326 KM

aratet
Posts: 3142
Joined: 26/07/2016 12:33

#26 Re: 326 KM

Post by aratet »

U cemu je razlika izmedju demobilisanog borca koji trazi "primanja" i placenika?
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#27 Re: 326 KM

Post by triconja »

aratet wrote:U cemu je razlika izmedju demobilisanog borca koji trazi "primanja" i placenika?
Ovaj drugi je naplatio svoje usluge u toku rata :lol: .
toska
Posts: 2980
Joined: 26/09/2016 14:08

#28 Re: 326 KM

Post by toska »

Kakvo dirljivo i saosjećajno saopštenje onih koji trorše 570 miliona KM prema suborcima koji su dobili duplo golo
https://www.klix.ba/vijesti/bih/temeljn ... /170624059

Interesantno, indentičnu poruku su dobili i od Vlade, idite kućama i sa porodicama doćekajte Bajram,
a i Klix prenosi samo ovu vrstu vijesti, druga strana ne postoji.

meni su najveće razoračenje komandanti od nivoa bataljona pa do generla, nikada se nisu oglasili zadnjih 20 godina, a svi su dobili fine penzije završetkom rata.
Novak20
Posts: 13964
Joined: 11/02/2014 18:55
Location: Taboo(t) teme i brisani postovi

#29 Re: 326 KM

Post by Novak20 »

Hvala Bogu, i pored najava niko se ne zapali ispred vlade F BiH.
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#30 Re: 326 KM

Post by seln »

Novak20 wrote:Hvala Bogu, i pored najava niko se ne zapali ispred vlade F BiH.
Pa dajte da pomognemo ljudima... da odnesemo kanister-dva benzina... :oops:
User avatar
JoseMujica
Posts: 27606
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#31 Re: 326 KM

Post by JoseMujica »

bilo kakav dodatak je potpuno nerealan u ovom trenutku i Fadil je glede toga u pravu.....ova komplet država je u situaciji samo da dalje reže svu moguću budžetsku potrošnju a ne da je povećava

a isto tako život nas uči da minderaši nikad neće štediti na svojim guzicama...znači Narod zna! doklena če im uči obečana khurćina
toska
Posts: 2980
Joined: 26/09/2016 14:08

#32 Re: 326 KM

Post by toska »

Izvini što dijelim post...
JoseMujica wrote:bilo kakav dodatak je potpuno nerealan u ovom trenutku i Fadil je glede toga u pravu.....
Netačno, 55.000 nezaposlenih boraca puta npr. 150KM = 8.250.000KM mjesečno.
JoseMujica wrote:ova komplet država je u situaciji samo da dalje reže svu moguću budžetsku potrošnju a ne da je povećava
Tačno, ja sam na budžetu i moje efektivno radno vrijeme je oko 2-3 sata dnevno, satnica ko u Njemačkoj.
JoseMujica wrote:a isto tako život nas uči da minderaši nikad neće štediti na svojim guzicama...znači Narod zna! doklena če im uči obečana khurćina
Tačno.
Vega_Brothers
Posts: 342
Joined: 14/06/2017 22:47

#33 Re: 326 KM

Post by Vega_Brothers »

Treba ukinuti i plate političarima. Možda i funkcije skroz. Da li bi moj život zaista prestao funkcionisati ili bi se išta promjenio da npr. Staša Košarac ili Segmedina Srna nisu na funkciji na kojoj jesu ili da te funkcije uopće prestanu postojati?

