1001 Koristan Savjet

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#1226 Re: 1001 Koristan Savjet

Post by triconja »

manekenka u penziji wrote:ma sve sam ja to uradila ali mi je ona smjesa nabubrila i iscurila na te rupe :shock:
Ne stavlja se toliko gusta smjesa. Evo kako sam ja pravio (ja sam se zajebo pa stavio kvasca 50 g pa sam morao nadodavati).

11g kvasca
52g secera
355 ml vode

Moze se dodati i vino i sirce (4:1) i mjesati sa ovom smjesom u omjeru 1:1.

Znaci smjese kvasac-secer-voda 10 ml na 10 ml smjese vino-sirce.

Izvinjavam se jos jednom, mislio sam da ce ljudi potraziti naucne radove na tu temu prvo (kao ja prije nego sto sam pokusao to) ili naci neki recept za ovu smjesu. :mrgreen:

Edit: ja sam postavljao smjesu od 1.5l kvasac-secer-voda i litar vina. Prvo sam postavljao 1:1 pa onda smanjivao i na kraju ostalo samo kvasac-secer-voda. Uzimao sam male flasice i busio burgijom i stavljao rakijsku casicu smjese i rakijsku casicu vina. U svaki mamac je islo dvije casice. Napravio sam 25 zamki i postavio za vocke i jagode i jos neke kulture, i naravno neke da ne smeta kada se jede vani.

Edit2: naime ovu smjesu voda-secer-kvasac sam ostavio preko noci da odlezi i iscurio je dio (samo po flasi) jer sam stavio skoro punu flasu :lol: . Edit5: otvorenu flasu (ne zatvarati jer moze doci do havarije :lol: )

Edit3: zapremina rakijske casice je 20 ml :wink:

Edit4: u jednom eksperimentu se koristilo sirce od jabuka (cider nako sirce) a u drugom sirce od rize. Oba su alkoholna (mali procenat alkohola).

Edit6: na flasama ostaviti cep, ako se nema cep moze se staviti neki najlon (ja sam koristio kesu) i vezao kanafom oko grla.

Nadam se da nece biti nekih nedoumica, citav proces je objasnjen, imaju cak i slike. Ako nekog zanima koji sam borer koristio na burgiji (mala burgija 450 w cini mi se :lol: ) to je onaj leptir borer (za drvo) cini mi se 16ka. :lol: . Busio sam samo onim djelom prije leptira i dobijao sam koliko toliko uniformne rupe.

Edit7: za fatanje strsljenova koristiti leptir borer velicina 10. Naime leptir borer se kaze narodski a strucni izraz je leptir stvrdlo. Edit8: busiti i leptirom.
Last edited by triconja on 27/07/2017 13:20, edited 8 times in total.
User avatar
manekenka u penziji
Posts: 4000
Joined: 03/07/2013 08:37

#1227 Re: 1001 Koristan Savjet

Post by manekenka u penziji »

meni je mjera bila fildžan
Pokušat ću opet ali tebe zovem da stružeš ako eksplodira
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#1228 Re: 1001 Koristan Savjet

Post by triconja »

manekenka u penziji wrote:meni je mjera bila fildžan
Pokušat ću opet ali tebe zovem da stružeš ako eksplodira
Fildzan je 40 ml, mozda i veci.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#1230 Re: 1001 Koristan Savjet

Post by moonca »

triconja wrote:Evo jedna od mene. Napravis smjesu secer-kvasac 6:1 i turis u vodu. More se metati i vina u tu smjesu ako se ima. Uzmes flasicu i izbusis je burgijom sa strana (oko sredine) i naspes jedno 3-4 centa i stavis nedje dje ima muha i osa.

Idu ose i muhe u tu smjesu ko muha na govno (udju u rupu, pocnu letiti a cep im blokira izraz i kad se opiju isparenjima spadnu u smjesu). Smjesu treba ponovo metati svakih jedno 7 dana.

Prohabo, turio u onu od 1.5l i fatam cak i strsljenove na taj fazon :lol: .
:lol: Dodas li vina - 'uvatis' i muza...
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#1231 Re: 1001 Koristan Savjet

Post by triconja »

Da se stupasim i kazem da sam obilazio prije dva dana mamce i svi su uhvatili osa, musica i muha toliko da je na vrhu tecnosti dupli sloj lesina. Morat cu mijenjati jer nemaju novi stetnici gdje da se utuse :lol: . Edit: a na mjestu gdje se jede je uhvaceno brat bratu 10ak strsljenova :lol: .
User avatar
manekenka u penziji
Posts: 4000
Joined: 03/07/2013 08:37

#1232 Re: 1001 Koristan Savjet

Post by manekenka u penziji »

