1001 Koristan Savjet

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
aribes
Posts: 353
Joined: 18/05/2012 15:31

#1126 Re: 1001 Koristan Savjet

Post by aribes »

newklear wrote:Mali mi je prosuo lak za nokte po tepihu. Zarolao sam ga da ga nosim u praonu na pranje. Hoće li se oprati i taj lak sa vapom ili moram prvo skinuti acetonom sa tepiha pa na pranje?
Acetonom lagano skinuti da ne ostanu mrlje, i onda oprati. Ne valja sad cilime prati, nece se do proljeca osusiti. Istrljati mrlju i cilim cijeli sa Ajax sapunom ili nekim deterdzentima za pranje cilima i onda isprati. :thumbup:
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50477
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#1127 Re: 1001 Koristan Savjet

Post by Bloo »

Nisrin wrote:Ima li neko savjet kako ofarbati stolariju u stanu??? Petero vrata+ balkonska i prozor u dnevnom...stolarija se dugo nije farbala, zuta je i ostecena...ofarbala bih u bijelu sa kapljicom crne, da cisto ne bude skroooz bijela, nego ledeno bijela hhh

Uglavnom, koji se brusni papir koristi za skidanje postojeceg "sjaja, koje boje kupiti- da li na bazi nitra???
Takodjer, trebalo bi ofarbati i cijevi od grijanja i radijatore...cime se to sve farba, kakvim cetkicama, ima li neko iskustva?!

Mislila sam naci nekog da to uradi za mene, ali ako bi bilo vise od 250KM to mi je too much...:D
Poučena vlastitim iskustvom..plati nekom :)

farbala štokove u ovoj garosnijeri što sam iznajmila...prvi put u životu i zadnji
ta uljna farba kapa, teško je poslije skinuti, naravno nisi profi pa sve ukapas, onda naneseš previše na gornji štok, pa se oforme kapljice kao stalaktit

cijevi je teško jer umeckaš zid iza
radijator as well

:D
drž se majstora ili uzmi godišnji radi sve ovo veoma veoma polako
User avatar
VenomousV
Posts: 13221
Joined: 30/11/2010 15:45
Location: where oceans bleed into the sky

#1128 Re: 1001 Koristan Savjet

Post by VenomousV »

Nisrin wrote:Ima li neko savjet kako ofarbati stolariju u stanu??? Petero vrata+ balkonska i prozor u dnevnom...stolarija se dugo nije farbala, zuta je i ostecena...ofarbala bih u bijelu sa kapljicom crne, da cisto ne bude skroooz bijela, nego ledeno bijela hhh

Uglavnom, koji se brusni papir koristi za skidanje postojeceg "sjaja, koje boje kupiti- da li na bazi nitra???
Takodjer, trebalo bi ofarbati i cijevi od grijanja i radijatore...cime se to sve farba, kakvim cetkicama, ima li neko iskustva?!

Mislila sam naci nekog da to uradi za mene, ali ako bi bilo vise od 250KM to mi je too much...:D

Mogu ti ja preporucit' dvojicu sto su meni radili pa ako nisi nasla bolje rjesenje let me know
Nisu bili skupi, fino odradili, ali treba ih ipak malo nadgledat' :D

I sto Bloo kaze, nemoj sama radit', previse posla a nece biti dobar rezultat...
Jedino cijevi mozes sama, i ja sam plinske jer dok su oni bili nisam znala smijem li ih farbati :D
User avatar
aribes
Posts: 353
Joined: 18/05/2012 15:31

#1129 Re: 1001 Koristan Savjet

Post by aribes »

Nisrin wrote:Ima li neko savjet kako ofarbati stolariju u stanu??? Petero vrata+ balkonska i prozor u dnevnom...stolarija se dugo nije farbala, zuta je i ostecena...ofarbala bih u bijelu sa kapljicom crne, da cisto ne bude skroooz bijela, nego ledeno bijela hhh

Uglavnom, koji se brusni papir koristi za skidanje postojeceg "sjaja, koje boje kupiti- da li na bazi nitra???
Takodjer, trebalo bi ofarbati i cijevi od grijanja i radijatore...cime se to sve farba, kakvim cetkicama, ima li neko iskustva?!

Mislila sam naci nekog da to uradi za mene, ali ako bi bilo vise od 250KM to mi je too much...:D

Sve napisah i izbrisalo se....

Ali ajde ponovo ću...