Što se tiče ovih u Sarajevu

Image

Image

Image

Image
User avatar
Prpa.ba
Posts: 11016
Joined: 15/08/2006 21:34
Location: Podrucje pod Upravom OHR-a

#34 Re: 326 KM

Post by Prpa.ba »

Ne da se apsolutno ne smije ni razmisljati o uvodjenju bilo kakvog dodatnog socijalnog davanja vec i postojeca treba rezati i ukidati redom po svim kategorijama gdje je moguce. Svako ko i teoretski moze raditi ne smije dobijati niti jednu KM iz budzeta izuzevsi eventualno iz fonda za osiguranje od nezaposlenosti, ako je pojedinac uplacivao ista tu. Dosta je bilo sadakistana.
toska
Posts: 2980
Joined: 26/09/2016 14:08

#35 Re: 326 KM

Post by toska »

Vega_Brothers wrote:Treba ukinuti i plate političarima. Možda i funkcije skroz. Da li bi moj život zaista prestao funkcionisati ili bi se išta promjenio da npr. Staša Košarac ili Segmedina Srna nisu na funkciji na kojoj jesu ili da te funkcije uopće prestanu postojati?

Što se tiče ovih u Sarajevu
Ne znam ništa o ovim ljudima što protestuju, ali bi me jako začudilo da je komandant izdao drugačije saopštenje tj. podržao ih.
samo ne napisa komandant kolika su njegova primanja od 1996. do danas svakog prvog.
Vega_Brothers
Posts: 342
Joined: 14/06/2017 22:47

#36 Re: 326 KM

Post by Vega_Brothers »

toska wrote: Ne znam ništa o ovim ljudima što protestuju, ali bi me jako začudilo da je komandant izdao drugačije saopštenje tj. podržao ih.
samo ne napisa komandant kolika su njegova primanja od 1996. do danas svakog prvog.
Znači ne valja komadant i sva navedena udruženja?
toska
Posts: 2980
Joined: 26/09/2016 14:08

#37 Re: 326 KM

Post by toska »

Vega_Brothers wrote:
toska wrote: Ne znam ništa o ovim ljudima što protestuju, ali bi me jako začudilo da je komandant izdao drugačije saopštenje tj. podržao ih.
samo ne napisa komandant kolika su njegova primanja od 1996. do danas svakog prvog.
Znači ne valja komadant i sva navedena udruženja?
Teško je pretpostavljati, nek napišu mjesečna primanja,
ljudi su kvarljiva roba kada su novac i privilegije u pitanju.
jefff
Posts: 5307
Joined: 05/08/2015 11:16

#38 Re: 326 KM

Post by jefff »

Privatnici će sve koji ispunjavaju uslove za ovu ispomoć jednostavno poslati na biro ko se ovo usvoji.
Fudo387
Posts: 21793
Joined: 24/01/2015 19:44

#39 Re: 326 KM

Post by Fudo387 »

Rjesenje nije to malo para i stvaranje socijalnog slucaja. Da je drzava ozbiljna od tih ljudi bi pravila korisne pojedince, nudila bi opciju
za skolovanje, prekvalifikacije, gurala ih da nesto urade od zivota, a ne pravila od njih ispijace bambuce ispred lokalnog granapa.Sve da im dadnu tih 300 i nesta maraka, sta ce od toga?
To su tri kese hrane, steka cigara i alahimanet.
Gdje je struja, telefon, internet, garderoba, skola djeci, zdravtsvo, rekreacija...???
hAZNADAR
Posts: 11029
Joined: 09/01/2012 08:12

#40 Re: 326 KM

Post by hAZNADAR »

Najgori u ovoj prici su politicari, udruzenja,.... koja daju podrsku i redovno staju uz borce tokom demonstracija. U stvarnosti je cisti populizam i zloupotreba njihovog stanja zarad dobijanja poena i popularnosti. Time demobilisani borci dobijaju dodatnu nadu i podrsku da rade ispravnu stvar.

Dalje - tipicno za nas mentalitet je zavist i "precizna racunica" koliko neko drugi ima.
Tako se stvara mit o milijardama budzeta, zlatnim polugama u predsjednistvu, mega budzetu koji moze podmiriti sve a eto politicari pokradose. Da sad prodas svu imovinu svih politicara u BiH i spustis im plate na 500 KM - demobilisanim borcima bi zapalo par maraka i gotova prica.

