10 Božjih zapovjedi(kako ih ja shvaćam) su za naše dobro ili...?

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
patriot_1
Posts: 2639
Joined: 09/05/2015 20:49

#26 Re: 10 Božjih zapovjedi(kako ih ja shvaćam) su za naše dobro ili...?

Post by patriot_1 »

¤ jelena ¤ wrote:
šarf wrote:Patriot,drago mi je da koristiš ime Jahve.
Jelena samo pokušava da te iznervira.Nema interesa,niti razumije ovu temu.

Primijetit ćeš da oni koji ne cijene Bibliju na svaki mogući način ime Jahve ili Jehova žele isključiti iz razgovora.

Danas je važnije ime prevoditelja Biblije nego ime autora Biblije.
Prevoditelji izbacuju ime autora jer ne cijene Bibliju niti autora,Jahvu.
Ovakve pretpostavke možeš iznosti samo u svoje ime - ne u Jelenino, niti u ime bilo kog drugog.

Jelena pita, a to podrazumijeva da nigdje i ne tvrdi kako razumije ovu temu.

Evo, sljedeće pitanje za vas, vrle poštovaoce Biblije, koji ovu temu razumijete i živite prema Božijim zapovijedima

ili se bar trudite, sudeći po vašim riječima, da ih se pridržavate:

kako glasi druga Božija zapovijed i šta ona znači?
Nisam li to već u uvodu objasnio?
Ne izusti imena Gospodina, Boga svoga, uzalud!
>Nemoj psovati Boga!
patriot_1
Posts: 2639
Joined: 09/05/2015 20:49

#27 Re: 10 Božjih zapovjedi(kako ih ja shvaćam) su za naše dobro ili...?

Post by patriot_1 »

Dope_Man wrote:Ta odbrana da je covjeku dat razum da sebi sam osmisli detalje nimalo ne stoji. Jasno je da ni unutar same Crkve ne postoji konsenzus oko mnogih pitanja, a kamoli kada i drugi pokusaju interpretirati. Zbog razlicitih interpretacija ljudi su zivote gubili. Dakle jednom savrsenom bogu, koji je znao koliko ce biti problema u interpretaciji ovako sirokih i nepreciznih zakona, to se nije smjelo desiti.

Ali opet, oprosticemo mu jer u to vrijeme nije bilo papira niti pera, a kucanje detaljnih zakona na kamen bi, kao sto spomenuh ranije, uzelo previse vremena. Da je bar imao kakve super moci da to klesanje ubrza..
Neki zakonoznanac, farizej, da ga iskuša, upita Isusa: "Učitelju, koja je zapovijed najveća u Zakonu?" A on mu reče: "Ljubi Gospodina Boga svojega, svim srcem svojim, i svom dušom svojom, i svim umom svojim. To je najveća i prva zapovijed. Druga je ovoj jednaka: Ljubi bližnjega svoga kao sebe samoga. O tim dvjema zapovijedima visi sav Zakon i Proroci." (Mt 22, 34-40)

Zakonoznanac pozna dobro 613 zapovijedi i zabrana koji su mu njegovi učitelji predali: 248 zapovijedi i 365 zabrana. Isus mu kaže da su sve sadržane u jednoj: Ljubi Boga i bližnjega, ili, kako će Ivan reći: Ljubi Roditelja i rođenog.
Dakle,sve te zabrane i zapovjedi su nebitne,tko ljubi Boga i čovjeka neće kršiti nijednu od 10 zapovjedi!A židovi od tih 10 izvukoše masu drugih!
User avatar
Dope_Man
Posts: 7778
Joined: 03/06/2016 16:31

#28 Re: 10 Božjih zapovjedi(kako ih ja shvaćam) su za naše dobro ili...?

Post by Dope_Man »

Opet izlacenje zakljucaka koji se ne mogu izvuci iz originalnog teksta ni da ga naopako izvrnes. Kao da pise ''Nebo je plavo'', a ti mi kazes: ''Evo vidis da je opisana atmosfera, prelamanje svjetlosti zbog koje izgleda plavo tokom dana, formiranje oblaka i hemijski sastav atmosfere''. Ne, pise nebo je plavo. Ljubi BLIZNJEG svoga ne govori nista od DALJNJEM svom i tako dalje. I tu opet prostora za razne interpretacije, necu reci pogresne jer da bi znali da je nesto pogresna interpretacija moramo znati koja je tacna, a tacne nema. Imamo samo razne. Neko ce ''bliznjeg'' interpretirati kao clanove porodice, neko kao blizu okolinu, neko dalju, a neko citav ljudski rod, sve po potrebi i namjeri.

Kako god okrenes ''svemoguci'' nije vidio dovoljno daleko u buducnost i slucajno, ili namjerno, nije sprijecio pogresno interpretiranje svojih rijeci koje su jedini nacin na koji se ljudima javio. Ako je to najbolje sto moze, drago mi je sto ne postoji. Ja bi za svog boga, da si osmislim nekog, postavio daleko vise standarde.
broj dva
Posts: 4549
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#29 Re: 10 Božjih zapovjedi(kako ih ja shvaćam) su za naše dobro ili...?

Post by broj dva »

Od 10 zapovjedi u normalnim drzavama tri su zakonom zabranjene (ubistvo, kradja, lazno svjedocanstvo) a ostale su irelevantne.
Dakle poprilicno smo udaljeni od biblijskog morala, sto je dobra stvar.
A kada bi se neko strogo pridrzavao biblije i njenog morala (recimo o kamenovanju, ubistvima za razne gluposti, udaji silovane zene za onoga koji je siluje, robstvu i ostalim nakaradnostima) bio bi uhapsen bilo gdje u svjetu.
I interesanto da svi grjesi u bibliji mogu biti oprosteni osim jednog - razmiljanje svojom glavom i odbacivanje (vjere u) boga.
Toliko o bibliji i moralu.
patriot_1
Posts: 2639
Joined: 09/05/2015 20:49

#30 Re: 10 Božjih zapovjedi(kako ih ja shvaćam) su za naše dobro ili...?

Post by patriot_1 »

broj dva wrote:Od 10 zapovjedi u normalnim drzavama tri su zakonom zabranjene (ubistvo, kradja, lazno svjedocanstvo) a ostale su irelevantne.
Dakle poprilicno smo udaljeni od biblijskog morala, sto je dobra stvar.
A kada bi se neko strogo pridrzavao biblije i njenog morala (recimo o kamenovanju, ubistvima za razne gluposti, udaji silovane zene za onoga koji je siluje, robstvu i ostalim nakaradnostima) bio bi uhapsen bilo gdje u svjetu.
I interesanto da svi grjesi u bibliji mogu biti oprosteni osim jednog - razmiljanje svojom glavom i odbacivanje (vjere u) boga.
Toliko o bibliji i moralu.
Napisah negdje danas da sam siguran da su neke zabrane i zapovjedi u Bibliji pisane od strane ljudi a pripisane Bogu!
Da nema Novog Zavjeta,nikad nebih bio vjernik,jer Stari Zavjet je ponekad u nekim segmentima van logike i pameti!Možda je onda u tom vremenu prije 4 000 g. bilo potrebno tako nešto,danas,sumnjam!
Misliš li da razmišljanje svojom glavom nužno vodi ka tome da Bog ne postoji?Nebih rekao,ima dan danas a i u povjesti je uvjek bilo ljudi koji su znali i imali čim bolje misliti od tebe a bili su vjernici!
Odbacivanje Boga,hm, ako nas je on stvorio,ako je dobar,ako nas voli,dali je mudro odbaciti ga?Npr. imaš jako dobrog oca i majku i ohebeš ih,sve su ti dali pa i život a ti ih ne šljiviš,jeli to nešto dobro?
patriot_1
Posts: 2639
Joined: 09/05/2015 20:49

#31 Re: 10 Božjih zapovjedi(kako ih ja shvaćam) su za naše dobro ili...?

