4G u BiH

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

Post Reply
User avatar
avaks
Posts: 5657
Joined: 03/03/2013 15:44
Location: Sarajevo-x

#76 Re: 4G u BiH

Post by avaks »

IkaIJ wrote:Ljudi, zna li neko kada se uopšte planiraju ukinuti analogni signali? Navodno teleoperateri čekaju ko zapete puške samo se treba analogija ukinuti? Ko još to uopšte nije ukinuo i kada planiraju zna li ko?

Baš ovih dana istražujem po netu 4G mreže u regionu, gledam mape pokrivenosti 4G signalom... U Sloveniji, Hrvatskoj je sigurno preko 90-95% teritorije prekriveno 4G signalom, dok ga solidno ima i Srbija. 4G ima i Crna Gora, Makedonija, a vjerovali ili ne i Kosovo. E, tek sada vidite kakva smo u stvari analogna rupa Evrope. Eeeeej jebote, kad KOSOVO ima 4G...
Kosovo je za nas Europa kao i Albanija (kojoj smo se prije 15ak godina žešće rugali) :D
Etiopija prije 2 godine uvela 4G i na Madagaskaru pingvini imaju 4G :lol:
User avatar
sagosen
Posts: 822
Joined: 24/08/2015 02:44

#77 Re: 4G u BiH

Post by sagosen »

Upravo to, Albanija uopšte više nije za ruganje. Ajd što su tehnološki razvijeniji od BIH, al evo i turizam im sve bolji :D (više ne vrijedi ona "razvijen ko turizam u Albaniji" :D). Nego, zašto je tolika procedura oko gašenja analognih signala? Čekaju se sledeći izbori pa da Dodik preko RTRS-a bar još jednom može uzeti glasove od baba i djedova (koji rtrs gledaju preko analogne antene :D) ili je nešto drugo u pitanju?

Edit: ajd ti objasni babama i djedovima da više ne mogu slušat propagandu RTRS-a ako ne kupe novi DVB-T2 resiver :D
User avatar
MTV
Posts: 14345
Joined: 21/08/2013 19:39

#78 Re: 4G u BiH

Post by MTV »

Eto mislim da si sam dao odgovor.
cancel
Posts: 474
Joined: 11/07/2006 22:56

#79 Re: 4G u BiH

Post by cancel »

MTV wrote:Koliko to vipovo cudo kosta?
Mozes nam i te vece brzine screenshotat imas tu nize Results, udjes, nadjes, postavis :)
Ako je vip skuplji onda je Tele 2 55 kn 10 GB za nas turiste extra.
https://www.tele2.hr/privatni-korisnici ... o-croatia/
Vip je skup, najskuplji mobilni operater u HR. Odi na njihove stranice i pogledaj Bez granica+ tarife i dodaj na svaku još 50kn za FLAT 4G surfanje i to je to, ali unatoč svemu imaju najkvalitetniju uslugu.

I da, Tele2 je sigurno najjeftiniji izbor u HR kako god da okreneš. Oni su ujedno i prvi koji su uveli pravi FLAT 4G u HR, da ne pričam da svojim dampiškim cijenama i ponudom svako malo natjeraju T-Mobile i VIP da korigiraju svoje cijene i ponudu. LTE u Hrvatskoj je krenuo još 2012 preko Vipa i T-Mobilea i nudili su ga za "suvo zlato" za mali broj sretnika koji su imali mogućnost da to čudo uhvate, tek kad je Tele2 ušao u igru i doslovno preko noći pokrio 4G signalom postotak zemlje duplo veći nego što su ova dva operatera pokrivala godinama - tek tada je nastao "boom" pokrivenosti kod svih operatera jer su i Vip i T-Mobile tada krenuli u rapidno pokrivanje zemlje i kroz cca 6 mjeseci su sva 3 operatera dobila ogromnu pokrivenost. Eto što ti je prava konkurencija, VIP i T-Mobile su oduvijek na HR tržištu glumili nedostižnost i čuvali duopol, tek kad bi Tele2 nešto učinio (jedini pravi "ljuti neprijatelj") onda bi ta dva operatera reagirala. Tako je bilo u X stvari od cijene poziva, pokrivenosti lte-om, podizanjem količine internet prometa pa do flata. Definitivno svakom tržištu treba jedan Tele2 da malo "ruje" i uzje*ava konkurenciju i ima čuda da napravi ;-)



Inače sad je dobra stvar što od 1.7 možeš taj internet (i cijeli paket koji imaš) koristiti po cijeloj EU isto kao i kod kuće. Pa recimo dođeš u Švedsku i biraš od kojeg operatera ti je najbrži LTE internet i spojiš se na njega i koristiš kao u HR. :mrgreen:
User avatar
MTV
Posts: 14345
Joined: 21/08/2013 19:39

#80 Re: 4G u BiH

Post by MTV »

cancel wrote:
Vip je skup, najskuplji mobilni operater u HR. Odi na njihove stranice i pogledaj Bez granica+ tarife i dodaj na svaku još 50kn za FLAT 4G surfanje i to je to, ali unatoč svemu imaju najkvalitetniju uslugu.