Uz duzan respekt prema invalidima rata, i veteranima koji nisu imali srece a imali volju da se sami brinu o sebi - postoji jako mnogo dzabalebarosa koje posao nikada nije interesovao i kojima je kladara jedini nacin zarade. A posto je to tesko istraziti - jedino ispravno je da se boracka primanja daju samo invalidima a svima koji nisu - sanse za posao, javni radovi, prekvalifikacija,.. i sl.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#41 Re: 326 KM

Post by Maraschino »

Prpa.ba wrote:Ne da se apsolutno ne smije ni razmisljati o uvodjenju bilo kakvog dodatnog socijalnog davanja vec i postojeca treba rezati i ukidati redom po svim kategorijama gdje je moguce. Svako ko i teoretski moze raditi ne smije dobijati niti jednu KM iz budzeta izuzevsi eventualno iz fonda za osiguranje od nezaposlenosti, ako je pojedinac uplacivao ista tu. :thumbup: Dosta je bilo sadakistana.
:thumbup:

Treba pod hitno raspisati dodatne konkurse za zaposljavanje(a moze i bez njih) pa ovo bijede zaposliti na drzavne, entitetske, kantonalne, opstinske budzete. Nema para bez veze, treba ih zaraditi.
Gdje moze 6 sto ne bi moglo 9.
toska
Posts: 2980
Joined: 26/09/2016 14:08

#42 Re: 326 KM

Post by toska »

hAZNADAR wrote:Najgori u ovoj prici su politicari, udruzenja,.... koja daju podrsku i redovno staju uz borce tokom demonstracija. U stvarnosti je cisti populizam i zloupotreba njihovog stanja zarad dobijanja poena i popularnosti. Time demobilisani borci dobijaju dodatnu nadu i podrsku da rade ispravnu stvar.
Izvini ali nisi dobro upratio,
Niti jedno boračko udruženje im nije dalo podršku,
čak se i njihova matična boračka udruženja i komandant distanciraju od njih (vidjeti gornje saopštenje).
Meni je to čudno, zašto ih nisu bar pro forme podržali ?
Moralo bi postojati neko logično objašnjenje ?

hAZNADAR wrote:Dalje - tipicno za nas mentalitet je zavist i "precizna racunica" koliko neko drugi ima.
Tako se stvara mit o milijardama budzeta, zlatnim polugama u predsjednistvu, mega budzetu koji moze podmiriti sve a eto politicari pokradose. Da sad prodas svu imovinu svih politicara u BiH i spustis im plate na 500 KM - demobilisanim borcima bi zapalo par maraka i gotova prica.
Nije nikakav mit da se milijarde budžetskih sredstava troše olako,
ne radi se samo o političarima, čitava mašinerija je to.
hAZNADAR wrote:Uz duzan respekt prema invalidima rata, i veteranima koji nisu imali srece a imali volju da se sami brinu o sebi - postoji jako mnogo dzabalebarosa koje posao nikada nije interesovao i kojima je kladara jedini nacin zarade. A posto je to tesko istraziti - jedino ispravno je da se boracka primanja daju samo invalidima a svima koji nisu - sanse za posao, javni radovi, prekvalifikacija,.. i sl.
Slažem se, ali sad je kasno, oni su većinom neuptrebljivi na tržištu rada gdje i mladi i obrazovani sjede na birou.
Vega_Brothers
Posts: 342
Joined: 14/06/2017 22:47

#43 Re: 326 KM

Post by Vega_Brothers »

Lik bio u "logističkoj četi" i došao čak do Sarajeva da traži svoje zaslužene privilegije
User avatar
JoseMujica
Posts: 27606
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#44 Re: 326 KM