Post by patriot_1 »

Dope_Man wrote:Opet izlacenje zakljucaka koji se ne mogu izvuci iz originalnog teksta ni da ga naopako izvrnes. Kao da pise ''Nebo je plavo'', a ti mi kazes: ''Evo vidis da je opisana atmosfera, prelamanje svjetlosti zbog koje izgleda plavo tokom dana, formiranje oblaka i hemijski sastav atmosfere''. Ne, pise nebo je plavo. Ljubi BLIZNJEG svoga ne govori nista od DALJNJEM svom i tako dalje. I tu opet prostora za razne interpretacije, necu reci pogresne jer da bi znali da je nesto pogresna interpretacija moramo znati koja je tacna, a tacne nema. Imamo samo razne. Neko ce ''bliznjeg'' interpretirati kao clanove porodice, neko kao blizu okolinu, neko dalju, a neko citav ljudski rod, sve po potrebi i namjeri.

Kako god okrenes ''svemoguci'' nije vidio dovoljno daleko u buducnost i slucajno, ili namjerno, nije sprijecio pogresno interpretiranje svojih rijeci koje su jedini nacin na koji se ljudima javio. Ako je to najbolje sto moze, drago mi je sto ne postoji. Ja bi za svog boga, da si osmislim nekog, postavio daleko vise standarde.
Očito nisi proćitao pažljivo Novi Zavjet,jer da jesi znao bi da ,kad ga pitaju "Tko je moj bližnji" Isus odgovara Židovima "Samarijanac".Daljnji da daljniji nemože biti!Kao da danas kaše "Palestinac!".Svaki čovjek ti je bližnji!
Ja bih dodao,"A nečovjeka se kloni,bio iste vjere kao ti ili bio član uže porodice!"Ne mrzi ali ,što dalje od mene!Npr. meni osobno su neki Srbi draži od nekih Hrvata iako su mi Srbi 91-e ubili mamu i sestru!Imam nekoliko prijatelja ateista,par muslimana,par agnostika i bliži su mi od nekih kršćana Hrvata!
User avatar
Dope_Man
Posts: 7778
Joined: 03/06/2016 16:31

#32 Re: 10 Božjih zapovjedi(kako ih ja shvaćam) su za naše dobro ili...?

Post by Dope_Man »

Patrioto, sve ti se na kraju svodi na AKO. AKO zaista postoji bog, AKO on brine za to kako se zivotinje koje je stvorio ponasaju, AKO trazi odredjeno ponasanje kroz knjigu, AKO je njegova knjiga istinita i nepromjenjena... To je puno ''ako'', a nijedno nije moguce dokazati.

Ja cijenim kod tebe sto, za razliku od ljudi poput Smrleta, ne uzimas slijepo knjigu vec ipak priznajes da nije sve u knjizi savrseno. Samo je problem sto tu nemas jasnu metodologiju, vec ono sto ti se danas svidja je po tebi OK, i vjerovatno od boga, a ono sto ti se ne svidja onda pripisujes vjerovatnom uplitanju ljudi u originalno djelo. To je, iz mog ugla, dobro jer bar odbacujes dio onoga sto jasno ne valja, samo obrati paznju na ovog gore spomenuto..metodologija. Kako odbaciti dobre dijelove, valjda mora postojati neki objektivan nacin a ne subjektivno ''meni se svidja'' pa cu ostaviti, ostalo odbaciti. Jer mozda je bas bog htio neke stvari, poput kamenovanja, zrtvovanja i sta vec ne.. pa ko si ti, ili bilo ko, da ih odbacujes ako ih on zeli :evil:
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#33 Re: 10 Božjih zapovjedi(kako ih ja shvaćam) su za naše dobro ili...?

Post by tranquil »

10 zapovijedi su precijenjen, moralno prevaziđen i čak kada se dobro analizira, štetan moralni kodeks.

Iz nekog razloga javlja se više verzija deset zapovijesti čak i u Bibliji. Osvrnuću se na "originalnu" verziju, iz Knjige izlaska poglavlje 20, dakle onako kako je objavljeno Mojsiju. Ne mogu da tačno tvrdim zašto su zapovijesti prekrajane ali možda zato što među njima ima toliko otvoreno ću reći glupih zapovijesti, zbog toga su ljudi radije prekrajali Bibliju i navodne Božije komande nego se izlagali blamu.

10 zapovijesti, po Knjizi izlaska su:

1. Nemoj imati drugih bogova uz mene.
2. Ne pravi sebi lika ni obličja bilo čega što je gore na nebu, ili dolje na zemlji, ili u vodama pod zemljom. Ne klanjaj im se niti im služi. Jer ja, Jahve, Bog tvoj, Bog sam ljubomoran. Kažnjavam grijeh otaca - onih koji me mrze - na djeci do trećeg i četvrtog koljena, a iskazujem milosrđe tisućama koji me ljube i vrše moje zapovijedi.
3. Ne uzimaj uzalud imena Jahve, Boga svoga, jer Jahve ne oprašta onome koji uzalud izgovara ime njegovo.
4. Sjeti se da svetkuješ dan subotni. Šest dana radi i obavljaj sav svoj posao. A sedmoga je dana subota, počinak posvećen Jahvi, Bogu tvojemu. Tada nikakva posla nemoj raditi: ni ti, ni sin tvoj, ni kći tvoja, ni sluga tvoj, ni sluškinja tvoja, ni živina tvoja, niti došljak koji se nađe unutar tvojih vrata. Ta i Jahve je šest dana stvarao nebo, zemlju i more i sve što je u njima, a sedmoga je dana počinuo. Stoga je Jahve blagoslovio i posvetio dan subotni.
5. Poštuj oca svoga i majku svoju da imadneš dug život na zemlji koju ti da Jahve, Bog tvoj.
6. Ne ubij!
7. Ne učini preljuba!
8. Ne ukradi!
9. Ne svjedoči lažno na bližnjega svoga!
10. Ne poželi kuće bližnjega svoga! Ne poželi žene bližnjega svoga; ni sluge njegova, ni sluškinje njegove, ni vola njegova, ni magarca njegova, niti išta što je bližnjega tvoga!


Prije osvrta na pojedinačne zapovijesti napomenuću da je biblijska kazna za prekršene zapovijesti 1 i 3-7 smrt, 2 "proklinjanje", 8 nadoknada štete, a za 9 i 10 nisu precizirali kaznu.

Zapovijesti se jasno dijele na dvije polovine, teološke zapovijesti (1-4) i prave zapovijesti (5-6).

Već je totalna glupost uključivati zapovijest teološke prirode u listu 10 najvažnijih stvari koje treba raditi, a kamoli imati ih 4. Ali da krenemo s njima, "tako stoji u tekstu".

1. Nemoj imati drugih bogova uz mene.

Relativno fer komanda, božanstvo kaže da je se ne molite drugome (mada način na koji je formulisano sugeriše na monolatrijsko porijeklo judaizma, i samim time i abrahamskih religija, ali to je posebna priča).
Problem je što je doslovna kazna za ovo smrt, kao što smo i vidjeli odmah nakon što se Mojsije vratio s planine i vidio da njegovi obožavaju zlatno tele, naredio je Levitima da se naoružaju i pokolju prijatelje, braću, sestre koji su "zastranili". A kada su prekršili nisu čak ni znali za zapovijed, jer je još bila ispisivana na Sinaju. Danas samo Islamska država sprovodi zakon na ovaj način.