Farbala sam stalaže u špajzu, štokove i ugradbene police (biblioteka) ogromno je sve, jer su visoki plafoni pa to nema kraja.
Štokove, vrata i prozore - špahtlom skinuti ako se negdje gule, ako ne šmirgl papirom šmirglati da bi se boja mogla primiti. Ako je potrebno akrilnim kitom za drvo popuniti neravnine prije farbanja. Onda opet malo šmirglati brusnim papirom fine granulacije (mikrogranule). Farbati četkom tako što češ samo vrh četke umakati u boju (imaju posude posebne) i razmazivati dok se skoro pa ne osuši. Onda nećeš imati ni tragove četke ni one kapljice.

Brusni papir https://sh.wikipedia.org/wiki/Brusni_papir ima fino objašnjeni za šta i kada se koristi.
Ja sam korsitila boju za drvo na bazi vode, i vrlo lako se skida ako negdje ostane trag na parketu, Helios je firma, boja je saten bijela (oko 16 KM Penny Plus). Mislim da ti tih 250 KM može biti. Majstora unajmiti da to sve ofarba trebalo bi možda i 2000 KM zavisi u kakvom je stanju stolarija.
Prije svih ovih radnji potrebno je papirnom trakom zaštititi dio oko stakla (na vratima i prozorima) da je poslije farbanja lako oprati prozore, i oko štokova zaštiti zid. Najlon ili novine prostrijetina pod.

Cijevi od grijanja i radijatori su mi naredni projekat, pa javim.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50477
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#1130 Re: 1001 Koristan Savjet

Post by Bloo »

aribes wrote:
Sve napisah i izbrisalo se....

Ali ajde ponovo ću...

Farbala sam stalaže u špajzu, štokove i ugradbene police (biblioteka) ogromno je sve, jer su visoki plafoni pa to nema kraja.
Štokove, vrata i prozore - špahtlom skinuti ako se negdje gule, ako ne šmirgl papirom šmirglati da bi se boja mogla primiti. Ako je potrebno akrilnim kitom za drvo popuniti neravnine prije farbanja. Onda opet malo šmirglati brusnim papirom fine granulacije (mikrogranule). Farbati četkom tako što češ samo vrh četke umakati u boju (imaju posude posebne) i razmazivati dok se skoro pa ne osuši. Onda nećeš imati ni tragove četke ni one kapljice.

Brusni papir https://sh.wikipedia.org/wiki/Brusni_papir ima fino objašnjeni za šta i kada se koristi.
Ja sam korsitila boju za drvo na bazi vode, i vrlo lako se skida ako negdje ostane trag na parketu, Helios je firma, boja je saten bijela (oko 16 KM Penny Plus). Mislim da ti tih 250 KM može biti. Majstora unajmiti da to sve ofarba trebalo bi možda i 2000 KM zavisi u kakvom je stanju stolarija.
Prije svih ovih radnji potrebno je papirnom trakom zaštititi dio oko stakla (na vratima i prozorima) da je poslije farbanja lako oprati prozore, i oko štokova zaštiti zid. Najlon ili novine prostrijetina pod.

Cijevi od grijanja i radijatori su mi naredni projekat, pa javim.

šta radis u aprilu :mrgreen:
User avatar
aribes
Posts: 353
Joined: 18/05/2012 15:31

#1131 Re: 1001 Koristan Savjet

Post by aribes »

Bloo wrote:
aribes wrote:
Sve napisah i izbrisalo se....

Ali ajde ponovo ću...

Farbala sam stalaže u špajzu, štokove i ugradbene police (biblioteka) ogromno je sve, jer su visoki plafoni pa to nema kraja.
Štokove, vrata i prozore - špahtlom skinuti ako se negdje gule, ako ne šmirgl papirom šmirglati da bi se boja mogla primiti. Ako je potrebno akrilnim kitom za drvo popuniti neravnine prije farbanja. Onda opet malo šmirglati brusnim papirom fine granulacije (mikrogranule). Farbati četkom tako što češ samo vrh četke umakati u boju (imaju posude posebne) i razmazivati dok se skoro pa ne osuši. Onda nećeš imati ni tragove četke ni one kapljice.

Brusni papir https://sh.wikipedia.org/wiki/Brusni_papir ima fino objašnjeni za šta i kada se koristi.
Ja sam korsitila boju za drvo na bazi vode, i vrlo lako se skida ako negdje ostane trag na parketu, Helios je firma, boja je saten bijela (oko 16 KM Penny Plus). Mislim da ti tih 250 KM može biti. Majstora unajmiti da to sve ofarba trebalo bi možda i 2000 KM zavisi u kakvom je stanju stolarija.
Prije svih ovih radnji potrebno je papirnom trakom zaštititi dio oko stakla (na vratima i prozorima) da je poslije farbanja lako oprati prozore, i oko štokova zaštiti zid. Najlon ili novine prostrijetina pod.