Post by JoseMujica »

toska wrote:Izvini što dijelim post...
JoseMujica wrote:bilo kakav dodatak je potpuno nerealan u ovom trenutku i Fadil je glede toga u pravu.....
Netačno, 55.000 nezaposlenih boraca puta npr. 150KM = 8.250.000KM mjesečno.
JoseMujica wrote:ova komplet država je u situaciji samo da dalje reže svu moguću budžetsku potrošnju a ne da je povećava
Tačno, ja sam na budžetu i moje efektivno radno vrijeme je oko 2-3 sata dnevno, satnica ko u Njemačkoj.
JoseMujica wrote:a isto tako život nas uči da minderaši nikad neće štediti na svojim guzicama...znači Narod zna! doklena če im uči obečana khurćina
Tačno.
ne znam samo kako ste došli do cifre od 55.000 nezaposlenih boraca :? čisto iz naše prakse, duboko vjerujem da, kada bi se taj dodatak uveo, bilo bi barem 150.000 nezaposlenih boraca u redu za tu naknadu.

Kolko se sjećam kad je trebalo ginuti malo nas je nešto bilo i vazda falilo, a sad dođosmo do preko pola miliona ljiljana :roll:

dalje, tih 8 miliona mjesečno kad pomnožiš sa 12 dođe haman 100 miliona KM (al pod velikim upitnikom da se radi samo o 55.000 ljudi). Znam da je lijepo planirati i računati na papiru, al u stvarnosti tih para nema.

Bilo bi daleko pametnije i produktivnije da je traženo da se ti ljudi zaposle npr. tamo đe radila Fadilova šćer, da zamjene u sistemu đecu političara borcima.

Al davati dodatak radno sposobnim ljudima je suludo...posebno kad tih para nema
jefff
Posts: 5307
Joined: 05/08/2015 11:16

#45 Re: 326 KM

Post by jefff »

Ma to mafija sama sebi namješta proteste.
User avatar
ultima_palabra
Posts: 55668
Joined: 15/12/2008 16:53

#46 Re: 326 KM

Post by ultima_palabra »

Fudo387 wrote:Rjesenje nije to malo para i stvaranje socijalnog slucaja. Da je drzava ozbiljna od tih ljudi bi pravila korisne pojedince, nudila bi opciju
za skolovanje, prekvalifikacije, gurala ih da nesto urade od zivota, a ne pravila od njih ispijace bambuce ispred lokalnog granapa.Sve da im dadnu tih 300 i nesta maraka, sta ce od toga?
To su tri kese hrane, steka cigara i alahimanet.
Gdje je struja, telefon, internet, garderoba, skola djeci, zdravtsvo, rekreacija...???
E moj Fudo... pa glasačka mašinerija se ne pravi od korisnih pojedinaca.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#47 Re: 326 KM

Post by Maraschino »

Para ima samo ih treba pravilno rasporediti.

https://www.klix.ba/vijesti/bih/istrazu ... /170627003

a da se niže zarovi, ovakvih slucajeva ko u filmu.
toska
Posts: 2980
Joined: 26/09/2016 14:08

#48 Re: 326 KM

Post by toska »