2. Ne pravi sebi lika ni obličja bilo čega što je gore na nebu, ili dolje na zemlji, ili u vodama pod zemljom. Ne klanjaj im se niti im služi. Jer ja, Jahve, Bog tvoj, Bog sam ljubomoran. Kažnjavam grijeh otaca - onih koji me mrze - na djeci do trećeg i četvrtog koljena, a iskazujem milosrđe tisućama koji me ljube i vrše moje zapovijedi.

Sreća pa su hrišćani ignorisali ovu zapovijest, inače bismo bili uskraćeni za veliki dio svjetske umjetnosti. Ko se danas drži ovog? Tipovi što danas ruše antičke kipove, i ubijaju karikaturiste po redakcijama. Dakle najgori od najgorih

3. Ne uzimaj uzalud imena Jahve, Boga svoga, jer Jahve ne oprašta onome koji uzalud izgovara ime njegovo.

"Nemoj ružno izgovoriti moje ime", još jedna glupost koja se kažnjava smrću. Umjesto "ne udari slabijeg" "ne siluj" ili tako nešto.

4. Sjeti se da svetkuješ dan subotni. Šest dana radi i obavljaj sav svoj posao. A sedmoga je dana subota, počinak posvećen Jahvi, Bogu tvojemu. Tada nikakva posla nemoj raditi: ni ti, ni sin tvoj, ni kći tvoja, ni sluga tvoj, ni sluškinja tvoja, ni živina tvoja, niti došljak koji se nađe unutar tvojih vrata. Ta i Jahve je šest dana stvarao nebo, zemlju i more i sve što je u njima, a sedmoga je dana počinuo. Stoga je Jahve blagoslovio i posvetio dan subotni.

Ultimativna glupost. Prema istoj knjizi izlaska, ako radiš subotom treba te ubiti.

Onda dolazimo do zapovijesti 5-10 koje imaju svoju djelimičnu korisnost, ali i svoje vlastite probleme.

5. Poštuj oca svoga i majku svoju da imadneš dug život na zemlji koju ti da Jahve, Bog tvoj.

Korisna zapovijest, šteta što je apsolutna i kažnjiva smrću. Elisabeth Fritzl bi imala šta da kaže na ovu temu, ali na žalost mora biti ubijena.

6. Ne ubij!

Evo apsolutno korisne zapovijesti sa kojom se 100% slažem. Šteta što zakonodavac misli da se ova zapovijest može suspendovati ako neko radi subotom, ružno izgovori Božije ime, ili ne poštuje oca.

7. Ne učini preljuba!

Ponovo korisna zapovijest. Opet, smrtna kazna je drastična i nesrazmjerna.

8. Ne ukradi!

Evo još jedne dobre zapovijesti, koja sada ima preblagu kaznu - nadoknadu dobra umjesto udaljavanja lopova iz društva. Sreća naši zakoni su evoluirali.

9. Ne svjedoči lažno na bližnjega svoga!

Opet korisna stvar, kojoj ne bih dao neku veću zamjerku. Ono, da sam u Holandiji 40-ih, i primjetio kako komšije na tavanu čuvaju izvjesnu porodicu Frank, zadržao bih to za sebe i ako me ko pita slagao bih i rekao "ništa ne znam", i možda prekršio i ovo.

10. Ne poželi kuće bližnjega svoga! Ne poželi žene bližnjega svoga; ni sluge njegova, ni sluškinje njegove, ni vola njegova, ni magarca njegova, niti išta što je bližnjega tvoga!"

U ovih 6 zapovijesti bilo je korisnih stvari, ali ova je notorna glupost, od početka do kraja. U drugim verzijama je preformulisana i razbijena u dvije zapovijesti, možda da se kamuflira koliko je glupa, ali evo gore teksta u originalu i može se dosta nabrajati šta nije u redu sa ovom zapovješću:
- za početak, odnosi se samo na muškarca. Tako je, žene imaju 9 zapovijedi
- tretira žene, sluge i sluškinje kao imovinu, u ravni sa volovima, magarcima i nekretninama.
- ne pomaže ženama zato da ih zaštiti, nego štiti muškarca. Primjer: ako poželim slobodnu ženu, nisam prekršio zapovijest, ako poželim udatu ženu, prekršio sam. U čemu je razlika? U njenom mužu. Ova zapovijest štiti ženu kao muškarčevu imovinu, a ne ženu kao osobu.
- prilično specifičan fokus na volove i magarce koji je u duhu tog vremena, ali danas izgleda smiješno
- tretira "želju" kao grijeh. Kao što je neko rekao, postoji orwelijanski izraz za to a to je "zlomisao", ili "thoughtcrime", odnosno smatra se da si počinio zločin u glavi iako realno nisi


Za kraj: kada ljudi kažu "treba se držati 10 zapovijedi" obično misle na "ne ubij" i "ne ukradi" jer im to prvo pada na pamet a ne gluposti "ne radi subotom". A činjenica je da su sva ljudska društva, od društava starijih od Mojsija, preko društava u Novom svijetu i Kini do kojih je Biblija kasno došla, do najateističkijih režima kao što je Enver Hodžin režim u Albaniji, imali kazne protiv ubistva i krađe. Naravno, ti režimi su sami izvršavali smrt i pljačku za nepodobne, ali su to regulisali zakonom, a kao što vidimo, isto je regulisano i u 10 zapovijedi pod kojim uslovom je moguće ubiti čovjeka ili poželiti drugu osobu.

Zbog toga ne volim kada se ovaj komad prevaziđenog moralnog zakonodavstva tretira kao neki pozitivan dokument koji bi trebali slijediti, a da se često i ne poznaju grozni detalji.
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#34 Re: 10 Božjih zapovjedi(kako ih ja shvaćam) su za naše dobro ili...?

Post by arzuhal »

tranquil wrote: Zbog toga ne volim kada se ovaj komad prevaziđenog moralnog zakonodavstva tretira kao neki pozitivan dokument koji bi trebali slijediti, a da se često i ne poznaju grozni detalji.
Da bi relativizirao, obezvrijedio, obesmislio na neki način određene vjerske propise ili božanske naredbe (rečeno iz ugla vjernika), uopće ti ne treba savremeni kontekst i trenutni poredak vrijednosti u svijetu s kojima samjeravaš te naredbe/propise, dovoljan si sam sebi da, kao huserlijanski fenomenolog, čitav jedan svijet na svojevrstan način dedukuješ, da ga izvedeš i izgradiš iz samog sebe, potom s njime samjeriš sve drugo i onda sve odbaciš.
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#35 Re: 10 Božjih zapovjedi(kako ih ja shvaćam) su za naše dobro ili...?

Post by tranquil »

arzuhal wrote:
tranquil wrote: Zbog toga ne volim kada se ovaj komad prevaziđenog moralnog zakonodavstva tretira kao neki pozitivan dokument koji bi trebali slijediti, a da se često i ne poznaju grozni detalji.
Da bi relativizirao, obezvrijedio, obesmislio na neki način određene vjerske propise ili božanske naredbe (rečeno iz ugla vjernika), uopće ti ne treba savremeni kontekst i trenutni poredak vrijednosti u svijetu s kojima samjeravaš te naredbe/propise, dovoljan si sam sebi da, kao huserlijanski fenomenolog, čitav jedan svijet na svojevrstan način dedukuješ, da ga izvedeš i izgradiš iz samog sebe, potom s njime samjeriš sve drugo i onda sve odbaciš.
Još manje, dovoljno mi je da odlučim ne ubiti osobu koja voli drugog Boga, bez obzira kakav je trenutni poredak vrijednosti u svijetu, i onda, kada se tako slomi prva zapovijed, ostale brzo odlaze za njom. A i dalje ne ubijam i ne kradem. Možda je to moj moral, a možda naučeno iz istorije ljudi koji su slijedili ove zapovijedi, a ako je to drugo, to znači da se iz zapovijesti može nešto naučiti - ali ne valja ih preuzimati u potpunosti, jer pripadaju drugom vremenu, i kao ljudsko društvo smo već pronašli bolje moralne kodekse, u koji su ugrađeni dijelovi starih moralnih kodeksa bez potpunog preuzimanja.
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#36 Re: 10 Božjih zapovjedi(kako ih ja shvaćam) su za naše dobro ili...?

