata budžetskih korisnika TK-a, pa se i sam uvjeri da je prosvjeta daleko ispod policije, jedino ispod prosvjete je još kultura.

Ups, samo da napomenem da ministar TK-a ima famoznih oko 3000KM bez paušala. :oops:
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#58 Re: 5.Mart-GENERALNI ŠTRAJK PROSVJETE NA TK!

Post by madner »

Prosjecna neto plata u obrazovanju u TK u 2010 je bila 824,80.
Prosjecna neto plata u TK u 2010 je bila 733,88 KM

Prosjecna neto plata u obrazovanju u KS u 2010 je bila 970,16.
Prosjecna neto plata u KS u 2010 je bila 979,84 KM
zelenashica
Posts: 14489
Joined: 19/08/2007 02:54

#59 Re: 5.Mart-GENERALNI ŠTRAJK PROSVJETE NA TK!

Post by zelenashica »

madner wrote: Prosjecna neto plata u obrazovanju u TK u 2010 je bila 824,80.
Prosjecna neto plata u TK u 2010 je bila 733,88 KM

Prosjecna neto plata u obrazovanju u KS u 2010 je bila 970,16.
Prosjecna neto plata u KS u 2010 je bila 979,84 KM
Madner nema potrebe da barataš internet ciframa, slobodno postriraj platnu listu nekog ucitelja sa Sarajevskog kantona a ja ću svoju.
Pogledaj kakvi su ti podaci,...za istu godinu, a nešto previše razlike. :wink: Ovo uvećano je moja plata, sa 10 godina staža. :-)
I evo ti dokaz da je policija bila iznad prosvjete i umjetnika.
http://informer.ba/tekstovi/vijesti/pro ... ni-strajk/

Smanjenje osnovica za obračun plaća

Kao je ranije obrazloženo u Kantonalnom odboru Samostalnog sindikata radnika osnovnog obrazovanja i odgoja TK i Kantonalnom odboru Sindikata srednjeg i visokog obrazovanja, odgoja, nauke i kulture BiH – TK, razlog za štrajk između ostalog je smanjenje osnovica za obračun plaća za novembar i decembar prošle, te januar ove godine. Također i niža primanja uposlenima u obrazovanju i kulturi (od 10,5 posto za učitelje, nastavnike i profesore te do 15 posto za spremačice, domare i ložače), te činjenica da je Tuzlanski kanton jedini kanton u Federaciji koji ne isplaćuje naknadu za topli obrok u iznosu zakonom propisanim i kolektivnim ugovorom. Kako su kazali, TK je jedini kanton koji ne isplaćuje naknadu za prekovremeni rad, noćni rad, rad u smjenama, komisijama, rad subotom i nedjeljom, te za učešće na takmičenjima. Uposlenici u obrazovanju i kulturi na području TK nalaze se na posljednjim mjestima u FBiH po visini plaća.
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#60 Re: 5.Mart-GENERALNI ŠTRAJK PROSVJETE NA TK!

Post by madner »

Nisu internet cifre nego cifre federalnog zavoda za statistiku.

http://www.fzs.ba/kantoniubrojkama.htm

Ta neiskrenost u saopstenjima je razlog zasto se opste javljam.
zelenashica
Posts: 14489
Joined: 19/08/2007 02:54

#61 Re: 5.Mart-GENERALNI ŠTRAJK PROSVJETE NA TK!

Post by zelenashica »

madner wrote:Nisu internet cifre nego cifre federalnog zavoda za statistiku.

http://www.fzs.ba/kantoniubrojkama.htm

Ta neiskrenost u saopstenjima je razlog zasto se opste javljam.
Ja evo smijem postaviti svoju platnu listu....i ko sad priča o argumentima?

Ja ili taj zavod za statistiku? :-)
Image

I samo da dodam, evo premijer veli kako je prosvjeti u posljednjih 5 godina plata povećana za 65 % .....čovjek jednostavno samo iznosi laži.
User avatar
Intimus
Posts: 818
Joined: 22/09/2009 22:22
Location: rahmetli sa-x

#62 Re: 5.Mart-GENERALNI ŠTRAJK PROSVJETE NA TK!

Post by Intimus »

zelenashica wrote:
madner wrote:Nisu internet cifre nego cifre federalnog zavoda za statistiku.

http://www.fzs.ba/kantoniubrojkama.htm

Ta neiskrenost u saopstenjima je razlog zasto se opste javljam.
Ja evo smijem postaviti svoju platnu listu....i ko sad priča o argumentima?

Ja ili taj zavod za statistiku? :-)
Image

I samo da dodam, evo premijer veli kako je prosvjeti u posljednjih 5 godina plata povećana za 65 % .....čovjek jednostavno samo iznosi laži.
Otkud mi znamo da je ovo tvoja platna lista? :roll:
De ti nama to ponovo slikaj, da fino vidimo ime i prezime.. :mrgreen:
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#63 Re: 5.Mart-GENERALNI ŠTRAJK PROSVJETE NA TK!