JoseMujica wrote: ne znam samo kako ste došli do cifre od 55.000 nezaposlenih boraca :? čisto iz naše prakse, duboko vjerujem da, kada bi se taj dodatak uveo, bilo bi barem 150.000 nezaposlenih boraca u redu za tu naknadu.
Broj od 55.000 nezaposlenih se vrtio po medijima i odgovara mogućem broju u poređenju sa ranijim godinama kada ih je bilo više.
JoseMujica wrote:Kolko se sjećam kad je trebalo ginuti malo nas je nešto bilo i vazda falilo, a sad dođosmo do preko pola miliona ljiljana :roll:
Broj od pola miliona je vjerovatno tačan, ali treba računati na to da je dobar broj njih samo proveo par sedmica na evidenciji "dok se nije snašao".
Onih sa 3 godine ratnog staža je daleko manje.
JoseMujica wrote:dalje, tih 8 miliona mjesečno kad pomnožiš sa 12 dođe haman 100 miliona KM (al pod velikim upitnikom da se radi samo o 55.000 ljudi). Znam da je lijepo planirati i računati na papiru, al u stvarnosti tih para nema.
Tačno, ali po Bakirovom, i sada se troši više od 51 miliona mjesečno na te namjene, godišnje 650 miliona.
Npr. FBiH na penzije troši mjesečno 147 miliona, godišnje 1.766.000.000
tako da i cifra od 8 miliona ili 100 godišnje je ralativna, puno ili malo za budžet.
JoseMujica wrote:Bilo bi daleko pametnije i produktivnije da je traženo da se ti ljudi zaposle npr. tamo đe radila Fadilova šćer, da zamjene u sistemu đecu političara borcima.
Al davati dodatak radno sposobnim ljudima je suludo...posebno kad tih para nema
poneko će se i snaći, ali generalno, nema više posla za njih kad ga već nisu do sada obezbjedili. dolaze mlađi.
Fudo387
Posts: 21793
Joined: 24/01/2015 19:44

#49 Re: 326 KM

Post by Fudo387 »

ultima_palabra wrote:
Fudo387 wrote:Rjesenje nije to malo para i stvaranje socijalnog slucaja. Da je drzava ozbiljna od tih ljudi bi pravila korisne pojedince, nudila bi opciju
za skolovanje, prekvalifikacije, gurala ih da nesto urade od zivota, a ne pravila od njih ispijace bambuce ispred lokalnog granapa.Sve da im dadnu tih 300 i nesta maraka, sta ce od toga?
To su tri kese hrane, steka cigara i alahimanet.
Gdje je struja, telefon, internet, garderoba, skola djeci, zdravtsvo, rekreacija...???
E moj Fudo... pa glasačka mašinerija se ne pravi od korisnih pojedinaca.
Ne razumijem ni tu bolesnu potrebu za odrzavanjem na vlasti, a da pri tome nista pod milim Bogom ne zna.
Dobro, mozda njemu upali, provesce zivotni vijek profitirajuci na sirotinji. Al' ne moze to vjecno. Sta ce mu potomci kad sve ode u tri pizde materine? A otice, nema sanse da ne ode. Ne mozes iz dana u dan praviti gluposti, krpiti se sadakom sa strane, gomilati kamate, i ocekivati da izdobri. Nema nikakve logike.
Koliki duduk treba biti da sjebe zemlju koja je u sred Evrope, sa pristojnim resursima, samo 3 i kusur miliona ljudi, mali milion opcija, grantova? Skloni se jebo ga zivot, ne znas, ne umijes, evo ti penzija, sadi bastu, cuvaj unucad, odmori, samo idi vise.
User avatar
GeeTnT
Posts: 5738
Joined: 06/01/2015 10:15
Location: ...u krompiru

#50 Re: 326 KM

Post by GeeTnT »

ultima_palabra wrote:
Fudo387 wrote:Rjesenje nije to malo para i stvaranje socijalnog slucaja. Da je drzava ozbiljna od tih ljudi bi pravila korisne pojedince, nudila bi opciju
za skolovanje, prekvalifikacije, gurala ih da nesto urade od zivota, a ne pravila od njih ispijace bambuce ispred lokalnog granapa.Sve da im dadnu tih 300 i nesta maraka, sta ce od toga?
To su tri kese hrane, steka cigara i alahimanet.
Gdje je struja, telefon, internet, garderoba, skola djeci, zdravtsvo, rekreacija...???
E moj Fudo... pa glasačka mašinerija se ne pravi od korisnih pojedinaca.
Glupost. Ti ljudi nisu ni simpatizeri sda, a kamoli clanovi. Sjecam se vrlo dobro da na pocetku rata nisu htjeli skinuti obiljezja "TO" i staviti ljiljane. Glasacku masineriju treba traziti u opstinama kao sto su NG i Centar...a ne u Tuzli.
Post Reply