Post by arzuhal »

tranquil wrote:
arzuhal wrote:
tranquil wrote: Zbog toga ne volim kada se ovaj komad prevaziđenog moralnog zakonodavstva tretira kao neki pozitivan dokument koji bi trebali slijediti, a da se često i ne poznaju grozni detalji.
Da bi relativizirao, obezvrijedio, obesmislio na neki način određene vjerske propise ili božanske naredbe (rečeno iz ugla vjernika), uopće ti ne treba savremeni kontekst i trenutni poredak vrijednosti u svijetu s kojima samjeravaš te naredbe/propise, dovoljan si sam sebi da, kao huserlijanski fenomenolog, čitav jedan svijet na svojevrstan način dedukuješ, da ga izvedeš i izgradiš iz samog sebe, potom s njime samjeriš sve drugo i onda sve odbaciš.
Još manje, dovoljno mi je da odlučim ne ubiti osobu koja voli drugog Boga, bez obzira kakav je trenutni poredak vrijednosti u svijetu, i onda, kada se tako slomi prva zapovijed, ostale brzo odlaze za njom. A i dalje ne ubijam i ne kradem. Možda je to moj moral, a možda naučeno iz istorije ljudi koji su slijedili ove zapovijedi, a ako je to drugo, to znači da se iz zapovijesti može nešto naučiti - ali ne valja ih preuzimati u potpunosti, jer pripadaju drugom vremenu, i kao ljudsko društvo smo već pronašli bolje moralne kodekse, u koji su ugrađeni dijelovi starih moralnih kodeksa bez potpunog preuzimanja.
Pa jes...I ja slijedim Kur'an, tako da ti ne mogu protivuriječiti...



:lol:
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#37 Re: 10 Božjih zapovjedi(kako ih ja shvaćam) su za naše dobro ili...?

Post by tranquil »

arzuhal wrote:
tranquil wrote:
arzuhal wrote:Da bi relativizirao, obezvrijedio, obesmislio na neki način određene vjerske propise ili božanske naredbe (rečeno iz ugla vjernika), uopće ti ne treba savremeni kontekst i trenutni poredak vrijednosti u svijetu s kojima samjeravaš te naredbe/propise, dovoljan si sam sebi da, kao huserlijanski fenomenolog, čitav jedan svijet na svojevrstan način dedukuješ, da ga izvedeš i izgradiš iz samog sebe, potom s njime samjeriš sve drugo i onda sve odbaciš.
Još manje, dovoljno mi je da odlučim ne ubiti osobu koja voli drugog Boga, bez obzira kakav je trenutni poredak vrijednosti u svijetu, i onda, kada se tako slomi prva zapovijed, ostale brzo odlaze za njom. A i dalje ne ubijam i ne kradem. Možda je to moj moral, a možda naučeno iz istorije ljudi koji su slijedili ove zapovijedi, a ako je to drugo, to znači da se iz zapovijesti može nešto naučiti - ali ne valja ih preuzimati u potpunosti, jer pripadaju drugom vremenu, i kao ljudsko društvo smo već pronašli bolje moralne kodekse, u koji su ugrađeni dijelovi starih moralnih kodeksa bez potpunog preuzimanja.
Pa jes...I ja slijedim Kur'an, tako da ti ne mogu protivuriječiti...



:lol:
Touche. :D
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#38 Re: 10 Božjih zapovjedi(kako ih ja shvaćam) su za naše dobro ili...?

Post by tranquil »

patriot_1 wrote:Glumac Denzel Washington predan je kršćanin
Vrlo moguće. Pade mi na pamet "Book of Eli" sa Denzelom, gdje on glumi čovjeka u postapokaliptičnoj budućnosti koji vođen glasom u glavi ide s kraja na kraj Amerike da prenese kako se čini jedini preostali primjerak Biblije.

A moj omiljeni glumac, Gary Oldman, sjajno glumi lokalnog postapokaliptičnog kabadahiju, bezbožnog oportunistu koji se želi domoći te Biblije i koristiti je za manipuliranje ljudima.

Film ima elemenata hrišćanske i generalno religijske propagande, ali nije bitno, jer je solidan film sa nevjerovatnim preokretom na kraju - doslovno *nevjerovatnim*, ali preko kojeg mogu preći jer je film sa tim glasom u glavi već ušao u zonu natprirodnog tako da se i to na kraju proguta u istom kontekstu "Božijeg GPS-a".

Preporučujem svim vjerskim grupama :D

Ali ovo je već offtopic. Imamo li temu za filmove sa religijskom tematikom, kako one koji su fokusirani na npr. biblijski sadržaj ("10 zapovijedi", "Pasija") i živote religijskih ličnosti ("Pod zastavom Muhammeda") tako i one koji koriste religiju kao temu ili inspiraciju poput "Book of Eli" ili šta ja znam, svaki drugi naučnofantastični film u zadnje dvije decenije :D
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#39 Re: 10 Božjih zapovjedi(kako ih ja shvaćam) su za naše dobro ili...?

Post by arzuhal »

Meni je krivo što sam propustio prva dva filma iz trilogije u kojoj je "Book of Eli" zadnji dio. Jer vidiš na kraju, kada onaj stavlja Knjigu na policu, stavlja je između Tore i Kur'ana, koji su već spašeni :mrgreen:
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#40 Re: 10 Božjih zapovjedi(kako ih ja shvaćam) su za naše dobro ili...?

Post by Connaisseur Karlin »

tranquil wrote:
arzuhal wrote:
tranquil wrote:
Još manje, dovoljno mi je da odlučim ne ubiti osobu koja voli drugog Boga, bez obzira kakav je trenutni poredak vrijednosti u svijetu, i onda, kada se tako slomi prva zapovijed, ostale brzo odlaze za njom. A i dalje ne ubijam i ne kradem. Možda je to moj moral, a možda naučeno iz istorije ljudi koji su slijedili ove zapovijedi, a ako je to drugo, to znači da se iz zapovijesti može nešto naučiti - ali ne valja ih preuzimati u potpunosti, jer pripadaju drugom vremenu, i kao ljudsko društvo smo već pronašli bolje moralne kodekse, u koji su ugrađeni dijelovi starih moralnih kodeksa bez potpunog preuzimanja.
Pa jes...I ja slijedim Kur'an, tako da ti ne mogu protivuriječiti...



:lol:
Touche. :D
Nije Kur'an problem, problem su hadisi :)
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#41 Re: 10 Božjih zapovjedi(kako ih ja shvaćam) su za naše dobro ili...?

Post by tranquil »

arzuhal wrote:Meni je krivo što sam propustio prva dva filma iz trilogije u kojoj je "Book of Eli" zadnji dio. Jer vidiš na kraju, kada onaj stavlja Knjigu na policu, stavlja je između Tore i Kur'ana, koji su već spašeni :mrgreen:
I ja sam primjetio :) bilo bi zanimljivo napraviti / gledati tako nešto :D
šarf
Posts: 794
Joined: 20/12/2012 00:35

#42 Re: 10 Božjih zapovjedi(kako ih ja shvaćam) su za naše dobro ili...?

