30 000 Bosnjaka iz Cazinske krajine

Zanimljivosti, dešavanja i kulturno-politički život u Bihaću, Buzimu, Cazinu, V. Kladuši, Bos. Petrovcu, Sanskom Mostu, Bos. Krupi...

Moderator: Chloe

Maksim
Posts: 931
Joined: 18/11/2006 03:25
Location: Bec, Austrija
Contact:

#26

Post by Maksim »

Na njihovom site-u (DNZ) ima dvoje-troje koji se nacionalno deklariraju kao Hrvati a ostali su Muslimani. A bila je jednom i reportaza u Danima o Kladusanima i ostalim pristalicama Abdica uoci izbora u Hrvatskoj. Za Dane su mnogi rekli da su Hrvati islamske vjeroispovijesti i dali su glas HDZ-u..... :roll: kako se lako prodati. Babo im obecao kule i gradove, oni se odma okrenuli kao Astra. Nestade Babo, dodjose Hrvati sa primamljivim ponudama i opet promjena frekvencije.....
User avatar
Nosferatu
Posts: 2157
Joined: 04/08/2006 03:34
Location: Give me your tired, your poor, Your huddled masses yearning to breathe free

#27

Post by Nosferatu »

Maksime ne kontas ti neke stvari, ali helem pokusacu da objansim.

Kladusoj je Bec blizi od Sarajeva geografski. Ti ljudi su svi, ne Bosanci vec Svabe i Austraijcni. Ne po rafiniranosti vec po onome gdje su stekli to sto imaju, i gdje rade, gdje odvode svoju djecu nakon osmoljetke, jer je bolje za sljedecih 8 godina steci posao na bausetlu, zaraditi 50-100.000 evrica, dok budale u BiH skoluju djecu po srednjoj, pa visokoj skoli, investiras i dalje, na kraju dana dobijes maminog diplomca koji nema posla.

Nadalje. Rat se je tamo vodio iskljucio radi jednog a to je ko ce potpisati podjelu Bosne. Da li ce Fikret Abdic ili ce Alija Izetbegovic. To je sustinski razlog rata i pokusaj da se predsjednistvo u Sarajevu minimaliziran na troktu Zenica-Tuzla-Sarajevo i jos saka jada i to je to.

Nadalje u tom ratu snage koje se predstavljaju Bosanske - su ipak istjerali te ljude iz njihovih kuca. Ja govorim o ovome iz njihove perspketive, ne iz moje ali ti moram tako napisati da ti predocim zasto neke stvari jesu onakvim kakvim jesu. Dakle - istjerali su ih iz kuca, tj. nisu morali bjezati, ali neki nisu znali da li su stali previse jako ili nisu uz Fikreta, dok drugi nisu vjerovali, treci su samo gledali sta drugi oko njih rade i oni se spakovali i otisli.

Da je tebe ABiH istjerao iz tvoje kuce - pitao bih te ja sta bi ti mislio o predsjednistvu u Sarajevu, o Aliji, i o Bosni i Hercegovini. Jer - kako stvari stoje - a to su Kladuscani ocjenivali - Islam nije nista Bosancima i Hercegovcima dao - samo je uzeo. Zbog toga su oni ga odbacili. Nadalje. Bosna i Hercegovina nije nista Bosancima i Hercegovcima donjela - zbog toga su i oni je odbacili. Pragmaticna pristup. Kladuscani su bili za to da vlada Srpstvo, ali da nas puste u okrviu Srpse drzave, neke krnje Jugoslavije da budemo sto smo bili. To se medjutim nije svidjalo paralelnoj struji koja nas je uvodila u rat nespremne - na noz dovodila gole, pa kasnije ispalo je da smo ih odbranili.

I na kraju. Zagreb je vise od dva puta blize Kladusi od Sarajeva. Velika vecina tih ljudi je isla po Hrvatskoj - neki na skolovanje, neki u sverc, neki su biznis sklapali ugovore za Agrokomerc, neki su isli ljetovati, dakle kakva je veze - Baustelaca i Arbajtlija Slovenacko-Austrijskih-Svapskih sa centralom u Sarajevu?

I ne samo to. Na Kladuscane je IZ proglasio fetvu nazvavsi ih Murtadima tj izdajnicima vjere. Na taj nacin su nase efendije jasno dali do znanja da oni tamo prijeko nisu muslimani nego zivotinje, koje ne zasluzuju ni zeru bilo kakvog repsekta. Sto je opet - dovelo do bracenja i pomirenjem medju narodom, onako kako oni to znaju, umjesto toga imali smo krvoprolice za koje ne znaju mnogi da su brat na brata se dizao, familije se podjelile, pukla tolika prijateljstva, kumstva, brakovi i nema sta sve nije. Radi koga? Uptaj se ti.

I zbog toga oni hoce da su Hrvati. Jer Hrvatska ih nije okruzila kao sto su Srbi. A nisu ih iz kuce istjerali kao sto je ABiH. I tu je kraj price. Oni nece prihvatiit poraz, jer Krajina je to bolan. Ti ne shvatas mentalitet taj. Ovaj DNZ ce sljedecih 20 godina pobjedivati u Kladuskoj opstini, autonomasi ce ganjati ljude kao Atifa Dudakovica da ga izvedu na sud, a drugima u Sarajevu ce biti svejedno, a o danima kad je taj isti odlucio sudbinu Bosne jer moglo se je desiti da Europi prokuzi Aliju kao islamistu i njegove marinete kao jednu providnu laz, moglo se je desiti da se dokaze da sto Alija pravi u Sarajevu nije nista nego pasija prdacina - u kojoj se ne pita niko osim njega, njegovih zetova i stricevica i familije, da to nije multi kulti vec da je to teatar mutli-kulti, da ima Armiju kojom komanduje on, kljucni demagog i vezista koji je SDA utjerao u srz i sustinu ABiH Fikret Muslimovic KOSovac a izvrsitelj "Da gospodine predsjednice izgubio sam 1/3 slobodno teritorija u 1 godinu dana svog komandovanja" Delic. U toj i takvoj situaciji - Fikret Abdic je bio 2 clan predsjednistva BiH, dobio je vise glasova od Alije Izetbegovica za to mjesto, Srbi i Hrvati tj. cetnici i ustase jer su im takve bila vladajuce strukture koje su predstavljale narode/drzave su se htjele sa njim dogovoriti, htjeli su ga dovesti na pregovore da on predstavlja muslimane, a on to nije mogao uciniti dok nije imao svoj teritoriju. Ta autonoman pokrajina Zapadna Bosne i Unsko Sanski Kantonu su u stvari - sinionimi bolan. Okruzen kakav je i bio, kako god da si ga zvao - bilo je sto je bilo, ali nije vrijedilo 2000 glava da se na onakav nacin to rijesava - osim dakako - onima koji su znali o cemu se radi o necemu mnogo dubljem, jacem i bitnijem od antagonizma par gradova i dva tuceta sela.

A Kladuscani poslje toga svega - nemaju oni nacije bolan ni naroda, njihova je nacija deviza, a narod sverc, obrt, okret, zaradi, napravi, okreni, prodaj, negdje prevari, negdje budi prevaren i tako neka se okrece. To je ono za cim oni imaju zelju. A ne za puskom i ratom za Bosnu i Hercegovinu - naurcito ne kad im onaj koji je izgradio najveci prehrambeni kombinat na pragu, koji je u svakoj familij zaposljavao po 1 ako ne i sve clanove familije kad ti takav govori da rat na nacin na koji se vodi je samo na stetu svih, on koji je okrenuo tuberanski zaostali kraj sa po 10-toro djece u kojima su muskarci dozivotno bili nezposleni i bjezali su preko grane ilegalno da budu guest arbeiter - cesljali se drvenim cesljom, jeli kestene, kuruzu i grah, a familija zivjela od malo zemljice - kad je takav jedan kraj doveo do prospariteta - u kojem je svakome bilo relativno dobro, ne ulazim u to - koliko je ovo bilo kradjom, varkom, obmanjivanjem drugih i slicno, jer ja nemam ekonomsku naobrazbu da mogu da ocjenim koliko se je Agrokomerc podigao na vezama s Pozdercima, na ukradenom, koliko na lazi, a koliko na stvarnoj viziji i uspjehu jednog diplomiranog traktoriste ali ti hocu reci - da je rijec takvog tajkunasa lokalnog znacila vise - od nekog predsjednistva, koje ti nije poslalo 40 automatskih pusaka da ga odbranis i samog sebe, a trazi od tebe zrtve u vidu stotine i stotine mrtvih sinova koji ce biti zaboravljeni caskom.

