13 Reasons Why

Najbolji i najgori filmovi, serije, sve o sedmoj umjetnosti...

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
relativno84
Posts: 15322
Joined: 26/10/2012 16:49
Location: mahala

#51 Re: 13 Reasons Why

Post by relativno84 »

U drugoj sezoni Hannah razvaljuje ragbi tim :(
nema me tamo
Posts: 13597
Joined: 30/10/2013 18:58

#52 Re: 13 Reasons Why

Post by nema me tamo »

Eh to bi platio da gledam
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#53 Re: 13 Reasons Why

Post by Tomahawk11 »

Napisao sam nesto svasta, al ispasce da serem, pa pobrisah :mrgreen:
maida95
Posts: 14626
Joined: 09/07/2013 11:26

#54 Re: 13 Reasons Why

Post by maida95 »

e jbg pa za šta služi forum? :mrgreen:
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#55 Re: 13 Reasons Why

Post by Tomahawk11 »

Pa za :nasolji1: doduse :mrgreen:
User avatar
Jimmy McNulty
Čiča Gliša
Posts: 6520
Joined: 11/04/2012 11:32

#56 Re: 13 Reasons Why

Post by Jimmy McNulty »

Tomahawk11 wrote:Pa za :nasolji1: doduse :mrgreen:
Haj sad napiši ponovo :evil:
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#57 Re: 13 Reasons Why

Post by Tomahawk11 »

Pa eto, haj...

Tinejdzeri, sva pamet svijeta, razocarenja....cak ni mnogi zreli ljudi, kompletne licnosti (koliko to mogu biti) ne znaju da se nose s nekim razocarenjima i onda ide zatvaranje, depresija, tih, povucen, fin....i jednog dana se ubio/la. Sta mu bi? :? :-)
Jacuzzi je samo bio okidac. Svi ostali razlozi su otkidali po dio te tinejdz licnosti, ovo je dokrajcilo. Treba se sjetiti kako je smireno izgledala poslije silovanja, a prije nego ce se ubiti. Ko je mogao i pomisliti da ce to uraditi? E, bas je to problem. Vjerovatno kad osoba donese odluku da se ubije, ne prica to naglas i ne odaje signale da ce to uciniti.
Tacno je da se depresija lijeci, medjutim najveci je problem kad osoba ne moze nikako naci bar gram volje za to. I ovo sto vec rekoh, standardno zatvaranje, a okolina bas i nije imala sluha i bum.
Silovatelj je glavni u raji, tip koji vuce cijelu ekipu za sobom, tip koji je odvratan, arogantan i cak ga mnogi mrze, ali je bogat, sportas, ima sve i kod njeg se odrzavaju partiji. Tamo ne idu streberi i ne idu oni koje on nece da budu tu. Svi ostali idu. Koliko god znala kakav je on, bilo je jace da ipak pripada tu. Naravno, reci cemo glupa guska, ali glupa guska koja bi u jato.
Pobio tip neki dan familiju....rekli bismo, ja budale. Ko zna sta je tu sve iza. Zlostavljanje u djetinstvu, nedostatak oca, depresija uzrokovana ko zna cim - mladic koji zivi Bogu iza tregera, pritisak....i ode sve niz vodu. Naravno, ne opravdavam cin niti bih isti poduzeo sa ovom pamecu, ali....sta kad se pamet okrene?
Mutivoda
Posts: 12506
Joined: 03/10/2013 13:09

#58 Re: 13 Reasons Why

Post by Mutivoda »

al' serija je takva da na kraju znam da mi treba biti žao ..a i nije baš toliko koliko bi trebalo biti.. :mrgreen:
mislim zaklala bih Brycea, nije to, al' ..moglo je bolje.
jebiga, ja ne kontam, ok, želiš da te prihvate, al' brate mili, znaš da je neko silovatelj i odeš njemu, pa ono, tražiš belaja, bukvalno.. :|
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#59 Re: 13 Reasons Why

Post by Tomahawk11 »

Mutivoda wrote:al' serija je takva da na kraju znam da mi treba biti žao ..a i nije baš toliko koliko bi trebalo biti.. :mrgreen:
mislim zaklala bih Brycea, nije to, al' ..moglo je bolje.
jebiga, ja ne kontam, ok, želiš da te prihvate, al' brate mili, znaš da je neko silovatelj i odeš njemu, pa ono, tražiš belaja, bukvalno.. :|
Neki su ljudi bas magnet za budale, za baksuze, za belaj....u to sam se uvjerio milion puta....upozorava ih se, ali oni ko za inat i onda poslije ona poznata da sam znao/la....tesko objasniti i tesko shvatiti, pogotovo jer ne rezonujes/ne rezonujem tako, ali zaista postoje Hannah people in real life :D
User avatar
irac300
Posts: 9031
Joined: 18/07/2009 18:36

#60 Re: 13 Reasons Why

Post by irac300 »

Tomahawk11 wrote:Pa eto, haj...