I da, Tele2 je sigurno najjeftiniji izbor u HR kako god da okreneš. Oni su ujedno i prvi koji su uveli pravi FLAT 4G u HR, da ne pričam da svojim dampiškim cijenama i ponudom svako malo natjeraju T-Mobile i VIP da korigiraju svoje cijene i ponudu. LTE u Hrvatskoj je krenuo još 2012 preko Vipa i T-Mobilea i nudili su ga za "suvo zlato" za mali broj sretnika koji su imali mogućnost da to čudo uhvate, tek kad je Tele2 ušao u igru i doslovno preko noći pokrio 4G signalom postotak zemlje duplo veći nego što su ova dva operatera pokrivala godinama - tek tada je nastao "boom" pokrivenosti kod svih operatera jer su i Vip i T-Mobile tada krenuli u rapidno pokrivanje zemlje i kroz cca 6 mjeseci su sva 3 operatera dobila ogromnu pokrivenost. Eto što ti je prava konkurencija, VIP i T-Mobile su oduvijek na HR tržištu glumili nedostižnost i čuvali duopol, tek kad bi Tele2 nešto učinio (jedini pravi "ljuti neprijatelj") onda bi ta dva operatera reagirala. Tako je bilo u X stvari od cijene poziva, pokrivenosti lte-om, podizanjem količine internet prometa pa do flata. Definitivno svakom tržištu treba jedan Tele2 da malo "ruje" i uzje*ava konkurenciju i ima čuda da napravi ;-)



Inače sad je dobra stvar što od 1.7 možeš taj internet (i cijeli paket koji imaš) koristiti po cijeloj EU isto kao i kod kuće. Pa recimo dođeš u Švedsku i biraš od kojeg operatera ti je najbrži LTE internet i spojiš se na njega i koristiš kao u HR. :mrgreen:
Imao sam ja Tele2 karticu od njihovog pocetka medjutim nije me bilo preko 6 mjeseci tj nisam nadopunio preko 6 mjeseci pa ugasili. Znam da Tcom i vip glume moralne vertikale. Tele2 je zadnji uveo 4G a na kraju ima vecu mrezu i najjeftiniji flat. Vise od svega bi volio kad bi se Tele2 pojavio u BiH da malo izje.e ostale operatere.
Odabrao sam ovaj Turisticki paket 10 GB za 55 kn. Evo ostalo mi malo vise od 8 GB. Mislim kad bi upalio YT bio bi na nuli :lol:
User avatar
sagosen
Posts: 822
Joined: 24/08/2015 02:44

#81 Re: 4G u BiH

Post by sagosen »

Baš čitam ove postove o Tele2 i gledam njihov sajt. Volio bih više nego išta da se pojave u BIH, ali znam da je to nemoguće, jer naravno da neće doći u ovu banana državu i vjerovatno nemaju puno interesa ovdje.
User avatar
escobar__
Posts: 8880
Joined: 07/06/2010 22:48
Location: 🇪🇺

#82 Re: 4G u BiH

Post by escobar__ »

Mislim da država treba raspisati konkurs za četvrtog telekom operatera da bi neko uopšte i pomislio doći na ovo tržište (a to se nema u planu). Tu sva priča o dolasku Tele2 završava, ostaje još jedino varijanta kupovine nekog od postojećih pa ulazak na bh. tržište na taj način.
User avatar
sagosen
Posts: 822
Joined: 24/08/2015 02:44

#83 Re: 4G u BiH

Post by sagosen »

Ima li Hrvatski telekom namjeru kupiti vecinu Eronetovih dionica?
User avatar
avaks
Posts: 5657
Joined: 03/03/2013 15:44
Location: Sarajevo-x

#84 Re: 4G u BiH

Post by avaks »

Neki pričaju da bi Telemach trebao kupiti ali sve je to rekla-kazala...
Uglavnom u Sloveniji imaju solidnu ponudu:
https://telemach.si/mobilna-telefonija/ ... ski-paketi

koliko vidim za 12€ besplatni pozivi prema svima i 15GB neta :thumbup:
User avatar
escobar__
Posts: 8880
Joined: 07/06/2010 22:48
Location: 🇪🇺

#85 Re: 4G u BiH

Post by escobar__ »

Mislim da Deutsche Telekom (preko HT-a) ima neku prednost pri kupovini Eroneta, a i već posjeduju skoro 40% udjela tako da njih najvjerovatnije i uzima DT prije ili kasnije.
User avatar
P.Starck
Posts: 1149
Joined: 14/07/2010 22:46