A sto je jedan covjek na ovu diskusiju - podvukao zakljucak i ja ga ovdje moram navesti. Kako je to moguce da je neki mudzahedin koji je dosao u BiH bio na pravoj strani u toj BiH, dobio pasos, drzavljanstvo, kupio ili oduzeo kucu u selndrama nekim u kojima se kriju od drugih, nespremni da se integrisu, ali eto oni su bili na pravoj strani a oni koji su bili autonomasi - nisu? To je ono sto se treba svako zapitati. Jer ima svaka prica svoja - lice i nalicje. I kad pricas o tome sta je Fikret obecao autonomasima - uporedi to s onim sto je Alija obecao nama - suvjerenu, nedjeljivu, multi-kulti BiH s pasosim s kojima mozes ici dalje od Makarske. Fikret ako ih je i unistio - i doveo do plasticnog najlonskog satora, odveo ih je i u svjet. Tamo sada Babinovci hodaju s pasosima nekih drugih drzava, stancaju lovu i rade po 16h dnevno, jer to i jest za njih, poslje toga ce u neki biznisic, Fikro ce izaci iz blajboka i zivjece svi skupa u DNZ-ovskoj zajednici u Kladusi sretno, s mnogo manim brojem poginulih i invalida od prosjecne druge Bosanske opstine, narucito ako uporedimo opstine koje su bile pod cetnickom okruzenjem, znaci Sarajevske opstine (Stari, Novi grad, Centar, Novo Sarajevo, Ilidza), Srebrenica, Zepa, Goradze, Bihac, Cazin, Buzim, Krupa.

Ja bih voljeo da iz Sarajeva izmjeste prestolnicu Bih i sve organe izvrse i vlasti u Tuzlu ili Mostar ili Banjaluku - da vidim onda - kuda bi se Sarajlije okretale - i kako bi im bilo. Jer nece da prihvate mnogi da su potkupljeni rezimom i ako nekome ne valja 2km od Predsjednistva BiH kako je onome koji je 370 km od njega cjeli svoj zivot i koji se je borio - prvo rijecju, pa djelom protiv tog istog. To se niko na zalost ne pita. Dok u Kladusu svaki mjesec stize oko 2 miliona KM u stranom tvrdom kesu priliva novca koji jasno pokazuje - ko je u pravu a ko mlati praznu slavu i puni fotelje svojim dupetom.

Na kraju - ovo nije moj stav. Ja samo opisujem kako to izgleda u glavama nekih - koje ti mozda ne shvatas. Ja ih shvatam ali ne podrzavam, ako nista drugo bili smo u ratu na dvije strane radi ovoga, al' necu da ih mrzim zbog toga sto ih drugi ne razumiju pa ih ismijavaju vec cu da ih razumijem pa pokusati ukazati na greske za koji su mnogi i od njih svjesni, samo sujeta je to velika, i ponos, da se prizna greska, to nas nigdje ne uce, a za to se trebas izgraditi da nekad kazes i izvini, a i da prekrizis nesto kao propalim. Ocekivati tako nesto od nekog - ko ima 8 razreda skole i koje u Austriji vec 30 godina, i ko ne ovisi ni po cemu i ni po kojem elementu BiH drustva od njega je tesko. On misli da zna sta hoce i to trazi jer misli da ga to i pripada. A oni koji su kontra zele da ga za nesto uskrate.
Last edited by Nosferatu on 28/02/2007 18:19, edited 1 time in total.
zlata
Posts: 2679
Joined: 06/09/2002 00:00

#28

Post by zlata »

Maksim wrote:Na njihovom site-u (DNZ) ima dvoje-troje koji se nacionalno deklariraju kao Hrvati a ostali su Muslimani. A bila je jednom i reportaza u Danima o Kladusanima i ostalim pristalicama Abdica uoci izbora u Hrvatskoj. Za Dane su mnogi rekli da su Hrvati islamske vjeroispovijesti i dali su glas HDZ-u..... :roll: kako se lako prodati. Babo im obecao kule i gradove, oni se odma okrenuli kao Astra. Nestade Babo, dodjose Hrvati sa primamljivim ponudama i opet promjena frekvencije.....
Pa svi smo mi takvi! Je'l'ne rece neki dan Ceric: "Svi smo mi Turci"! ...i ostade ziv. Zasto nam smeta ako se onaj ko je stvarno rodom Hrvat...izjasni tako...a ne smeta nam sto nam REis koketira sa Turcima...osvajacima Bosne!

Valjda je vise OK biti Turcin...i ako to nikako nisi...nego slucajno reci da si Srbin ili Hrvat...cak i ako to vjerojatno jesi...rodom!
oslobad
Posts: 205
Joined: 17/05/2007 23:12

#29

Post by oslobad »

Objavljeno prije 18 minuta 45 sekundi
Unsko-sanski kanton postao socijalni slučaj

Demokratska narodna zajednica BiH (DNZ) upozorila je danas u povodu obilježavanja 12. godišnjice od formiranja Unsko-sanskog kantona da je zbog neodgovornog odnosa vlasti ovaj kanton postao socijalni slučaj zbog čega poziva vladajuće strukture da poduzmu hitne mjere na poboljšanju ovog stanja.

- Umjesto da je kao najperspektivniji kanton u FBiH izrastao u kanton-uzor kako treba raditi i izgrađivati bolju budućnost za sve njegove građane, USK je, nažalost, danas sušta suprotnost svemu dobrom i pozivitnom, stav je DNZ-a.

U saopćenju za javnost ova stranka ističe da se na formiranje Vlade čekalo sedam i po mjeseci što jasno pokazuje u kakvom stanju se nalazi USK i kakva je njegova budućnost.

DNZ poziva sve nadležne, a posebno Vladu USK-a i vladajuću skupštinsku većinu SDA i SDP, koji su zajedno sa SBiH najodgovorniji za stanje u kojem se USK nalazi, da što hitnije učine napore na poboljšanju stanja i građanima vrate dostojanstvo i vjeru u svjetliju budućnost.

(FENA)
_stoKA_
Posts: 174
Joined: 30/04/2007 12:54

#30

Post by _stoKA_ »

ja mislim da treba znati vec jednom tu granicu oko babinih (pardon na izrazu) prvo ste ih trpali u separatiste-autonomase, pa srbe, pa evo cujem hrvate, pa dosta jednom vise!

jel im lijepo rahmetli Alija dao amnestiju, vrijeme je se malo sjase ljudima za grbace, ne znam sta vise hocete. poceli ste iz nekog hira sve nas iz krajine da zovete autonomasima, ne znam vise u cemu je fazon.

ako neko ima prava da s...e po tim ljudima onda smo to opet MI krajisnici, jer su se oni bunili i nisu tu dosli nikakvi pitari i travnicani i neam pojma koji sve da ih smire vec opet MI, MI smo ginuli izmedju sebe i MI imamo pravo da osudjujemo i da prastamo ali ne i da zaboravljamo. zato uljudno molim da se suzdrzite suvisnih komentara jer mi stvarno dize tenzije. molim za razumjevanje
Maksim
Posts: 931
Joined: 18/11/2006 03:25
Location: Bec, Austrija
Contact:

#31

Post by Maksim »

Ma covjece, ako netko napise da su neki od vas sami izjavili da su Hrvati u tome nema problema. Ljudi kazu da su Hrvati i neka su, tocka. U ovoj zemlji vlada kaos, covjece. Dokle god sam ziv, zagovarat cu BiH, kad me netko pita odaklesam reci cu iz BiH i sto sam, na to cu reci Bosanac. Ali, brate, ako je nece ti autonomasi, neka idu kuda im je volja. Ja emotivno ili bilo kako drukcije nisam uopce vezan za Kladusu i Krajinu, tako da me vise nije briga hoce li to biti u sastavu BiH ili ne. Ja sam umoran vise od tih polemika i razmisljanja. Ja autonomase optuzujem sto su ubijali ljude i zatvarali ih u kojekakve zatvore i logore, a to sto oni hoce autonomiju, jebe me se da izvines. Niti imam tamo obitelji niti prijatelja a nisam tamo nikad u zivotu ni bio. Kratko receno, vas problem. Nemoj ovo skontati kao nesto licno, ali logika je takva da sam npr. ja daleko od te Kladuse i Krajine i da ljudi s mog kraja nemaju nikakav utjecaj na tijek stvari u Krajini niti nekakav specifican interes. Ima tu ta prica o tome kako gradjani ne zele da se cijepa cjelokupna zemlja u svima nama je sve pak vezano uz lokalnu vaznost.
Nikad nisam optuzivao Krajisnike za nesto. Autonomasi, korpusasi itd..... jebe se mene :D

Priznajem, ja sam se prije uvijek ljutio kad cujem nesto o tom Babi, njegovoj DNZ i toj nekakvoj autonomiji, ali logika pak preovladava. To je isto kao sto mnogi ne zele da se vrate na svoja ognjista nego mijenjaju kuce ili stanove za Federaciju. Ako oni ne zele vise svoje gradove poput Zvornika, Visegrada ili Foce, mene jos manje zanimaju ti gradovi.
ArijadnA
Posts: 5
Joined: 25/05/2007 16:01
Location: Sarajevo

#32

Post by ArijadnA »