Tinejdzeri, sva pamet svijeta, razocarenja....cak ni mnogi zreli ljudi, kompletne licnosti (koliko to mogu biti) ne znaju da se nose s nekim razocarenjima i onda ide zatvaranje, depresija, tih, povucen, fin....i jednog dana se ubio/la. Sta mu bi? :? :-)
Jacuzzi je samo bio okidac. Svi ostali razlozi su otkidali po dio te tinejdz licnosti, ovo je dokrajcilo. Treba se sjetiti kako je smireno izgledala poslije silovanja, a prije nego ce se ubiti. Ko je mogao i pomisliti da ce to uraditi? E, bas je to problem. Vjerovatno kad osoba donese odluku da se ubije, ne prica to naglas i ne odaje signale da ce to uciniti.
Tacno je da se depresija lijeci, medjutim najveci je problem kad osoba ne moze nikako naci bar gram volje za to. I ovo sto vec rekoh, standardno zatvaranje, a okolina bas i nije imala sluha i bum.
Silovatelj je glavni u raji, tip koji vuce cijelu ekipu za sobom, tip koji je odvratan, arogantan i cak ga mnogi mrze, ali je bogat, sportas, ima sve i kod njeg se odrzavaju partiji. Tamo ne idu streberi i ne idu oni koje on nece da budu tu. Svi ostali idu. Koliko god znala kakav je on, bilo je jace da ipak pripada tu. Naravno, reci cemo glupa guska, ali glupa guska koja bi u jato.
Pobio tip neki dan familiju....rekli bismo, ja budale. Ko zna sta je tu sve iza. Zlostavljanje u djetinstvu, nedostatak oca, depresija uzrokovana ko zna cim - mladic koji zivi Bogu iza tregera, pritisak....i ode sve niz vodu. Naravno, ne opravdavam cin niti bih isti poduzeo sa ovom pamecu, ali....sta kad se pamet okrene?
Bravo. Sreća pa si napisao taj post. :D Ovako i ja rezonujem, ljudi ne kontaju da se ona nije ubila zbog slike, trača, klinci palci, nego da su se takve ''sitne'' stvari akumulirale, gdje je silovanje bilo samo okidač. Mada i preko toga je htjela preći, tražeći, bolje rečeno vapeći za pomoć kod onog smotanog savjetnika, koji joj mrtav hladan govori ''haj' ba otići će on narednih mjeseci iz škole''. Umjesto da odmah alarmira roditelje, jbt, cura mu govori da joj je dosta života, otkriva da je silovana...halooo!

I da, dobro si detektovao, neko ko je odlučio da se ubije, on će to i učiniti. Tiho, bez dizanja halabuke.
User avatar
Jimmy McNulty
Čiča Gliša
Posts: 6520
Joined: 11/04/2012 11:32

#61 Re: 13 Reasons Why

Post by Jimmy McNulty »

Bravo @Tomahawk, slažem se sa svakom riječi koju si napisao.

Samo ja mislim da okidač za samoubistvo nije silovanje nego ono što se dogodilo na kraju kad je onaj idiot crnjo savjetnik totalno demoralisao. Mislim silovanoj djevojci kažeš pokušaj to nekako zaboravit, halooo :-) Ona je po meni najviše kriva jer je od sebe otjerala jedinog čovjeka koji je volio bez obzira na sve, Claya je li... Kada ga je onda na onom derneku gurnula od sebe sebi je zapravo prepisala smrtnu kaznu. Do kraja nije uspjela uvidjet da može i drugačije nažalost.

Kao što si rekao, mislim da neko ko stvarno nije prošao kroz depresiju teško može razumjeti kakvo je to stanje i pomračenje uma. Konstantno si tužan, osjećaš se izdanim, ništa ti više ne pričinjava zadovoljstvo, smrt se zaista čini ne kao rješenje nego kao prestanak svega. Prestanak boli, patnje, dugih preplakanih noći, stalnog osjećaja da smetaš ljudima i da će zapravo njihov život biti dosta bolji tek onda kada tebe ne bude...

