1001 Koristan Savjet

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
JanuaryJones
Posts: 4193
Joined: 25/08/2013 13:31

#1201 Re: 1001 Koristan Savjet

Post by JanuaryJones »

triple mama wrote:
JanuaryJones wrote:
triple mama wrote:cime se ciste kamene površine u wc-u? naime, po mjeri smo radili cijeli pult (umivaonik) od neke vrste kamena...ima li neko prirodno sredstvo za čiščenje mrlja od kamenca?
Alkoholno sirće pomiješano sa vodom. Najbolje direktno staviti sirće pa četkicom oribati mrlje, pogotovo ako su se uvukle. Ako ti je prejak miris ima u DM-u neko sredstvo od sirćeta ali sa mirisom zelene jabuke.

Image
samo me strah hocu li ostetiti kamen, caklinu mu ostetiti? da ne postane mat...??
Probaj jedan ćošak, testiraj. Ja imam kameni sudoper crne boje i sa ovim octom čistim kad se "ufati" bijelo.
User avatar
holowey
Posts: 8440
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#1202 Re: 1001 Koristan Savjet

Post by holowey »

triple mama wrote:
JanuaryJones wrote:
triple mama wrote:cime se ciste kamene površine u wc-u? naime, po mjeri smo radili cijeli pult (umivaonik) od neke vrste kamena...ima li neko prirodno sredstvo za čiščenje mrlja od kamenca?
Alkoholno sirće pomiješano sa vodom. Najbolje direktno staviti sirće pa četkicom oribati mrlje, pogotovo ako su se uvukle. Ako ti je prejak miris ima u DM-u neko sredstvo od sirćeta ali sa mirisom zelene jabuke.

Image
samo me strah hocu li ostetiti kamen, caklinu mu ostetiti? da ne postane mat...??
kakav kamen? sirce nece ostetiti mermer, ali krecnjacko kamenje sirce vec hoce nagristi

prethodni post ti je dobro savjetovao, probaj sa donje ("nevidljive") strane kako ce reagovati kamen na sirce pa na osnovu toga odluci da li ces koristiti sa gornje strane
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#1203 Re: 1001 Koristan Savjet

Post by wewa »

Seyfo wrote:Može li me neko posavjetovati šta da stavim kao podlogu za bebe ispod god.dana koja se stavlja na pod? Da je mekano a lako se održava.
Čitam da su loše za zdravlje spužvaste lego kcke i teško se čiste spojevi kocki. Teih ili itison se ne može prati u mašini.
dok ne prohodaju, dekica je sasvim dovoljna
a cim prohodaju, sve je suvisno osim kvalitetnih papa koje se ne klizu :)
quarterback
Posts: 10534
Joined: 23/04/2012 22:19
Location: Marita

#1204 Re: 1001 Koristan Savjet

Post by quarterback »

wewa wrote:
Seyfo wrote:Može li me neko posavjetovati šta da stavim kao podlogu za bebe ispod god.dana koja se stavlja na pod? Da je mekano a lako se održava.
Čitam da su loše za zdravlje spužvaste lego kcke i teško se čiste spojevi kocki. Teih ili itison se ne može prati u mašini.
dok ne prohodaju, dekica je sasvim dovoljna
a cim prohodaju, sve je suvisno osim kvalitetnih papa koje se ne klizu :)
kako rece wewa - dekica a okolo, ispod nje, gurnes jastuke tako da se bebač ne otkotrlja izvan "zone"
Seyfo
Posts: 4338
Joined: 23/08/2011 14:12

#1205 Re: 1001 Koristan Savjet

Post by Seyfo »

Hvala na savjetima!
Problem je što deku vuče rukama i stalno je zgužvana, tako da sam nadošao da je bolje kupiti nekakav itison ili omanji tepih i onda ga obložiti tanjim dekama na način da se zavuku sa strane i budu kao nategnute. Po njima može baliti i povraćati do mile volje, one se lako zamijene drugom dekom i strpaju u mašinu :thumbup:
quarterback
Posts: 10534
Joined: 23/04/2012 22:19
Location: Marita

#1206 Re: 1001 Koristan Savjet

Post by quarterback »

Seyfo wrote:Hvala na savjetima!
Problem je što deku vuče rukama i stalno je zgužvana, tako da sam nadošao da je bolje kupiti nekakav itison ili omanji tepih i onda ga obložiti tanjim dekama na način da se zavuku sa strane i budu kao nategnute. Po njima može baliti i povraćati do mile volje, one se lako zamijene drugom dekom i strpaju u mašinu :thumbup:
:thumbup: :thumbup:
User avatar
graue_maus
Posts: 3576
Joined: 13/11/2011 15:01

#1207 Re: 1001 Koristan Savjet

Post by graue_maus »

itison ti ne bi preporucila jer je pun hemikalijakao ljepila, stabilizatori itd ........ pomirisi malo kad budes uzimao, pomisli da li to malo maksumce treba uzdisati u sebe .........
User avatar
Satori
Posts: 559
Joined: 05/06/2016 21:46