Maksim wrote:Ma covjece, ako netko napise da su neki od vas sami izjavili da su Hrvati u tome nema problema. Ljudi kazu da su Hrvati i neka su, tocka. U ovoj zemlji vlada kaos, covjece. Dokle god sam ziv, zagovarat cu BiH, kad me netko pita odaklesam reci cu iz BiH i sto sam, na to cu reci Bosanac. Ali, brate, ako je nece ti autonomasi, neka idu kuda im je volja. Ja emotivno ili bilo kako drukcije nisam uopce vezan za Kladusu i Krajinu, tako da me vise nije briga hoce li to biti u sastavu BiH ili ne. Ja sam umoran vise od tih polemika i razmisljanja. Ja autonomase optuzujem sto su ubijali ljude i zatvarali ih u kojekakve zatvore i logore, a to sto oni hoce autonomiju, jebe me se da izvines. Niti imam tamo obitelji niti prijatelja a nisam tamo nikad u zivotu ni bio. Kratko receno, vas problem. Nemoj ovo skontati kao nesto licno, ali logika je takva da sam npr. ja daleko od te Kladuse i Krajine i da ljudi s mog kraja nemaju nikakav utjecaj na tijek stvari u Krajini niti nekakav specifican interes. Ima tu ta prica o tome kako gradjani ne zele da se cijepa cjelokupna zemlja u svima nama je sve pak vezano uz lokalnu vaznost.
Nikad nisam optuzivao Krajisnike za nesto. Autonomasi, korpusasi itd..... jebe se mene :D

Priznajem, ja sam se prije uvijek ljutio kad cujem nesto o tom Babi, njegovoj DNZ i toj nekakvoj autonomiji, ali logika pak preovladava. To je isto kao sto mnogi ne zele da se vrate na svoja ognjista nego mijenjaju kuce ili stanove za Federaciju. Ako oni ne zele vise svoje gradove poput Zvornika, Visegrada ili Foce, mene jos manje zanimaju ti gradovi.
Ja jesam iz Krajine,ali s tobom se uveliko slažem.Možemo s jedne strane pričati o Turcima,poturčenima i porijeklu Bosanaca u Krajini ali ne i opravdavati ratne zločince i bratoubice.
I neće Fikret nikad više u Krajinu,postoji par razloga za to:

1.neko će ga ubiti
2.već je u poodmakloj i opasnoj fazi dijabetesa (amputirana noga)
3.20.godina zatvora
4.neko će ga ubiti

Tamo su se ljudi izjašnjavali kao Hrvati prije nego je BiH postala konstitutivna jedinica SFRJ,iz razloga jer su morali ili to ili se izjasniti kao Srbi,a vidjeno je iz prethodne rasprave da su Krajišnicima Hrvati uvijek bili i geografski i svakako bliži.Otud i tolika mogućnost za dobijanje domovnice.Djedovi,očevi i ini su se izjasnili a svi koji su htjeli otići dalje od Makarske( kako neko već reče) su izvukli korist.No,to nije zločin i ne može se trpati u isti koš sa idejom o autonomiji i seljacima koji su je provodili.
ziggy
Posts: 295
Joined: 21/06/2005 15:03

#33

Post by ziggy »

ArijadnA wrote:
Maksim wrote:Ma covjece, ako netko napise da su neki od vas sami izjavili da su Hrvati u tome nema problema. Ljudi kazu da su Hrvati i neka su, tocka. U ovoj zemlji vlada kaos, covjece. Dokle god sam ziv, zagovarat cu BiH, kad me netko pita odaklesam reci cu iz BiH i sto sam, na to cu reci Bosanac. Ali, brate, ako je nece ti autonomasi, neka idu kuda im je volja. Ja emotivno ili bilo kako drukcije nisam uopce vezan za Kladusu i Krajinu, tako da me vise nije briga hoce li to biti u sastavu BiH ili ne. Ja sam umoran vise od tih polemika i razmisljanja. Ja autonomase optuzujem sto su ubijali ljude i zatvarali ih u kojekakve zatvore i logore, a to sto oni hoce autonomiju, jebe me se da izvines. Niti imam tamo obitelji niti prijatelja a nisam tamo nikad u zivotu ni bio. Kratko receno, vas problem. Nemoj ovo skontati kao nesto licno, ali logika je takva da sam npr. ja daleko od te Kladuse i Krajine i da ljudi s mog kraja nemaju nikakav utjecaj na tijek stvari u Krajini niti nekakav specifican interes. Ima tu ta prica o tome kako gradjani ne zele da se cijepa cjelokupna zemlja u svima nama je sve pak vezano uz lokalnu vaznost.
Nikad nisam optuzivao Krajisnike za nesto. Autonomasi, korpusasi itd..... jebe se mene :D

Priznajem, ja sam se prije uvijek ljutio kad cujem nesto o tom Babi, njegovoj DNZ i toj nekakvoj autonomiji, ali logika pak preovladava. To je isto kao sto mnogi ne zele da se vrate na svoja ognjista nego mijenjaju kuce ili stanove za Federaciju. Ako oni ne zele vise svoje gradove poput Zvornika, Visegrada ili Foce, mene jos manje zanimaju ti gradovi.
Ja jesam iz Krajine,ali s tobom se uveliko slažem.Možemo s jedne strane pričati o Turcima,poturčenima i porijeklu Bosanaca u Krajini ali ne i opravdavati ratne zločince i bratoubice.
I neće Fikret nikad više u Krajinu,postoji par razloga za to:

1.neko će ga ubiti
2.već je u poodmakloj i opasnoj fazi dijabetesa (amputirana noga)
3.20.godina zatvora
4.neko će ga ubiti

Tamo su se ljudi izjašnjavali kao Hrvati prije nego je BiH postala konstitutivna jedinica SFRJ,iz razloga jer su morali ili to ili se izjasniti kao Srbi,a vidjeno je iz prethodne rasprave da su Krajišnicima Hrvati uvijek bili i geografski i svakako bliži.Otud i tolika mogućnost za dobijanje domovnice.Djedovi,očevi i ini su se izjasnili a svi koji su htjeli otići dalje od Makarske( kako neko već reče) su izvukli korist.No,to nije zločin i ne može se trpati u isti koš sa idejom o autonomiji i seljacima koji su je provodili.

Znaci krme se pocelo raspadati!
_stoKA_
Posts: 174
Joined: 30/04/2007 12:54

#34

Post by _stoKA_ »

e vidis brate, samim tim optuzivanjima i drzanjem teme stalno u zizi necemo dobit nista, dapace samo cemo i nove potomke zavedenih krajisnika odbijati od sebe. najefikasnije rjesenje bi bilo ulaganje u skolstvo i injekcija one propagande i cinjenica koje se smatraju najpozeljnijim za dobrobit cjelovite BIH ali opet ne otvorenim prijetnjama i osudjivanjima vec dugotrajnim radom i ispravljanjem gresaka. ovako kako vecina reaguje na problem je posljedica svega onog cemu smo sami bili svjedoci i tu dajem pravo, ali kako treba skolovati i ne zapostavljati njih tako treba skolovati i posticati nas na zajednicki zivot.
otac i sin ne pricaju po 20 godina pa se opet nekad pomire. opet polazim sa stanista da se sve oprostiti moze ali ne i zaboraviti.
etf_freak
Posts: 38
Joined: 20/02/2007 19:12
Location: Sarajevo

#35

Post by etf_freak »

nebuloze, po obicaju..
_stoKA_
Posts: 174
Joined: 30/04/2007 12:54

#36

Post by _stoKA_ »

etf_freak wrote:nebuloze, po obicaju..
jel se to odnosi na moj komentar?
SilentWhisper
Posts: 320
Joined: 05/06/2006 17:16
Location: Happy place!!!!

#37

Post by SilentWhisper »

citajuci ovu temu shvatih da mnogi na krajinu gledaju kao na kokoshare i zaostale seljake... takvih ima svagdje i nisu krajiski brand... zadnjih godina na hiljade ih se slilo u sarajevo, a i sam seher ih proizvodi kao lud...
ja sam iz velike kladuse, imam stotine prijatelja za kojih ne znam gdje su u ratu bili i je li njegov stari puco na mog ili su bili ratni drugovi... znam samo jednu stvar vezanu za taj rat, a to je strah......
od toga hoce li mi se otac vratiti ziv... ovakve teme nas mlade generacije (prepostavka je da ste vi takodjer mladi i da ubijate vrijeme razglabajuci ovdje) ne bi trebale zanimati....
ja znam jednu stvar, veceras je bosna dobila tursku i moje srce je ko amerika.... pozz :zzzz:
etf_freak
Posts: 38
Joined: 20/02/2007 19:12
Location: Sarajevo

#38

Post by etf_freak »

_stoKA_ wrote:
etf_freak wrote:nebuloze, po obicaju..
jel se to odnosi na moj komentar?
zajednicki zivot, hah, jako smijesno. mislio sam na taj dio tvog posta! gdje ti zivis ? otvori malo oci !

pozdrav :D
User avatar
amalka
Posts: 1649
Joined: 11/04/2006 13:31
Location: U komsiluku

#39

Post by amalka »

etf_freak wrote:
_stoKA_ wrote:
etf_freak wrote:nebuloze, po obicaju..
jel se to odnosi na moj komentar?
zajednicki zivot, hah, jako smijesno. mislio sam na taj dio tvog posta! gdje ti zivis ? otvori malo oci !

pozdrav :D
Sta fali zajednickom zivotu?