Odlazak na dernek je bio glupa stvar... preglupa, ali ipak ne zaboravite da je smogla snage da se obrati za pomoć. Nažalost, to je još jednom učinila na krivoj adresi kao i 1000 puta dotad.
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#62 Re: 13 Reasons Why

Post by Tomahawk11 »

Da, svakako i taj element uzeti u obzir, savjetnik-skolski pedagog nije prepoznao poziv u pomoc i :(
User avatar
Truba
Posts: 81651
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#63 Re: 13 Reasons Why

Post by Truba »

Jimmy McNulty wrote:
huxley wrote:Škola u koju idu moja djeca (van Bosne je) su preporučili roditeljima da ne dozvole djeci da gledaju ovu seriju (ili čitaju knjigu), ili bar da obavezno porazgovaraju sa njima, jer ima prejednostavljen pristup jako teškoj tematici. Ovo nije samo mišljenje škole, nego kompletnog sistema obrazovanja, u ovom slučaju, američkog.

Na forumima se autor osuđuje zbog eksploatacije teen kulture, i kao, kako je navodno, samoubistvo izlaz, bez da se previše energije troši u traženju rješenja, a i krivac je isključivo okolina, a zanemaruju se drugi faktori, npr. genetika i sl.

Ja lično nisam čitao knjigu, ali moja kćerka jeste, a i gledala je seriju, ali po njoj, sve je malo prenapuhano.

U svakom slučaju, zabrana čitanja / gledanja može samo dovesti da 13RW dobije kultni status, kao nekada npr. Mi djeca sa kolodvora Zoo i sl. Autor je postigao cilj, a to je da se o knjizi priča, ali je u svakom slučaju šupački manipulisati djecom (koji i jesu primarna ciljna skupina knjige), u toj jako osjetljivoj dobi. Sad je li mu to i bila namjera ili nije, ne znam.
Jesi li ti pregledao seriju?
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

nije bitno što struka kaže (pedagog u školi psiholog oni što rade s djecom)
jesi li tiii gledao seriju :D

neki dan sam bio uvučen u svijet beba promatrajući bebe jelte

a nekoliko dana prije toga sam čitajući na klupi u parku bio ogorčen pričom tri curice koje pohađaju 5 razred ( seks, kita, odnosi i tome slično)

ne znam čudne stvari se događaju
ja sam teen bio u izbjeglištvu pa su bili drugačiji prioriteti a u poraću je bilo dovoljno da nismo gladni :D
treba ionako nije bilo

seriju nisam gledao
i neš mi tin život nije zanimljiv
a i ako je pogledam to će biti kad svi zaboravite na nju :lol: :lol: :lol:
maida95
Posts: 14626
Joined: 09/07/2013 11:26

#64 Re: 13 Reasons Why

Post by maida95 »

tomo, jimmy :thumbup: to je poenta svega
User avatar
Jimmy McNulty
Čiča Gliša
Posts: 6520
Joined: 11/04/2012 11:32

#65 Re: 13 Reasons Why

Post by Jimmy McNulty »

Black swan wrote:
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

nije bitno što struka kaže (pedagog u školi psiholog oni što rade s djecom)
jesi li tiii gledao seriju :D
Miješaš se i upadaš potpuno bezveze... čovjek je iznio neke tvrdnje, a očito nije pregledao seriju i fino sam ga pitao. Jer da je pregledao seriju ne bi napisao onakav post u kojem tvrdi da je to eksploatisanje teen kluture, da je samoubistvo previše pojednostavljano... bla-bla. Naprotiv, seriju je izgleda pogledalo dosta starijih... a ja s kime god sam o njoj razgovarao nije imao ispod 21-22 godine. Osim Maide možda :mrgreen:

Drugo, ovo oko samoubistva... ukazat će ti se ako pogledaš. :)
User avatar
Dosadno mii
Posts: 2520
Joined: 16/06/2014 20:33

#66 Re: 13 Reasons Why

Post by Dosadno mii »

Black swan wrote:
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

nije bitno što struka kaže (pedagog u školi psiholog oni što rade s djecom)
jesi li tiii gledao seriju :D
da si pogledao seriju vidio bi da oni što rade sa djecom u školi nemaju pojma :D
User avatar
Truba
Posts: 81651
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#67 Re: 13 Reasons Why