Čime oprati bijelu plastičnu stolariju koja je uzutila od duhana?
Moze li Dax to riješiti?
Znam da moze varikina ali ugušiti će me. Imam oko 15ak prozora za očistiti
moja tetka
Posts: 262
Joined: 27/11/2015 23:31

#1233 Re: 1001 Koristan Savjet

Post by moja tetka »

manekenka u penziji wrote:Čime oprati bijelu plastičnu stolariju koja je uzutila od duhana?
Moze li Dax to riješiti?
Znam da moze varikina ali ugušiti će me. Imam oko 15ak prozora za očistiti

Našpricaj dax univerzal a na skoč stavi obični vim onaj okrugli u prahu nemoj tečni.................. skida bit ćeš prijatno iznenadjena. Poslije samo ispereš vodom
upsy_daisy
Posts: 639
Joined: 04/01/2016 15:26

#1234 Re: 1001 Koristan Savjet

Post by upsy_daisy »

manekenka u penziji wrote:Čime oprati bijelu plastičnu stolariju koja je uzutila od duhana?
Moze li Dax to riješiti?
Znam da moze varikina ali ugušiti će me. Imam oko 15ak prozora za očistiti

Šta...pričaš..otkud tebi taj problem.... :cry:
User avatar
manekenka u penziji
Posts: 4000
Joined: 03/07/2013 08:37

#1235 Re: 1001 Koristan Savjet

Post by manekenka u penziji »

upsy_daisy wrote:
manekenka u penziji wrote:Čime oprati bijelu plastičnu stolariju koja je uzutila od duhana?
Moze li Dax to riješiti?
Znam da moze varikina ali ugušiti će me. Imam oko 15ak prozora za očistiti

Šta...pričaš..otkud tebi taj problem.... :cry:

Upusila teta N. kao Ciro :lol: ništa me ne pitaj

Mislim da ću naprskati sve domestosom i ostaviti jedno 3-4 godine da se zrači... :lol:
upsy_daisy
Posts: 639
Joined: 04/01/2016 15:26

#1236 Re: 1001 Koristan Savjet

Post by upsy_daisy »

manekenka u penziji wrote:
upsy_daisy wrote:
manekenka u penziji wrote:Čime oprati bijelu plastičnu stolariju koja je uzutila od duhana?
Moze li Dax to riješiti?
Znam da moze varikina ali ugušiti će me. Imam oko 15ak prozora za očistiti

Šta...pričaš..otkud tebi taj problem.... :cry:

Upusila teta N. kao Ciro :lol: ništa me ne pitaj

Mislim da ću naprskati sve domestosom i ostaviti jedno 3-4 godine da se zrači... :lol:
Užas..Još pored tek rođenog djeteta. Evo, odmah sam se iznervirala do bola, znaš kako na mene to utiče. :run:
User avatar
manekenka u penziji
Posts: 4000
Joined: 03/07/2013 08:37

#1237 Re: 1001 Koristan Savjet

Post by manekenka u penziji »

Ma nije kod mene, znaš da kod mene ima odvojena prostorija za pusace ili ti ga livada :D
User avatar
holowey
Posts: 8429
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#1238 Re: 1001 Koristan Savjet

Post by holowey »

stolarija zuti zbog oksidacije...jer kako to da zuti i kod nepusaca? a ima jedan fazon kako to izbjeci, u bijelu boju dodati par kapi crne boje... tako ofarbana stolarija nece zutiti
User avatar
kafanski_covjek
Posts: 2329
Joined: 09/10/2016 18:38

#1239 Re: 1001 Koristan Savjet

Post by kafanski_covjek »

holowey wrote:stolarija zuti zbog oksidacije...jer kako to da zuti i kod nepusaca? a ima jedan fazon kako to izbjeci, u bijelu boju dodati par kapi crne boje... tako ofarbana stolarija nece zutiti
pitala je za plasticnu...
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#1240 Re: 1001 Koristan Savjet

Post by moonca »

heal wrote:kako smanjiti odjevni predmet od jeans-a? kacket je u pitanju, da ga operem na skroz visokoj temp?
Ne vjerujem da ces puno postici sa tim. Jedino krojac.
User avatar
holowey
Posts: 8429
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#1241 Re: 1001 Koristan Savjet

Post by holowey »

kafanski_covjek wrote:
holowey wrote:stolarija zuti zbog oksidacije...jer kako to da zuti i kod nepusaca? a ima jedan fazon kako to izbjeci, u bijelu boju dodati par kapi crne boje... tako ofarbana stolarija nece zutiti
pitala je za plasticnu...
e taj detalj sam previdio :D limunov sok cuda cini na plastici...spuzvica i trljaj...
User avatar
manekenka u penziji
Posts: 4000
Joined: 03/07/2013 08:37

#1242 Re: 1001 Koristan Savjet

Post by manekenka u penziji »

holowey wrote:
kafanski_covjek wrote:
holowey wrote:stolarija zuti zbog oksidacije...jer kako to da zuti i kod nepusaca? a ima jedan fazon kako to izbjeci, u bijelu boju dodati par kapi crne boje... tako ofarbana stolarija nece zutiti
pitala je za plasticnu...
e taj detalj sam previdio :D limunov sok cuda cini na plastici...spuzvica i trljaj...