Slazem se sa @Stokom :)
etf_freak
Posts: 38
Joined: 20/02/2007 19:12
Location: Sarajevo

#40

Post by etf_freak »

amalka wrote:
etf_freak wrote:
_stoKA_ wrote: jel se to odnosi na moj komentar?
zajednicki zivot, hah, jako smijesno. mislio sam na taj dio tvog posta! gdje ti zivis ? otvori malo oci !

pozdrav :D
Sta fali zajednickom zivotu?

Slazem se sa @Stokom :)

vidim, danas je jako tesko biti intelektualno bice, pa razmisljati svojim mozgom,najlakse se je sloziti!
User avatar
amalka
Posts: 1649
Joined: 11/04/2006 13:31
Location: U komsiluku

#41

Post by amalka »

Daj, ne pricaj gluposti :D

Ja sam intelektualno bice, iako ti ne mislis tako. Hvala ti na komplimentu, trudicu se da ostanem "neintelektualna" i da se slazem sa svim i svacim :oops: Znas, i dalje sam VAN PAMETI :D :lol: :lol:


Ovaj svijet bi se samo svadjao :roll: :D
etf_freak
Posts: 38
Joined: 20/02/2007 19:12
Location: Sarajevo

#42

Post by etf_freak »

amalka wrote:Daj, ne pricaj gluposti :D

Ja sam intelektualno bice, iako ti ne mislis tako. Hvala ti na komplimentu, trudicu se da ostanem "neintelektualna" i da se slazem sa svim i svacim :oops: Znas, i dalje sam VAN PAMETI :D :lol: :lol:


Ovaj svijet bi se samo svadjao :roll: :D
draga moja, to je bio komplement :D
_stoKA_
Posts: 174
Joined: 30/04/2007 12:54

#43

Post by _stoKA_ »

prijatelju samo bez suplje price, davaj ARGUMENTEEEE pa cu ti reci gdje si zapeo kod formiranja vlastitog misljenja po ovom pitanju. :-)
User avatar
amalka
Posts: 1649
Joined: 11/04/2006 13:31
Location: U komsiluku

#44

Post by amalka »

etf_freak wrote:
amalka wrote:Daj, ne pricaj gluposti :D

Ja sam intelektualno bice, iako ti ne mislis tako. Hvala ti na komplimentu, trudicu se da ostanem "neintelektualna" i da se slazem sa svim i svacim :oops: Znas, i dalje sam VAN PAMETI :D :lol: :lol:


Ovaj svijet bi se samo svadjao :roll: :D
draga moja, to je bio komplement :D
KomplEmente ne primam :oops: :D Cuj, draga moja :roll: :D :lol:
User avatar
rajvosa^
Posts: 1787
Joined: 18/05/2006 19:38

#45

Post by rajvosa^ »

Nosferatu wrote:Maksime ne kontas ti neke stvari, ali helem pokusacu da objansim.

Kladusoj je Bec blizi od Sarajeva geografski. Ti ljudi su svi, ne Bosanci vec Svabe i Austraijcni. Ne po rafiniranosti vec po onome gdje su stekli to sto imaju, i gdje rade, gdje odvode svoju djecu nakon osmoljetke, jer je bolje za sljedecih 8 godina steci posao na bausetlu, zaraditi 50-100.000 evrica, dok budale u BiH skoluju djecu po srednjoj, pa visokoj skoli, investiras i dalje, na kraju dana dobijes maminog diplomca koji nema posla.

Nadalje. Rat se je tamo vodio iskljucio radi jednog a to je ko ce potpisati podjelu Bosne. Da li ce Fikret Abdic ili ce Alija Izetbegovic. To je sustinski razlog rata i pokusaj da se predsjednistvo u Sarajevu minimaliziran na troktu Zenica-Tuzla-Sarajevo i jos saka jada i to je to.

Nadalje u tom ratu snage koje se predstavljaju Bosanske - su ipak istjerali te ljude iz njihovih kuca. Ja govorim o ovome iz njihove perspketive, ne iz moje ali ti moram tako napisati da ti predocim zasto neke stvari jesu onakvim kakvim jesu. Dakle - istjerali su ih iz kuca, tj. nisu morali bjezati, ali neki nisu znali da li su stali previse jako ili nisu uz Fikreta, dok drugi nisu vjerovali, treci su samo gledali sta drugi oko njih rade i oni se spakovali i otisli.

Da je tebe ABiH istjerao iz tvoje kuce - pitao bih te ja sta bi ti mislio o predsjednistvu u Sarajevu, o Aliji, i o Bosni i Hercegovini. Jer - kako stvari stoje - a to su Kladuscani ocjenivali - Islam nije nista Bosancima i Hercegovcima dao - samo je uzeo. Zbog toga su oni ga odbacili. Nadalje. Bosna i Hercegovina nije nista Bosancima i Hercegovcima donjela - zbog toga su i oni je odbacili. Pragmaticna pristup. Kladuscani su bili za to da vlada Srpstvo, ali da nas puste u okrviu Srpse drzave, neke krnje Jugoslavije da budemo sto smo bili. To se medjutim nije svidjalo paralelnoj struji koja nas je uvodila u rat nespremne - na noz dovodila gole, pa kasnije ispalo je da smo ih odbranili.

I na kraju. Zagreb je vise od dva puta blize Kladusi od Sarajeva. Velika vecina tih ljudi je isla po Hrvatskoj - neki na skolovanje, neki u sverc, neki su biznis sklapali ugovore za Agrokomerc, neki su isli ljetovati, dakle kakva je veze - Baustelaca i Arbajtlija Slovenacko-Austrijskih-Svapskih sa centralom u Sarajevu?

I ne samo to. Na Kladuscane je IZ proglasio fetvu nazvavsi ih Murtadima tj izdajnicima vjere. Na taj nacin su nase efendije jasno dali do znanja da oni tamo prijeko nisu muslimani nego zivotinje, koje ne zasluzuju ni zeru bilo kakvog repsekta. Sto je opet - dovelo do bracenja i pomirenjem medju narodom, onako kako oni to znaju, umjesto toga imali smo krvoprolice za koje ne znaju mnogi da su brat na brata se dizao, familije se podjelile, pukla tolika prijateljstva, kumstva, brakovi i nema sta sve nije. Radi koga? Uptaj se ti.

I zbog toga oni hoce da su Hrvati. Jer Hrvatska ih nije okruzila kao sto su Srbi. A nisu ih iz kuce istjerali kao sto je ABiH. I tu je kraj price. Oni nece prihvatiit poraz, jer Krajina je to bolan. Ti ne shvatas mentalitet taj. Ovaj DNZ ce sljedecih 20 godina pobjedivati u Kladuskoj opstini, autonomasi ce ganjati ljude kao Atifa Dudakovica da ga izvedu na sud, a drugima u Sarajevu ce biti svejedno, a o danima kad je taj isti odlucio sudbinu Bosne jer moglo se je desiti da Europi prokuzi Aliju kao islamistu i njegove marinete kao jednu providnu laz, moglo se je desiti da se dokaze da sto Alija pravi u Sarajevu nije nista nego pasija prdacina - u kojoj se ne pita niko osim njega, njegovih zetova i stricevica i familije, da to nije multi kulti vec da je to teatar mutli-kulti, da ima Armiju kojom komanduje on, kljucni demagog i vezista koji je SDA utjerao u srz i sustinu ABiH Fikret Muslimovic KOSovac a izvrsitelj "Da gospodine predsjednice izgubio sam 1/3 slobodno teritorija u 1 godinu dana svog komandovanja" Delic. U toj i takvoj situaciji - Fikret Abdic je bio 2 clan predsjednistva BiH, dobio je vise glasova od Alije Izetbegovica za to mjesto, Srbi i Hrvati tj. cetnici i ustase jer su im takve bila vladajuce strukture koje su predstavljale narode/drzave su se htjele sa njim dogovoriti, htjeli su ga dovesti na pregovore da on predstavlja muslimane, a on to nije mogao uciniti dok nije imao svoj teritoriju. Ta autonoman pokrajina Zapadna Bosne i Unsko Sanski Kantonu su u stvari - sinionimi bolan. Okruzen kakav je i bio, kako god da si ga zvao - bilo je sto je bilo, ali nije vrijedilo 2000 glava da se na onakav nacin to rijesava - osim dakako - onima koji su znali o cemu se radi o necemu mnogo dubljem, jacem i bitnijem od antagonizma par gradova i dva tuceta sela.