Post by šarf »

Tranquil,napisao si: kao ljudsko društvo smo već pronašli bolje moralne kodekse, u koji su ugrađeni dijelovi starih moralnih kodeksa bez potpunog preuzimanja"

Molim te navedi neki primjer ovoga što si napisao?
šarf
Posts: 794
Joined: 20/12/2012 00:35

#43 Re: 10 Božjih zapovjedi(kako ih ja shvaćam) su za naše dobro ili...?

Post by šarf »

Jelena,
druga zapovijed
2.Mojsijeva 20:4,5-Ne pravi sebi lika rezana ni bilo što nalik onome što je gore na nebu ili dolje na zemlji ili u vodama ispod zemlje. 5 Ne klanjaj im se niti im služi, jer sam ja, Jehova, Bog tvoj, Bog koji zahtijeva da se odanost iskazuje isključivo njemu
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#44 Re: 10 Božjih zapovjedi(kako ih ja shvaćam) su za naše dobro ili...?

Post by tranquil »

šarf wrote:Tranquil,napisao si: kao ljudsko društvo smo već pronašli bolje moralne kodekse, u koji su ugrađeni dijelovi starih moralnih kodeksa bez potpunog preuzimanja"

Molim te navedi neki primjer ovoga što si napisao?
Svaka zapovijest od 5 do 9 na gornjoj listi (po Knjizi izlaska 20) je djelimično ili u potpunosti korisna, i srećemo ih, ili u neformalnim društvenim kodeksima, ili u zakonu. Međutim primjeti da u današnjem zakonodavstvu ili u društvu većine civiliziranih društava ne postoji direktno onakva kakva je u Bibliji, već u izmijenjenoj, usudio bih se reći poboljšanoj formi, naročito po pitanju kaznenog dijela.

Tražiš primjer? OK. I danas smatramo da je preljuba loša, ali zakon (barem u civiliziranim državama) ne reguliše ovu temu, već pušta da bračni drugovi sami regulišu problem, niti pogotovo kažnjava preljubnike na smrt. Zakon ipak uvažava činjenice preljube kod razvoda, gdje staje na stranu oštećene strane. Ili naprimjer, i danas smatramo da je krađa loša i regulišemo zakonom, ali sankcije ne završavamo nadoknađivanjem ukradenog, nego i sklanjanjem počinioca od društva (zatvorom). Ili naprimjer, i danas smatramo da je potrebno poštovati roditelje, ali samo društvo (i ponekad država) priznaje izuzetke i osuđuje roditelje koji se loše ponašaju prema djeci, npr. zlostavljaju ih. Prema toj djeci koja ne poštuju takve roditelje nemamo niti osude društva a kamoli smrtne kazne.

Ovako se može za svaku zapovijest od 5 do 9. Sama komanda je više manje u redu i korisna samo kao komanda, i moje zamjerke su na
- biblijski propisanu kazne,
- na apsolutistički pristup Biblije u nekim slučajevima kada je jasno da se moraju praviti izuzeci,
- i na pravljenje izuzetaka na jedinoj komandi na kojoj to ne bi trebalo - "ne ubij".
Ostale zapovijesti (1-4 i 10) su ili s moralne strane nepotrebne ili loše u srži, i većina društava ih ignoriše, ne u smislu da postupaju suprotno, mada je i to čest slučaj npr. za zapovijest 4, nego ih jednostavno ignoriše kao nepotrebne. Možda su bitne nekom pojedincu, i on ih poštuje za sebe, ali siguran sam da bi društvo bilo bolje kada bi umjesto njih bilo "ne počinji rat", "ne napadaj slabijeg od sebe i brani slabijeg kada ga drugi napadne" i slično, oni nose mnogo veću težinu nego "ne radi subotom" i "ne poželi magarca i vola od bližnjeg".

Napominjem da ne tvrdim da je današnji moral neka vrsta "evoluiranih" 10 zapovijesti, čak sam pomenuo da je najjača zapovijest "ne ubij" nastala u raznim društvima koja nikad nisu čula za Mojsija i 10 zapovijesti. Moja poenta je da se moralni kodeks vremenom mijenja i to uglavnom na bolje, a "10 zapovijesti" je jedan star moralni kodeks, koji je vjerovatno bolji od stvari koje su mu prethodile, ali lošiji od današnjih, tako da ima dobrih elemenata, ali i onih loših koje smo u današnjem društvu srećom davno odbacili. Činjenica da danas samo Islamska država, i nekoliko nazadnih država Bliskog Istoka, sprovode do kraja prve dvije zapovijesti, dovoljno govori o njihovom kvalitetu.
šarf
Posts: 794
Joined: 20/12/2012 00:35

#45 Re: 10 Božjih zapovjedi(kako ih ja shvaćam) su za naše dobro ili...?

Post by šarf »

Tranquil,sudeći po tonu onoga što si napisao ,TRANQUIL kao ime ti odgovara.

Hvala ti za vrijeme koje si izdvojio da mi objasniš ono što sam pitao.
No moram izraziti svoje neslaganje sa tvojim mišljenjem.

Prvo bih rekao nešto o Mojsijevom zakonu.

Deset zapovijedi su samo dio Mojsijevog zakona koji je sadržavao nešto preko 600 zakona.
Zakon je dan Izraelcima i nikome više.
Psalam 147:19,20-Riječ svoju govori Jakovu,uredbe svoje i zakone svoje Izraelu.Nije tako učinio nijednome drugom narodu,i zakone njegove oni ne znaju.

Zakon je važio samo na području gdje su živjeli Izraelci,unutar novoosnovane države.
Zakon je regulirao njihov,ako se može reći,vjerski i svjetovni život,mada je to kod njih bilo neodvojivo.
Naravno,Bog danas ne obavezuje nikoga da živi po tom zakonu,no načela na kojima se temeljio zakon i danas važe.
Smrću Isusa zakon je ukinut u Rimljanima 7:6, 7: stoji- “Sada smo oslobođeni Zakona“
Isus je svojim načinom života pokazao kako su Izraelci trebali živjeti zakon.Oni su uglavnom slušali slovo zakona dok duh zakona nisu shvatili.Isus je pokazao duh zakona.

Pokazat ću to primjerom:
2.Mojsijeva 20:8-10-Sjećaj se dana počinka i neka ti je svet. 9 Šest dana radi i obavljaj sav svoj posao. 10 A sedmoga je dana dan počinka posvećen Jehovi, Bogu tvojemu. Nemoj raditi nikakva posla, ni ti, ni sin tvoj, ni kći tvoja, ni rob tvoj, ni robinja tvoja, ni stoka tvoja, ni došljak koji s tobom živi u gradu tvojemu.

Koliko je vremena zapadu trebalo da u zakon uvedu obavezan neradni vikend?Ili bar jedan dan.
Svrha ove zapovijedi je ,vjerujem,jasna.
U 5.Mojsijevoj 5:14 to je ponovljeno -A sedmoga je dana dan počinka posvećen Jehovi, Bogu tvojemu. Nemoj raditi nikakva posla, ni ti, ni sin tvoj, ni kći tvoja, ni rob tvoj, ni robinja tvoja, ni bik tvoj, ni magarac tvoj, ni sva stoka tvoja, ni došljak koji s tobom živi u gradu tvojemu, da se rob tvoj i robinja tvoja mogu ODMORITI kao i ti.

Zakon je bio zbog čovjeka.
Na žalost ,zloupotrebe ili pogrešnog razumijevanja zakona je bilo.
Jedan primjer iz vremena Isusa.
Marko 3:1-5-Ponovno je ušao u sinagogu. Ondje je bio čovjek s usahlom rukom. 2 Farizeji su promatrali Isusa da vide hoće li ga izliječiti u subotu, kako bi ga mogli optužiti. 3 A on je rekao čovjeku s usahlom rukom: “Stani na sredinu!” 4 Zatim je rekao njima: “Je li u subotu dopušteno činiti dobro ili činiti zlo, život spasiti ili pogubiti?” A oni su šutjeli. 5 I srdito ih je pogledao sve unaokolo, duboko ražalošćen zbog neosjetljivosti njihovih srca, te je rekao čovjeku: “Ispruži ruku!” On ju je ispružio, i ruka mu je ozdravila.