Post by madner »

:roll:
Pa valjda znas sta znaci prosjek? Naravno da ce neko biti iznad a neko ispod istog.
zelenashica
Posts: 14489
Joined: 19/08/2007 02:54

#64 Re: 5.Mart-GENERALNI ŠTRAJK PROSVJETE NA TK!

Post by zelenashica »

Intimus wrote:
Otkud mi znamo da je ovo tvoja platna lista? :roll:
De ti nama to ponovo slikaj, da fino vidimo ime i prezime.. :mrgreen:
Evo letim namah..... :roll:
zelenashica
Posts: 14489
Joined: 19/08/2007 02:54

#65 Re: 5.Mart-GENERALNI ŠTRAJK PROSVJETE NA TK!

Post by zelenashica »

madner wrote::roll:
Pa valjda znas sta znaci prosjek? Naravno da ce neko biti iznad a neko ispod istog.
Znam naravno šta je prosjek,....ali isto tako znam šta je plata nastavnika.
The 51st State
Posts: 16743
Joined: 12/01/2008 12:06

#67 Re: 5.Mart-GENERALNI ŠTRAJK PROSVJETE NA TK!

Post by The 51st State »

landaraju cetiri mjeseca godisnje placeno i malo im....
zelenashica
Posts: 14489
Joined: 19/08/2007 02:54

#68 Re: 5.Mart-GENERALNI ŠTRAJK PROSVJETE NA TK!

Post by zelenashica »

The 51st State wrote:landaraju cetiri mjeseca godisnje placeno i malo im....
Šta drugo osim nasmijati se na ovu izjavu. :lol:
User avatar
Velkoski
ModeratorNaBezCenzure
Posts: 72791
Joined: 17/05/2008 15:30
Location: u dergjahu tvog srca
Vozim: Golf 7 GTI

#69 Re: 5.Mart-GENERALNI ŠTRAJK PROSVJETE NA TK!

Post by Velkoski »

Imam u blizoj familiji nastavnika u osnovnoj, ide 2 puta na more, trebam li da nabrajam dalje ? :D
gagy06
Posts: 799
Joined: 03/11/2010 19:35

#70 !

Post by gagy06 »

zelenashica wrote:
Alfons Kauders wrote:
Ja prvi nisam diplomirao u roku, ni blizu... :D

Ali ne radi se o tome - neko ko je zavrsio srednju ili faks prije 15 godina za ove danas je doktor nauka.

Sta tacno treba sistemski mijenjati? Djeca danas imaju bolje programe i daleko bolje uslove od nas, a rezultata nigdje...
Djeca danas nemaju nikakve uslove.
Evo ti primjer prosvjetnog radnik u mojoj porodici koji je vec 35 godina nastavnik.
Kaze fino, 80-tih godina kabinet fizike, hemije, biologije,...je bio tehnički opremljen milion puta bolje nego danas.
Danas je epruveta u školi misaona imenica.Očiglednih sredstava NEMA.
Naravno da je teorija bez praktične nastave NULA!
Škole na TK na ime održavanje( znači krpe, deterdženti i ostalo) mjesečno imaju po 40KM :x
De budi ti frajer pa sa tim novcem odrzavaj stan jedan mjesec.
Uskacem u temu. Evo recimo moja skola ima sve, a u pitanju je osnovna i to na selu. Svaki kabinet ima laptop, projektor, projekciono platno. O papiru necu ni da pricam-kakvog hoces: hamera, obicnog, u boji itd. U zbornici postoji veliki kopir aparat + kompjuter sa stampacem, cijela skola ima free (mogu i ucenici koristiti) wireless i svaki kabinet ima prikljucak na internet, da napomenem da skola ima video nadzor i vlastitu biblioteku sa preko 9000 (devet hiljada ) knjiga. Skola ima i vlastitu salu i kuhinju. O cemu se zapravo radi? Radi se o tome da skole koje spominjes vode nesposobni direktori. Ja sam do sada imao dvojicu. Jedan je napravio skolu (mislim, namakeo sredstva, donacije dok je bilo), a drugi opremio. Pravi ljudi na pravom mjestu to je ključ !
Last edited by gagy06 on 06/03/2012 17:22, edited 2 times in total.
The 51st State
Posts: 16743
Joined: 12/01/2008 12:06

#71 Re: 5.Mart-GENERALNI ŠTRAJK PROSVJETE NA TK!

Post by The 51st State »

zelenashica wrote:
The 51st State wrote:landaraju cetiri mjeseca godisnje placeno i malo im....
Šta drugo osim nasmijati se na ovu izjavu. :lol:
ma ja popravni su zahmet pravi...., a tek dnevnik i zbornicke dezure...
User avatar
al_akhisari
Posts: 1887
Joined: 25/07/2008 10:28

#72 Re: 5.Mart-GENERALNI ŠTRAJK PROSVJETE NA TK!