Cijevi od grijanja i radijatori su mi naredni projekat, pa javim.

šta radis u aprilu :mrgreen:
Farbam cijevi od grijanja i radijatore :-) :lol: možda i naredni mjesec već

Imaš neku ideju za april? :thumbup: :skoljka:
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50477
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#1132 Re: 1001 Koristan Savjet

Post by Bloo »

aribes wrote:
Farbam cijevi od grijanja i radijatore :-) :lol: možda i naredni mjesec već

Imaš neku ideju za april? :thumbup: :skoljka:
Pa eto moji štokovi ..... :mrgreen: nema puno, para laka :D
User avatar
aribes
Posts: 353
Joined: 18/05/2012 15:31

#1133 Re: 1001 Koristan Savjet

Post by aribes »

Bloo wrote:
aribes wrote:
Farbam cijevi od grijanja i radijatore :-) :lol: možda i naredni mjesec već

Imaš neku ideju za april? :thumbup: :skoljka:
Pa eto moji štokovi ..... :mrgreen: nema puno, para laka :D

Eto posla :)
User avatar
Nisrin
Posts: 5489
Joined: 26/04/2009 15:40
Location: Bistrik, RajvoSA

#1134 Re: 1001 Koristan Savjet

Post by Nisrin »

.
Last edited by Nisrin on 19/07/2016 23:41, edited 1 time in total.
User avatar
aribes
Posts: 353
Joined: 18/05/2012 15:31

#1135 Re: 1001 Koristan Savjet

Post by aribes »

Nisrin wrote:E hvala na savjetima, doci ce nekoliko majstora da procijene koliko bi uzeli...:D Meni je bitno samo da to izgleda cisto poslije...nista vise :D
Ako pretjeraju sa cijenama, sama cu, pa kako god ispalo...:D Kad vidim sta rade na Rehab Addictu, Fixer Upperu i u slicnim emisijama, kontam kako se sve moze kad se hoce...

Helem, mojoj kolegici covjek farbao stolariju, krecio, farbao cijevi u stanu od 87m2 za 500KM, sa materijalom...a kod mene duplo manji stan, nemam toliko ni radijatora- 3 radijatora i toliko cijevi, prozor i vrata od balkona, te 2 puna vrata, 2 sa staklom i 1 stok...na Piku traze od 400KM pa vise, bez farbanja cijevi, krecenje i ne spominjem :D

To bas jeftino za tog majstora, majstor ce brze i bolje u svakom slucaju. Za moj stan duplo veći od toga od 87m2 krečenje je samo 1200 KM sa materijalom, i to da nas pripazi. Zidovi su stari doduše, ne bih se ni ja zezala za manje para.

Od onog Fine Living kanala i emisija Rehab Addict i Fixer Upper, i nakon ovog projekta farbanja namještaja i drugih stvari po stanu muž mi je zaključao Fine Living jer mu je dodijalo da hamali po stanu od mojih projekata. :lol: :lol: kaže za par mjeseci će otvoriti dok se odmori malo :-) :-) :-)
User avatar
Danguba
Posts: 12106
Joined: 01/12/2003 00:00
Location: Tu negdje

#1136 Re: 1001 Koristan Savjet

Post by Danguba »

Farbanje je jako zahtjevan posao.
Od svega toga priprema je najbitnija. Kada sve dobro pripremis, farbati moze svako.
Priprema se sastoji od struganja napucenih dijelova, ispucalog laka i koje kakvih izocina. Poslije toga ide popunjavanje rupa, pukotina i neravnina. Kada se to dobro osusi onda ide smirglanje. Nekada u dvije faze(ko nije vjest tome) sa grubim pa finim smirglom. grubi moze biti 60-80 granulacije a fini od 120 pa na dalje. Poslije toga sve fino usisati i oprati od prasine i masnoce. Pistoljem za kit zakitovati pukotine izmedju prozor-zid, vrata-zid. Kitovanje vrsiti acrilat kitom koji se moze farbati...tek poslije toga dolazi farbanje farbom po zelji.