A Kladuscani poslje toga svega - nemaju oni nacije bolan ni naroda, njihova je nacija deviza, a narod sverc, obrt, okret, zaradi, napravi, okreni, prodaj, negdje prevari, negdje budi prevaren i tako neka se okrece. To je ono za cim oni imaju zelju. A ne za puskom i ratom za Bosnu i Hercegovinu - naurcito ne kad im onaj koji je izgradio najveci prehrambeni kombinat na pragu, koji je u svakoj familij zaposljavao po 1 ako ne i sve clanove familije kad ti takav govori da rat na nacin na koji se vodi je samo na stetu svih, on koji je okrenuo tuberanski zaostali kraj sa po 10-toro djece u kojima su muskarci dozivotno bili nezposleni i bjezali su preko grane ilegalno da budu guest arbeiter - cesljali se drvenim cesljom, jeli kestene, kuruzu i grah, a familija zivjela od malo zemljice - kad je takav jedan kraj doveo do prospariteta - u kojem je svakome bilo relativno dobro, ne ulazim u to - koliko je ovo bilo kradjom, varkom, obmanjivanjem drugih i slicno, jer ja nemam ekonomsku naobrazbu da mogu da ocjenim koliko se je Agrokomerc podigao na vezama s Pozdercima, na ukradenom, koliko na lazi, a koliko na stvarnoj viziji i uspjehu jednog diplomiranog traktoriste ali ti hocu reci - da je rijec takvog tajkunasa lokalnog znacila vise - od nekog predsjednistva, koje ti nije poslalo 40 automatskih pusaka da ga odbranis i samog sebe, a trazi od tebe zrtve u vidu stotine i stotine mrtvih sinova koji ce biti zaboravljeni caskom.

A sto je jedan covjek na ovu diskusiju - podvukao zakljucak i ja ga ovdje moram navesti. Kako je to moguce da je neki mudzahedin koji je dosao u BiH bio na pravoj strani u toj BiH, dobio pasos, drzavljanstvo, kupio ili oduzeo kucu u selndrama nekim u kojima se kriju od drugih, nespremni da se integrisu, ali eto oni su bili na pravoj strani a oni koji su bili autonomasi - nisu? To je ono sto se treba svako zapitati. Jer ima svaka prica svoja - lice i nalicje. I kad pricas o tome sta je Fikret obecao autonomasima - uporedi to s onim sto je Alija obecao nama - suvjerenu, nedjeljivu, multi-kulti BiH s pasosim s kojima mozes ici dalje od Makarske. Fikret ako ih je i unistio - i doveo do plasticnog najlonskog satora, odveo ih je i u svjet. Tamo sada Babinovci hodaju s pasosima nekih drugih drzava, stancaju lovu i rade po 16h dnevno, jer to i jest za njih, poslje toga ce u neki biznisic, Fikro ce izaci iz blajboka i zivjece svi skupa u DNZ-ovskoj zajednici u Kladusi sretno, s mnogo manim brojem poginulih i invalida od prosjecne druge Bosanske opstine, narucito ako uporedimo opstine koje su bile pod cetnickom okruzenjem, znaci Sarajevske opstine (Stari, Novi grad, Centar, Novo Sarajevo, Ilidza), Srebrenica, Zepa, Goradze, Bihac, Cazin, Buzim, Krupa.

Ja bih voljeo da iz Sarajeva izmjeste prestolnicu Bih i sve organe izvrse i vlasti u Tuzlu ili Mostar ili Banjaluku - da vidim onda - kuda bi se Sarajlije okretale - i kako bi im bilo. Jer nece da prihvate mnogi da su potkupljeni rezimom i ako nekome ne valja 2km od Predsjednistva BiH kako je onome koji je 370 km od njega cjeli svoj zivot i koji se je borio - prvo rijecju, pa djelom protiv tog istog. To se niko na zalost ne pita. Dok u Kladusu svaki mjesec stize oko 2 miliona KM u stranom tvrdom kesu priliva novca koji jasno pokazuje - ko je u pravu a ko mlati praznu slavu i puni fotelje svojim dupetom.

Na kraju - ovo nije moj stav. Ja samo opisujem kako to izgleda u glavama nekih - koje ti mozda ne shvatas. Ja ih shvatam ali ne podrzavam, ako nista drugo bili smo u ratu na dvije strane radi ovoga, al' necu da ih mrzim zbog toga sto ih drugi ne razumiju pa ih ismijavaju vec cu da ih razumijem pa pokusati ukazati na greske za koji su mnogi i od njih svjesni, samo sujeta je to velika, i ponos, da se prizna greska, to nas nigdje ne uce, a za to se trebas izgraditi da nekad kazes i izvini, a i da prekrizis nesto kao propalim. Ocekivati tako nesto od nekog - ko ima 8 razreda skole i koje u Austriji vec 30 godina, i ko ne ovisi ni po cemu i ni po kojem elementu BiH drustva od njega je tesko. On misli da zna sta hoce i to trazi jer misli da ga to i pripada. A oni koji su kontra zele da ga za nesto uskrate.
Poznajem bruku babinih ovdje u "dijaspori" kao i onih koji su protiv babinih. Ljudi nisu visko skolovani, cak mi nije jasno da i imaju tako malo skole, ali to sad nije vazno. U cemu su svi slozni je da sve i jedan drze Fikreta ko na dlanu iz razloga podebljanih u Nosferatovom postu. Nisu nista imali, malte ne odbaceni, i onda im dodje ciko i da im nesto. On je njima Bog. Naj zalosnije je sto vidim da se oni i ostali muslimani ne mogu organski. Razumljivo mi je zasto s obe strane gledista, al kao sto Nosferatu rece, oni su vidjeli da su odbaceni od tadasnje vlade, a njihov TITO im i dalje cuva ledja.
domi
Posts: 544
Joined: 04/10/2003 00:00

#46

Post by domi »

Nosferatu wrote:
Da je tebe ABiH istjerao iz tvoje kuce - pitao bih te ja sta bi ti mislio o predsjednistvu u Sarajevu, o Aliji, i o Bosni i Hercegovini. Jer - kako stvari stoje - a to su Kladuscani ocjenivali - Islam nije nista Bosancima i Hercegovcima dao - samo je uzeo. Zbog toga su oni ga odbacili.
Tekst ti je u sustini pogodio sridu, iako se ne bih slozio sa ovom zadnjom, podebljanom recenicom. Srz problema se nalazi u IZ, koja se jos uvijek krpi uz SDA, iako joj tu nije mjesto. Mislim, ne moze hodza organizovati Bajramsko sijelo i imati SDA za glavnog sponzora istog, pogotovo ako u svom dzematu ima hrpu Kladuscana koji su npr. dolazili citav Ramazan u dzamiju. Takvi postupci imama/hodza samo stete dzematu u kojem oni sluze, sto se na kraju protivi njihovoj ulozi kao vjerskih radnika, gdje oni trebaju da jacaju jednistvo svih muslimana, bez obzira na politicko opredjeljenje. Mislim, ustvari iz price par Babinih znam da je to jedan od glavnih faktora njihovog zaziranja od Islama.

Sto se opet njihove uloge u ratu tice, po njihovoj prici oni su ustvari prvo bili obucavani od strane hrvatskih oficira, koji su nakon nekog vremena, odnosno pocetkom postojanja Autonomije, jednostavno isparili. Takodje, nakon pada iste, te nakon njihove predaje HV-u, dobivali su ponudu od Tudjmanovih oficira da se vrate nazad u Kladusu, svakako sa obiljezima HV-e, sto su oni valjda odbili, te se odlucili na put preko bare.

Misljenja sam da je ovo bio nepotreban sukob izmedju, kao sto Nosferatu vec rece, brace, rodjaka, prijatelja, te se treba raditi na mirenju istih.
baco_vk
Posts: 5
Joined: 23/06/2007 00:06

#47

Post by baco_vk »

Ovaj nosferatu sta pise stvarno nema smisla, ne poznaje dovoljno desavanja u kladusi od tocetka rata pa nadalje tako da nema pravo pametovati babo ovo babo ono. Ja sam kladuscanin a to ne znaci da sam babin kao sto po ovom ovdje znaci jesil iz Kladuse odmah si babin ja sam ponosan sto sam skontao kakva je to politika pa nisam jedan od ovih babinih. Al nazalost pa su se ovdje ljudi prodali za koju bananu i narandzu pa su izdali drzavu ne kontajuci sta bi se moglo desiti da im je nedaj boze uspio plan. Za jednu bananu izgubiti identitet pa ko bi to mogao napraviti al eto babina politika ih je dovela do toga da danas neznaju sta su i uopce nemaju identitet a osoba bez identiteta ne postoji. Sama cinjenica da su stali s cetama rame uz rame sve govori.
A to da ih je armija BIH istjerala iz njihovih kuca nije isitna jer sam sam sudionik ulaska petog korpusa i pada autonomije, ljudi su sami bez ikakvog razloga napustali kuce ne zato sto ih neko tjera nego sto nisu mogli podnijeti armiju BIH kad su toliko bili nafurani na tu zlocinacki politiku i u vjeru u babu koji ih je uspio zavesti i koji je uspio nasjesti na cetnicku politiku.
A vjerovati da bi im Srbi dali autonomiju da su kojim slucajem pobjedili moze samo lud covjek, onda bi oni dosli na red. Umjesto da nisu krenuli s tom autonomijom i da je Fikret Abdic ostao vjeran predsjednistvu u Sarajevu pa cetnici bi samo mogli sanjati da slome krajinu cak stavise otisli bi mi u Banjalaku jos davno. Pa danas nebi bilo stanje kakvo jest u drzavi sa tom etnickom tvorevinom RS. Al najzalosnije je sto su ovi babini i dan danas toliko slijepi i toliko nemoralni da se raduju bilo kakvom zlu Bosnjaka.
User avatar
Nosferatu
Posts: 2157
Joined: 04/08/2006 03:34
Location: Give me your tired, your poor, Your huddled masses yearning to breathe free

#48

Post by Nosferatu »

Nisu se Kladuscani prodali za bananu i narandzu.