Pogrešno razumijevanja zakona o sabatu je dovelo do toga da su cjepidlačili i uvodili mnoga nerazumna pravila.
I zato Isus pita ,je li u subotu dopušteno činiti dobro?Činiti dobro drugome su smatrali radom.
Da su razumjeli duh zakona ne bi tako postupali.Zakon je jasno rekao,da se čovjek i životinja odmore,ništa više.
Napraviti ručak se moralo,i to su zabranjivali,liječiti bolesne kao da bolest može čekati,i to su zabranjivali.
Jednom prilikom Isusovi učenici su otkidali pšenične klasove i trljali ih o dlanove da ispadne sjeme pa su to tako sirovo jeli,i to su smatrali žetvom i zabranjenim „poslom“.Zakon nije bio krut nego nisu razumjeli duh zakona.
U vezi sabata Isus je rekao,Marko 2:27-Subota je postala radi čovjeka, a ne čovjek radi subote.
Za njih je subota postala važnija od čovjeka.

Što ovim želim reći?U Bibliji ne postoji ,kako si rekao“apsolutistički pristup stvarima kada bi se trebali praviti izuzeci“.

Ako ispravno razumijemo načela na kojima je utemeljen zakon,na biblijske izvještaje ćemo drugačije gledati.
Stari zavjet nemoguće je razumjeti bez Novog zavjeta.
Novi zavjet nam pruža uvid u načela Mojsijevog zakona.

Niti jedna zapovijed nije nepotrebna ni loša,samo treba razumjeti njenu svrhu,što se njom htjelo postići.
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#46 Re: 10 Božjih zapovjedi(kako ih ja shvaćam) su za naše dobro ili...?

Post by tranquil »

šarf,

Hvala, za vrijeme odvojeno na odgovor, i na komentar o smirenosti, zaista pokušavam da budem takav u komunikaciji, kako u fizičkom tako i u virtualnom svijetu (hvala i za ono da mi nick pristaje, samo ne znam šta ćeš sada reći kada su se vratili avatari :lol: ).

I dalje imamo neslaganja, i ja i dalje stojim iza svojih stavova, pokušaću da obrazložim.

Vezano za 10 zapovijedi, ostajem pri komentaru da su neke zapovijedi nepotrebne a neke loše formulisane. Ti si naveo primjer zapovijedi o neradnoj suboti, i ja ću se zadržati pri istom. Čovjeku je potreban odmor, da, ali
- prvo, formulacija zapovijedi nije "sjedi, odmori se" nego "posveti dan meni". To je četvrta u nizu zapovijesti slavljenja Boga, i ne vidim neke velike koristi od nje;
- drugo, čak i da znači "sjedi odmori se", ima potencijalno boljih, mnogo korisnijih moralnih formulacija koje su mogle doći na to mjesto;
- treće, da, u izvornoj formulaciji jeste kruta i apsolutistička. I današnja država propisuje neradni dan, ali ne kamenuje ljude ako se ne pridržavaju toga (evo ti primjera kako ljudi danas bolje rade nego Mojsije). Referiram se naravno na Knjigu brojeva poglavlje 15, dijelovi 32-36 gdje Jahve naređuje Mojsiju da sa svojim ljudima kamenuje čovjeka što je za sabat sakupljao drva, možda da ogrije porodicu u hladnoj pustinjskoj noći, i kazna je izvršena. Kada to imaš u vidu, teško se može tvrditi "Zakon nije bio krut nego nisu razumjeli duh zakona." Ne može krutije od kamenovanja za prekršaj ovog stava zakona koji je puno manje važan od "ne ubij". Pozdravljam Isusov relaksiran pristup ovome, ali zakon je donijeo Jahve Mojsiju, i ovdje vidimo kako je interpretiran. Isus nikada nije imao moć izvršenja zakona, nikada nije bio vlast, pa njegovi komentari djeluju savjetovdavno, a u pomenutom citatu iz Brojeva komandnim lancem Jahve - Mojsije direktno se naređuje i izvršava kamenovanje za rad u subotu.

Dalje, poznat mi je stav hrišćanstva oko priznavanja Novog zavjeta, i citat iz Rimljana mi je takođe poznat. Međutim, ima i ovaj citat, Matej poglavlje 5, 17-19, Isusove (na Pavlove ili Petrove) riječi:
"Ne mislite, da sam došao ukloniti zakon ili proroke. Nijesam došao da ih uklonim, nego da ih ispunim. Jer zaista, kažem vam: Dok stoji nebo i zemlja, neće nestati nijedne crtice slova ili točke iz zakona, dok se sve ne ispuni. Tko dakle ukine jednu od ovih zapovijedi, pa bilo i najmanju, i tako uči ljude, zvat će se najmanji u kraljevstvu nebeskom. A tko ih drži i uči držati, zvat će se velik u kraljevstvu nebeskom."

Kao što vidiš, ovih par rečenica koje su direktno iz Isusovih usta tako snažno podupiru stari zakon, da je teško napraviti jaču formulaciju u korist starog zakona od ove Isusove, zapečativši time važenje starog zakona do sudnjeg dana. Ne kažem ni da rečenica iz Rimljana nije jaka u suprotnom pravcu, ali hoću da istaknem da zbunjenost koja postoji u hrišćanskom svijetu po pitanju važenja starog zakona, a time i 10 zapovijedi, potiče od istovremenog postojanja ova dva citata.

Konačno, ako riječi Pavla iz Rimljana nadjačavaju Isusove riječi iz evanđelja po Mateju, i ako je time ukinut stari Mojsijev zakon, a kao što si rekao "Deset zapovijedi su samo dio Mojsijevog zakona koji je sadržavao nešto preko 600 zakona", onda je i 10 zapovijedi ukinuto zajedno sa ostatkom starog zakona, i čitava ova rasprava je pomalo neću reći nepotrebna, ali čisto akademska, bez praktične važnosti. Mada, ako je to tačno, ne znam zašto bi Isus komentarisao pravilo o suboti, kao što radi u citatima iz Marka koje si naveo, tako da mislim da se, barem prema evanđeljima, može shvatiti da Isus smatra da je stari zakon ipak i dalje na snazi.

Pozdrav.
šarf
Posts: 794
Joined: 20/12/2012 00:35

#47 Re: 10 Božjih zapovjedi(kako ih ja shvaćam) su za naše dobro ili...?

Post by šarf »

Tranquil,napisao sam ovo što slijedi,ali ću se poslije osvrnuti na još neke stvari koje si napisao.

