13 Reasons Why

Najbolji i najgori filmovi, serije, sve o sedmoj umjetnosti...

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
Jimmy McNulty
Čiča Gliša
Posts: 6520
Joined: 11/04/2012 11:32

#1 13 Reasons Why

Post by Jimmy McNulty »

Siguran sam da će biti čak i hejterskih postova što se otvara tema o još jednoj seriji, ali mislim da upravo ova serija "otvara oči" za razliku od mnogih drugih koje danas imamo priliku pogledat. Kad završimo sa gledanjem Justifieda npr. to je to, idemo na drugu seriju ali mene je 13RW toliko slomila da nemam snage ništa drugo nego preispitivat svoje neke postupke i duhove iz prošlosti. :mrgreen:

Image
http://www.imdb.com/title/tt1837492/


Moram bit iskren i reć' da se nisam dugo osjećao ovako poslije gledanja neke serije, zapravo nisam nikada jer me je pogodila na toliko nivoa. Samo neko ko je prošao kroz slično može u potpunosti razumjeti. :)

Šta je bio cilj serije? Da pokaže samoubistvo kao neprihvatljiv društveni čin, da potencijalnim samoubicama pokaže da uvijek ima neko drugi ko brine za njih, da pokaže šta se dešava nakon što oni oduzmu sebi život ili jednostavno da pruži nadu mnogima da stvari ipak mogu biti bolje?

Moje mišljenje je da je ovo odlična serija koju bi trebalo puštat ovim današnjim degeneracijama da pregledaju i da shvate koliko njihovi postupci, iako bezazleni izgledali, mogu značiti... Toga nažalost ima i oko nas, sjetimo se samo slučaja malog Mahira Rakovca, posinka gospodina Lovrenovića? On je nažalost jedan od mnogih u BiH, o svijetu da ne pričamo.

13 RW je po meni odlična kritika društva u kojem živimo, "bullyinga" je uvijek bilo u školama ali mislim da nijedna kampanja i šta već nisu mogli ostaviti snažan utisak kao serija.

Elem da ne duljim, ovdje možemo raspravljati o seriji. Vidim da nas ima dosta koji smo je gledali.

Ja bih pohvalio soundtrack... zaljubio sam se u nekoliko pjesama.

https://www.youtube.com/watch?v=KzJQEsP5RPA (Clay i Hannah na zabavi)
https://www.youtube.com/watch?v=aQh9eDcS1-0 (Njih dvoje, ali na plesu)
https://www.youtube.com/watch?v=lcAgfaXcfhQ (nešto predivno)
https://www.youtube.com/watch?v=zuuObGsB0No (Joy Division)


Kakve su vaše reakcije nakon pogledane serije?
- Je li ovo samo jedna u nizu od teen serija?
- Chick flick serija možda?
- Da li ona glorifikuje samoubistvo kao što dosta Amerikanaca tvrdi?
- Nešto treće, četvrto, peto?

Trailer za one koji nisu pogledali, a tema ih možda natjera. :)


Kao što rekoh, meni je pala prilično teško. Iz nekoliko razloga koji sad nisu bitni. Nego koristim priliku i pozivam @Maidu, @Mutivodu, vječitog kontraša @karananu i ostale da se pridruže.
Last edited by Jimmy McNulty on 07/05/2017 17:31, edited 2 times in total.
User avatar
MOSALJOZE
Posts: 120392
Joined: 26/11/2012 20:09
Location: Republika Bosna i Hercegovina

#2 Re: 13 Reasons Why

Post by MOSALJOZE »

Ja se kanim da skinem,odoh sad to odradit pa večeras na poslu gledat.
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40170
Joined: 29/06/2011 23:39

#3 Re: 13 Reasons Why

Post by dječak sa šibicama »

Dobra serija, ali mene nije nesto dotakla emotivno, nije prvi put da je ova tema na tapetu. Mislim u filmovima, serijama.