Kladusa je 1992 i 1993-ce - bila najbolje mjesto u BiH - u kojem je musliman mogao zivjeti.

Tvrdim odgovorno - da nigdje nije radilo vise kafica, bilo struje, okretali se janjci, sverc cvijeto, humanitarna raspodjela pupala, kao u Kladusoj. Na Kladusu u ove dvije godine - nije palo 20 granata cetnickih - a Fikret je javno se segacio na taj naci govoreci da ce svaku koja padne na Kladusu - on "progutati". Kao - nema sanse da neko Kladusu bombarduje. Svo vrijeme u Kladusoj je uvijek bilo ljudi sa strane, bilo svercera bilo kojekakvih psina rata, i na Korani i svugdje drugdje, jednostavno trebalo je nahraniti 300.000 ljudi odsjecenih od svega i svacega, zeljnih s famiijama vani - koje su preko Fikrini sema - slale pare uz tapiju - ovoliko %, pa ovliko %. Pa ovoliko %. A biznis sa satelitiskim telefonom cvao. Kad smo mi 1993-ce zvali bolan, Zapadnu Europu Satelitiskim telefonima - minuta bila 5-10 maraka - pa opet imali ljudi da zovu - po po sata, sat vremena i pricaju.

Dakle ovo nisu banane i narandze.

Obici Garavice u Bihacu pa vidi koliko je poginulih u periodu 1992-1993. Obidji Buzim, obidji Cazin, i Krupu. PA saberi sve, pa mi reci koliko je poginulih Kladuscana - u borbama i u kojoj jedinici. Koliko je s PTSD-om.

Zbog toga - nemoj da minimiziras. Dok sam ja u Bihacu isao u skolu 10 dana gosinje u Kladusi je radila normalno. Dok sam se zavalico u memljive podrume bez svjetla, u Kladusi su mladi izalizili na korzo i po carsiji, dok mi je dajdza dolazio - u farmerkama i dzemperu s fronta - u Kladusi su defilirali komandati - na putu ka Fikretu Abdicu u ganjc novim unifomrmama, u kabinetu se je slavilo - i kupovali se razno-razni komandati i oficiri hoces vagine, hos viskija hos burbona, hos pecenja hos polozaj, hoces pare, hoces robu - sta god hoces - samo uz Fikru stani. Fikro razumije ljudsku psihu. On nije zalio - ni sredstava ni novca ni nacina - da dovede Armiju potpuno pod njegovu komandu u Krajini, sto je dobrim dijelom i bila sve dok nisu Drekovica otjerali s pozicije komandanta Korpusa. Jer od Fikreta, clana predsjednistva, tajkuna najvece prehrambene korporacije - koje je svojim paketima hranila nas, Fikreta koji je odredjiva koliko ce iz kojeg skladista humanitarne pomoci gdje poslati, Fikreta koji je mogao s jedin razgovorom da te postedi vojske - za cijeli rat jednim telefonskim da ti familij iz RS-a prebaci u Njemakcu ili dovedu ih u Kladusu, ili tebe iz Kladuse prebaci u NJemacku s familijom i jos tutne 10.000 maraka da imas pocetak dobar - Fikret je mogao sto nije mogao niko ziv.

Dakle - ovo nisu banane i narandze, narucito ne 1992 i 1993-ce. Ako je i tih bilo. Mnogima je nepojmljivo da smo mi imali - banana, narandzi, lubenica, sipka, pive, cigara, ama cega god hoces - vise 1992-1993, nego 1994-1995-te. kad umalo ne pokrepasmo od gladi.

Nadalje - ti ako si Kladuscanin koji je bio u 5-tom korpusu - pobjegao si iz Kladuse pod Autonomijom? Sto si ti bjezao, pa se cudis - onda kad ti neko kaze da si ti njih istjerao kao i oni tebe - 1993 nakon proglasivanja autonomije i docekivanja 5-tog korpusa, koji je krenuo prema Kladusi, da zavede vojnu huntu - vise ili manje. To nije bila demos-kratos, jer evo danas kad jest - DNZ pobjeduje na svakim izborima pa mi je jasno sta i dan dans vecina ljudi misli - a kamoli prije 15 godina. Sto ti nisi - ostao u Kladusi? Sto? Nisi mogao podnjeti Fikreta i AP ZB - ama daj bolan, to su price, za djecu. Znas sto si dzalno? Bojao si se da u kakavom Firkinom kazamatu ti bubrege ne nagnjece oni isti s kojima si odrastao cijeli zivot i kojima si mozda rekao koji kontra Fikre ili te je prenjelo pa nisi mogao pucati na one s kojima si bio po linijama - kao sto je moglo 5-6 brigada moblizirane Narodne Obrane, ni od kud. Nema opstine - u Bosni i Hercegovini - koja je vise brigada dala od Kladuske - za potrebe Fikreta Abdica. Jesto da to nije bio - "kvalitet" - ali opstina koja je imala 1 brigadu, i po pola - jednu sa Cazinom - da mobilizira toliko ljudi odjednom za potrebe Fikreta je impresivno. To je razlog - sto su i oni - otisli iz Kladuse. Ne sto su mrzili A BiH (mrznja i ljubav je tu relativna) - vec sto je za njih POSTALA vojska fundamentalista mudzahida, koji su tekbirali kontra njih, nazivali ih izdjanicima vjere, zakopavali ih kao pse, ubijali kako ko koga stigne, u svakakvim obracunima prve i druge vrste, gdje su mnogi krenuli da svode i neke privatne racune jer su dosli u takvu priliku, a ostatak im je nalagala propagandna masina koja i dan danas radi - skuplja kasete sve moguce od 5-tog korpusa pa izrucuje Srbima u ruke da oni onda skraju vrpce i prave montirane snimke. Takva propagandna masina preko radija Velika Kladusa - Velkaton - koja je svaki dan gotovo imala intervijue s ljudima koji su "prebjegli kod Fikreta" pa su pricali o tome kako se tesko zivi, kakva je tortura, kako tuku ljude koji ne odu na frontu, kako se uvodi Serijet, ne smijes nikom nista ni nazvati osim i mimo strogog selama u bilo kojoj instituciji (i ovo je svojevremeno bila istina), mora se klanjati 5 put dnevno i slicno - mislim tipicna ona Srpska propaganda, ali s velikom dozom mrznje. Dakle postala je vojska Alijni sokolova. I kljucno autonomasko pitanje je: A sta je vama Alija dao, a sta je za vas Alija uradio. Nije bilo dovoljno da smo imali i cetnike iz 2 drzave za vratom nego je jos nasao nam neprijatelja u nasem narodu, i jos od Mate Bobama - Fikret je dobio za rever komandu nad Pukovnijom HVO-a u Bihacu - pa u toj Kladusi su se sastali - Fikret Abdic, Mate Boban, Radovan Karadzic i njihov svi zamjenici.