#1208 Re: 1001 Koristan Savjet

Post by Satori »

Imas ovakve deblje, stepane deke svuda
http://jysk.ba/kucanstvo/deke/stepane-d ... 0-cm-plava
Deblje su i nisu toliko savitljive kao one od flisa, a perive su. Malo se pokupe ako ih susis u susilici :D ali ih svakako preporucujem.
User avatar
madesa
Posts: 4216
Joined: 26/07/2013 02:37

#1209 Re: 1001 Koristan Savjet

Post by madesa »

obijena kada na jednom mjestu, cime bi mogao prekriti taj dio
quarterback
Posts: 10534
Joined: 23/04/2012 22:19
Location: Marita

#1210 Re: 1001 Koristan Savjet

Post by quarterback »

madesa wrote:obijena kada na jednom mjestu, cime bi mogao prekriti taj dio
imas emajl tekucinu, nije idealno ali je bolje nego bez nje
Zoya
Posts: 23153
Joined: 09/06/2008 14:54

#1211 Re: 1001 Koristan Savjet

Post by Zoya »

Maloprije očistila tuš kabinu pa reko da podjelim sa vama. Dakle, 250 ml sirćeta kojeg blago ugrijemo, 250 ml deterdzenta za sjaj (ono što se stavlja u mašinu za pranje sudja da vam posudje /čaše sijaju). Sve ovo ubacite u sprej bocu, poprskate kabinu i zidove i ostavite da odstoji pola sata. Posebno popršćite po dnu gdje je silikon. Predjite spuzvom nakon pola sata i isperite vodom. Kakav sjaj i kako je čisto :thumbup:
User avatar
Sephora
Posts: 9477
Joined: 01/07/2013 14:37

#1212 Re: 1001 Koristan Savjet

Post by Sephora »

graue_maus wrote:itison ti ne bi preporucila jer je pun hemikalijakao ljepila, stabilizatori itd ........ pomirisi malo kad budes uzimao, pomisli da li to malo maksumce treba uzdisati u sebe .........
Bas tako..

Ja bih prije neku vunenu dekicu stavila u pamučnu posteljinu - prirodno i zdravo... :thumbup:
User avatar
CherryLips
Posts: 1754
Joined: 07/10/2008 19:55

#1213 Re: 1001 Koristan Savjet

Post by CherryLips »

Unutrasnji sav na patikama me uzasno zulja,ima li neki fazon za to? Sav dodje tacno na mali prst,u mozak udara... :twisted:
User avatar
newklear
Posts: 1384
Joined: 10/12/2009 15:59

#1214 Re: 1001 Koristan Savjet

Post by newklear »

ČIme ukloniti tragove hem.olovke sa LCD monitora računara? Ne može onim sredstvom za stakla...
User avatar
holowey
Posts: 8440
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#1215 Re: 1001 Koristan Savjet

Post by holowey »

newklear wrote:ČIme ukloniti tragove hem.olovke sa LCD monitora računara? Ne može onim sredstvom za stakla...
korektor? :D :lol:

nemam pojma cime ukloniti, ali me zivo zanima kako se trag hemijske nasao na monitoru :D
User avatar
zforumas
Posts: 8619
Joined: 25/10/2016 20:35

#1216 Re: 1001 Koristan Savjet

Post by zforumas »

newklear wrote:ČIme ukloniti tragove hem.olovke sa LCD monitora računara? Ne može onim sredstvom za stakla...
Acetonom ili alkoholom...
moze i jaka sljiva ako nemas ove hemije :mrgreen:
User avatar
mad_max_ba
Posts: 26645
Joined: 21/08/2015 12:42
Location: Tamni Vilajet

#1217 Re: 1001 Koristan Savjet

Post by mad_max_ba »

ne gurajte jezik u utičnicu,


donosi nesreću :D
User avatar
newklear
Posts: 1384
Joined: 10/12/2009 15:59

#1218 Re: 1001 Koristan Savjet

Post by newklear »

holowey wrote:
newklear wrote:ČIme ukloniti tragove hem.olovke sa LCD monitora računara? Ne može onim sredstvom za stakla...
korektor? :D :lol:

nemam pojma cime ukloniti, ali me zivo zanima kako se trag hemijske nasao na monitoru :D
Kad nisam bio na poslu jedna mudrica hemijskom olovkom pokazivala drugoj mudrici koji dio teksta da izbriše, gdje da stavi zarez i slično, ne kontajući da to ostavlja tragove po mom monitoru.... sve ekspert do eksperta...
User avatar
All Apologies
Posts: 315
Joined: 06/02/2015 18:09

#1219 Re: 1001 Koristan Savjet

Post by All Apologies »

Zoya wrote:Maloprije očistila tuš kabinu pa reko da podjelim sa vama. Dakle, 250 ml sirćeta kojeg blago ugrijemo, 250 ml deterdzenta za sjaj (ono što se stavlja u mašinu za pranje sudja da vam posudje /čaše sijaju). Sve ovo ubacite u sprej bocu, poprskate kabinu i zidove i ostavite da odstoji pola sata. Posebno popršćite po dnu gdje je silikon. Predjite spuzvom nakon pola sata i isperite vodom. Kakav sjaj i kako je čisto :thumbup:
:thumbup:

Ja sam i kuhinju ocistila s tabletom za masinu za pranje sudja rastopljenom u toploj vodi. Sve se lahko pere i sjaji super. Nosenje rukavica obavezno.