#86 Re: 4G u BiH

Post by P.Starck »

Nas problem su tri nacionalna operatera (imaju doduše još dva virtuelna, happy i haloo) i dok je tako nema napretka. Nema tržišne utakmice, već svako svoje guli. Da se pojavi operater kojeg interesuje tržište i u kome "vlast" neće imati nikakvog udjela, imali bi mi vrlo brzo i 4G, brži net, povoljnije cijene i td.
DaShip
Posts: 342
Joined: 04/11/2016 09:21

#87 Re: 4G u BiH

Post by DaShip »

:thumbup:
P.Starck wrote:Nas problem su tri nacionalna operatera (imaju doduše još dva virtuelna, happy i haloo) i dok je tako nema napretka. Nema tržišne utakmice, već svako svoje guli. Da se pojavi operater kojeg interesuje tržište i u kome "vlast" neće imati nikakvog udjela, imali bi mi vrlo brzo i 4G, brži net, povoljnije cijene i td.
Zašto mtela nema u federaciji i BHT-a u republici?Koliko znam u federaciji postoji još nekoliko manjih provajdera (logosoft i neki kojeg je otkupio mtel) i Telemach, zašto ni njih nema u republici?
User avatar
MTV
Posts: 14345
Joined: 21/08/2013 19:39

#88 Re: 4G u BiH

Post by MTV »

P.Starck wrote:Nas problem su tri nacionalna operatera (imaju doduše još dva virtuelna, happy i haloo) i dok je tako nema napretka. Nema tržišne utakmice, već svako svoje guli. Da se pojavi operater kojeg interesuje tržište i u kome "vlast" neće imati nikakvog udjela, imali bi mi vrlo brzo i 4G, brži net, povoljnije cijene i td.
4G nema bez gasenja analogne zemaljske mreze. Prvo drzava treba odraditi posao oko digitalizacije a i sami znamo da je trebala testna digitalizacija biti prije 5 godina oni je pustili krajem prosle godine.

Imamo 3 virtuelna operatera happy (od BHT), hallo (od Eroneta) i Go Free (od Logosofta tacnije mtela). Ugaseni Izi mobil je pridruzen Go free.
User avatar
P.Starck
Posts: 1149
Joined: 14/07/2010 22:46

#89 Re: 4G u BiH

Post by P.Starck »

MTV wrote:
P.Starck wrote:Nas problem su tri nacionalna operatera (imaju doduše još dva virtuelna, happy i haloo) i dok je tako nema napretka. Nema tržišne utakmice, već svako svoje guli. Da se pojavi operater kojeg interesuje tržište i u kome "vlast" neće imati nikakvog udjela, imali bi mi vrlo brzo i 4G, brži net, povoljnije cijene i td.
4G nema bez gasenja analogne zemaljske mreze. Prvo drzava treba odraditi posao oko digitalizacije a i sami znamo da je trebala testna digitalizacija biti prije 5 godina oni je pustili krajem prosle godine.

Imamo 3 virtuelna operatera happy (od BHT), hallo (od Eroneta) i Go Free (od Logosofta tacnije mtela). Ugaseni Izi mobil je pridruzen Go free.
Pa u tome i jest fol. Neki Deutche Telecom bi ih natjerao posredno ili direktno i da provedu digitalizaciju i sve ostalo...samo nije prisutan ovdje, malo smo tržište + nacionalno podijeljeno i naravno sve je podređeno monopolu nacionalnih operatera. Puno problema za relativno malu zaradu.
TRANCE
Posts: 1360
Joined: 09/05/2011 20:40

#90 Re: 4G u BiH

Post by TRANCE »

A odakle to da nema 4G mreže dok se ne ugasi analogna televizija, kakva je to šuplja? Dok se ne ugasi analogna televizija, nema 4G mreže na 800 MHz, ali ko brani telekom operaterima da uspostave 4G mrežu za početak na 1800, 2100 i 2600 MHz, frekvencijama koje koristi pola Europe za 4G mreže, a koje nemaju veze s televizijom? Razlika je jedino što je na većim frekvencijama domet signala manji, ali je s druge strane brzina prijenosa podataka veća. 800 MHz se svakako koristi samo u ruralnim dijelovima da jedna bazna stanica može pokriti veći geografski prostor, a veće frekvencije se koriste u gradovima da bi brzina prijenosa podataka mogla zadovoljiti više korisnika.
User avatar
MTV
Posts: 14345
Joined: 21/08/2013 19:39

#91 Re: 4G u BiH

Post by MTV »