Da je Fikret ostao vjeran predsjednistvu u Sarajevu (sto je nemoguce pretpostavka. Sto? Zato sto je Fikret - svojim parama i svojim kredibilitetom - doveo SDA na vlast. Dakle - ta stranka mimo efnedija i minder sogan dolma nikojevica - nije imala nikog ni iz bliza Fikretove reputacije - tako da Fikret nije imao sta - biti vjeran predsjednistvu, iz razloga sto je 1) i dobio najvise glasova, 2) bio zamejnjen Ejubom Ganicem, Jugoslovenom. Abdic jednostavno nije iz esalona Mladih Muslimana - vec je potomak komunistickog rezima. Stoga - nema tu "vjernosti" koga cemu. Fikret je iskoristen i za pare, i za glasove, i sutnut - ako je bio - Srpski spijun i UDBAS - Alija ga je trebao uhapsiti - onda i tad u Sarajevu. Umjesto toga - poslali su ga nama - a Alija nije nikada udostojio se - doci na pregovore s Fikretom iako je sjedao za pregovarack stol - i sa ustasama i cetnicima i rukovao se i sa Slobom i sa Franjom nakom svega ovoga - oni su bili prihatljivi - Fikret nije - tu i u taj vakat je palo vec hiljade Krajskih glava. Sto? Jer vendetta - tj. krvna osveta je bila neminovna. To su znali - i oni u Sarajevu, a i Fikret, sa svojim jatacima.) ali da pretpostavimo da je Fikret dobio fotelju u Sarajevu, Harisa Silajdzica ili Ejuba Ganica cijeli rat pitanje je da li bi uopste dosao nazad u Krajinu a nas bi ili prije proboja koridora ili poslje - napalo 30.000+ cetnika, dakle u ljeto 1992 godine. Kako bi se odbranili - kad smo u Oktobru 1992 kad je osnovan 5-ti korpus imali 1200 AK 47, 1 tenka, 1 pragu, 2 topa, ja ne znam - s viljuskama, srpovima i kosama valjda. Valjda smo mi "posebni" a eto u Srebrenici su oni losi borci, Goradzani isto nista, Sarajlije kanta. Jajace palo - ma pobjegli svi, Brod isto tako, Posavinu probili ko kroz putar, cak su haman i u Bihac usli Novembra 1994-te izasli na Debeljacu i dosli do pred gradsku bolnicu. Sto to ? Pa ako nista djelomican razlog je jer ovih 30.000 te nije naplo do 1994-te kad su skontali da Fikretova tvorevina rapidno gubi sanus da ikad zazivi. Treba biti posten i to reci. Cetnici su napadali po linijama ali to nisu bile ofanzive s hiljadama ljudi isprogramirane, iskordinirane, s vise korpusa, s raznim strategijama i navlakusama dok autonomija se nije priblizila svom krahu i kraju. Pa je usljedila ofanziva na Buzimu, zvana Breza 94. Pa onda Spaljena Zemlja, meni se cini autonomaska ofanziva, i tad dolaze najgori i najtezi dani, jer od 93 nije uslo nista humanitarne, a sve je udestorostrucilo se u cijeni - jer nije bilo sverca preko Fikreta, nema se ni oruzija, tj. municije. Bio je sverc koji je dusu vadio. 50kg brasna - 1000 Deutch maraka a Fikret je uzivao da je kod njega vreca brasna haman koliko i kod Srba (100 kod Srba) 150 DM. Koji je to profit - izracunaj ti - jedan kamion za 1000 vreca brasna od 50 kg. to je 850.000 maraka obrnuti u par dana. Gdje su sad te pare? Gdje su sve devize koje su prosle kroz dzepove? Znas li ti uopste - da smo mi 1993 godine dobili par aviona isporuke - novcanica Bosanskog dinara koje Fikret nije dozvolio u opticaj da se puste? Vec samo strane valute i Fikretov "Bon".

Sta bi bilo da je Fikret pobjedio? AP ZB bi ostala ako nista privremeno. Busali bi se sa njom u prsa Srbi - kao zonom gdje se moze zivjeti s muslimanima, jer nisu fundamentalisti kao Alijini muslimani - koje bi sabili - u centralnoj Bosni. Tu bi im dalo - cetvrti entiet, dakle poslje AP ZB, RS, HZ HB - dali bi im tu neku muslimanksu drzavicu i onda bi se preslo na podjelu BiH da se to - ugovorom kakvim zauvijek legitimizira. Dokle god - to nebi - konsolidirali - Krajinu nebi dirali. Nema potrebe. Gole, ne naoruzane, ne svjesne, budale - koje devizama familije i rodjaka iz vana hrane i RSK i RS i Fikreta - dakle svoju zlatnu koku - teskom bi mukom Srbi zadavili jer od cega ces onda zivjet? Jesi li se to ikada zapitao, malo prokontao? Od teritorija je bilo samo jedno vaznije - pare i lova. Zbog toga su Krajinu i ostavili za zadnju a haman ih je dosla glave kao sto su i oni haman nama mogli doci glave da su napali nas - svom silom, 1992 u ljeto ili jesen. Zato u svoj nesreci bilo je i nesto srece.

Ali ljepo je zivjeti u tim uvjerenjima koje ti imas - da je moglo samo kako je bilo, bez da shvatis da price "usli bi u Bluku" su corak na koje se ne pali vise niko ozbiljan kad se zapita koliko brigada je VRS imao iz Banja Luke a koliko A BiH. Mi smo jedva prezivjeli u situaciji u kojoj smo bili (tj. ja i moji smo - u Krajini jedva prezivjeli), u toj kocki i lutriji moglo se je desiti da Fikret prevlada, moglo, samo da su Kladuscani bili malo vise za rat i u ratu od samog pocetka, zasto, jer nebi bio takav disbalanas - veterana i onih koji su prosli vatrenog krstenje na strani 5-tog korpusa, s onima koji su u to zavaljeni po prvi put a koji su do tada gledali sverc i profit strogi. I ja vjerujem - da bi Fikret pobjedio - samo da su Buzimljani stali uz njega. Nisu se trebali ni boriti - dovoljno bi bilo - da gledaju to sa strane. Medjutim oni nisu i sahranili su jedni druge, toliko su se unesrecili, toliko su se nasli u tom bratskom pokolju, toliko je postao koniflikt personaliziran jer to nisu velika razdaljine da se ljudi ne znaju, jedni druge, barem povrsnu da se je Srbima dizala dlaka na tjemenu kad bi vidjeli kako se rokamo medju sobom. Da je Fikret dobio Buzim, Cazina je pola imao ako nista nebi ustali protiv njega, Bihac bi i onako tu bio sam formalnost jer iako najveci grad, on nije imao ljude u vrhu, koji su se pitali a sa tri opstine protiv jedne i cetnika okolo, ne ide. Umjesto toga - sto kaze jedan Srbin u emisiji Jedinica - o Crvenim Beretkama - valjda ih se sjecas, njih i Super Tigrova, Legije i kad su Srbi preuzeli komandu nad autonomaskim vojnim snagama "gledao sam napad Fikretovih jedinica, u kojem im je pola cete izginulo, a druga polovina - gura ispred sebe kamenje iza kojeg zaklanja glavu i puze bezglavo prema 5-tom korpusu."

Uglavnom ko je tu zavaljen a ko u pravu, mislio sam i ja da znam, sto vise vrijeme odmice sve manje znam jer sve vise vidim da se tu nikome ne smije vjerovati, jer si u poziciji pijuna preko cijih ledja se ispravljaju prljave igre s oba fronta. Pa nece preko mojih vise. Ja sam bio rob, necu nosati samare onih koji napunise sahare a meni dadose karinu osunacenu ko identitet i status emigranta u svijetu i nemam sta da se zalim - trebam da sam sretan znas sto? Jer ja ipak nisam u situaciji u kojoj sam pobjedio rat a u miru sjedim u opstini u kojoj vladaju DNZ-ovci i pitam se hoce li ti djetetu gazda biti autonomas a tvoj mezar u nekoj AP ZB verzija 2.0 dok praunuk ti mozda bude ucio da je Fikret nas Alija, a ja i ti - bijasmo balija. Meni je sve jasno po sta su se oni prodali, i kakvi su, i koji su - al' mi nije jasno sto ti neces da vidis ko nas zavali da se s njima rvemo, i ko ih amnestira i ko nam skroji kapu da nam se primi kako hoce i mora...
baco_vk
Posts: 5
Joined: 23/06/2007 00:06

#49

Post by baco_vk »

Nosferatu wrote:Sta bi bilo da je Fikret pobjedio? AP ZB bi ostala ako nista privremeno. Busali bi se sa njom u prsa Srbi - kao zonom gdje se moze zivjeti s muslimanima, jer nisu fundamentalisti kao Alijini muslimani - koje bi sabili - u centralnoj Bosni. Tu bi im dalo - cetvrti entiet, dakle poslje AP ZB, RS, HZ HB - dali bi im tu neku muslimanksu drzavicu i onda bi se preslo na podjelu BiH da se to - ugovorom kakvim zauvijek legitimizira. Dokle god - to nebi - konsolidirali - Krajinu nebi dirali. Nema potrebe. Gole, ne naoruzane, ne svjesne, budale - koje devizama familije i rodjaka iz vana hrane i RSK i RS i Fikreta - dakle svoju zlatnu koku - teskom bi mukom Srbi zadavili jer od cega ces onda zivjet? Jesi li se to ikada zapitao, malo prokontao? Od teritorija je bilo samo jedno vaznije - pare i lova. Zbog toga su Krajinu i ostavili za zadnju a haman ih je dosla glave kao sto su i oni haman nama mogli doci glave da su napali nas - svom silom, 1992 u ljeto ili jesen. Zato u svoj nesreci bilo je i nesto srece.
Evo danas sam gledao pokop Srebrenicana vjerovatno ces reci da to sad nema veze s ovom situacijom u Kladusi, povrsinski gledajuci i nema al kad malo bolje skontas vidjeces da je stvar ista da je Fikret pobjedio, kakva god da je bila politika za Srebrenicu ne opravdava ono sto se desilo preko 8000 ubijenih. Ne znam jel tebi jasna ideja velike Srbije i Hrvatske i sad kako slomiti otpor evo konkretno u krajini sa najmanje zrtava pa tako sto ces zavaditi neprijatelja da se izmedju sebe pobiju i onda ces lakse ono sto ostane. Cetnici su u Fikretu vidjeli covjeka za to zbog toga je u Kladusi i bilo tako ko sto kazes 92-93-e svega i svaceg dok su drugi u krajini nisu imali sta jesti. To sve banane i narandze je dobivao od cetnika samo da napadne svoj narod pa da onda oni lakse rijese ono sto ostane.
A to da bi cetnici dali autonomiju Kladuscanima to svaki normalan covjek zna da nije tako, dok su cetnici tukli polozaje ARBIH sa polozajima tih babinih brigada i kad koja zaluta granata pa padne na babine govorili su ma nema veze sve su to turci samo udri, tako to sto pricas da nisu ovi muslimani fundamentalisti kao Alijini nema smisla jer njima je bilo isto il poginuo babin il didov jedan je manje. I da je Fikret pobjedio i da su cete usle u Buzim, Cazin, Bihac, itd desila bi se Srebrenica i ne samo Srebrenica nego i sve i jedan drugi grad u BIH u koji je krocila cetnicka cizma a gdje su god krocili desio se genocid.
Kakav god da je Alija rahmetli bio nije pristao na podjelu BIH jer bi tada doslo do unistenja cijele jedne nacije a dokaza da bi bilo tako na sve strane. Kad su cetnici uradili to sto su uradili u Srebrenici u zasticenoj enklavi UN-a da ne urade u Kladusi, Buzimu, Bihacu itd. jos da daju babinima autonomiju ma daj to je stvarno smijesno.
Kladusa je 1992 i 1993-ce - bila najbolje mjesto u BiH - u kojem je musliman mogao zivjeti.