Jeremija 31:31,32-“Evo, dolaze dani”, kaže Jehova, “kad ću s domom Izraelovim i s domom Judinim sklopiti NOVI SAVEZ, ne kao onaj savez koji sam sklopio s ocima njihovim u dan kad sam ih uzeo za ruku da ih izvedem iz zemlje egipatske,SAVEZ MOJ KOJI SU ONI RASKINULI,
Ove proročanske riječi riječi nedvosmisleni pokazuju,još dok je Zakon bio na snazi,da će prestati važiti.
Kad kažemo,STARI ZAVJET ILI SAVEZ odmah pomislimo na knjigu.Te riječi ,u stvari pokazuju da se neko nekome zavjetovao na nešto.U ovom slučaju Izraelci su se zavjetovali Bogu da će biti njegov narod,na taj način oni su ušli u SAVEZ sa Bogom,sklopili su ugovor.
I NOVI ZAVJET ,SAVEZ su "potpisali"Izraelci ,prvi kršćani su bili iz doma Izraelova i Judina,odnosno Izraelci.No kasnije je taj NOVI ZAVJET ILI SAVEZ proširen i na ne Izraelce.(Pročitaj 10-o poglavlje Djela apostolskih)

Isus je rekao: “Ne mislite da sam došao obezvrijediti Zakon ili Proroke. Nisam došao obezvrijediti, nego ispuniti!” (Matej 5:17). No što znači izraz “ispuniti”? Prikažimo to jednim primjerom: Građevinski poduzetnik ispunit će ugovor kojim se obavezao da će izgraditi zgradu ako taj objekt dovrši do kraja, a ne ako podere ugovor. No kad obavi posao u skladu s očekivanjima naručitelja, ispunio je obaveze navedene u ugovoru i više nije dužan držati ga se. Slično tome Isus nije ukinuo Zakon, odnosno “poderao ugovor”, nego ga je u potpunosti ispunio. Kad je Zakon bio ispunjen, Božji ga se narod više nije morao držati.

U nastavku nekoliko citata koji jasno govore što će se dogoditi sa Zakonom koji je dan Izraelcima.
Kološanima 2:13,14- Vas, koji ste bili mrtvi zbog svojih prijestupa i zbog neobrezanosti svojega tijela, Bog je oživio i ujedinio s njim. Dobrostivo nam je oprostio sve naše prijestupe i IZBRISAO JE PISANU ISPRAVU koja je svojim odredbama bila protiv nas, koja nam se protivila. Uklonio ju je s puta pribivši je na mučenički stup

Kološanima 2:16,17-Zato neka vam nitko ne govori što da jedete i pijete i NEKA VAM NE ZAPOVIJEDA DA SLAVITE blagdane ili mlađake ili SUBOTE, jer je to tek sjena onoga što dolazi, a sama je stvarnost Krist

Rimljanima10:4-Krist je svršetak Zakona

Efežanima 2:15-Svojim tijelom UKINUO je neprijateljstvo, ZAKON koji se sastoji od zapovijedi i odredbi
Galaćanima 3:23-25-A prije nego što je došla vjera, bili smo čuvani pod zakonom, predani u zatočeništvo, čekajući vjeru koja se trebala objaviti.Tako nam je ZAKON JE BIO ODGAJATELJ koji nas je vodio do Krista, da budemo proglašeni pravednima zbog vjere.A otkako je došla vjera, VIŠE NISMO POD ODGAJATELJEM
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#48 Re: 10 Božjih zapovjedi(kako ih ja shvaćam) su za naše dobro ili...?

Post by tranquil »

Pozdrav šarf,

U tim citatima koje navodiš govori se o različitim stvarima:
- stvaranje novog saveza (pri čemu se ne implicira brisanje starog zakona)
- "deranje" starog zakona od strane ne Boga nego ljudi, tj. referenciraju se slučajevi iz Starog zavjeta kada je izabrani narod prestao da priznaje zakon i zbog toga bivao kažnjen (Knjiga o sucima je uostalom puna takvih slučajeva, a i pad Izraela i Judeje i rušenje Solomonovog hrama i vavilonsko ropstvo su u istom kontekstu)
- da, na ponekim mjestima se zaista referencira kreiranje novog zakona i ukidanje starog.

Ipak iako pominješ Mateja 5:17 u smislu "ispunjavanja" starog zakona, i dalje ne adresiraš Mateja 5:18-19, gdje je u nastavku, Isus dao punu potvrdu starom zakonu do kraja vremena. Dakle postoje reference i da stari zakon ostaje na snazi, a to nije jedina referenca.

Da se razumijemo, ne mislim da je istina ni na jednoj strani, nego je moj stav da je čitava stvar zbunjujuća, a svi gornji citati jasno pokazuju i zašto.

Novi zavjet takođe obiluje citatima kojima Isus ili njegovi sljedbenici dodatno podupiru stari zakon ili tumače neke njegove odredbe. Tvoj raniji citat Isusovih riječi o četvrtoj zapovijedi govore tome u prilog, Isus "labavi" strogost te odredbe ali je ne ukida.

Ali ignorišimo za trenutak sve što sam rekao i pretpostavimo da je jedina istina da je stari zakon ukinut.
U tom slučaju:
- ne vrijede 10 zapovijedi pa je čitava ova tema nepotrebna; citat iz poslanice Kološanima koji pominješ kaže da se ne slavi subota, i u direktnoj suprotnosti je sa Isusovim "olakšanim" shvatanjem subote
- ne vrijedi hrpa odredbi koje u današnje vrijeme parcijalno slijede hrišćani, jer su dio samo starog zavjeta a nisu poduprte novim zavjetom - kako možeš ukinuti obrezivanje, jesti škampe, i oblačiti pamuk i sintetiku, a i dalje biti npr. za 10 zapovijedi a protiv homoseksualnosti.

U tom smislu vidim taj interni konflikt u hrišćanstvu, ne između različitih struja, nego konflikt misli mnogih hrišćana, po pitanju toga šta je zapravo važeće a šta nije.
šarf
Posts: 794
Joined: 20/12/2012 00:35

#49 Re: 10 Božjih zapovjedi(kako ih ja shvaćam) su za naše dobro ili...?

Post by šarf »

Tranquile,
gore sam napisao :
"Zakon je dan Izraelcima i nikome više.
Psalam 147:19,20-Riječ svoju govori Jakovu,uredbe svoje i zakone svoje Izraelu.Nije tako učinio nijednome drugom narodu,i zakone njegove oni ne znaju."

Zakon je, prema tome ,obavezivao samo Židove.To je vidljivo iz slijedećeg citata:
5.Mojsijeva 14:21-Ne smijete jesti ono što je uginulo. Došljaku koji živi u gradu tvojemu smiješ to dati da jede ili to prodaj tuđincu,

U Bibliji izraz “doseljenik”, ili “došljak”, može ukazivati na ne-Izraelca koji je postao prozelit ili na doseljenika koji se držao glavnih zakona zemlje, ali nije počeo obožavati Jehovu. Strance i doseljenike koji nisu postali prozeliti Zakon nije obvezivao i mogli su neiskrvarenu životinju koristiti na razne načine. Izraelcima je bilo dozvoljeno da im daju ili prodaju takve životinje. S druge strane, za prozelita je važio savez Zakona. Kao što je vidljivo iz 3. Mojsijeve 17:10, njima je bilo zabranjeno jesti krv životinje.

Ako bi danas važio Mojsijev zakon ,opet bi obavezivao samo Židove i obraćenike na judaizam.


Objasnit ću to i na drugi način.
U 10-om poglavlju Djela apostolskih (molim te pročitaj ,zbog dužine da ne prebacujem ovdje) govori se o oficiru rimske vojske Korneliju.
Prema Zakonu on je bio neznabožac a Židovi se nisu družili sa takvima.Zakon je zabranjivao bliži kontakt sa nežidovima.
Za njih su oni bili nečisti.

U viziji koju je imao Petar ,rečeno mu je da jede nečiste životinje,koje prema Zakonu kao Židov nije smio jesti.On je to odbio,ali mu je rečeno"Ne zovi okaljanim ono što je Bog očistio".Nakon toga otišao je kod Kornelija koji je prihvatio kršćanstvo.
NIJE PRIHVATIO JUDAIZAM VEĆ KRŠĆANSTVO.NIJE BIO ŽIDOVSKI PROZELIT VEĆ KRŠĆANIN.Sljedbenik Isusa a ne Mojsija.
Da je Mojsijev zakon tada još bio na snazi ,ako bi htio služiti Bogu morao bi se obratiti na judaizam.Izvršiti razne obrede.
No u ovom izvještaju vidimo da je primio Sveti duh a nije bio niti kršten u vodi.
Da li bi Bog dao svoj Duh nekome koga smatra nečistim?