Farbe mogu biti na vise baza:uljna(koja se vrlo rijetko koristi), nitro(brzo susi) i vodena baza koja za kvalitetom ne zaostaje za ovim prethodnim. Boje na vodenoj bazi su i najzdravije.
Zavisno od vrste farbe odredjuje se i alat za farbanje. Nisu iste cetke i valjci za sve farbe...ima toga puno da se kaze na tu temu.

p.s. najbitnije kod zavrsnog farbanja je gustoca farbe. ako dobro to potrefis, rezultat nece izostati.

...

Image

ako moze proci ovo sto sam prosli vikend farbao, da se prijavim na pik :D
User avatar
aribes
Posts: 353
Joined: 18/05/2012 15:31

#1137 Re: 1001 Koristan Savjet

Post by aribes »

Danguba wrote:Farbanje je jako zahtjevan posao.
Od svega toga priprema je najbitnija. Kada sve dobro pripremis, farbati moze svako.
Priprema se sastoji od struganja napucenih dijelova, ispucalog laka i koje kakvih izocina. Poslije toga ide popunjavanje rupa, pukotina i neravnina. Kada se to dobro osusi onda ide smirglanje. Nekada u dvije faze(ko nije vjest tome) sa grubim pa finim smirglom. grubi moze biti 60-80 granulacije a fini od 120 pa na dalje. Poslije toga sve fino usisati i oprati od prasine i masnoce. Pistoljem za kit zakitovati pukotine izmedju prozor-zid, vrata-zid. Kitovanje vrsiti acrilat kitom koji se moze farbati...tek poslije toga dolazi farbanje farbom po zelji.

Farbe mogu biti na vise baza:uljna(koja se vrlo rijetko koristi), nitro(brzo susi) i vodena baza koja za kvalitetom ne zaostaje za ovim prethodnim. Boje na vodenoj bazi su i najzdravije.
Zavisno od vrste farbe odredjuje se i alat za farbanje. Nisu iste cetke i valjci za sve farbe...ima toga puno da se kaze na tu temu.

p.s. najbitnije kod zavrsnog farbanja je gustoca farbe. ako dobro to potrefis, rezultat nece izostati.

...

Image

ako moze proci ovo sto sam prosli vikend farbao, da se prijavim na pik :D
:thumbup: komotno se prijavi na pik
User avatar
vješalica
Posts: 10114
Joined: 02/04/2010 19:12

#1138 Re: 1001 Koristan Savjet

Post by vješalica »

Imam jedan problemčić
Dakle pokušavala sam pročepiti olovku i tinta mi je komplet završila na zidu :lol: :roll:
Tamno plava

Sa ćim bi trebala prvo da ubijem boju pa da okrečim
Kad sam već uništila zid onda sam probala acetonom dosta se razrijedilo,ali je ostala fleka

Da li razređivačem?
da li da stružem onaj kreč
pa da krečim ili???
User avatar
Danguba
Posts: 12106
Joined: 01/12/2003 00:00
Location: Tu negdje

#1139 Re: 1001 Koristan Savjet

Post by Danguba »

vješalica wrote:Imam jedan problemčić
Dakle pokušavala sam pročepiti olovku i tinta mi je komplet završila na zidu :lol: :roll:
Tamno plava

Sa ćim bi trebala prvo da ubijem boju pa da okrečim
Kad sam već uništila zid onda sam probala acetonom dosta se razrijedilo,ali je ostala fleka

Da li razređivačem?
da li da stružem onaj kreč
pa da krečim ili???
...a jesi li probala zakreciti? :D

edit: imas i bijeli sprej za neutralizaciju prljavih fleka na zidu pa se onda kreci a zasto ne probas jednom preci preko tih fleka krecom pa opet pa opet dok ih ne neutralises.
cassius
Posts: 3943
Joined: 29/06/2014 07:53

#1140 Re: 1001 Koristan Savjet

Post by cassius »

Sta uradit kad voda pomalo kapa iz vodokotlica u cijev koja se spaja sa soljom i tako otice pomalo u wc solju :D
User avatar
holowey
Posts: 8457
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#1141 Re: 1001 Koristan Savjet

Post by holowey »

cassius wrote:Sta uradit kad voda pomalo kapa iz vodokotlica u cijev koja se spaja sa soljom i tako otice pomalo u wc solju :D
kamenac ne dozvoljava potpuno zatvaranje dovoda vode pa se ona preljeva preko...