Plocice i fronte glancam sredstvom za staklo ;)
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#1220 Re: 1001 Koristan Savjet

Post by triconja »

Evo jedna od mene. Napravis smjesu secer-kvasac 6:1 i turis u vodu. More se metati i vina u tu smjesu ako se ima. Uzmes flasicu i izbusis je burgijom sa strana (oko sredine) i naspes jedno 3-4 centa i stavis nedje dje ima muha i osa.

Idu ose i muhe u tu smjesu ko muha na govno (udju u rupu, pocnu letiti a cep im blokira izraz i kad se opiju isparenjima spadnu u smjesu). Smjesu treba ponovo metati svakih jedno 7 dana.

Prohabo, turio u onu od 1.5l i fatam cak i strsljenove na taj fazon :lol: .
Niemand
Posts: 7944
Joined: 31/03/2014 01:55

#1221 Re: 1001 Koristan Savjet

Post by Niemand »

Kako da skinem bijeli lak sa drveta? Nije se ni osusio jos -_-, pretpostavljam da moram cekati da se osusi, il ima neki nacin da odma ovo skinem?

Ako moze bez nekih okolo naokolo savjeta, zuri mi se. Fala.
User avatar
pukepuke
Posts: 2258
Joined: 18/08/2008 16:16
Location: Sjever-jug

#1222 Re: 1001 Koristan Savjet

Post by pukepuke »

Niemand wrote:Kako da skinem bijeli lak sa drveta? Nije se ni osusio jos -_-, pretpostavljam da moram cekati da se osusi, il ima neki nacin da odma ovo skinem?

Ako moze bez nekih okolo naokolo savjeta, zuri mi se. Fala.
Razrjeđivačem?
User avatar
manekenka u penziji
Posts: 4000
Joined: 03/07/2013 08:37

#1223 Re: 1001 Koristan Savjet

Post by manekenka u penziji »

triconja wrote:Evo jedna od mene. Napravis smjesu secer-kvasac 6:1 i turis u vodu. More se metati i vina u tu smjesu ako se ima. Uzmes flasicu i izbusis je burgijom sa strana (oko sredine) i naspes jedno 3-4 centa i stavis nedje dje ima muha i osa.

Idu ose i muhe u tu smjesu ko muha na govno (udju u rupu, pocnu letiti a cep im blokira izraz i kad se opiju isparenjima spadnu u smjesu). Smjesu treba ponovo metati svakih jedno 7 dana.

Prohabo, turio u onu od 1.5l i fatam cak i strsljenove na taj fazon :lol: .

Ahahahahaha svaka čast, uhvatio si i mene.
Sinoć ostavim smjesu na frižideru nadajući se da ću potamaniti muhe. Čitavo jutro sam sa njega strugala germu.

Dobar, dobar!
:thumbup:
:pisnula:
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#1224 Re: 1001 Koristan Savjet

Post by triconja »

manekenka u penziji wrote:
triconja wrote:Evo jedna od mene. Napravis smjesu secer-kvasac 6:1 i turis u vodu. More se metati i vina u tu smjesu ako se ima. Uzmes flasicu i izbusis je burgijom sa strana (oko sredine) i naspes jedno 3-4 centa i stavis nedje dje ima muha i osa.

Idu ose i muhe u tu smjesu ko muha na govno (udju u rupu, pocnu letiti a cep im blokira izraz i kad se opiju isparenjima spadnu u smjesu). Smjesu treba ponovo metati svakih jedno 7 dana.

Prohabo, turio u onu od 1.5l i fatam cak i strsljenove na taj fazon :lol: .

Ahahahahaha svaka čast, uhvatio si i mene.
Sinoć ostavim smjesu na frižideru nadajući se da ću potamaniti muhe. Čitavo jutro sam sa njega strugala germu.

Dobar, dobar!
:thumbup:
:pisnula:
E moja bona, slatka ko bombona nisi dobro uradila. I sam sam kriv jer nisam objasnio sto moze narodskije.

Naime secer-kvasac-voda se stavljaju u flasu nakon sto se izbusi. Evo slika:

Image

Zao mi je za nastalu stetu, nadam se da nije bilo neke materijalne stete. Ovo radi, do sad sam nafato baja za izvoz. Ne stavljati blizu prozora jer ce privlaciti baje u kucu.

Edit: ne stavlja se puna flasa :lol: , nego jedno 5-10 centi od dna :lol: :thumbup: .
User avatar
manekenka u penziji
Posts: 4000
Joined: 03/07/2013 08:37

#1225 Re: 1001 Koristan Savjet

Post by manekenka u penziji »

ma sve sam ja to uradila ali mi je ona smjesa nabubrila i iscurila na te rupe :shock:
Post Reply