Pogledao 4. epizode do sada, ova cetvrta mi je tanka bila, onaj fotograf nebitan u sustini.
User avatar
irac300
Posts: 9019
Joined: 18/07/2009 18:36

#4 Re: 13 Reasons Why

Post by irac300 »

Meni je ova serija baš legla. Slažem se za soundtrack, fenomenalano odrađeno, pogotovu kada povežeš neku scenu i odslušaš pjesmu sa napisanim tekstom. Pogađa emociju što bi jedan Cigo rekao. :D
Mutivoda
Posts: 12505
Joined: 03/10/2013 13:09

#5 Re: 13 Reasons Why

Post by Mutivoda »

pravda za Jeff Atkinsa!
User avatar
irac300
Posts: 9019
Joined: 18/07/2009 18:36

#6 Re: 13 Reasons Why

Post by irac300 »

Mutivoda wrote:pravda za Jeff Atkinsa!
Kad spomenu Jeffa, šta li će biti sa Sheri? Nešto bi mi bilo žao da ona fasuje zatvor, najneiskvarenija je bila uz Claya. Ustvari, nemam pojma hoće li biti druge sezone, gdje će se to riješiti, nego onak' dumam.
User avatar
SmokingMan
Posts: 18381
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#7 Re: 13 Reasons Why

Post by SmokingMan »

MOSALJOZE wrote:Ja se kanim da skinem,odoh sad to odradit pa večeras na poslu gledat.
Jesi li ti ikada kući bolan,oguli se radeći. :D
User avatar
MOSALJOZE
Posts: 120392
Joined: 26/11/2012 20:09
Location: Republika Bosna i Hercegovina

#8 Re: 13 Reasons Why

Post by MOSALJOZE »

SmokingMan wrote:
MOSALJOZE wrote:Ja se kanim da skinem,odoh sad to odradit pa večeras na poslu gledat.
Jesi li ti ikada kući bolan,oguli se radeći. :D
Mora neko :izet:
User avatar
Jimmy McNulty
Čiča Gliša
Posts: 6520
Joined: 11/04/2012 11:32

#9 Re: 13 Reasons Why

Post by Jimmy McNulty »

irac300 wrote:
Kad spomenu Jeffa, šta li će biti sa Sheri? Nešto bi mi bilo žao da ona fasuje zatvor, najneiskvarenija je bila uz Claya. Ustvari, nemam pojma hoće li biti druge sezone, gdje će se to riješiti, nego onak' dumam.
Nekako bih volio da bude druga sezona da dobijemo neku završnicu, a opet me strah da je ne useru previše. :skoljka:

Btw ova glumica što glumi Hannah, zove se Katherine Langford :D , dolazi iz Australije, ima 21 godinu i apsolutno je prelijepa. :srce:

User avatar
SmokingMan
Posts: 18381
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#10 Re: 13 Reasons Why

Post by SmokingMan »

MOSALJOZE wrote:
SmokingMan wrote:
MOSALJOZE wrote:Ja se kanim da skinem,odoh sad to odradit pa večeras na poslu gledat.
Jesi li ti ikada kući bolan,oguli se radeći. :D
Mora neko :izet:
Samo neka kapa. :thumbup:
nelle_tz
Posts: 849
Joined: 30/09/2012 19:11

#11 Re: 13 Reasons Why

Post by nelle_tz »

Odlicna serija, u 2 dana odgledana
Vjerovatno ce biti sezona 2, vezana za Tylera. Da ne otkrivam ljudima koji nisu gledali. Definitvno, preporuka
User avatar
irac300
Posts: 9019
Joined: 18/07/2009 18:36

#12 Re: 13 Reasons Why

Post by irac300 »

nelle_tz wrote:Odlicna serija, u 2 dana odgledana
Vjerovatno ce biti sezona 2, vezana za Tylera. Da ne otkrivam ljudima koji nisu gledali. Definitvno, preporuka
Ko nije gled'o, neka ne ulazi na ovu temu, ha ja. :D
huxley
Posts: 636
Joined: 05/08/2009 09:56

#13 Re: 13 Reasons Why

Post by huxley »

Škola u koju idu moja djeca (van Bosne je) su preporučili roditeljima da ne dozvole djeci da gledaju ovu seriju (ili čitaju knjigu), ili bar da obavezno porazgovaraju sa njima, jer ima prejednostavljen pristup jako teškoj tematici. Ovo nije samo mišljenje škole, nego kompletnog sistema obrazovanja, u ovom slučaju, američkog.

Na forumima se autor osuđuje zbog eksploatacije teen kulture, i kao, kako je navodno, samoubistvo izlaz, bez da se previše energije troši u traženju rješenja, a i krivac je isključivo okolina, a zanemaruju se drugi faktori, npr. genetika i sl.