Tvrdim odgovorno - da nigdje nije radilo vise kafica, bilo struje, okretali se janjci, sverc cvijeto, humanitarna raspodjela pupala, kao u Kladusoj. Na Kladusu u ove dvije godine - nije palo 20 granata cetnickih - a Fikret je javno se segacio na taj naci govoreci da ce svaku koja padne na Kladusu - on "progutati". Kao - nema sanse da neko Kladusu bombarduje. Svo vrijeme u Kladusoj je uvijek bilo ljudi sa strane, bilo svercera bilo kojekakvih psina rata, i na Korani i svugdje drugdje, jednostavno trebalo je nahraniti 300.000 ljudi odsjecenih od svega i svacega, zeljnih s famiijama vani - koje su preko Fikrini sema - slale pare uz tapiju - ovoliko %, pa ovliko %. Pa ovoliko %. A biznis sa satelitiskim telefonom cvao. Kad smo mi 1993-ce zvali bolan, Zapadnu Europu Satelitiskim telefonima - minuta bila 5-10 maraka - pa opet imali ljudi da zovu - po po sata, sat vremena i pricaju.
Eto da je odrzao obecanje i najeo bi se tih granata jer puno ih je palo na Kladusu a eto ti to i ne znas. I danas je lijepo zivjetu u Kladusi jer i danas radi kafica na sve strane ih ima i sverc cvjeta, okrecu se janjci, ljudi trose na sve strane a nema babe tako da nije on zasluzan za to nego vjerovatno goegrafski polozaj Kladuse.
Al u nekim stvarima i imas pravo sto se tice Fikreta da je bio kalibar u drzavi i svak ga volio, samo kad krenemo od Agrokomerca pa na dalje i ja mu skidam kapu al je pojeo govno sto se spetlja u politiku i izdade svoj narod zbog tih cetnickih banana i narandzi i sto nasjede na uvjerenje da bi dobio autonomiju, on je ustvari isti za njih il Alija il Fikret samo sto je trebao cetama da uniste krajinu jos kad su vidjeli da je to osoba jeftina onda su mu dali sta god je trazio za Kladusu i za ovaj narod samo da ga iskoriste.
Nadalje - ti ako si Kladuscanin koji je bio u 5-tom korpusu - pobjegao si iz Kladuse pod Autonomijom? Sto si ti bjezao, pa se cudis - onda kad ti neko kaze da si ti njih istjerao kao i oni tebe - 1993 nakon proglasivanja autonomije i docekivanja 5-tog korpusa, koji je krenuo prema Kladusi, da zavede vojnu huntu - vise ili manje. To nije bila demos-kratos, jer evo danas kad jest - DNZ pobjeduje na svakim izborima pa mi je jasno sta i dan dans vecina ljudi misli - a kamoli prije 15 godina. Sto ti nisi - ostao u Kladusi? Sto? Nisi mogao podnjeti Fikreta i AP ZB - ama daj bolan, to su price, za djecu. Znas sto si dzalno? Bojao si se da u kakavom Firkinom kazamatu ti bubrege ne nagnjece oni isti s kojima si odrastao cijeli zivot i kojima si mozda rekao koji kontra Fikre ili te je prenjelo pa nisi mogao pucati na one s kojima si bio po linijama - kao sto je moglo 5-6 brigada moblizirane Narodne Obrane, ni od kud. Nema opstine - u Bosni i Hercegovini - koja je vise brigada dala od Kladuske - za potrebe Fikreta Abdica. Jesto da to nije bio - "kvalitet" - ali opstina koja je imala 1 brigadu, i po pola - jednu sa Cazinom - da mobilizira toliko ljudi odjednom za potrebe Fikreta je impresivno. To je razlog - sto su i oni - otisli iz Kladuse. Ne sto su mrzili A BiH (mrznja i ljubav je tu relativna) - vec sto je za njih POSTALA vojska fundamentalista mudzahida, koji su tekbirali kontra njih, nazivali ih izdjanicima vjere, zakopavali ih kao pse, ubijali kako ko koga stigne, u svakakvim obracunima prve i druge vrste, gdje su mnogi krenuli da svode i neke privatne racune jer su dosli u takvu priliku, a ostatak im je nalagala propagandna masina koja i dan danas radi - skuplja kasete sve moguce od 5-tog korpusa pa izrucuje Srbima u ruke da oni onda skraju vrpce i prave montirane snimke. Takva propagandna masina preko radija Velika Kladusa - Velkaton - koja je svaki dan gotovo imala intervijue s ljudima koji su "prebjegli kod Fikreta" pa su pricali o tome kako se tesko zivi, kakva je tortura, kako tuku ljude koji ne odu na frontu, kako se uvodi Serijet, ne smijes nikom nista ni nazvati osim i mimo strogog selama u bilo kojoj instituciji (i ovo je svojevremeno bila istina), mora se klanjati 5 put dnevno i slicno - mislim tipicna ona Srpska propaganda, ali s velikom dozom mrznje. Dakle postala je vojska Alijni sokolova. I kljucno autonomasko pitanje je: A sta je vama Alija dao, a sta je za vas Alija uradio. Nije bilo dovoljno da smo imali i cetnike iz 2 drzave za vratom nego je jos nasao nam neprijatelja u nasem narodu, i jos od Mate Bobama - Fikret je dobio za rever komandu nad Pukovnijom HVO-a u Bihacu - pa u toj Kladusi su se sastali - Fikret Abdic, Mate Boban, Radovan Karadzic i njihov svi zamjenici.
U Kladusi sam bio za vrijeme prve autonomije i maltretiran sam i ja familija cijela jer nismo mislili kao oni i bili u koncentracionim logorima koje 5 korpus nije imao jer da je imao nebi pustali cijelu babinu brigadu zarobljenu u pecigradu i svi su pusteni kuci, ne kazem da nije bilo i u 5 korpusu svasta al to je pojedinac radio jer tesko je svakog pojedinca kontrolisati u ratu a oni su to planski radili i kolektivno. I zbog toga sam u drugoj autonomiji bio u Buzimu a oni su bjezali zbog propagande da korpus kolje zicom i tako te stvari ma daj molim te koje zaklan zicom?
A sto se tice tih babinih brigada stvarno su bilo jake i brojne, kakva je to brigada kad ti neko zarobi preko 1000 ljudi pa se ti sad skontaj. I u drugoj autonomijji su mobilizirali sve na silu i staro i mlado ko nije htio ici bio je u tim njihovim logorima i maltretiran zajedno sa tzv. ekstremima.
A pogledaj malo svjetske analiticare i njihove dokumentarce sta su bili ti Alijini sokolovi to su bili ljudi moralno i duhovno osvjesceni sta se desava da je ustvari u pitanju opstanak nacije. A Fikret ne poznaje tu duhovnu i moralnu stranu on ustvari i ne zna sta je i to su cete uvidjele i vidjele tu priliku za unistenjem jednog naroda. Zamisli covjeka koji nije dosao da isprati da klanja il da oda pocast na dzenazi-sahrani rodjenoj majci sta je taj covjek? On u sebi nema ono sto cini covjeka. To je zivotinja al izgleda da nije ni to jer i ona to nekako skonta.
Iskreno vise ni ja nikom ne vjerujem jer danas je sve bagra veca od vece, al sam sretan zbog tih Alijinih sokolova sto su bili jer imam drzavu kakva jest al je imam i ucinise da postojim.
Post Reply