Post by al_akhisari »

Policajci uopšte nisu upitni ( slažem se da je trebalo povećati), upitan je način na koji radi vlada.
Skida plate od drugih da bi povećala policiji, a svoje ne dira.
Tu je poblem madner.

Ne znam kakve ti imaš podatke o platama u obrazovanju, ali moja plata je daleko ispod federalnog prosjeka.
Kolika je plata učiteljice u Kantonu Sarejevo?

U Tuzlanskom je osnovica 382KM a koeficijent 1.95, pa de pomnoži. :wink:

Pokušam pronaći tabelarni prikaz prosječnih plata budžetskih korisnika TK-a, pa se i sam uvjeri da je prosvjeta daleko ispod policije, jedino ispod prosvjete je još kultura.

Ups, samo da napomenem da ministar TK-a ima famoznih oko 3000KM bez paušala. :oops:[/quote]

...strajk prosvjetnih radnika redovno izaziva oprečne i suprostavljene stavove :sad: s obzirom da i sam pripadam pomentutoj kategoriji, moram priznati da sam iznenadjen ovim ciframa :? zanima me je l ovo jedinstveni koeficijent za sve nastavnike i strucne saradnike ili jedan od platnih razreda?
zelenashica
Posts: 14489
Joined: 19/08/2007 02:54

#73 Re: 5.Mart-GENERALNI ŠTRAJK PROSVJETE NA TK!

Post by zelenashica »

al_akhisari wrote:Policajci uopšte nisu upitni ( slažem se da je trebalo povećati), upitan je način na koji radi vlada.
Skida plate od drugih da bi povećala policiji, a svoje ne dira.
Tu je poblem madner.

Ne znam kakve ti imaš podatke o platama u obrazovanju, ali moja plata je daleko ispod federalnog prosjeka.
Kolika je plata učiteljice u Kantonu Sarejevo?

U Tuzlanskom je osnovica 382KM a koeficijent 1.95, pa de pomnoži. :wink:

Pokušam pronaći tabelarni prikaz prosječnih plata budžetskih korisnika TK-a, pa se i sam uvjeri da je prosvjeta daleko ispod policije, jedino ispod prosvjete je još kultura.

Ups, samo da napomenem da ministar TK-a ima famoznih oko 3000KM bez paušala. :oops:
...strajk prosvjetnih radnika redovno izaziva oprečne i suprostavljene stavove :sad: s obzirom da i sam pripadam pomentutoj kategoriji, moram priznati da sam iznenadjen ovim ciframa :? zanima me je l ovo jedinstveni koeficijent za sve nastavnike i strucne saradnike ili jedan od platnih razreda?[/quote]
Ovo je platni razred za razrednu nastavu.
Platni razred za nastavnike predmetne nastave je 2.14 a za srednjoškolske profesore 2.32.
zelenashica
Posts: 14489
Joined: 19/08/2007 02:54

#74 Re: 5.Mart-GENERALNI ŠTRAJK PROSVJETE NA TK!

Post by zelenashica »

The 51st State wrote:
zelenashica wrote:
The 51st State wrote:landaraju cetiri mjeseca godisnje placeno i malo im....
Šta drugo osim nasmijati se na ovu izjavu. :lol:
ma ja popravni su zahmet pravi...., a tek dnevnik i zbornicke dezure...
Nemam namjeru s nekim ko ne radi moj posao raspravljati o dnevniku, matičnim knjigama, o sveskama dopusnih, dodatnih i slobodnih aktivnosti, a dnevnicima stručnih aktiva, razrednih vijeća, godišnjih planova škole, o obradi podataka, popunjavanju uvjerenja, svjedočanstava, đačkih knjižica, a dnevnim pripremama, sedmičnim planovima, a pripremama zak i za 15 minuta jutarnjeg sastanka, o roditeljima koji misle da samo rode dijete i dobiju nakon skolovanja "gotovog čovjeka".

Tako da,....svi imamo pravo na mišljenje, ali ono što je činjenica je da je posao prosvjetnog radnika puno više zahtjevniji od posla kancelarijskog službenika ( ili ti teta na šalterima) a koje imaju 2 učiteljske plate. :roll:
User avatar
fidoremilienko
Posts: 9568
Joined: 17/08/2010 10:34
Location: You are here!

#75 Re: 5.Mart-GENERALNI ŠTRAJK PROSVJETE NA TK!

Post by fidoremilienko »

zelenashica wrote:
Tako da,....svi imamo pravo na mišljenje, ali ono što je činjenica je da je posao prosvjetnog radnika puno više zahtjevniji od posla kancelarijskog službenika ( ili ti teta na šalterima) a koje imaju 2 učiteljske plate. :roll:
Apsolutno! :)
Post Reply