Post by Truba »

za mene je struka svetinja
ako struka kaze ne treba ne treba
ako preporuci
treba postovati

i ne morwm biti poznavalac ove serije da bih znao kako struku treba slusati u svakom segmentu zivota
User avatar
MOSALJOZE
Posts: 120392
Joined: 26/11/2012 20:09
Location: Republika Bosna i Hercegovina

#68 Re: 13 Reasons Why

Post by MOSALJOZE »

Ipak se ja vraćam Meredith Grey :mrgreen:
User avatar
Jimmy McNulty
Čiča Gliša
Posts: 6520
Joined: 11/04/2012 11:32

#69 Re: 13 Reasons Why

Post by Jimmy McNulty »

Biće Hannah u drugoj sezoni :igrac: :dance: :navijacica:


http://ew.com/tv/2017/05/09/13-reasons- ... an-yorkey/

Image
So Hannah will definitely be in season 2?
Oh absolutely. I think one of the things that is still hanging out there is this question of is someone responsible for Hannah’s death? Is the school responsible? Who is responsible, if anyone is? One way we’ll explore that question is through the trial and also through all of these kids reflecting on where they are a few months down the road and what other secrets are being uncovered. That’s going to take us into the past, into Hannah’s story. We’re going to get some new context for events we already know about and we’re going to see a lot of things we hadn’t even heard about yet that fill in some really interesting gaps in our understanding of who Hannah Baker was and what her life was.
:sretan:
User avatar
Jack Be Nimble
Posts: 11069
Joined: 15/01/2010 18:31

#70 Re: 13 Reasons Why

Post by Jack Be Nimble »

Da li ste vi ovakve slucajeve dozivljeli u srednjoj?

U mojoj dva samoubistva se desila. Jednog sam znao onako kroz skolu, u trecoj godini imali smo zajedno matematiku i C++ pa smo radili zajedno na projektima i zadaci. Nisam se druzio sa njim izvan skole. Skocio sa mosta na pocetku 4. godine. A na kraju te iste godine jedna cura uzela svoj zivot. Ona je bila prvi ili drugi srednje, pa je nisam znao. A navodno za tog momka depresija je bila u pitanju, par godina je isao na terapije itd.

Kada pricam sa prijateljima o toj temi u glavnom svako je znao nekoga ili barem imao takav slucaj za vrijeme srenje skole :roll:
User avatar
Velkoski
ModeratorNaBezCenzure
Posts: 72780
Joined: 17/05/2008 15:30
Location: u dergjahu tvog srca
Vozim: Golf 7 GTI

#71 Re: 13 Reasons Why

Post by Velkoski »

Samoubistva nije bilo, ali iskreno moglo je biti. Maltretirali smo jednog preko svake granice, a u principu smo bili stoka prema svakome ko se nije znao postaviti kako treba. Jbg. :mrgreen:
User avatar
Jack Be Nimble
Posts: 11069
Joined: 15/01/2010 18:31

#72 Re: 13 Reasons Why

Post by Jack Be Nimble »

Kada se taj momak ubio znam da smo raspravljali kako je to bilo iznenada/ne ocekivano, dok na drugu ruku smo znali tri momka koji su ono bas bili zreli za tako nesto zbog silnog maltretiranja od prve godine.

Uvijek je bilo to prozivanje cura da su ovo ili ono, ali u nase vrijeme je sve bila prica. Sada imas video kao dokaz sto cijela skola vidi 5 minuta nakon seksa.
User avatar
Dosadno mii
Posts: 2520
Joined: 16/06/2014 20:33

#73 Re: 13 Reasons Why

Post by Dosadno mii »

Jesil ti ono iz USA? :D
Tu u srednjoj?

U mojoj nije bilo
nelle_tz
Posts: 849
Joined: 30/09/2012 19:11

#74 Re: 13 Reasons Why

Post by nelle_tz »

Ja sam imao razgovor sa dvije djevojke iz Amerike
Jedna kaze da ju je neki tip pokusao silovati dok je bila na nekoj zabavi i bila je pijana, a druga kaze da ju je jedna djevojka napila i silovala, sve to snimila mobitelom i kasnije to dijelila sa drugima u njenoj skoli
ne znam koliko je to sad istina, to njih dvije najbolje znaju, ali sigurno da ima toga u njihovim skolama.
User avatar
Fajcion
Posts: 1362
Joined: 27/07/2012 11:02

#75 Re: 13 Reasons Why

Post by Fajcion »

Svega toga ima i kod nas. Znam more situacija, a boga pitaj šta sve čovjek još ne zna ili nije čuo. :-)
Post Reply