Ja lično nisam čitao knjigu, ali moja kćerka jeste, a i gledala je seriju, ali po njoj, sve je malo prenapuhano.

U svakom slučaju, zabrana čitanja / gledanja može samo dovesti da 13RW dobije kultni status, kao nekada npr. Mi djeca sa kolodvora Zoo i sl. Autor je postigao cilj, a to je da se o knjizi priča, ali je u svakom slučaju šupački manipulisati djecom (koji i jesu primarna ciljna skupina knjige), u toj jako osjetljivoj dobi. Sad je li mu to i bila namjera ili nije, ne znam.
User avatar
Fajcion
Posts: 1362
Joined: 27/07/2012 11:02

#14 Re: 13 Reasons Why

Post by Fajcion »

Serija je :thumbup:
Ne može se porediti sa teen serijama na koje se standardno naviklo.
User avatar
Jimmy McNulty
Čiča Gliša
Posts: 6520
Joined: 11/04/2012 11:32

#15 Re: 13 Reasons Why

Post by Jimmy McNulty »

huxley wrote:Škola u koju idu moja djeca (van Bosne je) su preporučili roditeljima da ne dozvole djeci da gledaju ovu seriju (ili čitaju knjigu), ili bar da obavezno porazgovaraju sa njima, jer ima prejednostavljen pristup jako teškoj tematici. Ovo nije samo mišljenje škole, nego kompletnog sistema obrazovanja, u ovom slučaju, američkog.

Na forumima se autor osuđuje zbog eksploatacije teen kulture, i kao, kako je navodno, samoubistvo izlaz, bez da se previše energije troši u traženju rješenja, a i krivac je isključivo okolina, a zanemaruju se drugi faktori, npr. genetika i sl.

Ja lično nisam čitao knjigu, ali moja kćerka jeste, a i gledala je seriju, ali po njoj, sve je malo prenapuhano.

U svakom slučaju, zabrana čitanja / gledanja može samo dovesti da 13RW dobije kultni status, kao nekada npr. Mi djeca sa kolodvora Zoo i sl. Autor je postigao cilj, a to je da se o knjizi priča, ali je u svakom slučaju šupački manipulisati djecom (koji i jesu primarna ciljna skupina knjige), u toj jako osjetljivoj dobi. Sad je li mu to i bila namjera ili nije, ne znam.
Jesi li ti pregledao seriju?
User avatar
karanana
Posts: 47117
Joined: 26/02/2004 00:00

#16 Re: 13 Reasons Why

Post by karanana »

Serija je dobra. Nije obicna tinejdzerska serija. Scena samoubista nije toliko graficna ali je nevjerovatno upecatljiva i stresna iako se zna da se ubila.
Mada su realno sve prenapuhali i nema tamo 13 razloga. Mozda 5-6. A kao sto sam i spomenuo sama je kriva za neke stvari.
Dobre trebe:
1. Sherri
2. Vec sam zaboravio kako se zove, babo joj u vojsci
3. Hana
4. Dobra clayova mama milfacha ali drzi do sebe. Fino je to dole sve njegovano.

Mozda malo kasnije razvijem dublju analizu razloga tj. prenapuhanosti nekih stvari.
User avatar
Velkoski
ModeratorNaBezCenzure
Posts: 72443
Joined: 17/05/2008 15:30
Location: u dergjahu tvog srca
Vozim: Golf 7 GTI

#17 Re: 13 Reasons Why

Post by Velkoski »

karanana wrote:Serija je dobra. Nije obicna tinejdzerska serija. Scena samoubista nije toliko graficna ali je nevjerovatno upecatljiva i stresna iako se zna da se ubila.
Mada su realno sve prenapuhali i nema tamo 13 razloga. Mozda 5-6. A kao sto sam i spomenuo sama je kriva za neke stvari.
Dobre trebe:
1. Sherri
2. Vec sam zaboravio kako se zove, babo joj u vojsci
3. Hana
4. Dobra clayova mama milfacha ali drzi do sebe. Fino je to dole sve njegovano.