otvoriti kotlic, otkaciti sa ventila, skinuti plasticne dijelove, potopiti ih u sirce i nakon cca pola sata rasklopiti do najsitnijeg dijela, ostaviti jos malo potopljeno u sircetu i onda dobro istrljati (stara cetkica za zube je odlicna za ovo). sve sklopiti i vratiti u kotlic, povezati sa ventilom i to je to...
User avatar
newklear
Posts: 1385
Joined: 10/12/2009 15:59

#1142 Re: 1001 Koristan Savjet

Post by newklear »

Ima li neko (ili zna nekoga ko je kupio) ovu Delimano česmu za brzo zagrijavanje vode - kakva su iskustva? Potrošnja struje, zagrijava li baš dobro i tako... preporučuje li je iko, osim Delimana? :D
ljuspica
Posts: 1000
Joined: 02/11/2011 14:02

#1143 Re: 1001 Koristan Savjet

Post by ljuspica »

da li je ikad iko krecio obicnim krecom i kako se s njime kreci? koliko mi treba za 100 kvadrata kreca?
samo pozitiva
Posts: 1018
Joined: 27/01/2016 10:58
Location: Tapatalk

#1144 Re: 1001 Koristan Savjet

Post by samo pozitiva »

newklear wrote:Ima li neko (ili zna nekoga ko je kupio) ovu Delimano česmu za brzo zagrijavanje vode - kakva su iskustva? Potrošnja struje, zagrijava li baš dobro i tako... preporučuje li je iko, osim Delimana? :D
https://www.youtube.com/watch?v=_Iz0sZyavVw
jedan od komentara
blueinspiration1 2 months ago
Kupio sam je pa evo par saveta. 1. u startu treba da znate da vam treba 20A osigurac i da je slavina sama na toj mreži bez drugih potrošača. 2. slavina ima jak mlaz ali male otvore pa će vam prskati malo sa strane a količina vode je mala (mislim da joj treba za 1 litar oko 1 min.). 3. na najjačem mlazu tople vode voda je topla, dok je na slabijem mlazu vruća (čisto info). 4. Kvalitet izrade je ok, može se reći i kvalitetnije. ja sam sve u svemu jako zadovoljan. pozdrav
User avatar
newklear
Posts: 1385
Joined: 10/12/2009 15:59

#1145 Re: 1001 Koristan Savjet

Post by newklear »

Ne znam - ova Delimano skuplja, isto kao ova

http://www.ebay.com/itm/Household-LED-D ... Swv0tVY-~9

samo što na njoj piše Delimano :-D
User avatar
Danguba
Posts: 12106
Joined: 01/12/2003 00:00
Location: Tu negdje

#1146 Re: 1001 Koristan Savjet

Post by Danguba »

ljuspica wrote:da li je ikad iko krecio obicnim krecom i kako se s njime kreci? koliko mi treba za 100 kvadrata kreca?
Onaj u kamenu ili u prahu?

Kameni se ranije koristio jer je bio jeftin a ujedno sluzio za dezinfekciju.

Krec u prahu je isto tako zdrav(prirodan materijal).
Na kg ti ide 1,25 l vode a za 100m2 ti treba cca 8-10 kg kreca u prahu.
User avatar
Eggsy
Posts: 6744
Joined: 04/03/2015 11:38

#1147 Re: 1001 Koristan Savjet

Post by Eggsy »

Image
User avatar
Eggsy
Posts: 6744
Joined: 04/03/2015 11:38

#1148 Re: 1001 Koristan Savjet

Post by Eggsy »

Image
User avatar
esmasaric
Posts: 3763
Joined: 03/11/2015 02:36
Location: https://twitter.com/esmasaric
Contact:

#1149 Re: 1001 Koristan Savjet

Post by esmasaric »

Evo jedna iz starih vremena.

Propuštaju vam čizme - stavite kesu na čarape pa ih obucite, to je to. :)

I jedan za zdravlje.

Bijeli luk konzumiram godinama, inače svi u mojoj porodici to rade, i ne pamtim kad sam zadnji put otišla doktoru, a i nisam se odavno prehladila.

Uglavnom, bar jednom sedmično, uzmete mali komadić bijelog luka i popijete ga kao tabletu. Da se ne osjeti miris. :skoljka:
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66396
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#1150 Re: 1001 Koristan Savjet

Post by _BataZiv_0809 »

Svejedno ti znoj tukne na bijeli luk i zracis tom aromom :roll:

Ima li ko kakav savjet za odrzavanje majica sa printom. Tj. majica na kojim sam ja uradio print :roll:
Post Reply