Petar je u nastavku rekao"Sad zaista shvaćam da Bog nije pristran,  nego u svakom narodu prihvaća onoga tko ga se boji i čini što je pravedno."

I sama vizija u kojoj je Petar vidio ,prema Zakonu nečiste životinje,govori da je Zakon prestao da važi.
"Ne zovi okaljanim ono što je Bog očistio"-ovim riječima jasno pokazano da ne vrijedi više odredba o čistim i nečistim životinjama.
Dakle ,nisu ljudi ukinuli Mojsijev zakon već Bog.


Još jedan način.
U donjem izvještaju Etiopljanin se vraća iz Jeruzalema ,išao se pokloniti Bogu,iz ovoga vidimo da je bio obraćenik na judaizam.Zašto se krstio kao kršćanin?
Zato jer je judaizam zajedno sa svojim temeljem ,Mojsijevim zakonom prestao da važi.
Djela 8:26-38-A Jehovin se anđeo obratio Filipu: “Ustani i idi prema jugu na put koji se iz Jeruzalema spušta u Gazu!” 27 Nato je on ustao i pošao. I sreo je nekog Etiopljanina, dvoranina, visokog dostojanstvenika kandake, etiopske kraljice, koji je bio nad svom njezinom riznicom. ON JE BIO DOŠAO U JERUZALEM POKLONITI SE BOGU, 28 a sada se vraćao. Sjedio je u svojim kolima i naglas čitao proroka Izaiju. 29 A duh je rekao Filipu: “Pođi do tih kola i ne udaljuj se od njih!” 30 Nato je Filip pritrčao i čuo ga kako čita proroka Izaiju, pa ga je upitao: “Razumiješ li to što čitaš?” 31 On je odvratio: “Kako bih mogao ako me tko ne uputi?” I zamolio je Filipa da se popne i sjedne kraj njega. 32 A čitao je ove riječi iz Pisma: “Kao ovcu odveli su ga na klanje. Kao janje, nijemo pred onim što ga striže, ne otvara usta svoja. 33 U poniženju njegovu uskraćen mu je sud pravedan. Tko će ispričati pojedinosti o porijeklu njegovu? Jer život mu je uzet sa zemlje.”
34 Nato je dvoranin rekao Filipu: “Molim te, reci mi o kome ovo govori prorok, o sebi ili o kome drugom?” 35 A Filip je progovorio te mu je, počevši od tih riječi iz Pisma, objavio dobru vijest o Isusu. 36 I dok su išli putem, došli su do neke vode, a dvoranin je rekao: “Evo vode! Što me sprečava da se krstim?” 37 —— 38 I zapovjedio je da kola stanu te su obojica sišla u vodu, i Filip i dvoranin. I Filip ga je krstio.


Još...
Matej 28:19,20-Zato idite i načinite učenike od ljudi iz svih naroda, krsteći ih u ime Oca i Sina i svetog duha, 20 učeći ih da drže sve što sam vam zapovjedio

Ovdje Isus daje zapovijed svojim učenicima da idu i propovijedaju SVIM NARODIMA,neizraelcima.
Treba da ih krste,što nije bila zapovijed u Zakonu,time postaju KRŠĆANI a ne obraćenici na judaizam.
U ime Oca i Sina I svetog duha ,ovo je nešto što Mojsijev zakon ne poznaje.
Da ih nauče onome što im je Isus zapovijedio i naučio,a ne da ih uče Mojsijevom zakonu, i da drže ono što ih je Isus poučio ,a ne da drže Mojsijev zakon.


Ono što je mene posebno uvjerilo da Mojsijev zakon ne važi jeste slijedeći događaj.
U Jeruzalemu je postojao hram kao centar obožavanja Boga.Izraelci su tu prema Zakonu prinosili žrtve,tri puta godišnje po Zakonu su dolazili u Jeruzalem na tri praznika.Svećenici koji su služili u hramu dolazili su samo iz jednog plemena Leviti.Izraelci su kao i svaka država vodili knjige rođenih.Svaki izraelac u svako doba mogao je dokazati iz kojeg plemena potječe.
Zbog toga i imamo u Bibliji izvadak iz knjige rođenih,Isusovo rodoslovlje,gdje je pokazano iz kojeg plemena on potječe jer je Mesija trebao doći iz tačno određene porodice i tim rodoslovljem je to dokazano.

Kada su babilonci odveli Izraelce u ropstvo,uništili su grad i hram.Ali nisu uništili arhive.Dokaz za to je ono što stoji u knjizi Nehemije.
Nehemijina knjiga govori o obnavljanju zidova Jeruzalema nakon povratka iz Babilona.U njoj takođe ima spisak onih koji su se vratili u Jeruzalem.Između ostalog i svećenici.U izvještaju ovako stoji :
Nehemija 7:63,64-A od svećenika: sinovi Habajini, sinovi Hakosovi i sinovi Barzilaja koji je uzeo za ženu jednu od kćeri Barzilaja Gileadovca, pa je bio prozvan njihovim imenom. Oni su TRAŽILI PO SVOJIM RODOSLOVNIM POPISIMA da bi dokazali svoje porijeklo, ali nisu mogli i zato su bili isključeni iz svećeničke službe ."

Nakon 70 godina arhiva,bar rodoslovna,sačuvana je ,tako da su mogli zakonski postaviti svećenike jer su mogli dokazati da potječu iz Levijevog plemena.Neki su imali velike ambicije pa su vjerovatno na prevaru htjeli postati svećenici ,na što po zakonu nisu imali pravo,jer nisu mogli ,na osnovu rodoslovnih zapisa dokazati da potječu od Levija.

Kasnije je i hram obnovljen i žrtvenik,i cijeli sistem jevrejske države.

Međutim ,kada su Rimljani 70 godine uništili Jeruzalem i hram,sve su uništili.Više niko nije mogao dokazati iz kojeg plemena potječe,
ako bi neko htio predstaviti se kao Mesija ne bi to mogao dokazati na osnovu rodoslovlja jer su uništena,hram se nikad nije više obnovio.
Dakle, način obožavanja Boga kakav Mojsijev zakon nalaže,nije više bio moguć.Hram,žrtve,svećenstvo ,sve pretpostavke da bi se vršilo obožavanje po Zakonu,nisu postojale.
Bilo bi besmisleno i nerazumno od Boga ako bi tražio da se nešto radi po Mojsijevom zakonu a nisu stvorene pretpostavke za to.

Nakon Babilona Bog je htio da Mojsijev zakon još vrijedi te je stvorio pretpostavke za to.
Nakon Rima, ne.Da je imao namjeru ,učinio bi to za 2000 godina .
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#50 Re: 10 Božjih zapovjedi(kako ih ja shvaćam) su za naše dobro ili...?

Post by tranquil »

Pozdrav šarf,

pokušavam fokusirati priču a ti uporno odgovaraš na sve osim ono o čemu sam pitao.

Svjestan sam dijelova Biblije koji derogiraju stari zakon. Želio sam samo dva mišljenja:
1. o dijelovima Biblije koji potvrđuju stari zakon (Isusove riječi, Matej 5:18-19 koje sam ja naveo, Isusove riječi kojima objašnjava kako se treba ispoštovati četvrta zapovijest koje si ti naveo, drugi primjeri u kojima Isus pojašnjava stari zakon)
2. prilično čvrsto pokušavaš da dokažeš da stari zakon više ne važi. Da li to znači da 10 zapovijedi više ne važe jer su dio starog zakona?
Post Reply