TRANCE wrote:A odakle to da nema 4G mreže dok se ne ugasi analogna televizija, kakva je to šuplja? Dok se ne ugasi analogna televizija, nema 4G mreže na 800 MHz, ali ko brani telekom operaterima da uspostave 4G mrežu za početak na 1800, 2100 i 2600 MHz, frekvencijama koje koristi pola Europe za 4G mreže, a koje nemaju veze s televizijom? Razlika je jedino što je na većim frekvencijama domet signala manji, ali je s druge strane brzina prijenosa podataka veća. 800 MHz se svakako koristi samo u ruralnim dijelovima da jedna bazna stanica može pokriti veći geografski prostor, a veće frekvencije se koriste u gradovima da bi brzina prijenosa podataka mogla zadovoljiti više korisnika.
Ako Hrvatska i Srbija nisu u isto vrijeme emitirale Analognu zemaljsku televiziju i 4G pa necemo ni mi a ionako u svakom smislu smo gori od njih.
Srbija je naprimjer pokrenula 4G odmah nakon prelaska sa analogne na DVB T2 mpeg4 (H.264).
dragan.s
Posts: 2042
Joined: 04/07/2009 00:34

#92 Re: 4G u BiH

Post by dragan.s »

Nedavno sam imao priliku nekoliko dana koristiti 3G, tj. HSPA mtel konekciju i mogu reći da ekstra radi. Brzina nije padala ispod 5 Mb. Možda nije bila gužva na toj baznoj stanici (u okolini Mostara), ali iskreno, za Internet na mobilnom sasvim dovoljno. Još da ne kolju sa cijenama, ali to je opet neka druga priča.
User avatar
sagosen
Posts: 822
Joined: 24/08/2015 02:44

#93 Re: 4G u BiH

Post by sagosen »

5Mbps je premalo za 3G (HSPA+), takve brzine daju smećari poput m:tela izginuli svi od portira do direktora, najšugavija kompanija. Normalna brzina za 3G je oko 10-13Mbps, a takvu imaš na haloou :)
dragan.s
Posts: 2042
Joined: 04/07/2009 00:34

#94 Re: 4G u BiH

Post by dragan.s »

Ne znam, nisam koristio Halo mrežu.
Zbog čega je 5 Mb na mobilnom premalo? Za računar-laptop jeste, ali mislim da za mobilni telefon nema nikakve realne potrebe za bržim konekcijama. Za mobilni je po meni bitnije da je mreža uvijek dostupna i da nema prekida.
User avatar
sagosen
Posts: 822
Joined: 24/08/2015 02:44

#95 Re: 4G u BiH

Post by sagosen »

Ne, ne, kažem ti premalo m:tel daje za HSPA+ (5Mbps), jer je maksimalna brzina za tu tehnologiju oko 13Mbps. To sam govori da je m:tel smećarska kompanija.
dragan.s
Posts: 2042
Joined: 04/07/2009 00:34

#96 Re: 4G u BiH

Post by dragan.s »

A, OK. To znam. Nažalost i ostali su tu negdje. Nema 4-tog operatora da uvede zdravu konkurenciju na tržište.
User avatar
sagosen
Posts: 822
Joined: 24/08/2015 02:44

#97 Re: 4G u BiH

Post by sagosen »

Da, kao nešto što je uradio Tele2 u HR.
User avatar
daky585
Posts: 867
Joined: 07/06/2014 01:50

#98 Re: 4G u BiH

Post by daky585 »

DaShip wrote:Zašto mtela nema u federaciji i BHT-a u republici?
Kako misliš nema? Naravno da ima m:tel u FBiH , a i BHT u RS. Čak sam imao priliku testirati BHT u BL i njihov 3G je brži od m:tel-ovog 3G.
DaShip
Posts: 342
Joined: 04/11/2016 09:21

#99 Re: 4G u BiH

Post by DaShip »

daky585 wrote:
DaShip wrote:Zašto mtela nema u federaciji i BHT-a u republici?
Kako misliš nema? Naravno da ima m:tel u FBiH , a i BHT u RS. Čak sam imao priliku testirati BHT u BL i njihov 3G je brži od m:tel-ovog 3G.
Pričam o njihovom ADSL internetu, a ne o 3g.
User avatar
MTV
Posts: 14345
Joined: 21/08/2013 19:39

#100 Re: 4G u BiH

Post by MTV »

DaShip wrote:
daky585 wrote:
DaShip wrote:Zašto mtela nema u federaciji i BHT-a u republici?
Kako misliš nema? Naravno da ima m:tel u FBiH , a i BHT u RS. Čak sam imao priliku testirati BHT u BL i njihov 3G je brži od m:tel-ovog 3G.
Pričam o njihovom ADSL internetu, a ne o 3g.
Ima preko Logosofta xdsl.
http://teve.ba/article/24624/m-tel-post ... -logosofta
Post Reply