Mozda malo kasnije razvijem dublju analizu razloga tj. prenapuhanosti nekih stvari.
jessica :mrgreen:

a serija se ubila za depresivne budale, da ih nagovori da se ubiju jelte :mrgreen:
maida95
Posts: 14626
Joined: 09/07/2013 11:26

#18 Re: 13 Reasons Why

Post by maida95 »

joj Džimi i'm mad, što mi nisi javio da si otvorio temu :twisted: ja čekam kad ćeš postaviti link na temu serija, kontam zaboravio :lol:
btw stavi u naslov da imaju spoileri, naletit će neko ko nije gledao, pa ćemo mu upropastiti doživljaj.

Mutivoda wrote:pravda za Jeff Atkinsa!
a stvarno dobrica prava :( najgore mi je nekako što je njegova smrt prošla skoro neprimjetno u odnosu na Haninu. Sve zbog traka, da ih nije ostavila ne bi mnogi ni primijetili da je nema.
User avatar
Velkoski
ModeratorNaBezCenzure
Posts: 72443
Joined: 17/05/2008 15:30
Location: u dergjahu tvog srca
Vozim: Golf 7 GTI

#19 Re: 13 Reasons Why

Post by Velkoski »

jebo vas džef, skont'o sam da postoji tek kad je izgin'o, toliko je bio bitan :mrgreen:
maida95
Posts: 14626
Joined: 09/07/2013 11:26

#20 Re: 13 Reasons Why

Post by maida95 »

ti si bio bully zato ti je sve bezze! da si manje zagled'o Sheri i Jessicu primijetio bi i Jeffa :skoljka: :mrgreen:
User avatar
Velkoski
ModeratorNaBezCenzure
Posts: 72443
Joined: 17/05/2008 15:30
Location: u dergjahu tvog srca
Vozim: Golf 7 GTI

#21 Re: 13 Reasons Why

Post by Velkoski »

Jessica <3
maida95
Posts: 14626
Joined: 09/07/2013 11:26

#22 Re: 13 Reasons Why

Post by maida95 »

i jest bolja od Sheri hiljadu puta, ne znam što svi samo nju spominju :(
User avatar
Velkoski
ModeratorNaBezCenzure
Posts: 72443
Joined: 17/05/2008 15:30
Location: u dergjahu tvog srca
Vozim: Golf 7 GTI

#23 Re: 13 Reasons Why

Post by Velkoski »

nemaju ukusa
User avatar
Jimmy McNulty
Čiča Gliša
Posts: 6520
Joined: 11/04/2012 11:32

#24 Re: 13 Reasons Why

Post by Jimmy McNulty »

maida95 wrote:joj Džimi i'm mad, što mi nisi javio da si otvorio temu :twisted: ja čekam kad ćeš postaviti link na temu serija, kontam zaboravio :lol:
Ja sve čekam gdje si ti :run:

Kad smo kod toga ko je najljepši skoro svi su u par deka, mada meni je Hannah kjutić. Ne palim se na crnkinje :D

https://www.youtube.com/watch?v=EipRzzqlJCU&t=25s
:kiselavoda:
last mohicans
Posts: 11603
Joined: 09/08/2012 23:19

#25 Re: 13 Reasons Why

Post by last mohicans »

Odlična serija i nije standardni kliše ala Beverly Hills, te odnosi djece bogatih i djece onih manje bogatih. Pokriva sve strukture modernog društva i porodica sa širokom paletom problema sa kojim se suočavaju. Puno dublje obrađuje odnose današnjih generacija tinejdzera. Nevjerovatni su izazovi pred novim generacijama, jer im je takoreci sve na dohvat ruke. Uvijek je bilo bulinga i neprijateljskih dočeka ucenika u nove sredine, ali ova serija daje jednu potpuno drugu dimenziju. Zaista je osjetljiva tematika i ne zna čovjek kako bi se postavio u razgovoru sa tinejdzirima po ovom pitanju. Dosta njih ju je gledalo i preporucuju drugima da je pogledaju, ali s obzirom da su današnja djeca prilično zrelija po nekim pitanjima nego sto smo to mi, nesto stariji, bili u njihovim godinama. Ne vjerujem da moze da kod nekih od njih proizvesti neke suicidalne misli, ali svakako treba oprezno pristupiti gledanju iste i obavezno porazgovarati sa tinejdzerima koji su je gledali. Sad sa aspekta kinematografije, rezija, muzika, scenarij, pa i gluma tako mlade ekipe je odlična. Tvorac serije je to fenomenalno uklopio. Serija dotiče, itekako, bez obzira na dob gledalaca. Preporuka za njeno gledanje ide obavezno.
Post Reply