Mora ići dax i arf
Ovo zutilo je skroz ušlo u plastiku
Kažu abrazivnim sredstvima se skida zaštitni sloj sa pvc-a ali sta ja imam od tog sloja kad je on promjenio boju.
lijepa u dusi
Posts: 2876
Joined: 02/11/2014 13:07

#1243 Re: 1001 Koristan Savjet

Post by lijepa u dusi »

Soda i hidrogen peroksid? Mislim da bi to moglo skinuti
User avatar
manekenka u penziji
Posts: 4000
Joined: 03/07/2013 08:37

#1244 Re: 1001 Koristan Savjet

Post by manekenka u penziji »

lijepa u dusi wrote:Soda i hidrogen peroksid? Mislim da bi to moglo skinuti
Koji postotak hidrogena?
Sunca Sin
Posts: 110
Joined: 07/05/2011 09:17
Location: Psi nam se dive, svinje nas smatraju jednakim, a mačke nas preziru.

#1245 Re: 1001 Koristan Savjet

Post by Sunca Sin »

Ne nosite više od 5 maraka u kladionicu :lol:
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#1246 Re: 1001 Koristan Savjet

Post by moonca »

manekenka u penziji wrote:
lijepa u dusi wrote:Soda i hidrogen peroksid? Mislim da bi to moglo skinuti
Koji postotak hidrogena?
3%-- taj koristim sa sodom za izbjeljivanje zutih fleka sa odjece.I cisti . Za plastiku ,nisam probala.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#1247 Re: 1001 Koristan Savjet

Post by Maraschino »

moonca wrote:
manekenka u penziji wrote:
lijepa u dusi wrote:Soda i hidrogen peroksid? Mislim da bi to moglo skinuti
Koji postotak hidrogena?
3%-- taj koristim sa sodom za izbjeljivanje zutih fleka sa odjece.I cisti . Za plastiku ,nisam probala.
:jbt:

izvini, sto pises kada nesto ne znas? dovodis ljude u zabljudu da imaju veci problem nego sto su imali.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#1248 Re: 1001 Koristan Savjet

Post by moonca »

Maraschino wrote:
Koji postotak hidrogena?
3%-- taj koristim sa sodom za izbjeljivanje zutih fleka sa odjece.I cisti . Za plastiku ,nisam probala.[/quote]

:jbt:

izvini, sto pises kada nesto ne znas? dovodis ljude u zabljudu da imaju veci problem nego sto su imali.[/quote]
Zabluda za tebe. I, po cemu je veci problem?Mislim da je ostao isti. Dodati cu,da sam ja licno plastiku izbjeljivala bleach_ om i tekucinom za skidanje rdje. Ta plastika je bila ,skalamerija za cijedjenje sudja. :-D
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#1249 Re: 1001 Koristan Savjet

Post by triconja »

Samo vi mjesajte svakve preparate, neka, da moze raja koja se malo razumije u to citajuci kako se neko utusio bojnim otrovom malo i nasmijati, jelte crni humor.

Raja ako se mislite ubijati idite na klasiku, kanaf i taj rad :lol: .
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#1250 Re: 1001 Koristan Savjet

Post by Maraschino »

moonca wrote:
Maraschino wrote:


:jbt:

izvini, sto pises kada nesto ne znas? dovodis ljude u zabljudu da imaju veci problem nego sto su imali.
Zabluda za tebe. I, po cemu je veci problem?Mislim da je ostao isti. Dodati cu,da sam ja licno plastiku izbjeljivala bleach_ om i tekucinom za skidanje rdje. Ta plastika je bila ,skalamerija za cijedjenje sudja. :-D
Lutko, to su sve abrazivna sredstva koja ostecuju zastitni sloj na stolariji od plastike.
To za sudje mozes eksperimentisati i ako ne uspije, bacis i kupis novo za par maraka.

Kod tebe je ispalo ovako:

- kako da ocistim unutrasnjost motora
- ima ona pasta za felge
- pa kako djeluje na to
- ne znam ja sam super ocistila felge :D

sad, vozdra :run:
Post Reply